RUSLAND KLOPT AMERIKA s/< 1l! I .N De Echo van het Zuiden JO DE R00 PROLONGEERT TITEL WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Cf eb ootte-aankondigingen e.d. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 AUG. 1965 Succes voor „De Pel De combinatie van Kees Pellenaars heeft het Nederlands kampioenschap op de weg beheerst. De strijd was zeer vinnig. De Roo strafte na 245 spannende kilometers zijn belagers in de kopgroep af en won met ruim verschil. Tijdens de laatste tien kilometer was het duidelijk dat de titel ging naar een van de leden van het kwar tet De Roo, Den Hartog, Posten Knops. Het waren drie van de sterk ste Nederlandse beroepsrenners en 'n man uit de streek, waarvoor de talrij ke toeschouwers in Beek zeer enthou siast waren. De Roo bleek over de meeste re serves te beschikken. De laatste klim tegen de Adsteeg reed hij de een na de ander van zijn vier tegenstanders uit de wielen. De een na de ander viel terug en zelfs de sterke Den Har tog lag op de finish 25 meter achter. Jan Jansen had op het juiste mo ment de beslissende ontsnapping ge mist en werd definitief uitgeschakeld toen hij kort daama gelijktijdig een lekke vóór- en achterband kreeg. De Roo moest bewijzen op vlakke ritten de eerste Televizier te zijn. Pe ter Post had na zijn door blessures geteisterde en daardoor weinig suc cesvolle seizoen, de laatste weken la ten zien, dat hij ook nog fietsen kan. Hij voelde veel voor dit Nederlandse kampioenschap. Arie den Hartog kon zich na zijn falen in de Tour de France nauwe lijks een nederlaag in de Nederlandse titelstrijd veroorloven. Die laatste ronden waren dus de "ronden van de waarheid". De eerste ronden hadden de man nen van Pellenaars de koers gemaakt. Iedere ontsnapping werd ontketend en tenietgedaan door de 14-man ster ke groep van de Pel. De gelegenheids combinaties die Den Hartog en Post steunden konden daar niet tegen op. In de eindfase echter moest De Roo het alleen opknappen. LEVENDIG De koers was zeer levendig. Na 3 ronden was van Smirre weggespon- gen, gevolgd door Huub Harings. Toen het tweetal twee minuten voor sprong had opgebouwd, moest Den Hartog voor de hergroepering gaan zorgen. Gevecht op gevecht volgde. Telkens verschenen er nieuwe leiders. Vaak pupillen van Pellenaars. Henk Nijdam bijvoorbeeld. Tachtig kilometer voor het einde vormde zich een grote kopgroep van 19 man. Dat was het moment, dat Jan Jansen de aansluiting miste. In deze groep was Televizier nog goed verte genwoordigd. Drie ronden voor het einde sprongen vijf man weg. Van Dongen, was daar ook bij naast de reeds genoemden. Twee ronden voor het einde moest van Dongen afhaken en zo ontbeerde De Roo een trouwe helper. Iedereen mikte toen al op Den Har tog als Nederlands kampioen. Hij was immers de beste klimmer van het ge zelschap en de laatste kilometers gingen tegen de Adsteeg omhoog. Jo de Roo dacht daar echter an ders over en hij draafde die laatste kilometers naar boven, zo snel, dat zelfs Den Hartog een blamerende achterstand van 15 meter opliep. Die zal zijn contract bij Geminiani wel herzien krijgen. Zeker van een uitzending naar het wereldkampioenschap te San Sebas- tiaan zijn momenteel reeds: Jo de Roo, Peter Post en Jan Jansen, die zijn titel verdedigt. De uitslag 1 Jo de Roo, Kruiningen, 255 km in 6.24.21. 2 Arie den Hartig, Zuidland, z.t. 3 Leo Knops, Spekholzerheide z.t. 4 Peter Post, Amstelveen, 6.24.30. 5 Bart Zoet, Sassenheim, 6 Piet Rentmeester, Victoria Spanje, z.t. 7 Cees Haast, Rijsbergen, z.t. 8 Gerrit de Wit, Dubbeldam, z.t. 9 Dick Groeneweg, Numansdorp 6.25.09. 10 Rijk Wouters, Baarle-Hertog z.t. De coupe is geslaagd. De grootste sensatie in dit na-Olympisch atletiek- jaar geschiedde zaterdag en zondag in het Centrale Stadion van Kiev, idyllisch gelegen tegen de Cherepano- va heuvel. De met een stralenkrans van onklopbaarheid omgeven Ameri kaanse atleten, die tijdens de Olym pische Spelen van Tokio van de ene overwinning naar de andere ijlden en in 1964 in Los Angeles tegen de Rus sen elke race van 100 tot 10.000 m wonnen, hebben zowel bij de heren als bij de dames een onverwachte ne derlaag geleden. Gabriël Korobkov, de trainer van 't Russische team, die na de slechte ver richtingen van zijn pupillen in Tokio met ontslag werd bedreigd, glom van trots. Niet voor niets hadden de Rus sen zich een maand lang verbeten op deze „landenwedstrijd der giganten voorbereid en het resultaat was na venant. Het werd een dubbele zege voor de Russen. Bij de heren onttroonden zij voor de eerste maal sinds 1958 de Amerikanen met 118-112, een re sultaat dat nog werd verzacht door de diskwalificatie van de 4 x 100 meter estafetteploeg der Russen, terwijl de Amerikaanse dames weliswaar niet favoriet, met 63,5 tegen 43,5 punten hun zevende nederlaag in successie moesten incasseren. Nu kan men aanvoeren dat Harold Conoolly in verband met een rugbles sure, de Olympische kampioen Billie Mills in verband met een verkoud heid de strijd vanaf de tribunes volg den, dat Jimmy Ryun met een gezwol len knie liep en Morgan Groth met 'n blessure „slechts" tot 2 min. 17 sec. over de 800 meter kwam, het doet niets af aan het feit, dat de Russische heren met wereld prestaties hun tegen standers tot overgave dwongen. Ab soluut hoogtepunt tijdens deze lan- denwedstrijd was zonder twijfel de 11,1 van de Olympische kampioene Wyomia Tyus, die hiermee het we reldrecord van de Poolse sprinters Irena Kirzenstein en Eva Klobukows- ka evenaarde, terwijl de 21-jarige Ca- liforniër Darrel Newman met 10,1 over de 100 meter slechts 0,1 sec. van het wereldrecord verwijderd bleef. Beslissend voor het onverwachte succes van de Russen was de verhou ding van de dubbele overwinningen, namelijk 6 tegen 4, terwijl de Ameri kaanse heren klappen moesten incas seren op nummers - zoals de over winning van Gennady Blitznetsov bij het polsstokhoogspringen over Jeff Chase en Olympisch kampioen John Pennell - die men voordien onmo gelijk had geacht. Twee vierde plaat sen op de 200 en 800 meter, een der de plaats over de 400 meter en het discuswerpen en dan tenslotte nog de volledige onnodige 'diskwalificatie van de 4 x 100 meter estafetteploeg. Hadden de Amerikanen niet een bee tje teveel vertrouwen gehad? Toege geven, de Yankees stonden voor de eerste maal tegenover een team, dat door het thuisfront hartstochtelijk aangemoedigd, om elke centimeter heeft gestreden. Veelbetekenend in dit opzicht was zonder twijfel het nieuwe nationale record op de 4 x 100 meter in 39,3 sec., slechts een tiende sec. boven het Europese record, de 70,36 meter van de Olympische kampioen kogelslin geren Romuald Klim, die met dit re sultaat acht cm van het Europese re cord verwijderd bleef en om nog een veerbeeld te geven, wat te zeggen van de Russische Tatjana Schelkomova. Het wereldrecord van de Britse Mary Rand schudde op haar grondvesten. ANTAGONISTEN Opvallend in deze strijd der Anta gonisten, zowel op politiek als spor tief vlak, was de „Rise to the occas- sion" der Russen. Gennady Blitznetsov zorgde voor een sensatie, nadat hij Jeff Chase en John Pennell bij 4.90 m had achterge laten door 4.95 te springen met de katapultstok, een terrein waarop de Russen jaren achter waren gebleven. Valentina Popova, twee dagen voor de grote match 20 geworden, won het speerwerpen voor haar landgenote en wereldrecordhoudster Yelena Gorcha- kova en de punt van de speer kwam maar liefst twee meter verder in de grond dan zij tevoren ooit geworpen had. Een tweede en een derde plaats voor de Russen op de 200 meter, waarbij Amin Tujakov, die reeds eer der 20.6 had laten afdrukken, nu Adolph Plummer benaderde. En dan de revanche voor de lange af standlopers, die een jaar tevoren in Los Angelos geen schijn van een kans hadden gekregen tegen o.a. de 18-ja- rige Gerry Lindgren. Wat Bob Schul, Olympisch kampioen op de 5000 m ook deed, tegen de 35-jarige Pjotr Bolotnikov, die gekweld door maag klachten en blessures in het Olym pisch jaar geen schim meer was, was geen kruid gewassen. Nicolai Dutov met 29,22, - over 10 km toonde zich nog wel geen tweede Ron Clarke, maar het betekende wel de tweede we reldprestatie van dit jaar. Natuurlijk toonden de Amerikanen hun kracht met de vertesprong van Ralph Boston (8,21), de 110 meter van Willie Davenport (13,5), de 46,5 van Olan Casseill over 400 en de 1.46.8 over 800 meter, maar de Olympische kracht was niet overal te bekennen en dat heeft de yankees toen zaterdag en zondag de rekening door de Russen werd gepresteerd, op gebroken. Het Russische publiek heeft geklapt om de race van Yuri Anisimow, toen hij tot op eentiende sec. de Olympische kampioen over 400 meter horden Rex Cawley bena derde daarna in elkaar klapte van lou ter uitputing. Men heeft met genoe gen gezien dat het hoogspring-duel tussen Velerie Brumel en Viktor Bol- chov een onderonsje was dat bij 2,18 m eindigde. Iedereen was vol lof over de prestaties van Wyomia Tyus (11,1) en Edith McQuire (23,1), maar een ovatie kreeg de „baby" van de Ame rikaanse ploeg, de 15-jarige Mary Mulder, een Amerikaanse van Neder lands-Javaanse afkomst, die op de 800 meter met een tijd van 2 min. 07,3 sec. slechts de Russische Tamara Dmitrieva (2.06,4) voor zich moest dulden. De kracht van de Press-zus- ters - Irma en Tamara was bekend, over een meisje van 15 jaar, dat met zwart haar en vrolijke bruine ogen vertelde, dat zij nog niet in aanmer king komt voor de Spelen in 1968, maar er over denkt op de Olympische Spelen van 1972 te starten, beschik ken de Russen niet en misschien is dat wat atletiek in Amerika zo groot maakt, ondanks deze nederlaag in Kiew. Uedooings-kaaltjet, Ondertrouw kaarten en brieoen, Ooedijdent-aankondigingen, TSidprenljer é.d. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" HET GEHEIM VAN EEN NACHT door A. ARNEFELT 31) „Neen, dat willen we met beweren, maar wel, dat het mogelijk geweest zou zijn". „Tenminste als het wapen nog in de kamer was. Dat is echter niet bewe- zen „Evenmin kon het tegendeel bewe zen worden", antwoordde dr. Klau- dy rustig. De president maakte een einde aan deze korte woordenwisseling tussen de officier en de advocaat, doordat hij de behandeling voor twee uren verdaagde tot na de middag. De behandeling begon 's middags met een reeks getuigenverklaringen, die op verzoek van de officier wer den afgelegd. Werklieden uit de spinnerij, mensen, die vlak bij het huis van Waldstaetten woonden, moesten verklaringen afleggen over de reputa tie van de beklaagde en over hun waarnemingen voor en na de bewuste nacht. Niemand wist iets van belang. Toen werden Betty en Martin nog eenmaal verhoord over het chronolo gisch verloop van de bruiloft wan neer de bruiloftsgasten uit de kerk waren thuisgekomen, hoe zij zich na dien gedragen hadden, en wanneer zij het huis weer hadden verlaten. Vast gesteld werd, dat de wagens om vier uur uit de kerk terug waren en dat de gasten een kwartier later aan tafel gingen. Er had echter een bijzondere sfeer gehangen, die helemaal niets had van een bruiloftsstemming. Het bruidspaar en de gasten hadden nau welijks iets gezegd. Om elf uur 's avonds verlieten dokter Winkler en directeur Dröse als laatsten het huis. Meteen daarna vertrok het bruids- paar. Toen zou tante Bertha gehoord worden, maar zij verklaarde van haar recht te willen gebruik maken om als familielid van de beklaagde van ver hoor verschoond te blijven. Waldstaet ten fronste het voorhoofd en richtte zich met een zachte, maar heftige op merking tot zijn verdediger. Eerst na dat die een ogenblik geruststellend met hem gesproken had, legde hij zich er bij neer. Langzaam kwam er een zekere ver moeidheid in de zaal. De laatste ge tuigenverklaringen hadden weinig aan de stand van zaken veranderd. Pas toen de getuige Ludmilla Novak aan het woord kwam en met grote spraak zaamheid schilderde hoe zij s nachts voor haar zieke kind naar de dokter was gegaan en daarbij op het bij het doktershuis gelegen pleintje tegen een paartje was opgelopen, leefden de toehoorders weer op. Er klonken over en weer spottende opmerkingen. Dus al in de eerste huwelijksnacht had de jonge vrouw haar man bedrogen. Het waren wel fraaie geschiedenissen, die hier voor de dag kwamen. Nu werd ook duidelijk, waarom zij de dolk uit haar vaders werkkamer had weggeno men. Alleen begreep niemand meer, waarom zij niet zelf in de beklaagden bank zat met 'haar minnaar, inplaats van haar vader. Vervolgens las de president enkele rapporten voor, een door de politie onderschepte brief van de architect Fröhlich, die gericht was aan mevr. Burghauser, en waaruit bleek, dat Fröhlich niet de dader kon zijn, maar dat hij blijkbaar mevrouw Burghauser daarvoor hield; voorts twee dokters attesten, volgens welke de zenuwen van mevrouw Burghauser nog altijd zo geschokt waren, dat zij in een in richting moest worden opgenomen en voorlopig niet verhoord kon worden. Deze attesten werden bevestigd door een rapport van de medische deskun dige, die twee dagen tevoren mevr. Burghauser in het rusthuis had opge zocht. De officier, dr. Gotrup, stond op en merkte, blijkbaar om de uitwer king van de laatste getuigenverkla ringen te verzwakken, ironisch op „Ik zie des te liever af van de ver klaringen van mevrouw Burghauser, omdat ik de overtuiging heb, dat we toch niets nieuws zouden te horen krijgen. Niet zij, die door gewoonweg niet te trouwen zich van Burghauser had kunnen ontdoen, heeft hem ver moord. De moordenaar kan alleen maar haar vader zijn, die veel ster kere beweegredenen van jaloezie en wraakzucht daartoe had." Advocaat Klaudy bracht in het midden, dat hij de getuige-Novak nog enkele vragen wilde stellen. De wasvrouw werd opnieuw voor de rechter geleid. „Vertelt u ons eens, juffrouw No- vak bent u toen u het pleintje af ging, waar u het paartje ontmoette, om uw weg voort te zetten, nog iemand anders tegengekomen?" „Ja. Ik zag een man door de ak kers lopen, en toen ik de villawijk be reikte kwam ik dokter Burghauser tegen, tenminste ik geloof, dat bij het was „Waaruit leidt u af, dat het dok ter Burghauser was?" „Uit zijn manier van lopen en zijn houding. Ik kende hem immers goed". „En de andere man, die u zag lo pen? Kende u die ook terug?" „Nee. Hij liep trouwens heel hard en was een tamelijk eind weg „Kan het de beklaagde geweest zijn?" „Het zou wel kunnen, maar ik wil dat toch niet als zeker beweren. Me dunkt dat die man wat groter was dan mijnheer Waldstaetten". „In welke richting liep die man?" „Recht naar het doktershuis toe". De officier kwam tussenbeide: „Ik zou de getuige ook nog enkele vragen willen stellen". Dr. Klaudy boog en liet dr. Gotrup het woord „Gaat uw gang, ik ben klaar". „Ik zou de getuige willen vragen, waarom ze pas nu over die ontdek king spreekt en niet bij het vooron derzoek?" Juffrouw Novak werd verlegen. „Eerst heb ik er niet meer aan ge dacht", zei ze aarzelend, „maar later schoot het me weer te binnen". „Hoe kwam dat? Heeft iemand u er soms aan herinnerd?" „Ja". „Wie was dat?" „Dr. Klaudy. Hij was gisteren bij mij om me te ondervragen; ik moest nadenken of ik toen 's nachts niet nog iets gezien of waargenomen had. Toen schoot me te binnen, dat ik die man door de akkers had zien lopen en dat ik later dokter Burghauser ben tegengekomendat wil zeggen, ik geloof, dat hij het was, ik zou er niet op kunnen zweren." „Heeft dr. Klaudy niet soms eerst de naam van Burghauser genoemd... ik bedoel, voordat u zich zelf deze ontmoeting herinnerde?" „Neen, hij heeft alleen gevraagd of ik nog iets meer gezien had, en ik heb zo goed mogelijk antwoord gege- ven „Ik heb nog een vraag aan de ge tuige. Hoe laat was het, toen u bij de villawijk de man bent tegen gekomen, die voor Burghauser hield?" Juffrouw Novak dacht na. „Het moet vlak voor twaalf uur geweest zijn", zei ze toen, „want toen ik voor bij de villa's was sloeg het twaalf uur Toen zij weer in de getuigenbank plaats genomen had, werd de volgen de, en voor vandaag laatste getuige opgeroepen, Hubert Lauterböck. Hij herhaalde duidelijk en beslist, wat hij tijdens het vooronderzoek had ver klaard. (Wordt vervolgd) 6.25.04. Geef U een» de moeite onze modelboeken van ebooltekaaltfes te komen Inzien. Wij hebben een «orterlng van ruim 70 ituk» In de fraaiste en modernste ontwer pen en uitvoeringen. kunnen wij U tonen In keuze van 120 modellen van prima uitvoering en In alle kwaliteiten en prijzen. Grotestraat 205 WAALWIJK ne»»»" ledereen in de omgeving heeft het gelezen. De fam.lie Hendriksen - U weet wel, vlak bij de bushalte. - heeft een baby gekregen. De geboorte-aankond.gmg stond m het plaatselijk nieuwsblad en dan kan men er zeker van zijn, dat het algemeen bekend is. Elke advertentie in deze krant wordt gelezen. Vandaar dat steeds meer adverteerders er gebruik van maken. van deze krant wil men niets missen, geen letter Publl katte vat) de Nederlandscha Nieuwsbladpers j» J)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 6