De chc van het Zuiden Bij de 85e verjaardag van de lieer Jan Tielen Bevrijdingsdag in de Langstraat ALMDUDLER... HEERLIJK! „Ortho-Form" „Wenn der weisse Flieder wieder blüht"... drink dan een glas Almdudler en verwelkom de zomer. Almdudler, de zelfde aparte drank, die men ook„im Weissen Rössl" schenktBereid uit Alpenkruiden. Fris en verkwik kend. Alcoholvrij. Maar ook uitste kend om te mixen. Voor heerlijke longdrinks. SCHOEN EN Sobere viering in Waalwijk VRIJDAG 7 MEI 1965 86e JAARGANG No. 34 Onze hoofdredacteur 85 jaar Tegen het uitdrukkelijke verlangen van onze hoofdredacteur in wijden wij deze kolommen vandaag aan hem. De heer Jan Tielen, wiens- naam nog steeds in de kop van ons blad prijkt, viert zaterdag 8 mei zijn 85ste ver jaardag. Wij hebben ons archief nog eens doorgesnuffeld om te zien wat deze 85-jarige in zijn lange leven heeft ge daan voor Waalwijk en de Langstraat. Het zal niet anders zijn dan een summiere opsomming, want gingen we in bijzonderheden treden, dan zou den we er wel een blad mee kunnen vullen. Meer dan 60 jaar was hij uitgeven- redacteur van zijn lijfblad "De Echo van het Zuiden", waarin hij al die jaren gestreefd heeft de belangen van plaats en streek te behartigen. Wat 't vak betreft was hij met Leo Aarts uit Tilburg, A. Huijsmans ut Eindhoven en pater van Aken uit Hees wijk in 1911 oprichter van de R.K. Brabantse Drukkersbond, die in 1913 het eerste collectieve contract met de werknemers afsloot. Toen een R.K. Nederlandse Drukkersvereni ging gevestigd te Amsterdam, in fe deratie met een neutrale en christelij ke bond ontstond, loste de Brabantse Bond zich in deze R.K. Bond op en was de heer Tielen jaren hiervan lid van het hoofdbestuur. Nu iets over z'n werk ter plaatse, speciaal voor handel en industrie. In 1903, op 23-jarige leeftijd, was hij algemeen secretaris van de Eerste Internationale Schoen- en Lederten toonstelling, die gerust de best ge slaagde genoemd mag worden, omdat in dat tijdperk het handwerk naar 't machinaal bedrijf werd omgeschakeld en er toen aan machines, motoren een grote omzet was. In 1907 was hij mede-oprichter en secretaris van Waalwijks Belang, welke functie hij meer dan 50 jaren vervulde. In 1910 was hij secretaris van de Landbouwtentoonstelling die schitte rend was ontworpen door de Bossche kunstenaar Dorus Herman. In 1914 was hij mede-oprichter van de afdeling van 't Roode Kruis. In 1925 was hij lid van 't hoofd bestuur van de roemruchte en geslaag de tentoonstelling van de Schoen- en Lederindustrie e.a. In 1948 was hij secretaris van de tentoonstelling "Waalwijk 1948", waaruit later het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie is ontstaan, waarvan hij ook secretaris werd. Tenslotte was hij algemeen secre taris van de roemruchte tentoonstel ling voor Schoen- en Lederindustrie en Mode 1953, "de Slem", de zeker bij velen nog in de beste hernnerng voortleeft. Ook op 't terrein van het onderwijs heeft de jubilaris grote verdiensten gehad voor Waalwijk en de wijde om geving. Meer dan 30 jaren was hij lid van 't bestuur, eerst secretaris, later voorzitter van de Hogere Handels school, M.M.S., H.B.S. A en H.B.S. B, wat zijn bekroning vond in de toe voeging van een gymnasium, waaruit een volledig lyceum tot stand kwam, met de heer Tielen als presi dent-curator. Waren de scholen eerst op verschillende plaatsen gehuisvest, onder zijn bestuur kwam een pracht gebouw tot stand, later gecompleteerd met een eigen kapel. In 1941 was hij mede-oprichter en tevens voorzitter van de Nijverheids school voor Waalwijk en omstreken, welke functie hij ongeveer 25 jaren heeft vervuld en welke school is uit gegroeid van 41 tot 900 leerlingen, die gedurende de oorlog in tal van plaatsen, later in een noodschool en tenslotte in een schitterend instituut, dat weer om uibreiding vraagt, is on dergebracht. Voegen wc hier nog bij dat de heer Tielen op benoeming der Kamer van Koophandel 17 jaar voorzitter van het Borgstellingsfonds voor de Lang straat is geweest, voorzitter en lid van tientallen commissies e.d., dan menen we dat het toch niet overdreven ge acht mag worden dat we deze feiten bij deze 85ste verjaardag eens onder de ogen onzer lezers, vooral de jon geren brengen en vertrouwen dat zijn naam waard is in de geschiedenis van Waalwijk te blijven voortleven. Wij durven het prestaties van grote betekenis noemen, die alleen mogelijk zijn als men de ambitie daar toe bezit, maar vooral liefde voor z'n geboorteplaats. Toen de heer Tielen 80 jaar was, oordeelde hij dat z'n tijd toch wel ge komen was om afscheid te nemen van al dat werk, dat hem zo lief was. De instituten en verenigingen heb ben hem toen een enthousiast af scheid bereid, waarvoor 'hij altijd zeer dankbaar is gebleven, al valt het niet mee vaarwel te zeggen aan al die dingen, die men 60 jaar met zoveel liefde, belangstelling en geheel be langeloos heeft gedaan. De mooiste bekroning die hij heeft gehad is de benoeming door H. M. de Koningin tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, die hem op zo'n uit zonderlijke wijze door Burgemeester Teijssen, die hem steeds met alle vriendschap en medewerking is tege moet getreden, op 't stadhuis werd uitgereikt. Dit was voor hem een ge beurtenis, die hij nooit vergeten heeft en zal. Toen wij de jubilaris eens vroegen, hoe hij dacht over z'n lange leven in Waalwijk, antwoordde hij „Ik heb in Waalwijk een lang en gelukkig leven gehad, in tal van op zichten, met heel veel vrienden, met veel voldoening en waardering voor 't geen ik voor mijn geboorteplaats heb mogen doen. Tenslotte hartelijke gelukwensen van redactie en medewerkers. (dttodudtte PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 73 CT Jan Tielen Speciaal KINDER- STEUNSCHOENTJE Ook verkrijgbaar voor losse steunzolen. Grotestraat 153, Waalwijk Telefoon 04160 - 2505 Een groot aantal jaren heeft de heer Jan Tielen een eerste plaats in de voorhoede ingenomen. Hij was een baanbreker en voortrekker op vele gebieden. Sedert enige jaren is hij teruggetreden uit het openbare leven. Op de achtergrond is hij de ontwikkeling van stad en streek echter met gespannen aandacht blijven volgen. Ter gelegenheid van zijn 85e verjaardag op zaterdag 8 mei a.s. - wil ik deze grote en betekenende Waalwijker gaarne nog eens voor een ogenblik op de vroorgrond plaatsen. De heer Jan Tielen heeft zijn gaven en zijn werkkracht geduren de méér dan een halve eeuw voortdurend en volledig in dienst gesteld van de gemeenschap. Zéér velen weten en waarderen dit. Waalwijk is hem veel dank verschuldigd. Zijn liefde voor Waalwijk was aanstekelijk en begeesterend. Zijn veelzijdige werkzaamheid werd gekenmerkt door slagvaardig optreden en doortastend handelen. Hij toonde zich een man van waarachtige levenswijsheid. Zijn initiatieve kwamen voort uit gerijpte overwegingen. Zijn inzichten waren de vrucht van een gewortelde en gegroeide overtuiging. De heer Jan Tielen heeft zich op vele terreinen opvallend actief bewogen. Zijn naam blijft voor altijd met de vereniging „Waal wijks Belang" verbonden. Hij legde niet alleen de grondslagen, maar plaatste ook de kroon op het werk der vereniging. De bestuurderen van het Dr. Mollercollege en van de Lagere Technische School behouden aan hem de herinnering van een toe gewijde en voortreffelijke voorzitter. De door Waalwijk in deze eeuw met verve gepresenteerde inter nationale tentoonstellingen op het gebied van schoenen, leder en mode, danken de glans en het succes voor een niet gering deel aan de leidende figuur, die de heer Jan Tielen was. Als hoofdredacteur van „De Echo van het Zuiden" gaf hij van week tot week zijn snedige izienswijze en stond hij op de bres voor het welzijn van stad- en streekgenoten. Bij het bereiken van de 85-jarige leeftijd, breng ik op deze plaats en langs deze weg met een gevoel van vreugde spontaan en cor diaal oprechte hulde aan de uitnemende burger, die de heer Jan Tielen steeds is geweest. Hij moge met zijn ongeschokte vitaliteit nog menig jaar de blijde getuige zijn van de toenemende voorspoed en de snelle groei van de stad, waarmede zijn gehele leven is verbonden! J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waalwijk De meeste gemeenten in de Lang straat hebben ingehaakt op landelijk zo gestimuleerde viering van de 20ste bevrijdingsdag 5 mei. De viering bracht overal in de Langstraat veel mensen op de been, niet echter in Waalwijk, waar deze viering zeer sober was gehouden. 's Morgens hebben in een drietal kerken oecumenische diensten plaats gevonden. Daarbij sprak Burgemees ter Teijssen in ieder der drie kerken en bovendien in de St. Antoniuskerk Pastoor M. Lam en Ds. W. Barkema, in de Ned. Herv. Kerk Deken P. Maessen en Ds. J. Breeuwsma en in de St. Clemenskerk Pastoor A. v. d. Brekel en Ds. J. van 't Kruis. In de namiddag wérd de voetbal wedstrijd R.K.C.-Rest van Waal wijk gespeeld. Een 2000 bezoekers waren er op het W.S.C.-terrein ge tuige van hoe R.K.C. zijn beter team verband demonstreerde door een zeer regelmatig opgebouwde 4-0 voor sprong te nemen door doelpunten van Pullens (2 x), Duquesnoy en Laak. Maijers redde voor "de rest van Waalwijk" kort voor tijd de eer. De heer P. Pot, voorzitter van het co mité, dat het Brabants Charitatief Veteranentoernooi organiseert, heeft weer flink wat geld binnen voor het instituut van blind-dove kinderen. In de rust van de wedstrijd heeft de jeugddrumband "Ons Genoegen" een demonstratie gegeven, die de handen enthousiast op elkaar brachten. In de avonduren heeft het Jacht hoorncorps "Cornu Copiae" op uit nodiging van de V.V.V. Waalwijks Belang een muzikale wandeling ge maakt, die werd besloten met een korte show op het Raadhuisplein. SPRANG-CAPELLE De feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding, werden in onze gemeente geopend met het luiden der kerkklokken en her denkingsdiensten. In de Ned. Herv. Kerk te Sprang ging in een gezamenlijke dienst voor Ds. P. J. Bos, die sprak naar aan leiding van Psalm 48 10. Tot be sluit zongen de aanwezigen twee cou pletten van het Wilhelmus. Er werd een collecte gehouden ten bate van de Stichting 1940-1945. Om 10 uur werd door de gezamen lijke schooljeugd uit de gemeente een aubade gegeven voor het gemeente huis, waarbij de zang begeleid werd door plaatselijke muziekverenigingen en waama burgemeester M. van Prooijen de jeugd en de talrijke me nigte die zich hier verzameld had, toesprak. Op het plein voor het gemeente huis werden in 't verdere van de voor middag kinderspelen gehouden onder leiding van het personeel van de ver schillende schalen en werden aan de schooljeugd versnaperingen en trak taties uitgedeeld. Ook hierbij zorgden de plaatselijke muziekgezelschappen voor de muzikale opluistering; Marij ke en haar drumband maakten toen nog een muzikale wandeling door het oostelijk deel van de gemeente. 's Middags hadden volksspelen plaats, waarvan een groot aantal be langstellenden getuige waren. In de avonduren werd een concert gegeven, terwijl demonstraties gegeven werden door de Chr. Gymnastiekvereniging Pro Patria, de Margrietruiters, de drumband van Marijke, weer met me dewerking van de muziekgezelschap pen. Er heerste de hele dag een vro lijke feeststemming en tot besluit werd een schitterend vuurwerk afge stoken. Het feestcomité onder leiding van wethouder Jac. Vos, kan op een geslaagde herdenkingsdag terugzien, Voor de belangeloze medewerking die daarbij door de plaatselijke mu ziek- en sportverenigingen spontaan geboden werd, komt deze zeker aller dank toe. WASPIK De festiviteiten rond het bevrij dingsfeest begonnen in Waspik ai vroeg. De drumband van de harmonie kondigde met het dauwtrappen de dageraad aan, waarna de kerkklokken het feest inluidden. Vroeg ook waren de leden van de sportverenigingen in actie, die het bevrijdingsvuur, dat vanuit Wageningen naar 's-Hertogen- bosch was gebracht, vanuit Brabants hoofdstad in estafetteloop naar Was pik brachten. De laatste loper, de heer Wagemakers, viel de eer te beurt het vuur bij het gemeentehuis te ontste ken dat tot 's avonds laat als 't sym bool der vrijheid flakkerde.. De jeugd werd door burgemeester Welling van af het bordes van het gemeentehuis toegesproken. De vice-voorzitter van Nederland en Oranje, de heer Th. de Graauw, bracht in zijn toespraak de heldendaden van de Waspikse vrij heidsstrijders in herinnering en noem de in dit verband de namen van de heren J. Strengen, J. Reek en Schoots. Op de terreinen van Elzenhage kreeg de sportdag voor de jeugd een vlot en sportief verloop. In de middaguren was er grote belangstelling voor de bromfietsrally, de oriëntatierit voor fietsers en de speurtocht voor de jon geren. 's Avonds verzorgden de Was pikse muziek- en zangverenigingen Volksvlijt en Volksvermaak, Oefening Kweekt Kunst, Polymnia en Waspiks Mannenkoor een geslaagd concert. Aan het bevrijdingsfeest ging op 4 mei een dodenherdenking vooraf. Er was grote deelname aan de stille tocht KAATSHEUVEL Het bevrijdingsfeest werd 's mor gens op verschillende plaatsen in de gemeente met een reveille aangekon digd. Om half elf ging op de Markt de grote kinderoptocht van start, die met de muziek van de harmonieën Euphonia, Apollo en St. Jan werd op geluisterd. Niet minder dan naar schatting 2000 kinderen liepen of re den in deze stoet van ruim een km lengte mee. Mede dank zij de hulp van het schoolpersoneel en diverse ouders konden deze kinderen alles met betrekking tot de afgelopen oor log en de daarop volgende bevrijding in herinnering brengen. Het was een bijzonder geslaagd onderdeel van het feestprogramma, waarvoor overal langs de route en bij het einde op de Markt massale belangstelling bestond. Voor de 's middags te houden au to-, scooter- en bromfietsrally was de animo eveneens ongekend groot. Niet minder dan 125 equipes lieten zich hiervoor inschrijven, die zich vervol gens met groot enthousiasme aan hun opdracht gingen wijden, waaraan blij kens de uitlatingen aan de finish vrij wel iedereen veel genoegen heeft ge had. Dit was dan meteen een compli ment aan de uitzetters van de ritten, P. Zoontjes en F. de Vries voor de A-klasse en H. v.'Nieuwstadt en A. v. Oversteeg voor de B- en C-klasse. Tegelijkertijd vertrokken van start plaatsen in Kaatsheuvel, Loonopzand en de Moer niet minder dan 300 jeug dige deelnemers(sters) voor de fiet- sen-rally. In de avonduren was er zowel te Loonopzand als te Kaatsheuvel resp. een concert en muzikale show van de harmonieën Sophia en Apollo, waar na drommen mensen naar de Vossen- bergselaan te Kaatsheuvel togen om getuige te zijn van een werkelijk schit terend vuurwerk, waarmee dit bijzon der goed geslaagde bevrijdingsfeest werd besloten. In zaal Euphonia dankte tijdens 't bekend maken van de uitslag van de rally de heer W. Soeterboek namens het Centraal Comité iedereen die aan deze geslaagde dag z'n steentje had bijgedragen en het gemeentebestuur voor de financiële en organisatori sche medewerking. Burgemeester L. van Erp dankte op zijn beurt het co mité voor het veel omvattende werk en reikte vervolgens de prijzen uit. LOON-OP-ZAND Om 8 uur was het reveille en om half elf begon de kinderoptocht, ge organiseerd door de oudercomité's en onderwijzend personeel. De kinderen van de drie scholen kwam goed met hun optocht voor de dag. Voor de jongens was de uitslag als volgt: Wagens, nr. 115 le prijs voor kinde ren van Esch; 2e nr. 130, kinderen v. Opstal en 3e nr. 129, kinderen Ha mers. Paarden: Jan Schellekens le pr. Voetgangers: 1 nr. 59 Harrie Broe ders, 2 nr. 46 Ad Vos, 3 nr. 47 Willie v. d. Velden. bietsen; 1 nr. 100 Dannenberg, 2 nr. 134 Hennie Maas, 3 nr. 72. Meisjes: 1 groep "Hongerwinter" en "Na de bevrijding" groep Molen straat. Nr. 1 van de versierde fietsen M. L. Brands; nr. 3 nr. 86 Bevrij dingsrokjes, 5e klas; nr. 4 "Honger winter" N. de Vries en nr. 5 Mirna de Jong met raket Op de middag is de fietsenrally gehouden, waaraan verschillende jon gens en meisjes hebben deelgenomen. Om 7 uur 's avonds heeft Harmo nie Sophia's Vereniging een goed concert gegeven op de kiosk. Het weer mocht wel wat beter zijn ge weest, doch er was een aandachtig gehoor. Over deze feesten, ook in het kerkdorp Loonopzand, mag een goed geluid gaan, maar voor het Loonse publiek was het toch sobertjes. Het is ooit beter geweest. VLIJMEN Om 8 uur 's morgens luiden de klokken het feest in. Om 9 uur werd H. Mis uit dankbaarheid opge dragen. Om 10 uur werd een aubade door de kinderen van de 4e, 5e en 6e klas gegeven op het Plein. Na afloop vond een traktatie plaats. Om 14 uur werd een filmvoorstelling in het Lido theater gegeven voor de jeugd.. Om 16 uur werd een poppenkastvoorstel ling gegeven voor de kleintjes in de hal van de R.K. lagere meisjesschool. Het feest werd voortgezet met een wedstrijd tussen de schoolelftallen van Vliedberg en Vlijmen. Vandaag kwam geen der beide elftallen tot winst, de wedstrijd eindigde in een gelijk spel, 0-0. Strafschoppen moes ten de beslissing brengen. Vlijmen schoot 4 van de 5 strafschoppen in, de Vliedberg schoot de eerste 2 over en daardoor was Vlijmen weer winnaar van de mooie wisselbeker. De voetbalwedstrijd Vlijmense Boys tegen een Haarsteeg-Nieuwkuijk- combinatie eindigde in een 3-0 zege voor Vlijmense Boys. Er waren veel toeschouwers. Het vuurwerk daarna slaagde uit stekend. Er werden demonstraties gegeven door de harmonieën uit Haarsteeg, Nieuwkuijk en Vlijmen, alsmede door de drumband uit Nieuwkuijk. Deze werden door burgemeester Schweitser bij de aanvang van de wedstrijden welkom geheten. DRUNEN De bevrijdingsdag begon met re veille, dankdiensten, klokgelui en mu zikale wandeling. Om half 11 kwamen de kinderen uit Drunen en Elshout op het raad huisplein bijeen, rond de vrijheids boom, waar werd gezongen en ge danst. 's Middags werd op het Raad huisplein een vrijheidsspel opgevoerd, waaraan meer dan 100 spelers deel namen. "De vrijheid is een Assepoes" geschreven voor Hella Haax, werd gespeeld onder regie van Ton Noyons en oogstte veel bijval. Aansluitend aan dit spel vond een optocht plaats. 's Avonds was er op het Raad huisplein nog taptoe, waaraan mede werkten de drumband St. Jan uit Elshout, de drumband van SHJ uit Drunen, de Fanfare met drumband uit Elshout en de Harmonie Drunen met drumband. Tot slot van de fees telijkheden werd er nog een vuurwerk afgestoken. /V/IPHW) f De bÜzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot f'C' f# fr een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9