wAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu Hoge rentelast bedreigt vooral de kleine man Jampe Beatrix verlooft zich maandag VOLKSFEEST BIJ VERLOVING VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX <3 ogaertó HEERLIJK! NATUUR ZUIVER ms ZONDER PRIK i Laat Uw bril VAN CALIFORNISCHE SINAASAPPELEN VOORJAARSVERGADERING „WAALWIJKS GELANG" Geringe belangstelling van de leden VRIJDAG 25 JUNI 1965 86e JAARGANG No. 48 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-f 5ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" Na de oorlog is het gemiddelde percentage van rente over geleend geld voortdurend gestegen. Dit is ge beurd ondanks het bestaan van een vrij hoog peil van besparingen, dat in doorsnee nog boven 20 van het in komen wordt gesteld. Hieruit blijkt wel dat er voortdurend een enorme béhoefte aan vermogen bestaat, zowel bij het bedrijfsleven als bij de over heid. Bij de overheid bestond na de oor log de behoefte om de staatsschuld te verminderen, die door alle oorlogs lasten tot een onverantwoord hoog niveau was gestegen. Bij het bedrijfs leven bleek er aanvankelijk een grote behoefte aan vermogen om de weder opbouw te financieren, terwijl er daarna een bijna niet te verzadigen behoefte voortsproot uit de expansie drang. Als wij immers een modern industrieel apparaat willen bezitten, dan zullen daarvoor de vereiste mid delen op tafel moeten komen. De vorming van kapitaal is een aan tal jaren begunstigd door een in Ne derland bestaand laag loonpeil. Bij 't voortschrijden der jaren is 't aandeel van de werknemers in het nationaal inkomen geweldig gestegen, totdat 't thans een percentage van om en nabij 75 heeft bereikt. Onder druk Van het aandeel van de werkne mers wordt gemiddeld een groter deel voor consumptieve bestedingen aange wend dan van het aandeel der onder nemers, omdat het inkomen van een ondernemer voortdurend onder de druk ligt van de expansiedrang van zijn bedrijf. Van de besparingen, die niet door de ondernemers worden gemaakt, komt slechts een bescheiden deel in de risicodragende sfeer terecht. Zij worden via spaarbanken en andere fondsen grotendeels belegd in obliga ties van lagere en hogere publiekrech telijke organen. Uiteindelijk worden deze besparingen aangewend voor pensioendoeleinden of voor zg. infra structuur van het land d.w.z. voor de aanleg van wegen, havens, industrie terreinen en andere collectieve voor zieningen, die pas op zeer lange ter mijn hun rente afwerpen nadat ze zijn aangevuld met investeringen in de ri sicodragende sfeer. De besparingen in ondernemers kringen lijken over hun hoogtepunt heen te zijn. In de eerste plaats zijn zij aangetast door de loonsverhogin gen. Vervolgens zorgen de belastin gen er voor dat ze niet voldoende kun nen toenemen. In de derde plaats moet een steeds groter deel worden afgezonderd voor vervangingsinveste ringen, die onder druk van de nood zaak tot modernisering en schaalver groting op een hoger niveau moeten worden gebracht. Meer slijtage. Het slotstuk van deze ontwikkeling vinden wij in de toenemende econo mische slijtage en de noodzaak tot uitbreiding van het bedrijfskapitaal zowel in de breedte als in de diepte. De prijsstijging, die uit de inflatie voortvloeit, is er oorzaak van, dat de voor afschrijving beschikbare midde len meestal met nieuw vermogen moe ten worden aangevuld. Dat nieuwe vermogen zou ook uit leningen kunnen komen. Die zijn ech ter ook in onvoldoende mate beschik baar - omdat de overheid via de kre dietrestrictie het voor leningen be schikbare bedrag beperkt. Het einde van het gehele proces is een stijgend tekort aan kapitaal dat de rente naar boven stuwt. In dit laatste stadium schijnen wij thans te zijn beland. Bij de economische strijd, die ont staat om het beschikbare kapitaal, trekken de zwaksten aan het kortste eind. Door rationalisatie en fusies heeft een beperkt aantal grote onder nemingen zich sterk gemaakt. Hun buffervoorraad aan eigen vermogen is zo groot, dat zij het gemakkelijkst kunnen opereren op de markt voor lang en middellang krediet. De open markt. Bovendien is voor hen de weg vrij naar de open kapitaalmarkt. Zij kun nen met een nieuwe aandelen—emis sie komen om hun financiële positie te versterken. Goede vooruitzichten voor deze ondernemingen stelt een be hoorlijk dividend in het verschiet. Het geld stroomt toe zonder dat er a priori vaste lasten aan verbonden zijn. Uit het voorgaande wordt reeds duidelijk, dat kleinere zakenmensen en particulieren veel minder beweeg lijk op de kapitaalmarkt kunnen ope reren. Zij zijn voor vermogenstekor ten aangewezen op hypotheken, ge wone leningen en bijzondere kredie ten onder staatsgarantie verkrijgbaar bij de Nederlandse Middenstands- bank. De directie van de genoemde bank heeft in haar jongste jaarverslag er reeds op gewezen dat het klein- en middenbedrijf het meeste heeft te lijden onder de gevolgen van de kre dietbeperking. Niet alleen de beperking speelt hen parten, ook de hoge rente vormt meer en meer een moeilijk punt om tot fi nanciering met vreemd vermogen over te gaan. Particulieren stuiten op de zelfde rentebarrière bijvoorbeeld bij de financiering van het eigen woning- bezit. Wie is de dupe? Toch worden met name kleine za kenmensen hoe langer hoe meer de weg van het krediet opgedrongen. Zij kunnen eenvoudig niet anders, wil len zij niet achterop komen in de Damesmode Tilburg Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. voortstormende economische ontwik keling. De marge tussen met het ka pitaal te behalen winst en de daaraan verbonden hoge vaste lasten wordt kleiner en kleiner, want de concur rentie blijft zijn vaste baan volgen. Een baan die een toenemend aantal kleine zaken uit de circulatie slingert. Krijgt dr. Holtrop gelijk, die voor zichtig aankondigde dat in West-Eu ropa een periode van deflatie kan na deren, dan moet men zich met angst afvragen voor hoevelen de krediet toren zal instorten met alle gevolgen daaraan verbonden. Maandagmiddag zal koningin Ju liana de verloving bekend maken van prinses Beatrix met Claus von Ams- berg. De volgende dag - op de ver jaardag van prins Bernhard - zal 't verloofde paar zich presenteren aan de regering en de Staten-Generaal in Den Haag en 's middags aan het ge meentebestuur van Amsterdam, zo staat nu vast. Het bezoek van het jong verloofde paar aan Den Haag op de verjaardag van prins Bernhard zal beginnen bij het Catshuis, waar premier Cals de prinses en Claus zal voorstellen aan de andere leden van het kabinet. De minister-president zal de verloofden toespreken en een heildronk op hen uitbrengen. Vervolgens gaat het paar naar het Binnenhof voor 'n ontvangst door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De presentatie op maandag voor radio, televisie en pers houdt ook in een persconferentie van het verloofde paar. Het is de bedoeling dat Claus von Amsberg zich bij die gelegenhe den zo goed mogelijk in het Neder lands zal proberen uit te drukken. Daartoe is de Westduitse diplomaat reeds enige tijd bezig met een stoom cursus Nederlands. Behalve het zo goed als voltallige bestuur, waren slechts een handjevol leden aanwezig op de voorjaarsverga dering die Waalwijks Belang maan dagavond in hotel De Twee Kolom men hield. Onder de aanwezigen be merkten wij het erelid van W.B. - de heer Jac. Spijkerman en de heer F. Smolders. De voorzitter de heer J. de Kort heete allen welkom, speciaal de bei de genoemde heren, wiens belangstel ling voor het doen en laten van W. B. duidelijk blijkt.. De voorzitter maakte van deze ge legenheid tevens gebruik om de heer Tom Burmanje namens het bestuur van W. B. geluk te wensen met de hem tijdens de slotvergadering van de Coupe d'Europe uitgereikte eervolle Brillenspecialist Optica Waalwijk Grotestraat 220, Houdt Bogaerts Telefoon 3560 b.q.g. 4140 ogen onderscheiding van de KNBB. Hiema werden de notulen van de vorige vergadering zonder op- of aan merkingen goedgekeurd en vastge steld. Uit het uitgebreide, uitstekend ver zorgde jaarverslag van de secretaris, de heer A. Tielen, ontlenen we de volgende voornaamste gegevens Het 57e verslagjaar van de vereni ging staat volgens -het jaarverslag in het teken van het 12 V2-jarig ambts jubileum van burgemeester J. Teijs- sen, dat op zaterdag 19 september werd herdacht. Dank zij de medewer king van de gehele Waalwijkse bevol king kon dit een grandioos feest wor den, hetgeen ook wel is gebleken. Het afgelopen verenigingsjaar is wederom gekenmerkt door tal van ak- tiviteiten, terwijl vele malen acte de presence werd gegeven bij tal van ge beurtenissen van plaatselijk belang. De bestuursleden die aan de beurt van aftreden waren, te weten de heren Jac. Bergmans, A. Beunes en A. Meijs werden herkozen. Het aantal leden ging dit jaar iets vooruit. Bij de financiële verantwoording werden de daarbij behorende beschei den door de kas-controle-commissie bestaande uit de heren Notaris Peters en Mr. Hoek - in orde bevonden. Er werden in het voorbije verenigingsjaar 7 bestuursvergaderingen gehouden en de gebruikelijke najaarsvergadering, welke op 30 november plaats had. Ten aanzien van de activiteiten van de vereniging kon verder nog het volgende worden vermeld Op 26 aug. bereikte Waalwijk de 20.000 inwoners, 24, 25 en 26 aug. werden er in samenwerking met de B.P. skelterwedstrijden georganiseerd op het Vredesplein; 5 sept. receptie bij biljartver. 't Zwaantje vanwege het 25-jarig bestaan; 12 sept. werd een beker beschikbaar gesteld voor de postzegelvereniging. 19 September Burgemeester Teijs- sen 12 V2 jaar in Waalwijk; aanwezig bij de huldiging, receptie, défilé, tap toe en vuurwerk. Dank aan verenigin gen voor défilé, politie, gemeentewer ken. 11 Okt. receptie verkenners An dreas Zijlmansgroep 30-jarig bestaan. 24 nov. aanwezig bij de ontsteking der feestverlichting; 28 nov. aanwe zig bij de huldiging van Anton Gee- sink in Lido; 11 dec. receptie 50-ja- rig bestaan van de Vakschool; 20 dec. receptie Bernadette-parochie; 19 mrt. kampioenschap Schaakvereniging; 24 april receptie RWB bij het behalen van het 2e klasserschap; 4 mei doden herdenking; 8 mei 50-jarig 'bestaan van het Rode Kruis en 85e verjaardag van de heer J. Tielen. 12 Juni: 30-jarig bestaan van de biljartver. Het Bandspel; 17-21 juni: biljartfestijn om de Coupe d' Europe. Verder was W.B. nog aanwezig bij de huldiging van de heer J. van Hui ten van het gilde St. Ambrosius waar hem een pauselijke onderscheiding werd uitgereikt. Zo heeft het verenigingsjaar 1964 - 1965 zich weer gekenmerkt door talrijke activiteiten. Vele aantrekke lijke evenementen hadden in de ge meente plaats, dank zij het initiatief of de medewerking van Waalwijks Belang. Helaas kon één schaduwzijde niet worden weggewerkt, n.l. de zeer geringe belangstelling der leden. Het bestuur betreurt het ten zeerste, dat er van de kant der leden vrijwel geen suggesties komen, waarmede de ver eniging en daarmee de gehele Waal wijkse gemeenschap haar voordeel kan doen. Om in haar opzet en doel stellingen te kunnen slagen, heeft de vereniging de activiteit en de werk zaamheid van al haar leden nodig en gaarne spreekt het bestuur de wens uit dat het voor ons liggend vereni gingsjaar in het teken zal staan van een ledental en van een daadwerkelij ke medewerking van elk der leden. Alleen dan zal Waalwijks Belang werkzaam kunnen zijn ten profijte en ten pleziere van Waalwijk en haar in woners. De voorzitter bracht de secretaris dank voor zijn zeer verzorgd jaarver slag, dat hierna zonder op- of aan merkingen werd goedgekeurd en vast gesteld. Bestuursverkiezing. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren E. Weyers en A. Tie len werden met algemene stemmen herkozen. Beiden namen hun benoe ming aan. In plaats van de heer W. Eibers, die wegens vertrek niet meer herkiesbaar was, werd gekozen de heer Theo Burmanje. De voorzitter wenste de herbe noemde bestuursleden alsmede het nieuw benoemde bestuurslid geluk met deze benoeming, doch gevoelde er behoefte aan om het scheidende bestuurslid de heer W. Eibers, dank te zeggen voor het vele dat hij voor W.B. heeft gedaan. Hij wenste hem in zijn nieuwe functie veel geluk en voorspoed. Later zal hem een cadeau worden aangeboden, dat past in zijn nieuwe omgeving. Activiteiten. Het bestuur van W. B. is van me ning dat er op de verlovingsdag van Kroonprinses Beatrix iets moet wor den georganiseerd. Op deze heuglijke dag moet de gehele gemeenschap uiting kunnen geven aan haar gevoe lens. Bij vorige gelegenheden had men gemerkt dat hieraan behoefte bestond. Na ruggespraak met het gemeentebe stuur is in grote lijnen een program ma samengesteld, dat echter voor een groot gedeelte door de bevolking zelf zal moeten worden uitgevoerd. Hierbij is de steun van de 4 oranjeverenigin gen onontbeerlijk. Het bestuur had n.l. gedacht op de dag dat de verloving zal worden be kend gemaakt, des avonds om 19 uur een kinderoptocht te organiseren met versierde fietsen en autopeds. De Oranjeverenigingen zouden dan van uit de verschillende wijken de kin deren naar het Raadhuisplein moeten dirigeren. Na de optocht zou er dan een défilé volgen, waama de kinderen zullen worden getrakteerd. Wanneer de kinderoptooht zal zijn ontbonden, zullen ook de ouderen hun feestvreugde tot uitdrukking kunnen brengen. Men stelt zich n.l. voor een grote lichtstoet te formeren. Hieraan zal alles wat gemotoriseerd is kunnen meedoen. De stoet zal op het Vredesplein worden opgesteld en voorzien van lampions en fakkels een rondgang door de gemeente maken, begeleid door de plaatselijke muziek gezelschappen. Op de dag zelf zal door het bestuur van Waalwijks Be lang een gelukstelegram naar het pa leis Soestdijk worden gezonden. Gids van Waalwijk Verder werd bekend gemaakt dat de fraaie Gids over Waalwijk over ongeveer anderhalve maand klaar zal zijn. De totale kosten hiervan zullen ca. f 5500 gaan bedragen. De leden van Waalwijks Belang zullen allen een exemplaar ontvangen, terwijl bij voorkomende gelegenheden aan be langrijke personen bij een bezoek aan Waalwijk een gids zal worden aange boden. Ook bedrijven zullen 'bij de verspreiding worden ingeschakeld, terwijl belangstellenden in de gele genheid zullen worden gesteld tegen een luttel bedrag een exemplaar bij het secretariaat van Waalwijks Be lang te bekomen. Waalwijks Belang zal tevens dit jaar wederom de traditionele taptoe organiseren. Men wil dit doen als sluitstuk van de dag waarop het jachthoorncorps "Comu Copiae" ter gelegenheid van zijn 15-jarig bestaan een concours voor jachthoomcorpsen organiseert. Voorts zal worden ge tracht in het najaar in het gemeente huis een expositie in te richten van werken van jonge Waalwijkse kun stenaars. Aanvankelijk had men de ze tentoonstelling reeds in het voor jaar willen houden, doch door onvoor ziene omstandigheden kon dit geen doorgang vinden. Tenslotte werd be sloten om alles in het werk te stellen Si.: mv#. - F/ A 1 31 cent per fles gezinsfles 11 cent om de open Waalwijkse tenniskampi oenschappen die reeds enige jaren niet meer werden georganiseerd, vol gend jaar weer te doen plaats vinden. In het verleden trokken deze kam pioenschappen grote belangstelling. Onder dankzegging sloot de voor zitter hierna deze zeer geanimeerde prettig verlopen voorjaarsvergade ring. tcho v^n het Zuióen Heuvelstraat 14 - Telefoon 26S82

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 7