Commissie voor de gemeente-financiën ingesteld Sm id je Verholen en de strijd tegen Mars 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 JULI 1965 2 Beëdiging waar nemend secretaris Commissie gemeente-financiën Commissie wering van schoolverzuim Hamerstukken Raad van Waalwijk herdenkt Mr. Hagemans Sluiting en tentoonstelling van de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie te Waalwijk HET GEHEIM VAN EEN NACHT deze daad te zullen mee betalen. Ook in de winter van 1959-1960 greep v. Marrewijk op dezelfde manier in, maar toen kreeg hij achteraf de goedkeuring en/of instemming van de betrokken instanties. Nu ontbrak de nodige medewerking en begrip, aldus deze tuinder, al zijn er meer ingelanden die be zwaren hebben tegen de hopeloze situatie in dit gebied, welke voor een deel pas is ont staan na de verkaveling, nu 8 of 10 jaar geleden. Wie verleent hulp? Er blijken dus fou ten te zijn gemaakt en de cultuur techn. dienst zal dit uitpluizen, zo veronderstelt v. Marrewijk. "Het borgstellingsfonds is in feite geen redding voor me, zo vervolgt hij aarzelend, maar ik kan nog hopen op het watersnoodsfonds 1962". Een hoop die vol gens anderen overigens ijdel zal blijken. Ook prijst v. Marrewijk zich niet erg gelukkig met het feit dat tot op heden het polderbe stuur niet eens haar belangstelling toonde. "Toch voldeed ik altijd aan mijn plichten tegenover de Beneden Dongen, en waar plichten zijn, daar zijn toch ook rechten?" "Ik hoop nog steeds op verbetering van de situatie. Zo niet dan zal ik over moeten gaan tot het inpolderen van mijn bedrijf, maar dat kost me minstens f 10.000." Voorlopig zal de man die zich zoveel van de oogst van dit jaar had voorgesteld, niet bij de pakken blijven neerzitten. Maar als 't hem onmogelijk wordt Verweer van polderbestuur Voorzitter A. Schoenmakers te Raams- donk wijst de beschuldigingen welke door de ingelanden aan het polderbestuur in deze moeilijke en pijnlijke kwestie worden geuit zeer beslist van de hand. "Wij hebben al het mogelijke gedaan. De betreffende percelen hebben een natuurlijke lozing en de grote hoeveelheid bovenwater hebben deze lozing onmogelijk gemaakt. De kaden mogen niel hoger zijn dan 2.50 m, dus in feite is heel deze streek boezemgebied, wat het ten ene male ongeschikt maakt voor het tuinbouw bedrijf. Alleen' een grotere bemaling bij de Hoge brug kan een oplossing brengen, maar daarvoor krijgen wc zeer zeker geen toe stemming van het rijk,' omdat over 3 of 4 jaar, als het Haringvliet zal zijn afgesloten, de kwestie uit de wereld zal zijh. En wat het schouwmaken betreft, we waren al geruime tijd hiermee bezig, maar het slechte weer stagneerde dit werk. Bovendien is het itiet mogelijk in een gebied van 27.000 ha op elk moment de zaken voor 100 in orde te hebben. De uiteindelijke oorzaak is dus de stijging van het bovenwater". Nonsens! Deskundigen op dit gebied naar hun oordeel vragend, hadden een kort en bondig antwoord op het verweer van het be stuur nonsens! Dit geval heeft met natuur lijke lozing en bovenwater niets te maken. Dit gebied heeft n.l. behalve een natuurlijke lozing onder normale omstandigheden tevens de mogelijkheid in de bemaling betrokken te worden. En juist dit is verzuimd. De sluizen bleven te lang dicht. En bemaling werd on voldoende en te laat ter hand genomen. Het is dus louter een bestuurlijk beleid dat is terug te brengen tot een personeelsbeleid. Geen gehoor. De ingenieurs van de cul tuur-technische dienst te Tilburg konden ons over deze zaak inlichten. Ir. Franken kon alleen meedelen Deze zaak nauwkeurig be studerend kan ik er mij persoonlijk een oor- dcl over vellen. Niet echter als man van de dienst kan ik daarover mededelingen doen. Dit is voorbehouden aan de provinciale wa terstaat. Nu kan ik er moeilijk over oordelen of 't polderbestuur al of niet heeft gefaald". Inmiddels heeft zich weer een volgende als gedupeerde gemeld. Op het berdijf van de heer J. Verschuren constateerde de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst ook een schade als gevolg van de wateroverlast en wel van ruim f 3.000. Ook hier liepen de stookkassen vol. langrijke financiële aangelegenhe den. Het voeren van een verant woord financieel beleid is immers slechts mogelijk, indien zowel bij het college van B. en W. als bij de raad een goed inzicht bestaat in de financiële aspecten, die aan het te voeren beleid ook op langere ter mijn verbonden zijn. Hij verzeker de, dat de commissie zoveel moge lijk om advies zal worden gevraagd. Alleen dan kan vruchtbaar worden gewerkt, als men elkaar verstaat en tegemoet wil treden. A.an het verzoek van de heer Van Eijl wilde hij graag tegemoet ko men, maar hij vroeg daarnaast van de raadsleden het nodige vertrou wen van B. en W., die niets anders beogen dan de raad zoveel mogelijk in de financiële situatie van de ge meente te betrekken. Tot leden van de commissie wer den, nadat de raadsleden zich hier over enige tijd buiten de raadszaal hadden beraden, benoemd de heren v. Heesbeen, Duyvelaar, Dercksen en v. Eijl. gewijzigd in die zin, dat het aantal bestuursleden in plaats van 9 voor taan 11 kan bedragen. Er werd besloten grond te kopen van W. Vermeulen-Naayen, J. A. Verhoeven, J. Versteijnen, P. E. de Haan, Mevr. M. v. Heesbeen-Kee tels* J. H. v. Huiten, P. M. Klerkx, C. C. A. Klerx, J. P. v. d. Mee, H. A. v. Iersel, J. L. Couwenberg, J. A. Bayens en van de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente van Be- soijen. Van mevr. Grothe-Tretzmüller zullen de woningen Stationsstraat 92, 92a, 92b en 90c worden gekocht. Aan J. P. van der Mei kan 'n strook grond ter grootte van 46 centiaren worden verkocht. M. P. Casteleijns en W. C. v. d. Velden kunnen de door hen be- werker een zeer grote steun ge woonde gemeentewoningen resp. St. Antoniusstraat 109 en Beatrix- straat 6 van de gemeente kopen. De winkelwoning Pastoor Kuypers- straat 26 zal op verzoek van de be woner, de heer D. Gennissen, wor den verbouwd. De raad gaf B. en W. toestem ming tot voeren van een rechtge- ding inzake onteigening van grond, gelegen ten oosten van de haven. De gemeente stelt zich garant voor tijdige betaling van rente, af lossing enz. van een door de stich ting Dierentehuis Waalwijk aan te gane geldlening ad. 81.000,—. De bijdrage per zwervend dier uit de gemeente werd verhbogd van 50.- tot 70,—. De openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk werd een lialf uur na de herdenking van de overleden gemeente-secreta ris Mr. Hagemans voortgezet. Burgemeester Teijssen memoreerde met enkele woorden de verloving van onze kroonprinses met de heer Claus von Amsberg, welke gebeurtenis het Nederlandse volk heeft aangesproken en een tintelende vreugde heeft teweeg gebracht. In een andere hoedanigheid, namelijk als lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, was burgemeester Teijssen in de gelegenheid ge weest het jonge paar te complimenteren. Hij sprak de hoop uit, dat het jonge paar nog veel geluk zal ondervinden en de verbintenis een bron van geluk voor het gehele Nederlandse volk zal zijn. Op de dag van de verloving heeft het gemeentebestuur van Waalwijk reeds telegrafische gelukwensen aan het verloofde paar gezonden. Vervolgens werd Mr. J. L. M. Kuijpers, referendaris in algemene dienst ter secretarie, beëdigd tot waarnemend secretaris van de ge meente. Burgemeester Teijssen wenste Mr. Kuijpers geluk met zijn aanwijzing. Hij maakte daarna ge bruik van de gelegenheid de heer J. A. Thijssen, die sinds 1932 ver schillende malen als waarnemend secretaris was opgetreden, en die in verband met het feit dat hij bin nenkort de pensioengerechtigde leef tijd zal bereiken, heeft verzocht hem te ontheffen van de waarne ming van het ambt, hartelijk dank te brengen voor de in de bedoelde functie vele malen en vaak lang durig bewezen diensten. Burgemees ter Teijssen roemde zijn grote toe wijding, zijn kennis van zaken en de wijze waarop hij met het college van B. en W. en het gehele perso neel heeft samengewerkt. Graag verleende hij de heer Thijssen op de meest eervolle wijze ontslag, onder dankzegging voor de wer- lijk vele verdiensten. Tot agendapunt nr. 29, het voor stel van B. en W. tot instelling en benoeming van een commissie voor de gemeente-financiën, had geen van de voorstellen aanleiding ge geven tot belangrijke opmerkingen of diepgaande discussie. De com missie voor de gemeente-financiën werd door de raad toegejuicht, doch enkele raadsleden wilden een iets grotere invloed van de leden der commissie, dan in het voorstel van B. en W. werd voorgesteld. De heer v. Eijl was van mening dat de bedoeling van de raadsleden, toen zij hadden verzocht om instel ling van een dergelijke commissie, anders was dan nu door B. en W. werd voorgesteld. De desbetreffende vast te stellen verordening bood niet voldoende garantie voor de commissie. Wanneer het gemeente bestuur ooit anders zal zijn samen gesteld, zou dat gemeentebestuur, volgens de letter van de vast te stellen verordening, de commissie volledig kunnen uitschakelen. Bo vendien bestond volgens de heer v. Eijl de mogelijkheid, dat de com missie niet zou worden gekend in zaken die wel belangrijk zijn, maar door een gemeentebestuur niet als belangrijk zouden worden aange merkt. Hij verzocht de verordening in die zin te wijzigen, dat de com missie ook bijeen kan komen als er door de leden van deze commissie om wordt gevraagd. De heer Dercksen sloot zich bij de gedachtengang van de heer v. Eijl aan en vroeg tevens of het niet mogelijk was plaatsvervangende commissieleden te benoemen. Ook de heer Duyvelaar was het met de zienswijze van de heer v. Eijl eens. Hij ging nog in op enkele details van de concept-verorde ning. Door de instelling van de com missie, aldus burgemeester Teijssen, willen B. en W. bevorderen, dat de raad zoveel mogelijk, en meer dan tot nu toe het geval was, wordt be trokken in de voorbereiding van be- De heren G. A. M. Smits en J. Schuwer derden benoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacatures, ont staan door het aftreden van de he ren C. J. de Roy en J. van Gamme- ren. Mej. C. A. W. de Louw werd be noemd tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool. De rekening-courant-overeenkomst met de Deken van Rielstichting wordt weer met een jaar verlengd. Ten behoeve van de inrichting van de r.k. Kleuterschool aan de Taxan- driaweg werd een krediet van 19.405,beschikbaar gesteld. De r.k. Kleuterschool De Zand hoek krijgt een aantal noodlokalen in bruikleen, evenals de r.k. Kleu terschool Het Schrijverke. Mej. W. M. C. Hoog Antink werd eervol ontslag verleend als hoofd leidster van de openbare kleuter school. In de St. Aloysiusschool zal een c..v-installatie worden aangelegd en zullen de vloeren worden ver nieuwd. De St. Antoniusschool krijgt nieuw klasse-meubilair, de Burge meester Moonenschool 60 éénpers. leelingensets. De Past. v. Haaren- school krijgt de benodigde gelden voor de aanschaf van meubilair en leer- en hulpmiddelen. De statuten van de Stichting Waal wij kse Muziekschool werden Burgemeester Teijssen: „Wij zullen de herinnering aan hem mee dragen van een bekwaam man, een uitste kend secretaris en een nobel mens". In aanwezigheid van de hoofden der verschillende gemeentelijke diensten, oud-wethouder Smolders en de personeelsleden van de se cretarie, heeft de raad van Waal wijk bij de aanvang van de open bare raadsvergadering de zo plot seling overleden gemeente-secreta ris Mr. F. Th. M. Hagemans her dacht. Staande aanhoorden de aan wezigen een treffende rede van bur gemeester Teijssen, die getuigde van diepe bewogenheid en van ui termate grote waardering voor de overleden secretaris. „U zult begrijpen, dat het voor mij na de doorleefde droefheid van de afgelopen week een zware op gave is deze vergadering voor te zitten. U zult er ook begrip voor hebben dat deze opgave nog te gro ter wordt, nu ik hier, in aanwezig heid van velen van zijn medewer kers, moet pogen een woord van nagedachtenis te wijden aan Mr. Hagemans, van wiens plotselinge verscheiden wij allen met zulk een diepe bewogenheid hebben kennis genomen. Slechts met moeite kun nen wij ons realiseren, dat ons onze secretaris is ontvallen. Woorden schieten te kort en zijn niet in staat een beeld op te bouwen van de ge dachten, die U en mij bezielen. Wij hebben Mr. Hagemans gekend als een plichtsgetrouw en toegewijd se cretaris, die voor zijn taak bijzon dere ijver aan de dag legde. Hij verstond de kunst om in goede sa menwerking met het gehele perso neel van de secretarie zijn omvang rijke en belangrijke taak te ver- verichten op een wijze, die getuig de van een wijs inzicht, van kennis van zaken en van gevoel voor de talrijke beleidsaspecten. Mr. Hage mans is voor mij als naaste mede- weest, zoals hij dit ook was voor ieder, die op een of ander terrein met hem samenwerkte. Hij heeft op grootse wijze de gemeente gediend. Mr. Hagemans had zich een prach tige carrière opgebouwd, door eigen initiatief en gebruik makend van zijn grote geestelijke vermogens. Hij was in het bezit van unieke di ploma's, hij had een prachtige prak tijk doorlopen en hij had nog in zich een prachtige belofte voor de toe komst. Op de dag van zijn overlijden hebben B. en W. aan Mevr. Hage mans en aan haar zoon reeds blij ken van deelneming betuigd, doch ook nu willen wij hiervan getuigen. Gods scheppende hand gaf dit leven, Gods scheppende hand nam het op het meest onverwachte ogen blik weer terug. Wij allen voelen het leed mee, dat zijn nabestaanden thans moeten dragen. Wij zullen de herinnering aan hem meedragen van een bekwaam man, een uitstekend secretaris en een nobel mens. Hij moge rusten in vrede". Na het uitspreken van de rede, tijdens welke burgemeester Teijssen nauwelijks zijn ontroering meester kon blijven, verzocht hij de aanwe zigen enkele ogenblikken stilte in acht te nemen. Op donderdag 8 juli a.s. zullen om 11 uur 's morgens de dagkur- sussen van de M.V.L.S. worden ge sloten. Op dit tijdstip zullen de ge tuigschriften worden uitgereikt aan hen, die met gunstig resultaat een van de beide afdelingen van de school t.w. de Machinale Schoen- fabrikage of de afdeling Lederbe reiding, hebben gevolgd. Daarna zal er gelegenheid zijn het werk van de leerlingen te bezichtigen, waartoe in de praktijkruimten een tentoon stelling is ingericht, welke geopend zal zijn op donderdag 8 juli van 2 tot 5 uur en op vrijdag en zaterdag d.a.v. van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. In Nederland is de M.V.L.S. de enige school die op middelbaar ni veau een opleiding geeft voor de vorming van leidende krachten in de leder- en schoenindustrie. Daar om zal het zowel voor fabrikanten als leiders van leder- en schoenfa brieken een goede gelegenheid zijn kennis te nemen van de prestaties van hen die waarschijnlijk in de toekomst in verschillende bedrijven leidende funkties zullen gaan in nemen. Daar 't voor de ouders vaak zeer moeilijk is met hun kinderen te be slissen in welke richting zij zich verder voor het leven zullen be kwamen, is deze tentoonstelling een mooie gelegenheid om door waar neming ter plaatse en door per soonlijke gesprekken met de leraren een indruk te krijgen van de mo gelijkheden, die er bestaan in de moderne uitgeruste leder. en schoenindustrie. In de laatste jaren zijn belangrij ke veranderingen in de leder-, zo wel als in de schoenindustrie opge treden. Het streven van de industrie in het algemeen naar steeds grotere efficiency en verdergaande mecha nisering heeft ook zijn duidelijke intrede gedaan in deze beide oude industrieën en juist op dat gebied COPYOIGHT lTU0«O AVAW 33. „Ongelofelijk!" zei smidje Verho len, de radioring nog eens terdege bekijkend. Intussen had Grurantrog alweer een paar andere voorwerp jes ter hand genomen, die er bol vormig uitzagen en die aan de bo venzijde waren voorzien van een soort klokjes. „Hier heb ik een paar mooie tijd- bommetjes Verholen," vervolgde hij zijn verhaal. „Ze zijn eigenlijk uit het museum afkomstig, maar ik ben van mening, dat het beslist gerecht vaardigd is er enkele van op te of feren ten behoeve van de grote en gevaarlijke onderneming, die gij nu gaat beginnen." „Nou valt U me nog bar tegen, heer Grurantrog," zei smidje Ver holen verwijtend. „U heeft tot nu toe niets anders gedaan dan mij vertellen hoe een hekel U had aan oorlogstuig. Hoe kunt U mij dan nu tijdbommen meegeven Denkt U soms, dat ik het leuk vind een tijd bom af te gooien op iemand, ook al is hij nog zo'n schurk Grurantrog begon te lachen en zei: „Ik dacht wel, dat U dat zou zeggen. Ik rekende er zelfs op. Stelt U zich echter gerust. Deze tijdbom- metjes zijn in zekere zin onschade lijk, want ze bevatten geen spring stoffen. Ze kunnen dus niemand doden of verwonden. Ze kunnen echter wél iemand verhinderen ge vaarlijk te worden. Als ze namelijk iemand treffen, dan wordt het klok je op het tijdbommetjes geactiveerd. Het klokje begint dan razend snel vooruit of achteruit te draaien. Zo doende draait ook voor de getroffen persoon de tijd razend snel vooruit of achteruit. De uren vergaan alsof ze slechts onderdeeltjes van secon den waren. Voor Uw ogen ziet ge de getroffen persoon dan in een grijsaard of in een baby verande ren, al naar gelang 't klokje vooruit of achteruit draait „Ja dat is 'n échte tijdbom," merkte smidje Verholen peinzend op. „Deze bom doet de tijd teniet. „Knap geraden!" riep Grurantrog juichend uit. „Dat is precies de naam van de stof, waarmee deze bomme tjes gevuld zijn! Er zit tyteniet in!" „En wat zijn dat voor een soort dobbelsteentjes?" vroeg de smid, weer op iets anders wijzend. „Dat zijn zweibommetjes, die ge vuld zijn met zwelgas," legde Gru rantrog uit. „O dan snap ik het al!" riep Verholen uit. „Als ik daarmee ie mand tref, begint-ie als een lucht ballon te zweven!" „Juist!" lachte Grurantrog. „En wat het nog het leukste is, hij gaat omhóóg bok!" FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door A. ARNEFELT 24 Met het hoofd op één hand gesteund zat dr. Klaudy aan zijn schrijftafel en luisterde gespannen naar de verklaringen van tante Bertha, die al een uur lang tegen hem haar hart uitstortte. De afge lopen maand was zij reeds meerma- bij hem geweest zonder ooit de moed te vinden hem alles wat zij wist toe te vertrouwen. Maar nu v/as het de hoogste tijd, want over één week zou de rechtzitting plaats hebben over de moord op dr. Burg- hauser. Tante Bertha zweeg uitgeput, en ook nogal onder de indruk door 't zwijgen, dat haar verklaringen bij dr. Klaudy 'te weeg gebracht had. „Nu weet u er alles van, wat ik zelf weet, mijnheer Klaudy", begon ze na een ogenblik opnieuw, toen hij nog steeds zwijgend voor zich bleef uit staren. „U kunt zich wel voorstellen, wat ik de laatste tijd doormaak.omwille van mijn broer, wiens gedrag tijdens die nacht mij nu nog altijd even onverklaarbaar voorkomt als destijds, en later om wille van mijn nicht, die sterk ver dacht zou worden als datgene wat zij destijds meemaakte openbaar werd". „Natuurlijk. Dat moet dan ook onder alle omstandigheden worden vermeden. Neemt u mij niet kwa lijk, juffrouw, dat ik niet meteen antwoord gaf, maar mijn gedachten, zijn nog altijd bezig, met datgene wat u me hebt verteld. De zaak is zo vreemdal verrassen uw me dedelingen mij niet meer, na het geen uw broer me heeft verteld". „Hoezo? Hoe kan mijn broer dan weten wat Rosemarie me in ver trouwen heeft verteld, en waarover ik tot dusver nog met niemand heb gesproken?" onderbrak tante Bertha hem verrast. „Hij heeft me geen feiten mee gedeeld. Ik weet alleen, dat hij er als de dood voor is, dat mevrouw Burghauser als getuige zal moeten optreden". „Dat begrijp ik niet. Hij kan er toch nauwelijks bang voor zijn, dat zij hem door haar verklaringen be lasten zal". „O nee ,ik heb integendeel de in druk, dat hij veeleer vreest, dat zij zichzelf zal beschuldigen en daar door de hele zaak een onverwachte wending zal geven". „Is hij daar bang voor? Maar lie ve hemel!" riep tante Bertha ver bluft uit. „Hoe kan dat nu? Hij moet toch zelf het beste weten, dat Rose marie onschuldig is". „Waarom zou hij dat nu juist moeten weten? Weet u dat dan zo zeker, juffrouw?" Dr. Klaudy stel de deze laatste vraag op scherpe toon. Tante Bertha bloosde, onderdruk te een zucht en keek naar de grond; de advocaat keek haar ernstig aan. „Juffrouw", zei hij na een ogen blik rustig, „wordt het nu geen tijd om open kaart te spelen, vooral waar datgene wat wij hier bespre ken, onder beroepsgeheim valt en dus geen van de betrokkenen schade kan veroorzaken. Denkt u, dat uw broer schuldig is?" „Nee, in 's-hemelsnaam! Dat wil ik volstrekt niet zeggen! Maar er zijn omstandigheden, die ik me niet anders verklaren kan dandat mijn broer ergens een aandeel heeft in deze misdaad". „En wie zou dan de eigenlijke dader moeten zijn?" „Dat weet ik juist niet. Misschien Hans Fröhlich". Deze veronderstelling wordt weerlegd door de brief, die hij aan mevrouw Burghauser geschreven heeft. Het schijnt integendeel, dat hij haar voor de dader houdt, en dat hij verdwenen is, ómdat 'hij het onmogelijk over zich zou kunnen verkrijgen om in haar nadeel ge tuigenis af te leggen. Ook mijnheer Waldstaetten schijnt dat te geloven en ik heb verschillende malen de indruk gekregen, dat hij zich voor zijn dochter wil opofferen". „Maar hoe kan hij toch op zulk een idee komen?" „Dat weet ik niet; in elk geval is mijnheer Waldstaetten ook tegen over mij zeer terughoudend aan gaande deze kwestie. Toch meen ik zeker van mijn zaak te zijn. Hij over het gebeurde gedurende die nacht niet volstrekt zwijgen, als hij zich daardoor niet bewust verdacht maakte, om zijn dochter daarvoor te behoeden. Ik ben volkomen over tuigd van zijn onschuld". „Ook nu nog, nu ik u alles ver teld hebzijn gedragingen in de bewuste nacht, zijn onware bewering ook tegenover mij, dat hij geslapen heeftdatgene wat Benedict gezien heeft „Desondanks. Dat mijn cliënt des tijds niet geslapen heeft, dat hij buitenshuis was en waarschijnlijk verschillende dingen weet, die hij niet wil zeggen, heb ik nooit betwij feld. Hij heeft het mij trouwens zelf gezegd. Maar de reden waar om hij verkiest te zwijgen, kan niet zo zwaar wegen, dat hij daarbij niet zou hebben afgezien, toen hij be merkte, dat het ging om zijn leven en vrijheid. Alleen de liefde van een vader voor zijn enigst kind kan dat verklaren. Ook zijn andere ge drag stemt hiermee overeen. Waar om ter wereld zou hij toch zijn schoonzoon vermoorden?" „En Rosemarie?" vroeg tante Ber tha zachtjes; „acht u dit zachte meisje er toe in staat haar eigen man te doden?" „Zij houdt van iemand anders, en de woorden van mevrouw Burg hauser zouden misschien de sleutel van het drama kunnen bevatten. Ze kan over de gebeurtenissen van de bruiloftsnacht geen duidelijke verklaring afleggen. Haar herinne ring strekt zich slechts uit tot het ogenblik, waarop ze na het toeval lige weerzien met architect Fröh lich in haar huis terugkeerde. Van dat ogenblik af is alles nevelig en onduidelijk. Van dan af moet haar bewustzijn gestoord zijn. Weten wij, weet zij zelf wel, wat zich daarna heeft afgespeeld? Er zijn duizend-en één mogelijkheden. Het feit, dat er zielstoestanden bestaan, die drij ven tot automatisch uitgevoerde handelingen, waarvan de betrokke nen in normale toestand naderhand niets weten, ja, die ze dan niet zou den hebben kunnen begaan". „Dan zou mijn nicht ook niet voor datgene, wat ze mogelijk ge daan had, verantwoordelijk zijn". „In mijn ogen niet, maar voor de wet wordt dat door deskundigen uitgemaakt, en hun oordeel is altijd een persoonlijke aangelegenheid. Mijn cliënt weet dat, en daarom hielden zijn gedachten er zich ge durende de weinige gesprekken, die men mij tot dusver met hem heeft toegestaan, vrijwel uitsluitend mee bezig, hoe men mevrouw Burghau ser het gevaar van zulke onzeker heden zou kunnen besparen". „En hoe moet dat dan gebeuren. Ze wordt toch in elk geval gedag vaard om op de zitting te verschij nen?" „Er is één mogelijkheid, zoals we na rijp beraad hebben uitgemaakt, uw nicht moet op doktersadvies zo spoedig mogelijk worden overge bracht naar een zenuwinrichting". „In 's-hemelsnaamRosemarie naar 'n gekkenhuis onder de krank zinnigen? Nooit. nooit zal ik dat toestaan". (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2