wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Aantal V.A.S.-leerlingen weer gestegen K^?Dampo Ors. H. J. A. Zaat, socioloog bij het Provinciaal Opbouworgaan in Noord-Brabant sprak over „Attractief en Modern Jeugdwerk" mantel' stoffen tailleur' stoffen STICHTINGEN JEUGDBELANGEN 86e JAARGANG No-24 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 P- kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Opgericht 1878 Bureaux; Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 —Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Bedroeg eind 1963 het aantal leer lingen, dat in het kader van het leer lingenstelsel deelnam aan de oplei ding, die door de Stichting Vakop leiding Schoenindustrie wordt gege ven, 310 op het einde van 1964 was dat gestegen tot 372. Dat betekent, dat de schoenindustrie opnieuw de belangstelling van vele jongeren heeft getrokken. In niet geringe mate is dat te dan ken aan het feit, dat de schoen meer en meer een modeartikel aan het wor den is. De grotere variatie maakt het "vak" aantrekkelijker en dat is heel begrijpelijk. Vooral de meisjes tonen een toe nemende belangstelling, terwijl ook de jongens een hernieuwde belang stelling aan de dag leggen. In de loop van 1964 verlieten 209 leerlingen de opleiding 153 daar van hadden het diploma in hun zak. Er meldden zich in de loop van het vorige schooljaar nog 2 leerlingen aan. Het nieuwe schooljaar gaf een groot aantal aanmeldingen te zien niet minder dan 110 jongens en 161 meisjes werden als leerlingen inge schreven» -ram In totaal nemen thans 74 onder nemingen deel aan het leerlingen stelsel. Als wij daarbij ook nog we ten, dat in '61 het aantal leerlingen een eind boven de 500 was gestegen, 'bdhoeft 't u niet te verwonderen, dat er daarna bepaalde meningen werden geuit, die van een zeker pessimisme getuigden. Dit was voor 'het bestuur van de VAS aanleiding om een spe ciale commissie in te stellen, welke tot taak had het bestuur te adviseren met betrekking tot de toekomstmoge lijkheden. Uit dit rapport, welk medio 1964 aan het bestuur is aangeboden, blijkt echter, dat er geen bijzondere redenen tot pessimisme aanwezig zijn. Een analyse van de personeelsbe zetting in de schoenindustrie toonde aan, dat het aantal personeelsleden in de laatste jaren vrij sterk afneemt. Tussen oktober 1962 en oktober '63 werd zelfs een daling van 6 percent geconstateerd en alles wijst er op, dat mede in verband met verdergaande toepassing van arbeidsbesparende produktie-methoden, deze daling nog niet ten einde is. AANTAL MEISJES CONSTANT Daarnaast moet echter ook gecon stateerd worden, dat het aantal meis jes een vrij constant beeld geeft, doch dat ten aanzien van de jongens gere kend moet worden op een verder gaande vermindering. In 1953 behoorde 13 procent van het produktiepersoneel in de schoen industrie tot de leeftijdsklasse van 14 STOFFEN t.m. 17 jaar. Dit percentage was in 1962 gedaald tot 10 percent. In ab solute aantallen was dit 1810 in 1953 en 1850 in 1962. Het is dus duidelijk dat een dergelijke ontwikkeling van invloed is op ons leerlingstelsel. Het bestuur van de VAS rekent er daarom op, dat voorlopig het aantal jongens nog verder zal dalen, ook al tegen de achtergrond van het komen de arbeidsverbod van 14-jarigen. Bekijkt men, uitgaande van de hier voor geponeerde gedachte, deze ont wikkeling cijfermatig, dan komt men tot het volgende beeld. In de schoenindustrie werken plm. 10.000 mannen als lager leidingge- vend personeel - vaklieden en ge- oefenden. Het lijkt ons reëel aan te nemen, dat ca. 25 percent als lager leidinggevend of vakman kan worden beschouwd. Dit betekent, dat er plm. 2500 mannen werkzaam zijn op een niveau, waarvoor een dergelijke vak opleiding gewenst is. Uitgaande van een verloopcijfer van 6 percent is er dus een behoefte om jaarlijks 150 tot 200 jeugdigen op te leiden. De deel name van jongens aan het leerling stelsel was per 31-12-1963 192 en is per 1-10-1964 170. Het bestuur van de VAS meent dan ook, dat het huidige leerlingen bestand niet in sterke mate zal gaan fluctueren, zodat wij de ontwikkeling met een gematigd optimisme kunnen beschouwen. SAMENWERKING LEIDING EN ARBEID. Intussen heeft de VAS - naast het leerlingstelsel - nog andere vor men van vakopleiding ter hand geno- SCHOEN ALS THERMOSFLES. Zoals elk jaar zal er deze maand (maart) te Brussel een uitvinderssa lon plaats hebben. Negentien landen zullen er aan deelnemen, met duizend verschillende uitvindingen. Heel wat zijn er afgestemd op het dagelijks leven. Zo 'heeft de Noor Einar Siger uit Oslo een paar schoenen uitgevon den „die de voeten altijd droog en warm houden, zowel bij tropische hit te als bij poolweer. Verder kunnen die zelfde schoenen ook nog gebruikt worden als thermosbus of -fles. Lekker NAALDHAKKEN BN HARTZIEKTEN. Een vooraanstaande Italiaanse arts is van mening, dat lawaai spanningen op het hart veroorzaakt en bijdraagt tot dodelijke hartaanvallen. De zes tig jaar oude professor Salvatore Maugeri, directeur van de kliniek voor arbeidsgeneeskunde in de Nrd.- Italiaanse stad Pavia, heeft een uit gebreide studie ondernomen in de la- waaiigste steden van Italië, in het bij zonder in Milaan. „Lawaai", zo con cludeert de professor, „veroorzaakt een overmatige inspanning van het hart, die uiteindelijk tot een dodelijke hartaanval kan leiden. Een van de ellendigste soorten van lawaai, is dat van tramwielen op rails, maar ook het gestadig trappen der naaldhakjes, dat zich het laatste decennium in de hele wereld voor doet, kan op de hartzenuwen wer ken", Daaraan zal de uitvinder wel nooit hebben gedacht. Gelukkig is de naaldhak aan het verdwijnen. men. Dit is heus niet gebeurd, omdat de VAS zich te pas of te onpas bezig wil houden met allerlei opleidings projecten, maar omdat het bestuur van de VAS alsmede diverse andere instanties in de schoenindustrie, er van overtuigd zijn, dat het dringend nodig is de vakbekwaamheid op velerlei terrein - te verhogen. Door de voortdurende Europese eenwording en samenwerking zijn er voor de Nederlandse schoenindustrie nieuwe kansen geschapen, doch an derzijds is de concurrentie van andere landen verscherpt. De schoenindustrie is dan ook verplicht 'n grote krachts inspanning te leveren, teneinde een goede plaats te krijgen en te houden in de E.E.G. Dit kan in sterke mate bevorderd worden door een grote samenwerking tussen leiding en arbeid. Een belang rijke schakel daarbij is toebedacht aan het kaderpersoneel. De VAS is er daarom nog steeds verheugd over, dat in 1959 een begin werd gemaakt met de cursus „Indus trievorming", welke er op gericht is het toekomstige „kader" inzicht te geven, en dus steun te bieden ten op zichte van diverse onderwerpen, wel ke in de moderne maatschappij on misbaar zijn. In een cursusprogramma van twee jaar, komen o.m. aan de orde: econo misch inzicht; bedrijfseconomie; sta tistiek; psychologie; personeelsbe leid; bedrijfsorganisatie; arbeidswet geving; veiligheidswetgeving; ar beidsverhoudingen en produktie-or- ganisatie. Deze cursus heeft van meet af, weerklank gevonden in de industrie, omdat men inziet, dat een goed kader in staat is, invloed uit te oefenen op de verdere ontwikkeling van de in dustrie. Een andere activiteit is de cursus voor schoenontwerpers - modeleurs - waarvan dit jaar de eerste cursus (welke twee jaar duurt) is afgesloten. Deze cursus wordt onder auspiciën van de VAS verzorgd door docenten uit de schoenindustrie en van de Aca demie voor Beeldende Kunsten te Tilburg. Het ligt in de bedoeling van de VAS om in de naaste toekomst, zo daarvoor voldoende belangstelling bestaat, speciale cursussen te organi seren op het gebied van a. arbeidstechniek; b. werkmethode verbetering; c. instructie en controle; d. technische ontwikkeling en research. aluminium jaloezieën weren 's zomers de warmte en 's winters de kou talloze decoratieve kleurencombinaties De Vocht's interieurverzorging Grotestraat 270 Waalwijk Tel. 2291 250 RECHTERSCHOENEN. Een inbreker 'heeft te Nice twaalf koffers met schoenen gestolen, maar zit nu met een kleine moeilijkheid... In de koffers zaten 250 (tweehon derd en vijftig) monsters van rech terschoenen voor mannen en vrouwen met één been. De koffers werden uit de auto van een handelsvertegenwoordiger gestolen. Wat een grote ontgooche ling voor deze sdhoenendief. NAALDHAKJES IN HET GOUD. In een groot warenhuis van de Franse hoofdstad, waar de première gaat van „Goldfinger" is alles ge ïnspireerd op de James Bond-stijl. Natuurlijk wordt bij deze gelegen heid alles in het goud gezet. Niet al leen de armen, benen en gezichten van de etalagepoppen, maar ook de naaldhakjes worden in het goud ge demonstreerd. Op uitnodiging van de Stichting Jeugdbelangen" van de Parochies St. Jan en H. Bernadette, gaf Drs. H. J. A. Zaat, socioloog bij het Provin ciaal Opbouworgaan in Noord-Bra bant, in het Terpgebouw zijn visie op Attractief en Modern Jeugdwerk. Aanwezig waren het Stichtingsbe stuur, de Adviesraad, een groot aan tal leiders en leidsters, alsmede vele genodigden uit jeugdwerk en onder wijskringen. Om de vele aanwezigen in de ge legenheid te stellen een vergelijking te maken tussen de huidige werkwijze en het toekomstbeeld van de inleider, en tevens om Drs. Zaat een inzicht te geven in de methode van Jeugdbe langen, gaf de voorzitter de heer J. de Waal, nadat hij de aanwezigen had welkom geheten, een uitvoerige be schouwing over wat momenteel in Waalwijk voor ongeveer 450 jon gens en meisjes wordt gedaan. De heer de Waal sprak als volgt Bij de opening van deze studie- en bezinningsavond wil ik graag begin nen U nog eens voor te houden wat wij voor plannen hadden met ons clubwerk. In de openingstoespraak heb ik toen namens het bestuur zeer duidelijk onze "geloofsbelijdenis" in het jeugdwerk opgezegd. Onze visie van toen - 4 jaar ge leden - heb ik aan drs. Zaat toege zonden, en zal ik U nu eerst als in leiding laten horen In deze mooie parochie zal dit ge bouw moeten zijn een ontmoetings centrum. Een ideale plaats waar onze jeugd de leider en leidster ontmoet, maar vooral waar leeftijdgenootjes elkaar ontmoeten. Wij spreken in onze mensenge meenschap graag over samenleving. Vooral deze ervaring in samen leven kan niet in het gezin, maar wel in jeugdgroepen worden opgedaan. Het is jammer dat op onze scho- 25 JAAR BIJ M. J. VESTERS Vrijdag herdenkt de heer J. M. Snoeren het feit, dat hij gedurende 25 jaar werkzaam is bij de N.V. M. J. Vesters te Kaatsheuvel. De heer Snoeren is al geruime tijd werkzaam op de stikkerij en maakt gedurende 1 Vz jaar deel uit van de onderne mingsraad. len alle nadruk nog zozeer ligt op 't leerprogram, dus op de instructie, en nog zo weinig op de vorming als per soon en gemeenschapsmens. Waar jeugd in vrijwilligheid bij elkaar komt onder goede leiding - dus ook in sportclubs - daar zullen onze jongens en meisjes zich de mooi ste waarden spelenderwijs eigen ma ken. Bij dit soort ejugdwerk gaat het dus niet zozeer om het program, maar om het ontmoeten van de jongen of het meisje met elkaar en met de vol wassenheid. Wij willen door dit gebouw niet trachten de jeugd van de parochie St. Jan beter te maken. Wij willen heel schuchter en met de onmisbare hulp van Onze Lieve Heer proberen een steun te zijn voor de ouders bij hun werk om hun kind te laten komen tot zijn eigen volwassenheid. "Iemand ivordt alleen iemand aan iemand!" De Terp is er nu voor onze jongens en meisjes van 8 tot 17 jaar. Op 17- 18-jarige leeftijd gaat een kind pas echt over zaken zichzelf betreffende redeneren en ze analyseren. Een kind onder de 17 jaar moet bijna alles wat wezenlijke vorming geeft leren door voorbeelden van volwassenen en door spelen, sporten, desnoods knokken met elkaar. In het gezin, zal, moet, een kind voornamelijk meekrijgen de liefde, waarmee ik bedoel de goedheid en het begrip, wat goed is en wat niet, wat mooi is en wat niet. Het kind weet zich geborgen in het bezin. Het krijgt daar dus warmte, sfeer, thuisgevoel, goedheid en lief de. Op school leert een kind zeer veel. Neem alles maar wat op de lesrooster staat. Maar wat ervaart 'n kind daar naast? Wat zeker zo belangrijk is Orde, tucht en het omgaan met leeftijdgenootjes. Vooral echter wat de leerkracht als volwassene, als pea- dagoog in zijn manier van lesgeven en zijn persoonlijke invloed en voor beeld aan de kinderen meegeeft. De Jeugdbeweging. Dat vormen van een kind dat zo be langrijk is moet het kind voor een groot deel zichzelf doen. Door zich aan te sluiten bij lotgenootjes die daar ook mee bezig zijn. Onder elkaar zijn kinderen eerlijk en ze vertellen wel wat aan je man keert. Hier kan een jongen die in de klas niet mee kan zich op ander gebied toch laten gelden, daardoor respect afdwingen en in evenwicht blijven. Deze Terp wil dus voor de jeugd zijn een "eigen" gebied. Los en weg van woningen, waar je alleen nog maar kunt eten en slapen, weg van 't drukke verkeer op straat dat geen en kele afleiding of afdwaling op le vensgevaar af gedoogt, weg van de mooie gazons en veel te mooie tuin tjes, waarnaar je alleen maar mag kijken. De Terp, waar de jeugd nou eens mag doen wat ze graag doet. Wij pro beren ervoor te zorgen dat de oude ren die hier leiden, ware christenen zijn. God wil overal tegenwoordig zijn - niet alleen maar in de kerk - ook op kantoor, in de fabriek en bij sport en spel en ook ieder uur in dit ge bouw, middels deze leiding. Al datgene wat de kinderen hier leren en doen, zoals zingen, sporten, tekenen, vrije tijd benutten, is meege nomen. Al dat schaven aan en beïnvloeden van de karakters, zoals zich leren uiten, tegen verlies kunnen, tegen winnen kunnen, leren volhouden, le ren gehoorzamen enz. is belangrijk, maar slechts bijzaak in onze taak de jongen of het meisje wezenlijk te hel pen in hun groei naar volwassen christen. Na de uiteenzetting van de heer de Waal gaf drs. Zaat een historisch overzicht van 't ontstaan en de groei van de jeugdbeweging, die vooral in de periode tussen de 'beide wereld oorlogen een grote bloei doormaakte. Tot op heden, aldus drs. Zaat, is het opvoedingselement steeds inhae- rent geweest aan de jeugdbeweging. Dit is zeer verklaarbaar, omdat de jeugdleiders 'hun levensbeschouwing aan de jeugdigen tot voorbeeld stel den. Ook de geestelijkheid greep de jeugdbeweging aan, om de jongens en meisjes een godsdienstige vor ming mee te geven. Hier ontstaat ech ter, aldus drs. Zaat, het dualisme. Volgens spr. moet de jeugd deze vorming op doen in gezin en op school en in de nieuwe instituten, als aan de Levens- en Mater Amabilis- scholen. De vrije jeugdbeweging moet volgens de heer Zaat meer gericht zijn op datgene, waaraan de jeugd vrij van gebondenheid - het meest behoefte heeft. Vooral de verkenne rij zal op dit punt voor moeilijke be slissingen komen, zo betoogde drs. Zaat en er zal slechts een klein per centage voor deze gevestigde vorm van jeugdbeweging warm lopen. Spr. von dhet tekenend dat van de grote massa slechts 10 a 15 i% aan het jeugdwerk deelneemt en hij achtte 't bepaald verkeerd dat er te veel waar de wordt gehecht en de nadruk te veel wordt gelegd op de "organisatie". Hierdoor worden de belangen van de jeugd niet voldoende gevat, aldus drs. Zaat. Hij meende voorts, dat de parochiële basis geen leefverband kent, zodat hij meer heil zag in bre der verband. Het jeugdwerk moet zich evolueren en afzien van opvoe- dingseisen. Als tegenhanger van de verplichte levenssfeer in gezin en op school, dienen de ouderen meer oog te hebben voor de behoefte aan werkelijke vrije tijdsbesteding. We zullen moeten uitzien naar andere mogelijkheden, o.a. het creëren van open speelplaatsen in nieuwe stads uitbreidingen. Tevens toonde drs. Zaat zich een sterk voorstander van gemengd jeugd werk, doch alleen op die terreinen, waar dat gewenst is en waar dat ge voeglijk kan. Hij besloot zijn met gro te belangstelling gevolgde inleiding met „Goed jeugdwerk dient aan al le jeugdbehoeften tegemoet te ko men." Nadat in de pauze een kop koffie was geserveerd, volgde een debat, waaruit duidelijk bleek dat reeds op verschillend terrein van het jeugd werk met modeme werkwijzen wordt geëxperimenteerd. DE CRISIS. Vandaag moet blijken of de frac ties, die een nieuwe coalitie probe ren te maken (KVP, PvdA, ARP en CHU) het eens kunnen worden over het radio- en televisie-probleem; de zaak waarover de oude coalitie (KVP, VVD, ARP en CHU) struikelde. Omdat het geen zin had verder te praten, al over de radio- en tv-kwes- tie geen akkoord werd bereikt, is dat probleem dinsdag het eerst aan de orde gesteld in het gesprek van for mateur Cals met de fractieleiders Schmelzer (KVP), Vondeling (PvdA), Smallenbroek (ARP) en Beernink (CHU). Het resultaat van dit gesprek is voorgelegd aan de vier fracties. Donderdag gaan de fractieleiders te rug naar de formateur om te vertel len hoe hun fracties hebben gerea geerd. Is het antwoord van alle vier positief, dan komen de volgende on derwerpen aan de orde, die in het program van de nieuwe regering be handeld moeten worden. Komen er geen negatieve antwoorden, dan moet een of meer van de vier gesprekspart ners afvallen. Het is kennelijk niet de bedoeling van de formateur om nog veel tijd aan de radio en tv te be steden. Hij heeft laten weten, dat de zaak vandaag moet worden afgedaan. VRAGEN IN KAMER OVER MISLEIDENDE ADVERTENTIES. Twee Tweede Kamerleden hebben de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat - zoals Nederlandse en Belgische kranten berichtten - in Brabant en Zeeland o.a. door middel van listig gestelde advertenties Nederlandse meisjes worden aangelokt voor be trekkingen in café's te Essen in Bel gië en daar betrokken worden bij on tucht en prostitutie. De vragenstel lers, mej. Kessel en de heer Wester terp, beiden KVP, willen ook weten of de minister bereid is over deze zaak contact op te nemen met zijn Belgische ambtgenoot. VRIJDAG 26 MAART 1965 De rcho v^n het Zuióen op de voet HEUVELSTRAAT 139-TILBURG LANGE BRUGSTRAAT 31-BREDA Het laatste stukje van Heuvelstraat parkeren voor de \ra*K ons dc gratis brochure of een demonstratie

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5