wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt EER IN UW EVEN -m Interessante tentoonstelling in Drunens gemeentehuis J. Pruijssersmet lof geslaagd W. de Louw Cursus industrievorming VRIJDAG 16 JULI 1965 86e JAARGANG No. 54 fcho vt\n het Zutóen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' op de voet qevo Onder het motto „Leer in uw Le ven" werkt de aktieve staf van het Leder Centrum Nederland zeer hard om het Nederlandse publiek duidelijk te maken hoe belangrijk het natuur- produkt leder is. Het centrum slaagt daarin voortreffelijk. Zo er een motto met recht gekozen is, is het wel dit. Immers leer betekent heel wat in het dagelijkse leven. Nog niet zo heel lang geleden sleet de gemiddelde Nederlander zijn leven op klompen. Het zal waarschijnlijk een erfelijke belasting blijven voor 't beeld, dat buitenlanders zich van ons vormen. Vooral in Amerika moet je met een paspoort duidelijk maken, dat je echt uit Holland komt als je niet in een Volendammer broek en op klompen aan komt zetten. Dat verte kend beeld zal zomaar de wereld nog niet uit zijn. Die klompen van vroe ger waren goedkoop, zeker niet aan modegrillen onderhevig en vaak voor een belangrijk deel van het leven. Vandaag de dag koopt iedere teen ager bij het begin van het seizoen en kele paren schoenen, een nieuw paar handschoenen, een tas en misschien ook een leren jasje. Een dooddoener om dit te verkla ren is de gestegen welvaart. Maar dat is niet de enige oorzaak, zij het wel een voorname. In dit verband is het echter ook van belang, dat de leerlooier zich heeft ontwikkeld van eerzaam ambachtsman tot een (even eerzaam overigens) mo dern fabrikant, die met behulp van moderne chemische procédé's en gro te variëteit van produkten vervaar digd. VAN BESCHERMING TOT DECORATIE Dat er zovele soorten leer worden vervaardigd is natuurlijk bijzonder prettig in deze tijd, waarin door de sterke motorisatie van het transport de schoen en ook de kleding en de ac cessoires in steeds sterkere mate een decoratieve functie krijgt en steeds minder een middel is om zich zelf te beschermen tegen beschadiging, vocht en koude. Deze ontwikkeling is zeer specta culair en bevindt zich feitelijk nog slechts in het 'beginstadium. Voor de scheiding van de herenschoenenmarkt in een deelmarkt voor door-de-weekse schoenen en vrije-tijds-schoenen is nog in zijn beginfase. Er zijn thans nog genoeg mannen die onder een ge kleed grijs pak bruine schoenen aan trekken. Dit dan om te bewijzen, dat hij nog niet zo heel ver van het klom pen-tijdperk verwijderd is. v. Berckenrodelaan 110 WAALWIJK, tel. 2147 Alle Verzekeringen KWALITEIT STIJGT Dat zal allemaal vlug veranderd zijn. Vooral voor de modieuze vrouw (en welke vrouw wil dat niet zijn is er een grote keuzemogelijkheid. De damesschoenen zijn een mode-ar tikel bij uitstek geworden. Van sei zoen tot seizoen verandert de keus van teenager, twen en andere jonge vrouwen. De Nederlandse schoenin dustrie heeft zich vitaal genoeg ge toond om deze keus van de Neder landse dames op te vangen. De kwa liteit van de schoenen is de laatste ja ren enorm gestegen. De vrouw wil modieuze schoenen die toch solide zijn. Het „weg-gooi" systeem staat de Nederlandse koopster niet aan. Door de bereidheid van de consument een goede prijs te betalen heeft de Nederlandse schoenfabrikant zijn grootste kansen gekregen de dames schoen als echt mode-artikel te bren gen. VOOR MODE-ARTIKEL: PRETTIG WERKEN Het verschijnsel van de schoen als mode-artikel heeft nog een ander prettig gevolg gehad: het vak van schoenen maken is er aantrekkelijker door geworden en de meisjes, vrou wen, mannen en jongens die met na me bij het vervaardigen van boven werk zijn betrokken doen in niets meer onder bij hun collegae in de confectie-industrie. NIET ALLEEN SCHOENEN De toepassingen van leer nemen buiten de schoenen een grote vlucht. Vooral in de kleding vindt leer meer en meer toepassing. Tot de droom van de meeste dames behoort een nappa of suède jasje. De „durvende dames steken zich in leren wandel kostuums en zelfs in een leren avond- Leer in de paardensport. kostuum. Het zal niet eens zo lang duren of dat is heel algemeen gewor den. De variaties die het natuurpro- dukt leer dan toestaat maken ieder gekozen rokje of pakje op zich nog j exclusief. Ook in lederwaren heeft het leer zijn populaire plaats heroverd. Kof fers, tassen, reisnecessaires, ambas sadeurs-mapjes zijn zo maar enkele opvallende produkten, die een tijd lang alleen voor de beter gevulde beurs waren weggelegd. Er zijn meer beurzen welgevuld dan vroeger en er zijn populaire prijzen gekomen. De consumenten kopen derhalve wat ze graag willen hebben en dat is geluk kig meer en meer 'n uit leer vervaar digd produkt. STATUSSYMBOOL In de sport is het verbruik van leer al zeer oud. Van voetbal tot honkbal, van korfbal tot de in populariteit win nende paardensport werd en wordt leer gebruikt. Daar is het oersterke, toch soepele produkt eenvoudig een noodzaak. In een ander geval is leer een sta- tus-symbool geworden: bij de toepas sing in- de meubelindustrie. Met leer beklede meubels worden meer en meer gevraagd. Sporadisch treft men nog auto's aan met een echt leren bekle ding, maar men kan er zeker van zijn, dat zo'n wagen bewondering oogst. De mensen van het Ledercentrum Nederland zijn erin geslaagd in korte tijd het leerverbruik in Nederland te stimuleren. Dat is helemaal geen won der: zij geloven in hun produkt, dat ze met zoveel élan in de schijnwer pers van de publiciteit brengen. Bovendien: vandaag de dag verkoopt leer zichzelf. Daarvoor is geen beter bewijs dan het feit, dat de lederpro ductie in enkele jaren tijds met een derde steeg. Meer bekendheid te geven aan de historie en de huidige vorm van het mooie rekreatiegebied De Drunense Duinen is wel het doel van de ten toonstelling, die gehouden wordt in het gemeentehuis te Drunen van 17 tot en met 25 juli. In samenwerking met het gemeentebestuur van Drunen is het de Heemkundekring „Onsen- oort" mogelijk geworden deze ten toonstelling te organiseren. PREHISTORIE In archeologisch opzicht vormen de Drunense Duinen een bijzonder inte ressant gebied. In de loop van de laatste 50 jaar werden er naar schat ting ongeveer 6000 stenen werktui gen gevonden, die verschillende fasen in de ontwikkeling van de mensheid Op reis in leer; modieus, gemakkelijk en onverwoestbaar. De eerste en tot dusver enige stu dent uit een looierij, die deel heeft genomen aan de cursus Industrievor ming van de V.A.S. is de heer J. Pruijssers, werkzaam bij de Konink lijke Chroomlederfabriek „De Am- stel". Het is dus des te opmerkelijker, dat de heer Pruijssers het diploma van deze opleiding wist te bemachti gen met de vermelding „met lof ge slaagd". Hij was overigens niet de enige die dat predikaat kreeg tijdens de vijfde diploma-uitreiking van de cursus Industrievorming, die zater dag plaatsvond in de bovenzaal van de Stadsschouwburg te Tilburg. De voorzitter van de Stichting Vak opleiding Schoenindustrie, de heer A. Geurts, kon >ook aan de heer J. A. in 't Groen, werkzaam bij N.V. Schoen fabriek A. en J. Ligtenberg, daarvoor zijn gelukwensen aanbieden. Die gelukwensen richtte de heer Geurts uiteraard ook aan het adres van de overige geslaagden. In het cursusjaar 1963-1964 was deze klas gestart met 14 leerlingen. Op het ein de van dat schooljaar werden er 10 bevorderd. Van deze 10 behaalden er nu 9 het einddiploma. Het waren naast de beide reeds ge noemden: L. J. M. Beerens (M. J. Vesters Schoenfabriek, Kaatsheuvel), A. J. M. van Boxtel (N.V. Schoenfa briek Napolina te Kaatsheuvel), J. C. v. d. Geelen (Schoenfabriek De Ko meet, Valkenswaard), J. W. G. A. M. van Es (Ivo van Haren's Schoenfa brieken N.V., M. W. van Esch (Sen- gers' Schoenfabriek, Loon op Zand), J. J. Krol (Upper Ten Luxe Schoen fabriek te Dongen), M. A. J. Zwaans (Schoenfabriek Napolina, Kaatsheu vel). LEERLINGENTAL WEER OP PEIL In zijn toespraak kon de heer Geurts mededelen, dat het leerlingen tal weer op peil is. Dit na enkele moeizame jaren. Hij kon tevens ge wag maken van het gereedkomen van het rapport, waarin een gezamenlijke LTS-opIeiding voor Schoen- en Le- derwarenindustrie aan de orde was gesteld. Bovendien kwam gereed het rapport,, Gerichte scholing in de schoenindustrie volgens de methode van gerichte taakprogressie". Er wordt thans nog verder gestudeerd om de bedrijfsopleiding meer aan te passen aan de eisen van het bedrijf. Er zal veel samenwerking komen met vooral de lederwarenindustrie. Vooral de opleiding voor meisjes is daarbij bijzonder belangrijk. De heer Geurts wees er in dit verband op, dat het Bureau Satra een systeem voor stik- kerij-opleiding ter beschikking heeft gesteld van de VERIS. Op verzoek van de VERIS zal de Stichting Vak opleiding Schoenindustrie deze op- vertegenwoordigen. De oudste vond- sten behoren tot de Tjongercultuur, die nog dateert uit de laatste ijstijd (ca. 9000 v. Chr.), een cultuur van jagers op groot wild. Van deze Tjon gercultuur zijn enkele grote vind plaatsen in de duinen ontdekt, waar van een paar met meer dan 200 werk tuigen. De vondsten uit de daarop volgen de periode, de Midden-Steentijd, da teren globaal genomen rond de 5000 v. Chr. en dragen een iets meer ge spreid karakter. Na deze periode van jacht en visserij volgt de Nieuwe Steentijd, waarin veeteelt en landbouw domineerden. In de Drunense Duinen wordt dit tijdvak vooral vertegen woordigd door talrijke fraaie pijlpun ten en een paar stenen bijlen, terwijl er merkwaardigerwijze 'ook de meest zuidelijke vondsten van de bekende hunebeddencultuur zijn gedaan. Verschillende amateur-archeologen hebben met enorm geduld de duinen doorzocht, sinds de scholier Jan Os- sewaarde in 1922 als eerste belang rijke vondsten deed. Vooral Ds. A. P. v. d. Vlugt uit Drunen heeft hierbij een grote rol gespeeld. Men heeft n selektie uit de vondsten van Ds. v. d. Vlugt en Jan Ossewaarde, en ook uit de verzameling van de heer v. d. Lee uit Loon op Zand gedaan en geëxpo seerd. Met behulp van illustratiema teriaal e.d. is een expositie opgezet, die er speciaal op gericht is om niet- leiding gaan entameren. Naast de heer Karssens, thans eni ge consulent van de VAS, zullen nog twee consulenten worden aangetrok ken, waarvan één vrouwelijke. Zij zullen het door SATRA ontwikkelde systeem gaan effectuéren. De heer Geurts richtte zich tijdens zijn toespraak echter vooral tot de ge slaagden, die naar hij hoopte hun door het diploma goed geplaveide weg in het bedrijfsleven wel zouden vinden. Daartoe is echter een juiste mentaliteit vereist. „Jullie bent nog niet", aldus de heer Geurts. deskundigen een idee te geven van de levenswijze en levensomstandigheden van de bewoners van de Drunense Duinen tijdens de Steentijd. De Pre historie is verzorgd door de heren v. Bezooyen en v. d. Lee. DIORAMA „DE DRUNENSE DUINEN" Met dit diorama proberen wij U in klein bestek een indruk te geven van het landschap en de rijkdom aan planten- en dierenleven. U vindt hier de typische vertegenwoordigers van flora en fauna van dit droge levens milieu, waarvan grote delen van de bodem altijd in beweging zijn door het verstuiven van het fijne zand door de wind. De planten hebben hier dan ook vaak de grootste moeite om het hoofd boven het zand te houden. Van vele planten, vooral van vliegdennen, eikenstrubben en pollen pijpestrootje, zit dan ook vaak een veel groter ge deelte onder het zand dan er boven uitsteekt. In de loop van tientallen, soms vaak honderden jaren, is het zand rond hun stammen of voeten steeds hoger opgewaaid, terwijl ze door hun lengtegroei hun koppen bo ven het zand uithielden. Van de vlieg den is bekend, dat soms vijf en meer meters van de stam onder het zand gestoven was, terwijl er toch nog al tijd een flinke struik boven de duin uitstak. De plantenwereld is hier arm aan soorten, daar er alleen soorten kunnen groeien die aan de droogte zijn aangepast, zoapijpestrootje, buntgras, struikheide, vliegden, zo- mereik, berk, rendiermos en andere korstmossen. U kunt ze in het diora ma vinden. Ook de vogelwereld heeft in dit gebied zijn eigen soorten, zoals de goed gecamoufleerde nachtzwaluw of geitenmelker. De melancholiek jode lende wulp heeft hier haar broed ter rein, evenals de fazant, de grote bonte specht, de vlaamse gaai, de grote lijs ter en verschillende mezensoorten. 's Winters kan men er overdag in de dennen troepjes slapende ransuilen aantreffen. In het vroege voorjaar kan men er de korhanen zien en ho ren balderen. Als U geluk hebt ziet U de zeldzame en schuwe buizerd, de roofvogel met zijn indrukwekkend silhouet, zien schroeven en zweven boven de bossen. Het meest voorko mend zoogdier is zeker het konijn, GIERSBERGEN De Nonnenabdij Terkameren bij Brussel, gesticht rond het jaar 1200 door Villers had bezittingen in Giers bergen. Hendrik II, hertog van Bra bant, schonk in 1244 aan de abdij 150 bunder braak land nabij Drunen. Er werd bepaald dat de abdij de grond altijd mocht bezitten in vrucht gebruik als een vrij goed. Een foto- copie van de schenkingsacte is aan wezig, met ook een prachtige foto met de gebouwen van de vroegere ab dij. Fotocopieën van verkoopakten van 1644 laten de verdere geschiede nis van de bezittingen zien. Foto's van Giersbergen en afdrukken van kloosterzegels maken van dit deel van de tentoonstelling een goed geheel. Giersbergen is thans een agrarische enclave waar plm. 75 mensen wonen. DE GEMEENTE DRUNEN Industrie. Drunen is na 1945 tot een grote industrie-plaats uitgegroeid. De voornaamste industrieën zijn me taal, schoenen en leder. Op deze ten toonstelling kan men hier een en an der uitgebeeld zien. Land- en tuinbouw. Vóór 1945 was Drunen in hoofdzaak een agra rische plaats. Landbouwers vormden het grootste deel van de bevolking. Velen zijn nu omgeschakeld op de in dustrie of op de tuinbouw. In het kerkdorp Elshout behoort nu nog het grootste deel van de bevolking tot de agrarische. Ook hierover vindt men op de tentoonstelling. De tentoonstelling die geopend is van 10 tot 12 uur (behalve op zon dag) en van 14-18 uur, werd georga niseerd door een comité waarin zit ting hadden: gemeentesecretaris Els- hout, Pater Tarcisius van Schijndel en pater Gelatius Buys van de abdij Mariënkroon en verder de heren Ruimers, de Jongh, J. Veltman jr, C. Boelen en J. v. d. Wiel. Aan de tentoonstelling is een foto wedstrijd verbonden. Amateurfoto grafen kunnen, wanneer zij een kiekje inzenden met als onderwerp de Dru nense Duinen, een aardig centje ver dienen. er

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1