wAAlwijkse en lanGsr.pAAtse c.ouRAnt LANDIS GYR Drie industriële centra en het Brabants welvaartsplan BEDRIJFSSCHOOL voor jongens en meisjes B en W stellen voor een financiële com missie te benoemen. DE JARIGE PRINS Ogen vragen brillen van STASSAR \m== A.s. donderdagavond gemeenteraadsvergadering HERDENKING OVERLEDEN GEMEENTE SECRETARIS Mr. F.TH.M. HAGEMANS Loon Sociale voorzieningen Algemene vorming HOGER ONDERWIJS vHerloqenbosch Boxmeer] losterH; Breda: Helmond! 'eurne ^Roosendaal Eindhoven .waard' Gebieden waarin de verstedelijking zal plaats hebben Blijvend landelijke gebieden binnen de conurbalie Blijvend landelijke gebieden buiten de conurbalie bepaalde aanpassingsplannen. Zd. Willemsvaart en Wilhelminakanaal moeten meer diepgang en grotere toegelaten vaarsnelheden krijgen. Het Postelkanaal kan een verbin ding met het Belgisch waterwegen stelsel tot stand brengen. Ook on derwijs, cultuur en recreatie vra gen aanpassing en verbetering. West-Brabant is met een ingrij pende verbetering van de werkge legenheid ten zeerste gebaat. Er moeten snellere verbindingen met 't havengebied van Rotterdam komen. In Zuidoost-Brabant, in de agglo meratie Eindhoven-Helmond, is 'n uitgebreid vertakt wegnet nodig om de belangrijke korte-afstands- pendel op te vangen. Het nieuwe Brabantse welvaarts plan geeft een compliment aan de boeren die steeds minder in aantal toch kans gezien hebben hun pro- duktie te verhogen. Van de hon derd werkende Brabanders waren er in 1947 24 in de landbouw, in 1960 elf en 1980, zo schat men, zul len het er nog maar vier zijn. Dat is dan ook de reden dat Brabant 'n snelle herziening van het agrarisch welvaartsplan wil. Met trots heeft het provinciaal bestuur van Brabant donderdag in het Haagse Nieuwspoort het nieu we ontwikkelingsplan aan de pers gepresenteerd. „De groei van de Noordbrabantse industrie was tot nog toe tweemaal zo groot als in de drie Randstad-provincies samen en ook groter dan het aandeel dat Gro ningen, Friesland. Drente, Overijsel en Gelderland gezamenlijk aan de nationale industrieële expansie le verden," werd door de commissaris der Koningin mr. C. Kortmann op gemerkt. MAANDAG 28 JUNI 1965 86e JAARGANG No. 49 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 —Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" „Met grote' verslagenheid deel ik U mede, dat de heer mr. F. Th. M. Hagemans, sinds 16 juni 1963 secre taris der gemeente Waalwijk, he den plotseling is overleden. Bur gemeester en wethouders hebben besloten om de overleden gemeen tesecretaris op donderdag 1 juli a.s. bij de aanvang van de dan te hou den vergadering van de gemeente raad te herdenken, waarna de ver gadering ten teken van rouw zal worden geschorst, om daarna de agenda-punten van de vergadering af te handelen. Verder hebben Burgemeester en Wethouders besloten om de excur sie naar de gemeente Beverwijk op woensdag 30 juni a.s. geen door gang te laten vinden, doch deze te bepalen op een andere in over leg met U te kiezen datum." aldus burgemeester Teijssen in een schrijven aan de leden van de raad van Waalwijk. De agenda van de raadsvergade ring vermeldt een aantal voorstel len tot het aangaan van grondtrans- acties en een aantal voorstellen tot het verlenen van credieten ten be hoeve van een achttal scholen. Van groot belang is, dunkt ons, het voor stel tot de instelling van een com missie voor de gemeente-financiën. VERLENGING REKENING-COU RANT-OVEREENKOMST DEKEN VAN RIELSTICHTING. Aan de „Deken van Rielstichting" is op 4 juli 1963 ter financiering van de bouw van 't nieuwe streek ziekenhuis, een krediet in rekening courant verstrekt van 100.000. De betreffende overeenkomst werd met de stichting aangegaan voor 1 jaar en verlengd met een jaar krachtens raadsbesluit van 28 mei 1964. De stichting vraagt nu het krediet wederom met een jaar te verlengen en wel voor het tijdvak 16 juli 1965 tot en met 15 juli 1966. TERREIN VOOR DE OPSLAG VAN MATERIALEN Momenteel vindt de opslag van het zwaardere materiaal van de ge meente Licht- en Waterbedrijven, zoals buizen, hulpstukken enz., in de open lucht plaats op een terrein, gelegen achter de gashouders, de magazijnen en werkplaatsen van deze diensten aan de Stationsstraat. Berging van deze materialen in een onoverdekte ruimte biedt geen bezwaren; vanwege de afmetingen van de buizen zou de opslag in een overdekte ruimte overigens niet mo gelijk zijn. Het genoemde terrein is echter niet geplaveid of gedraineerd, met als gevolg dat bij regenval de ge plaatste materialen in de modder wegzakken en de ruimte praktisch onbegaanbaar wordt. Dat het mate riaal van een dergelijke opslag veel te lijden heeft is duidelijk, zodat terzake voorzieningen zullen moe ten worden getroffen. De kosten van het ophogen, egaliseren, riole- ren en bestraten van het bedoelde terreingedeelte, ter oppervlakte van 1000 m2 wordt begroot op 20.- per m2, zodat een krediet voor de uitvoering van dit werk beschikbaar zal moeten worden gesteld van 20.000.-. Afschrijving van deze kosten zal plaats vinden in 15 jaren zodat de exploitatie van de gemeen tebedrijven met ingang van het jaar 1965 als gevolg hiervan zal worden belast met de rente ad 6% over 't geïnvesteerde bedrag, alsmede met de genoemde afschrijving ten laste van de gewone dienst, derhalve in totaal met 2.535.-. INRICHTING R.K. KLEUTER SCHOOL AAN DE TAXANDRIAWEG. Het bestuur van der r.k. kleuter school-centrum richt zich tot het college met het verzoek de nodige gelden beschikbaar te willen stel len voor de eerste inrichting van de r.k. kleuterschool, welke in aan- j bouw is aan de Taxandriaweg. I Voor de bouw van deze school werden door U de navolgende kre dieten gevoteerd: 290.034.- (28 juli 1960). 86.690.- (26 nov. 1964). De kosten van de eerste inrichting van de kleuterschool aan de Taxan driaweg worden blijkens de door 't schoolbestuur overgelegde kosten- begrotingen geraamd op 19.404,80. NOODLOKALEN VOOR HET KLEUTERONDERWIJS Als gevolg van het ontbreken van de nodige schoolruimte in het snel groeiende en nog steeds groei ende stadsdeel Waalwijk-zuid werd door de raad, om een groot aantal kleuters in dat deel der gemeente gelegenheid te geven tot het bezoe ken van een kleuterschool in zijn vergadering van 25 juli 1963 beslo ten een krediet beschikbaar te stel len ad 88.125.. voor de kosten en plaatsing van een noodgebouw. Genoemd semi-permanent gebouw, gelegen aan de 2e Zeine, is inmid dels betrokken en voert de naam van r.k. kleuterschool „De Zand hoek". B. en W. stellen de raad voor om formele redenen voor dit school gebouw op grond van de artikelen 50, 55 en 58 der Kleuteronderwijs wet aan het bestuur van de school alsnog in bruikleen te verstrekken. Eveneens stellen B. en W. voor de 4 noodlokalen van de kleuter school aan de Hugo Verrieststraat in bruikleen te verstrekken. In verband met haar huwelijk is door mej. W. M. C. Hoog Antink verzocht haar eervol ontslag te ver- Aanmelding en inschrijving van nieuwe cursisten is mogelijk vanaf heden aan ons adres, Vredesplein 4 te Waalwijk, tel. 04160 - 3141/3142, toestel 008. Tussen 1960 en 1980 kloppen 220 duizend mannen in Brabant om werk aan. De groei van de manne lijke beroepsbevolking in Nederland treedt de komende decennia voor ruim 23 percent in Brabant op. In deze twintig jaren vragen 95 dui zend vrouwen om werkgelegenheid. Deze cijfers staan te lezen in het Noordbrabantse Ontwikkelingsplan 1965, dat donderdag door het pro vinciaal bestuur is gepubliceerd. Door opstelling van globale streek plannen ook voor grotere concen traties van woon- en werkgelegen heid wil het provinciaal bestuur een verstandig gebruik van de nog be schikbare ruimte maken, die niet verder door versnippering in kleine verspreide kernen mag worden ver spild. Rond de toekomstige stede lijke agglomeraties, ruim genoeg van opzet, zijn groenruimten gere serveerd om de leefbaarheid van dit snel groeiende industriegewest te garanderen. Bij de plannen is ook een gunsti ge welvaartsbalans over de na-oor- logse jaren opgemaakt, die het be wijs levert voor de geslaagde indu strialisatie-politiek van Brabant. Veel meer dan de afgelopen twintig jaar zal de bevordering van de werkgelegenheid in de toekomst in hetzelfde tempo werkend op be paalde streken gericht zijn. In meer regionale en super-regionale industrie-terreinen van hoge kwa liteit wil Brabant aan de hoogste en meest gedifferentieerde vesti gingseisen van het Europese be drijfsleven tegemoet komen, In het Reimerswaal-plan langs de Oosterschelde, het Hollands Diep met Zevenbergen, Klundert, Hoge en Lage Zwaluwen en Moerdijk en de agglomeratie Eindhoven - Hel mond ziet het provinciaal bestuur drie machtige groeipolen voor ver dere industrialisatie. Het provinciaal bestuur wil in de keuze van de nieuwe bedrijven meer dan vroeger de nodige selec tie toepassen. Het nieuwe plan voor de ruimte lijke ontwikkeling verdeelt Noord- Brabant in stedelijke en landelijke gebieden. Daar zijn economische, agrarische maar ook recreatieve be langen mee gediend. Het urbane gebied omvat vier grote stedelijke agglomeraties, waarvan het Zuid oostbrabantse gebied Eindhoven- Helmond het hoogst genoteerd staat naast Breda-Oosterhout, Tilburg en omstreken en Den Bosch en omge ving. In de visie van de planologen zijn zes middelgrote agglomeraties gedacht: Bergen op Zoom en omge ving, Roosendaal, Oudenbosch en omstreken, de Langstraat, Deurne- Asten-Someren, Etten-Leur, Rup- chen. De twaalf kleine stedelijke eenheden zijn Bergeyk, Boxtel, Box meer, Budel, Cuyk, Dinteloord, Steenbergen, Uden, Vechel-Schijn- del, Werkendam alsmede een stuk je in de Kempen en de Roode Vaart. In de snel groeiende agglomera tie Eindhoven-Helmond zullen in 1990 1.600 mensen per vierkante ki lometer wonen. Dat is een-derde van de bevolkingsdichtheid van de Randstad Holland. Een bewijs dat Brabant nog de nodige ruimte biedt. Maar die wordt tijdig veiliggesteld om goed te kunnen wonen en wer ken. Tot 1990 zal 55 duizend hecta re grond in Brabant door stads- en dorpsuitbreidingen in beslag ge nomen worden. De oppervlakte van het bebouwde gebied zal in 1990 tweeëneenhalf maal zo groot zijn als thans. Maar ook dan is nog slechts elf percent van de totale oppervlakte door steden en dorpen in beslag genomen. De deskundigen van de provinci ale planologische dienst, het ETI en het provinciaal opbouworgaan, die de bouwstoffen voor dit ontwikke lingsplan aandroegen, realiseren zich dat prognoses nooit onwrikbaar zijn. Wat gaat bijvoorbeeld met de vestigingsoverschotten gebeuren De behoefte aan grond kan groter zijn dan nu voorspeld wordt. De zuidelijke vleugel vande Randstad Holland in het Nieuwe Waterweg gebied heeft nu al met ruimtege brek te kampen. Langs het Hollands Diep op de Brabantse wal en in het gebied van Reimerswaal in de Oos terschelde is een overloop van de opgesloten Randstad - industrie te verwachten, 't Plan voor de ruim telijke ontwikkeling voor Noord- Brabant is gebaseerd op de actuele ontwikkeling in 't verstedelijkings- proces. Het houdt rekening met de feitelijke economische situatie, zo stelt het provinciaal bestuur, in 'n beschouwing over de drie uitverko ren superregionale industrieterrei nen. Een nadere studie is volgens het provinciaal bestuur nog nodig om uit te maken waar de regionale indus trieterreinen van grotere omvang en hoge kwaliteit moeten komen en hoe ze moeten worden opgezet en wat de tijdsvolgorde van aanleg en vorm moet zijn. Het is een zaak van provinciaal beleid te zorgen dat op drie plaatsen Reimerswaal, Hol lands Diep en de agglomeratie Eindhoven-Helmond die industrie terreinen worden aangelegd. Mis schien onder andere voor grote che mische bedrijven en metaalindus trieën. Het Reimerswaal-plan in de Oosterschelde kan in 1980 een in ternationale ontwikkeling hebben. De Brabantse wal langs het Hol lands Diep kan de grootste binnen schepen en coasters ontvangen. Ge zien de draagvastheid van de schra le zandgronden en de sterke bevol kingsconcentratie zal ook de agglo meratie Eindhoven-Helmond met ruimte en arbeidskrachten in Peel en Kempen industrie-terreinen van groot formaat voor de toekomst no dig hebben. In het ontwikkelingsplan pleit 't provinciaal bestuur ook voor ver snelde wegenbouw, waarin Bra bant een grote achterstand heeft. Deze noodsituatie is onduldbaar. Ook het Brabantse vaarwegennet, vooral de kanalen en rivieren, vraagt 'n versnelde uitvoering van RUIMTELIJK ONTWIKKELINGSPLAN NOORD-BRABANT Dinsdag viert Z.K.H. Prins Bernard zijn 54e verjaardag. Onze beste wensen gaan uit naar de jarige en de gehele Koninklijke familie. Met ingang van 1 september a.s. begint op onze bedrijfsschool een nieuw opge zette opleiding voor jonge mensen, die in de toekomst een aantrekkelijke en vaste werkkring in ons bedrijf op prijs stellen. Tot op heden hebben zich reeds verschillende jongeren aangemeld. Er zijn echter nog enkele plaatsen vrij. WONINGBOUW Minister Bogaers (Volkshuisves ting) wil in 1967 proeven nemen met een vrijere huurbeheersing in grote delen van Nederland. Hij denkt aan gebieden in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, de kop van Noord-Holland, Zeeland, Oost- Brabant en Noord-Limburg. Volgend jaar zal hij plannen hiertoe voorleg gen aan de betrokken Gedeputeerde Staten en aan de gemeenten die er voor in aanmerking komen. Andere belangrijke punten uit het wetsvoorstel zijn Algemene huurverhoging van nul tot dertig percent totaal in twee fa sen op 1 januari 1966 en op 1 ja nuari 1967. Vanaf 1 januari 1968 jaarlijkse huurverhogingen van vier percent voor alle gesubsidieerde woningen, totdat de subsidie is „afbetaald". Hogere subsidie voor nieuwe wo ningen. Een betere soort woningwetwonin gen, keuzewoningen en bejaardenwo ningen. Het wetenschappelijk onderwijs vraagt de komende jaren veel meer voorzieningen dan werd verwacht. De regering heeft besloten een 4e technische hogeschool in Noord- Holland te vestigen; de komende ze ven jaren zal minstens 350 miljoen per jaar worden besteed aan bouw programma's van universiteiten en hogescholen. Vroegere plannen spra ken van 150 miljoen; voor 1965 wordt 125 miljoen extra begroot voor de bouwplannen, waarmee deze post stijgt van 200 tot 325 miljoen. Het ligt in ons voornemen om voor de jongeren en hun ouders die interesst hebben, in de maand juli een voorlichtingsavond in de kantine te beleggen, waarbij vrijblijvend alle nadere inlichtingen worden verstrekt omtrent

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1