wAAlwijkse en Unc.stPAAtse couPAnt VAKANTIESPIEGEL "Bogaertó Omzet iederwarenindustrie Jampe van Europese welvaart Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS in 1964 f 14 miljoen hoger Meer vrijheid in de loonpolitiek is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Branden aan Rivièra de Toestand in Griekenland Damesmode Tilburg VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 86e JAARGANG No. 60 rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" Hoewel wij in de zomermaanden niet gewend zijn bij voorkeur in cij fers te denken, met uitzondering van het opmaken van vakantiebegrotin gen, schept toch de periode van rei zen en trekken een goede gelegenheid tot het maken van vergelijkingen met andere landen en volken. Wij trekken immers in grote getale over de gren zen. Wij trachten daar ontspanning te vinden voor de zorgen van een ar beidsjaar. Wij zouden echter onze naam van goede kooplieden te zijn niet verdienen, wanneer wij onze ogen niet de kost gaven als wij in het bui tenland toeven. Het is niet mogelijk de economi sche kracht van een land geheel naar zijn uiterlijk te meten. Nietemin is het overal op dit oude continent duidelijk dat de welvaart in opmars is. De ver gelijking met andere landen leert ons dat wij bij die opmars geen of weinig achterstand boeken. 'T GETIJ VERLOOPT Een verandering met de vooroor logse toestand is echter, dat wij toen in welvaart dikwijls een voorsprong hadden op andere Europese landen. Het bezit van rijke overzeese gebieds delen heeft daartoe bijgedragen. Die voorsprong is verdwenen en onze vooraanstaande positie bij de eerste violen is vervangen door een onop vallend plaatje achteraan in het Eu ropese orkest. Naar onze mening is de in het ver leden mislukte huisvestingspolitiek in ons land duidelijk zichtbaar. Onze woningbouw is niet meer voorbeeldig, maar wij mogen ons gelukkig prijzen als wij met name in de sector van de volkshuisvesting de toets van de Eu ropese kritiek kunnen doorstaan. In vergelijking met de Scandinavische landen hebben wij naar onze mening een achterstand, terwijl ook West- Duitsland en België bezig zijn een Wij moeten wel zeer voorzichtig opereren aan het loonfront in de naaste toekomst, anders wordf ons kostenpeil te hoog en gaan wij de kant op van Engeland, dat reeds in grote economische moeilijkheden ver keert. NUCHTER BLIJVEN Wie met buitenlandse fabrieksar beiders spreekt en hun arbeidslust met die van de Nederlanders vergelijkt, begrijpt dat zich hier niemand op de borst kan slaan. Deze gedachte ge voegd bij de wetenschap dat bijvoor beeld in de V.S. de loonkosten al ge durende enkele jaren niet meer stij gen, rechtvaardigt volkomen de uit spraken in 'het jaarverslag van de Ne derlandse Bank dat de concurrentie met name van de Amerikanen op ons continent groter zal worden. Elke vakantie-reiziger in Europa moet het opvallen dat de economische verschillen in de onderscheiden lan den steeds kleiner worden. De Euro pese integratie begint zichzelf te eta leren. Wij spraken reeds over het prijspeil dat in de onderscheiden lan den van de E.E.G. reeds veel meer punten van overeenkomst vertoont dan in het verleden. Betrekken wij ook het loonpeil erbij, dan zullen naar onze mening bij vokomen harmonisa tie de kosten van de menselijke arbeid in Nederland nog verder stijgen. HARDER WERKEN Met die stijging zal echter in ver houding een flinke toeneming van de arbeidsproduktiviteit gepaard moeten gaan, die naar onze mening op menig punt nog mogelijk is door het toepas sen van meer diepte-investeringen. In het algemeen hoeven wij ons over ons investeringsniveau niet te schamen. In 1964 namen onze inves teringen in volume gemiddeld met 15% toe. Onze grote behoefte aan voorsprong op te bouwen in de kwa- j huizen was er echter oorzaak van dat liteit van de woningbouw. Wij zullen op onze woning-tellen moeten passen en besef moeten krij gen voor de noodzaak dat een groter deel van ons inkomen aan woongenot zal moeten worden besteed. Onze snelle bevolkingsgroei stelt ons op dit punt voor een bijzonder zware opga ve. STIJGENDE EXPORT Geven wij onze ogen de kost dan zien wij steeds meer produkten van onze bodem, onze veestapel maar ook van onze industrie in de buitenlandse zaken. De export-inspanningen van de laatste jaren beginnen hun vruch ten af te werpen. In de eerste maanden van 1965 steeg onze uitvoer met niet minder dan 12 Onze industrie-producten 4 beginnen een goede naam te krijgen. Zij zijn kwalitatief van goed gehalte en kunnen in de concurrentiestrijd meekomen. Het zou onjuist zijn de gedachte rond te strooien dat wij door de snelle loonstijgingen van de laatste jaren onze kostenvoorsprong geheel zouden hebben verloren, maar het is zeer duidelijk dat wij niet meer zicht baar goedkoper zijn dan het buiten land. Gelukkig heeft men ook daar met loonstijging te kampen gehad, maar deze is verhouding minder ge weest dan in Nederland. DIEFSTAL IN TILBURGS SCHOENENMAGAZIJN In een schoenenmagazijn in Til burg werd een inbraak ontdekt. Een vrij grote voorraad schoenen, ter waarde van ongeveer f 1000 werd weggehaald. Het pand aan de Piusstraat, waar uit de schoenen waren gestolen, was vrij kort geleden door de handelaar Brands verlaten, omdat het in ver band met de stadssanering moet ver dwijnen. De eigenaar had er nog wel een grote voorraad schoeisel opgesla gen. De inbrekers, die een triplexplaat boven de keukendeur hadden wegge haald en zo binnen wisten te komen, hebben een deel van de voorraad, 75 paar dames-, heren- en kinderschoe nen, in een lege televisiedoos meege nomen. j wij in de sector woningbouw liefst 37 meer besteedden. Wij konden dit mede doen omdat wij in de sector grote passagiersschepen aanzienlijk desinvesteringen pleegden, zodat er nog 8 overbleef voor machines en uitrusting buiten de aardgassector, waarin tot heden veel kapitaal ver dween. Dat komt er echter wel weer uit. Wij zien echter dat de outillage van particuliere bedrijven niet zo snel ver nieuwd en verbeterd word als onze besparingen mochten doen verwach ten. VOLLE KRACHT Richten wij onze aandacht daarbij op de veelal hypermoderne en zeer doelmatige uitrusting van met name de Westduitse industrie, dan zullen wij alle zeilen moeten bijzetten om het Europese tempo bij te houden. RANG RANG RANG Zien wij in deze maanden de West duitsers, Scandinaviërs, Engelsen en Fransen over onze grenzen komen, dan letten wij er graag op wat ze doen en uitgeven. Wij menen dan nogal eens dat veel vreemdelingen reizen en leven op een hoog welvaartsniveau. Dan moeten wij beseffen dat dit een afspiegeling is van hun energie, orga nisatietalent, werklust en zin voor doelmatigheid. Wij mogen ons aan hen spiegelen en de konsekwenties trekken. De beschouwende conclusies kunnen ons dan leren dat wij in het algemeen best onze partij kunnen meeblazen in het Europese welvaarts concert. Maar ook legt 't Europees verband ons de plicht op mee te groei en te werken in een hoger tempo dan onze medebewoners op dit wereld- reel. Want onze bevolkingsopbouw en ons beperkt grondgebied bezorgen ons 'n economische achterstand in de wed loop naar meer comfort, die door ex tra arbeidsinspanning zullen moeten worden gecompenseerd en dat verge ten wij nogal eens en daar is in vele bedrijven nog heel wat aan te doen, vooral wat het verantwoordelijkheids gevoel betreft, en de idee dat naast rechten ook plichten staan. drs. M. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Kostenprobleem komt centraal te staan in 1965. De Nederlandse Iederwarenindu strie heeft in 1964 haar omzet zien stijgen tot naar raming f 125 min., vergeleken met f 111 min. in 1963, zo blijkt uit het jaarverslag van het bedrijfschap voor deze industrie. Hiervan is voor een waarde van f 23,3 min. uitgevoerd; hetgeen f 4,4 min. of 23 procent meer is dan in 't voorafgaande jaar. Driekwart van de uitvoer was bestemd voor de Euro- marktlanden. Het uitgevoerde volu me steeg naar schatting met 20 pet. Onze invoer van lederwaren nam met 25 procent toe tot bijna f 40 min. Uit deze gegevens valt, volgens het schap, af te leiden, dat de Nederlandse le- derwarenindustrie het grootste deel van de binnenlandse behoeften kan dekken. I Hoewel de omzet van de bedrijfs tak in 1964 belangrijk sterker is toe genomen dan in 1963, is er van de resultaten bij de bedrijven nog wei nig bekend. Wel is het duidelijk dat de produktie belangrijk is gestegen (n.l. met 15 procent) bij een nage noeg gelijkgebleven bezetting van het apparaat. Hierdoor kon de loonkos tenstijging (naar schatting 16 pro cent) voor een belangrijk deel worden opgevangen. Dat de ontwikkeling van de lonen niet tot de moeilijkheden heeft geleid, die aanvankelijk ge vreesd werden, valt verder toe te schrijven aan de gunstige afzetmoge lijkheden. De grote terughoudendheid, waar mee de loonvoorstellen voor 1965 zijn ontvangen, kan gezien worden als een teken, dat de meeste bedrijven de grens van het economisch mogelijke dicht genaderd zijn of reeds hebben bereikt, zo meent het schap. Voor de Iederwarenindustrie zal 1965 een jaar worden, waarin het kostenprobleem centraal komt te staan. Een oplossing zal niet alleen gezocht moeten worden in een verhoging van de afzet, maai ook in een kritische doorlichting van de bedrijfsvoering. Op langere ter mijn bezien hangt de mogelijkheid tot voortzetting van de lederwarenpro- ductie in sterke mate af van de mo gelijkheden tot rationalisering van de produktie. De Nederlandse Iederwarenindu strie omvatte in 1964 ongeveer 360 bedrijven, die aan ca. 7.300 mensen werk hebben verschaft. Hiervan le verden 5100 man een rechtstreekse bijdrage tot de produktie, 4200 als produktie-arbeiders. Van de arbeiders was de helft 23 jaar of jonger. Er werken naar verhouding veel vrou wen in de bedrijfstak zij vormen 44 procent van de direct produktieve werknemers. De catastrofale bosbranden rond Le Lavandou en Bormes-les-Mimosas aan de Franse Rivièra, die goeddeels bedwongen leken, zijn later onder in vloed van een weer aanwakkerende mistral in alle hevigheid opgelaaid. De straffe wind, die nu en dan snel heden van honderd kilometer per uur bereikte joeg het maandagnacht - waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van kampeerders - ontstane vuur met een angstaanjagende vaart in zuidoostelijke richting, steeds meer paniek zaaiend onder de bevolking en de kampeerders aan dit schone deel van de Franse zuidkust. Maandag al hadden zevenduizend campinggasten 's nachts en in de vroege morgen hals overkop een heenkomen moeten zoe ken voor de vlammenzee, die - ge jaagd door de felle mistral - ver rassend snel toesloeg. Zó snel, dat zeker een zesduizend kampeerders geen kans meer hebben gezien ook maar iets van hun bezittingen (auto's, paspoorten en geld incluis) mee te nemen. Talloze caravans en tenten zijn in vlammen opgegaan. Maandag middag trokken honderden vakantie gangers verslagen naar huis, voor ve len was de vakantie nog maar 24 uur tevoren begonnen. Ofschoon de Franse autoriteiten vrezen, dat er meer slachtoffers zijn gevallen, zijn tot nu toe slechts de stoffelijke resten van een echtpaar (de 74-jarige letterkundige Georges Ba- barin en zijn vrouw) gevonden. Toen hun villa door de vlammen dreigde te worden ingesloten, zijn zij gevlucht, maar zij kwamen in de vreselijke hel om het leven. Hun villa bleef ge spaardEr zijn tientallen gewon den, van wie enkelen zeer ernstig let sel hebben opgelopen. Grote hoeveel heden vee en wild zijn gesneuveld. Men vreest dat er nog meer slacht offers zijn. De regering heeft begrip voor de aandrang die van tal van zijden wordt uitgeoefend om tot grotere vrijheid in de loonpolitiek te gera ken. Zij is dan ook bereid er aan mede te werken een grotere mate van vrijheid in de loonpolitiek te bewerkstelligen. Dit zou kunnen geschieden, door behoudens in bijzondere omstandig heden, te volstaan met een zeer globale toetsing van de CAO's door de Stichting van de Arbeid. Dit zegt minister Veldkamp van soc. zaken en volkgezondheid in zijn ge richte adviesaanvrage aan de SER over een wijziging van de loonpo litieke spelregels. Voorop gesteld, dat de overheid centraal in de loonvorming ingrijpt, door bijvoorbeeld in een toestand van grote overbesteding een loon- pauze af te kondigen, alsmede dat de mogelijkheid om tot een meer gedetailleerde loonpolitiek over te gaan moet blijven bestaan, bij voorbeeld in een situatie van grote werkeloosheid, terwijl de minister van soc. zaken en volksgezondheid de bevoegdheid tot een onverbin dend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten dient te behouden zou als nor maal systeem gedacht kunnen wor den aan een stelsel, waarbij uit na tionaal politiek oogpunt voorname lijk drie zaken in ogenschouw wor den genomen. Op de eerste plaats zou woeten worden gekeken naar de loonont wikkeling in enkele centrale be drijfstakken, c.q. zeer grote onder nemingen, welke voor de loonpoli tiek van beslissende betekenis zijn. De laatste tijd vertonen zich in deze sectoren van het bedrijfsleven het toe te juichen streven naar col lectieve contracten van lange duur. Wanneer de bereidheid zou bestaan op nationaal niveau te komen tot een loonpolitiek gesprek en 'n gent leman's agreement omtrent de moge lijke loonontwikkeling bij de zgn. wegeleaders, een gentleman agree ment, dat niet leidt tot het stellen van normen, doch dat uitsluitend beoogt mogelijkheden te indiceren, zou, naar het oordeel der regering, in de praktijk ook in andere secto ren goedkeuring van een C.A.O. zonder loonpolitieke toetsing kun nen plaatsvinden. Het spreekt vanzelf dat in het ka der van de loonontwikkeling van de „wageleaders" ook het loonbe- leid van de overheid betrokken zou moeten worden. Voorts zou op nationaal niveau aandacht moeten worden geschon ken aan enkele centrale loonpoli tieke elementen, zoals de vaststel ling van het minimumloon, de ge lijke beloning van mannen en vrou wen, arbeidstijdsverkorting, index- lonen, mogelijk andere generieke arbeidsvoorwaarden en mogelijke compensaties voor de stijging van soc. lasten, de per 1 jan. 1967 voor genomen huurverhogingen e.d. De globale toetsing van contrac ten zou zich moeten richten op ele menten, als bedoeld onder b, welke geregeld zijn op een wijze, die niet in overeenstemming is met de daar omtrent gemaakte nationale afspra ken en welke kunnen leiden tot 'n olievlek-werking met belangrijke nationaal-economische consequen ties. Uit het voorgaande volgde reeds, dat ten aanzien van andere dan on der b. genoemde elementen van 'n CAO door volledige verantwoorde lijkheid op de contracterende par tijen komt te rusten. De vraag rijst of in het kader waarbij partijen veel vrijer tegen over elkaar komen te staan en zich voor wat de loonhoogte betreft, niet meer kunnen verschuilen achter toeziende instanties niet overwogen moet worden voor gevallen waarin men het niet eens wordt een bemid delingsinstantie in het leven te roe pen, aan welke men als de onder handelingen vast lopen, verplicht zou zijn de zaak voor te leggen, 'n Dergelijke bemiddelingsinstantie zou gedurende een verplichte afvoe ringsperiode gelegenheid moeten hebben haar taak te vervullen. Te vens moet de vraag onder ogen worden gezien van de wenselijk heid van bindende regeling. De regering heeft gegrip voor de wens van het bedrijfsleven om reeds vóór de komende onderhan delingen tot een grotere mate van vrijheid over te gaan. Met het oog daarop zal de regering gaarne het oordeel van de SER vernemen over de mogelijkheid om vooruitlopende op het definitieve advies, bij de loononderhandelingen in het najaar van een grotere mate van vrijheid over te gaan. Juist met het oog op de wense lijkheid van de totstandkoming van meerjarige contracten, zou de rege ring het waarderen, indien de SER daarbij zijn oordeel zou willen ge ven omtrent de loonpolitieke moge lijkheden voor de komende 2 a 3 jaren als geheel. Wij zouden willen vragen, of bij voordurende loonsverhogingen en arbeidsverkorting, ook prijsverho ging van het geproduceerde artikel niet eens aan de orde moet komen. Opnieuw was er tumult in het Griekse parlement. De afgevaardig den waren maandag voor de tweede maal in het gele gebouw in Athene bijeengekomen om te spreken over de nieuwe regering van Athanasiadis Novas, die de steun heeft van de jon ge koning Konstantijn. Dit keer wa ren wel voldoende afgevaardigden aanwezig. Ex-premier Papandreoe, die nu al 15 dagen verwoed strijdt te gen de nieuwe regering, had zijn aan hangers in de Centrum Unie Partij opdracht gegeven de tweede zitting wel bij te wonen. Gehaast las premier Novas zijn regeringsverklaring voor. Papanlreoe's volgelingen beperkten zich tot geschreeuw en een geroffel op de lessenaars van hun 'banken, maar toen Kannelopoelos, de leider van de rechtse Nationale Radicale Unie, een scherpe aanval deed op Pa- Papandreoe's volgelingen beperkten veldslag in het parlement. De leden van de Centrum Unie Partij stonden op van hun zitplaatsen en schreeuwden naar Kannelopoelos. Zijn aanhangers begonnen nu met hun vuisten op de lessenaars te trom melen. Sommigen holden naar de banken van de Centrum Unie Partij en er ontstond een gevecht. Op dat moment drongen politiemannen de zaal binnen. Zij wisten de vechtenden te scheiden en na vijf minuten was 't tumult bedaard. Buiten het parlement hadden zich intussen enkele duizen den jongeren verzameld, die een wil de betoging ten gunste van Papan dreoe hielden. Dank zij een hecht po- litiecordon kwam het niet tot moei lijkheden. TWEE DODEN OP OVERWEG Op de met een automatische knip perlicht installatie beveiligde overweg in Maarssen is maandagochtend een bestelwagen tegen een trein gebotst, die van Utrecht op weg was naar Am sterdam. Bij deze botsing zijn twee inzittenden van de auto om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 22-jarige F. Dieleman en de 18-jarige C. van Dijk, beiden uit Utrecht Zij waren in dienst van een bedrijf in Harmeien. De beveiligingsinstallatie van de over weg werkte normaal. Ondanks het rode waarschuwingslicht is de chauf feur de overweg opgereden. De bot sing ging met een zodanig geweld ge paard, dat de bestelwagen ongeveer 30 meter werd weggeslingerd en te gen een langs de spoorbaan staand huis terechtkwam. De trein werd aan de voorkant ernstig beschadigd. De schade was zo zwaar dat hij moest worden weggesleept. De reizigers werden door een andere trein naar Utrecht teruggebracht. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26S32 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1