wAAlwijkse en UnGstPAAtse couRAnt 250 Exposanten op achtste Internationale Schoenenbeurs Mode-inzichten voor MODE DASSEN Spreken in het openbaar Chanel-bouclé M. v. d. BRAND -HENS Jac. Bergmans geeft zijn visie HOENDERVANGERS 1 STOFFEN Damesmode Tilburg HERENMODE Filiaal VRIJDAG 2 APRIL 1965 85e JAARGANG No. 26 De rcho van het Zuiöen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, WaalwijkTel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 P- mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 P- kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief op de voet Telegram-adres „ECHO' "Men verwacht in toenemende ma te samenwerking tussen de verschil lende bedrijven in de schoenindustrie. Van de diverse vormen van economi sche samenwerking, die er reeds tus sen schoenfabrikanten bestaan, noem ik de goed op gang komende bedrijfs- vergelijking en voorts de verschillen de verkoop- en exportcombinaties." Aldus de heer F. I. M. Mannaerts, algemeen voorzitter van de Federa tie van Nederlandse Schoenfabrikan ten op de persconferentie die werd gegeven ter gelegenheid van de 8e Internationale Schoenenbeurs Neder land, die 5, 6 en 7 april in de Irene- hal in Utrecht wordt gehouden. Overigens vond de heer Mannaerts, die tevens voorzitter van deze beurs- commissie is, dat de Internationale Schoenenbeurs nog altijd een van de beste vormen van samenwerking in de schoenindustrie is. Hij kon met trots wijzen op de enorm gestegen deel name. Dit jaar nemen 175 Nederlandse en 75 buitenlandse schoenfabrieken deel aan deze beurt. Vorig jaar wa ren die aantallen resp. 115 en 50. Het gevolg van deze toenemende belangstelling was, dat de ruimte met 25 moest worden uitgebreid. OPTIMISTISCH Bij een nabeschouwing over het jaar 1964 toonde de heer Mannaerts zich zeer optimistisch. Het was een goed jaar, volgens de heer Man naerts, die in dit verband wees op de krachtige produktiegroei dames schoenen vertoonden een stijging van 14 herenschoenen 7,2 en pan toffels 11,4 1%. De stijging kwam vooral tot stand in het eerste halfjaar. De tweede helft van het jaar werkte de seizoenen een beetje tegen, anders zou 1964 waar schijnlijk als HET topjaar van de schoenindustrie de geschiedenis zijn ingegaan. De uitvoer steeg ook aanzienlijk die van lederen schoenen met 19 en die van textielschoeisel met 60 De uitvoerwaarde van pantoffels en overig schoeisel nam af, zodat de totale uitvoerwaarde van alle soor ten schoeisel tenslotte steeg met 9 Wat betreft de invoer had de heer Mannaerts ook gunstige berichten. De invoer steeg wel met 21 maar 't tempo van de stijging zwakte duide lijk af. De stijging tussen 1962 en 1963 bedroeg nog 31 VERTROUWEN Het verbruik van schoeisel steeg in 1964 met 3 in hoeveelheid en met 7 dn waarde. Het langdurige zomerweer en de milde winter hebben zonder twijfel een negatieve invloed op de aankoop van schoeisel uitge oefend. 1965 wordt in de schoenindustrie met vertrouwen tegemoet gezien. Men verwacht dat de concurrentie zich nog scherper zal toespitsen, om dat het verbruik van schoeisel onge twijfeld zal worden beïnvloed door de geringe stijging van het besteedbare inkomen en de toegenomen voorra den bij de detailhandel de afzetmoge lijkheden in het binnenland beperken zullen. De Nederlandse schoenfabrikant ziet 1965 dan oök niet als een jaar van produktienroblemen, maar als 'n jaar, waarin de verkoopproblemen zich op de voorgrond zullen dringen. Hij zal zich daarom expliciet gaan in stellen op de "buyers-market". Hij zal zijn verkoopDolitiek herzien, alle krachten in dit verband bundelen en dat zowel ten opzichte van de bin nenlandse als de buitenlandse markt. HERFST-WINTER 1965-1966 Ter gelegenheid van de achtste Internationale Schoenenbeurs Neder land heeft de heer Jac. Bergmans zijn visie op de mode voor de herfst en winter 1965 en 1966 gegeven. Wij laten de heer Bergmans zelf aan het ivoord. Bij de laatste Parijse Haute Cou ture Shows was de aandacht weer sterk op schoenen gevestigd, doordat Courrèges bij zijn nieuwe créaties voor Voorjaar en Zomer laarsjes ontwierp van wit leer en stof, met platte hakken en brede, open neuzen. Ofschoon niet zo direkt van prak tisch nut, hebben deze Haute Coutu re Créaties voor de schoenenwereld toch grote waarde, daar het publiek in de hele wereld door televisie, kranten en tijdschriften ziet dat de Parijse Couturiers de schoen als een onderdeel van het geheel beschouwen dat even belangrijk is als de kleding. De korte rok en de "leggy look" zijn voor de schoenindustrie goed nieuws; zij plaatsen been, kous en schoen in de volle belangstelling en dat kan de interesse voor en het ver bruik van schoenen alleen maar doen toenemen. U zult op de Internationale Schoe nenbeurs Nederland 1965 kunnen zien dat de schoenenmode zich richt en uitstekend aanpast aan het jeug dige, sportieve modebeeld voor Na jaar en Winter 1965 - 66. De fragile schoentjes van vorige seizoenen, heel spits van neus en hoog en naalddun van hak, passen niet meer in het nieuwe modebeeld. Ge leidelijk aan zijn zij de laatste sei zoenen al vervangen door iets breder ronde neusmodellen en ook in hak ken was de tendens naar wat lager en dikker. Zeer radicaal heeft voor het ko mende Najaar en Winter Italië zich afgewend van de slanke elegante schoenenmode en zich geheel gekeerd naar schoenentypen van geheel an dere leestbouw en silhouet. In Italië zelf heeft men vrij brede, tot zeer brede ronde neusmodellen met dikke, tot zeer dikke hakken in 3 tot 6 cm hoogte reeds als schoenenmode geaccepteerd, maar de Franse schoe nenmode is minder radicaal en zoekt meer een compromis tussen de ele gance van weleer en het comfortabe le van de nieuwe schoenenmode. Uit de veelheid van internationale schoenenmode ideeën en silhouetten zal de Nederlandse Schoenindustrie het schoenenmodebeeld moeten distil leren dat het best bij het Nederlands voorjaarsmode in stoffen reeds vanaf f 13,95 per meter HEUVELSTRAAT-139-TILBURG LANGE BRUGSTRAAT 31 - BREDA Het laatste stukje van de Heuvelstraat parkeren voor de deur publiek in de smaak valt. Dit zal volgende week op de I.S.N. te Utrecht worden getoond en het zal er mijns inziens ongeveer als volgt uit zien KARAKTER Meer nadruk op sportief en semi-sportief, comforta bel schoeisel. LEESTVORMEN De leestvor men worden wat breder van neus en iets korter en minder slank van bouw. Leestvormen voor schoenen met hakken van 6 cm en hoger blij ven het elegantst van neus. Leesten voor semi-sportieve en sportieve schoenen worden breder rond en ook hoger van neus, korter van bouw, met hogere wreeflijn. HAKKEN De hoge naaldhak ken zijn vervangen door wat dikkere hakken van 6 - 7 cm hoogte. Zij zijn van een recht type en vaak vrij ver naar achter geplaatst, waardoor het geleng van de schoen langer lijkt en de schoen een ander en nieuw sil houet krijgt. Populair zullen vooral hakken zijn van 4 - 6 cm hoogte, stevig tot vrij dik, in het Louis XV of Cuba type, soms ook ver naar achter geplaatst. Blokhakken, breed en recht, of met uithollingen in diverse vormen, 2-4 cm hoog, vaak van zoolleer, zijn voor sportschoenen de nieuwe en meest gewilde hakken. MODELLEN Jeugdig en spor tief moeten de nieuwe schoenenmo dellen zijn. Op de vlotte, comfortabele leest vormen passen het best de volgende snitten 1. Pumps, met diverse uitsnijdin gen, soms ook weer hoog en recht opzij, inplaats van de lage "bootlijn". Door rechte of vleugelneusjes krij gen pumps, in combinatie met perfo raties en stiksels vaak een sportiet karakter. Op effen pumps zijp strikken van grosgrain of zijde een gewilde attrac tie. 2. Band en riemschoentjes. Zo wel in 1, 2, 3 als kruisbandschoentjes, in diverse breedten, met knoop of gespsluiting worden veie modellen gebracht. boms zijn de bandjes door strikken or- de wreef gesloten en vele snitten herinneren aan schoenenvormen uit de "gaie twenties". 3. Elastiekschoenen. Vrij hoog op de wreef, met grote gespen van metaal of leer, die het elastiek be dekken. 4. Molières. Nu sportieve schoe nen een grote rol gaan spelen, zullen zowel derby, rijg, als brogue molières voor sport en semi sportschoenen be langrijke schoenenmodellen zijn. 5. Ghillies. Een klassieke schoe nensnit, die op de wreef met een ve ter sluit die door lusjes gaat, past ook goed bij de sportieve mode. 6. Laarzen. Praktische laarsmo dellen, als de lage en halfhoge "Bot- tillons" en het klassieke Rijlaarsmo- del, voor hoge laarzen, zuilen de meest populaire modellen zijn voor Najaar en Winter 1965-66. MATERIALEN Suèdeleer speelt een belangrijke rol in de Najaars- en Wintermode. Vooral het dikke Hun ting Suède, dat fraai en robuust leer is, is voor sportieve schoenen zeer ge schikt. Ook het dunne suède van calfs of geitenvellen is voor gekleed schoei sel weer een belangrijk materiaal. Naast suède zijn Calfsleer, Geiten leer en Slangenleer de belangrijkste materialen voor schoenen. Lakleer speelt geen belangrijke rol voor komend Najaar en Winter in Nederland. KLEUREN Behaard leer van veulen of zeehondvel wordt vrij veel toegepast voor laarsjes en garnehing van Herfst en Winterschoenen. Door de Europese Schoenkleuren- organisatie "MODEUROP" en het Nederlandse "MODECENTRUM" is voor Najaar en Winter 1965-1966 voor schoenen en lederwaren een kleurengamma samengesteld. Het is gebaseerd op de voor die seizoenen in Frankrijk Italië, Engeland en Duitsland gepropageerde texielmode- kleuren en ziet er als volgt uit. Antilove een beige-bruine tint. Gazelle zen fraaie middelbruine tint. Mokka een diep donkerbruin. Bronzeeen bruinige tint met groene inslag. London Tan een steenrode kleur met bruine inslag. Malaga een donker wijnrode tint. Caviar een zeer donker grijs. Zwart. Dit zullen dus de belangrijkste kleuren zijn in Europa voor schoe nen, damestassen, ceintuurs en leder waren. De kleuren Gazelle, Mokka, Bron- ze en Zwart zullen ook voor heren, jongens, meisjes en kinderschoenen worden toegepast. KOUSENMODE De door de Haute Couture op gang gebrachte Kousenmode, met veel variaties in dessin, materiaal en kleuren is ook voor de schoenenmode belangrijk. Kous en schoen moeten dan har moniëren en de sportieve vrolijke kousendessins voor Najaar en Win ter zullen ongetwijfeld de sportieve schoenenmode bevorderen. CONSTRUCTIE en ONDER- werk Zowel leder als rubber spelen een belangrijke rol voor het onder werk der najaar- en winterschoenen. Beide laten soepel, niet te zware constructie toe, die het meest gewild zijn. De rubber vormzolen, die schoe nenconstructies kunnen vereenvoudi gen, worden in steeds meer variaties gebracht. DE HERENSCHOENENMODE De herenschoenen vallen in steeds meer categorieën uiteen, de jeugd verlangt heel andere schoenen als de zakenman en ook voor weekend, vrije tijd, hobby worden heel andere ty pen schoenen verlangd. Voor jeugd en weekend kan de schoenencréateur zich veel fantasie veroorloven; vierkante en aan de tenen opspringende leestmodellen b.v. en leesten met afgeronde kanten, Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26SS2 waaromheen "schaalzolen", met op staande kanten passen, zijn voor dit soort schoenen gewild. Grof generfde leersoorten, grove stiksels, nonchalante kanten en slap pe constructies vallen in de smaak van de jeugd, evenals schoenen van stevig suèdeleer. De zakenman verlangt echter klas sieke herenschoenen voor najaar en winter, vrij breed rond van neus en stevig van constructie en onderwerk. Klassiek zijn ook de snitten hier voor, rijg-, derby brogue molières, in fraai zwart en bruin glad aniline calfsleer zullen de hoofdschotel vor men. Door stevig leder onderwerk, fraaie kanten en handnaaiwerk krij gen deze schoenen een robuust en za kelijk karakter. Naast zwart en bruin propageert Italië ook een steenrode kleur voor herenschoenen, een kleur die in En geland onder de benaming London Tan al meer een succesvolle kleur Onze voorjaarskollektie is binnen. exclusieve dessins Koop ook een paar bijpassende sokken TILBURG HEUVELSTRAAT 133 Grotestraat 155 Waalwijk voor herenschoenen van Scotch grain- leer geweest is en die het bij grijze costuums goed doet. De I.S.N. 1965 zal dus een zeer gevarieerde en comfortabele Schoe nenmode voor najaar en winter laten zien en hopelijk zal te zijner tijd écht winterweer de verkoop ervan beter stimuleren dan Winter 1964 deed. RADIO- EN TELEVISIE-BESTEL. De formateur mr. Cals en de frac tie-voorzitters hebben overeenstem ming bereikt over een overgangsre geling voor het radio- en televisiebe- stel. Zij behelst regelen voor de toelating van nieuwe omroeporgani saties en een zeer lage drempel ,voor aspirant-omroep-organisaties alsmede toelatings-normen voor andere zend gemachtigden. NRU en NTS worden omgevormd tot organen waarin ook culturele en maatschappelijke orga nisaties een belangrijke stem krijgen. Op den duur worden NRU en NTS misschien samengevoegd tot één or gaan de Nederlandse Omroep Stich ting (NOS). Coördinatiecommissies van NTS en NRU gaan de televisie- en radio-programma's doeltreffend op elkaar instellen. Er komt een ge zamenlijk programma onder verant woordelijkheid van de gewijzigde NRU en NTS of NOS. Reclame wordt toegestaan op alle netten van radio en TV op de radio dagelijks 24 minuten per net; op de televisie 15 minuten per net. De re clame-opbrengst gaat naar de zend gemachtigden. Schade voor de pers kan worden gecompenseerd. De overgangsregeling wordt neer gelegd in een nota, die de nieuwe re gering te zijner tijd aan de Kamer zal voorleggen. In die nota zullen tevens de grondslagen voor een nieuwe om roepwet worden aangegeven. Als al les meevalt, zal het overgangsbestel eerst in de late herfst van dit jaar in gang kunnen vinden. Onder auspiciën van het Instituut Rhetorica te Dordrecht, waren don- dredagavond een aantal leerlingen van de mondelinge leergang, spre ken in het openbaar" in de boven zaal van hotel „De Twee Kolom men" te Waalwijk, bijeengekomen om een proeve van hun bekwaam heid af te leggen. Er was voor deze demonstratie een zeer bevredigende belangstel ling. De algehele leider, de heer A. J. Ophorst, heette allen welkom en betoogde in zijn openingswoord hoe belangrijk het is, de cursussen van Rhetorica tet volgen, om daardoor het spreken in het openbaar te le ren. Speciaal heette hij de heer van Ierlant, docent „Gesticulatie en mimiek" welkom, die hij hierna gaarne het woord gaf. De heer van Ierland, wees erop dat bij spreken in het openbaar de inhoud van het betoog belangrijk is doch even belangrijk is z.i. daarbij de articulatie en het gebaar. Deze moeten vanzelfsprekend beoefent worden. Het betoog moet voor de spiegel worden opgebouwd naar het voorbeeld van Sir Win ston Churchill, wanneer deze staats man b.v. een verkiezingsrede moest gaan houden. Bij het spreken in het openbaar is temperament eveneens van vitaal belang, doch hij wijst nogmaals op de belang rijkheid van het gebaar, waardoor het betoog levendig en aanschou welijk wordt en waarom b.v. doof stommen volledig afhankelijk zijn. Tevens moet men de ogen laten meespreken, deze zijn immers de spiegel van de ziel. Samengevat besluit de heer van Ierlant zijn helder betoog met: maak gebaar- gesticuleer en articuleer. De heer Ophorst dankte de heer van Ierland voor zijn duidelijke hel dere uiteenzetting, waarna de cur sisten de gelegenheid kregen elk een korte spreekbeurt tet vervul len. In groep 1 (voorzitter J. v. d. Rij ken uit Waspik) waren de heren A. Muis en P. Konings niet opge komen en sprak de heer P. Spe- kenbunk uit Waalwijk over de Ontwikkeling van Waalwijk en de heer J. Luyben uit Vlijmen over het onderwerp „Fotografie". In groep 2 (voorzitter de heer M. van Gorp) werd achtereenvol gens het woord gevoerd door E. Eekels uit Waalwijk over „Hoog- konjunktuur" door J. ten Dam uit Waalwijk over „De kanaaltun nel", door W. v. d. Loo uit Tilburg over „Noord-Brabant", en door P. Zandee uit Oosterhout over: Bevol- kings register van een gemeente. In groep 3 (voorzitter de heer P. van Assen) werd achtereenvol gens gesproken door J. Snijders uit Waalwijk over „De hongerwin ter van 1945", door J. Verhagen uit Sprang over „Boekhouding en be drijf" en door H. Appels uit Waal wijk over „De gloeilamp". Tenslotte in groep 4 (voorzitter de heer J. ten Dam) kwamen aan het woord J. v. d. Rijken uit Was pik met 't onderwerp „Zeemleder", A. Ophorst uit Waalwijk met „Bond van Oud-strijders, P. van Assen uit Waalwijk met „schoonmaaktijd", en M. van Grop uit Waspik met „Delf stoffen". van hun onderwerp te hebben ge- Allen bleken een gedegen studie maakt, hoewel natuurlijk de ene spreekbeurt beter dan andere uit de verf kwam. De jury kwam ten slotte tot de volgende uitslag: 1 J. ten Dam, Waalwijk met „De Kanaaltunnel"; 2 W. v. d. Loo, Til burg met „Noord-Brabant", 3 J. v. d. Rijken, Waspik met „Zeem leder". In ieder geval kan hier worden gesproken van een leerzame, in- terressante meeting, die o.i. zeker navolging verdient.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5