wAAlwijkse en UnqstRAatse coupant Eerste V.A.S.-diploma's lederwarenindustrie uitgereikt K WÊÊ Internationale najaarsbeurs te Utrecht mmn: Traditionele show van 1150 binnen- en buitenlandse firma's Veel waardering voor consulent Karssens VAN LIER VRIJDAG 23 JUNI 1965 86e JAARGANG No. 56 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" De nog jonge lederwarenindustrie heeft dank zij de nog jongere vakop leiding de eerste vakdiploma's kunnen uitreiken. Burgemeester Teijssen van Waalwijk overhandigde maandagavond de diploma's aan vier meisjes, die hun praktijk-ervaring genoten bij de N.V. Castelijn en Beerens te Waalwijk en aan vier meisjes van de Le derwaren fabriek "Het Zuiden" in Waalwijk/Waspik. De meisjes waren Francien Brokken en José Lammers uit Waalwijk, Ria van Boxtel uit Kaatsheuvel en Annie Leeggangers uit Raamsdonks- veer (van Castelijn en Beerens) en Rieke Donks, Ria van Dijk, Teutjes Ruten uit Waspik en Lenie v. Tilborgh uit Capelle (van Het Zuiden). Burgemeester Teijssen verbond aan de overhandiging van de vakdiplo ma s, zijn gelukwensen voor de geslaagde meisjes. Hij wees erop, dat ook in de lederwarenindustrie een grote behoefte aan deze vorm van vakopleiding was ontstaan. De lederwarenindustrie met zijn grote bete kenis voor de binnenlandse en buitenlandse markt heeft bepaald behoef te aan bekwame krachten. Deze eerste resultaten zag Burgemeester Teijssen als een belangrijke stimulans voor andere bedrijven om zich ook bij deze vorm van vakop leiding aan te sluiten. SPITS AFGEBETEN Eerder had tijdens deze diploma uitreiking, die in Café-Restaurant LIDO plaats vond, de heer J. J. M. Heuvelmans het woord gevoerd na mens de beide deelnemende bedrijven. Hij was er trots op, dat de beide bedrijven de spits hebben afgebeten. De jonge lederwarenindustrie, die in feite pas sinds 1945 in opkomst is, heeft lange tijd geworsteld met een ongunstige situatie wat betreft de lo nen. Dat behoort nu tot het verleden, die achterstand is thans gelukkig ach terhaald. Mede door het feit, dat sei zoenschommelingen de lederwarenin dustrie niet plegen te teisteren, heeft deze een grote mate van vertrouwen verworven. De heer Heuvelmans wees erop, dat een verbetering van de concurrentie positie inhoudt, dat er kwalitatief hoog genoteerde artikelen moeten worden geproduceerd. Dat eist vakbe kwame medewerkers, die op hun beurt moeten worden verkregen door een gedegen opleiding zowel in theo rie als praktijk. De heer Heuvelmans wees vervolgens op de moeilijkheden, die bij het totstandkomen van de cur sus moesten worden overwonnen. Hij roemde in dit verband voor de VAS- consulent de heer Karssens, die baan brekend werk heeft verricht. De heer Heuvelmans besloot zijn toespraak met de wens, dat spoedig andere bedrijven het voorbeeld van de beide eerstelingen zouden mogen vol gen. HELFT MEDEWERKERS BENEDEN 23 JAAR De heer Ploeger voerde na de di ploma-uitreiking het woord als secre taris van de Nederlandse Bond van Lederwaren- en Kofferfabrikanten. Hij wees er eveneens op, dat de meisjes die het diploma mochten ont vangen samen met 16 meisjes, die dat drie weken geleden in Hoogeveen mochten doen, de eersten waren. Voor de industrie betekent dit, dat zij snel ler over vakbekwame medewerksters beschikt. De heer Ploeger noemde de leder warenindustrie een industrie met toe komst. Zonder de thuiswerksters mee te tellen beschikt zij over 5300 werk- Voor jongeren snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. nemers. De helft van de mensen, die in de produktie werken is jonger dan 23 jaar. De heer Ploeger vond, dat "wie de vakbekwame jeugd heeft, de toekomst heeft". TOEKOMST De vraag, die de heer Ploeger zich zelf stelde heeft deze vakbekwame jeugd nu ook zelf een toekomst? kon Stap óók over op Hollandia Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. De acht geslaagde meisjes. hij meer dan bevestigend beantwoor den. In de 20 jaren sinds de oorlog heeft de lederwarenindustrie zich tot een bedrijfstak van betekenis ont plooid. Zij haalt een omzet van 125 miljoen gulden. Kan daarmee de bin nenlandse vraag naar tassen, koffers en kleinlederwaren voorzien en bo vendien met succes in het buitenland opereren. Momenteel wordt één vijf de van de produktie geëxporteerd. De heer Ploeger bood tenslotte zijn gelukwensen aan aan de gediplomeer de lederbewerksters. Hij vond de term "maroquinières" trouwens eleganter klinken. Voor dat de geslaagden, hun ouders en de directies van hun bedrijven met de genodigden zich met een drankje verpoosden, werd nog het woord ge voerd door de heer A. Geurts, voor zitter van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie onder welke stich ting deze eerste opleiding ressorteer de. Tenslote bood de Waspikse wet houder Van Hooren zijn gelukwensen aan, aan geslaagden en bedrijven. (6 tot en met 14 september 1965) Op de komende Internationale Na jaarsbeurs, de 85e algemene beurs, die van maandag 6 tot en met dinsdag 14 september a.s. te Utrecht wordt gehouden, zullen tienduizenden be zoekers gedurende acht dagen kennis kunnen nemen van wat de binnen- en buitenlandse markten op het gebied van gebruiksgoederen te bieden heb ben. Bovendien zal, voor het eerst sinds enkele jaren, gelijktijdig met de ze Najaarsbeurs, een vakbeurs voor woningtextiel "Inter Decor" in de Ju- lianahal aan de Graadt van Roggen- weg plaats hebben. Aan de Najaarsbeurs nemen dit jaar in totaal ongeveer 1150 firma's deel, terwijl voor de vakbeurs Inter Decor ruim honderd deelnemers heb- herenschoenen SCHOEN E Grotestraat 153, Waalwijk Telefoon 04160 - 2505 ben ingeschreven. Drie-vierde der firma's, welke aan de Najaarsbeurs deelnemen, toont produkten van Nederlands fabrikaat, terwijl de rest produkten brengt uit totaal 23 landen. De gehele Najaars beurs beslaat een netto expositie-op pervlakte van bijna 25.000 m2; de vakbeurs Inter Decor neemt ruim 5000 m2 in beslag. De bezetting van de Vredenburgge- bouwen heeft het bekende beeld van goederen voor huishoudelijk gebruik, zij het dan ook dat vooral in de sec toren glas, aardewerk en porselein het aanbod aanmerkelijk is geïnternatio naliseerd. Verder is sinds de afgelo pen Voorjaarsbeurs de hergroepering van de groep "kunstnijverheidsartike- len" (verhuisd van de derde etage naar de gaanderij van de Beatrixhal verder doorgevoerd. Op de parterre van deze hal expo seren de firma's met kantoor-, schrijf-, teken-benodigdheden en pa pierwaren, welke afdeling dit jaar aanzienlijk is uitgebreid. Zoals bekend mag zijn is de groep kinderwagens, baby- en kleuterartike len sinds het voorjaar verplaatst naar gebruik, vervaardigd van aardewerk, porselein, glas, kristal, zilver, pleet, roestvrijstaal, tin en koper. De Stichting Gulden Vorm werd twee jaar geleden opgericht om Jaar beursexposanten te stimuleren tot het fabriceren en verkopen van goede produkten. Het beeld in de Vredenburggebou- wen ziet er als volgt uit De vijfde etage wordt ingenomen door 66 firma's met parfumerieën, kosmetika en toiletartikelen, 25 in zendingen van winkelinrichting, eta lage- en reklame-artikelen en 25 in zendingen van relatiegeschenken, sou venir- en toegiftartikelen. De gehele vierde verdieping is be stemd voor handelaren en fabrikanten van speelgoederen, sportartikelen, feest- en kerstartikelen (200 inzen dingen). Hiervan komt het grootste deel uit het buitenland, t.w. West- Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, de Verenigde Staten, België, Canada, Denemarken, Oost-Duitsland, Frank rijk, Hongarije, Italië, Japan, Oosten rijk, Spanje, Zweden en Zwitserland. De derde verdieping is gereserveerd voor hoofdzakelijk grossiers in glas, Zweden en de Verenigde Staten. Ook zullen een aanta voorlichtingsdiensten hier een stand inrichten. De parterre van de Beatrixhal her bergt de groep kantoor-, schrijf- en tekenbenodigdheden en papierwaren met voor het merendeel produkten uit Nederland. Op de gaanderij van deze hal ex poseren firma's met kunstnijverheids- artikelen. De vakbeurs voor woningtextiel "Inter Decor" wordt op hetzelfde tijdstip gehouden als de Najaars beurs. Fabrikanten, grossiers en im porteurs zullen op de verdieping van de Julianahal op het Croeselaanter- terrein, op een netto expositie-opper vlakte van ruim 5000 m2 hun aller nieuwste collecties tonen op het ge bied van gordijnstoffen, vitrages, plastic- en textielwandbekleding, be hang, meubelbekledingsstoffen (van riet, textiel, plastic, leder, biezen), tapijten van zachte en harde vezels, linoleum, viltzeil en andere harde vloerbedekkingen, tafel-, divan-, schoorsteenkleden, kapstokkleden, kussens, dekens, spreien, plaids, ma trassen en tijk, binnenzonwering en huishoudtextiel. Er zullen inzendingen te zien zijn uit 11 landen, t.w. België, Denemar ken, West-Duitsland, Finland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Hongkong, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Zweden en Portugal. vragen brillen Door de vakantie van onze „Op de voet gevolgd"-redacteur werd eni ge weken geleden een foto van de heer Nerings, die 40 jaar bij de firma van Drongelen te Sprang-Capelle werkzaam was, niet geplaatst. We dachten echter: ere wien ere toekomt en zo ziet U op deze foto de heer Nerings, die de gelukwensen van burgemeester van Prooyen in ontvangst neemt nadat deze hem de ere-medalje in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, heeft overhandigd. Vrijdag vond de diploma-uitreiking van de Vakopleiding Schoenindus- trie plaats. Wij berichtten maandag reeds daarover. Op deze foto ziet U burgemeester Teijssen het diploma uitreiken aan een der geslaagden. Laat hij ons Uw film afwerken „De éne dag gebracht, de andere dag klaar". Heuvelring 61, TILBURG Juliana v. Stolbergstraat 10, TILBURG Brabantplein 12, BREDA een aparte vakbeurs Het Kind", welke van 27 tot en met 30 septem ber a.s. in de Julianahal op het Croe- selaanterrein zal worden gehouden, een beurs die met bijna 150 deelne mers een expositie-oppervlakte van 6000 m2 zal beslaan. Ook zullen gedurende de Najaars beurs op de tweede etage, rondom het trappenhuis, wederom vitrines worden ingericht met de produkten, die in de wedstrijd van dit jaar op het gebied van vormgeving, doelmatigheid en deugdelijkheid, zijn bekroond met de "Gulden Vorm" Jaarbeurstrofee of 't certificaat "Gulden Vorm". Ditmaal is de wedstrijd opengesteld voor exposanten van industriële voor werpen voor huis- en eetkamerge- kristal, aardewerk, porselein, cou vertartikelen, luxe en huishoudelijke artikelen. De tweede etage toont hetzelfde as sortiment als de derde, maar dan vnl. van binnen- en buitenlandse fabrikan ten op dit gebied. Op de eerste etage exposeren fir ma's op het gebied van rokersbeno digdheden (32 inzendingen), goud, zilver en uurwerken (64 inzendingen), bijouterieën en luxe hout- en metaal waren. Op de parterre van het hoofdge bouw exposeert de groep koffers en lederwaren met 125 inzendingen. Be halve uit Nederland zullen er ook produkten te zien zijn uit W.-Duits- land, Frankrijk, Groot-Brittannië, DRANK, TABAK EN BENZINE DUURDER Terwijl minister Den Uyl (Econo mische Zaken) grondig laat uitzoe ken welke prijzen omlaag zullen kun nen, is het ministerie van Financiën, waar dr. Vondeling de scepter zwaait, naarstig aan het speuren naar de mo gelijkheden om de rijksinkomsten te verhogen. Met groot succes is een staatslening uitgeschreven, maar van Europese zijde is Nederland reeds bij herhaling gewezen op de bezwaren die kleven aan de financiële politiek van de regering in Den Haag. ZOON STEEKT VADER NEER Een vader, die tijdens een hoog lopende woordenwisseling tussen zijn zoon en dochter, partij trok voor de laatste, moest zijn inmen ging met de dood bekopen. De zoon, de 32-jarige J. B. greep van de huiskamertafel in de ouder lijke woning in de Meern (Utrecht) een broodmes en sprong woedend op zijn vader toe. Na zeven diepe steken in buik en borst zaete het slachtoffer de 58- jarige vader, bloedend in elkaar. Hij overleed vlak daarop. Hollandia, Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. De tcho van het Zuióert op de voet Een werkelijk goede herenschoen. van OPTICIËN WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5