waalwijkse en UnastPAAtse couRAnt Het nieuwe Reclamebeleid De E.E.G. in het slop Jampe Tuinder ernstig gedupeerd door wateroverlast te Waspik Brief uit Australië Ogen vragen brillen van STASSAR 4 2002 2'J 2'JN WEL "GESTART* MAAR MET EEN AMPER "POEL"0KI2E KOLLEK- tie sportschoenen! ZBEREIKEN DE "FINISH": TEVREDENHEID. Damesmode Tilburg MAANDAG 5 JULI 1965 86e JAARGANG No. 51 e tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 ^ureauxj^Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Het invoeren van reclame op alle netten van radio en televisie zal zo geleidelijk mogelijk geschieden en in de aanlooptijd beneden het maximum van 24 minuten zendtijd per dag blij ven. De regering is bereid te bevor deren, dat in ieder geval op zondagen en op christelijke feestdagen geen re clame zal worden uitgezonden. Aldus deelt mionister Vrolijk mede in de memorie van antwoord op het voor lopig verslag van een bijzondere com missie uit de Tweede Kamer over de nota "Omroepbestel". Het zo gelei delijk mogelijk invoeren van reclame dient ter vermijding van een schok effect. De NRU en de omroeporganisaties zijn inmiddels gemachtigd de nodige voorbereidingen te treffen voor de uitzending van een derde radio-pro gramma over het in het najaar gereed komende fm--net. Er is geen wijzi ging gekomen in het voornemen van de regering het overgangsbestel voor radio en televisie zo mogelijk om streeks oktober van dit jaar in wer king te doen treden. Een uitbreiding van de televisie zendtijd wordt overwogen in het licht van de creatieve en financiële moge lijkheden. Naar de mening van de minister biedt het in de nota omschreven over gangsbestel gelijke kansen voor de verschillende stromingen, en niet al leen aan degenen, die van dezelfde uitgangspunten wensen uit te gaan als de ondertekenaar van de nota". Het overgangsbestel heeft volgens de mi nister een onmiskenbaar open karak ter, omdat het gebruik van radio en televisie openstaat voor iedere groe pering, die aan bepaalde, uit de bij zondere aard van deze media voort vloeiende criteria voldoet. Minister Vrolijk zet in de memorie van antwoord uiteen, dat ook dege nen, die het huidige bestel verwer pen, welkom zijn, ,,mits zij zelf ge bruik maken van de kansen, die hun en anderen gelijkelijk worden gebo den". Tot op grote hoogte, zo blijkt uit de memorie van antwoord, kan de be windsman meegaan met de opvatting, dat werkelijke openheid van het om roepbestel in beginsel dient in te hou den dat de omroep voor alle groepen binnen ons volk toegankelijk is, even wel, „onbeperkte toelating zou in de praktijk leiden tot een volkomen ver snippering en reeds daardoor tot een ongenietbaar programma." Minister Vrolijk zegt voornemens te zijn aan eventuele nieuwe organisa ties zendtijd toe te wijzen op vaste dagen en uren, voorzover dat met de eisen van de programma-coördinatie is te verenigen. Het ligt in de bedoe ling de programmaopbouw voor de 3 radionetten dusdanig te effectueren, dat voortdurend een programma van lichte ontspanningsmuziek kan wor den beluisterd. Minister Vrolijk zal het vraagstuk van de locale zenders en regionale omroepen met spoed verder in studie nemen, evenals het vraagstuk van het centraal antennesysteem. Pers-percentage In antwoord op de vraag naar het voor de pers te reserveren deel van KINDERBIJSLAG UITGEBREID VOOR BUITENSHUIS STUDERENDE KINDEREN Voor buitenshuis studerende kin deren, waarvoor tot nu toe voor de belasting een drievoudige aftrek gold, zal voortaan ook een drievoudige kin derbijslag-uitkering worden gegeven. De Tweede Kamer besliste dit op voorstel van de heer Scholten (CHU), die direct de steun kreeg van de KVP. De beslissing genomen bij de aan passing van de sociale verzekerings wetten aan de belastingwetten, werd er overigens op het nippertje doorge sleept er waren 56 voorstanders en 52 tegenstemmers. De tegenstanders waren de socialisten, de anti-revolu tionairen, PSP, CPN én een aantal liberalen. Zij menen dat het niet he lemaal rechtvaardig is om nu nog maals iets extra's te doen voor bui tenshuis studerenden, zoals de semi naristen. de reclame-opbrengst herinnert de mi nister er aan, dat de meerderheid der pacificatiecommissie van mening was, dat een percentage van tenminste 60 van de netto-inkomsten uit reclame aan de zendgemachtigden ten goede behoort te komen. Deze opvatting is naar de mening van mr. Vrolijk een redelijk uitgangspunt, met dien ver stande, dat het percentage voor de pers zeker minder dan 40 zal moeten bedragen. Hij acht het bezwaar dat de tege moetkoming van de pers in de beoog de vorm niet bevorderlijk zou zijn voor de onafhankelijkheid van de pers, gezocht en niet steekhoudend. Wanneer in overleg met de Staten- Generaal het beginsel van deze com pensatie is vastgelegd en de omstan digheden bepaald waaronder deze aan de pers wordt uitgekeerd en op een door de pers zelf te bepalen wijze over de verschillende persorganen wordt verdeeld, dan kan de minister zich niet voorstellen dat hierdoor de pers jegens de regering aan onafhan kelijkheid zou inboeten. Wanneer tengevolge van de invoe ring van reclame in de omroep het in komsten-accres van de pers al te zeer zou achterblijven, vergeleken met hetgeen in het verleden het geval was, zal de pers een financiële tegemoet koming hiervoor worden geboden ge durende de overgangstijd om de aan passing aan de nieuwe situatie te ver gemakkelijken. De minister zegt, dat het achterblijven tegenover de minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, van Economische Zaken en eventueel van Financiën moet worden aangetoond. DE STAAT EN DE OLIEWINNING Amendementen zetten twee remmen aan. De regering zal niet zonder meer kunnen beslissen dat de staat mee gaat doen aan de jacht op de kostbare olie en het gas, die waarschijnlijk on der de Noordzee-bodem zijn te vin den. De Tweede Kamer zal daar eerst een oordeel over kunnen geven. De socialistische bewindsman van Econo mische Zaken, minister Den Uyl - zelf een voorstander van staatsdeel- name in de olie— en gaswinning als dat nuttig is - moest deze voor hem nogal bittere pil donderdag slikken tijdens het debat in de Tweede Kamer over de „natte mijnwet". Al verzette zich de minister met'al le kracht, de Tweede Kamer nam - op voorstel van de heer Blaisse (KVP) en de heer Geelkerken (ARP) - twee wijzigingsvoorstellen aan, die bepalen dat de bewindsman een machtiging van de Kamer nodig heeft als hij de overheid wil laten meezoeken naar de olie en dat de Kamer ook - als zij dat wil - tevoren mee kan oordelen over de vraag of, als er eenmaal olie en gas zijn gevonden, de staat als partner kan meedoen bij de winning en de verkoop. Eens moest het er toch van komen. Eens moesten de twee wezenlijk van elkaar verschillende opvattingen over de éénwording van Europa botsen. De weg naar de Europese éénmaking voert nu al jarenlang steeds weer langs de afgrond. Telkens als men het niet eens kon worden, begon men een marathonziting, in de overtuiging, dat wel weer iemand iets toe zou ge ven om uit de impasse te kunnen ko men. Dat lukte ook telkens, maar donderdagavond niet. Men zal zich overigens langs een afgrond blijven bewegen, als men zaken blijft doen met een Frankrijk, dat de énmaking van Europa wezenlijk anders ziet dan zijn vijf partners en dat met een ver bluffende koelheid en een ontwape nend zelfvertrouwen blijft trachten de rest van Europa zijn wil op te leggen. De ministerraad van de Europese Gemeenschap heeft geen overeen stemming bereikt over de voorstellen tot gemeenschappelijke financiering WIESENTHAL LAAT MOORDE NAAR VAN 1800 VROUWEN ARRESTEREN Een dezer dagen zal de Weense ingenieur Simon Wiesenthal een nazi- misdadiger laten arresteren die de dood van 1800 vrouwen op zijn ge weten heeft. Hij heeft dit donderdag tijdens het vrijheidscongres van de Nederlandse Vereniging van Ex-Po litieke Gevangenen (Expogé) in de Grote Zaal van de Haagse Dierentuin bekend gemaakt. De heer Wiesenthal was naar Den Haag gekomen om voor de ex-poli tieke gevangenen een referaat te hou den. Daarin zei hij ondermeer „Onder de zon van onze democratie ontstaan moerasbloemen die voorlopig nog niet naar een massa-beweging streven, die echter alle op een politieke of economische crisis wachten. Zij wach ten op ontevredenen, op werklozen en teleurgestelden. Dan, als het zo ver is, willen zij een rol spelen en voor die tijd hebben zij hun leuzen gereed." Weinig steun „Ik denk er niet aan de kleine (neo-nazitiséhe) bewegingen, die in bijna alle landen van Europa bestaan (ook in Nederland) te over schatten. Maar onderschatten mag men hen ook niet. Want ook in de twintiger jaren heeft men om Hitier geglimlacht. Hij wist ook de plaats waar Bor- man zich bevindt, evenals Mengele. van het landbouwbeleid. Al vrijwel zonder hoop te komen tot 'n akkoord, waren de ministers 's avonds laat aan tafel gaan zitten om te vergaderen over een vraagstuk, dat de „zes" scherp verdeeld houdt. De bijeen komst eindigde om vijf voor twee zonder dat een datum voor hervatting van de discussie werd vastgesteld, iets dat nog niet eerder in de E.E.G. is gebeurd. Minister Luns deelde de mislukking mee aan de pers toen hij somber kijkend de vergaderzaal ver liet. Tegenover de kritiek van de Euro pese commissie stond echter de voor al voor zijn Benelux-partners pijnlijk verrassende steun van de Belgische demissionaire minister van Buiten landse Zaken, Spaak, aan het Franse standpunt. Uitgaande van de stelling, dat hij slechts als aftredend minister de verantwoordelijkheid kan aanvaar den van reeds aangegane verplichtin gen betoogde Spaak, dat de minister raad van de E.E.G. zich diende te be palen tot hetgeen gedaan moest wor den regeling van de financiering der landbouwpolitiek Hij voegde er aan toe „niet te be grijpen wat men thans voor het Euro pese parlement wil bereiken". Beto gend, dat het in de toekomst zal moe ten komen tot een aanpassing van de invloed van de Europese assemblee aan de integratie van de „zes" achtte hij echter deze kwestie „thans niet aan de orde". BUS VALT IN RAVIJN In het zuiden van Honduras zijn jl. dinsdagavond 32 mensen omgekomen en 20 gewond bij een busongeluk. De autobus viel in een ravijn door het weigeren der remmen. Het merendeel van de 54 reizigers maakte deel uit van de balletgroep van Costa Rica, die op weg was naar Tegucigalpa om daar een serie voorstellingen te ge ven. Onder de slachtoffers zijn mevrouw Coralia de Romero, leidster van de balletgroep en haar echtgenoot, dr. Arturo Romero, arts en bekend poli ticus van de republiek Salvador. Ro mero was in 1954 kandidaat voor het presidentschap. De regering van Hon duras heeft drie dagen nationale rouw afgekondigd. Norlane, 2e Pinksterdag 1965. Stop er mee, het is zo slecht voor je- Mijn vriend, Willem de Bossenaar, wil weten waarom ik niet stop met roken. Als hij het kan laten, waar om ik dan ook niet? Wat houdt me tegen? „Willem", stribbel ik tegen, „ik rook graag en bovendien heb ik 't nodig. Als ik niet rook, word ik ver velend en begin te snauwen tegen mijn vrouw". „Snauwen tegen je vrouw moet je ook kunnen doen zonder te roken. Als ik vanavond thuis kom en ik wil snauwen, dan doe ik het". „Willem, je begijpt het niet, ik wil juist niet snauwen en zeker niet tegen mijn vrouw". „Maar zie je dan niet in dat je een slachtoffer bent van je slechte gewoonte? Jij bent slaaf van je ta bak en hard op weg naar je begra fenis". „Och Willem, ik ben op weg naar mijn graf mèt een sigaret en jij BUDDEMEYER chemisch reinigen grotealrdut 95 waalwijk zonder, maar mèt sjagrijn. Ik voel me lekker en jij vreet je op van de zenuwen. De zenuwen liggen bij jou bijna aan de buitenkant en je zit maar te krabben en vervelend te doen". „Ik vervelend doen?" schreeuwt hij. „Ja, en waarom schreeuw je zo hard?" „Ik schreeuw nooit hard". „Best, en waarom zit je ook nog op je nagels te bijten?" Willem kan er echt niet onderuit, want zijn nagels zijn opgegeten tot op het vlees. „Nou ja, zo nu en dan bijt ik wel eens een stukje, maar dat is toch altijd nog beter dan roken". „Willem, jongen, rook of rook niet, het laat mij koud, maar pro beer mij niet over te halen net zo stom te doen als jij". Dan loop ik verder alleen naar huis. Onderweg moet ik het huis passeren van 'n Australische vriend, Bill Wileman. Bill is een gezellige vent, die elke avond na het werk ergens binnenloopt om er 'n „paar" te vatten. Dan neemt hij er nog 'n „paar" mee naar huis en zit hij voor het raam en roept me vaak binnen om even mee te doen. Ik nader zijn huis en kijk ver langend naar het raam. Maar... Bill staat deze keer in de voortuin, ge spoord en gelaarsd voor hun tuin werk, een grote hark in de hand. Verbaasd blijf ik staan: „Bill, what are You doing here?" Hij lacht mg, toe en zegt: „Wel, werken zoals je ziet. Waarom?" „Mmm.aarr.stotter ik, heb je er niet een „paar" gehad zojuist en heb je er nog niet „enkele" in de ijskast?" Zijn glimlach wordt nu gelijk aan die van een heilige en hij zegt ferm: „Nee, ik ben er mee gestopt". „Er mee gestopt?" „Ja, en als ik 't kan opgeven, Pe ter, waarom jij dan ook niet?" „Maar Bill, ik wil het niet op- OOK BIJ WERKLOOSHEID LOONGRENS OP f 20.000. Motie-Roolvink kost 700 miljoen Minister Veldkamp (Sociale Zaken) bood donderdagavond allerminst ver zet tegen het door de heer Roolvink (ARP) ingediende en door een ruime Kamermeerderheid gesteunde, voor stel om iedereen, die minder dan 20 duizend gulden loon per jaar ont vangt, ten volle te laten meeprofiteren van de nieuwe „arbeidsongeschikt heidsverzekering", die waarschijnlijk over anderhalf jaar van kracht wordt. „Ik heb er begrip voor", zei hij, maar hij voegde er aan toe, dat dan ook de loongrens voor de werkloosheidswet op twintigduizend gulden zou moeten komen te liggen. STUDIE-TOELAGE NAAR f 3850. - De maximum rijksstudietoelage voor studenten wordt met ingang van het komende studiejaar verhoogd van 3400 gulden tot 3850 gulden p. jaar. Minister Diepenhorst (Onderwijs) heeft dit besloten wegens de gestegen kosten van levensonderhoud en stu die. Deze maximumtoelage is alleen voor op kamers wonende studenten, die geen financiële steun van hun ouders krijgen en zelf ook geen inko men hebben. Op kostschool vertoevende kinde ren krijgen 3 pet. kindertoeslag. geven, ik voel me er heel lekker bij". „Je moet eens proberen", oreert hij, „om je bepaalde dingen te gaan ontzeggen. Je wordt dan vast een beter mens". Is het de zon, of komt er werke lijk het begin van een nimbus om zijn hoofd? „Bill, wanneer is deze geestelijke revolutie bij jou eigenlijk begonnen en hoe begon het?" „Wel, het was alsof een stem me zei hoe verkeerd ik doe en altijd heb gedaan. De stem vertelde me dat ik me voortaan moest gedragen als een volwassen mens met verant woordelijkheidsgevoel en niet als een verwend kind, zoals ik altijd gedaan heb. Er zijn trouwens hoge re dingen in het leven dan drinken enroken". „Ja, ja", zeg ik maar, „en wat zei je vrouw nog meer, Bill?" Zijn nimbus verbleekt op slag en hij snauwt me een paar heel lelijke woorden toe en verdwijnt naar bin nen, de tuin, de tuin latend. Ik loop door en vraag me af, waarom der gelijke lui het vloeken niet op hun lijst van „stoppen ermee" zetten. Thuis marcheer ik meteen door naar de keuken en snuif om te weten wat de pot vandaag wel zal schaften. Ik ruik echter nog niks. „Waarom kom jij toch altijd hier binnen, snuivend als 'n jachthond?" „Kwestie van appreciatie voor al het goeie wat straks komt. By the way, wat eten we vanavond?" Ze schuift me een bord toe: „Je maal". Een slablad, een stukje tomaat, 'n stukje magere kaas en een half ei, zo groen als gras. „Wat moet dat?" „Vandaag heb ik op de T.V. een programma gezien, en die man zei, dat we teveel eten en ook te vet. WAAR DE. WARD LOOpSTERS? Markt Waalwijk Het is hoog tijd dat we er mee gaan stoppen". Geen twijfel, het zal allemaal wel overgaan, maar het score-bord staat me niks aan. Willem stopte met roken, Bill met drinken en mijn vrouw met eten. En ik? Wel, ik stop vandaag ook met schrijven. Tot de volgende keer. Van Loon. Heuvelstraat 14 Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Fouten van wate'rsch. De Beneden Dongen. Wat voor enige dagen nog als een prach tig en lucratief gewas werd aangezien is in korte tijd volkomen teniet gedaan. Hiervan waren we getuigen toen we 'n bezoek brach ten aan het bedrijf van tuinder N. van Mar- rewijk aan de Capelse weg, waar de ge meenten Waspik en 's-Gravenmoer aan el kaar grenzen. De heer v. Marrewijk gaat heel begrijpelijk gebukt onder deze zorgen. Terecht had hij hoge verwachtingen van zijn tomatenoogst. Het stond er alles prima ver zorgd en weelderig groeiend bij totdat die fatale regenval van 'n week geleden in en kele uren tijd een vernietigend spoor naliet. Niet direct waren de gevolgen te overzien al vreesde men het ergste toen het water pas na ruim 4 dagen wegzakte. Nu echter ver schrompelen de gewassen: tomaten, chry santen, zomerasters, zinia's en kasperziken. De wortels blijken verstikt te zijn, de oogst zal achterwege blijven. Consulenten van de rijksvoorlichtingsdienst begrootten de schade op f 19.600. 5 keer onder water in 6 jaar. Sinds dhr. v. Marrewijk, 29 jaar, nu 6 jaar geleden van Naaldwijk uit het West- land trok om zich in 's-Gravenmoer een be staan op te bouwen, is zijn bedrijf, 1 ha en 10 a, waarvan 6700 m2 glas met 2600 m2 stookkassen, al 5 keer onder water gelopen. Deze keer is de schade wel het grootst. Veel al was het in de wintermaanden dat het water zijn vernielingen aanrichtte. Nu in het hoogseizoen en 't moment is 't wel zeer fataal en de schade gaat op dit bedrijf wel bijzon der zwaar drukken. Ramp was te voorkomen. Bedroevender voor de gedupeerde wordt de zaak, omdat met hem meerdere inge landen de overtuiging uitspreken dat dit al les voorkomen had kunnen worden. Er heerst in dit rampgebied n.l. bij verschillen de mensen de mening dat het polderbestuur van de Beneden Dongen, waar deze polder onder ressorteert, in deze niet vrij uit gaat. Er is n.l. niet voldoende schouw gemaakt in de sloten en andere waterwegen die het overtollige water moeten afvoeren. Ook de kaden van de Leye zijn beslist te laag. De watertoevoer naar het gemaal werd door het vuil onnodig ernstig gestagneerd. De sluizen werden niet of te laat geopend. Het was op een gegeven moment zelfs zo dat er geen 1 water kwam aan het gemaal, omdat er ver- Wat een veelbelovende oogst leek, schrom pelt nu ineen. De bladeren gaan in deze de vruchten al voor. schillende knelpunten in de waterwegen waren. Het duurde zo te lang voordat het water door de trekvaarten kon worden ge loosd. Toen het water er eenmaal was heeft men met man en macht schouw gemaakt, met het gevolg dat het water toen ook in korte tijd zijn weg vond. Een bewijs voor de ingewijden dat zelfs al werd het 40 ha boezemgebied, weiland, bij de Hoge Brug niet gebruikt, deze ramp voorkomen had kunnen worden. Een kwestie van perso neelsbeleid? zo vragen ingelanden zich af. Eigen initiatief. Nog zou het niet te laat zijn geweest, als de heer v. Marrewijk niet was gestuit in zijn initiatief. "Het was bru taal", zo zegt v. Marrewijk, "maar toen een catastrofe me boven het hoofd hing, zag ik geen andere oplossing meer dan de polder weg door te steken, waarmee ik tegelijk de bietenoogst van een aantal boeren zou red den. Onder politietoezicht moest het gat worden gedicht. Was het nog 2 uur open gebleven-", zo verzucht hij. Ofschoon het merendeel achter schot blijft, zo vervolgt hij, hebben enkelen toegezegd het proces voor

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1