w/AAlwijkse en UnqstRAAtse couratu Bonn en Arabië „Fort"-bungalows gaan ca. f 30.000 kosten De fiscus gaat het goed Jampe GEMEENTERAAD WAALWIJK acht tot tien weken Ogen vragen brillen van STASSAR Kruideniersvakantieregeling niet unaniem aanvaard Bouwduur Eentonigheid? 55 Woningen voor het Laageinde Vakantiesluiting levensmiddelen winkels Welke verkeersborden Damesmode Tilburg Hamerstukken MAANDAG 17 MEI 1965 86e JAARGANG No. 37 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' Gasbelpolitiek De kwestie van de prijs van het aardgas nu eens niet plaatselijk maar in algemene zin beschouwd, mogen we toch wel constateren, dat die voor het Nederlandse volk een teleurstelling is geworden. Toen de meldingen kwamen van de aard gasvondsten in Nederlandse bodem en de aantoonbare en vermoedelij ke hoeveelheden maar steeds gro ter werden, heeft inder in Neder land gedacht, dat we hiermede een goedkopere bron voor levering van warmte en energie verworven. Goedkoper dan de maar steeds in prijs stijgende kolen, wellicht ook goedkoper en zeker niet duurder dan olie. Welnu, de prijzen die de Gasunie meent te moeten berekenen voor de levering van het aardgas aan de dibtrubutiebedrijven wordt *alle,r- wegen door de verbruikers als te leurstellend gevoeld. Men heeft zich gehaast de hogere calorische waarde van het gas in de prijs te verdisconteren en het waarom daarvan is eigenlijk niet geheel duidelijk. Die calorische waarde wordt immers niet verkregen door enige menselijke prestaties, doch is een schenking van de natuur; 't aardgas wordt zo gevonden. Men kan de hoge prijs dus niet goedpraten met te wijzen op die hogere waarde. Men zou de aard- gasprijs dus hebben kunnen bepa len als te vergelijken met die van het tot nu toe gebruikte cokes- of kraakgas, ja zelfs daar min of meer belangrijk beneden hebben kunnen gaan, want de productie vergt in feite minder kosten. De aardgasprijs komt er nu ech ter op neer, dat in de grootste de len van ons land de prijs maar wei nig beneden de huidige gasprijzen Alle Arabische landen hebben hun diplomatieke betrekkingen met Bonn verbroken, nadat de West- duitse erkenning van Israël een feit was geworden. Slechts enkele mi nuten na de gelijktijdige bekend making in Bonn en Jerusalem barste de bom los. Irak keerde de bondsrepubliek als eerste de rug toe, spoedig gevolgd door Egypte, Jordanië, Saoedi-Arabië en Koe weit. Slechts drie larven bleven Wfsst-Duitsland trouw: Tunesië, Marokko en Libië. Bondskanselier Erhard heeft kort voor de Westduitse erkenning van Israël een feit werd, nog een ver twijfelde poging gedaan de storm te bezweren. In een persoonlijke brief aan de staatshoofden van de Arabische landen bezwoer hij, dat zijn stap niet tegen hen gericht was, maar niets vermocht het getij te keren. De antwoorden van de Arabische staatshoofden waren dreigend van inhoud. Kaïro wreef Erhard onder de neus, dat hij „voortgaat met de openlijke uitdaging van de Ara bische landen door Israël wapens te leveren", Syrië- beschuldigde de bondskanselier ervan „het neo-na- zisme aan te moedigen" en Koeweit veroordeelde het Westduitse „vol harden in een vijandige politiek te genover de Arabische landen." komt te liggen, de calorische waar de in aanmerking nemend. De economische politiek blijkt in deze een belangrijke rol te spe len. De prijs van het aardgas mag kennelijk, met het oog op de be langen van de kolenmijnen en oliemaatschappijen, niet belangrijk afsteken bij de prijzen van kolen en van olie. De velen die gehoopt BUDDEMEYER chemisch reinig;en gro.te* 11. a d t 95 wi..lwijk hadden nu door het aardgas een gemakkelijke en tevens goedkopere warmtebron te kunnen installeren, zijn teleurgesteld en zelfs voor het koken komt men nauwelijks aan een goedkopere prijs toe dan die tot nu toe gold. Velen liepen reeds rond met de gedachte aan aanschaffing van gas installaties voor centrale verwar ming en gashaarden voor kamer verwarming, menend zich dan goedkoper te kunnen gaan ver warmen dan de huidige installatie voor kolen of olie. Die verwachtin gen worden niet vervuld. Althans voor de eerste vijf jaren is voor aardgas een prijs vastgesteld, die de verwarming van onze huizen niet goedkoper, in menig geval zelfs duurder zal maken. Men wijst daarvoor op de hoge kosten van de aanleg van de nieuwe leidingen, maar dat is een kwestie van afschrijvingspolitiek, die men kennelijk hoog stelt terwille van de belangen der andere warmte- en energiebronnen. Natuurlijk grijpen die belangen ook in elkaar, maar dat doet niets af aan het feit, dat de thans gedecreteerde tarieven toch nog teleurstellned blijven. Een teleurstelling, die zeker ook de le veranciers van gashaarden en de gaskachels zullen ondervinden, want de animo voor aanschaf van deze apparatuur wordt er danig door verminderd. Met onze vaderlandse gasbellen blijken we nu tevens te moeten bij dragen in de kostenproblemen der Duitse en Belgische mijnen. Ook daar belangengroepen, buiten die van de oliemaatchappijen, die macht uitoefenen om de concurren tie het hoofd te kunnen bieden en ons daarin te laten bijspijkeren. Dat komt ook wel doordat er van een gemeenschappelijk energiebe leid in de EEG nog geen sprake is. Maar bovendien is het duide lijk, dat ons nationale energiebe leid ook niet vrij is van vreemde smetten en mede bepaald wordt door de belangen der buitenlandse olie- en kolenconcerns. (exclusief grond- en architectenkosten) Er zullen door de N.V. Nijham Bouw-, Financierings. en Beleggingsmaatschappij te Amsterdam twee typen bunga lows gebouwd worden in het uitbreidingsplan Groenewoud. Het kleinste type kost 29.700,—, het grotere type 32.050. De kosten van deze grond bedragen gemiddeld per bunga low 12.800,Dit deelde burgemeester Teijssen mee tij dens de donderdag j.l. gehouden raadsvergadering naar aanleiding van de behandeling van een tweetal voorstellen, te weten het voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet van 304.000,voor het bouwrijp maken van ter reinen, begrepen in het uitbreidingsplan Groenewoud en het voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen in het plan Groenewoud aan bovengenoemde N.V., die er 42 bun galows wil bouwen. Er schijnt grote belangstelling te bestaan voor deze bunga lows, aldus burgemeester Teijssen; B. en W. hebben bij de bouwmaatschappij weten te bewerken, dat ingezetenen van Waalwijk voorrang hebben bij aankoop. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend en meegedeeld had dat de heren Van den Broek, Van Engelen en Van Heesbeen be richt van verhindering hadden ge zonden, stelde hij bovengenoemde voorstellen aan de orde. Het plan Groenewoud is, zoals men vermoe delijk weet, gesitueerd tussen de De Coubertinstraat en de Groene- woudstraat, en de wijk Bloemen- oord en de Akkerlaan (de weg naar het zwembad). Slechts een gedeelte van dit gebied zal nu bouwrijp ge maakt kunnen worden, namelijk 't gedeelte in de zuid-oost hoek van het plan, begrensd door de Groene- woudstraat en de Akkerlaan. Daar zullen de bungalows dus worden gebouwd. Het bungalow- en villa park „Meerdijk" sluit hier onmid dellijk bij aan. De N.V. Nijham wil voorlopig 42 „Fort"-bungalows bou wen. Voor de bouw van 22 stuks zijn de benodigde goedkeuringen af gegeven. De gemeente kan nog slechts voor de bouw van 12 bunga lows een terrein beschikbaar stel len, maar B. en W. verwachten spoedig met een voorstel te kunnen De welvaart in Nederland legt de fiscus geen windeieren. In maart is er tenminste een recordbedrag aan belastingpenningen in de «fis cale pot gevloeid. De verschillende loonronden hebben een ware koop- golf uitgelokt met als gevolg dat de ontvangsten uit de omzetbelas ting flink zijn gestegen. Daarnaast is er natuurlijk belangrijk meer aan loonbelasting afgedragen. In totaal heeft de fiscus in maart 929 miljoen gulden ontvangen aan niet- kohierbelastingen (belasting die niet via een aanslagbiljet wordt geheven); dat is 220 miljoen gul den meer dan in maart 1964 en te vens een recordbedrag. Hiervan was 289 miljoen gulden uit de loon belasting afkomstig tegen 183 mil joen vorig jaar maart. Aan loonbelasting is in het eerste kwartaal van dit jaar 808 miljoen gulden ontvangen tegen 600 miljoen in de eerste drie maanden van 1964. Het hoogste bedrag dat aan loon belasting de fiscus toekwam werd in het laatste kwartaal 1964 geme ten met een bedrag van 782 miljoen gulden. De omzetbelasting heeft in het eerste kwartaal 746 miljoen gulden bedragen tegen 657 miljoen gulden in de vergelijkende maan den van vorig jaar. Ook aan inkom stenbelasting is meer binnengeko men in maart, namelijk 153,6 te gen 128,2 miljoen gulden, waarmee het kwartaal-totaal op 643 (629) miljoen gulden is gekomen. Aan hohier- en nietkohierbelas- tingen te zamen is in de eerste 3 maanden van dit jaar 3264 miljoen gulden bij de fiscus binnengekomen tegen 2809 miljoen gulden vorig jaar in deze maanden. Hiervan was 1162 (877) miljoen gulden afkom stig van de maand maart. Uit de fiscale gegevens blijkt ook de toe nemende groei van het Nederlandse voertuigenpark aan automobielen en andere motorrijtuigen, want de ontvangsten aan wegenbelasting zij in het eerste kwartaal gestegen van 58 tot 67,5 miljoen gulden. Los heirvan staat nog een ont vangst van bijna 14 miljoen gulden aan opcenten op de wegenbelasting ten behoeve van het rijkswegen- fonds. Dit speciale postje groeit dus gestatig want de 14 miljoen gulden zijn in nauwelijks twee maanden bijeen gegaard. De in de loop va n vorig jaar ver hoogde prijs voor sigaretten- en het weer toenemen van de rookge woonten hebben de ontvangsten aan tabaksaccijns de eerste drie maanden van dit jaar in vergelij king met vorig jaar eveneens op een belangrijk hoger niveau ge bracht, namelijk van 124,6 op 148,7 miljoen gulden. Ook de ontvangsten uit invoer zijn flink opgelopen, het geen voornamelijk te danken is aan een bijzonder recht op benzine dat in drie maanden 147 miljoen gul den opleverde van de 365 miljoen gulden in totaal die aan invoer rechten werd ontvangen. De fiscus heeft in de miljoenennota van 1965 geraamd dit jaar 14.419 miljoen gulden te ontvangen. Over 1964 werd 13.742 miljoen gulden ont vangen. komen voor de verkoop van het bouwterrein voor de resterende 10. De grootte van de terreinen waar op de bungalows gebouwd worden, ligt tussen de 350 en 400 m2; onge veer een vierde gedeelte daarvan wordt bebouwd. De indeling van beide typen is gelijk; entree, hall, keuken, woon kamer, bijkeuken, douchecel en drie slaapkamers. Het grotere type heeft een woonkamer met de afmetingen 7.20 bij 4.80 meter, het andere 7.20 bij 3.60. Het is de bedoeling, aldus de voorzitter, dat het gehele complex wit geschilderd wordt; het hout werk wordt donker. Tussen de bun galows komen scheidingsmuren. De bouwduur bedraagt 8 tot 10 weken, omdat de wanddelen vóórgeconstru- eerd zijn. De heer Smits, die overigens vond dat welk type woning dan ook een aanwinst is voor de gemeente, was bang voor een te grote gelijkvor migheid en daardoor mogelijke een tonigheid. Hij dacht, dat het aan brengen van een ca. 50 cm. over hangende daklijst het aanzien van de bungalows aanmerkelijk zou ver beteren. „Ze lijken dan meer op woningen dan op bunkers", zo zei hij. De schoorstenen, die de bunga lows sieren, hadden evenmin zijn waardering; die moeten iets speel ser worden. De vrees van de heer Smits voor eentonigheid, vond de voorzitter on gegrond. Op de eerste plaats zijn 't bungalows van een befaamd archi tect, t.w. Ir. Nagel uit Amsterdam en voorts zijn de plannen uitvoerig bestudeerd door het stedebouwkun dig bureau en de provinciale direc tie van de volkshuisvesting. De sug gesties van de heer Smits m.b.t. het dak en de schoorstenen, wilde de voorzitter graag doorgeven aan de betreffende instanties. De heer Van Eijl had nog ge vraagd of er nu toch nog mogelijk heden waren voor particuliere bun galowbouwers. Het plan Meerdijk heeft mogelijk heden te over, aldus de voorzitter. Of het geen aanbeveling verdien de, dat van gemeentewege bij een van de bungalows een tuin werd aangelegd, die als voorbeeld zou kunnen dienen voor de andere, vroeg de heer Brouwer. De bewo ners zouden kunnen zien, welke mogelijkheden de grond biedt. Er zijn reeds bepaalde aanwijzin gen en voorschriften voor de be planting, zei de voorzitter. Zonder op- of aanmerkingen ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de bouw van 55 woningwetwo ningen in het plan Laageinde; 208,780,voor de grondkosten, 1.006.562,voor de bouwkosten, 50.853,voor de bouw van gara ges. In ons blad van donderdag j.l. ga ven wij de inhoud weer van het pra-advies van B. en W. bij 't voor stel tot het vaststellen van een va- kantiesluitingsregeling voor de Waal wij kse levensmiddelenbedrij - ven. De regeling zou slechts voor één jaar gelden. B. en W. waren met dit voorstel gekomen op ver zoek van de afdeling Waalwijk van de Ned. Kath. Kruideniersbond. En kele bedrijven, namelijk Albert Heijn, het Supermarktinstituut Ne derland te Arnhem en de Co-op Brabant te Tilburg, hadden B. en W. schriftelijk laten weten, dat zij niets voelden voor een dergelijke regeling. De heer Dercksen vond, dat de overheid hierin niet moest regelen. De kruideniers moeten deze zaak onderling kunnen oplossen. De heer Smits was het met de zienswijze van de heer Dercksen eens, evenals de heer Duyvelaar. „Straks komen ook b.v. de textiel zaken met het verzoek voor hen een regeling te treffen. Het treffen van dergelijke regelingen behoort niet tot de taak van het gemeente bestuur. Het bestaan van zo'n rege ling zou wel eens aanleiding kunnen zijn tot het feit, dat grote zaken zich hier niet willen vestigen". Ook de heer Brouwer voelde er weinig voor. De heer Meijs voerde aan, dat geen van de raadsleden bezwaren hadden gemaakt toen vorig jaar een gelijkluidend voorstel aan de orde was. Hij zei, dat in zoveel plaatsen een dergelijke regeling bestaat. Als die er niet is, worden de kleine za ken er de dupe van: de grote zaken hebben een vakantierouleersysteem voor hun personeel. „Wij zijn met het voorstel geko men", aldus de voorzitter, „omdat een groot deel van de betrokkenen er zelf om gevraagd heeft". B en W weten, er zijn pro- en contra-argu menten. De regeling zal echter so ciale belangen dienen. B. en W. verwachten, dat de betrokkenen zich zo spoedig mogelijk ernstig zullen beraden over de wijze, waar op een onderlinge regeling getrof fen kan worden, geheel op vrijwil lige basis. B. en W. hopen nu enige orde op zaken te stellen. De heren Dercksen, Smits en Duy velaar bleven tegen het voorstel ge kant. Enkele andere raadsleden spraken de vurige wens uit dat de kruideniers het spoedig eens zullen zijn met elkaar. 80.200,— zijn er nodig voor voorzieningen die moeten worden getroffen, nu is besloten dat het tracé Westeinde, Grotestraat, Groen van Prinstererlaan, Van Lovenlaan, Loeffstraat, Vooreinde en Hoogein- de voorrangsweg wordt. Dat geld stelde de raad graag be schikbaar, maar de heer Dercksen en Wethouder v. Heeswijk waren het niet eens over de wijze waarop de situatie „voorrangsweg" moet worden aangegeven. „Met de rechthoekige oranje bord jes", zei de heer Dercksen. „Dat brengt op de eerste plaats minder kosten met zich mee en het is het internationaal gebezigde teken voor een voorrangsweg".' Wethouder v. Heeswijk was van mening dat het driehoekige bord met de dikke verticale en de dunne horizontale balk, de zgn. vliegende bom, het aangewezen bord was. Het bord van de heer Dercksen zou „uitnodigen" tot snelverkeer. Hoe Heuvelstraat 14 - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. het zij, wethouder v. Heeswijk be loofde de heer Dercksen alsnog con tact op te nemen met de K.N.W.B. over deze aangelegenheid. Op het kruispunt Kerkstraat Hugo de Grootstraat komen knip perlichten, op het kruispunt Mr. v. Coothstraat verkeerslichten, die voorlopig gesteld zullen worden op knipperen, evenals de verkeerslich ten die geplaatst worden op 't kruis punt PutstraatGroenstraat. Op 't kruispunt MarktRaadhuisplein komen verkeerslichten. Er waren enkele voorstellen tot aankoop van grond ten behoeve van de aanleg van de algemene begraaf plaats. Op de vraag van de heer v. Eijl, of nog niet alle gronden, die nodig zijn voor de aanleg van deze begraafplaats, in eigendom van de gemeente zijn, antwoordde wethou der v. Heeswijk, dat met enkele grondeigenaren nog onderhandelin gen gevoerd worden. De heren Duyvelaar en v. Mos selveld vonden het bedrag, dat de gemeente moet betalen aan J. van Zeist te Sprang-Capelle voor de boerderij Oosteind 34 met de tuin, groot 1045 m2, wel ontzettend hoog. Dit terrein, aldus wethouder Van Heeswijk, heeft de gemeente nodig voor het maken van een aansluiting van de Prof. Lorentzweg op 't Oost- eind te Sprang-Capelle, waardoor een behoorlijke aansluiting wordt verkregen van het industrieterrein Zanddonk op de wegen voor inter lokaal verkeer. Wethouder v. Hees wijk wilde ook zeker niet spreken, van een spotprijs, maar voor de te treffen voorzieningen hebben we 't hard nodig, en de mogelijkheid dat we een groot gedeelte van het ter rein straks weer kunnen verkopen, is zeer groot. De overige punten van de agenda werden ale hamerstukken. We noe men ze hieronder in het kort. Voor de aanleg van dienstaanslui- tingen en voor de aanschaffing van meters voor de gemeentelijke licht en waterbedrijven werd 58.700, gevoteerd. Voor 8.660.zullen transportmiddelen worden aange schaft ten behoeve van de licht- en waterbedrijven van de gemeente. 25.000,is nodig voor aankoop van 165 geysers. Een krediet van 15.000,werd beschikbaar ge steld voor de voorbereiding van buitengewone werken, zoals 't voor bereiden van woningbouwplannen, plannen tot herziening of verbete ring van de waterlopen, het wegen net, stichting van recreatieruimten enz. enz. De Burg. Moonenschool krijgt 60 nieuwe leerlingensets, de Pastoor v. Haarenschool het benodigde geld voor de eerste inrichting van het vijfde leerjaar, de Antoniusschool 160 nieuwe leerlingensets, de St. Aloysiusschool krijgt een verwar mingsinstallatie en nieuwe houten vloeren. Er komt een brug-ongelijk in de gymzaal van de St. Clemensschool, speciaal ten behoeve van de gym nastiekvereniging Kunst en Kracht. Kosten 1.874, De raad gaf een noodzakelijk heidsverklaring af voor de uitbrei ding van het leerplan van de Nij verheidsschool voor Waalwijk en Omstreken met een zg. I.T.O.-oplei- ding, bestemd voor leerlingen, die een school voor gewoon lager on derwijs niet geheel hebben kunnen doorlopen en voor de beste leerlin gen van scholen voor buitengewoon lager onderwijs. De Gecombineerde Pluimvee- en Konijnen vereniging Waalwijk en Omstreken krijgt een gemeentelijke garantie tot een maximumbedrag van 400,Begin volgend jaar zal deze vereniging weer een landelijke tentoonstelling houden. Er werd grond gekocht van M. P. Klerx en van H. L. van Heesbeen. Terzake van de vaststelling van een pachtovereenkomst zal een rechtsgeding worden aangegaan met A. J. van Huiten. Er zullen twee geldleningen worden gesloten ad 500.000,rente 57/a%, duur 30 jaar. PRINSES MARGARET EN LORD SNOWDON IN AMSTERDAM Prinses Margaret en Lord Snow- don zijn vrijdag met het koninklijk jacht Brittannia in de haven van Amsterdam aangekomen voor hun bezoek aan de Britse week. Het jacht werd gemeerd tegen over het Havengebouw. Onmid dellijk na hun aankomst, bega ven de Britse ambassadeur in ons land, Sir Peter Garran, een hofda me van koningin Juliana en een ad judant van prins Bernhard zich aan boord om de hoge Britse gasten te verwelkomen. Een uur later staken de konink lijke gasten per motorsloep het IJ over naar de De Ruyterkade, waar de gemeente Amsterdam voor het Havengebouw een ontvangstpavil joen had ingericht en waar o.m. de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, hen begroette. Het gehele gezelschap begaf zich toen in twee groepen, onder politie- escorte, naar het Internationaal Congrescentrum RAI aan het Euro pa-plein, voor de officiële opening van de Britse week door prinses Margaret, bijgewwoond door konin gin Juliana. Met de Brittannia is een eskader van de Britse vloot in Amsterdam gearriveerd. Het eskader heeft een totale bemanning van 1300 koppen en bestaat uit het vlaggeschip de kruiser Lion, zeven kustmijnenve- gers, een fregat en een bevoorra dingsschip. LEVENSLANG GEËIST TEGEN VIJF ERGSTE AUSCHWITZ-BEULEN In het Auschwitz-proces te Frank fort, is tegen vijf beklaagden levens lange gevangenisstraf geëist. De eerste eis, die viel, die tegen de 58- jarige Wilhelm Boger, de beruchtste SS-officier uit het vernietigings kamp, werd uitgesproken door de officier van Justitie, dr. Wiese; de eis tegen de vier anderen, de voor malige SS-artsen Willy Frank, Wil ly Schatz, Frans Lucas en Victor Capetius, werd geformuleerd door de tweede officier van Justitie, de jonge dr. Kügler. Begin vorige week eiste dr. Wie- se eveneens levenslang tegen de be klaagden Hans Stark, Klaus Dy- lewski en Pery Broad. Dr. Wiese gaf een overzicht van van wat uit de getuigenverklaringen tegen Boger bekend is geworden over diens onmenselijke wreedheid. Bijna twee uur lang citeerde Wiese uit deze getuigenverklaringen die spreken over martelingen, persoon lijk vermoorden en laten vergassen van duizenden mannen, vrouwen en kinderen, over de methodes die Bo ger bij zijn verhoren toepaste (de specialiteit, die hem tot de berucht ste van alle SS-beulen gemaakt heeft) en over de laatste massa moord, die Boger heeft laten plaats grijpen, de executie van duizenden gevangenen op 30 december 1944 toen het kamp Auschwitz al was op geheven en vaststond dat de gevan genen geëvacueerd zouden worden. Dr. Kügler baseerde zijn requisi toir tegen de vier SS-artsen op het gegeven dat de aanwezigheid van deze vier academisch gevormde in tellectuelen bij het lagere SS-per- soneel de indruk gevestigd heeft, dat alles wat in Auschwitz gebeurde, volkomen legaal was. Bovendien staat uit de getuigenverklaringen vast, dat alle vier, op de perrons waar de gevangenen aankwamen, geselecteerd hebben en tienduizen den ongelukkigen rechtstreeks de gaskamers hebben ingestuurd. DE GRUYTER HOGERE OMZET MINDER WINST Evenals over geheel 1964 tonen de omzetten van het kruideniers concern De Gruyter in de eerste maanden van dit jaar een gunstig verloop. „Het bereiken van een re delijk rendament vraagt echter gro te inspanning", alsdus de directie. Vooral door de loonsverhogingen stijgen de kosten voortdurend, ter wijl de winstmarges laag blijven. Dit is het gevolg van de regerings- politiek op het gebied van de prij zen en van de felle concurrentie in het kruideniersvak. Naar nog doel matiger werkmethoden wordt dan ook naarstig gezocht. Door deze zelfde factoren zijn de financiële uitkomsten van De Gruy ter over 1964 licht gedaald ten op zichte van die over 1963. De ver groting van de geldomzet met tien procent - tot een overigens onge noemd geldbedrag - is echter on voldoende geweest om de - evenmin

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1