wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Jampe Gemeenteraad Waalwijk Mgr. H. A. v. Heesch overleden Over de vrouwen, die de mannenmaatschappij gaan veroveren Ogen vragen brillen van STASSAR Damesmode Tilburg Gemeente gaat industrieterrein in „Zanddonk" verkopen Twee verbindingen tussen Noordstraat en Besoijen MAANDAG 26 JULI 1965 86e JAARGANG No. 57 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100 4- 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 —Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' De bevolking van Nederland I. Wel verrassend moeen de uitkom sten worden genoemd, vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, wat betreft het bevolkings onderzoek in 1963. Wat is namelijk het geval? De vrouwen gaan straks misschien een overheersende positie innemen t.o.v. de mannen. Waar gaat het heen met onze bevolking? Weliswaar is het nog niet zo, dat Nederland minder vrou wen heeft dan mannen; integendeel, er is nog altijd een vrouwenoverschot in Nederland. Maar daarin gaat nu verandering komen. Was het zo, dat bijna anderhalve eeuw geleden, om precies te zijn in het jaar 1928, op elke 1000 mannen de vrouwen met 45 in aantal meer te zeggen hadden, in 1962 was die vrouwelijke overmacht geslonken tot nog maar 7. Nu zal de argeloze (mannelijke) lezer wellicht uitroepen "Ha, dat gaat de goede kant op, zeven op de duizend is niet veel meer!" Maar dan dient hij wèl te bedenken, dat zeven op de duizend met een bevolking van bijna twaalf miljoen mensen, met 5.923 miljoen mannen en 5.966 mil joen vrouwen nog altijd een overschot betekent van bijna 43.000 vrouwen! Men is geneigd zich af te vragen, welke oorzaken in die vrouwenmeer derheid wel een rol mogen spelen. In de eerste plaats nl. worden er nog al tijd meer jongens dan meisjes gebo ren; op elke honderd meisjes, die zich als toekomstige vrouwen kwamen pre senteren in 1962, gaven de manne lijke borelingen met vijf meer acte de présence. Wat is hiervan de oorzaak? Jonge ouders, zeggen de medici voorzichtig, houden meer jongens over dan meis jes. Hoe dan ook, dat royale omsprin gen met mannelijke nieuwe wereld burgers wordt merkwaardigerwijs la ter weer teniet gedaan. Want nu komt moeder Natuur met een nieuw myste rie. Van de doodgeboren kinderen zijn de jongens namelijk óók in de meer derheid; een blijkbaar natuurlijke ni vellering. In 1962, toen er vijf jon gens méér op elke honderd meisjes 't levenslicht aanschouwden, werden er daarentegen ruim 17 méér jongens op de 100 meisjes dood geboren. Het gaat evenwel uiteindelijk niet om de dood doch om de levend geborenen. Welnu, een nieuw mysterie treedt nu in werking. Van elke 105 geboren jongens sterven er in de kinderjaren méér dan van 105 geboren meisjes die gelijkertijd het leven begroeten. Het "sterke geslacht" blijkt zich namelijk als zuigeling en kleuter minder resis tent te gedragen tegen kinderziekten dan zijn "zwakke" zusjes. Meer dan hun zusjes sterven de jongens; tot hun vier en twintigste le vensjaar is hun percentage ontstel lend hoog t.o.v. de meisjes 263 Daarna loopt die merkwaardige ver houding weliswaar terug tot het vijf en veertigste levensjaar, maar altijd nog is dan het sterftecijfer van de mannen t.o.v. de vrouwen met een ge middelde van alle leeftijden 124 En wel 20 méér dan in 1939. Diverse oorzaken daarvan worden genoemd, zoals oorlog, grotere 6terfte in mannenberoepen en boven dien minder sterfte der vrouwen te genwoordig bij bevallingen. Ziedaar, waaraan vooralsnog de wetenschaps mensen als voornaamste oorzaken de grotere mannensterfte toeschrijven. Al met al lijken er redenen te zijn, aan te nemen, dat de vrouw over het alge meen fysiek beter gewapend is tegen de agressie van het leven dan de man. WAAR BLIJVEN DIE VROUWENOVERSCHOTTEN? Maar wat zijn nu weer de oorzaken van het nieuwe mysterie, dat de vrou wen gaandeweg maar zeker terrein beginnen te verliezen met haar de- mannen-de-baas-zijn? Wellicht min der risico's voor het leven in de man nenberoepen door verbeterde sociale toestanden? Daarover heersen nog verschillende meningen. Zeker is, dat wat betreft het vinden van een huwe lijkspartner de meisjes er beslist beter voor komen te staan. Zulks uiteraard ten koste van de mannen, tenzij in de toekomst Nederland de monogamie afzweert. Wie weet... Want de mannen dienen wèl te be denken, dat door méér te huwen de vrouwen gaandeweg niet voor hon- derp procent beschikbaar blijven voor specifiek vrouwelijke beroepen. Anders dan vroeger gaat de vrouw steeds meer vele taken van de man overnemen zonder de man als levens partner in het huwelijk prijs te geven. Teneinde de lezers een indruk te geven van de absolute vrouwenver- meerderdheid in het arbeidsproces volgt hieronder een overzicht van de expansiedrang der vrouwen. Het valt al terstond op, hoe de vrouwen, overal waar industrie en productie heersen, zich in die werkge bieden zijn gaan vestigen en zelfs de mannen terzijde beginnen te schuiven. In Noord-Holland bijvoorbeeld zijn er ruim 35.000 meer vrouwen dan mannen, in Zuid-Holland 39.000 en in Utrecht 11.000. De Randstad Hol land bergt dus ruim 85.000 méér vrouwen dan mannen! Zeer sprekend komt ook onze residentie uit de bus. De vele ministeries en overheidsbu reaus zorgen er namelijk voor, dat van het vrouwen-oversohot in Zuid-Hol land van 39.000 er maar liefst 32 duizend in Den Haag wonen! Duidelijk treedt dan ook aan het licht een grote migratie der vrouwen vanuit het platteland naar de indu striecentra. Buiten de Randstad Hol land namelijk, met haar 85.000 over schot aan vrouwen, is er in de geza menlijke overige acht provincies een minderheid van bijna 43.000 vrou wen! En ook in de agrarische gebieden blijkt zelfs duidelijk binnen eigen grenzen de vrouwenvlucht. Zo ver toont Gelderland bijvoorbeeld met zijn vrouwentekort van bijna 4.000 een vrouwen overschot in de stad Arn hem van bijna 3.500. En in de hele provincie Groningen, waar slechts 280 vrouwen minder zijn dan mannen, bergt de stad Groningen bijna 5.000 meer vrouwen dan man nen. Daar spreekt de voortsnellende urbanisering wel duidelijke taal. Een typische tegenstelling vormt de provincie Noord-Brabant met haar 15.000 tekort aan vrouwen, waar slechts de stad Breda, die al dicht bij de Moerdijk ligt, een overschot toont van 2.600, doch de Philipsstad Eind hoven met haar vele bedrijven een manco van 1.900 vrouwen. Mogelijk, dat de gebondenheid aan het ouder huis in deze overwegend katholieke provincie oorzaak is, dat de meisjes daar nog altijd liever bij haar ouders blijven. Bergen op Zoom houdt zich vroom met zijn partinale overheer sing van 82 mannen. We zullen geen verdere cijfers ge ven, hoewel het Centraal Bureau nog veel meer interessante statistieken op dit terrein verschaft. Hoe dan ook, voor de mannen is Heuvelstraat 14 - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN V KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. de waarschuwing, op hun hoede te zijn, bepaald niet misplaatst. Dus, mannen let op uw saeckl En u, vrouwen? Al gaat ge dan achteruit wat betreft uw aantal, met tertijd zullen de mannen wel ervaren, dat desondanks uw krachten niet af nemen ge zijt met uw gemiddelde le vensduur van bijna 33 jaren de man nen met hun 31 jaren nog altijd fy siek de baas! U bent aardig op weg om, zo u al de mannen (nog) niet ge heel uit allerlei beroepen verdringt, hen in het arbeidsproces toch stellig naar de kroon te steken. Hoe de vrouw met haar fysieke overwicht echter op het intellectuele vlak er voor staat, daarover een vol gende keer. Want ook daarover geeft de statistiek verrassende en voor de mannen met trots vervullende beel den te zien. De gemeenteraad krijgt donderdag een omvangrijke agenda af te wer ken. De volgende punten worden be handeld 1. Vaststelling notulen der openbare vergaderingen gehouden op 1, 8 en 14 juli 1965. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van een uitbreidingsplan in onderdelen „Be- soyen-centrum". 4. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen St. Antonius- straat 136a, Grotestraat nrs. 11b, 152a en 152 b en Loeffstraat nrs. 37 en 39. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen Grotestraat 233a en 233b. 6. Voorstel tot waarborging betaling rente en aflossing van een hypothe caire geldlening voor particuliere wo ningbouw, op de voet van het besluit bevordering eigen woningbezit. 7. Voorstel tot wijziging der tarieven- verordening voor gas- en elektrici teitslevering. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet ad f 55.500.- ten behoeve van de aanleg en aansluiting van de Tempelierstraat en het treffen van de nodige voorzieningen met be trekking tot de coupure in de Winter dijk. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet ad f 1.700.- voor de aankoop van een zg. brug-ongelijk ten dienste van de chr. gymnastiek vereniging,, Kracht en Vlugheid". 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet ad f 232.- voor de aankoop van aanvullend ontwikke lingsmateriaal voor de r.k. kleuter school ,,De Zandhoek". 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaffing van badgeysers bestemd voor verhuur door het gasbedrijf. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de bouw van een r.k. kleuterschool aan de Heermanslaan. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet van f 856. voor de aankoop van leer- en 'hulp middelen ten behoeve van de St. Ber- nadetteschool. 14. Voorstel tot het verlenen van me dewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 aan het bestuur van de St. Aloysiusschool voor de aan koop van nieuwe schooimeubelen. 15. Voorstel tot het verlenen van me dewerking overeenkomstig art. 72 L. O.-wet 1920 aan het bestuur van de St. Bernadetteschool voor de aankoop van meubilair en leermiddelen ten be hoeve van de eerste inrichting van 't 6e leerjaar, alsmede het treffen van enige andere voorzieningen. 16. Voorstel tot het verlenen van me dewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 aan het bestuur van de St. Michaël-ulo-school voor het aanbrengen van een ventilator in het overblijflokaal. 17. Voorstel tot het verlenen van me dewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 aan het bestuur van de Nuts-ulo-school voor de aankoop van leer- en hulpmiddelen. 18. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen in de Buitenpolder van Be- soyen, van de N.V. Noord-Braband. 19. Voorstel tot aankoop van onroe rend goed, gelegen aan de Akkerlaan, van L. M. Klerks. 20. Voorstel tot aankoop van onroe rend goed gelegen aan de Grotestraat en ten oosten van de haven, van C. L. van Velhoven en mevr. L. A. van Veldhoven-van Loon. 21. Voorstel tot aankoop van onroe rend goed, gelegen te Besoyen, van L. A. van der Linden. 22. Voorstel tot verkoop van woning wetwoningen aan de huurders. 23. Voorstel tot verkoop van de niet- woningwetwoning Putstraat 19 aan H. L. J. van den Oever. 24. Voorstel tot verkoop van een ge deelte van het industrieterrein „Zand- donk" aan J. P. Hamers. 25. Voorstel tot verkoop van een ge deelte van 't industrieterrein „Zand- donk" aan G. van Loon's Import- Maatschappij N.V. 26. Voorstel tot verkoop van een ge deelte van het industrieterrein ,Zand- donk' aan de fa. Mulders-Sars. 27. Voorstel tot verkoop van een ge deelte van het industrieterrein ^and- donk' aan de Victor van Laarhoven N.V. 28. Voorstel tot verkoop van een ge deelte van het industrieterrein ,Zand- donk' aan de N.V. Aannemingsmaat schappij F. Couwenbergh. 29. Voorstel tot ruil van grond, ge legen op de hoek van de Doelenstraat en de Grotestraat, met J. L. Hoeve naar. 30. Voorstel tot vaststelling van het onteigeningsplan Groenewoud en Meerdijk. 31. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een gedeelte van het industrieter rein ,Zanddonk' aan A. G. Donders. 32. Voorstel tot verhoging van het subsidie aan de Stichting Streek V.V.V. „Brabants Centrum" te Til burg. 33. Behandeling nota van aanmer kingen der gedeputeerde staten op de begroting 196.4 34. Wijziging begroting. De gemeente Waalwijk heeft een exploitatie-opzet gemaakt van het in dustrieterrein Zanddonk. Op basis daarvan wordt de grondprijs daar f 16.-. Voor die prijs stellen B. en W. een terrein voor van 27.65 aren te verko pen aan J. P. Hamers te Kaatsheuvel, die daar een garagebedrijf met werk plaats zal beginnen. De gemeenteraad krijgt tevens te beslissen over een voorstel van B. en W. 98 aren te verkopen aan G. van Loon's Import Maatschappij N.V. Ook de firma A. Mulders-Sars gaat een garagebedrijf met werk plaats vestigen in het industrieterrein. Het betreft hier 55.30 aren. De firma Mulders-Sars heeft zich verplicht geen autobussen meer in de Irene- straat te stationeren, als de nieuwe garage gereed is. De N.V. Victor van Laarhoven krijgt 35.50 aren in het industrieter rein tegen de prijs van f 10.-. Dit om dat de koopprijs van de bedrijfsruim ten van deze N.V. aan de Grotestraat op die basis was vastgesteld. De N.V. Aanneming-Maatschappij F. Couwenberg zal een industriehal bouwen en koopt daarvoor een stuk grond van 17 aren. In erfpacht wordt 23.80 aren uit gegeven aan de heer A. J. Donders. De wijk Waalwijk Noord, in de volksmond aangeduid met „Noord straat" krijgt op den duur naast de bestaande nog twee verbindingen met Besoijen. Op de plaats waar eerst de syna goge van de Israëlitische gemeente stond komt een dijkcoupure, die de Tempelierstraat met de Grotestraat zal verbinden. Dat gaat de gemeente - inclusief rioleringen en bestratingen - f 55.000.- kosten. Overigens heeft het College van Gedeputeerde Staten nog geen goed keuring verleend om f 1500.- uit te Op bijna 84-jarige leeftijd overleed in het rusthuis van de NoTbertijner- abdij te Grimsbergen in België, waar hij de laatste jaren van zijn leven lief derijk werd verpleegd, de Hoogeerw. heer H. A. van Heesch, ere-prelaat van deze abdij. Hij was Nederlander van geboorte. Ook in Waalwijk was Mgr. van Heesch geen onbekende. Ieder jaar bracht hij een deel zijner vacantie bij zijn alhier wonende fa milie door, waar hij steeds een wel kome en graag geziene gast was. Doch ook vele Waalwijkers zullen zich deze beminnelijke prelaat nog herinneren, die door zijn grote een voud iedereen voor zich innam. Mgr. van Heesch werd geboren te Heeswijk op 11 september 1881. Na zijn studies in het college aldaar trad hij op 9 okt. 1899 in bij de Norbertij nen van Grimsbergen. Op 9 okt. 1904 werd hij priester gewijd. Na zijn priesterwijding ging hij aan de Gre- goriana te Rome theologie studeren en op 8 juni 1908 behaalde hij hier in zijn doktoraat. WAAP IEDER KAN VAN HAAR IETS "LEREN". ZULLEN Wij "UIT DE SCHOOL" KLAPPEN ZE MAAKT HAAR KEUZE UIT ONZE GEMAKKELIJK ZITTENDE SCHOENEN Markt Waalwijk geven om het vroegere café Bayens te slopen. Later zal aan de oostzijde van café Hoevenaar een verbinding Doelen straat/Grotestraat tot stand worden gebracht. Daarvoor willen B. en W. 'n strook 2.50 meter breedte en 55 m2 groot ruilen tegen een stukje grond van 100 m2 tussen het café Hoevenaar en de Winterdijk. Dat zal de heer Hoeve naar kunnen benutten voor de uitbrei ding van zijn café met een zaal. De transactie zal plaats vinden op basis van een grondprijs van f 35.- per vierkante meter. Mgr. H. A. van Heesch Spoedig had men in de jonge dok ter, tevens de grote bezieler ontdekt, zodat hij achtereenvolgens als sub prior en op 11 febr. 1916 zelfs tot prior van de abdij werd aangewezen. Als prior strekte zijn arbeidsveld zich uit over heel het Vlaamse Land, waar hij ontelbare lezingen hield, o.a. voor de boerinnengilden, terwijl hij tevens de Lourdesbedevaarten uit Vlaande ren begeleidde en hij redactielid werd van de ziekenrubriek. Hierna trad Mgr. in dienst van het bisdom, werd in 1942 tot pastoor be noemd in Jezus-Eik en in 1945 tot pastoor te Elingen. De kloostergemeenschap riep hem echter in de abdij eerug en koos hem op 28 maart 1946 tot prelaat. Zijn apostolaatsgeest wou echter ook bui ten de abdij blijven stralen en dit zette hem er toe aan om in 1951 met de stichting te beginnen (dit op verzoek van Mgr. Lucas, apostolisch delegaat van het huidige bisdom Oudtshoom) van een Zuidafrikaanse Missie dn Kaapstad. In 1957 voelde Mgr. van Heesch zelf de last van zijn verantwoorde lijkheid te zwaar drukken en bood daarom op 2 december van dat jaar ontslag aan, dat hem op de meest eervolle wijze werd verleend. Hierna stelde hij zich opnieuw ten dienste in het bedevaartsoord te Pe- pinster. Ziekte en hoge ouderdom deden hem echter in 1961 terug verlangen naar Grimsbergen, waar de zusters van het rmusthuis hem liefderijk op namen en verzorgden en waar hij op woensdag 14 juli 1965 zijn schone ziel aan haar schepper teruggaf. Op de vooravond van z'n patroonsdag BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk ging deze goede prelaat heel stil en onopgemerkt heen. Zo rijk gevuld en actief zijn leven is geweest, zo stil en verborgen waren zijn laatste levens jaren. Op zijn bidprentje lezen we de woorden „Hij wilde niemand tot last zijn en droeg liever in stilte de moeilijkheden van de oude dag." Onder overweldigende belangstel ling mocht Prelaat van Heesch op 9 okt. '64 zijn diamanten preisterfeest vieren. De overledene was tevens begiftigd met de Leopoldsorde. Ook bij de plechtige uitvaart en begrafenis was de belangstelling enorm. Hierbij wa ren o.m. aanwezig Mgr. Lucas, Pre laat E. de Wilde, de Prior van het Norbertijnerklooster en al zijn mede broeders. Ook zijn familieleden uit Waalwijk woonden de plechtigheid bij. Bij het opdragen van de H. Mis assisteerden niet minder dan negen prelaten. De abdij-kerk van Grims bergen was tot in de uiterste hoeken gevuld. Moge God zijn trouwe dienaar Mgr. van Heesch reeds het loon hebben ge schonken, dat hij in Zijn dienst zeer zeker heeft verdiend en mogen wij be sluiten met een piëteitsvolle zin van het bidprentje "Hoogwaardig Heer, wij danken U voor Uw voorbeeld, voor Uw zorgen en toewijding en voor Uw groot geloof." Prelaat van Heesch ruste in vrede.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5