wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraïu Koninklijk onderscheiding voor jubilaris Frans Lombarts Kamperen als kracht en kwaal KameCverpleegstersflat te huur CertSna STASSAR EDERS WIL 'n Bouwman's Waspikse kruisvereniging gaat stationsgebouw verlaten Wij zijn gesloten Gêlze van onze samenleving VRIJDAG 30 JULI 1965 86e JAARGANG No. 58 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 -f- 1 ct inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" 40 jarig jubileum bij Timtur N.V. te Waalwijk De lange rij van jubilarissen bij Timtur N.V. te Waalwijk werd vrij dag j.l. vermeerderd vanwege het feit, dat de heer Frans Lombarts zijn 40- jarig jubileum bij genoemde N.V. herdacht, waar hij thans werkzaam is in de afdeling Snijderij en voor zijn verdiensten in de zaal van de heer Fr. van Helvoirt aan de Putstraat, door directie en personeel hartelijk werd gehuldigd. Ook burgemeester J. Teijssen was hierbij aanwezig. De heer Lombarts was vergezeld van echtgenote en kinderen. De eerste spreker was de heer G. de Graaf, directeur van Timtur, die zich in zeer waarderende woorden tot de jubilaris richtte. Hij roemde diens van 1 tot 15 augustus A. Aarts Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 vakmanschap en ijver, doch vooral diens trouw aan het Timturbedrijf, waaraan hij 40 jaar lang zijn beste krachten had gegeven en waarvoor hij zich grote verdiensten heeft verwor ven. Namens de directie bracht de heer de Graaf hem hiervoor hartelijk dank. Als stoffelijk bewijs van dank en waardering bood hij de jubilaris een geschenk onder couvert aan, terwijl hij diens echtgenote in de hulde be trok door de aanbieding van een boe ket fraaie bloemen. Uit de woorden van directeur de Graaf meende burgemeester Teijssen te mogen concluderen, dat de jubila ris voor het Timturbedrijf een ge waardeerde kracht is geweest en nog is. De burgemeester wilde deze waar derende woorden dan ook gaarne on derschrijven, waarbij hij er de nadruk op legde, dat mensen zoals de jubi laris een bedrijf schragen. U bent, al dus de burgemeester, een voorbeeld van plichtsbetrachting geweest en het verheugt mij dan ook U te kunnen mededelen dat het H. M. de Konin gin heeft behaagt, U te onderschei- Blijkens 'n advertentie, die maan dag j.l. in ons blad verscheen zal een deel van de kamers van de ver- pi eegstersf lat van het nieuwe zie kenhuis worden verhuurd aan da mes, die niet in dienst, zijn bij het ziekenhuis. De zeven verdiepingen hoge flat zal bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar plaatsruimte bieden aan de leerling-verpleegsters. Het gebouw omvat ca 80 kamers, 72 ervan bevinden zich in het to rengedeelte, dat zes verdiepingen van 12 kamertjes telt. Iedere ver dieping heeft toiletten, een keuken tje douchegelegenheid en een ter ras. Iedere verdieping is per lift den met de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, waarmede ik U en tevens de directie van harte feliciteer. O.l.v. de heer L. Hoevenaars trad hierna een Timtur-koortje op, dat spontaan het Wilhelmus inzette en daarna nog enkele nummers ten ge hore bracht en dit op zeer verdienste lijke wijze deed. Namens de bedrijfsleiding felici teerde hierna de heer M. Kemmeren, die betoogde, dat niet alleen Timtur aan de heer Lombarts een goede kracht heeft, maar dat deze zich ook buiten het bedrijf verdienstelijk maakt o.a. als lid van het parochieel kerk koor van de parochie St. Clemens en van de Harmonie St. Jan te Baard wijk. Namens het gehele personeel bood hierna de heer J. v. d. Griendt, lid van de Ondernemingsraad gelukwen- en Prisma horloges Stationsstraat 88, Waalwijk sen aan, alsmede een enveloppe met inhoud, waama de jubilaris allen dankte voor de hem gebrachte hulde en de waardevolle geschenken. Spe ciaal dankte hij burgemeester Teijssen voor de verleende Koninklijke onder scheiding en hij verzocht deze zijn dank aan H. M. de Koningin te wil len overbrengen. Na dit officiële gedeelte, dat mu zikaal werd afgewisseld met muziek van de band "The Rowdies", was het tenslotte de Harmonie St. Jan, die haar verdienstelijk lid een klinkende serenade bracht, waarbij de voorzitter de heer Jac. van Mierlo, gelukwen sen aanbood, waarna men nog ge ruime tijd gezellig bijeen bleef. bereikbaar. De kamertjes hebben een vloer oppervlak van ca. zes vierkante meter, zijn voorzien van warm en koud stromend water en worden voor de leerling- verpleegsters ge zellig ingericht. Het uitzicht van de hogere etages is fantastisch mooi. Het is aanvankelijk de be doeling geweest ook gediplomeerde verpleegsters van de kamers ge bruik te laten maken, omdat de ca paciteit van de flat te groot was voor de leerling- verpleegsters. Nu ook deze maatregel de flat gedeel telijk onbenut laat heeft de directie van het St. Nicolaasziekenhuis be sloten de kamers vrij te verhuren. Naar schatting zullen er dit jaar meer dan 800.000 mensen hun va kantie-genoegen zoeken in kamperen. Ook de mensen uit de schoenindu strie, die zaterdag met hun vakantie beginnen, zullen er wel op uit trek ken. Wij kunnen rustig spreken van een kampeer-epidemie. Wat is daar van de oorzaak? In de eerste plaats het drastisch toegenomen aantal vakantiegangers. Vervolgens spreekt de vermeende en soms werkelijk bestaande schaarste aan hotelruimte een woordje mee. Ook hebben de mensen langer va kantie dan vroeger, zodat het beter de moeite waard is er op uit te trek ken en de vele voorbereidingen te treffen. Duizenden willen er voorts in de zomer volledig buiten zijn. Zij hebben zich maandenlang bekneld ge voeld tussen de muren van een straat huis. Het is een natuurlijke reactie op het stadsleven. Kamperen geeft de mens tenslotte een idee van volkomen vrij te zijn en deze idee beheerst vooral de jeugd, die zich wel eens bevrijden wil van de beschermende, soms knellende, ban den van het ouderlijk gezag. Deze ge dachte gekoppeld aan zucht naar ro mantiek en avontuur maakt vooral de jeugd tot geestdriftige aanhangers van het kamperen. Goede uitrusting Er kleeft ook 'n economische kant aan dit vraagstuk. Kamperen is een massa-bezigheid geworden. Dit heeft tot gevolg gehad dat de industrie zich met aandacht aan dil zomergenoegen is gaan wijden, zodat er een uitrus ting tevoorschijn kan komen, die alle wensen bevredigt. Bovendien is er een uitrusting verkrijgbaar in alle prijs klassen en kwaliteiten. Deze ontwik keling heeft het aantal liefhebbers enorm doen toenemen. Het is daarbij niet belangrijk dat zich naas1 de sport-kampeerders een categorie luxe-kampeerders heeft aangemeld. Doorslaggevend is o.i. dat men goed uitgerust tegen grond- en hemelwater het veld in kan gaan. Daarmee is een verzekering verkre gen tegen ongerief en ziekte. Hiermede is een eerste voorwaarde gegeven voor een succesvolle kam- peertocht er moet een goede uitrus- Grotestraat 231 Waalwijk Tel. 3541 v/h J. Tausch ting zijn. Een goede uitrusting heeft niets met luxe te maken. Slaap lekker! Wie gaat kamperen, wil goed uit gerust thuis komen. Dan moeten er goede slaapplaatsen zijn met wollen dekens. Van die slaapplaatsen moet ook voldoende gebruik worden ge maakt. Als een kampleven betekent dat er avond aan avond lang gepraat moet worden onder een linnen dak, zodat de nachtrust er aan moet wor den opgeofferd, dan zal men spoedig naar een gemakkelijke stoel thuis ver langen. Een tweede voorwaarde voor het slagen van een kampleven is voldoen de kennis van een kampleven. Een goede tent moet ook nog worden op gezet en beschermd tegen de mogelij ke aanvallen van vocht. Al is er nog zoveel aanvoer van confortabele hulp middelen voor een modem kamp, aan kennis van regels voor het kamperen mag het toch niet ontbreken. Het is daarom nuttig, dat er tegenwoordig kampen worden georganiseerd, waar het echte, sportieve kamperen en de kampregels worden onderwezen. Eet smakelijk! Velen vinden het bijzondere van een kampleven gelegen in de maaltijd. Je eet nu eens anders dan anders en de meest vreemdsoortige gerechten worden tevoorschijn getoverd. Laten wij daarbij bedenken dat een mens in goede conditie beslist goed gevoed moet zijn. Kan er niemand een maaltijd be reiden in de tent of voelt men er wei nig voor om daar enige tijd aan op te offeren, dan eindigt het kampleven op zijn minst met een onbevredigend gevoel en meestal met klachten over de gezondheid. Waarom zouden wij onszelf of anderen wijs maken dat wij tijdens het kamperen enkele weken lang b.v. alleen op brood kunnen le ven, terwijl thuis een warme maaltijd noodzakelijk is? Vooral voor de jeugd wordt deze regel nogal eens geminacht. Duurt een vakantie maar kort, dan is dit be zwaar niet groot, maar de vakanties worden immers steeds langer. Orde moet er zijn. Steeds meer jongeren worden ge- lokt door 't kampleven. De vrijheids drang komt schijnbaar steeds vroe ger. Die drang is begrijpelijk en ge tuigt van geestelijke groei, die wij moeten cultiveren. Dus laten wij onze jongens en meisjes maar naar harte lust kamperen? Wij laten ze wel kamperen maar niet naar hartelust. Lang niet elke jongen en ieder meisje kan de plotse ling verworven vrijheid verdragen. Hij en zij moeten opgevoed worden in het dragen van verantwoordelijkheidsge voel. Dat noodzakelijke gevoel van verantwoordelijkheid krijgen ze niet allen op dezelfde leeftijd. De ouders weten wel wanneer dat groeiproces voldoende gevorderd is. Zij kunnen de juiste mentale instel ling kweken door kinderen eerst on der leiding te laten kamperen. Ook zou pa zelf het "kamphamas" kunnen aantrekken om eens een seizoen in de buurt van zijn opgroeiend kroost de tent op te slaan en een oogje in het zeil te houden. Goede leiding op dit punt wordt bijna altijd gewaardeerd. Na een of enkele seizoenen zijn de jongens en meisjes dan meestal kamp- rijp en kunnen ze alleen gaan. Jong geleerd. Het kamperen kan een bijdrage le veren voor de groei van de volks kracht. Wij kunnen daar aan mee werken door toezicht houden en lei ding geven. Wij kunnen het verknoei en door jongelui voortdurend met slechte uitrusting op stap te laten gaan. Wij zullen het bederven wan neer wij geen oog hebben voor de rijpheid van de jeugd, die er op uit trekt en die niet altijd van de leeftijd afhangt. Wij maken het kampleven tot een rotte plek in onze samenleving wan neer wij zorgen dat zoons en dochters met ons of met eigen geld een goede uitrusting kopen en verder blij zijn dat wij niet weten wat er gebeurt. NEDERLANDSE TOERISTE IN ITALIË OMGEKOMEN De 40-jarige Amsterdamse ver pleegster Cornelia Brambade is dins dag overleden na een val bij de be klimming van de 3.263 meter hoge Herbetet bergpiek in de Italiaanse Alpen. Zij verloor haar evenwicht toen zij met 10 andere Nederlandse toeristen de piek beklom. Zij viel van een hoog te van 200 meter. Artsen in het zie kenhuis van Cogne hebben meege deeld dat zij aan schedelverwondin gen is bezweken. n\ijL/nu o\j jvji-ii isuj uuc jzvrkiwjrrvixvjr ixu. oO De tcho van het Zuióen op de voet RIJWIELHANDEL DIPLOMA'S HOLLANDIA- BEDRIJFSSCHOOI. De bijeenkomst in de kantine van de Hol- landia Schoenfabrieken te Gilze bij gelegen heid van 't cursus-besluit van de Bedrijfs- school was sfeervol. Aanwezig waren verte genwoordigers van de directie, bedrijfslei der Van de Elshout, kapelaan Rombouts van de Levensschool te Dongen, de dames Speekenbrink en Hoppenbrouwers van de Jongerencursus Breda, de personeelschef de heer A. op 't Hoog en de heer Van Veld hoven. Deze laatste sprak een openings woord. Aan deze opleiding gecombineerd was er het regelmatig bezoek aan de Levensschool te Dongen of de jongenrencursus in Breda, een mogelijkheid die allerwege grote bijval ondervindt. De heer Op 't Hoog meende dat er thans voor de geslaagden een moei lijke tijd aanbreekt. Van cursist wordt men nu ingeschakeld in het arbeidsproces. An derzijds meende hij dat Hollandia borg stond voor een prettige opvang, die vooral in het begin voornaam is! Na een korte pauze, waarin verversingen werden geserveerd, dankte de instructrice, mej. Roestenburg, de leerlingen voor de ge zellige samenwerking en de uitstekende on derlinge saamhorigheid. Het diploma werd uitgereikt aan Riet Faes, Christ Klaassen, B. Willemsen, B. Vernietten, A. Daanen en A. Smeekens. Bij het gemeentebestuur van Waspik is een schrijven binnengekomen van de Ned. Spoorwegen waarin wordt medegedeeld da uiterlijk 1 augustus van dit jaar het stati onsgebouw ontruimd moet zijn. Dit houdt o.m. in dat per genoemde datum het Wit- Gele Kruis op straat staat. Door het feit echter dat in het stationsgebouw tegens nog een gezin is gehuisvest, zal het waarschijn lijk nog tot 1 sept. kunnen gerekt, omdat eerst dan een woning aan het betreffende gezin kan worden aangeboden. Na 1 sept. echter is er absoluut geen uitstel meer mo gelijk. In feite is de huur al in april 1963 opgezegd, maar nu wordt het toch ernst. De Ned. Spoorwegen zijn vast van plan dit station op korte termijn onder de slopers hamer te doen vallen. NOODVOORZIENING Het bestuur dat al vele moeilijkheden rond de huisvesting heeft gekend en opge lost zal dus binnen enkele dagen voor een ander onderkomen moeten zorgen. Er is in Waspik overigens maar één oplossing en dat is de voormalige meisjesschool. Alleen dit gebouw kan een tijdelijke oplossing bren gen. Twee lokalen zullen hiervan dienstbaar moeten worden gemaakt voor de diverse diensten welke een kruisvereniging onder zich heeft. Men zal dus moeten trachten met de eigenaar en/of huurder van deze school tot een overeenstemming te komen. Liever had men gewacht tot de noodlokalen van de kleuterschool vrij komen, maar de sloop van het station blijkt om welke reden dan ook meer urgent te zijn. dan de huisvesting van het wit-gele kruis. NIEUWBOUW Er zal dus nog een kleine lijdensweg moe ten worden afgelegd eer men een definitie ve oplossing voor het probleem der huis vesting gevonden heeft. Maar die oplossing is in zicht. De plannen rond de verwezen lijking van een fraaie nieuwbouw zijn in een ver gevorderd stadium. De minister van so- ciale zaken en volksgezondheid heeft in deze reeds bericht geen enkel bezwaar te hebben tegen het bouwplan zoals dat door ingenieur M. Schiks van het architectenbureau Van Huiten te Waalwijk is ontworpen. Binnen enkele maanden hoopt men nu te vernemen in welk kwartaal van 1966 de Rijksgoed keuring kan worden tegemoet gezien. Hoe dan ook, vast staat al wel dat volgend jaar de eerste steen kan worden gelegd. Het nieuwe gebouw zal worden opgetrokken in de hoek Schoolstraat - Burg. Gescherstraat. 800 M2 grond ligt hiervoor gereserveerd. Het gebouw opzich beslaat ongeveer een oppervlakte van 400 m2. Middels de hoofd ingang en een ruime hal bereikt men een grote wachtruimte, welke mettertijd tevens dienst kan doen als vergaderruimte en als lokaal voor het geven van o.a. moedercur sussen. Vanuit de wachtkamer komt men in een boxenkamer, welke weer toegang geeft tot de weegkamer en de kamer van de arts. Een drietal kleedkamers geven middels een portaal nog toegang tot de artsenkamer. In dit deel van het gebouw is tevens nog een koffiekamer gecreëerd. Vanuit de hal kan men ook via een tweede portaal de toilletten bereiken. Een lange gang geeft toegang tot o.m. de kamer van de wijkzuster, het ma gazijn, een desinfectieruimte en een loggia. Tenslotte is er nog een ruimte voor de cen trale verwarming. Het hele complex is ge lijkvloers, in laagbouw opgetrokken, waar door dus een soort bungalowtype ontstaat. FINANCIERING. De totale stichtingskosten, inclusief de kosten van inrichting zijn begroot op 135 duizend gulden. De voorzitter, de heer R. van Dongen en de secretaris de heer A. Kuysters, hebben zich al heel wat hoofdbre kens gemaakt hoe dit bedrag bij elkaar te krijgen. Momenteel schijnen echter de groot ste zorgen achter de rug. Uit het praeven- tiefonds verwacht men een bijdrage van f15.000,-. Uit het postzegelfonds f 5000; NOOROCetEl Het nieuwe gebouw dat aan de Schoolstraat-de Burg. Gescherstraat en de Stationslaan zal worden opgetrokken, krijgt het aanzicht zoals op de tekening is aangegeven. van het actiecomité dat door de heren Kra nen en v. d. Wagenberg in het leven werd geroepen f 10.000 tot f 15.000. Aan eigen middelen kan men nog eens f 10.000 in brengen, zodat een lening van f 95.000. - overblijft. Aan rente en aflossing gaat de exploitatie derhalve jaarlijks alleen a f 6400 bedragen. Dit zal moeten worden opgevan gen a.o. door contributieverhoging tot f 18, bijdragen door de gemeente in het kader van het subsidiereglement 1964 en door een juist samenspel op financiële basis tussen 't groene kruis en het wit-gele kruis, omdat ook het groene kruis van de diensten van 't wit-gele kruis gebruik nfaakt. Zo hebben beide verenigingen o.m. dezelfde wijkzuster, terwijl natuurlijk ook in de andere taken van de kruisverenigingen, zoals prenatale zorg, kraamzorg, zuigelingenbureau, kleuterbu reau, schoolartsendienst, tandartsendienst, kinderuitzending en preventieve gezond heidszorg practisch alles samen wordt ge speeld. Van het gemeentebestuur zal men dan nog een garantieverklaring moeten zien te krijgen voor de lening van f 95.000. Dan zal uiteindelijk de kruisvereniging voor het eerst in haar bijna 45 jarig bestaan een te huis krijgen dat aan de eisen des tijds zal zijn aangepast en waarin ook het bestuur aan de medische staf, aan de 565 leden en aan de 115 leden van het groene kruis een behoorlijke accomodate kan bieden. Als in de loop van 1966 de bouw kan worden aanbesteed betekent dit dus dat het nog ongeveer 2 jaar zal duren voordat defi nitief een einde aan een hopeloze toestand zal zijn gekomen. Ter overbrugging zoekt men dus naar een ruimte in de voormalige meisjesschool, maar wanneer precies dit pand als zodanig zal worden betrokken zal nog nader worden bekend gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 7