waalwijkse en lAnqstPAAtse couRAnt De balans van een oorlog Naar Waalwijk, de rivieren over Jampe Huize Bethlehem te Kaatsheuvel Algemene ledenvergadering N.K.V. Hulde voor Josv.Seters Na twintig jaren spreken de cijfers van de Tweede Wereldoorlog ons nog in hoge mate aan Nieuwe verkeerswet Ogen vragen brillen van STASSAR Damesmode Tilburg MAANDAG 10 MEI 1965 86e JAARGANG No. 35 tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (2) AMERIKAANSE OPZET Amerika, woedend over de laffe Japanse overval op Pearl Harbor, aanvaardde de oorlog met alle con sequenties van dien. Voorgegaan door president Roosevelt stelde dit land zijn machtige industrie ter be schikking van de oorlogsvoering. Alles ging zo efficiënt mogelijk. In 1943 werd 21% miljoen ton scheeps- ruimte geproduceerd, waarvan 19 miljoen ton aan transportschepen. 2 a 3 libertyschepen verlieten, op den duur, per dag de werf, kant en klaar In september 1944 had Amerika 225.000 vliegtuigen en 70.000 tanks. Bij een arbeidsweek van 40 tot 48 uren en onder betrekkelijke ar- beidsrust werkten miljoenen in de industrie. Zeventien miljoen vrouwen wa ren of in het leger of in de fabriek of op het land werkzaam. Op 1 januari 1945 waren 89 Ame rikaanse divisies bij de oorlog be trokken, tezamen 7.700.000 man tel lend. De Amerikaanse marine was de machtigste van de wereld. Deze bestond o.m. uit 11 slagschepen, 23 vliegdekschepen, 12 zware en 29 liche kruisers. En passant werd in de oorlog- volgens de leen- en pachtwet voor dertig miljoen dollars aan bondge noten geleverd. Rusland bijvoor beeld kreeg 9000 vliegtuigen, 5000 tanks, 225000 auto's en enorme voorraden aan voeding, kleding, munitie en grondstoffen, alles ver scheept via de zeer gevaarlijke „Moermansk"-route door de Noor delijke IJszee. RUSSISCHE CIJFERS NIET BEKEND Over de prestaties van de Russen hebben we geen extra gegevens; het zijn slechts gissingen. Wèl staat vast, dat het Russische volk in de Tweede Wereldoorlog met zeer veel vaderlandsliefde zijn grond gebied heeft verdedigd en heroverd. Wij allen weten hoe tenslotte Rus sische legers hard terug sloegen. Het waren Russische soldaten, die Ber lijn veroverden Men schat, dat het Sovjetleger in het voorjaar 1945 bestond uit 'n kleine 800 divisies. Wanneer men aanneemt, dat elke Russische divi sie 8000 man telde, dan stonden aan het einde van de oorlog 6400.000 Sovjetsoldaten aan het front. DE VERLIEZEN Zoals bij iedere oorlog is er uit eindelijk een verliezer en een over winnaar. Zowel in de Eerste als in de Tweede Wereldoorlog hebben de geallieerden gewonnen en de „centralen" of, zoals zij in de 2e Wereldoorlog werden genoemd, de „As-mogendheden" verloren. Maar in beide oorlogen heeft het woord overwinnaar een „wanklank" ge- Voor het einde van deze maand kunnen een aantal wijzigingen in het Wegenverkeersregelement wor den verwacht, zo wordt uit welin gelichte bron vernomen. Het zijn een aantal wijzigingen, die op eerdere tijdstippen reeds werden aangekondigd en nu in één „pakket" zullen worden afgekon digd. De belangrijkste wijzigingen zijn: Een stopverbod op de vluchtber- men van autowegen. Een verbod van „kruipauto's" (de 20-km autootjes). Een nadere bepaling van de wet telijke status van de bromfiets, waardoor deze, ook na wederrechte lijke wijziging steeds bromfiets blijft. Een inhaalverbod voor een voet gangersoversteekplaats (zebrapad). Regeling van de wettelijke status van signalering boven rijbanen, zoals deze bij wijze van proef wordt toegepast op rijksweg 13 ten oosten van Delft. Het verlenen va'n de bevoegdheid aan de politie het kenteken in te nemen van een bij een ongeval zwaar beschadigde auto. Een regeling die het mogelijk maakt, nieuwe kentekens in te voeren. Ontheffing van het verbod een aanhangwagentje achter een scoo ter of motorrijwiel te koppelen. Wijziging van het liftverbod op autowegen. kregen. Laten we eens nagaan wat het betekent om overwinnaar te zijn. De oorlog kostte 322.000 Ameri kaanse soldaten het leven, 741.000 militairen werden gewond. Het Britse rijk bracht in verhou ding met de bondgenoot Amerika wel zeer zware offers. 303.00*0 sol daten sneuvelden, ruim 60.000 bur gers werden gedood, 30.00*0 man van de koopvaardij vonden een graf in de golven. De RAF verloor 70.000 man. 13 miljoen Engelse huizen werden vernield, 4,5 mil joen beschadigd. De Canadezen verloren, voor het merendeel bij de bevrijding van Nederland 18.000* man. 55.000 Cana dezen werden gewond.... Ook de Franse verliezen waren erg hoog. 1.125.369 Fransen werden door oorlogshandelingen gedood. Ook ten aanzien van de verliezen ontbreken Russische cijfers. Gene raal Zjoekow vertelde eens aan Eisenhower: „Alleen al in de be zette gebieden zijn zoveel burgers gedood, dat wij niet in staat zijn het totaal bij benadering te schat ten. Wij geloven de Russische gene raal En de verliezer Duitsland betreurt ruim 4 mil joen doden, vermisten en invaliden. Japan verloor 1.219.000 soldaten, 240.000* werden invaliden. De oor log kostte aan bijna een kwart mil joen burgers het leven.., 1,3 mil joen burgers werden gewond (Hirosjima 80.000, Nagasaki 40.0*00 doden De gehele Japanse vloot ging ten onder. NEDERLAND En hoe hoog was de tol, die ons land betaalde? 270.000* landgenoten maakten de bevrijding niet mee als gevolg van oorlogshandelingen. Van dit aantal werd het grootste gedeelte het slachtoffer van Duitse terreur. Bij deportatie en in concen tratiekampen stierven ruim 126 duizend Nederlanders. 2800 Verzet strijders werden gefusilleerd. 30.000 arbeiders werden in Duitsland ge dood. De hongerwinter en onder voeding eisten 83.000 doden. 4600 militairen sneuvelden. De koop vaardij verloor 190*0 zeelieden, 270 militairen stierven in krijgsgevan genschap. 20.400 burgers werden tij dens bombardementen en gevechts handelingen gedood. 490 Nederlandse schepen gingen verloren. In Nederlandsch Oost- Indië verloren 45.000 landgenoten het leven. Bij de bevrijding van ons land sneuvelden 50.000 geallieerden De balans van een oorlog. En ondanks de „oorlogs"-uitvin- dingen, die misschien op de debet zijde kunnen worden geschreven: Nieuwe geneesmiddelen, betere be- strijdingsmethoden tegen allerlei kwalen, nieuwe uitvindingen, ge wijzigde- vaak betere - o.a. arbeids verhoudingen, verhoudingen tussen mensen onderling, geestelijke toe nadering tussen de kerken Ondanks - we kunnen hier niet meer van uitvindingen spreken - verbeteringen, welke het gevolg zijn van de oorlog.kan er niet van „winst" worden gesproken. Want ook heeft dezelfde oorlog de mens ten kwade veranderd verruwd harder gemaakt. Bovendien.. Op de creditzijde van de balans staan „posten", wel ke nimmer kunnen worden uitge wist, want zij zijn met bloed ge schreven Warschau, Rotterdam, Coventry, Auschwitz, Bergen Belsen, Java- zee, Okinawa, Lidice, Oradour, Put ten, Birmaspoorweg, Normandië Stalingrad, Ardennen, Hirosjima, Nagasaki. In hef weekblad van de Vereniging van Leraren bij hef Christelijke Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onder wijs van 1 mei 1965 komf hef volgende arfikel voor van een der leden met indrukken over de jaarvergadering fe Waalwijk Het opschrift komt in klank over een met de frontieren over. Het is meer dan welluidendheid. Je moet de grote stromen passeren en als je bij Grave de Maas over bent, ligt Brabant voor je, eens een voor naam deel der Generaliteitslanden. Ook thans nog een afzonderlijk ge bied, maar nu boeiend en bloeiend met zijn grote steden en wereldin dustrieën, met het gezicht op het zuiden. Brussel is spoedig te be reiken en zelfs Parijs is niet zo ver af. De noordelingen vonden de reis naar de Langstraat wat lang en Waalwijk wat ver en uitmiddelpun tig. Begrijpelijk, maar toch waren ze gekomen, zelfs uit Sneek en Dokkum. Waarom ook niet? Het moderne verkeersmiddel niet on bekend bij leraren heft de af standen op en de school moet thans ook zorgen voor parkeergelegen heid. Het is een jaarlijks terugkerende belevenis, de toogdag der leraren bij het CVHMO mee te maken. Ons leven is alleen leefbaar bij een soort ritme. De hartklop in ons lichaam natuurlijk, maar ook vele andere steeds terugkerende dingen, zoals de afwisseling van nacht en dag, van voorjaar en winter, van de feestdagen ook. Hierin past ook na inspannende arbeid de vreugde van de jaarvergadering, waar je collega's ontmoet, vriendschapsban den verstevigt, waar je de broeders ziende, moed grijpt. De ritmen in de natuur en in het mensenleven zijn ingrijpender dan we soms denken. Vraag het eens aan hen, die in 'n tijdloze, soms lichtloze gevangenis- Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. <i p.. -.s nr-ti' Dezer dagen is begonnen met het sloopwerk van het oude gedeelte.van het bejaardentehuis Huize "Bethle hem" aan de Gasthuisstraat te Kaats heuvel. De nieuwbouw zal in mei worden aanbesteed en in juni zal met de bouw worden begonnen, zodat het gebouw in 't najaar van 1966 gereed zal ko men. Het nieuwe bejaardentehuis zal 3 ArtCH "£hr M kAATSHRCVEt, verdiepingen hebben en alle comfort krijgen wat de modeme tijd te bieden heeft. Tegelijk zal dit gebouw een prach tige afsluiting vormen van de eeuw, waarin de Zusters Franciscanessen zich voor onderwijs en ouden van da- g,en hebben beijverd. De bouw geschiedt onder leiding van architect dhr. Hub. Prins uit Kaatsheuvel. cel zijn opgesloten geweest, wat zulke gewone wisselingen der din gen betekenen. Willem van Oranje staat naast de hoofdingang van het christelijk lyceum te Waalwijk. Hij kijkt over de spoorlijn heen het Brabantse land in; hij verheugt zich spraak loos, zijn naam waardig, over het welvarende en groeiende Waalwijk en het nu rijke Brabant. Hij staat hier als symbool van de verdedi ging der persoonlijke vrijheid in denken, doen en geloven; symbool ook van de vrijheid van ons onder wijs. Het schoolgebouw in Waalwijk is vergeleken met vele paleizen van heden eenvoudig en sober. De gangen zijn niet breed, evenmin de trappen. De lokalen hebben één persoons-tafels, sommige ook twee persoons en er zijn ook nog met ge wone schoolbanken, als ik goed ge zien heb. Speciale vaklokalen, zo als tekenen, natuurkunde en biolo gie zijn mooi; ik zou in het laatste met genoegen weer opnieuw willen beginnen. De ongeveer 325 leerlin gen kunnen in het gebouw best te recht, lijkt me toe. Ze komen niet alle uit Waalwijk, dat voor drie kwart roomskatholiek is. De school van Schouten is een streekschool. De leerlingen komen van heinde en ver, ook uit Tilburg. Dagelijks zit ten ze niet in genummerde, maar in benoemde lokalen. Je leest boven de deuren namen van belangrijke mannen uit de geschiedenis. Er is een lokaal, Luther, Voetius, Leeu wenhoek, enz. Ik heb ook gelezen welke naam boven de deur van de lerarenkamer stond; ik kon 'het* niet zien. Ik wermoed Berbart of Pestalozzi of Waterink. De naam la Fleur zou passend zijn; hij heeft voor de leraren gevochten. De middagvergadering gehouden in de keurig ingerichte gymnastiek zaal, telde plus minus 70 personen. Voorzitter Van 't Hul gaf 'de jaar rede. Zij was overzichtelijk, gaf enkele Fata en sprak over toe komstmogelijkheden der wetgeving, lerarenopleiding en andere zaken. Men kan ze straks lezen in het or gaan. Mij viel op dat bij de 2000 le den nog best enige honderden zou den kunnen toetreden. 1966 is het jubeljaar; in de maand december zal in Den Haag het feest zijn. Er komt een feestuitgave; voorzitter en secretaris van de redactie zul len vertellen hoe belangrijk het verenigingswerk in een halve eeuw wel geweest is. Heel veel zal het wel niet kunnen zijn: een aanko mende golf weer teruggezogen in de grote zee, laat maar een kleine indruk, soms een ribbel achter op strand. Dit kleine dan is hopelijk het beschouwen waard. De jaarverslagen gaven geen aan leiding tot gedachtenwisseling. Er kwamen weinig of geen reacties, zelfs niet bij financieel beleid. Een zekere sapige genoegzaamheid, dunkt me, dit in tegenstelling met drukke discussies uit vroeger da gen. Het aftreden van de secreta ris, collega Baas, die zich in de kwestie lerarenopleiding heeft in gebeten, is een verlies. Maar ja, na de ene golf komt een andere. De avondmaaltijd, rijk, keurijg geserveerd sterkte de bezoekers. Na afloop beluisterden we toch nog enige gedachtenwisseling naar aan leiding van de jaarrede, die overi gens terecht niet in discussie komt. Te negen uur ontving het Ge meentebestuur ons op het histori sche Raadhuis. De loco-burgemees ter, andere wethouders en de sec retaris waren aanwezig. Een met veel humor gekruide improvisatie van de Loco-burgemeester, toege licht met kaarten en plaquettes vermeldde de dynamiek van de 20- duizend inwoners tellende stad. Natuurlijk hadden de industrieën, de woningbouw en de haven de aandacht. De schoenindustrie, be gonnen als huisindustrie, is nu fa briekmatig en zeer geperfectio neerd. Het schijnt dat het looizuur- houdende water der vroegere beekjes mede aanleiding is geweest tot het looien en zo tot schoenmake rij. Verversingen en de speelse speech, die menige schaterlach uit lokte, gaven een blij eind aan de eerste dag. Donderdagmorgen kwamen velen de gelederen versterken; ik denk wel met 50%. De vele genodigden ontvingen de keurig getypte rede van de voorzitter; er werd druk gebladerd, leek mij. Hoofdschotel was de belangwekkende en soms ook wat lang wij lige causerie van drs. C. A. van Baaien, handelende over ethische problemen bij onze leerlingen. Het ging over sexuele voorlichting niet alleen, maar voor al onze houding tegenover het sexuele leven. De spreker pleitte voor een apart lesuur in levens kunst of zoiets, te geven door een bekwaam en bij ,de leerlingen ge acht docent. Er zijn in Nederland reeds een paar experimenteerscho- len (ulo) op dit gebied. Er was geen tijd voor een vruchtbare discussie; ze zal, zo hoopt de voorzitter, in het weekblad, welkomen. We zul len dan horen, wie voor zo'n les uur argumenten weet aan te voe ren. Ik persoonlijk houd het voor lopig met een eerlijke en open voorlichting op sexueel gebied en daarbij occasioneel de nodige ethi sche raadgevingen. De lessen in bi ologie en in literatuur kunnen hier voldoende van betekenis zijn. Ook de directeur kan in een per soonlijk gesprek met een leerling heel veel goeds bereiken. Maar we zullen op de gedachtenwisseling in het weekorgaan wachten. In het afgelegen Lido boden de gastheren uit Waalwijk een diner aan. Een zeer aantrekkelijk en smakelijk menu. Er was veel vro lijkheid; veel speeches o.a. van de wethouder van den Hoven. Jam mer, dat vrienden van het CPS en van de televisie de maaltijd stoorden met een uitzending. Dat was paedagogiek of didactiek bij de pudding Waalwijk had een goede verga dering. Aan de collega's aldaar har telijk dank voor de uitnemende verzorging, waarbij ik de kleine dienstertjes van de school en het overige welwillende personeel niet wil vergeten. H. Heidinga, Groningen. BELASTING LAGER DOOR AFTREK REISKOSTEN Iedere Nederlander, die loon- en inkomstenbelasting betaalt, -mag, straks voor gemaakte reiskostery van en naar zijn werk 120 gulden per jaar aftrekken van zijn be lastbaar inkomen. Het aftrekbare bedrag van 120 gulden geldt tot een afstand van tien kilometer on geacht het werkelijke bedrag dat aan reiskosten wordt uitgegeven. Wie verder dan tien kilometer moet reizen om naar zijn werk te gaan, mag met een maximum van 40 kilometer een extra-belasting- aftrek toepassen. Deze extra aftrek boven de al gemene aftrek van 120 gulden be draagt bij een afstand van woning naar werk van meer dan: 10 km tot 12 km 12 km tot 15 km 15 km tot 20 km 20 km tot 25 km 30 km tot 35 km 35 km tot 40 km 145 gld. 210 gld. 320 gld. 540 gld. 650 gld 760 gld. Op vrijdag 7 mei j.l. hield de af deling Waalwijk van het N.K.V.des avonds om 8 uur in de zaal van "De Lindeboom", bij de heer G. Ouwer- kerk in de St. Antoniusstraat, een goed bezochte algemene ledenverga dering. De voorzitter de heer C. A. van Mosselveld, heette allen, speciaal de oude kern, alsmede wethouder J. van Heeswijk en de heer A. J. van Seters, hartelijk welkom. Deken P. Maessen had bericht van verhindering gezonden. Na deze opening had een bespre king plaats van het werkprogramma van het N.K.V. Dit programma is er op gericht de propaganda te bevorde ren, ontwikkelingsavonden te organi seren en gespreksgroepen te forme ren. Een en ander zal door het af de- BUDDEMEYER chemisch reinitrt ii grote* traat95 waalwijk lingsbestuur nader worden uitgewerkt en aan de leden worden voorgelegd, waarmede de vergadering zich una niem kon verenigen. Hiema werd gelegenheid gegeven om het bestuurslid Jos van Seters ge luk te wensen met zijn ontvangen Pauselijke onderscheiding. De eerste die van deze gelegenheid gebruik maakte was de voorzitter de heer van Mosselveld, die namens het bestuur van het nieuwe .NK.V. en ook persoonlijk de heer van Seters harte lijk feliciteerde met deze hoge ker kelijke onderscheiding, die deze z.i. ten volle heeft verdiend. Dank bracht hij de heer van Seters voor het vele wat deze voor de organisatie heeft ge daan en nog doet. In overleg met de afdeling St. Wil- librordus, waarvan de heer van Seters voorzitter is, had het bestuur besloten de heer van Seters, zodra diens vrouw thuiskomt (deze wordt momenteel ver pleegd in een ziekenhuis te Nijme gen) een cadeau aan te bieden in de vorm van een complete geluidsinstal latie, waarvan hij hoopt dat beiden nog vele jaren zullen kunnen genie ten. Namens St. Willibrordus sprak de vice-voorzitter, de heer v. Vugt, die begon met te zeggen dat het een voorrecht is een voorzitter als de heer van Seters te hebben. Jos, wij zijn met recht trots op U en wij feli citeren U van harte met uw hoge on derscheiding. Namens Herwonnen Levenskracht feliciteerde de heer Schapendonk, vi ce-voorzitter van deze afdeling, en bood naast gelukwensen een cadeau aan. De heer Nic. van Gorkum, die ja renlang met de heer van Seters in de organisatie heeft samengewerkt en reeds vroeger een onderscheiding mocht ontvangen, zei blij te zijn er 'n collega te hebben bijgekregen. Hij fe liciteerde niet alleen de heer v. Se ters, doch ook diens echtgenote, die haar man steeds bijstond en stimu leerde. Aalmoezenier van Berkel noemde de heer van Seters de man van het eerste uur, die waar heeft gemaakt wat er leeft in de werknemers. Hij fe liciteerde de heer van Seters met de hoge kerkelijke onderscheiding en hoopte dat hij met behulp van zijn vrouw nog lang de stuwende kracht van de organisatie zal mogen blijven. Wethouder van Heeswijk kon de woorden van gelukwens die waren uitgesproken, ten volle onderschrij ven en dankte de heer van Seters te vens voor de steeds ondervonden vriendschap. "Houd braaf stand", al dus de heer van Heeswijk, want ik geloof dat het N.K.V. jou nog niet kan missen. Hij verwachtte dat ook van burgerlijke zijde nog wel eens 'n blijk van waardering voor het werk van de heer van Seters zal worden gegeven. Hiema was het woord aan de heer Jos van Seters, die dankte voor de zeer waarderende woorden die tot hem waren gericht, waarna hij een overzicht gaf van zijn sociaal werk en hierbij memoreerde, dat hij 36 jaar geleden vanaf Kaatsheuvel in Waal wijk kwam en ingedeeld werd bij het kader en het huisbezoek. Hij schil derde de toestanden van voor de oor log, van die in de oorlogsjaren en van na de oorlog. Hij sprak de hoop uit nog vele jaren voor de organisatie te kunnen en te mogen werken en dank te mede namens zijn vrouw voor de grote belangstelling tijdens haar ziek te en voor 'het prachtige cadeau dat hij mocht ontvangen. De voorzitter deed hiema nog en kele mededelingen van huishoudelijke aard, dankte de sprekers en hoopte dat de heer van Seters nog lang zijn gewaardeerde medewerking aan de organisatie zal blijven geven. Hiema sloot hij de vergadering met de Chr. groet.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1