wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant 150 jaren Militaire Willemsorde Jampe Groei bij de Boerenleenbanken PROGRAMMA viering Koninginnedag 30 april Ie Waalwijk Lekker... die zachte echte Virginia GOK MET FILTER Minister Veldkamp en de arbeidsongeschiktheidsverzekering Lekker...die zachte echte Virginia Waarom toeristen nïot in Midden-Brabant ondergebracht Lekker...die zachte echte Virginia „Voor moedbeleid en trouw'' Damesmode Tilburg Centraal Oranje-Comité „Oranje Boven" Baardwijk „Koninginnedag" Besoijen „Trouw aan Oranje" Antoniusparochie „Oranjehuis" Centrum steekt allen op 30 april de vlag uit!! MAANDAG 26 APRIL 1965 86e JAARGANG No. 31 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100 -f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Op 30 april a.s. zal het 150 jaren geleden zijn, dat Konig Willem II de Militaire Willemsorde instelde. Het lijdt geen twijfel of het jubi leum van onze hoogst geklassifi- ceerde ridderorde zal feestelijk worden gevierd. Want het is een zeer selecte groep, die met dit ereteken begiftigd is, dat alleen wordt uitgereikt voor „uitstekende daden van moed, be leid en trouw", hetzij die verricht zijn door een luitenant-generaal dan wel door een gewoon soldaat. Eretekenen voor moedig gedrag in de strijd zijn reeds zeer oud. Bij de Romeinen gold bv. de „halmen- =\=RIMv:S=r= krans" als een zeer hoge militaire onderscheiding. Onder het feodale systeem wer den daden van moed vaak beloond met verheffing in de adelstand, waarbij de nieuwe ridders hetzij een gebied in leen ontvingen dan wel zich een gebied veroveren moesten. Napoleon strooide nog kwistig met prinsen-, hertogen- en graventitels voor zijn krijgsheren, maar stichtte daarnaast het Legi oen van Eer, dat echter alleen voor militaire verdiensten werd uitge reikt. Koning Lodewijk Napoleon stelde de eerste Nederlandse ridderorde in (als men de Doggersbank-medalje niet meegerekent) en legde daar mee de grondslag van het „systeem" van ridderorden, dat in het latere Koninkrijk der Nederlanden tot gelding kwam. De eerste in dit Koninkrijk in gestelde ridderorde was de Mili taire Willemsorde, ingesteld om hen te belonen, die tijdens de strijd te gen de Franse overheersing blijken van uitzonderlijke moed hadden ge geven. VIER KLASSEN Vele regelen zijn vastgesteld, waaraan de voordracht voor deze onderscheiding moet voldoen. Ver klaringen van getuigen beneden de rang van officier, nodig om de voordracht te staven, moeten bij voorbeeld door twee officieren worden vastgelegd. Benoeming zo wel als bevordering tot een hogere klasse kan zowel geschieden op voordracht van militaire autoritei ten als op verzoek van de betrok kene zelf, indien deze meent recht op deze onderscheiding te hebben. De MWO kan posthuum worden toegekend en ook burgers kunnen met deze orde worden begiftigd. De orde kent vier klassen, de eerste (Grootkruis), de tweede (Commandeur) het ridderkruis der derde en der vierde klasse. Het lint der orde is oranje van kleur met twee smalle, donkerblauwe zij- strepen. Op de vier armen van het achtpuntige kruis staan de woor den „Voor-Moed-Beleid-Trouw". Het Bourgondische kruis met vuurslag, in de ordeteken opgeno men, is een herinnering aan de al oude orde van het Gulden Vlies, door Philips de Goede van Bour- gondië in de 15e eeuw gesticht. De orde wordt uitgereikt door de hoogste bevelhebber van het krijgs machtonderdeel, waartoe de gerid derde behoort, voor het front van de troepen, terwijl de regerende vorst (in) zich het recht voorbehou den heeft, de orde persoonlijk uit te reiken. De uitreiking geschiedt immer met groot en tot in détails voorgeschreven ceremonieel en wordt besloten met een défilé voor de nieuwe ridder. EERBEWIJZEN Aan het bezit van deze hoge on derscheiding, die zowel wat datum van instelling als wat rangorde be treft de hoogste is in het Konink rijk, zijn bepaalde eerbewijzen ver bonden, die zelfs voor de teraarde bestelling punctueel zijn voorge schreven. Ridders in de MWO moeten door hun gelijken en minderen in rang het militaire saluut worden ge bracht, schildwachten moeten hun de voor officieren voorgeschreven eerbewijzen brengen. Waar militai ren de erewacht betrekken hebben van dat onderdeel de ridders MWO daartoe het eerste recht. Worden zij uitgenodigd bij openbare plechtig heden, dan worden hun vanwege het Koninklijk Huis hun ereplaat sen aangewezen. Zij hebben recht op een militaire uitvaart, geëscor teerd door hun wapenbroeders, waarbij mede-ridders als slippen- dragers fungeren, terwijl de ver sierselen der orde op het lijkkleed zijn gehecht. HOOGSTE VAN ALLE Langetijd was de Militaire Wil lemsorde de eerste en de enige ridderorde van het Koninkrijk, ver leend voor militaire heldendaden. In datzelfde jaar werd de Orde van de Nederlandse Leeuw gesticht voor burgerlijke verdiensten. De in 1892 ingestelde Orde van Oranje Nassau kan aan militairen worden uitge- teikt „met de zwaarden". Koning Willem III stelde de onderscheiding van de Eresabel in voor ridders der MWO, die zich opnieuw hadden on derscheiden. Verder kende men eretekenen, uitgereikt aan vrijwilligers in de oorlog van 1813-1815, de tiendaagse veldtocht, het Kruis voor Belang rijke Krijgsverrichtingen, de Eer volle vermelding, het Lombok- kruis enz. Langer dan een eeuw was het Koninkrijk bij geen andere krijgs verrichtingen betrokken dan die ter vestiging of handhaving van het ge zag in ue Koloniën. Maar tijder» Wereldoorlog 2 werd de noodzaak gezien, meer variatie te brengen in de uit te reiken onderscheidingste kenen. Zo werden ingesteld o.a. de Bronzen Leeuw, het Bronzen Kruis, het Vliegerskruis, het Kruis van Verdienste, maar in rangorde zijn ze alle ondergeschikt aan de thans 150 jaren bestaande Militaire Willemsorde. Hoewel de MWO militaire „sta tus" verleent, is ze aan geen mili taire rang gebonden. Men kan het tot de hoogste rang in het leger, bij de vloot of de luchtmacht brengen en een borst vol eretekenen dragen en nochtans niet in de gelegenheid zijn geweest, zich de Militaire Wil lemsorde te veroveren. Maar in Bronbeek kan men een stokoude korporaal tegenkomen, die trots dit onderscheidingsteken draagt. Rang noch stand beïnvloeden de toekenning van deze allerhoogste koninklijke onderscheiding en waar men soms dengenegrerend spreekt van 'n „lintjesregen" moet men de Militaire Willemsorde hiervan uit zonderen. Niet alleen is de toeken ning van dit ereteken een zo zeld zame gebeurtenis, dat men nimmer van een „regen" kan spreken, maar de stringente eisen, welke voor de toekenning worden gesteld, verhin deren, dat anderen dan die de orde werkelijk verdienen, maar ontvan gen. De enigen, van wie men de verdienste zou kunnen betwijfelen, zijn bepaalde buitenlanders (zoals indertijd Keizer Willem II), die de orde als „beleefdheid" kregen opgespeld. Maar deze enkele uit zonderingen bevestigen de regel, dat de Militaire Willemsorde haar hoge waarderingskoers, door hon derdvijftig jarenheen, onverzwakt heeft weten te bewaren. De uitkeringen krachtens de - nog door het parlement goed te keuren - Wet Arbeidsongeschikt heidsverzekering (wao) zullen wel- vaartsvast zijn. De daglonen waar naar deze uitkeringen zullen wor- kamp namelijk doen meegaan met den berekend, wil minister Veld- eventuele loonstijgingen, maar dan zó dat de uitkeringen niet enkel worden aangepast bij stijgende le vensduurte, doch ook bij stijgende welvaar van de werknemers. Zou het maximum-dagloon, waar over de uitkeringen worden ver strekt, niet worden gekoopeld aan de loon-index, dan zouden de lang lopende uitkeringen eens dit maxi mum halen, en zouden deze uitke ringen dus niet meer welvaartsvast zijn. Met andere woorden: als ook het plafond (het maximuum-dag- loon) niet telkens omhoog wordt geschoven bij stijgende welvaart, komen de uitkeringen op de duur vast te zitten en kunnen zij dus niet meer stijgen met de welvaart. De minister onderkent dit be zwaar. Op dit punt wil hij het door hem gevraagde advies van de So ciale Verzekeringsraad afwachten. Het is in deze dus niet zeker, of hij de meerderheid van 1 de Sociaal Economische Raad wil volgen (kop peling van het maximum-dagloon aan de index-cijfers van lonen èn prijzen), dan wel de grote minder heid van de SER, die een binding van het maximum-dag-loon aan het loon-indexcijfer noodzakelijk acht. De bewindsman wil eventueel ook het maximum-dagloon voor de Ziektewet en de Werkloosheidswet en de premiegrens voor het zieken- fondsbesluit en de Ziekenfondswet, koppelen aan de stijging van de lonen. Hierover moet de Sociale Verzekeringsraad nog advies uit brengen. Minister Veldkamp toont zich in de memorie verheugd, dat „het be langrijkste wetsontwerp, dat hij ooit heeft ingediend" zo goed in de Tweede Kamer is ontvangen. Al er kent de minister, dat er wel wat voor te zeggen valt om de ziekte wet in de wao onder te brengen (als door de Tweede Kamer met kracht werd bepleit), hij zal dit toch niet doen, omdat het grote vertragingen voor de wao met zich zal brengen. „Dat is niet verant woord met het oog op de sociale positie van de invaliden." De uitkeringen krachtens de wao zullen belangrijk hoger zijn-voor al voor mensen met een hoger loon - dan nu is voorzien in de interim regeling van de invaliditeitsrente- trekkers. :vW In de Randstad Holland hadden tijdens het Paasfeest, beslist geen toeristen in noodverblijven onder gebracht behoeven te worden en zeker niet in Breda. Er was in Mid den Brabant logiesruimte voldoen de. Dit is ons gebleken uit een onder zoek dat wij naar de kortsluiting en inzake toeristenlogies hebben ingesteld. In Midden Brabant en met name in Tilburg en Oisterwijk stonden nog heel wat hotelbedden leeg toen een twintig kilometer verder, in Breda, particulieren ingeschakeld moesten worden om de toeristen onderdak te brengen. In de toeristencentra o.a. in Dord recht en Breda, was de hotelcapa citeit van Tilburg en Oisterwijk be kend. De VVV-kantoren in Tilburg en Oisterwijk waren paraat om eventueel doorgestuurde toeristen te helpen. Deze bereidwilligheid is niet gehonoreerd, zoals verdiend met andere woorden: zij is gewoon genegeerd. Waar de kortsluiting precies gezocht moet worden is niet erg duidelijk maar dat de ho tel-informatiediensten en dergelijke instellingen in de door de toeristen overstroomde gebieden niet ge werkt hebben zoals het behoort, is wel duidelijk. Het zal dienstig zijn, dat in dit mankement tijdig wordt voorzien, want op 1 mei en met de Pinkster dagen zou de ellende voor de toe risten voor wat onderdak betreft wel eens vele keren zo groot kun nen worden als tijdens de Paasda gen toen het slechte weer nog velen thuis heeft gehouden of vervroegd naar huis heeft doen gaan. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26S32 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. AANRANDER KRIJGT TIEN JAAR Voor poging tot doodslag op een tienjarig meisje heeft de rechtbank in Haarlem, overeenkomstig de eis van de officier, de Utrechtse be drijfsleider F. B. (44) veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar en ter beschikkingstelling van de regering. FABRIEKSBRAND: SCHADE TWEE MILJOEN Naar schatting twee miljoen gul den schade richtte een brand aan in het bedrijf van de Zuid-Neder landse metaalwarenfabriek Plame- tha in Halsteren. Het vuur ontstond door nog onbekende oorzaak in een lakcabine en vond gretig voedsel in een hoeveelheid zeer brandbare verf. Twee produktiehallen en de daarin opgestelde kostbare produk- tiemachines gingen in vlammen op. De brandweer wist de emballage opslagplaats en een kleine fabrieks- ruimte te redden. RUIM VIER MILJOEN VOOR VASTENACTIE Blijkens een voorlopige eindtel- ling heeft de bisschoppelijke vas tenactie dit jaar meer dan vier mil joen gulden opgebracht. Tot nu toe is in de meeste bisdommen een aan zienlijke stijging waar te nemen, vergeleken met vorig jaar toen de definitieve telling 3,9 miljoen gul den was. De juiste stand is nog niet definitief mee te delen, daar in verscheidene parochies de laatste inzameling pas op Beloken Pasen wordt gehouden. Bovendien komen nog dagelijks giften binnen van kloosters, bedrijven en particulie ren. POLITIEMAN SCHIET ZIJN GEZIN DOOD Een politieman in Vancouver, te gen wie een onderzoek liep in ver band met de diefstal van een grote partij afgekeurd geld, heeft zijn vrouw, zijn zes kinderen en zich zelf doodgeschoten. Op 11 februari kwamen drie mannen van wie twee gewapend, een groot warenhuis in Vancouver binnen en maakten zich meester van drie dozen met bankbiljetten, die voor vernietiging naar de munt in Ottawa zouden worden overge bracht. MOND-OP-MOND BEADEMING GELUKTE BIJ VEULEN Woensdagmiddag is het de 16-ja- rige zoon van de rundvee- en ren paardenfokker Joh. Blaauw in de Slootgaardpolder nabij Waarland gelukt een veulen van de geregi streerde draversmerrie Ta Bonni door mond-op-mond beademing in het leven te houden. Het veulen was na een zeer moeilijke beval ling geboren en toonde geen enkel levensteken. Alleen bleef het hart je kloppen dankzij de intact geble ven navelstreng. Tegen de zin van de 50-jarige fokker, die er in het geheel geen heil meer van verwachtte, paste de zoon Wil mond-op-mond beademing toe, terwijl de 11-jarige zoon Jan met de voorbenen van het veulen „kunstmatige ademhaling bewegin gen" toepaste. Na ruim 20 mi nuten zwoegen had men succes. Hoewel het veulen de eerste uren nog een zeer onregelmatige adem haling vertoonde, is de gezond heidstoestand van de jonge draver thans volgens een dierenarts goed te noemen. o 10.45 uur Défilé door de Waalwijkse jeugdverenigingen en scho len, met medewerking van de Waalwijkse muziekgezelschap pen en drumbands. Vertrek vanaf het Vredesplein. Na het défilé wordt door de schooljeugd op het Raadhuis plein een vlaggenparade gehouden. Na deze vlaggenparade zal de Burgemeester een toespraak houden, waarna gezamenlijk het Wilhelmus zal worden ge zongen. ORANJEVERENIGING 14.00 uur Kinderoptocht vanaf het Gemeenschapshuis naar de speelweide bij de r.k. Kleuterschool. Na de optocht kinderspelen op de speelweide. ORANJEVERENIGING 9.00 uur Tractatie voor de kinderen van de kleuterscholen. 9.0010.30 uur Bezorging tractatie voor de Bejaarden. 13.30 uur Opstellen van de kinderoptocht op de speelplaats van de Chr. B.L.O.-school aan de Molenstraat. 14.00 uur Vertrek van de optocht met versierde fietsen, karren enz. naar het terrein aan de Burg. Moonenlaan, voorafge gaan door de Drumband van de Chr. Gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid". 14.00 uur Start van voetspeurtocht door het stadsdeel Besoijen voor de kinderen van 11 t/m 14 jaar. Startplaats op het schoolplein van de r.k. Jongensschool. 15.00 uur Aanvang van de Kinderspelen op het terrein aan de Burg. Moonenlaan, voor de kinderen van de le t/m 4e klas der lagere scholen. 20.00 uur Teenager-avond voor de jongeren van 15 t/m 20 jaar. ORANJEVERENIGING 7.45 uur H. Mis voor de oorlogslachtoffers. 10.00 uur Cabaret voor de meisjes en jongens van de le en 2e klas, in De Lindeboom. 14.00 uur Cabaret voor de meisjes van de 3e t/m 6e klas in De Lindeboom. 16.00 uur Hetzelfde cabaret voor de jongens van de klassen 3 tot en met 6. 19.30 uur Muzikale show door de Harmonie St. Crispijn, 't Jacht hoorncorps Cornu Copiae en dé Jeugddrumband Ons Ge noegen. Na afloop hiervan ORANJE-BAL in De Lindeboom, met medewerking van De Boerepkapel. ORANJEVERENIGING 8.30 uur H. Mis tot intentie van H.M. Koningin Juliana. 14.00 uur Filmvoorstelling met tractatie voor de meisjes van de klassen 1 t/m 4 in LUXOR-bioscoop. 16.00 uur Idem voor de jongens van de klassen 1 t/m 4. 14.30 uur Start voor een fiets-oriëntatierit voor jongens en meis jes van de klassen 5 en 6, vanaf Thalia. Deelnemers moeten een stuk karton en een potlood mee brengen. 17.00 uur Prijs-uitreiking van de fiets-oriëntatietocht in Thalia. Als prijzen worden o.m. beschikbaar gesteld foto-camera's, horloges, platen-bonnen enz. enz. De tractatie voor de kleuters wordt na de vacantie op de scholen uitgereikt. Een vriendelijk verzoek van de gezamenlijke Oranjeverenigingen van Waalwijk aan alle inwoners Volgens voorlopige gegevens in zake de bedrijfsresultaten hebben de gezamenlijke aangesloten Boe renleenbanken in 1964 een rente winst geboekt van f 33,7 miljoen tegen f 27,3 miljoen in 1963. Dit zegt het jaarverslag van de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank in aansluiting op de reeds bekendge maakte cijfers. De totale netto ba ten beliepen f 38,5 miljoen (vorig jaar f 30,6 miljoen). Ondanks de kostenstijgingen nam de bruto winst toe van f 4 milj. tot f 5,2 mil joen. De reservepositie van de ge zamenlijke Boerenleenbanken per ultimo 1964 kan gesteld worden op f 52 miljoen. Het aantal aangeslo ten banken bleef onveranderd 599. Het aantal vestigingen steeg tot 867. In 1965 herdenken 31 Boeren leenbanken het diamanten en tien het gouden jubileum. De totale kapitaalsbasis van de Centrale Bank, inclusief het aan- Êprakelijkheidsfonds, nam toe van f 93 miljoen tot f 98 miljoen. Over het kredietbeleid zegt het verslag dat de grote vraag naar krediet zich in de organisatie ge uit heeft op alle gebieden, zowel in als buiten de landbouw. Het waren vooral de hypothecaire leningen op lange en middellange termijn, die een krachtige vraag ondervonden. Het totaal van de door Boerenleen banken nieuw verstrekte vaste voorschotten bereikte het ongekend hoge peil van f 552 miljoen. Hier van was f 244 miljoen bestemd voor de agrarische sector. Enkele pro- dukten uitgezonderd is 1964, vol gens het verslag, voor deze sector een goed jaar geweest. De stijging der lonen versterkte de tendens tot mechanisatie van het agrarische be drijf. Steeds meer bleek hoezeer de positie van de Nederlandse land bouw afhankelijk is van de beslis singen, die in het kader van de EEG worden genomen.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5