w/AAlwijkse en UnqstPAAtse couRAnt Reclame op Nederlandse T.V. Ook regionale zenders caballeró X Pinksteren 1965 X Moordenaar op Corrie Hofman gearresteerd anders dan anders EUROPE Halve dagen werken Hollandia, A. P. de Louw Korte berichten SPELDJE VRIJDAG 4 JUNI 1965 86e JAARGANG No. 42 De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Minister Vrolijk (Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk) heeft aan de Tweede Kamer zijn nota inza ke het radio- en televisiebeleid aan geboden. Hierin wordt ingegaan op de zendtijdverdeling, de rechten en verplichtingen van de zendgemachtig den en het toelaten van reclame in radio en televisie. De nota omroepbe stel is een nadere uitwerking van de richtlijnen, waarover formateur Cals en de fractievoorzitters van de KVP, PvdA en ARP tijdens de jongste ka- binets-formatie reeds overeenstem ming hadden bereikt. In de nieuwe nota wordt o.m. ge wezen op de vele verzoeken om een concessie voor het gebruik van zen ders voor regionale uitzendingen. Voor het merendeel, aldus de nota, gaat het daarbij om locale zenders van gering vermogen, zogenoemde „kruimelzenders", waarvoor in be paalde gevallen wellicht gebruik zou kunnen worden gemaakt van kanalen, die elders in gebruik zijn. Voor het gebruik van deze regionale zenders zal een regeling worden getroffen overeenkomstig de in de nota ver melde beginselen. In de nota wordt medegedeeld, dat de proeven met het centraal antennesysteem zullen wor den voortgezet. Minister Vrolijk zet in de nota uit een, dat de regering een nieuwe struc tuur van de omroep beoogt, waarmee zij recht wil doen aan de behoefte van openheid. Dit houdt de „onbelem merde toegankelijkheid tot de omroep voor zoveel groeperingen en menin gen in, en de noodzaak van samen werking, teneinde ook in de omroep tot duidelijke eenheid in verscheiden heid en gezamenlijk verantwoorde lijkheid te komen." In de nota wordt melding gemaakt van het voornemen tot wijziging van de radio-beschikking 1947 en van het televisiebesluit 1956 waardoor een overgangsregeling voor het omroepbestel kan worden inge voerd. Destijds is reeds meegedeeld, dat het de bedoeling van de regering is, dat het overgangsbestel omstreeks oktober 1965 in werking zal treden. In de nota wordt vervolgens uit eengezet, dat in ons land de openheid en vrije meningsuiting in radio en te levisie reeds in belangrijke mate zijn verwezenlijkt, in de eerste plaats door het bestaan van vrije omroeporgani saties, waarin sinds vele jaren op vrijwillige basis de voornaamste gees telijke en maatschappelijke stromin gen in ons land zich hebben verenigd, en vervolgens door de toewijzing van zendtijd aan kerken en politieke par tijen. Bovendien dient te worden be dacht, aldus minister Vrolijk in zijn nota aan de Tweede Kamer, dat de vrije meningsuiting via de radio en meer nog via de televisie zeer effec- CONSTANTE KWALITEIT 25 STUK8 f IJS tief is, omdat luisteraar of kijker, meer dan de lezer van een krant, bij voortduring wordt geconfronteerd met meningen uit andere kringen dan de zijne, zodat in die zin ook reeds grote openheid aan deze media eigen is. In de thans voorgestelde structuur is, onder handhaving van vrijheid en openheid als uitgangspunten, vooral gestreefd naar het invoegen van mo gelijkheden voor meer samenwerking. Deze bestaan mede in het betrekken van grote, nationale samenwerking- WAALWIJK 17-20 JUNI '65 organen op cultureel terrein bij de be staande omroepstructuur, zowel op bestuurlijk niveau als bij 't program ma-scheppend en -coördinerend werk. Daardoor zal het ook in ons volk le vende verlangen naar meer eenheid en gezamenlijke verantwoordelijkheid naast het bewaren der verscheiden heid, beter kunnen worden verwezen lijkt. De voorgestelde overgangsmaatre gelen kunnen, naar het inzicht van de bewindsman, enerzijds harmonisch aansluiten bij het bestaande en in dui delijke ontwikkeling zijnde bestel, anderzijds zal de voor de overgangs fase te treffen regeling zoveel moge lijk moeten preluderen op de meest wenselijke definitieve opzet van het radio- en televisiebestel. In de „Nota Vrolijk" worden vier uitgangspunten opgesomd voor een regeling van het overgangsbestel, die „zowel het bestaande als het nieuwe reële ontwikkelingskansen" wil ge ven. Deze vier uitgangspunten zijn: a. in beginsel dient, op grond van de democratische beginselen, van gelijk- rechtigheid en vrije meningsuiting, iedere groepering die aan nader aan te geven criteria voldoet, toegang tot de ether te hebben; b. op grond van de aard der betrok ken media, de schaarste aan zendtijd en het belang van luisteraar en kijker zijn een op objectieve criteria be rustend toelatingsbeleid en zendtijd verdeling onmisbaar. Onbeperkte toelating van omroeporganisaties of andere zendgemachtigden zou immers leiden tot een onaanvaardbare pro grammaverbrokkeling; indien dan echter een keuze moet worden ge maakt uit de gegadigden dient iedere mogelijkheid van willekeur bij het toelatingsbeleid te worden vermeden; c. het sub a. en b. geschetste toela tingsbeleid in een bestel, dat steunt op een aantal verschillende zendge machtigden, vereist een bereidheid tot samenwerking en coördinatie, vooral in het belang van het programma; d. voor wat betreft het toelaten van reclame dient ernaar te worden ge streefd deze op zodanige wijze te brengen, dat de eigen doelstelling en aard van de programmaverzorgende instanties noch de programma's zelf hierdoor worden beïnvloed. Ander zijds zal aan de behoefte van het be drijfsleven aan reclame via deze me dia op verantwoorde wijze moeten worden tegemoet gekomen. De invoe ring van reclame laat uiteraard on verkort de mogelijkheid van consu mentenvoorlichting in de program ma's van de samenwerkingsorganen, omroeporganisaties en eventuele an dere zendgemachtigden. Vervolgens worden in de nota de hoofdlijnen aangegeven van het over gangsbestel, dat zal gelden totdat 'n nieuwe wettelijke regeling van de om roep, waarvan het ontwerp zo spoedig mogelijk bij de Kamer zal worden in gediend, van kracht wordt. Deze hoofdlijnen zijn een nadere uitwer king van het „Plan Cals", zoals dat op 30 maart van dit jaar is gepubli ceerd. In deze „Hoofdlijnen" wordt ach tereenvolgens aandacht geschonken aan toelating van nieuwe omroepor ganisaties, naast de bestaande op alle radio- en t.v.-netten, aan de toelating van aspirant-omroep-organisaties op alle radio- en t.v.-netten, aan de toe lating van zendgemachtigden, die geen volledige omroeptaak nastreven en aan de bestuurlijke openheid en gezamenlijk programma. In de Nota- Vrolijk wordt in dit verband o.m. ge wezen op de betekenis van een zo po sitief mogelijk gerichte coördinatie en samenwerking van de zendgemach tigden, niet alleen ten aanzien van de omroeporganisaties onderling, maar ook ten aanzien van deze met het overige culturele leven in ons land. Gewag wordt gemaakt van de instel ling van de samenwerkingsorganen NRU en NTS, waarvan in het be stuur ook zitting zullen moeten heb ben vertegenwoordigers van culturele organisaties. Voorshands, zo blijkt uit de nota, worden met deze culture le instellingen bedoeld het „Neder lands Cultureel Contact", de „Neder landse Jeugd Gemeenschap", de „Ne derlandse Sport Federatie" in over leg met de „Nederlandse Christelijke Sport Unie" de „Nationale Federatie voor de geestelijke volksgezondheid" en de „Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk", de door of in overleg met deze instellingen be noemde leden zullen niet optreden als „lasthebbers" maar als zelfstan dige representanten van de onder scheidene facetten van de maatschap pij. Uitvoerig wordt in de nota-om roepbestel ingegaan op de verdeling van de zendtijd tussen de drie groe pen zendgemachtigden, te weten de omroeporganisaties, de aspirant om roeporganisaties en de andere zend gemachtigden. Deze verdeling komt Ook dat kan mevrouw en het is de moeite waard om te in formeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen. overeen met de richtlijnen van forma teur Cals. In de overgangstijd zullen reclame uitzendingen worden toegepast op al le netten van dario en televisie. „Con centratie daarvan op één net zou licht tot irritatie van het publiek kunnen leiden en aldus haar doel missen", aldus minister Vrolijk. De reclame zal in het overgangs bestel worden uitgezonden in blok ken van bijv. 1 tot 3 minuten voor en na de nieuwsuitzendingen en duide lijk onderscheiden van de program ma's. De adverteerder kan in begin sel hierbij kiezen in welk van deze blokken hij zijn reclame wenst. Een en ander maakt tariefdifferentiatie mogelijk. Ook kan bij deze opzet van de reclame door het bedrijfsleven re kening worden gehouden met de kijk dichtheid en de aard van het op be doelde tijdstippen luisterende en kij kende publiek. Het maximum van de reclame-zendtijd wordt voor de radio vastgesteld op 24 minuten per zen dernet per dag. Voor de TV is het maximum gesteld op 15 minuten per zendernet per dag. Voor zover de re geling dienaangaande nadere uitwer king behoeft, ligt hier een taak voor de programma-coördinatie-commis sies. Deze zullen zich daarbij doen voorlichten door een reclameraad. Deze raad zal voorts voorschriften geven omtrent de tariefstelling, de van reclame uit te zonderen artikelen en andere met de reclame samenhangen de onderwerpen. In de „Nota Vrolijk" wordt het voorstel van de pacificatie-commissie tot instelling van een (televisie) re clameraad overgenomen, met dien verstande dat de taak van dit college zowel op het terrein van de radio- als van de televisiereclame zal liggen. Dze raad zal controle uitoefenen op de tariefspolitiek van de stichting en op de naleving van een door hem onder goedkeuring van de minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk vast te stellen code voor radio- en televisiereclame. Hij zal te vens een functie hebben bij de be slechting van eventuele geschillen tussen de programmaverzorgende in stanties en de stichting, die de recla me uitzendt. Tenslotte zal de raad de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk van advies dienen in die gevallen, waarin een be slissing van de bewindsman op het onderwerpelijke terrein vereist is. Gezien de bevoegdheden, die in de ze opzet aan de raad worden toege kend, is een brede samenstelling van het college waarbij met de verschillen de bij de radio- en televisiereclame betrokken belangen rekening wordt gehouden, noodzakelijk. De netto-opbrengst van de reclame in de radio en televisie zal in hoofd zaak ten goede komen aan de verzor ging van de programma's, de eisen welke aan de programma's worden gesteld, de voortdurend stijgende kos ten van een zo arbeidsintensief be drijf als het continue verzorgen van radio- en televisieuitzendingen, de uitbreiding van de zendtijd, dit alles maakt het noodzakelijk dat het over grote deel van de opbrengst van de reclame wordt aangewend ter finan ciering van de programma's in de ruimste zin. Een gedeelte van de opbrengst van de reclame-uitzendingen zal geduren de de overgangstijd worden gereser veerd voor een financiële compensa tie, die aan de pers zal worden ge boden om haar aanpassing aan de nieuwe situatie te vergemakkelijken, indien een duidelijk aantoonbare ver mindering van het inkomstenaccrès mocht optreden. Na de overgangstijd en uiterlijk na verloop van 3 jaar zal worden nagegaan of deze compensa tie moet worden voortgezet. Daarbij zal de aandacht worden geschonken aan het grote belang, dat uit hoofde van informatie en opinievorming in een democratische maatschappij met de onafhankelijkheid en verscheiden heid van de pers is verbonden. Twee vrije dagen, mooi weer, 'n beetje geld en een goede gezond heid, dat zijn wel de beste wensen die de meesten voor de Pinkster dagen koesteren. Treinen, bussen en trams zullen vol zitten, de wegen zullen over belast zijn, door auto's; café's en restaurants hopen goede zaken te maken en een aantal sportwedstrij den bieden afleiding aan hen, die hun hart aan de sport verpand hebben. Misschien lezen we dan na de Pinksterdagen weer over 7 of 10 doden langs de weg, van kampi oenschappen en verbeteringen van records. Ook van zoveel honderd doden in Zuid-Vietnam of San Domingo. Zo zal het aanschijn van de aar de zijn in 1965 als opnieuw wordt herdacht, dat Jezus de H. Geest aan de Kerk beloofde. Dit is nu al bijna 2&00 jaar geleden. De neder daling van de H. Geest was op zichzelf geen opzienbarende ge beurtenis, zeker niet zo belang rijk als de dingen, die ik boven op somde en die de pagina's der kran ten van tegenwoordig vullen. De nederdaling, zou omstreeks 35 jaar na Christus, wanneer een of andere sensatiekrant er achter was geko men, toch met veel geheimzinnig omhaal en twijfel over de waarheid gepubliceerd zijn. Maar de grote massa zou er aan voorbij zijn ge gaan. Wij Christenen echter zijn ervan overtuigd dat de nederdaling van de H. Geest het begin betekende van een omwenteling. Het aan schijn der aarde zou veranderen. Maar is het veranderd! Natuurlijk is het veranderd. De manier waar op de mens van de 20ste eeuw zijn Pinksterdagen doorhrengt, verschilt van die in de tijd der Romeinen en Joden. Dit wil zeggen, zij verschilt in het gebruik van de technische middelen tot amusement en ont spanning. Maar de geest is niet overwonnen, verre van daar. Nog altijd staat de kerk tegenover die kwart van de wereld, die Haar zending niet au- serieux neemt. Men heeft er soms wel eerbied voor, maar men blijft verder onverschillig. Nog maar op zeer, zeer beperkte schaal heeft Gods Geest een greep op de we reld gekregen. Nog maar een klein deel der harten is naar het nieuwe model, het Christelijke, hervormd. Toch moet zij verder gaan, dit is de ijzeren wet die God zichzelf heeft opgelegd „Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen" is de zekerheid van de Christen, ook van de hedendaagse Christen. Wij, die gedoopt zijn in water en de H. Geest belijden deze hervor ming, ondanks het feit, dat wij rond ons het Pinksterfeest zien vieren, alsof 20 eeuwen evangelie-verkon diging door de rage van technische vooruitgang verdrongen is. Ons Pinksteren bestaat in het vaste geloof, dat toch het aanschijn van de wereld zal veranderen en het patroon der verlossing er op zal worden gedrukt. Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. MAN RANDDE KLEUTERS AAN Een man van omstreeks 40 jaar, die zich „ome Piet" noemde, heeft maandagmiddag in Venray omstreeks twee uur twee kleuters die op weg wa- naar de kleuterschool, in zijn auto, een Volkswagen meegelokt onder het voorwendsel, dat hij hen konijntjes in het bos zou laten zien. De man nam de kleuters, een jon gen van 6 jaar en zijn zusje van 5 jaar mee naar de bossen even buiten de bebouwde kom, waar hij hen aan randde. Daarna heeft de man de kin deren langs de grote weg vlak bij de kleuterschool uit de auto gezet. Op De Eindhovense recherche heeft maandagmiddag de moordenaar van Corrie Hofman gearresteerd. De man, de 23-jarige ongehuwde J. T. J. K. uit Budel, die de laatste tijd in hotels en pensions in Brabant leef de, heeft een volledige bekentenis af gelegd. Bezeten door de drift om te moorden heeft hij het kind met de handen de keel dicht geknepen, zo heeft hij verklaard. De politie be schikt over aanwijzingen, dat K. met de gedachte speelde een tweede moord te plegen. K. werd om kwart over 4 aange houden, toen hij met een rode Volks wagen, die hij in Bergen op Zoom gehuurd had, vanuit Den Bosch, waar hij de laatste dagen logeerde, over de Boschdijk in Acht reed. De politie wist, dat deze auto met de moorde naar tussen vier en zes uur de Bosch- dijk zou passeren. Bij de molen in Acht werd daarom quasi 'n verkeers controle gehouden. De man werd door hoofdcommissaris van der Werf zelf VERWARMINGS- EN INSTALLATIEBUREAU Laageinde 50 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2434 AXAAAAAAA A A AA A A AA A A AA A A AA wwwwwwwvwvvwwwvwvwwwwww aangehouden. Deze bracht hem, ver gezeld van adjudant op 't Broek van de rijkspolitie naar het hoofdbureau. Daar werd K. door drie rechercheurs aan een verhoor onderworpen. Nog geen uur na de aanhouding legde hij een volledige bekentenis af. Intussen had de recherche enkele voorwerpen opgespoord, zoals een bruine drie kwart regenjas. Om half zes was de zaak volledig rond. K. bekende later de hoofdcommissaris dat hij blij was, dat „het er uit was". De moordenaar, die absoluut geen berouw toont en die tevoren reeds 2 jongens van 13 en 15 jaar heeft ge tracht mee te lokken, zal vrijdag voor de Officier van Justitie in 's-Bosch worden voorgeleid. De familie K. staat in Budel zeer hoog aangeschreven. Van de zes kin deren is pas nog een zoon als pater naar de missie vertrokken. Het meisje van K. is volkomen overstuur. Het gezin van het meisje is pas nog ge troffen door de dood van een zoon bij een ongeval met een busje. De va der van K., hoofd van de school in Budel-Schoot, is algemeen geacht. In het modelgezin werd Jacques alleen gezien als een buitenbeentje, een bra nieschopper, een fuifnummer, met fantasie. Ook de baas van K. uit Eindhoven, heeft in hem nooit een misdadiger gezien. Op 24 maart was K. ontslagen, omdat hij te lui was. school vertelden de kinderen de kleu terleidster, wat hen overkomen was. Zij waarschuwde de rijkspolitie in Venray. De politie heeft een vrij nauwkeurig signalement van de man en stelt een uitgebreid onderzoek in. ARABIË EN ISRAEL Het mislukken van de conferentie van Arabische regeringsleiders heeft de Egyptische president, Nasser, ken nelijk geïnspireerd tot gematigdheid. Toen Nasser in Cairo het congres opende van de „Palestijnse Bevrij dingsbeweging" hield hij voor de vuist weg en onaangekondigd een re de, waarin hij duidelijk liet blijken dat de Arabische wereld thans niet sterk genoeg is om een gewapend con flict met Israël in haar voordeel te kunnen beslechten. Het Egyptische staatshoofd kwam o.m. tot de volgende uitspraken: - „De Arabische Liga is niet in staat Palestina, Zuid-Arabië en de vorstendommen aan de Perzische Golf te bevrijden. Men moet van de Liga niet 'het onmogelijke eisen". - „Als wij op het ogenblik de loop van de zijrivieren van de Jordaan niet kunnen wijzigen, lijkt het mij wense lijk dit werk uit te stellen totdat wij sterk genoeg zijn om zowel de werk zaamheden als het resultaat ervan voldoende militair te kunnen bescher men". - China heeft doen weten dat het de 17e breedtegraad tussen Noord en Zuid Vietnam niet meer erkend en dus Noord-Vietnam zal helpen. - Er is in Vietnam een hevige slag geleverd, waar duizenden zijn geval len. De Amerikaanse en Vietnamese vliegtuigen hebben tenslotte de Viet- cong kunnen terugdrijven en zware verliezen toebrengen. - Kardinaal Alfrink is dinsdag per KLM naar Amerika vertrokken om daar aan de universiteit Notre Dame te Indiana het ere-doctoraat in ont vangst te nemen. - De Limburger Harry Stevens heeft Olympia's Tour door Neder land gewonnen. tijdelijk met 1 JAARGETIJDE Uit serie van 4 Bij tube van f 1.- - In Essen had een inbreker zoveel moeite om een geldkist uit een groot filiaal te krijgen dat hij, eenmaal met de buit op straat, doodmoe was. Hij legde zich op de geldkist, viel in slaap en werd een half uur later door de politie gevonden en gearresteerd.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1