Structuurrapport voor Vlijmen gereed DRUNEN kent ■W' F0NS JANSEN Nederland besteedde in 1964 circa miljard aan speurwerk Als U EEN MONSTERSTIKKER op Waalwijk n-v. De Echo van 't Zuiden Schoenfabrieken - Drunen 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 MAART 1965 14 stelt u in de gelegenheid kennis te nemen van dit unieke solo-cabaret met Woensdag 10 maart, Landbouw Trouwrijden MUSA Autobedrijf Dekkleden verhuur van Dekkleden, Autokappen o naar de 25.000 inwoners Het sociografisch bureau van drs. J. Kwantes te Hilversum is gereed gekomen met het structuurrapport voor de gemeente Vlijmen. Het rapport draagt de naam: "Rap port ten behoeve van de stedebouw- kundige plannen van de gemeente Vlijmen". Het rapport is verdeeld in drie hoofdstukken. Hoofdstuk I behandelt eerst het karakter van de onderscheiden kerk dorpen en de sociaal-economische ontwikkeling in het recente verleden, den. Vervolgens werpen de samenstel lers een blik op de toekomstmogelijk heden. Vlijmen zal anar wordt verwacht in toenemende mate opgenomen wor den in het suberbanisatieproces van Den Bosch. Vlijmen zal naar wordt verwacht sociaal-economische structuur, al zal de woonfunctie ten opzichte van de industrie van relatief meer betekenis zijn en zal binnen de agrarische sec tor een verschuiving naar de tuin bouw plaats hebben. In hoofdstuk II wordt berekend, dat de natuurlijke aanwas Vlijmen in 1982 op een inwonertal van 15.705 inwoners zal hebben gebracht. Er zijn echter ook migratie-overschotten te verwachten, zodat de plannen be rekend worden op basis van 20 a 25.000 inwoners in de tachtiger ja ren. Dat betekent, dat er niet minder dan 3500 woningen moeten worden gebouwd. In het jaar 1982 zullen er 60 van iedere 100 mensen in de industrie werkzaam zijn. Dat betekent, dat er 1500 werkers zijn op dat moment. Hiervoor moet 11.25 ha industrie terrein worden gereserveerd. De dienstensector vereist ook nog eens 11 ha. De huidige terreinen zijn daarvoor ontoereikend. Er moet der halve elders in de gemeente een nieuw terrein gevonden worden voor nijver heid, handel en verkeer. Langs de spoorlijn ten Noorden van Nieuw- kuijk wordt daartoe een oppervlakte van 9 a 10 ha gereserveerd. Bij een inwonertal van 25.000 zal er een bruto-terreinbehoefte voor sport en lichamelijke oefening onge veer 27 ha nodig zijn. De 7,3 ha, die op dit moment beschikbaar zijn, wor den nauwelijks voldoende geacht voor het ogenblik. Voor sportterreinen moet 15,5 ha extra worden geprojecteerd, voor volkstuinen 2,5 ha, terwijl voor een tweetal parken met speelweide en verkeerstuin aan een oppervlakte van 7 Y& ha wordt gedacht. Deze parken worden gepland tus sen de wijken Vliedberg en Vlijmen- Zuid en tussen de wijk Vrijhoeven en de kom van het huidige dorp Vlijmen. In totaal zullen de in het struc tuurplan op te nemen groene ruim ten dan een oppervlakte van ten minste 37 ha dienen te bedragen. Bo vendien moet ruimte worden gereser veerd voor een kampeer- en caravan terrein. ZONDAGDIENST Vanaf zaterdagmiddag iiuur tot maandagmorgen 8 uur uitsuitend voor spoedgevallen dienst dr.. Ver haak. CARNAVAL IN DWERGONIE Carnaval Drunen is in 1965 weer bijzonder goed, ja zelfs beter ge vierd dan andere jaren. Het begon zondagmiddag reeds met de optocht waarmede de Prins Carnaval Prins Dwerg 2 werd ingehaald. Voor deze fraaie optocht was ook van de zijde 8 uur, De Hoge Braken, Drunen. Toegangsprijs 3.50, belas ting inbegrepen. Voor KRO-leden 2.50. Kaartverkoop: vrijdag 5 mrt. van 19.00 tot 21.00 uur; zon dag 7 maart van 12.00 tot 14.00 uur en maandag 8 mrt. van 19.00 tot 21.00 uur aan de zaal. Tel. 678. Plaatsbespreken woensdag 10 maart vanaf 19.00 uur aan de zaal. van het publiek zeer veel belang stelling. De eerste prijs ging naar de groep die met een zeer grote koe het vertrek van de zuivelfabriek had uitgebeeld. Met een aantal toe passelijke spreuken, de oude melk fabriek, een originele boerenhuis- houden en een maquette van de nieuwe fabriek was deze wagen 'n zeer actuele bezienswaardigheid De Hultenezen die hun optocht hielden met een compleet circus was ook zeer fraai. De Mostaarts was een originele een echte carna valsgroep die de lachlust van zeer velen opwekte. Verder waren de Haaikneuters, de Uitslovers en de Tokavers weer van de partij, allen met zeer fraaie en originele wa gens en groepen. Bijzonder fraai was ook de wagen van de Flintsto- nes. Prins Dwerg kreeg op het ge meentehuis voor drie dagen weer de 'sleutel waarvan burgemeester Stieger opmerkte dat hij niet wist waarop deze precies paste en Burg. Stieger ontving van Prins Dwerg het Groot Kruis van het Dwerg- onische Rijk. Maandag trok door Drunen een echte en zeer mooie kinderoptocht waarin tal van bijzonder aardige dingen werden uitgebeeld. De kin dercarnaval had dit jaar voor het eerst een eigen raad van elf. Na deze optocht, die overigens tijdens een vrij koude sneeuwbui werd ge houden werden de kinderen in de Hoge Braken onthaald op een goe de tractatie. Maandagavond begon in Drunen het groeplopen en in diverse gele genheden waren Prins en Raad van Elf present om te horen en te zien wat deze groepen wisten te bren gen. Zaterdag zal de Prins in de zaal van Gez. Elshout de prijzen bekend maken en uitreiken. Dinsdag werd in Dwergonie nog veel plezier gemaakt. Prins en de Raad van Elf en vele groepen wa ren weer op de been met maar een doel, veel leut, veel lot en veel ple zier. Dit maakte carnaval-1965 in Drunen weer echt een volksfeest. De onvolprezen hofkapel was onder leiding van de hofkapelmeester H. v. d. Steen drie dagen in de weer om dit feest op te fleuren. Mina was zoals voorspeld zondag reeds ontvoerd. Zij bleek later te hangen in de zeer hoge schoorsteen van de zuivelfabriek. De Prins had reeds van te voren gezegd dat men zich van een eventuele ontvoering niet veel zou aantrekken. Dat heeft men dan ook niet gedaan en dins dag was het gat in het raadhuis plein dan ook al gedicht maar het feest ging door. EM-TE SUPERMARKT Aan het Raadhuisplein werd don derdag de EM-TE Supermarkt geo pend. De opening van deze fraaie Su permarkt ging met enig feestelijk vertoon. Deze mooie winkel aan het Raadhuisplein is voor Drunen een zeer mooie aanwinst. De be langstelling bij deze opening was zeer groot. Wij wensen de onder nemer de heer Trommelen gaarne veel succes. CONTACTAVOND MIDDENSTANDS VERENIGING De R.K. Middenstandsvereniging Drunen-Elshout zal op dinsdag 23 maart a.s. in de zaal van Gez. Els- hout een contactavond houden voor al haar leden. Op deze avond zul len de jaarstukken ter tafel komen terwijl tevens het woord zal wor den gevoerd door drs. Smits, secre taris van de Kamer van Koophan del, alsmede door Fater Monaldus van de orde der Capucijnen. Tevens zal men deze avond in 'n gezellig samenzijn nog de gelegen heid hebben om over verschillende punten van gedachten te wisselen. JEUGD CENTRUM DE VOORSTE VENNEN De oude vakschool voor schoen makers welke in 1963 werd opge heven liet in de Grotestraat een flinke ruimte open. Deze ruimte heeft het gemeentebestuur na enig overleg nu afgestaan aan de Jeugd- centrale. De Jeugdcentrale is op haar beurt nu druk bezig de vrij gekomen ruimte te gaan verdelen onder de verschillende jeugdgroe pen welke hiervoor belangstelling hebben. Men wil nl. dit voor de jeugd bijzonder fraaie gebouw ook bereikbaar maken voor allerlei jeugdbij eenkomsten. De jeugdraad die reeds lang met het probleem van geschikte gebouwen kampte is met de aanbieding van het gemeen tebestuur zeer blij. UITSLAG TOTO QUOS EGO Inzet f 200. Ie prijs mevr. Assmann Dru nen, L. Westenburger Waalwijk, Chr Ass mann Drunen, H de Bo! Schijndel, G Knu- vers, A J Vissers, A Klerkx, S Maaywee, H Verhoeven allen Drunen; 2e prijs: A v d Wiel Drunen, A v d Besselaar Elshout en H Rekers-v d Wiel Drunen; 3e prijs J J Werner Drunen. AGENDA Zaterdag 8.30 uur: Bikini 14 jaar Hoge Braken. Zondag 11.15 uur: Bibliotheek H.B. 4 uur: Niets dan pech a.l. 6.15 uur: Bikini 14 j. 8.30 uur: La Dolce Vita. 18 j. DE GROOTSTE JAARBEURS De voorjaarsbeurs, die maandag wordt geopend, is de grootste die ooit in Nederland is gehouden. Ze beslaat een oppervlakte van 103.000 vierkante meter. De in de jaarbeurs opgenomen vakbeurs voor de bouw, het interne transport en de verwar ming neemt met 65.000 vierkante meter de meeste ruimte in beslag. Om de grote vraag naar expositieruimte voldoende te kunnen beantwoorden heeft de jaarbeurs beslag moeten leg gen op een terrein aan de Weg der Verenigde Naties, dat gescheiden is van de twee andere jaarbeurscom plexen. Hier zal zich een groot deel van het „buitengebeuren" van deze voor jaarbeurs afspelen. EIS 10 EN 6 JAAR NA DIEF STAL VAN f44.500.-. De officier van justitie bij de Zwol se rechtbank heeft dinsdag tegen de 35-jarige machinebankwerker J. W. B. uit Amsterdam 10 jaar en tegen de 36-jarige timmerman H. K. uit Am- gepleegd in Hoorn, Amersfoort en Zwolle. Tijdens de zitting van 2 maart, toen de zaak werd aangehouden, om dat twee getuigen a décharge niet waren verschenen, had K, bekend sa men met Z. vorig jaar in de nacht van 4 op 5 januari te hebben ingebroken bij Vroom en Dreesmann te Hoóm (buit f 2500 gulden), in de nacht van van 25 op 26 januari bij De Gruijter te Amersfoort (buit f 12.000J en in de nacht van 9 op 10 februari bij de Hema te Zwolle (buiten 7500 gulden). Te zamen een buit van f 44.550.-. Na de inbraak te Zwolle werden beide mannen diezelfde nacht nog in Amsterdam door de politie aangehou den, toen zij op weg waren naar het huis van K. B. heeft al 14 jaar en K. 10 jaar gevangenisstraf achter de rug. K. verklaarde tezamen met B. in de nacht van 5 op 6 febr. van het vorig jaar ook bij de gemeentelijke dienst van sociale zaken te Amersfoort te hebben ingebroken. WAALWIJKSE KRACHTSPORTVERENIGING De Waalwijkse Krachtsportvereni ging WKV, zal zaterdag 6 maart a.s. in Tegelen in een kampioenswedstrijd uitkomen tegen de Krachtsportver. DOS uit deze Limburgse gemeente. We wensen de Waalwijksè athleten veel succes in deze zware kampioens wedstrijden. JUDOCLUB WAALWIJK Zondag 7 maart a.s. organiseert de Judoclub Waalwijk in samenwerking met de Waalwijkse Sportcombinatie de Waalwijkse Judo-kampioenschap- pen. De Judo-club Waalwijk is de grootste judodub van de Langstraat met pl.m. 150 leden, w.o. jongens en meisjes van 6 jaar en een dames-af deling. Ze is gevestigd in de voorma lige openbare school in de Stations straat. Het judo-onderricht wordt ge geven door de heer Horsten (zwarte band 3e Dan) uit Tilburg, met assis tentie van de heer P. v. d. Meijden- berg (bruine band) en mej. B. de Beer (bruine band), beiden van de Judoclub Waalwijk. De heer Horsten heeft zondag bij de kampioenschappen van Waalwijk de technische leiding, met assistentie van de heer P. v. d. Meijdenberg. De algehele leiding berust bij voor zitter J. Wijkmans. Er hebben 80 personen ingeschreven, w.o. ook le den van de Judoclub uit de St. An- toniusparochie. De wedstrijden zijn als volgt verdeeld Meisjes van 6, 7, 8 en 9 jaar; Jongens van 6, 7 jaar en van 8-9 jaar. Meisjes van 10 t.m. 13 jaar; Jongens van 10-11 jaar; Jongens van 12-13 jaar en van 14 en 15 jaar, en van 16 en 17 jaar. Er zullen 83 wedstrijden worden gespeeld, w.o. in het lichtgewicht be neden 68 kg, middengewicht van 68 tot 80 kg, zwaargewicht boven 80 kg en alle categorieën. Favoriet in de klasse alle categoriën is de kampioen van vorig jaar H. van Mook, die ook zijn titel in het zwaar gewicht zal moeten verdedigen. In de klasse middengewicht zal M. Hurk- mans zijn titel moeten verdedigen. In de klasse lichtgewicht is de strijd geheel open, daar de kampioen van vorig jaar geen lid meer is van de vereniging. De kampioenschappen, die zullen worden gehouden in zaal de Gecroon de Leersse, vangen aan om 14.00 u. We hopen op sportieve wedstrij den en tevens op de aanwezigheid der ouders, die hier hun kinderen aan het werk kunnen zien. Mej. H. Kuysten vond maandag bij Timtur haar werktafel feestelijk versierd. Dit in verband met het feit, dat zij die dag jarig was en tevens 50 jaar bij de N.V. Timtur werkzaam was. Vrijdagavond zal mej. Kuysten in Café Van Helvoirt gehuldigd worden. MET MINDER ARBEID TOCH MEER SUIKERBIETEN TELEN! Dank zij het zeer gunstige afgelo pen bietenjaar is de belangstelling voor de teelt van suikerbieten sterk toegenomen en een uitbreiding van het areaal valt dan ook te verwachten. Bij het opmaken van het bouwplan dient bij het zaaien van meer ha bie ten sterker nog dan in de voorgaande jaren rekening te worden gehouden met het tekort aan handenarbeid, spe ciaal in het voorjaar. Nu de bereiding van hoog-eenkie- mig afgezeefd zaad een belangrijke omvang heeft gekregen en steeds meer telers volgens de moderne teelt methode hun bieten verbouwen is een uitbreiding van de teelt zeer wel mo gelijk. Bij het zaaien van die nieuwe zaad - het precisie-zaad - kan met min der handarbeid een zelfde of zelfs grotere oppervlakte met suikerbieten geteeld worden. Dit zaad voldoet aan zeer hoge eisen, wat de eenkiemigheid, kiem- kracht en uniforme grootte van de za den betreft; het kan echter slechts met goed gevolg gebruikt worden, in dien aan enkele belangrijke voor waarden wordt voldaan het zaaibed dient zorgvuldig te worden klaarge maakt, de zaaidiepte moet een vlotte opkomst mogelijk maken, de juiste zaaischijf of zaaiband dient gebruikt te worden, terwijl het gebruik van chemische onkruidbestrijdingsmidde len uiterst zorgvuldig moet geschie den. Eerst dan is een duidelijke arbeids besparing mogelijk; in de praktijk zijn besparingen van meer dan 30 voorgekomen. Ook de rassenkeuze blijft een rol spelen; behalve de rassen Polykuhn, Trirave en Hilleshög standaard poly ploid gaat de belangstelling uit naar Klein Wanzleben Polybeta, dat in 1964 ongeveer 45 van de opper vlakte innam; dit ras heeft, speciaal in de vorm van precisie-zaad, een zeer hoge eenkiemigheid, waardoor 't voor de moderne bietenteler aantrekkelijk is. De rassenlijst geeft nadere inlich tingen over de cultuurwaarde van dit en de andere rassen, o.a. over de mo gelijkheid van vroeg zaaien en van machinaal oogsten. Voor wat de laatste eigenschap be treft kan gewezen worden op het ras Klein Wanzleben E, dat voor de oogst met de machine gunstig gewaardeerd wordt. Het gebruik van precisie-zaad is één der mogelijkheden, om de suiker bietenteelt de gewenste uitbreiding te geven. Minister Andriessen (Econ. Za ken) heeft vanmorgen n Utrecht bij de opening van het speurwerk congres van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel meegedeeld dat de toeneming van de uitgaven van de Nederlandse In dustrie voor speurwerk hoopgevend is. Samen met de overheidsuitga ven op dit gebied werd er in 1964 voor speurwerk circa 1 miljard uit gegeven, dat is evenveel als een vijfde deel van de industriële in vesteringen in vaste activa. De to tale uitgaven voor research bedra gen nu ca. 2 procent van ons natio naal inkomen. In 1959 was dit cijfer 1,5 procent. De minister zei dat de resultaten van speurwerk op hun beurt weer vaak de noodzaak tot verder speurwerk scheppen. De stijgende welvaart bijvoorbeeld leidt tot een snelle stijging van het grondstofgebruik. Daardoor zal wellicht binnen afzienbare tijd de productie van bepaalde grondstof bronnen of vervangingsgrondstof fen te verkrijgen. Er is nog enorm veel recearch nodig om wat we al bereikt hebben te consolideren, de bestaande mo gelijkheden uit te bouwen en voorts om nieuwe mogelijkheden een nieu we welvaart te scheppen. Daarbij is vooralsnog een bijzondere taak weggelegd voor de hoog ontwikkel de Westelijke landen, waartoe ook Nederland behoort. Het is ondenk baar dat ons land in dit verband acheter zou blij ven. De minister zei tot slot dat hij daarom hoopt, dat dit congres een steen zal bijdragen tot vergroting van de aandacht voor en de bereidheid tot de research in ons land. Eerder in zijn openingsrede was de minister niet helemaal gerust op de bereidheid van de onderne mers om een actieve rol te spelen bij een natuurwetenschappelijke en technische research. „Iedere onder nemer zal in theorie erkennen dat de technische vooruitgang en daar mee de groei van onze welvaart ten nauwste gebonden zijn aan re search, maar er is helaas nog maar een te gering aantal, dat de conse quentie hieruit voor eigen bedrijf trekt". Minister Andriessen zei dat er hier in Nederland van een „speurwerkprobleem" gesproken moet worden. Dit vloeit zijns in ziens eenvoudig daaruit voort, dat er voor het verrichten van research wel vele bedrijven uitverkoren zijn, maar veel te weinig zich geroepen voelen. De overheid, die zich verantwoor delijk voelt voor de groei van onze welvaart en de handhaving van Ne derlands positie op industrieel ge bied, moet dit wel met onbehagen aanzien. Immers, aan deze lauwheid kunnen wij onze vingers branden. Ook van de zijde van de overheid is gewezen op de noodzaak van meer aandacht voor speurwerk, bijvoor beeld in de industrialisatienota's. Daarom zijn er ook diverse facili teiten geschapen of initiatieven ge steund. Maar met al deze voorlichting en faciliteiten is de overheid, aldus de minister, toch nog maar in de posi tie van de man in het bekende En gelse spreekwoord: „een man kan 'n paard naar het water brengen, maar geen twintig kunnen het dwingen ook uit dat water te drinken". Zo staat de overheid ook met het paard van de Nederlandse industrie aan het water van de researchbeoefe- ning. Het probleem is nu: hoe je dit paard er vrijwillig toe kunt bren gen, te drinken als het geen dorst heeft. Resultaten plegen niet in een dag te voorschijn te komen. Ook in een laboratorium gaat het dikwijls zo, dat een bepaald speurwerk zelf niet tot een eindresultaat leidt, doch dat het wel een bouwsteen levert, die voor volgende onderzoekers gro te waarde heeft. Deze bereiken me de door de bouwstenen van vroeger speurwerk het einddoel. Minister Andriessen sprak de hoop uit, dat dit ook voor het speurwerkcongres zal gelden. Wij verzorgen Uw trouw rijden met de mooiste witte of zwarte bruidswagen naar keuze. Voor volgwagens hebben wfj o.a. 8-persoons wagens; deze zijn niet duurder. Alle chauffeurs in uniform. Stationsstraat 97 - Waalwijk telefoon 04160 - 2051 en Firma VAN WAGENBERG en Zn. Pastoor van Akenstraat 30, Vlijmen. Tel. 04108 -336 O O A uw klanten, familie, vrienden en V kennissen, ja, iedereen in Waalwijk en de Langstraat, kennis wilt geven van familie-gebeurtenissen, jubilea, /s vraag en aanbod, uw artikelen op V elk gebied, O O plaats dan een advertentie in O A O Het is de O voordeligste en doeltreffendste manier Voor direct gevraagd Een woning kan eventueel op korte termijn beschikbaar worden gesteld. Telefoon 04163 - 271

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 14