De Echo van het Zuiden Prachtig werk van Rode Kruis colonne Het Sunil was-tea overtuigde haar u te te te. te&te.te&te-te-te.te.te-te*te<.te.te&te> te te te te te p „op Moederdag" Van Oss-van Buren TAART In laatste oorlogsmaanden J. Tausch, Waalwijk VAN MIL JAARVERGADERING RODE KRUIS Geef moeder een STEP I GOUD OF ZILVER voor geschenken van hart tot hart Een van de Sunil was-tearns deed de was voor mevrouw A. Oldeman, woonboot Merlijn, Oudedijkse Schiekade 160, Rotterdam. Me vrouw Oldeman constateerde dat haar was met Sunil witter werd. Probeer zelf ook Sunil, u zult zien. ook uw was wordt witter. Als u niet tevreden bent over het resultaat, stuur uw aangebroken pak Sunil dan op en u krijgt de aankoopprijs terug. BANKETBAKKERIJ 50 Jaar Rode Kruis in Waalwijk <~Eleótaurant Hotel Verwiel, Waalwijk en ze zal verrukt zijn VRIJDAG 7 MEI 1965 86e JAARGANG No. 34 Het werk van het Rode Kruis komt het best tot zijn recht in om standigheden die zich beter niet kunnen voordoen. Het is ermee als met een levens verzekering: die is nodig, maar hoe later de revenuën, hoe beter. Hoewel het Rode Kruis in vre destijd zeer omvangrijk en nuttig werk verricht, in wezen bewijst het zijn waarde in tijden van ramp spoed. Daarom meenden we er goed aan te doen een deel van de analen van de plaatselijke afdeling'van het Ro de Kruis af te drukken. Het gaat hier om enkele maan den op het einde van 1944 en het begin van 1945, toen het oorlogs geweld niet voorbijging aan de Langstraat. We laten de kronikeur van het Rode Kruis zelf aan het woord. Het verhaal begint kort nadat het noodziekenhuis in de huishoud school aan de Wilhelminastraat in gebruik was genomen. Het eerste bericht was juist bin nen gekomen. Een man lag ernstig gewond tussen Waalwijk en Sprang, in een schuilkelder. Direct werd er een ploeg heengezonden, die deze patiënt naar het noodziekenhuis- vervoerde. Dokter Lenglet was daar aanwezig en behandelde de patiënten verder. De eerste trans port was zeer moeilijk. Het regen de granaten. Intussen waren in de Sint Anto- niusparochie vele granaten geval len. Wij waren direct aanwezig en hadden volop werk. Allen werkten hard. De patiënten werden direct ter plaatse behandeld en vervolgens naar het Sint Nicolaasziekenhuis vervoerd. De doktoren van Waal wijk waren hier aanwezig. De pa tiënten werden hier verder behan deld en daarna doorgevoerd naar ons noodziekenhuis. Onze helpsters droegen daar verder zorg voor deze patiënten. Dit duurde tot ongeveer 4 uur in de middag. En hiermede was ons werk pas begonnen Het noodziekenhuis had zijn pa tiënten, personeel, transportcolo- nisten en allen, die de gehele dag reeds hadden gewerkt. Er was ech ter geen eten of drinken! We had den wel een noodziekenhuis, maar voor de inwendige mens was niet gezorgd. Een persoon werd aangewezen om te zorgen dat dit alles zo vlug mo gelijk kwam. Deze werd tevens be last hiervoor te zorgen, zolang het noodziekenhuis zou bestaan. Dit was niet altijd gemakkelijk, maar het kwam er steeds. Om vijf uur waren ijverige dames reeds in de keuken bezig met het klaar maken van de nodige boterhammen. Die dag en de volgende dagen werden allen verzadigd. Wij bleven steeds paraat. De pa tiënten lagen allen in de kelder. Door ons werden patrouilles uitge stuurd, welke de verschillende schuilkelders moesten gaan contro leren, want de bewoners van Waal wijk zaten hier en daar in de kel der. Een post bleef echter in het noodziekenhuis om bij het eerste alarm direct uit te kunnen rukken. GRANATEN OVER WAALWIJK Zeer veel hulp hebben wij ont vangen van de Eerw. Broeders. De ze waren steeds behulpzaam in de schuilkelder bij de kerk en later bij de VI ongevallen. De Eerw. Zus ters van Sint Antonius, die gedu rende een lange tijd de leiding had den in ons noodziekenhuis en aan de zusters van Waalwijk en van het Ziekenhuis, die ons steeds hielpen, wanneer wij een beroep op hen de den, zij zeer veel dank gebracht. Toen het na enkele dagen wat rustiger was geworden, deelden wij de diensten eensgezind anders in. Een permanente ploeg werd ge vormd, die 's nachts altijd in het noodziekenhuis aanwezig was. Deze kon steeds uitrukken, als er onheil dreigde, 's Nachts werden ook veel patiënten vervoerd, welke opgeno men moesten worden in het zieken huis. Op 30 oktober kwamen er weer granaten over Waalwijk. Onder de kundige leiding van de waarnemend sectiecommandant dokter Lenglet waren de helpers en helpsters pa raat. Zij rukten uit, verzorgden de gewonden, vervoerden deze naar het ziekenhuis en verzorgden de do den. Nooit heeft iemand van hen geweigerd of geaarzeld als er een beroep op hen gedaan werd. De straten waren leeg als er gevaar dreigde, doch onze mannen snelden voort en brachten hulp, waar die nodig was. 1 november. Steeds weer die gra naten, die in Waalwijk vielen. Steeds weer die doden en gewon den. Hoe lang zou dat duren? Nie mand had ook maar enig vermoe den, dat wij zeven maanden aan het front zouden zitten. 's Avonds om zes uur kende Waal wijk de avondklok. Niemand meer op straat dan de Engelse patrouil les en de meeste dagen drie Rode Kruis helpers met een brancard voor een zieke, welke nog opgeno men moest worden. Zaterdag 4 november zagen wij vanaf Waalwijk de beschieting van Drunen. Deze plaats ressorteert on der Waalwijk. Door het afwate ringskanaal was zij echter van ons gescheiden. Gaarne hadden wij hier willen heipen, doch er was geen verbinding mogelijk. Eerst op maandag kon een ploeg naar Dru nen, waar wij nog het een en ander hebben opgeknapt. Enkele perso nen werden per rijwielbrancard over de zeer slechte kanaaldijk naar Waalwijk vervoerd. Enigen van onze leden woonden De gehele dag was er minstens een ploeg bezig met transporteren, zowel van als naar het ziekenhuis te Waalwijk of Tilburg. 's-Herto- genbosch was niet te bereiken. Slechts over Tilburg, doch dat was te ver. KERSTMIS Op 18 december werd een be- stuurvergadering gehouden en werd dr. Kolster bij acclamatie tot voor zitter van de afdeling Waalwijk be noemd, in verband met de vacatu re, ontstaan door de terechtstelling door de Duitsers van burgemeester Moonen. De dagen gingen voort en men naderde Kerstmis. Daar bij ons het militaire hospitaal gevestigd was hadden we inkwartiering. We wil den een heerlijke kerstavond orga niseren voor onze patiënten en voor ons onderling. Kerststallen werden geplaatst evenals kerstbomen met lichtjes. Maar wie had kunnen den ken wat hier met Kerstmis zou gaan gebeuren! Er waren geen troepen meer hier. Die waren op weg naar de Ardennen. Daags voor Kerstmis kwamen zij echter in al lerijl terug. De Duitsers stonden namelijk gereed om de Maas over te komen, en dan zou er van Waal wijk en de gehele Langstraat niets overgebleven zijn. Het geschut werd in steling gebracht en onze patiën ten in de kelder. Daar begon het! Het was verschrikkelijk. Men had toestemming gegeven dat de nacht mis gehouden zou mogen worden om 5 uur, doch dit werd ingetrok ken. Niemand mocht zich op straat begeven. Om 12 uur in de nacht werden Stille H. Missen opgedra gen in de kapel der Eerw. Zusters. Enkele van ons waren hierbij aan wezig. Het geschut was niet van de lucht. Niemand zal deze Kerst nacht 1944 vergeten. Was onze red der, Jan de Rooy uit Sprang, niet in Drunen en hebben daar veel werk verricht. Een zeer groot ver lies had echter onze afdeling bij de beschieting van Drunen. Onze oud sectiecommandant Dr. G. Acker- mans heeft in de nacht van zater dag op zondag zijn leven gegeven. Hij werd getroffen door een gra naat, toen hij van een patiënt af kwam. Op 11 november kregen wij be richt van de burgemeester van Heusden of wij de 150 lijken, die onder het puin van het stadhuis, dat onder Duits bevel opgebalzen was, lagen, zouden willen bergen. De nodige voorbereidingen werden getroffen. Rubber laarzen werden geleend evenals sterke rubber handschoenen. Er werd gezorgd voor de nodige lysol en de volgende morgen vertrok een ploeg met een vrachtauto, om daar de helpende hand te bieden. Steeds bleef er veel werk, zowel voor de helpsters als voor de trans portcolonne. Men moest de hele dag op zijn hoede zijn, want onver wachts kwamen granaten. Op 19 november valt een granaat vlak bij het noodziekenhuis. Even een paniek onder de patiënten. Al les liep goed af. Wel glasschade, maar verder geen ongelukken. On ze jongens konden weer glas rui men, ramen dicht maken. aan de overkant van de Maas ge weest, misschien zou dan de Lang straat, nu niet meer bestaan. Aan hem onze hulde. Jammerlijk heeft hij deze daad met de dood moeten bekopen. Later op de dag werd het stil. De Duitsers waren overwonnen. Het Kerstfeest werd gevierd. Allen wa ren voldaan. Veel droegen we bij tot het wel zijn van de patiënten. We hadden de beschikking gekregen over een radio. Van tijd tot tijd werden we vergast op muziek en zang en op een voordracht van onze humorist van Engelen. We proberen er zoveel mogelijk de gezellige sfeer in te houden, wat zeer goed is gelukt. 31 December, de laatste dag van het jaar 1944. De permanente ploeg, welke dag en nacht in het noodzie kenhuis aanwezig was, zou oude jaarsavond vieren. Zeer gezellig ging 't er naar toe. Nadat het 12 uur uur had geslagen en wij elkaar de hand hadden gedrukt, met de bes te wensen voor het nieuwe jaar gingen wij voor zover dit mogelijk was naar bed. Doch dit duurde niet lang. Met een klap ging het licht uit. Wat was er gebeurd? Een gra naat was in het noodziekenhuis ingeslagen, boven op de mannen zaal. Spoedig waren we van de schrik bevrijd. Er waren geen on gelukken gebeurd. Alleen een bal kon van de lamp kapot en veel glasscherven. Steeds hielden wij werk, want de granaten bleven in Waalwijk val len. Wij waren nog steeds front. Ook kwamen veel Vl's over. In Waalwijk waren er tot nog toe geen gevallen. MIJNENVELD Ondertussen hadden we nog een gevaarlijk karwijtje opgeknapt. 2 leden der OD liepen in de duinen op een mijn. De personen waren ge heel verminkt. Wij werden gehaald. Men vertelde dat het aan de Roes- telberg was. Alhoewel het tegen de avond liep gingen we er heen. Daaraangekomen was het niet aan de Roestelberg, doch er juist over. Het ziekenraam uit de rijwielbran card gehaald, doch het was er niet juist over, maar een half uur lopen. Daar aangekomen hebben we de verminkte lijken op het zieken raam gelegd en gingen we terug. Het was stil en donker, slechts een persoon had een zaklantaarn bij zich. Wij waren slechts met drie personen, doch een ploeg van de KP, die de weg wist, zou ons ver gezellen. Bij de Roestelberg aange komen stond onze trouwe rijwiel brancard geduldig op ons te wach ten. Men vertelde ons dat we dwars door een mijnenveld gegaan waren. Het aantal helpsters werd steeds minder. Velen hadden hun oude werkkring teruggevonden en hel pers zouden nu de helpsters ver vangen, ook met schrobben, aard appelen schillen, boodschappen doen, enz. Een geweldige hulp heb ben we gedurende deze tijd gehad van de gediplomeerde religieuse verpleegsters, welke de leiding had den op de zalen. Toen echter de wijkverpleging drukker werd moes ten wij hen missen, 't Was 'n groot verlies, doch er was niets aan te doen. Alles was zeer rustig tot op 14 januari een VI in onze gemeente viel. Gelukkig geen doden, doch ge wonden zoveel te meer. Er werd hard gewerkt en in zeer korte tijd waren alle gewonden weer op hun plaats van bestemming: zeer veel werk in 't ziekenhuis en zeer veel schade. Nadat we een poos gerust had den gehad, kregen we weer een tijd van werken, 25 januari. Granaten in de Stationsstraat. Veel gewon den onder wie twee zeer ernstig. Geen doden. Zeer veel schade. Het betrof hier de woning van onze ploeg commandanten. VERSCHRIKKELIJK WAPEN VI 26 januari, ongeveer 4 uur, viel een VI in Kaatsheuvel. Wij gingen zeer spoedig daarheen, want waar hulp nodig was, waren wij ook. Het betrof hier het Missiehuis dat be woond werd door ruim ÏC-O gebrek kige evacués, welke allen zorg en hulp nodig hadden. Direct werden er 15 doden geborgen, terwijl het aantal gewonden werd doorgevoerd naar Tilburg. De oudjes stonden op straat, zeer ontroerd en ontdaan. Van het gebouw was niets over dan een ruïne. Raad moest geschaft worden. Enkele auto's werden ge vorderd, terwijl onze koerier reeds naar Walwijk was gestuurd om de zaak te gaan bespreken met de heer de Hoop. Voorzieningen werden ge troffen en om 8 uur waren de oud jes ondergebracht in Waalwijk in een leegstaand magazijn en het ge meentehuis en zaten zij allen reeds lekker aan de pap. De bedden wer den klaargezet. Niemand dacht aan naar huis gaan en ook des nachts waren allen present om hulp te geven. De volgende dag gingen we op nieuw naar Kaatsheuvel om nog enkele achtergeblevenen op te ha len, opdat allen bij elkaar zouden zijn. Veel medewerking hebben we in deze dagen gehad van het ge meentebestuur, de binnenlandse strijdkrachten, welke in 't zelfde gebouw de keuken hadden en waar het eten voor dit grote gezin werd bereid! Nauwelijks was dit geregeld of er kwam weer wat anders. Zondag morgen, 28 januari, ongeveer 7 uur, een VI in Baardwijk. Acht doden en 25 gewonden en natuurlijk een geweldige verwoesting. Het was 'n flink karwei op de vroege morgen. Het had nogal flink gesneeuwd, dus we konden vooruit. Tegen 10 uur waren alle doden geborgen in een lokaal der Zusterschool te Baardwijk. Wij moesten de begra fenis ook verzorgen. Dit geschiedde door de Transportcolonne. 1 Februari gingen de oudjes, wel ke uit Kaatsheuvel hier waren ge bracht, ons verlaten. Zij gingen naar het noodziekenhuis in Ètten. zeer node gingen ze heen. Na het gebouw waarin zij deze dagen doorgebracht hadden, wat schoon gemaakt te hebben, dachten we klaar te zijn. Doch op zaterdag 10 februari viel er weer een VI midden in Waalwijk. Wat was daar een vernieling. 17 doden en ontel bare gewonden! De meeste slacht- Grotestraat 234, Tel. 2312 Waalwijk offers konden met zeer veel moeite geïndentificeerd worden. Ook hier werden wij wederom verzocht de begrafenis te verzorgen en de fa milies op de hoogte te brengen. De gehele zondag heeft onze koe rier Brabant doorkruist om de fa milies van de slachtoffers hiervan in kennis te stellen, daar de begra fenis reeds op Maandag plaats zou vinden, in verband met de toestand der lijken. Hieraan was veel werk verbenden, doch we zijn er in ge slaagd het tot een goed einde te brengen. Onze hartelijke dank aan de Eerwaarde Broeders voor de wijze waarop wij van hen hulp mochten ontvangen. Bij deze ramp hebben zij voornamelijk de slacht offers gekist terwijl wij een speci ale ploeg hadden voor het identifi ceren. Steeds bleef een ploeg op de plaats van de ramp daar de op ruiming van het puin vele weken vond. vermiste delen van de slachtoffers in beslag nam en men telkens nog Op zondag 11 maart kregen we bericht uit Loon op Zand dat twee jongens uit Waalwijk op een mijn gelopen waren. Dit bericht had nog een ander bij zich, namelijk: de plaats ligt bezaaid met mijnen. Zon der zich ook maar een ogenblik te bedenken ging er een ploeg heen en bracht de lijken naar het lijken huisje. Op 25 maart vertrok eén ploeg van 6 man naar Breda voor het vol gen van een opleiding voor het Ne derlandse Rode Kruis Hulpcorps, om in het Noorden te gaan helpen. Acht dagen waren ze in Breda, doch hadden weinig ervaring opgedaan. Op 31 maart weer een opdracht. Door de Canadezen waren op het eilandje bij Capelle waar hard ge vochten was, vele doden achterge laten. Deze moesten worden gebor gen. Er lagen echter nog meer mij nen. Terwijl men hier bezig was, lagen aan de andere kant van de Maas onze ex-bezetters. Met lange touwen hebben wij de militairen, die er lagen, uit de (mijnenvelden gehaald. Wat zij bezaten namen we in bewaring en hebben we later in geleverd. Daarna zijn allen door ons begraven. Nu kregen we een poos rust. Het werk in het noodziekenhuis had zijn dagelijkse bezigheden. Er wa ren nog wel transporten, doch de ziekendienst uit Waalwijk reed weer en wij kregen enkele ontspan ningsmiddagen. Deze brachten wij o.a. door met enkele voetbalwed strijden. Wij speelden tegen het elftal der Canadezen en tegen een elftal van het Engelse Red Cross. De viering van het 50-jarig bestaan van de afdeling Waalwijk van het Nederlandse Rode Kruis op zaterdag 8 mei, begint om 11.00 uur met een aubade op het Raadhuisplein door de Harmonie St. Crispijn, die wordt aangeboden door de V.V.V. „Waahvijks Belang". Daarna wordt in de raadszaal van het gemeentehuis een bijeenkomst gehouden, waarbij het gemeentebestuur van Waalwijk het bestuur van de jubilerende afdeling zal ontvangen. Voor deze bijeenkomst zijn bovendien uitgenodigd het hoofdbestuur en het districhtsbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. 130 van de 450 donors zullen tijdens deze bijeenkomst de Landsteiner Penning ontvangen, omdat zij vijf of twin tig keer bloed hebben afgestaan voor de bloedtransfusiedienst. In de middag zal de grootscheepse „Oefening Burgemeester Moonen" worden gehouden. Op het uur "U" (omstreeks twee uur) zullen op een viertal plaatsen rampen geschieden: op de plaats waar vroeger de „Baardwijkse brug" lag, in de omgeving van Schoenfabriek Schuwer, in de Noordstraat en bij de Nederlands Hervormde Kerk in Sprang. Op die plaatsen zullen de Brabantse kolonnes van het Rode Kruis in aktie komen om de „slachtoffers" te verzorgen. Deze worden vervolgens vervoerd naar het noodziekenhuis, dat door de Utrechtse Rode Kruis- kolonne onder leiding van dokter Herschel wordt ingericht op het Vredesplein. Daar worden de slachtoffers verder behandeld. Om half negen 's avonds zal in „De Gecroonde Leersse" aan de leden en vroegere leden van de kolonne een gezellige avond worden aange boden. Gedurende de gehele zaterdag (van 10 uur v.m. tot 6 uur n.m.) zullen op de Markt in Waalwijk goederen van het Welfare-werk worden ver kocht. Ook zijn daar Rode Kruis-speldjes verkrijgbaar. Niet tafel dekken - niet koken - niet afwassen MAAK ER EEN FIJNE DAG VAN MET EEN „FEESTELIJK ETENTJE" IN Stel zelf Uw „FEEST-MENU" samen met soep - hoofdschotel - wijn - nagerecht naar keuze uit de 100 mogelijkheden 1 lekker kopje koffie toe, tegen de ALL-IN-PRIJS f ln t c \o (ook bediening inbegrepen) 3 van 12 tot 2 uur en 6 tot 8 uur. KINDERMENU'S van 2.75 en 3.50 (excl. bediening) HEERLIJKE GROTE PANNEKOEK 2.75 Reserveer tijdig Uw tafel. Tel. 04160 - 2330 geef een een geschenk, dat van smaak getuigt De „Gouden" afdeling Waalwijk van het Nederlandse Roode Kruis heeft op maandagavond in Hotel Verwiel de jaarvergadering gehou den die helemaal in het teken van de feestviering op zaterdag 8 mei stond. Er werd mededeling gedaan over het programma, dat men elders op deze pagina aantreft. In het jaarverslag van de secre taresse, mevrouw Engelse-Swüste, werd gememoreerd, dat in Sprang- Capelle een jeugdafdeling van het Rode Kruis werd opgericht. Op de lagere scholen, de ulo en de huis houdschool werden een zestal con tactpersonen aangezocht. Voor zieke Turkse arbeiders werd door de afdeling Turkse literatuur gezorgd. Vooral in Sprang-Capelle draait het welfare-werk erg goed. 11 welfare-werksters doen er uit stekend werk voor zieken en be jaarden. Aan de boottocht konden 5 personen uit deze omgeving deel nemen (de afdeling Waalwijk om vat: Waalwijk, Drunen, Sprang- Capelle en Waspik). Bovendien kon één patiënt wor den uitgezonden naar het Henri Dunant-huis te Zeist. Medegedeeld kon worden, dat de Rode-Kruis-colecte dit jaar gehou den zal worden van 24 mei tot 6 ju ni a.s. De penningmeester, de heer J. Bergman, kon in zijn financiëel jaaroverzicht gewag maken van een batig saldo van f 992,50. De inkomsten kwamen op 11-dui- zend gulden en 9 cent en de uitga ven op 10-duizend en 7 gulden en 59 cent. Tot nieuw bestuurslid voor Was pik werd benoemd de heer N. v. d. Rijken, hoofd van de school. Ook de lectuur-actie loopt erg goed in Waalwijk. Niet minder dan 3564 kg. aan boeken en tijd schriften werden erin aangetrof fen, waarmee weer heel wat zieken aan lectuur geholpen kunnen wór den- Bij de bloedtransfusiedienst zijn momenteel ruim 450 donors aange- Of misschien heeft ze er al een; dan zal ze er dolgraag nog een hebben voor in dat andere tasje of op haar toilettafel. »lverstu, de geliefde parfum \verstuiver 2 jr. garantie, bij de goede parfumerie v.a. 6.9S Dépositair voor Waalwijk DROGISTERIJ-PARFUMERIE STATIONSSTRAAT 63 lOO sloten. De donors uit Drunen zul len voortaan hun bloed afstaan ten behoeve van de „bloedbank" te Den Bosch. De boottocht voor Midden-Bra bant is dit jaar vastgesteld van 20 tot 25 september a.s. De start vindt plaats in Heusden. Mevrouw De Beer-Lindquist uit Sprang-Capelle gaf tijdens de jaar vergadering een uiteenzetting over het Welfare-werk. De afdeling komt voor het Welfare-werk in V/aalwijk nog verschillende Wel fare helpsters tekort. Dames, die zich voor dit werk willen inschake len kunnen zich bij de bestuursle den opgeven. Dr. De Blois gaf een overzicht over de kolonne van het Roode Kruis. E)rie helpsters waren behulp zaam bij de boottocht, er werd hulp verleend bij diverse sportwedstrij den- en demonstaties, by de tocht voor ouden van dagen en bij uit gangsavonden van de invaliden- bond. Voor de EHBO-cursus zijn dit jaar 18 deelnemers geslaagd. In Den Bosch werd een oefening bij gewoond. De jaarvergadering werd gepre sideerd door voorzitter Notaris H. Peters.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5