w/AAlwijkse en UnqstRMtse couraiu Zorg om Indonesië Nauwe Nederlands - Engelse samen werking in research aangelegenheden voor de schoenindustrie Waarom de Stationsstraat opnieuw open ligt Jampe Dure tante Brief uit Australië Woningnood in 1970 opgelost Ogen vragen brillen van STASSAR 0 EUROPE Damesmode Tilburg MAANDAG 14 JUNI 1965 86e JAARGANG No. 45 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct- inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Het lijkt er op dat president Soe- karno van Indonesië sxeeds meé-' de gevangene wordt van de communis tische partij in zijn land. Bij het 45- jarig bestaan van die partij, dat met veel vertoon werd gevierd, is hij met velen van zijn ministers in het stadion verschenen om aan de vie ring luister bij te zetten. Dat is voor een staatshoofd, die bovendien zelf geen lid is van die partij zegt te zijn, een staatskundige, fout, waar mede hij alle andere partijen een duw geeft en het communisme een sterke troef temeer in handen geeft. Steeds meer begint het er op te lijken dat de democratie als grond beginsel voor de Indonesische staat heeft afgedaan. De andere partijen in Indonesië zijn reeds of nauwe lijks in staat om voor hun ideeën propaganda te maken. Oppositie voeren tegen de regering is hele maal uitgesloten. Het bewind vindt houvast nog slechts in de popula riteit van president Soekarno, die door zijn meeslepende redevoerin gen het volk telkens weer tot hul de aan zijn persoon en daarmede aan zijn regering weet te krijgen. En zodra dit lijkt te verminderen, wordt de aandacht afgeleid door 'n ander land - eerst Nederland, nu Maleisië - van agressie te beschul digen en zo bij het volk de strijd lust daartegen en de verbondenheid in de nood aan te wakkeren. Ook verhaaltjes over een door „imperia listen" beraamde aanslag op de president worden te hulp geroepen om het volk zijn leider nog weer eens te doen adoreren. Leek het aanvankelijk de popu lariteit van Soekarno een tegen wicht te vormen tegen de propa ganda van de communistische par tij, nu helpt dit integendeel die pro paganda versterken. Het is niet ge heel diudelijk of hij dit doet uit vrije wil of min of meer gedwon gen door de groeiende macht van de P.K.I., maar het effect blijft het zelfde. Door verschillende maatre gelen die de vrijheid en menings uiting beknotten, neemt het Indo nesisch regiem toch al een steeds dictorialere vorm aan. Als tegenwicht tegen het commu nisme is feitelijk alleen het leger nog mee te tellen en weet de minis ter van defensie, Nasoetion, behen dig tussen de politieke klippen door te zeilen om een communistische Minister Bogaers heeft de afge lopen week nog eens verklaard dat de Woningnood omstreeks het jaar 1970 zal zijn opgelost. Met alle eerbied voor de bekwaamheid van deze bewindsman, die vaart achter de woningproductie heeft gezet, ge loven wij hier niets van. Misschien is het mogelijk, dat omstreeks 1970 iedere Nederlander een dak boven zijn hoofd heeft, maar in vele ge vallen zal het dan toch een dak zijn waar niet al te veel regen op moet vallen, willen de bewoners droog blijven. Het krottenprobleem zal immers in 1970 nog bij lange na niet zijn opgelost, en van een werkelijke op lossing van het Woningvraagstuk kan niet eerder sprake zijn, dan wanneer iedereen kan wonen in 'n huis, dat hem een leefbaar bestaan biedt. Wellicht kan de minister ook eens aandacht schenken aan het vraagstuk der pensionprijzen, dat deze week voor de zoveelste maal actualiteit verkreeg toen bleek, dat een pensionhoudster in Utrecht 10- tallen buitenlanders tegen schanda lige prijzen een even schandelijke behuizing had geboden. De vrouw zal zich voor de rechtbank moeten verantwoorden, maar ondertussen is het een publiek geheim dat der gelijke pensioentoestanden in vele steden van Nederland heersen. Terwijl de huurprijzen geboden zijn aan bepaalde normen, zijn de pensionprijzen vrij en van die vrij heid wordt, zeker ten aanzien van buitenlanders, zo grovelijk misbruik gemaakt dat het bevreemding wekt dat de overheid dit vraagstuk tot dusverre steeds heeft laten rusten. Wederom is tante Pos een dure tante gebleken, die zich fors laat betalen voor de diensten, die zij verricht. Voor de zoveelste maal in korte tijd zijn haar tarieven ver hoogd en menig particulier bedrijf zal de posterijen benijden, die zo gemakkelijk toestemming tot ta riefsverhoging van de overheid krijgen. Hoewel de prijzen regelmatig stij gen, wordt de service van tante er niet beter op. Op feestdagen strekt zij zich langer dan wie ook ter rus te uit, met het gevolg van te laat aankomen en dagen lang wachten. Dat tante de hoge prijzen verdient, die zij thans in rekening brengt, dat kunnen we helaas niet beweren. machtsoverneming vooralsnog te voorkomen. Wanneer president Soekarno door ziekte of overlijden mocht uitval len, dan moet het niet uitgesloten worden geacht dat Indonesië voor een chaos komt te staan. Feitelijk is hij het enige bindende element in de Indonesische staat. En na hem is voorlopig alleen een volledig dic tatuur mogelijk. Het is dan de vraag of dit een communistische of een militaire dictatuur zal zijn en dat hieraan dan een burgeroorlog voor af gaat, ligt in de lijn der verwach tingen. Het is een tragisch feit, dat de grote strijder voor de onafhanke lijkheid van Indonesië slechts de held van de revolutie heeft kun nen zijn en niet de bouwer van een goed gefundeerde en normaal func tionerende staat. Slechts door zich te verbinden met revolutionaire stromingen in binnen- en buiten land weet hij zijn aureool te hand haven en aan het hoofd te blijven. Maar een voordurende revolutie stemming, zoals die in Indonesië nu al vijftien jaar lang wordt gehand haafd, bouwt geen economisch en staatkundig rijk op, integendeel, al le krachten van land en volk gaan daarin ten onder. We kunnen voor Indonesië slechts hopen, dat de economische binding die er - thans vooral via Nederland - toch nog met het westen bestaat, een matigende invloed op de dictatuur en op de communistische verlangens zal uit oefenen. Thans lijkt de toestand voor het land steeds somberder te worden en dat vervult menigeen hier en elders met grote zorg, terwijl het land toch zo vele mogelijkheden voor een economische opbouw in zich bergt. MILJOENENORDERS HAVENWERKEN De Maatschappij voor Havenwer ken te Amsterdam en enige van haar buitenlandse bedrijven hebben on langs opdrachten ontvangen voor een totaal bedrg van circa 30 miljoen gulden. Op de Philippijnen zal een oliestijger worden gebouwd ter waar de van ongeveer 5 miljoen gulden. In West-Australië verkreeg het concern de opdracht tot de bouw van een erts- verlaadstijger ter waarde van 10 mil joen gulden. Met opgedragen werken in Ierland zal in totaal nog eens 14,5 miljoen gulden gemoeid zijn, aldus de directie. Op 17 juni a.s. zal te Tilburg de officiële overeenkomst worden ge- krachtigt tussen het Engelse Re- tekend, die de samenwerking be- search Instituut voor de Schoenin dustrie, SATRA (Shoe and Allied Trades Research Association) te Kettering en VERIS, (Vereniging voor Research en Informatie in de Schoenindustrie) te Tilburg. SATRA is een in 1917 opgericht Research Instituut, dat ten behoe ve van de Schoenindustrie en de daaraan toeleverende bedrijven onder meer: schoenmaterialen en -onderdelen beproeft; chemisch, natuurkundig en bac teriologisch onderzoek verricht; voetmetingen verricht; leesten beoordeelt; een nieuwe methode van patro nen maken heeft ontworpen en de ze helpt invoeren in schoenfabrie ken; kwaliteitscontrole helpt invoeren; een stikkerij opleidingssysteem hanteert; fabrieks lay-outs ontwerpt; bedrijfsreorganisatieB doorvoert; productiviteitsvergelij kingen ver richt; fabrikanten adviseert bij de bouw en het ontwerpen van pro ductiemiddelen. technische adviezen geeft. De ondertekening van de ge noemde overeenkomst mag een vermeldenswaardige gebeurtenis worden genoemd, omdat daarmede een belangrijke verbinding tot stand komt tussen een vermaarde Engel se Researchinstelling en het Con tinent. Door deze overeenkomst vloeit een stroom van researchkennis en informatie vanuit Engeland naar Nederland. Anderzijds wordt het Engels Research Instituut thans ge confronteerd met materialen, ma chines, hulpmiddelen en werkwij zen op het Continent, welke vaak zullen afwijken van de Engelse, waardoor zich nieuwe perspectie ven kunnen openen voor de En gelse schoen- en toeleveringsindu strie. De groep Nederlandse bedrijven, die het collectieve researchwerk van SATRA steunt door het lid maatschap van VERIS, omvat mo menteel ca. 30 schoenfabrieken in bedrijfsomvang variërend van 25 tot 1250 man personeel) en een ge lijk aantal toeleveringsbedrijven (waaronder één in België). Deze bedrijven kunnen dus nu gebruik maken van de diensten van de 135 leden tellende staf van SATRA, die zich uitsluitend bezig houdt met de problemen van de schoenindustrie en haar toeleveran ciers. De mogelijkheden daartoe zijn zeer snel ter beschikking van de betrokken bedrijven gekomen, om dat in Nederland reeds een appa raat bestond, dat ervaring had op het gebied van schoenresearch: de in 1957 op initiatief van de Fede ratie van Nederlandse Schoenfabri kanten opgerichte vereniging VE RIS, die het verrichten van collec tief speurwerk voor de schoenindu strie beoogt. VERIS heeft een aan tal studiegroepen opgericht, waar in de leden naar eigen inzicht zit ting kunnen nemen en de aanslui ten bij de organisatorische opbouw van het SATRA Instituut. Zij be studeren de SATRA rapporten in zake de onderwerpen, die door de studiegroepen worden geselecteerd en doen voorstellen aan het bestuur cm bepaalde SATRA publicaties in het Nederlands te doen vertalen, zodat deze een zo ruim mogelijke verspreiding in de bedrijven kun nen krijgen. Mede hierdoor hopen de bij VERIS aangesloten onder nemingen hun voorsprong, ook op technisch gebied, te behouden en te vergroten. De overeenkomst zal - in tegen woordigheid van de Handels-atta ché van de Britse Ambassade, de Heer J. A. Turpin - voor SATRA worden ondertekend door: de heer D. Grimwade, directeur en de heer F. Gillett, secretaris en zakelijke leider. Voor VERIS zal het dagelijks be stuur tekenen, bestaande uit: de heer L. J. v. d. Rhoer (voorz.) de heer R. Doreleijers (vice-voorz.) de heer H. J. J. Verheij (bestuursl.) Verwacht wordt, dat ook namens het Ministerie van Economische Zaken een functionaris aanwezig zal zijn bij de ondertekening van de overeenkomst SATRE/VERIS. Voorts zulle enkele Engelse jour nalisten voor deze gelegenheid naar Nederland overkomen. WAALWIJK 17-20 JUNI '65 JONGEN POOGT ZIJN MEISJE TE VERMOORDEN In een vlaag van woede heeft 'n 28-jarige Goudse metaalbewerker dezer dagen geprobeerd zijn meis je - de 22-jarige Debora H. Huygen uit Kinderdijk - te wurgen. Omdat haar ouders tegen de verkering be zwaren hadden was mej. Huygen naar Gouda gekomen om met de de metaalbewerker te breken. Deze ontstak - bij het horen van de re den - in woede en kneep het meis je de keel dicht tot het bewegeloos op de grond lag. Daarna trapte hij het nog twee keer in het gezicht. De aanvaller liep vervolgens de weg op, hield een automobilist aan en vertelde deze, dat hij zijn meis je had vermoord. Op verzoek van de metaalbewerker bracht de auto mobilist hem naar het politiebu reau in Gouda zonder ook maar naar het in de berm liggende meis je om te kijken. De hevig bloedende mej. Huy gen werd later met een ambulance naar een ziekenhuis in Gouda over gebracht. Ze prevelde nog een paar onverstaanbare woorden en raakte daarna bewusteloos. Volgens de po litie verkeert het slachtoffer in le vensgevaar. HEVIGE GEVECHTEN IN VIETNAM Het 52ste bataljon „Rangers" - een keurkorps van het Zuidvietna- mese regeringsleger - heeft gister avond na een dag van uiterst zwa re en verbitterde gevechten, meter voor meter het belangrijke districts hoofdkwartier Dong Xoai op de communistische Vietcong-rebellen heroverd. De opstandelingen had den in de nacht van woensdag op donderdag een overrompelingsaan- val op de honderd kilometer ten noorden van Saigon gelegen stad ondernomen. De actie kwam zó on verwachts en verliep zó snel, dat de bezetting van de stad zonder slag of stoot onder de voet werd gelopen door de ongeveer vijftienhonderd guerilla's. Het in de nabijheid van Dong Xoai gelegen militaire kamp, waarn ook een aantal Amerikaanse „adviseurs" wes gelegerd, werd eveneens overrompeld. Het vlieg veldje bij de stad viel ook in han den van de Vietcong. BUDDEMEYER chemisch reinigen 'g rote straat 95 waajwljk' DIT JAAR 1000 ANTILLIAANSE WERKNEMERS IN NEDERLAND Op Schiphol arriveerden gister middag 70 Antilliaanse arbeiders, die te werk gesteld zullen worden bij Van der Heem n.v. te Den Haag en Indola n.v. te Rijswijk. Deze groep vormt het grootste transport van Antillianen dat tegelijkertijd naar Nederland gekomen is. Zij zijn eergisteren van de Antillen ver trokken. Volgens mededeling van het Antilliaanse gouvernament be vindt zich tussen deze groep de 500e Antilliaan die naar Nederland is vertrokken om daar werk te vin den en zullen er nog een 1000-tal komen. WIJZIGING IN ALGEMENE PREMIE SPAARWET De regering wil het wetsontwerp Algemene Premiespaarwet zodanig wijzigen, dat onder spaarvormen ook worden opgenomen, aflossingen bedrijfsuitrustingkredieten, overna mekredieten en daarmede verge lijkbare kredietvormen, die met medewerking van de overheid door het midden- en kleinbedrijf (ook de landbouw) in het leven zijn geroe pen. Hieronder kunnen ook worden begrepen kredieten die gegaran deerd zijn door publiekrechtelijke bedrijfslichamen. Niet in aanmer king komen kredieten die in reke ning-courant worden geadministra- teerd. Een andere wijziging be treft betaling van levensverzeke ringspremie, aflossing op hypothe caire leningen, aflossingen op be- drijfsuitrustingskredieten enz. door gehuwden. Voorgesteld wordt die betalingen aan te merken als door de echtgenoot van de deelnemer te zijn verricht. Gaat het hierbij om bedragen van meer dan 250 gul den per jaar dan kan dat meerdere tot eveneens maximaal 250 gulden door de echtgenoot voor premie in aanmerking worden gebracht. Verzoeken om een spaarpremie moeten worden ingediend binnen een jaar na het ontstaan van de aanspraak op spaarpremie. - De Stichting van de Arbeid is het niet eens geworden over de uit kering-ineens. Op korte termijn zul len werkgevers en werknemers een gesprek hierover hebben met minister Veldkamp (lonen). - Als dit loonpolitieke systeem ongewijzigd blijft, zullen de drie werknemers-vakcentralen (NVV, N K V en CNV) dit najaar geen loon onderhandelingen voeren. DRIE DUITSERS IN WOESTIJN OMGEKOMEN In de Egyptische Siwa-woestijn zijn de lijken gevonden van twee mannen en een vrouw, allen afkomstig uit West-Duitsland. De in staat van ont binding verkerende stoffelijke resten werden gevonden door een legerheli- kopter. Het is zeker dat het drietal door hitte en dorst om het leven is gekomen. Volgens de politie in Cairo worden nog twee mannen vermist. Het toenemende elektriciteits verbruik gaat, evenals dit in de andere gemeenten het geval is, ook in Waalwijk niet onopgemerkt voorbij. Na een langdurig en aarzelend begin, waarbij elektriciteit in hoofd zaak voor verlichtingsdoeleinden werd gebruikt, is men er allerwege van doordi-ongen geraakt dat men zich de elektrische energie ook nog op tal van andere manieren ten nutte kan maken. Er kwam dan ook vanuit de industrie een groot aan bod van elektrische apparaten, zo wel voor huishoudelijke doeleinden als voor de bedrijven en de indus trieën. Globaal kan gezegd worden dat thans het elektriciteitsverbruik in de meeste gemeenten in 8 tot 10 jaar is verdubbeld. Het elektriciteitsbedrijf van de gemeente Waalwijk kende van 1925 tot 1945 een stijging van de inkoop van 400.000kWh tot slechts 850.000 kWh maar van 1945 tot 1965 een stijging van de inkoop van 850.000 kWh tot niet minder dan 18.000.000 kWh. Dat dit gevolgen heeft voor de kabels en de installaties valt te begrijpen In 1962 besloot de Gemeenteraad dan ook om tot de bouw van een nieuwe hoogspanningsinstallatie over te gaan en om de kabelnetten te reconstrueren en te verzwaren. Thans is de nieuwe hoogspannings installatie gereed en moeten diver se voedingskabels en distributieka bels verlegd worden van de oude installatie in de Stationsstraat naar de nieuwe installatie in de Bern- hardstraat. Dat dit problemen met zich meebrengt valt te begrijpen. Immers de leverantie van elektri citeit aan de verbruikers moet on gestoord doorgang kunnen vinden. Dit schept echter de noodzaak dat de omlegging en de verzwaring van de kabels niet in één fase kan ge beuren want eerst moeten de (hoog- spannings-) voedingskabels een voor een verlegd en aangesloten worden en dan moeten nog de laagspannings-distributiekabels en de andere hoogspanningskabels verlegd en aangesloten worden. De directeur van het elektrici teitsbedrijf is zich enerzijds zeer wel bewust van de overlast die voor de winkelbedrijven in de Stations straat ontstaat tengevolge van het vele graafwerk voor de etalages. Maar hij is zich anderzijds nog meer bewust van het feit dat, wan neer hij deze maatregelen niet neemt, de gemeente Waalwijk grote kans loopt in de komende winter maanden met ernstige storingen in de elektriciteitsvoorziening te kam pen zal krijgen. Enkele storingen in de afgelopen winter (o.a. in Baardwijk en de Grotestraat) waren reeds tekenen die wezen op de dringende nood zaak om tot het treffen van maat regelen over te gaan. De P.N.E.M. heeft de gelegenheid aangegrepen om van het opbreken van de bestrating in de Stations straat gebruik te maken ook haar kabelnet aan de gewijzigde omstan digheden aan te passen en heeft het zelfs noodzakelijk geacht de kabel in het westelijk trottoir over het gedeelte tussen de Bernhardstraat en de Markt, alsmede de kabel in het oostelijk trottoir over het ge deelte tussen de Bernhardstraat en de N. Parallelweg te verzwaren. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal echter de Stations straat en de Bernhardstraat voor zaterdag weer in de oude toestand zijn teruggebracht en zal de Ge meente Waalwijk in het bezit zijn van een elektriciteitsbedrijf dat de eerstvolgende 20 jaar in staat is om aan de altijd maar stijgende vraag naar elektriciteit te voldoen. Norlane (Geelong) 12-6-'6J Mijn optreden als taalleraar. Na mijn mislukte poging om pro gress-chaser bij de luchtvaart te worden heb ik een vak gekozen, dat' volkomen beantwoordt aan mijn hang naar variatie. Ze noemen het hier „Jack-of-all-trades", wij zou den zeggen: manusje van alles. Ja, daar haalt u nou de neus voor op? Maanden geleden sollici teerde ik in Terneuzen naar de po sitie van assistent-laborant-mon sternemer, wat indrukwekkend klinkt, maar het was simpeler dan manusje van alles. Henry Ford de Tweede was een week geleden op bezoek bij zijn fa brieken hier. Als je nagaat wat zo'n man doen moet, dan kun je met recht zeggen dat hij ook manusje is en ik ben dus in goed gezelschap. Toegegeven, het is hier eenvou diger dan in Europa. De Australiër beschouwt je al gauw als een ex pert. Vanmorgen stond in de krant het verslag van een interview met een kennis van ons. De reporter schreef: Mrs. Helea spreekt vloei end Nederlands, Duits en Engels. Hollands? Nou, dat kan ze, geen speld is er tussen te krijgen. Duits? Tegen een Duitse kost ganger zei ze: You kriegst geine Bohnen-kaffeen, Nescafé is gut enough. Engels? I did it on my own piece of wood (op eigen houtje). Over vloeiend gesproken. Wat doe je zoal als Jack-of-all-trades? Overal waar de nood het hoogst is, kom ik aan en ben dus ook hard op weg om van alles iets te kun nen en te kennen. Is er nergens ernstige trouble, dan sta ik in de nursery en vul de stille uren op, met les te geven in onze schone Hollandse taal aan 2 vriendinnen Lesley en Violet. Deze twee jongedames hebben besloten om over 6 jaar met me mee te gaan naar Holland en ze willen dan ook hun zegje hebben. Ze zijn nu net 10 jaar, dus in die jaren kan nog veel gebeuren. Ik vrees echter dat we 't hier geen 6 jaar meer uithou den. Mijn lessen zijn practisch opge bouwd, zonder boekjes en ik heb zo mijn eigen methode. Ik wijs iets aan en vraag Lesley wat het is. A table". Good, in Dutch is it ..tafel'". Re peat that please, and what's that? A chair". „O.K., in Dutch „stoel". Tien jaar zijn ze, maar ze willen weten wat „kiss" is in 't Hollands. Kus nou dat vinden ze wel funny. Ik laat ze dan de nek breken over „Scheveningen" en acht en tachtig" en ze staan er van te hijgen en met de tong te twisten. Ze gaan dan uitprobren of ik m'n eigen taal wel ken. „Peter, where is the hen-sjoen" en ik zoek me 'n aap tot ik de handschoen gevon den heb. Mijn Engels wordt ook met de dag beter. Ontmoet je een Australiër, die het heel netjes wil doen - en die zijn er-dan begroet hij je met: How are you going? of How are you going to-day? De meeste mannen - en heus niet alleen de man met de pet - zeggen: Owyergoin en doen ze de mond he lemaal niet open, dan klinkt dat als AIRGUN. Je antwoord moet dan zijn: Not bad and how are yourself. Dat duurt erg lang, ze lachen je uit, dus zeg je met je lippen stijf op elkaar geklemd: Nobbad, owsyer- self. Je kunt ook zeggen: Goodes gold (as good as gold) of - wat nog be ter klinkt -Cam kernplain (I can't complain). De mooiste vind ik nog altijd de ze. De man was goed te spreken over de nieuwe dominee en zei: The new young Vicar is airspley fair billis. Ja, probeer het maar op te zoeken die drie laatste woorden. Hij be doelde „absolutely fabulous." Ze hebben al een eigen woord voor deze Australische taal, geen Australian, maar STRINE. Bij de voorlichting in Holland hoorde je: zorg dat je goed Engels kent, want dat is erg belangrijk. Dat doe je dan en 'n vent vraagt: Yer seen the quacks lately, Mister Venloen? Vertaald is dat: Have you seen the doctor lately? Dat school-Engels is goed, maar je moet het gauw vergeten en Stri- ne gaan spreken en verstaan. Dan kun je ook Jack-of-all-tra- des worden. Van Loon. Heuvelstraat 14 Telefoon 26382 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 13