wAAlwijkse en UnostPAAtse couraiu Internationale Schoenenbeurs Nederland 5 t.m. 1 aprilte Utrecht Komende Schoenenbeurs in Utrecht 25% groter dan verleden jaar Gouden bruiloft in Putstraat VLIJMEN Dronchïleffen J De situatie in de Nederlandse Schoenindustrie Illegale fabrieks- bouwboete van f 25.000 „een pRettiQ weekenö" voor uw vrouw Restaurant „De Gouden Leeuw" HOTEL VERWIEL - WAALWIJK Al 467 boeren willen uitscheiden" Jongetje op zebra gedood Nieuwkuijk Elshout Stap óók over op Hollandia VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 - ww. 86e JAARGANG No. 14 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Oit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 ^Bureaux^Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenastraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24 let. inc.k.) f0.2Q p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J" 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „BCHO op de voet Het afgelopen jaar heeft de schoenindustrie opnieuw 'n krach tige productiegroei te zien gegeven. Op grond van definitieve cijfers tot en met de maand november kan worden aangenomen dat de produc tiestijging over het gehele jaar 1964 7-8% heeft bedragen. De algemene verwachting, dat de forse loonsverhogingen van het be gin van 1964 zouden leiden tot een geringe productiegroei en daardoor tot vermindering van de arbeids- schaarste, is niet bewaarheid ge worden. De krachtige productiestijging in 1964 heeft, gezien tegen de nog weer iets verdere afneming van de personeelsbezetting, ook nu weer geleid tot een krachtige producti- viteitsstijging en wel van ruim 10% (in de afgelopen jaren steeg de productie per man telkens met on geveer 10%). De stijging van de productie per man is het gevolg van de toegenomen rationalisatie en mechanisatie en de toeneming van de betekenis van de toeleve ringsbedrijven (die zich gespeciali seerd hebben in de vervaardiging van halffabrikaten, o.a. kant en klaar zolen); vooral door dit laat ste kan men zeggen dat de Neder landse schoenindustrie bezig is zich langzaam te ontwikkelen tot een assemblage-industrie. DE CONSUMPTIE VAN SCHOENEN De binnenlandse schoenencon sumptie heeft zich, dank zij de grote loonstijgingen van het afge lopen jaar, sterk ontwikkeld. Voor zover thans kan worden bekeken zijn de schoenaankopen van de Ne derlandse consument naar volume toegenomen met ongeveer 7% ten opzichte van 1963, terwijl de geld- omzetten van de detailhandel een toename laten zien van 10 a 11% ten opzichte van 1963; uit vergelij king van deze beide genoemde per centages valt af te leiden dat de detailhandelsprijzen in 1964 met ge middeld ongveer 4% zijn gestegen. Geconstanteerd kan worden dat er in de detailhandel sprake is van een practisch constant aantal verkoop punten, maar het aantal onderne mingen met filialen stijgt, terwijl het aantal zaken dat slechts één verkooppunt heeft steeds daalt. In 1950 bedroeg het aantal fili alen 14% van het totaal aantal ver kooppunten; eind 1964 was dit per centage 24. Het totaal aantal ver kooppunten bedroeg in 1964 in Ne derland bijna 4800. VOORRADEN Zette de detailhandel in 1964 on geveer 7% meer schoenen af, uit buitenlandse afleveringen van de Nederlandse industrie en uit de im port kwam ongeveer 13% meer schoeisel beschikbaar, zodat de voorraden bij de handel aanmerke lijk zijn toegenomen. Het is moge lijk dat de aanwezigheid van gro tere voorraden een structureel ver schijnsel zal worden in verband met de toenemende mode-invloeden. EXPORTSTIJGING De concurrentiepositie van de to tale industrie is door de loonexplo sie, die de binnenlandse consumptie zo sterk heeft gestimuleerd, aan zienlijk bemoeilijke, doch deson danks heeft de schoenindustrie in 1964 een exportstijging van onge veer 10% kunnen realiseren. ARBEIDERSTEKORT De schaarste op de arbeidsmarkt heeft sinds vorig jaar nog weer iets scherpere vormen aangenomen. Het tekort bedroeg aan het einde van 1964 voor de schoenindustrie 5,4% van de totale bezetting. De terugloop in de personeelsbe zetting maakt echter het bereikte productieresultaat nog meer spec taculair. VOORUITZICHTEN VOOR 1965 Naar alle waarschijnlijkheid zal in 1965 de concurrentie zich nog scherper toespitsen. De verbruiks- st ij ging zal namelijk minder sterk zijn dan in voorafgaande jaren in verband met de vooral in vergelij king met 1964 geringe stijging van het besteedbare inkomen, terwijl bovendien de reeds vermelde toe neming van de voorraden bij de de tailhandel de afzetmogelijkheden in het binnenland meer zal beper ken. De expansie-mogelijkheden voor de Nederlandse schoenindu strie in dit jaar worden daarom voor het merendeel gezocht in de vergroting van de binnenlandse af zet. De concentratie- en samenwer- kingsgedachte vindt binnen de schoenindustrie steeds meer ingang en bij steeds meer bedrijven heeft een heroriëntatie plaats o.a. op het gebied van organisatie, personeels beleid en arbeidstechniek. Verwacht wordt ook dat in 1965 onder invloed van de nog steeds stijgende welvaart de vraag naar duurder schoeisel, die steeds dui delijker aan de dag treedt, en de tendense dat kwaliteitsschoeisel dus steeds hoger wordt gewaardeerd, nog zullen aanhouden. Op grond van de verwachtingen dat de stijgende lijn in de export zal doorgaan en op grond van de krachtige en duurzame activiteiten van vele schoenfabrikanten mag worden geconcludeerd dat ook 1965 productiegroei te zien zal geven. De Waalwijkse meubelfabrikant P. K. is door de economische kamer van de Bossche rechtbank veroordeeld tot 25 duizend gulden boete of vijf maan den hechtenis en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Hij stond op 2 februari terecht we gens het feit dat hij in 1963 een fa briekscomplex te Waalwijk groten deels zonder de vereiste rijksgoed keuringen had gebouwd. De officier van justitie eiste toen tegen hem drie maanden gevangenisstraf en een jaar sluiting van het zonder vergunning gebouwde deel van het bedrijf. De architect van het complex, A. v. H. uit Waalwijk, is in overeen stemming met de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 5000 gul den boete of vijf maanden hechtenis en de aannemer G. C. uit Waalwijk eveneens conform de eis tot 3000 gulden boete of drie maanden hech tenis. VERKEER IN V.S. EISTE 48.000 DODEN IN 1964. Het Amerikaanse departement van volksgezondheid heeft bekend ge maakt, dat er in 1964 in de Verenig de Staten 48.000 doden in het ver keer zijn gevallen. Dit is 5000 meer dan het jaar tevoren. De Internationale Schoenenbeurs Nederland, die op 5, 6 en 7 april a.s. te Utrecht wordt gehouden, zal 25 groter zijn dan de beurs van verleden jaar. Deze expansie is veroorzaakt door een grotere deelname uit het buitenland, met name uit België, W.- Niet koken niet tafel dekken niet afwassen dat is Tracteert U haar eens zaterdags of zondags (tussen 12 14 uur en 18 21 uur) op een „GEZELLIG ETENTJE UIT" in het Naast andere gerechten worden ieder weekend een 8-tal „SPECIALITEITEN uit verre landen" zowel a la carte alsook m aantrekkelijke ALL - IN MENU'S van 10.— resp. 12.— gereserveerd. Soep (keuze uit 4 soorten) Pikante Specialiteit (keuze uit 5 resp. 3) hierbij 1 glas wijn, bier of frisdrank Nagerecht (keuze uit 3) een lekker kopje koffie toe en bedieningsgeld is bij alles inbe grepen in het ALL - IN - MENU. Voor de kleintjes zijn er speciale KINDERMENU'S. Decente backgroundmusic zorgt voor de gezelligheid. Duitsland, Frankrijk en Italiëë. Italië alleen al neemt deel met een landenpaviljoen van 400 m2, waafin 40 schoenfabrikanten een collectieve tentoonselling inrichten van het Itali aanse schoeisel. Uit België is een grotere deelne ming aangekondigd, sinds Nederland se schoenfabrikanten verleden jaar onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten heb ben deelgenomen aan een Benelux- ibeurs in Brussel. Naast de ruim 75 buitenlandse schoenenfirma's die aan de komende beurs deelnemen, zullen ruim 175 Ne derlandse firma's vertegenwoordigd zijn. Deze expansie van de beurs, die thans ruim 5500 m2 standoppervlak te zal tellen (verleden jaar 4300 m2) is mogelijk geworden, omdat de beurs is verplaatst van de verdieping van de Julianahal naar de nieuwe Irenehal, eveneens aan het Croeselaanterrein. Daarmee wordt ook met eventuele verdere expansie in de nabije toe komst bij voorbaat rekening gehou den. De beurs die voor de achtste maal wordt gehouden, is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur en bovendien op de tweede dag ook 's avonds van 18.30 tot 21.30 uur. Tot nog toe hebben 467 Brabantse boeren zich bij het Saneringsfonds voor de Landbouw gemeld voor be ëindigen van hun veelal kleine ge mengde bedrijfjes. Voor vele boeren blijken de vereiste leeftijdsgrens en 't gestelde belastinginkomen voorwaar den, waaraan niet kan worden vol daan. In landbouwkringen wordt al gemeen 'n verlaging van de leeftijds grens van 55 tot 50 jaar en een op trekken van de inkomensgrens van 6500 gulden tot wellicht 8000 gul den verwacht, om de belangstelling voor bedrijfsbeëindiging, die de res terende boerenbedrijven economisch meer rendabel moeten maken, te ver groten. Over het algemeen blijkt het aan tal aanmeldingen van boeren, die hun boerderijen er aan willen geven, toch wat tegen te vallen. In Oost-Brabant, vooral in het Peel- en Kempengebied, blijkt een groot aantal kleine zand boeren, die de laatste jaren in de in dustrie zijn gaan werken, hun kleine gemengde landbouwbedrijfjes van 2 t©t 8 ha, toch trouw te willen blijven. Voor deze boeren is het voortzetten van hun bedrijf een mooie bron van neveninkomsten geworden. PRINSES CHRISTINE Prinses Christine, die heden (don derdag) 18 jaar wordt, 'heeft zich voor die gelegenheid laten fotograferen aan de piano. De prinses krijgt sinds enkele jaren les en speelt met veel plezier. Ze houdt niet van modeme muziek, noch van jazz. MOORD IN ONDERWERELD In minder dan 10 maanden wer den in Boston 17 onderwereldfigu ren vermoord en bovendien zijn er no? 11 onopgeloste wurgmoorden. En dan te weten, dat de politie van Boston er nog steeds niet in geslaagd is een tipje op te lichten van de sluier over deze 28 moorden. Hoestdrank In tabletvorm.95ct i Het echtpaar J. Sleenhof-de Peffer, Putstraat 126, dat op 15 juli zijn gouden huwelijksfeest viert mag zich verheugen in een uitnemende ge zondheid. Mevrouw Sleenhof-de Peffer wordt volgende maand 83 en haar echtgenoot is 79 jaar oud. Deze is de "kastelijn" in het bejaardenpavil joen. Het echtpaar heeft drie kinderen en 10 kleinkinderen. In de Putstraat heeft zich een comité gevormd om het gouden huwelijks feest met de nodige luister te vieren. Het bestuur is als volgt samenge steld P. van Oudheusden, voorzitter, J. Goedhart, vice-voorzitter, P. Ketelaars, penningmeester en dhr. v. d. Hout, secretaris. Een vrachtautochauffeur, die dins dag in Nijmegen het stopteken van een jeugd-verkeersbrigadiertje ne geerde, is op een groepje oversteken de schoolkinderen ingereden. De ne genjarige Anton de Barse werd hier bij op slag gedood. Dat er niet meer slachtoffers vie len is te danken aan het ingrijpen van het 12-jarige verkeersbrigadiertje Jan Boerakker. Toen hij zag dat zijn sig nalen geen gevolg hadden, veegde hij vlak voor de aanstormende vrachtwa gen enkele kleine kinderen van het zebrapad af. Het jongetje de Barse kon hij echter niet bereiken. De vrachtautobestuurder, de 23- jarige G. W. uit Angeren, is naar het hoofdbureau van politie overge bracht voor het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk. UITVOERING CRESCENDO Op zaterdag 20 febr. a.s. geeft de muziek vereniging Crescendo haar eerste uitvoering van dit seizoen. Crescendo start zaterdag met een cabaret. De avond wordt geopend door Crescendo zelf onder leiding van de directeur de heer W. van Hirtum; als spe ciale gasten treden op de Elmalia-zusjes, bekend van de TV en radio; verder nog het trio de Bossanova's, terwijl de avond zal worden besloten met het duo van Hirtum met zang van Ans Weijmans. Al met al zal Crescendo haar leden en donateurs, en belangstellenden zeker een mooie avond bezorgen in zaal De Witte. COLLECTE MEMISA De collecte voor de Mcmisa aan de kerk deur bracht f 387.60 op. De huis aan huis-collecte voor de drie pauselijke missiegenootschappen bracht op f 495. - Geslaagde inzameling Memisa. Twee jongens van de 6e klas hielden een inzameling van goederen voor de Memisa en brachten in 4 dagen 852 stuks bij elkaar, als babykleertjes, schoentjes, verbandmiddelen, biikjes voeding e.a. Een compliment waard! LANGSTRAATSE KRUISBOOG- SCHUTTERSBOND Uitslag van de ziftingswedstrijd van de Kring de Langstraat van de N.K.B., voor de wedstrijd Brabant-Limburg. Minimum pun ten 85 in 20 pijlen; eeTste 10 schutters als volgt1 P v Engelen Rozenjacht 93 pt.; 2 B v d Meijden Willem Teil 91; 3 B Her man id. 90; 4G v d Hout id. 89; 5 L Ver boord Na arbeid vermaak 88; 6 Joh van Beijnen Rozenjacht 88; 7 Jan v Beijnen id. 87; 8 Jozef v Beijnen id. 87; 9 André van Beijnen id. 86; 10 Fr Kiviets Willem Teil 85 pt. Personeel A: 1 P v Engelen Rozenjacht 25 pt.; 2 B v d Meijden Willem Teil 24; 3 Gvd Hout id. 24 pt. Personeel B 1 Fr Kiviets Willem Teil 24 pt., 2 André v Beijnen Rozenjacht 23 3 Joh v Beijnen id. 23 pt. VOLLEYBALCLUB EVER READY. De Vlijmense Volleybalclub Ever Ready speelde een thuiswedstrijd tegen Bekkerveld. De Limburgers die de 2e plaats innemen op de ranglijst ondervonden felle tegenstand in Vlijmen. Vlijmen liep de eerste set flink uit, maar verloor nog met 14-16; toen kwam Ever Ready terug en won de 2e set met 15- 13; de 3e set was weer voor Vlijmen, 15 10, dus 2 1 in het voordeel van Ever Ready. Bekkerveld herstelde zich goed en maakte in de 4e set 6-15, stand 2 - 2; de 5e set bracht de beslissing in het voordeel van Bekkersveld: setstand 9-15, uitslag 2-3. Ever Ready 2 speelde tegen Cialfo en won met 3-0, maar de setstanden geven de grote spanning aan, 15-13, 16-14, 15-13. VOETBAL. St. Mich. Geste] - Vlijmense Boys. Zondag spelen de Vlijmense Boys een uit wedstrijd tegen St. Mich.-gestel, de ploeg die onderaan staat op de ranglijst en die ze ker alles zal doen om hiervan af te komen. Vlijmen is de laatste wedstrijden wat aan 't sukkelen met invallers en het maken van doelpunten verstaat de voorhoede maar slecht, het geluk is hiermede niet aan haar zijde en de Boys zijn dan tot de 5e plaats van onderen afgezakt. Maar als er winst behaald wordt stijgen zij weer naar de kop groep. Het za] er zondag in Gestel zeker spannen. Boys doet uw best en breng zeker een puntje mee. Aanvang half drie. Supporters allen weer present! BOERENGEZINSDAG Dinsdag werd in het patronaatsgebouw 'n boerengezinsdag gehouden. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis, opge dragen door pastoor van Mill. Daarna ver enigde men zich in het patronaatsgebouw voor de algemene vergadering van de Boe renbond. Na opening door de voorzitter de heer A. van Bokhoven, sprak de geestelijk adviseur een inleidend woord en gaf de secretaris, de heer Pulles het jaarverslag. De aftredende bestuursleden H. Moster- mans en P. Pulles werden herkozen. De heer J. B. Vinkenvleugel, hoofdassis tent bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdiensf, hield een inleiding over de toekomstige ont. wikkeling van de tuinbouw in de Langstraat. Vervolgens werd door de RKJB en de Boe- rinnenbond een jaarverslag uitgebracht. 's Avonds kwam men weer bijeen en sprak de heer A. Kamp, hoofd van de landbouw school, een inleidend woord en nam ook de leiding voor het verdere programma. Door de toneelgroep van de Boerinnenbond en de RKJB werd het toneelstuk: „De dochter van de bronnenmaker" opgevoerd, waarmee men veel succes had. De regie was in handen van pater Martinus van Mariënkroon. Door de accordeonist de heer Huiskens werd de avond met muziek opgeluisterd. Gedurende de pauze werd een collecte voor het TBC-fonds en een loterij t.b.v. de kas gehouden. Het was een leerzame en ge noeglijke dag. TONEELAVOND. De toneelavond verzorgd door de leden van de RKJB afd. Elshout, is een mooi suc ces geweest. Het talrijke publiek heeft ge noten van het vrolijke detectievespel "Een bruid komt". De verschillende rollen wer den goed gebracht en het applaus na de verschillende bedrijven bewees dat de aan wezigen het spel wisten te waarderen. De traditionele loterij, waarvoor prachtige en practische prijzen beschikbaar waren, ver liep ook zeer gunstig zodat een gedeelte van de onkosten er mee gedekt kunnen worden. GECOSTUMEERDE VOETBALWEDSTRIJD Als inleiding op de carnavalsdagen zal a.s. zondag 21 febr. een gecostumeerde voetbal wedstrijd gespeeld worden door de leden van de verschillende carnavalsgroepen. Voor de muzikale omlijsting zal "Boem, boem, den Bèr" zorgen. Aanvang 14.30 uur. Zondag 28 febr. zal om 13.15 uur de kin deroptocht vertrekken vanaf de TTi. Rijkens- straat. Via de Scheidingsstraat, Wolfshoek, Schanswijk, begeeft de stoet zich naar het pleintje, waar met de gebruikelijke ceremo nie het carnavalssymbool "Den Driek" zal worden onthuld, de kinderen gelegenheid krijgen een of ander te declameren of te zingen, waarna de stoet naar het schoolplein gaat, waar de prijswinnaars bekend gemaakt zullen worden en aan alle deelnemers een tractatie wordt aangeboden. Maandag- en dinsdagavond heeft het groeplopen plaats. Niet minder dan 13 groe pen zullen, ieder op een eigen manier wen sen naar voren brengen, bestaande toestan den hekelen, of op een of andere manier de grote trom roeren. OVERLEDERSTANZERS JONGENS EN MEISJES GEHUWDE VROUWEN MAGAZIJNBEDIENDEN JONGENS MET MULO-DIPLOMA

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5