wAAlwijkse en LAnastPAAtse couRAnt WEL EN WEE IN LEDER- EN LEDERWARENINDUSTRIE Uitgaan in het weekend Lido Drie maanden gevangenisstraf en een jaar sluiting van het bedrijf geëist Musis Sacrum l' W M E 11\ C Certina STASSAR Romantica ZOEKT U EEN OOEDE GEBRUIKTE AUTO Luxor Kritisch kommentaar „De Langstraat" N.V. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 86e JAARGANG No. 10 De echo vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdemstraat TpI Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0 2ö p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractad verten ties: speciaal tarief 04167 - 2002 De schoenindustrie is slechts één van de drie peilers van de traditionele industrie van de Langstraat. Burge meester Teijssen van Waalwijk zei over de positie van zijn stad, dat deze een "hoofdstedelijk" karakter droeg in de Nederlandse schoenen wereld. De beide andere peilers zijn dat in mindere mate, maar de lederindustrie en de lederwarenindustrie dragen niettemin in niet geringe mate bij tot het "image" van leercentrum dat men van Waalwijk, Kaatsheuvel, Loonop- zand en Dongen heeft. NIET GEMAKKELIJK De leerindustrie heeft het de laat ste jaren niet gemakkelijk gehad er was een toenemende concurdrentie van vervangingsstoffen en dat was er mede de oorzaak van, dat de produc tie in 1964 die van het voorafgaande jaar niet kon overschrijden. Om aan deze strijd met de vervan gingsartikelen het hoofd te kunnen «ngr en Prisma horloges Stationsstraat 88, Waalwijk bieden is men begonnen met een ac tie ("Echt leer is echt mode") om het verbruik van leer te stimuleren. Er worden steeds minder schoenen met leren zolen gemaakt. Dat houdt vanzelfsprekend in dat de produktie verder verminderde en dat had weer tot gevolg, dat de loonexplosie in de meeste bedrijven ten laste van de winst kwamen. Dat werd nog in de hand gewerkt door de scherpe con- currentieprijzen. Aan de andere kant stegen de prijzen van de huiden en looistoffen. Als de oude voorraden op zijn gaat deze prijsverhoging een danig woordje meespreken. OVERLEDER BETER De overlederproduktie vertoonde het afgelopen jaar wel een stijging. De loonexplosie kon dan ook op de overlederfabrieken beter worden op gevangen, mede door belangrijke in vesteringen. Niettemin waren ook in deze secor verschillende bedrijven ge noodzaakt de verhoogde lonen ten koste van de ondernemerswinst te la ten komen. De invoer van rundleder met na- tuumerf nam toe met 50 terwijl er geen noemenswaardige stijging van de uitvoer tegenover stond. De uitvoer van het overige rund leder daalde vrij aanzienlijk, de grondstoffenprijzen liepen danig op en de verkoopprijzen in het binnen land slechts weinig. De uitvoerprijs helemaal niet. Dat alles wijst er op, dat er in de looierijen met alle moge lijke middelen naar een verbetering van de positie moet worden gezocht. PROFITEREN De fabrieken die lederen kleding maken, hebben wel goede jaren ach ter de rug. In het begin van 1965 schrokken de afnemers van de tenge volge van de loonsverhoging geste gen prijzen, maar later in het jaar werd de belangstelling weer groter. Nappa en nerf Ieder worden veel ge vraagd, terwijl de vraag naar suède- kleding vrij stabiel is. Van nappa-leren kleding wordt verwacht, dat de kwaliteit erg goed is, zodat daar ook aantrekkelijke prijzen uit de bus kunnen komen. De handschoenenindustrie heeft weer een iets minder gunsig jaar ach ter de rug. De lange zomer .en het zachte najaar heeft daaraan geen goed gedaan, terwijl de concurrentie van goedkope produkten van achter het ijzeren gordijn en uit China, Ja pan en Hongkong zeer groot was. Werkhandschoenen zijn 'n scherp- concurrentieartikel geworden en de produktie is alleen bij grote omzetten nog interessant. Leren dienstkleding blijkt uit te gaan sterven. NIET MEER DRINKEN UIT DAMESSCHOENTJES De Amerikaanse heren drinken voortaan bij feestelijke gelegenheden niet meer uit damesschoentjes. En daar is een goede reden voor. Meer geestdrift voor de hygiëne heeft er niets mee te maken. Het gro te probleem is, dat de schoenen van de dames te groot zijn geworden. Vroeger nauwelijks groot genoeg om een aperitief te bevatten, is de damesschoen een echte kruik gewor den, waar bijna een halve liter in gaat. Het drinkvermogen van de man heeft geen gelijke tred gehouden met de groei van de damesschoen. Ver scheidene factoren hebben tot de ver groting van de damesvoet geleid. In de eerste plaats is de gemiddel de vrouw van vandaag ongeveer zeven kilo zwaarder dan haar zuster van 30 jaar geleden. En ongeacht hoe dit nieuwe gewicht is verdeeld, het moet worden gedragen door de voeten, die op de grotere druk per vierkante cen timeter reageren door uit te zetten. In de tweede plaats hebben de schoenfabrikanten en schoenontwer pers de vorm en omvang van de schoenen zodanig gewijzigd, dat er nog maar weinig verband bestaat tus sen de lengte en vorm van de schoen en die van de voet. In de derde plaats is de gemiddelde vrouw onverschillig geworden .voor de eeuwenoude ver ering van het charmante kleine voetje! AFSCHEID BIJ PEHAVE Donderdag heeft de heer A. v. d. Wouw, ophaler, afscheid genomen van de N.V. Schoenfabriek P. H. Vloemans te Kaatsheuvel na een dienstverband van 11 jaren. Namens de directie werd de heer v. d. Wouw een enveloppe met inhoud overhandigd door de heer J. A. Vloe mans, die hem tevens dankte voor zijn toewijding waarmee hij zijn werk zaamheden had verricht. De heer C. v. d. Mortel bood namens het personeelfonds een geschenk on der couvert aan. "KAPITALISTISCHE" SCHOENFABRIEK IN RUSLAND Onlangs is in Rusland een textiel fabriek „omgeschakeld". Er kwam 'n heuse directeur die zelf zijn produk- tie-schema mag samenstellen en mag kopen en verkopen met de opzet om winst te maken. Geen centrale staats- orders dus in artikelen die op een staatsbureau worden vastgeseld, maar artikelen zoals de klanten die wen sen. De voorlopige resultaten zijn zeer bevredigend. Binnenkort zal o.m. ook n schoen fabriek op deze „kapitalistische" leest geschoeid worden. De regering hoopt er mee te voor komen dat zich ook in de toekomst voor miljoenen roebels onverkoopba re artikelen in de winkels en staats- magazijnen opstapelen; de smaak van de ambtenaren en het publiek blijken steeds meer te gaan verschillen. (Dit lazen we in "De Jimmy Joy- koerier". ORDER G Op 15 januari j.l. werden vanuit Kingwood (Engeland) 10.000 paar schoenen ter waarde van 4,5 miljoen B. fr. (ongeveer f 326.000) naar België verzonden. Het betreft hier de grootste order ooit door een Euro pees land bij een Britse schoenfabriek geplaatst. KARNAVALSVOORPROEFJE MET TIROLERMUZIEK In haar nog maar korte bestaan heeft de bij Romantica gehuisveste karnavalsvereniging al heel wat ge presteerd. Al verscheidene malen heeft Allee Vooruit geslaagde bals gegeven die allemaal in de trant van het zottenfeest zijn verlopen. Ook a.s. zaterdag zal iedereen, al of niet gekostumeerd te gast kunnen bij de Allee Vooruit-lui, die dan weer een karnavalsbal geven, waarvoor zij een voor een dergelijke gelegenheid bij uitstek geschikt orkest hebben kun nen engageren. Een originele Tiroler- band zal namelijk de muziek komen verzorgen en wat kunnen echte kar- navalsliefhebbers zich meer wensen dan de gezellige hoempa-muziek die dergelijke orkesten ten gehore plegen te brengen. Het orkest is overigens van een behoorlijke kwaliteit, want 't is op toernee door Nederland en het heeft overal al veel succes geoogst. Een hoogtepunt uit het toernee zal wel het optreden op het tweede net zijn geweest en al wie ze daarop ge zien en gehoord heeft zal waarschijn lijk deze carnavalsavond niet willen missen. GERT EN HERMIEN TIMMERMAN De zaterdag die komen gaat zal Gert Timmerman samen met zijn vrouw Hermien, optreden in Lido. Mochten ze samen nog niet zo'n gro te populariteit hebben, sinds hun op treden in het Grand Gala du Disque is daar wel enige verandering in ge komen. Op veroverende wijze brach ten zij daar hun "In der mondhelle Nacht" en deze plaat heeft het heel lang op nationale hit-parade uitge houden. Over de successen die Gert alleen heeft gebracht kunnen we na tuurlijk zijn "Ik heb eerbied..." niet vergeten, terwijl ook zijn "Blume von Telegram-adres: „ECHO De Officier van Justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft dins dag in een zaak, die voor de econo mische Kamer diende, tegen een meubelhandelaar, P.K. uit Waal wijk drie maanden gevangenisstraf en een jaar stillegging van het be drijf geeist, voorzover dit in clan destien opgetrokken gebouwen is gehuisvest. Twee andere verdach ten, de architect v. H. en aannemer hoorden boetes tegen zich eisen. De meubelfabrikant werd ervan beschuldigd, dat hij een aantal be drijfsgebouwen had laten optrek ken zonder de vereiste rijksgoed keuringen. Verdachte had voor deze bouwwerken verschillende aanvra gen ingediend. Enkele op zijn eigen naam, andere op die van zijn echt genote en zijn zoon. Als bouwsom werd steeds een bedrag van min- aer dan 50.000 gulden opgegeven. (Dan kan de gemeente de goed keuring verlenen. Red.). Toen het werk in 1963 werd stopgezet bleek, dat er in plaats van de opgegeven f 200.000 voor f 550.0G'0 gebouwd was en dat ook verschillende bouw werken één geheel vormden. Als getuige werd o.m. gehoord, direc teur van Gemeentewerken van Waalwijk. Ook de burgemeester werd ge hoord. De controle van de Dienst gemeentewerken was niet geheel effectief. Inmiddels is er bepaald, dat alle aanvragen vergezeld moe ten gaan van een gespecificeerde kosten begroting. Over de manier waarop de anvragen om rijksgoed keuring door de bereffende instan ties worden behandeld, toonde zich burgemeester Teijssen weinig en thousiast. Er zijn in Waalwijk goed keuringen voor veel grotere bouw werken, terwijl de aanvragen later waren ingediend. En dat terwijl de meubelindustrie bijzonder arbeids intensief is. Het beleid van het Ministerie van Economische Zaken ten aanzien Tahiti een van de grootste toppers van 1963 was. Al treedt Gert Tim merman de laatste tijd dan veel op met zijn vrouw, hij heeft er nog niet van af gezien om ook alléén nog plaatjes op te nemen en niet zonder succes, getuige zijn jongste zwarte schijf "Schommelstoel". Deze opna men wijzen er wel op dat Gert Tim merman een zanger is die het nu eens niet alleen van het tienerpubliek moet hebben, want bij tijd en wijlen ver geet hij niet om ook platen te maken die bij uitstek de harten van de oude ren onder ons veroveren. Zowel voor deze mensen als voor het jeugdig pu bliek, dat toch in elk geval de gele genheid geboden wordt voor een paar danspassen, is het dus zaterdag de moeite waard om Lido eens te be zoeken. ELVIS IN ACAPULCO Mike Windgren is schipper in de badplaats Acapulco en door het toe doen van het kattige dochtertje van zijn baas krijgt hij zijn ontslag. Mike heeft echter het geluk, dat hij een be hoorlijke stem heeft en op een keer hoort een schoenpoetsertje hem en die slaagt erin hem een baan als zan ger in een luxueus hotel te bezorgen. Omdat hij alleen maar 's avonds in het hotel optreedt heeft Mike overdag nog een bijbaantje als badmeester en het verhaal speelt zich dan ook hoofd zakelijk in een zwembad af, waar Mi ke niet erg goed op kan schieten met een collega, die een oogje heeft op Mike's verloofde. Gelukkig komt de ruzie tussen deze twee tot een vriend schap, maar dat is pas op het eind van de film en voor het zover is hebben zich al heel wat avonturen voorge daan. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang a.l. dan naar: Automobielbedrijf Grotestraat 349, Waalwijk Telefoon 04160 - 2113 - 2409 -Inruil Financiering - Verzekering mogelijk. van de urgenties noemde de burge meester „over het algemeen een duistere zaak." Hij verklaarde ook, dat het ge meentebestuur de provinciale direc tie voor de bouwnijverheid erop heeft gewezen, dat er in Waalwijk een tekort aan werk in de bouw vakken is. Het is bepaald niet zo, dat de uit voering van het werk voor de meu belfabrikant ten koste van ander Het proces tegen de Waal wij kse meubelfabrikant P.K. lokt onzer zijds enig kritisch kommentaar uit. Eerst ten aanzien van het „mis drijf" zelf. De bouw van vele voor de industrie noodzakelijke gebou wen ondervindt veel vertraging, omdat de rijksgoedkeuring niet al tijd even logisch wordt betracht De gemeentes hebben het recht om goedkeuringen te verlenen voor bouwprojecten van minder dan f 50.000.- De gemeentebesturen nu hebben de grootste zorg voor de werkgelegenheid voor hun burgers en 't is dus begrijpelijk, dat zij niet altijd de door het rijk vereiste nauwkeurigheid betrachten bij de analyse van de aanvragen om bouwvergunningen. Het is inder daad duidelijk, dat er - zoals de of ficier van Justitie moest toege ven - tegenstrijdige belangen zijn voor Rijk en Gemeente. Er valt derhalve niet te kapitte len. Het rijk heeft de controle op bouwwerken niet op de juiste plaats gelegd: de gemeente, die moet controleren is te zeer belang hebbende om een straffe controle te garanderen. Personeelstekort maakt het bo vendien moeilijk om alle zaken even nauwkeurig te behandelen. Bovendien zijn er in een gemeente als Waalwijk wel andere zorgen dienstvoor het college van B. en W. en de dienst gemeetewerken dan te „betuttelen" op bouwprojecten ten behoeve van de industrie. Men denke hierbij maar eens aan de woningbouw, die met zoveel voort varendheid ter hand wordt geno men. De controle van de zijde van het rijk laat zelfs op het terrein van de woningbouw veel te wensen over. De Rijksoverheid zou er goed aan doen de particuliere woningbouw wat beter in de gaten te houden. Het rij ksoverheidsbeleid mist trouwens de boot nog op een ander terrein: het uitblijven van bouw vergunningen heeft tot gevolg, dat vele (kleine) aannemers zonder werk komen te zitten. In het kader van de werkgelegenheid in de bouwvakken heeft de gemeente derhalve ook een zorg meer dan het rijk. Een tweede zaak die kommentaar behoeft is de eis om de betrokken fabriek een jaar stil te leggen. De officier gaat daarbij voorbij aan het belang van de werkgelegenheid van mensen, die bij de betrokken meu belfabriek werk konden vinden. Hij vond echter, dat deze mensen - gezien de situatie op de arbeids markt - best elders werk konden vinden. Maar - zo vragen wij ons of - is er dan anno 1965 niet een dusda nige verandering in de status van de werkemers gekomen, dat zij niet als „huurlingen" van de ene naar de andere fabriek gestuurd kunnen worden? DE DUIVEL EN DE TIEN GEBODEN. De tien geboden en de aanvallen die de duivel hierop verschillende ma len richt, zijn door regisseur Julien Duvivier op zeer humoristische wijze in een rolprent verzameld. Hiervoor heeft hij een keur van fameuze ster ren rond zich verzameld, waaronder we o.a. treffen: Michel Simon, Fran- coise Amoul, Mel Ferrer, Charles Aznavour en Lino Ventura. Ook Fer- nandel is van de partij en zijn speel- trant kennende durven we diverse lachsalvo's te verzekeren, temeer daar alles op de humor is gebaseerd. Zaterdag en maandag. Toegang 18 jaar. DE VERLEIDSTER VAN DE NIJL Jaloezie tussen twee prinsen dreigt het vredige oude Egyptische rijk in tweeën te scheuren. Een van hen, Sa- baku, is degene die de oorzaak van de jaloezie is, want hij kan het niet zet ten dat niet hij maar prins Bubastia op de troon zal komen. Dit is echt werk zou zijn gegaan, aldus de bur gemeester. De officier van justitie had nl. nogal dramatisch betoogd, dat de woningbouw de dupe zou zijn ge worden van de bouwwoede van de meubelfabrikant. De officier van Justitie mr. P. Duyx, wees in verband met de ver klaringen van de burgemeester op de tegenstrijdige belangen van Rijk en Gemeente, waarmede de justitie regelmatig gecofronteerd wordt, 't Toelaten van dergelijke handelwij ze voor het hele land zou beteke nen, dat de nationale bouwpolitiek getorpedeerd wordt. Een zware geldboete zou volgens de Officier van Justitie geen indruk maken en ook geen afdoende straf inhouden. De verdediger van de fabrikant mr. Hengst, betoogde, dat de be treffende nieuwbouw nog slechts de allernoodzakelijkste oplossing biedt voor het volslagen gebrek aan magazijnruimte voor dit enorm gegroeide bedrijf. Er zijn intussen plannen voor de bouw van een nieutve fabriek. Spreker betoogde, dat het regelma tig voorkomt, dat nieuwbouw voor bedrijven worden uitgevoerd in on derdelen die per stuk dan 50.000 gulden kosten. Mr. Hengst vroeg van de rechtbank uiterste clemen tie. Tegen architect A. van H. werd 5000 gulden boete geëist en tegen aannemer G. C. 3000 gulden. Mr. Smits bepleitte voor deze beiden eveneens clementie. Op 16 februari zal vonnis worden gewezen. Mijnheer de redacteur, Het zal velen met mij een genoegen ge daan hebben de nieuwjaarsoverzichten van de burgemeesters uit de Langstraat in Uw blad zo uitvoerig te hebben kunnen lezen. Als Waalwijker interesseerde mij na tuurlijk het meest de nieuwjaarsrede van burgemeester Teyssen, die ik zeer interes sant vond. F wee dingen heb ik daarin gemist op de eerste plaats iets over een bejaardenhuis, (al weet ik dat 't hier 'n particulier initiatief moet zijn), maar men had er toch op kun nen attenderen, dat we op dit punt een armoedig figuur slaan. Men ziet of hoort er niets van. Niet minder ernstig vind ik dat er hele maal niet gesproken was over de bouw van oen royaal gebouw dat gelegenheid biedt voor vergaderingen, congressen, muziek- en zanguitvoeringen, shows, tentoonstellingen, enz. Zo zien we langzamerhand op dit ter rein alles onze neus voorbijgaan en waar blijft dan Waalwijk, centrum der schoen en lederindustrie? We hebben hier een grote naam op te houden, Duik eens in de his torie denk aan 1913, 1925, 1948, 1953, en dus mag er toch zeker niet gesproken worden van gebrek aan ruimte of initiatief. V^aahvijk denkt aan Uw saeck. WAALWIJKER. niet de enige reden die Sabuka zo jaloers maakt, want ook het mooie meisje, dat Bubastis bij het bestijgen van zijn troon zijn vrouw mag noe men is ook een van de hoofdredenen van de tweedracht tussen de beide prinsen. Het gevolg hiervan is ten slotte dat vooral 'het volk onder de zware lasten van oorlogen die nu aan de lopende band uitbreken, moeten dragen. Tenslotte wint toch de meest rechtvaardige van het tweetal, waarna de rust weer in het land terugkeert. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 j. HET MOORDENDE TESTAMENT Griezelige mensen die nog grieze ligere avonturen verwekken spelen de hoofdrol in deze film. Natuurlijk is er weer een dapper persoon ter plaat se om de ware aanstichters van nachtmerrieachtige nacht die twee zorgeloze mannen in een vreemd huis meemaken te arresteren. Maandag en dinsdag, toegang 14 jaar. REBEL TEGEN ROME Uitvoerig worden we in deze film voorgelicht over de toestanden die er in het oude Romeinse rijk heersten ten tijde van wrede keizers. Slaven spelen grote rollen tijdens opstanden die Gordon Scott in de hoofdrol te weeg brengt. Vrijdag, zaterdag en zondag, toegang 14 jaar.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9