wAAlwijkse en lAnGstRAAtse couRAnt UW MUI ING Churchiiis tijd Ophalen huisvuil duurder Gemeenten aan de grond thans geschiedenis Gemeenteraad Sprang-Capelle van WEGENS MODERNISERING GTS L O T E N>in Onrustige Zenuwen? VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 1 86e JAARGANG No. 10 zal ons bedrijf van MAANDAG 8 FEBRUARI A.S. toten met DONDERDAG 18 FEBR. A.S. MUÊ «A m fn exclusieve ËWt b%Smë%M herenkleding De wereld is armer geworden, zo kenschetste koningin Elizabeth het heengaan van Sir Winston Chur chill. Het is een toon die doorklinkt in alle betuigingen van deelneming die uit alle hoeken van de wereld naar 28 Hyde Park Gate in Londen binnen zijn gestroomd. Voor ze hun berichten verder leidden, bleven daar zondagmorgen de mannen van pers en televisie blootshoofd in de regen staan toen zij als eersten de melding kregen, die ze al meer dan een week verwachtten. En het Lagerhuis, waar aan de oud-premier zo gehecht was, liet maandag na een algemeen eerbe toon verdere politieke discussies va ren. In 1899 - toen hij 25 jaar was - deed Winston Lennard Spencer Churchill, de jongere zoon van Lord Randolph Churchill, zijn intree in de politiek. Hij vocht voor een zetel in het Lagerhuis, maar verloor. Een mi litaire carrière voerde hem naar Cu ba, Noord-Oost-Afrika en uiteinde lijk naar Zuid-Afrika, waar hij als oorlogscorrespondent werkte. Een spectaculaire vlucht na zijn ge vangenneming door de Boeren be zorgde hem bij terugkeer in Londen de verrassing dat hij opeens beroemd was geworden. Een roem die hij zijn leven lang bleef bevestigen, niet al leen door zijn moed als toen maar ook door zijn inzicht en wijs heid. De eerste wereldoorlog zag hem als eerste lord van de admiraliteit en later als minister voor munitie, waar van hij geen bureaubaan maakte hij verscheen ook in de loopgraven. Een reeks hoge posten - onder meer was hij minister van financiën - bekleedde hij tot zijn partijgenoten hem de politieke wildernis inzonden, voornamelijk omdat men de vechtlus tige verbetenheid waarmee hij waar schuwde voor de Duitse herbewape ning, niet verdroeg. In september 1939 kwam de erken ning dat de felle toon die hij had aan geslagen, wel gewettigd was geweest hij keerde weer terug naar de admi raliteit en negen maanden later werd hem als premier de leiding opgedra gen in een strijd die wellicht overbo dig zou zijn geweest wanneer zijn eerdere waarschuwingen niet in de wind waren geslagen. MOTOCROSS DER WERELD KAMPIOENEN 14 MAART Het internationale motorcross-sei zoen, zal, zoals reeds jaren gebruike lijk, op 14 maart geopend worden te St. Anthonis. De wedstrijden zullen bestaan uit 3 manches voor de internationale 500 CC en twee manches voor de interna tionalen zijspannen. Het voorpro gramma begint om 12.30 uur met de junioren 500 CC. De klasse Interna tionaal 500 CC vormt zoals steeds de hoofdschotel te St. Anthonis. De Brabantse club heeft echter voor dit jaar een keur van renners vastgelegd, dat uniek in de geschiedenis van de motorcross genoemd mag worden. Deze cross wordt steeds aangekon digd als de Motor Cross der Wereld kampioenen en met recht. Als we de deelnemerslijst bekijken, zien we dat alle wereldkampioenen van de laatste jaren zowel in de 500 CC als in de 250 CC te St. Anthonis gezamenlijk in de zware klasse zullen starten. Dat zijn om te beginnen op de eerste plaats de wereldkampioenen van 1964, n.l. Jeff Smith en Joël Robert. Verder Rolf Tdbblin, Torsten Hall man, Bill Nilsson en Dave Bickers. De volledige fabrieksploegen van B.S.A. en Matchless met resp. Smith, Lampkin, Eastwood en Horsfield, Nicoll, Geboers. In totaal 7 toprij- ders uit Zweden, 5 Engelsen, 4 Bel gen, Zwitsers, Fransen, Duitsers en Nederlanders. De zijspanklasse wordt eveneens internationaal met vele buitenlan ders. Nooit in het verleden werd er een Grand Prix verreden, waar ook ter wereld, met een dergelijke deelna me van Internationale sterren. Vele van de redevoeringen die hij toen hield - zoals de befaamde waarin hij het Lagerhuis bloed, zweet en tranen toezei - zijn meesterwer ken van psychologie, toen vrijwel het enige waren dat de Britten in het veld konden brengen tegen Hitier, wiens Wehrmacht het hele Westeuro- pese continent onder de voet had ge lopen. Niet alleen de Britten, maar de hele bedreigde vrije wereld inspi reerde hij met zijn uitspraken tot een inspanning die inderdaad de historie in kan gaan als "their finest hour". Nog voor het laatste schot was' ge vallen in de Stille Oceaan was hij niet langer premier, maar leider van de oppositie in het Lagerhuis. Maar zijn stem bleef gezag dragen, ook al wa ren toen zijn waarschuwingen voor 't communisme te vroeg om het volle begrip te vinden dat ze verdienden. Zijn term "ijzeren gordijn" - uit een rede in Fulton, Missouri V.S. - is er een voorbeeld van hoe zijn ideeën ook toen de wereld beïnvloedden. KRACHTPROEF no. 3 En toen hij in 1951 opnieuw zijn land ging leiden, bleek zijn ouderdom De thans vigerende verordening op de heffing van reinigingsrechten in de gemeente Sprang-Capelle dateert van 1 mei 1935. Hoewel deze verordening ingaande 1 januari 1962 belangrijk werd her zien bleef het tarief ongewijzigd, zo dat sedert 1 mei 1935 nog steeds een recht verschuldigd is van f 1,25 per kwartaal of gedeelte daarvan voor het op vaste tijdstippen ophalen van huis vuil e.d. He behoeft geen nader betoog, dat sedert de instelling van het thans nog toegepaste tarief de prijzen en lonen een zeer aanmerkelijke stijging heb ben ondergaan, aldus B. en W. in een prae-advies aan de gemeenteraad. Dat vervolgt B. en W. achten het dan ook alles zins verantwoord een aanpassing van dit tarief aan de orde te stellen, te meer omdat de financiële positie van de gemeente het noodzakelijk maakt de plaatselijke belastingen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Teneinde zich te oriënteren om trent de voor te stellen tariefswijzi ging hebben B. en W. een enquête in gesteld in verschillende gemeenten. Uit deze enquête is wel gebleken, dat de in de onderscheidene gemeenten geldende tarieven nogal variëren, 'het geen mede verband houdt met de fre quentie der dienstverlening. B. en W. meenden dan ook daaruit een gemid delde te moeten samenstellen, dat neerkomt op een tarief van f 10 per jaar voor de eerste ter beschikking gestelde emmer en f 3. - per jaar voor elke volgende emmer. Naast deze leidraad hebben B. en W. in ogenschouw genomen de ge middelde kosten per deelnemer aan de gemeentelijke reinigingsdienst over ardf Zenuwtabletten de jaren 1963 en 1964, teneinde te kunnen beoordelen of het genoemde tarief daarmede in de juiste verhou ding zou staan. B. en W. kunnen daarvan het vol gende overzicht verstrekken In 1963 bedroegen de kosten van de reinigingsdienst f 16.962,57, er waren 1020 deelnemers, zodat de kosten per deelnemer f 16,65 be droegen; over 1964 waren deze cij fers resp. f 21.634,93, 1120 en f 19.30 Van het aantal deelnemers gebruik- hem nog niet beroofd te hebben van de kracht en het elan dat hij steeds in zijn ontzaglijk lange carrière aan de dag legde. In 1955 trad hij af, maar hij bleef - nu op de achterbanken - lid van het Lagerhuis, de moeder van de par lementen, die hem als overtuigd de mocraat na aan het 'hart lag. En dat hem bij zijn afscheid eerde op een wijze als slechts zijn voorvader de hertog van Wellington ten deel was gevallen. De grootste Brit van zijn tijd en een geniaal mens is hij weer genoemd en als zodanig is hij ook vele malen gehuldigd, onder meer door het Ame rikaanse parlement dat hem - als unieke geste unaniem het erebur gerschap van de V.S. verleende. Bij al dit politiek bedrijf was Sir Winston ook een kunstenaar; als schilder, erelid van de Royal Acade my en als schrijver eft wetenschaps man onderscheiden met de Nobel prijs voor literatuur. Uit zijn pen vloeiden imposante geschiedschrijvin- gen van de Engels sprekende volke ren, maar meer nog dan dat was hij een man die door zijn daden zelf in een periode van zestig jaar een brok historie schiep. ten in het jaar 1963 84 en in het jaar 1964: 103 deelnemers twee of meer emmers. Daarmede rekening houdend kan de gemiddelde op brengst per deelnemer over die jaren gesteld worden op respectievelijk f 5.40 en f 5.46. Bij toepassing van het hiervoor ge- Bij de nieuwjaarsreden van de Bur gemeesters van de Langstraatse ge meenten is het wel duidelijk gewor den nagenoeg alle gemeenten zitten financieel aan de grond. Dat betekent, dat veel achterwege gelaten moet worden van wat nor maal gesproken tot de werkzaamhe den van de gemeenten behoort. Zo delen Burgemeester en Wet houders van Sprang-Capelle aan de raad mede in de 'brief die de begro ting voor 1965 begeleidt. Sprang-Capelle wordt door de te korten in ernstige mate belemmerd in zijn ontwikkelingsactiviteiten. B. en W. spreken in dit verband van een "in feite opgelegde bestedingsbeper king". De kosten voor sociale zorg gaan de gemeente belangrijk te boven. Dat geld komt wel weer terug bij de uit keringen uit 't gemeentefonds, maar de procedure is zo ingewikkeld en zo tijdrovend dat de gemeente pas 5 jaar later daarvan iets merkt. B. en W. vragen zich af of hier de Financiële Verhoudingswet '60 geen herziening behoeft in die zin, dat jaarlijks norm bedragen voor bijstandsverlening worden vastgesteld. Er zal - om uit de directe moei lijkheden te komen - opnieuw een beroep op de Ministers van Binnen landse Zaken en Financiën worden gedaan voor een extra-uitkering uit 't gemeentefonds, hoewel op een voor gaand verzoek door de Minister niet eens werd gereageerd. Belastingverhoging kan nauwelijks soulaas bieden, vinden B. en W., ge zien het beperkte belastinggebied van de gemeente. Niettemin zullen enkele belastingen verhoogd worden. Om de goede wil tegenover de minister te tonen, waarschijnlijk. Het voorlopig geraamde tekort van 70.000 gulden zal waarschijnlijk nog oplopen door de herziene bijstands normen in het kader van de armen wet. Ook is er nog geen rekening ge houden met de kosten verbonden aan stelde tarief zou de opbrengst over genoemde jaren gemiddeld f 10.25 en f 10.27 per deelnemer geweest zijn, hetgeen in een juistere verhou ding tot de kosten van de reinigings dienst zou hebben gestaan. Op grond hiervan menen B. en W. dan ook, dat het volkomen verant woord is het tarief van de reinigings rechten per 1 januari 1965 dienover eenkomstig te herzien. OUD-BURGEMEESTER FLESKENS OVERLEDEN Oud-burgemeester A. N. Fleskens van Geldrop is op 90-jarige leeftijd overleden in Huize De Elzent te Eindhoven, waar hij sinds 1960 van een welverdiende rust genoot. De heer Fleskens, die tijdens zijn lang en werkzaam leven o.m. als lid de aanstelling van een plantsoenar beider. Voorts moeten nog dekkings middelen worden gevonden voor de rente en aflossing van enkele kapi taalsuitgaven, die behoren tot de on rendabele investeringen. De salarisverhoging zal voor 1965 opnieuw onvoldoende door het Rijk worden gecompenseerd; een daartoe gereserveerd bedrag is na het bekend worden van de compensatie van het Rijk onvoldoende gebleken. Einde gunstige kaspositie in zicht. Had de gemeente Sprang-Capelle in het vorige jaar nog een gunstige kaspositie (er kon zelfs geld worden uitgeleeend), daarin komt nu veran dering, omdat verschillende onder handen zijnde kapitaalswerken gefi nancierd moeten worden. Er is een geraamd tekort aan fi nancieringsmiddelen van bijna twee en een kwart miljoen gulden. Dat komt omdat in het totaal te financie ren kapitaalsuitgaven enkele projec ten zijn opgevoerd per 1 januari '65, die nog niet of slechts ten dele geld- uitgaven hebben gevraagd. Voor dit tekort behoeft daarom nog niet direct geld te worden aange trokken. Voor 1965 stellen B. en W. van Sprang-Capelle het volgende pro gramma van kapitaalsuitgaven voor 1. Uitbreiding van de begraaf plaats aan de Heistraat. 2. Riolering en verbreding Dick Flemmingstraat. 3. Verbouwing pand Nieuwevaart 1 - 3 tot Sporthal. 4. Aanleg 2e sportveld te Sprang. 5. Aanleg 3e sportveld te Capelle. 6. Sloping oude woningen en aan leg parkeerplaats met groenstrook bij de GerefKerk te Sprang. 7. Bouwrijpmaken uitbreidings plan Nieuwevaart. 8. Bouwrijpmaken uitbreidings plan Sprang-Zuid. 9. Realisering woningcontingent 1965. van de Provinciale Staten van Noord- Brabant en als lid van de Eerste en Tweede Kamer, heeft voor het gewest en vooral voor onze streek veel ge daan. Als de indiener in 1924 van het schoenenwetje, dat de tijdelijke invoer verbood, waar de schoenindu strie toen in een noodtoestand ver keerde, heeft voor de belangen van onze industrie krachtig op de bres gestaan. Voor zijn vele verdiensten heeft de oud-burgemeester tal van onderschei dingen ontvangen. Hij was comman deur in de orde van de H. Gregorius de Grote, commandeur in de orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van de Kroon van België en of ficier van het Legioen van Er van Frankrijk. BEROEP TEGEN VONNIS (DOOD DOOR SCHULD) VERWORPEN Op 1 oktober 1963 is de 22-jarige emplové van de Nederlandse Heide Mij. J. A. M. de Bruijn uit Loonop- zand het slachtoffer geworden van 'n aanrijding, terwijl hij op een motor- fies zat en door Tilburg reed. De schuldige bleek te zijn de 29-jarige chauffeur H. L. van der P. uit Aar- l landerveen. De B. verloor hierbij het i leven. In hoger beroep veroordeelde het Gerechtshof in Den Bosch de J chauffeur wegens 't veroorzaken van dood door schuld tot f 200 boete en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid plus 14 dagen hechtenis voorwaardelijk, met 2 jaar proeftijd. De veroordeelde kwam van dit arrest in cassatie welk beroep de Hoge Raad dinsdag heeft verworpen. Burgemeesters moeten goed op hun tellen passen bij het eventueel aan vaarden van nevenfuncties. Zij moe ten bovendien een grote mate van terughoudendheid aan de dag leggen voor het aanvaarden van commissa riaten, het optreden als firmant e.d. bij ondernemingen, die in hun ge meente gevestigd zijn. Minister Toxopeus van Binnen landse Zaken zal deze opvatting in een binnenkort te houden bijeenkomst van commissarissen van de koningin nog eens nadrukkelijk naar voren brengen. BEGRAFENIS GENERAAL WEYGAND Ruim 5000 mensen hebben dins dag in Parijs de begrafenis van ge neraal Maxime Weygand bijgewoond. Een erewacht van 60 militairen stond opgesteld bij de kerk van St. Philippe du Roule, waar een dienst werd ge houden. In de omgeving werden on geveer 200 politie-agenten gereed gehouden om te kunnen ingrijpen bij eventuele demonstraies tegen de wei gering van de regering de begrafenis in de Domedes Invalides te doen plaatsvinden. GASEXULOSIE IN MIJN EIST 21 DODEN Een ontploffing in een kolenmijn in Avion, een plaatje in het Noord- Franse kolenbekken, heeft dinsdag nacht aan 21 mensen het leven ge kost. Reddingsploegen zijn dinsdag de hele dag bezig geweest om de stoffelijke resten van de 21 mijnwer kers te vinden. Deskundigen staan voor een raadsel hoe deze explosie zich heeft kunnen voordoen. De mijn is namelijk uitgerust met een zeer mo derne installatie, die het gasgehalte van de mijn nauwkeurig kan bepalen. De 21 slachtoffers zijn intussen ge borgen. De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) f0.2fl p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J015 p kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal carlei Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Kleren maken de man Mannen kopen bij KRACHTPROEF no. 1 KRACHTPROEF no. 2 BURGEMEESTERS MOETEN UITKIJKEN MET BIJBAANTJES Geachte redacteur, Met belangstelling las ik de bij de jaar wisseling verstrekte gegevens in dit blad, die betrekking hebben op het rayon van Midden-Brabant voorzover in dit blad ver meld. Het spreekt vanzelf, dat ik eigenlijk met een bepaalde voorliefde van de verstrek te gegevens rakende de plaats onzer inwo ning, de goede stad Waalwijk, kennis nam. Die gegevens verwerkt ieder voor zich op zijn manier en aldus ook schrijver dezes. Het stemt tot voldoening, dat onze stad in onbedreigde positie in Midden-Brabant mede aan de kop gaat. Perspectief is ge opend, dat, al is Keulen en Aken niet in één dag gemaakt, als ons goede vaderland straks op 20 miljoen inwoners staat, Waal wijk er daarvan dan binnen zijn stadsgren zen 40 duizend zal herbergen. Allemaal prettige dingen die een felici tatie waard zijn en waarbij we gaarne de bemanning die op de brug staat een geluk kige en voorspoedige verdere vaart toewen sen. Laten we echter niet over het hoofd zien, dat telkens vanuit de E.E.G.-toren door knappe koppen in waarschuwende zin er bij ons volk op geattendeerd wordt, dat in ons dicht bevolkte land, wil het in de running blijven, het productiecijfer omhoog moet. De export moet versterkt worden. Zou n.l., wat we niet hopen, de export in elkaar zakken, dan doet het er weinig toe of men woont in een plaats die met vlag en wimpel aan de kop gaat of dat men woont in een gehucht hetwelk als hekkensluiter aan de staart bungelt en waarvan ieder moge lijk zegtKan uit een dergelijk vlek nog iets goed komen. Dan is het allemaal lood om oud ijzer, want dan bevinden we ons met heel ons volk en met heel onze natie op een pad dat uitloopt in een doodlopend slop, waarbij algemene armoede troef is. Als volk mogen we bij al die gegeven seinen niet doen of dat onze neus bloedt. Later zou ons dan het verwijt kunnen tref fen We hebben voor u op de fluit gespeeld en gij hebt niet gedanst Voor verhoging van de productiviteit is energie nodig. Zon der iemand in zijn staat waarin hij gesteld is tekort te willen doen, zo mogen we toch stellen, dat die energie voor een belangrijk deel komen moet vanuit onder de overall, en van onder de werkjas. En, dat zowel voor de man alsook voor de vrouw. Blijkens de gegevens verstrekt door het hooggeacht burgerlijk hoofd onzer gemeen te, breekt niet alleen de woningbouw mo menteel ruim baan in deze plaats, maar is Waalwijk als industriestad van hoger hand ook mild bedacht met woningwetwoningen. Mede hierdoor wordt voor gezinnen die fi nancieel de huur alleen niet kunnen hijsen de plaats onzer inwoning leefbaar gemaakt. Het ontgaat mij echter, als men nu zelf van bovenaf zo mild behandeld en zoveel schuld kwijt gescholden wordt, hoe men dan met een exploitatierekening inzake het bad huis durft te komen, die naar mijn gevoelen althans, er keihard commerciëel van uit gaat als er geen winst gemaakt wordt dan kan de schoorsteen niet roken. Uit een sociaal oogpunt is het m.i. onge oorloofd de kapitaalslast volledig op de schouders van het badhuis te laten drukken, terwijl men weet dat in het publieke bad huis geen enkele kapitalist onder de douche staat, terwijl daar evenmin een kapitaliste in de badkuip duikt. Dit streekbadhuis stem pelt o.a. onze plaats als medekoploper van Midden-Brabant en dat moet de hele plaat selijke bevolking toch wat waard zijn. Evenzo de volledige onderhoudskosten en de algem. variabele kosten ten laste van de gebruiker te brengen, gaat naar mijn gevoe len uit sociale overweging niet aan. Het heeft mij gespeten, hoewel ik blij ben, dat de meerderheid van de raad er anders over dacht, dat een stroming in de raad, na me dedeling van de coulante behandeling die Waalwijk ten deel valt in het aandeel wo ningwetwoningen, de mede-koplopers die om gezond en fit in het arbeidsproces te blijven, in het publieke badhuis onder de douche staan of in de badkuip liggen als een groep onvolwaardigen bij de keel grijpt met de eis tot de laatste penning toe direct te betalen en anders de keien op. Ik hoop dat de raad voor een nadere beslissing straks een schuldvrije balans ver langt, d.w.z. dat o.a. de kapitaallasten zo wie zo naar de algemene sociale onkosten verhuist. En daarbij een pro memoriepost bij de baten op te nemen, t.w. geestelijk ka pitaal, oftewel versterking van de volks kracht. Laat mij mogen besluiten met de hoop uit te spreken, dat in dit rayon van Mid den-Brabant deze weldadige waterwel, die voor velen een verkwikking is en waarvoor ik een ieder opwek die geen badgelegen heid in huis heeft, hier ook daadwerkelijk gebruik van te maken, temeer daar de ta rieven zeer billijk zijn, zowel des zomers, als ook des winters in werking, d.w.z. open blijft. ABONNÉE.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5