wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt RWB KAMPIOEN PROMOVEERT NAAR 2e KLASSE m DESK promoveert door gelijk spel tegen Terneuzen naar Ie klasse Jqmpz R.W.B.: rijke historie Damesmode Tilburg DINSDAG 20 APRIL 1965 86e JAARGANG No. 30 ouc i>o. ou De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux^Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-j- 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Het kampioenselftal van R.W.B. Staande v.l n.r. P. Pruijssens, Huub Bruurmijn, Han Bruurmijn, L. Timmermans, J. Mayers, D. v. d. S schans. Zittend v.Ln.r.: A. van Osch, L. Snels, D. Avontuur, H. Schafer, J. Treffers. Door de 3 - 0 overwinning behaal de RWB gisteren het kampioenschap in de 3e klasse B en promoveert het automatisch naar de 2e klasse. Een bijzondere prestatie van het nog ta melijk jeugdige RWB-team, dat tot nu toe slechts 5 verliespunten behaal de en de grootste concurrent Concor dia SVD uit Den Bosch op een grote achterstand achter zich liet. Dit kampioenschap is behaald door een elftal, dat naast een prima ach terhoede, ook een voorhoede bezit, die weet wat doelpunten maken is. Een elftal waarin de gehele competitie een prachtige geest heeft geheerst en dat samen heeft gevochten voor dit uit eindelijke resultaat in de geschiedenis van het oude RWB. De kampioensvereniging R.W.B. heeft een lange geschiedenis achter de rug. Zij werd opgericht in 1908 en kende in de 57 jaar van haar bestaan vele ups en downs. Hoogtepunt is ongetwijfeld geweest de viering van het 50-jarig bestaan in 1958. Onnodig te vermelden, dat tot de dieptepunten de perioden van de bei de oorlogen behoorden. Het eerste kampioenschap dat R. W. B. behaalde was in het seizoen 1939 - 1940, in de derde klasse van de K.N.V.B. Het 40-jarig bestaan in 1948 werd gevierd onder de dreiging van de de gradatie, die inderdaad ook kwam. In de vierde klasse gaf RWB in op eenvolgende seizoenen de toon aan tweede in het seizoen '48 - '49, kam pioen in '49 - '50. Promotie volgde echter niet. Dat gebeurde in het sei zoen 1951 - 1952, toen op het kam pioenschap twee gewonnen promotie wedstrijden volgden en het het vol gende jaar was RWB weer derde klas- ser. Daar streden de RWB-ers met wis selend succes, totdat twee jaar na het gouden jubileum het kampioenschap werd bereikt (1959/'60). In het jaar 1961/1962 behaalden de rood-wit-blauwen opnieuw het kampioenschap, maar geen van beide keren volgde er promotie. De zware promotiewedstrijden vielen ongunstig uit. Het kampioenschap, dat RWB gis teren behaalde, betekent automatische promotie naar de tweede klasse, waar in de kampioenen van nu volgend jaar voor het eerst in de langdurige ge schiedenis van hun vereniging 't beste beentje voor zullen zetten. Ter gelegenheid van dit behaalde kampioenschap zal RWB zaterdag a.s. 24 april, in het paviljoen van het sportpark „Elzenhoven" een receptie houden van 4-6 uur. Over deze kampioenswedstrijd het volgende WSC trapt af en RWB speelt tegen de straffe wind in. Al direct is te zien dat het spel van RWB beter is dan dat van WSC, maar de verdediging van de oranje-zwarten speelt een pri ma partij en de voorhoede van RWB krijgt vooralsnog geen kans. Eenmaal heeft de goed keepende v. d. Anker geluk, als een onverwacht schot van Han Bruurmijn recht in zijn handen belandt. Tot aan de rust gaat de strijd, met RWB iets sterker, op en neer, al komt de voorhoede van WSC niet verder dan de Besoijense backs en krijgt doelman Avontuur haast geen werk. Een zestal corners van RWB duidt op een licht overwicht. Na rust wordt door RWB het tem po aanmerkelijk verhoogd en zijn de aanvallen veel gevaarlijker. Eenmaal redt v. d. Anker fantastisch bij een schot van Han Bruurmijn en krijgt hij een luid applaus van het zeer talrijke publiek. Na 17 min. maakt Han Bruurmijn de bal mooi vrij en nu heeft v. d. An ker geen kans, 1-0. Nog diverse corners weet de WSC- achterhoede goed af te slaan. Het mooiste doelpunt zien we na 35 min. als een mooie pass van Timmermans Maijers bereikt, die ineens en on houdbaar inknalt. 2-0. Tien min. voor tijd laat van den Anker zich vervangen door een bles sure aan zijn hand en invaller v. Bla- del moet al bij het eerste schot vissen, als Huub Bruurmijn een prachtig schot inzendt. 3-0. RWB speelt rustig verder en enke le goede kansen worden nu door het te mooi willen doen, niet benut. Bij het eindsignaal van de goed leidende scheidsrechter Blom, die overigens een zeer sportieve derby kan leiden, werd het veld overstroomd door de gelukkige RWB-ers, die hun lavorieten op de schouders van het terrein droegen, na deze fantastische competitie. Een resultaat dat zelfs de meest optimistische RWB-er aan het begin van het seizoen niet had ver wacht, maar ook de sombere voorspel lingen werden door dit elftal gelogen straft. Hulde aan R.W.B. Vooruitlopende op de officiële re ceptie, werden al diverse gelukwensen en cadeaux aangeboden. Zo was de Spaarvereniging van RWB "De Ge zellige Spaarders" een der eersten en bood geestrijk vocht aan de spelers aan. Van het erelid de heer M. van Vugt en mevr. van Vugt ontving men een wedstrijdbal en er waren bloe men van RKC en van Piet Heijmans uit Hank. Terneuzen beleefde Tweede Paas dag een Kaatsheuvelse invasie. Naar schatting circa 1500 Desk-sup porters maakten via Kruiningen en Ook over Antwerpen de reis naar Zeeuws Vlaanderen om direct ach ter de vuurlinie hun favorieten aan te moedigen tot het behalen van het ene resterende puntje dat Desk nog voor het kampioenschap nodig had. Doch ook voor het thuisfront was gezorgd, dat het, dank zij de telefonische medewerking van de Terneuzense politie, via bulletins de strijd op de voet kon volgen. De vreugde hier was echter een storm in 'n glas water, vergeleken bij de stormachtige toejuichingen in Ter neuzen, toen scheidsrechter De Hoop het laatste fluitsignaal liet horen en de enthousiaste supporters het terrein bestormden om elf ge lukkige Dessers op de schouders te nemen. De faire tegenstanders in deze eerlijke strijd en het Terne- zenbestuur waren overigens ook meteen present om Desk met haar kampioenschap te feliciteren en 'n frisse dronk aan te bieden, welk sympathiek gebaar door Desk bij zonder werd op prijs gesteld. De circa 2500 toeschouwers - een record voor Terneuzen - zagen een beheerst Desk op het fraaie veld van start gaan, en reeds in de 5e minuut wist rechtsbuiten Kees Soe- terboek uit een voorzet van links de bal langs de paal in het doel te werken, 0-1. De thuiclub, die een van haar beste wedstrijden speelde, vocht echter om iedere meter grond en er ontstond een spannend duel. In de 10e minuut volgde een prach tige voorzet van de Terneuzen-rech- tervleugel en op even fraaie wijze verraste Hamelink de Desk-verde diging door met een prachtige kop bal de stand weer gelijk te maken. Aan beide kanten werden de aan vallen in een hoog tempo opge bouwd, waarbij vooral het goede plaatsen opviel. Bij een felle door braak van Frans Damen werd deze zwaar gehinderd en de bal beland de net langs de verkeerde kant van de paal. Desk zette het Terneuzen- doel nu onder zware druk en een der verdedigers bofte toen hij in wanhoop teruggespeelde bal in het bovennet terecht kwam, terwijl een fraai schot van Frans van Riel net over de lat ging. Met de stand 1-1 ging de rust in. Terwijl hun aanhang een maxi- Heuvelstraat 14 Telefoon 26832 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Foto welwillend afgestaan door Dagblad De Stem. De kampioenen van Desk Staande v.l.n.r.: J. Soeterboek, H. Damen, F. v. Riel, K. Laros, H. v. d. Schans, Tausch Zittend: Soeterboek, Dekkers, F. Damen, Appels, v. Wezel. mum aan geluid ontketende in de vorm van aanmoedigingskreten en liederen, begon Desk de tweede helft met een overdonderend offen sief. Er ontstond paniek in het Ter- neuzendoelgebied, waar het aantal benen wel verdubbeld leek om de bal de doorgang te beletten. De ene sorner na de andere volgde, maar steeds zonder succes. De thuisclub was op dit moment rijp voor een schoten van de Desk-voorhoede volkomen instorting, maar de vele werden steeds geblokkeerd. Succes kon echter niet uitblijven en toen na een kwartier opnieuw een cor ner was afgeslagen, wist Walter Dekkers de bal toch nog de bal in duurde de vreugde echter niet, want het doel te punteren, 1-2. Lang uit een van de schaarse tegensto ten van Terneuzen wist linksbui ten Wissel op z'n eentje de Desk verdediging te passeren en de stand was weer gelijk. Nadat Frank v. Riel voor Desk nog een buitenspel- doelpunt had gemaakt, begon Ter neuzen aan een heftig slotoffensief om de overwinning alsnog uit het vuur te slepen. Desk rook echter het kampioenschap. Aanvoerder Herman Damen trok zich met Ap pels uit de halflinie in de verdedi ging terug, en tegen deze muur lie pen de Terneuzen-aanvallen regel matig te pletter, zodat doelman Tausch vrijwel voor geen proble men werd gesteld. Onder grote spanning kondigde de keurig lei dende scheidsrechter het einde aan en kon het Desk-legioen aan het feesten. Desk was eerste klasser De ontvangst van de kampioens- ploeg, toen deze omstreeks negen uur bij café v. Boxtel arriveerde, was in één woord grandioos. Hier stonden een drietal open calèches gereed waarin spelers en bestuur plaats namen. Voorafgegaan door een grote schare hossende suppor ters en het muzikale geweld van de tot één machtig korps geformeerde harmonieën Euphonia, Apollo en St. Jan met hun drumbands, trok ken de toegejuichte kampioenen door de druk vlaggende straten van Kaatsheuvel, terwijl een lange rij bussen en auto's luid claxonnerend de stoet besloot .In het clublokaal, café de Steenbakker, was het afge laden vol, maar hospes v. Berkel had een apparte ruimte gereser veerd, waar het voltallige gemeen-r tebestuur reeds present was om z'n opwachting te maken. Onder de ve le bloemstukken, die in deze fees telijke ruimte stonden te prijken, waren er o.a. van het gemeentebe stuur, de voetbalvereniging Bern- DES, De Efteling, A.C. Kaatsheuvel, Harmonie St. Jan. VVV Kaatsheuvel, de Judoclub en dijk, hockeyclub DES, handbalclub Burgemeester L. v. Erp was de eerste om het kampioenselftal en bestuur met dit succes te feliciteren. Hij wees op de vele offers, die de spelers hiervoor gebracht hadden, maar die hen ook in staat zouden stellen tegen sterkere tegenstanders in de le klas stand te houden, ge dragen door de sympathie van de hele bevolking, welke juist vandaag zo duidelijk tot uiting was geko men. De burgemeester stelde tot besluit een ontvangst door het ge meentebestuur op een nader te be palen datum in het vooruitzicht De voorzitter van Desk, de heer A. van Es, dankte de burgemeester op de eerste plaats voor zijn waar derende woorden. Hij wees er ver der op dat Desk in het verleden door pech en verlies van spelers dikwijls op het kantje af de pro motie hadden gemist, maar dat men kracht had gevonden om door te door het ontstane leed de kracht had gevonden om door te zetten. Hij bracht tevens dank aan de sup porters voor hun belangrijke steun en de bevolking van Kaatsheuvel voor hun medeleven. Hoewel Desk in het bezit was van goede leiders en 'n goede accomadatie, ontbrak De geschiedenis van de kampioens vereniging R.W.B. gaat ver terug. Om precies te zijn: tot het begin van 1908. Toen staken een dertien tal sportvrienden de koppen bij el kaar om een nieuwe voetbalvereni ging op te richten, die de ontbonden voetbalclub „Vlugheid Wint" zou moeten vervangen. Op 2 februari 1908 kwamen deze heren tot overeenstemming en werd de v.v. B.V.C. opgericht. De voet balbond besliste echter, dat de naam R.W.B. zou worden en sindsdien is de Besoijense vereniging getooid gebleven met deze naam en de kleu ren rood-wit-blauw. De start in de Brabantse voetbal competitie was niet erg best. De eerste klas bleek de Besoijense jon gens te zwaar te zijn: men eindigde op de laatste plaats. Het seizoen daarop ging het al beter en werd men derde. In het seizoen 1912/1913 kon men de competitie niet uitspelen. Dat kon toen gebeuren. Het was een kwestie over ongerechtigde spelers. Het jaar daarop kreeg men zoveel spelers, dat een tweede elftal kon worden opgesteld. In de eerste wereldoorlog werd R.W.B.. aanvankelijk geteisterd door de dienstplicht, die zeven spelers opeiste. Er werd in die jaren echter gespeeld tegen hier gelegerde mili tairen en dat bracht ook weer zijn voordelen met zich mee. In het seizoen 1916/'17 zou RWB kampioen geworden zijn, als Oss zich niet had teruggetrokken uit de competitie. Dat kostte R.W.B. twee winstpunten en dat bracht de rood- wit-blauwen één puntje onder Wil- helmina 3. Voor het eerste kampioenschap in de clubgeschiedenis zorgde 't twee de: op het einde van het seizoen 1917/'18 prijkten de mannen van 't tweede bovenaan de ranglijst van de 2e klasse. Hoewel het eerste niet aan zijn vette jaren toe was, groeide de ver eniging toch flink. Er kwam een derde en zelfs een vierde elftal bij. Het seizoen 1920/'21 was bijzonder belangrijk voor R.W.B. Na enkele vergeefse pogingen werd de vereni ging toen toegelaten tot de N.V.B. en wel de derde klasse. Het 12%-jarig bestaan werd op intieme wijze gevierd. In 1924 ging het gehele clublokaal in vlammen op en drie kasten met in vele tour- nooien behaalde prijzen gingen ver loren. Kort voor het 20-jarig bestaan, dat in 1928 luisterrijk werd gevierd, zorgden het tweede en derde elftal voor mooie successen: in 1926/'27 werd het tweede kampioen en het jaar daarop het derde. HUISVESTING R.W.B. kende in die jaren huis vestingsmoeilijkheden en zocht naar een goed terrein en een goede ac- comodatie. Die werd gevonden op het terrein aan de Burg. v. d. Klok- kenlaan. Dat betekende in ieder ge val dat men wat dichter bij de be bouwde kom ging spelen en zonder dat de prestaties opvallend verbeter den, kreeg men nu toch meer pu bliek. een overdekte tribune. Hij hoopte, dat wanneer te zijner tijd hiervoor een beroep op de Kaatsheuvelse ge meenschap zou worden gedaan in de vorm van financiële steun, dat deze ook gegeven zou worden. Ten slotte dankte hij de harmonieën voor hun medewerking bij deze joyeuze intocht. Pater Timmers van de paters der H. Familie, die Desk zo'n warm hart toedraagt, dankte bestuur en voetballers voor de prettige en mooie voetbal-middagen. Daarna kwamen verenigingen en particu lieren in een lange stroom binnen om hun gelukwensen aan te bieden, waaronder de heer Willemsen na mens het district-Zuid van.de KN VB. Op zaterdag 24 april zal Desk van drie tot vijf uur in haar clublokaal officiëel receptie houden. BRABANTS ZATERDAGVOETBAL ONI uit 's Gravenmoer is zater dag kampioen geworden van de le klas en gepromoveerd naar de 5e klas KNVB. De ONI-ers klopten HNC in Sprang-Capelle met 3-2. Het heeft lang geduurd voordat ONI de thuisclub op de knieën had. Ruim een kwartier voor het einde drukte rechtsbinnen K. Faro het overwicht van de 's Gravenmoer - ders uit in een derde doelpunt. Daarmee was de strijd beslist. HNC de ONI-ers in deze in bar slecht weer gespeelde wedstrijd kranig partij gegeven, maar moest tenslot te toch de eer aan hen laten. Olympia won verdiend met 2-1 van Sprang 2. De Eindhovenaren bleven met 2-1 baas over SSC 2, dat nu zijn kans om nog op de tweede plaats te komen en dus te promoveren definitief verspeelde. Good-Luck 2 maakte een spron getje omhoog door in Zevenaar met 2-1 te winnen van Seolto 2. Niet door ging de ontmoeting VVN 2- Good-Luck 3. W. SNELS bekwaam voorzitter Het 25-jarig bestaan werd in 1933 luisterrijk gevierd. Een jubileum wedstrijd tegen W.S.C. (toen tweede klasser) eindigde in een 22 gelijk spel. Kort daarna deden zich moeilijk heden in de vereniging voor, zeer ten nadele van de prestaties. Er werd door enkele mensen eens flink de bezem door de vereniging ge haald en dat had in het seizoen '34/ '35 reeds succes: met slechts één puntje achterstand op T.O.P. werd R.W.B. tweede. Een kampioenschap was 't eerste van R.W.B. pas weggelegd in het seizoen 1939/'40: toen onder de dreiging van de tweede wereldoor log behaalde men een zwaar be vochten kampioenschap op clubs als: Boxtel, Baardwijk, S.E.T., Gu- dok, de tweede elftallen van Longa, NOAD en Willem II. Het jaar daarop hadden de rood- wit-blauwen het kampioenschap weer voor het grijpen. In een nieu we klasse (totstandgekomen door de gedwongen fusie van I.V.C.B. en K.N.V.B.) moest R.W.B. uit 3 wed strijden nog drie punten behalen. R.K.C. en Oisterwijk stuurden ech ter de kampioensplannen in de war. Het jaar daarop was het opnieuw R.K.C. dat R.W.B. van de titel af hield door een 20 zege in wat de beslissingswedstrijd genoemd kon worden. Het jaar daarop verspeelde RWB de kansen op het kampioenschap, omdat Giel Schalken in de wedstrijd tegen R.K.C. zijn gebit verloor. Hij is dat seizoen niet meer de oude geworden. Het laatste oorlogsseizoen was geen pretje: er waren razzia's op de terreinen en vele spelers durfden niet op het veld te verschijnen. Het was het seizoen waarin R.K.C. kam pioen werd en R.W.B. derde. Het seizoen '44/'45 kende een noodcompetitie. De laatste wedstrijd van de R.W.B.-ers was die tegen Sarto, die gestaakt moest worden, omdat Engelse vliegtuigen een aanval op het vliegveld van Gilze- Rijen ondernamen. Tot na de bevrijding werden de voetbalspullen maar opgeborgen. Toen bleek, dat ook R.W.B. zijn tol had moeten betalen. Twee dagen na de bevrijding van Waalwijk op 1 november verloren Hannes Tref fers (35 jaar trouw lid van R.W.B.) en Hannes Verhoofstad het leven. Materieel nadeel bracht de be vrijding ook voor R.W.B.: de geal lieerden sloopten grotendeels de af rastering rondom het terrein en brachten de clubtent in een onmo gelijke staat. Maar RWB zou RWB niet zijn als deze zaak niet in orde zou komen. Met voetballen ging het niet zo best: in 1946/'47 vocht men tegen degradatie en ontsprong men nog juist de dans. Het jaar daarop was het noodlot onafwendbaar en ver loor R.W.B. de degradatiewedstrij den tegen Boxtel (een gelijk spel en een verliespartij). De degradatie- zorgen verhinderden niet dat in '48 het 40-jarig bestaan luisterrijk werd gevierd. R.W.B. ontving toen de bondsvlag uit handen van Karei Lotsy. R.W.B. toonde vanaf het eerste jaar in de vierde klasse dat 't daar eigenlijk niet thuishoorde. De rood- wit-blauwen gaven er al direct de toon aan. Ze werden tweede in het seizoen 1948/'49 en kampioen in het jaar daarop. Promotie naar de ver trouwde derde klas volgde pas in 't seizoen 1951/1952, toen Berghem Sport met 4—0 en 31 in de pro motiewedstrijden duidelijk werd ge maakt wie er in de derde klas thuis hoorde. Ook vóór het seizoen bewezen de mannen van Besoijen wat ze waard waren door het Zilveren Schoen- tournooi te winnen. Blessures ver hinderden echter in de competitie betere resultaten. In 1958 werd het gouden bestaans- feest op luisterrijke wijze gevierd. Als een echo daarvan zagen we het kampioenschap van 1959/'60. Ook in 't seizoen 1962/'62 werden de rood- wit-blauwen kampioen, maar de promotiewedstrijden brachten geen geluk en geen tweede klasserschap. Dat heeft Besoijen nu door auto matische promotie wel bereikt. We zijn er van overtuigd dat de nieuwe 2de klasser met zijn vijf seniorenelftallen en negen junioren elftallen voldoende jeugdig elan heeft om ook in die tweede klas knap partij te geven.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5