WASPIK Uit do Langstraat EEN WERKSTER KANTOORJUFFROUW Smid je Verholen en de strijd tegen Mars 6 DE ECHO VAN HET ZLiDEN VAN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 196o Raamsdonk Heusden 63.385 in één uur bijeen HET GEHEIM VAN EEN NACHT 32) Gemeente Sprang-Capelle Nico Pessers N.V. BOEKHANDEL KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN TEKENMACHINES leerling banketbakker Banketbakkerij Van Mil CHINCHILLA'S KWEKEN BOSCH INTERNATIONAALCHINCH1LLA N.V. P. v. d. ELSHOUT ZILVEREN AMBTENAAR De heer P. L. M. v. d. .Elshout kan vanaf heden bogen op een zilveren ervaring als ambtenaar ter secretarie. Het is nu n.l. 25 jaar geleden dat de heer v. d. Elshout in zijn geboorteplaats Oosterhout als ambtenaar ter secretarie werd benoemd om daarmee in de voetsporen van zijn vader te treden. Van deze kwart eeuw dat de heer v. d. Elshout in overheidsdienst is, was hij bijna 22 jaar werkzaam op het gemeentehuis in Waspik, om precies te zijn vanaf 16 dec. 1943. In de rang van adjunctcommies A is de heer v. d. Elshout momenteel ambtenaar van de burgerlijke stand, tevens werkzaam op de afdeling financiën. De jubilaris werkt in Waspik onder zijn vijfde burgemeester. Be noemd onder burgemeester Dekkers be stuurden achtereenvolgens de burgemees ters van Zijl, Couwenberg, van Erp en Wel ling de gemeente. Dat de jubilaris in Waspik bijzonder goed is ingeburgerd, moge blijken uit de vele functies die hij in de samenleving en in ver enigingsverband bekleedt. Zo is de heer v. d. Elshout o.m. secretaris van de woonruim te-commissie, secretaris van de postduiven vereniging De Reisduif, secr.penn.m. van 't comité Recreatie bejaarden, bestuurslid van de voetbalvereniging Waspik en van de ver eniging Nederland en Oranje. Geen wonder dat hij met overtuiging kan zeggen: "Ik heb me in mijn nieuwe woonplaats altijd best thuis gevoeld en ik werk er nog graag". Van enkele verenigingen mocht de heer van den Elshout al waardevolle attenties in ontvangst nemen tijdens de jubileumviering. De offi ciële huldiging door het gemeentebestuur is echter wegens de vacantietijd uitgesteld tot eind augustus. Op maandag 30 augustus zal hij er echter niet aan kunnen ontkomen in de bloemetjes te worden gezet, in het bij zijn van de gemeenteraad en uiteraard van de collega's. BUDDEMEYER chemisch reinigen groteotraat 95 waalwijk GASTDIRIGENT De Kon. Harmonie Volksvlijt en Volks vermaak gaat enkele weken met verlof om haar dirigent als gastdirigent te kunnen la ten optreden. De heer Chr. Kuyten heeft n.l. van het bekende orkest Sophia's Vereniging te Loonopzand de vererende uitnodiging ge kregen voor enkele weken met het orkest 'n reis door Duitsland te maken en daarbij een aantal concerten te verzorgen. JEUGD OP KAMP Gidsen, rakkers en leden van de Jongens club gaan een week op kamp. Van 9 t.m. 14 augustus verblijven de gidsen in een blokhut te Bavel, terwijl de rakkers in die periode hun intrek nemen in een boerderij te Dorst. Het jongenskamp zal worden gehouden in Buitencentrum Sceters te Dorst van 21 t.m. 28 augustus. AFSCHEID KAPELAAN RAS Zondag 8 augustus a.s. zullen de parochi anen van Waspik afscheid nemen van kape laan Ras, die, zoals wij reeds meldden, met ingang van 13 aug. is benoemd te Oss. Om 12 uur zullen er in het Gemeenschapshuis van ale kerkelijke en buitenkerkelijke ver- enigingen en organisaties waarvan kap. Ras geestelijk adviseur of moderator is, twee af gevaardigden aanwezig zijn. Met het kerk bestuur en de Stichting Jeugdbelangen, zal het gezelschap bestaan uit ca. 70 personen. Namens de genoemde stichting en alle an dere hierbij betrokken verenigingen zal bur gemeester Welling als voorzitter van de Jeugdraad aan de scheidende kapelaan een cedeau aanbieden. Om 1 uur volgt dan eert receptie om daardoor alle parochianen in de gelegenheid te stellen persoonlijk afscheid te nemen van kapelaan Ras. MEDISCHE DIENST Zaterdag 7 en zondag 8 aug. a.s. zal de medische dienst worden waargenomen door dokter R. F. Wijffels, Benedenkerkstr. 70, Waspik, tel. 250. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk, zondag 8 aug., 9.30 u. en 14.30 uur ds. Rebel. DADERS INBRAAK GEGREPEN Na intensief spcurderswerk der Rijkspo litie te R'veer is het gelukt de daders van de inbraak in het zwembad aan te houden. Het bleken M. S. uit Raamsdonk en H. Z. uit Waspik te zijn. Zij zullen voor de Offi cier van Justitie geleid worden. In de nacht van zaterdag op zondag is in gebroken in de friteszaak op de weg naar de .G.B. nabij de kazerne. Een automaat met snoep en geld werd ontvreemd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. MUZIEK- EN SONGFESTIVAL Het muziek- en songfestival, dat onder auspiciën van de VVV Heusden en omstre ken op 28 augustus wordt gehouden, belooft een succes te worden. Tot nu toe kwam er al 34 aanmeldingen voor deelname binnen. De inschrijvers voor de instrumentale en/ of vocale wedstrijd komen uit Genderen, Heusden (4), Nedcrhemert, Hedikhuizen, Made (3), Terheyden, Nieuwendijk (2), Vlij men (2), Waalwijk (4). Breda (3), Werken dam (3), Kaatsheuvel (2), Grave (2), Eethen (2), Baarle-Hertog, Andel, Herwijnen en Haarsteeg. In VAR A's radioprogramma „Van Harte" is maandagavond tussen half 7 en half 8 een bedrag van niet min der dan 63.385 gulden aan toezeggin gen binnengekomen. Deze actie had tot doel een bedrag van tenminste 12 duizend gulden in te zamelen voor de bejaarde Duitser Ernst Bruno Motz- ko in Essen, die in de oorlog talrijke Joodse onderduikers heeft gered, maar thans zelf in zorgelijke omstan digheden verkeert. Over de bestem ming van het resterende bedrag zal nog worden beraadslaagd. Ernst Bruno Motzko (geboren op 2 augustus 1899 in Katowitz, Opper- Silezië) hoorde in 1939 als schrijver bij de afdeling gezondheidszorg van de Luftschutzpolizei van de gruwelen, die zijn Joodse landgenoten bedreig den in de concentratiekampen. Toen hij te werk werd gesteld in de getto s van Sossnowitz en Srodula trachtte hij zoveel mogelijk nood te lenigen door uit eigen middelen voedsel en medicamenten te verstrekken. Ook hielp hij vele Joden naar Hongarije vluchten. Toen het getto Sossnowitz werd geliquideerd, volgde hij het transport. Op zeker moment zag hij kans de zuster van een inmiddels ge vluchte vriend uit de rijen weg te sleuren. Hij verborg haar tot 1943 in zijn ouderlijke woning. Gedurende de hele oorlog maakte Motzko gebruik van de voorrechten, die hij genoot door het dragen van zijn uniform, om de Joodse onderdui kers van voedsel te voorzien. In 1943 huurde hij een pand om 't als schuilplaats in te richten. Het was een oude kapperszaak, naast de wo ning van een hoge Gestapo-functiona- ris. Naast het huis werd een afdeling van de SA-Sturmbogenschutz ge bouwd. Motzko verborg zijn onder duikers dus nagenoeg in het hol van de leeuw. Het waren mej. Hildegard Dzialoszynski, dr. Dreyfuss, diens FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door A. ARNEFELT Ook een kruisverhoor, waaraan de president hem onderwierp, le verde niets nieuws op. Reeds wilde men de getuige laten weggaan, toen de advocaat het woord vroeg. „Ik verzoek de getuige nog eens zo nauwkeurig mogelijk een beschrij ving te willen geven van de man, die hem de brief voor Burghauser over handigde. Tot nog toe hebben we van dat voorkomen van die man geen dui delijk beeld". „Ik kan alleen maar herhalen, wat ik al gezegd heb de man was eerder groot dan klein, hij zag er weldoor voed uit, had een baardeloos geel bleek gezicht en zwarte ogen, die nu en dan onheilspellend keken". „Hoe oud kan hij geweest zijn?" „Dat is moeilijk te zeggen. Want een zo sprekend gezicht maakt altijd ouder. Ik schat hem tussen (Je vijfen dertig en vijfenveertig, maar ik kan me natuurlijk vergissen". „Hebt u zijn handen gezien?" moeder en zuster Hilde Dreyfuss. 'Hij onderhield hen van zijn privé-vermo- gen. Toen de Duitsers in 1945 bevel gaven tot de terugtocht uit het Poolse gebied in verband met de nadering der Russische troepen, deserteerde Motzko om voor zijn onderduikers te kunnen blijven zorgen. Op voor spraak van dr. Dreyfuss werd hij la ter door de Russen vrijgelaten. Zijn eigen familie werd bij de Poolse ver geldingsacties omgebracht. Vanaf 1946 heeft Motzko ge tracht in aanmerking te komen voor een „Entschadigungs" - uitkering, waardoor zijn pensioen op een zoda nig peil gebracht zou worden, dat hij ervan zou kunnen bestaan. Door in validiteit, ontstaan tijdens de Eerste Wereldoorlog, krijgt hij thans een pensioen van 175 DM per maand, omdat hij niet tegen de S.S. vocht, maar alleen joden heeft beschermd. BELGISCHE PILOOT BIJNA ONTHOOFD Het leven van vier vliegers - on der wie twee leerlingen - heeft aan een zijden draadje gehangen, toen on der slechte weersomstandigheden een Belgische Starfighter en een Saab Safir-lesmachine van de Rijkslucht vaartschool in Eelde elkaar even raakten op 400 meter boven de Lau- werszee ten noordoosten van Leeu warden. De piloot van de Belgische machine werd bijna onthoofd, want volgens zijn melding aan de basis Leeuwarden, waarin hij sprak over 'n „very naer miss", werd zijn voorruit door het richtingsroer van de Saab weggevaagd. Instructeur-vlieger van Varik, die met twee leerlingen in het Nederlandse toestel zat, keerde direct na de „aanvlieging" naar Eelde terug, waar hij - het beschadigde richtings roer ten spijt een geslaagde lan ding maakte. De Starfighter landde later behouden op zijn Belgische basis Kreughel. 9.000 WONINGEN MEER GE REED IN le HALFJAAR 1965 In juni zijn volgens gegevens van 't Centraal Bureau voor de Statistiek 9.270 nieuwe woningen gereed geko men. In juni 1964 werden 8.518 nieu we woningen opgeleverd. In de jaren 1959 t.m. 1963 kwamen in de maand juni gemiddeld 7.257 woningen ge reed. Het aantal in het eerste halfjaar van 1965 gereedgekomen woningen bedraagt 51.114, tegen 42.111 in de overeenkomstige periode van 1964. Gemiddeld kwamen in de overkom- stige periode van de jaren 1959 t.m. 1963 35.334 woningen gereed. Van de in juni 1965 voltooide wo ningen werden er 1.205 uitgevoerd in systeembouw. In het eerste halfjaar van 1965 kwamen 6.807 systeemwo ningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.245.719 woningen gebouwd, waar van er 134,736 werden uitgevoerd in systeembouw. In juni 1965 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 13.194 wo ningen (in juni 1964 met 11.686 wo ningen). In het eerste halfjaar van 1965 werd begonnen met de bouw van 61.191 woningen, tegen 53.081 wo ningen in de overeenkomstige perio de van 1964. Daar het aantal in aanbouw geno men woningen in juni groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 153.344 op het einde van die maand. Zuid Nederlandse Repro grafische Industrie Gevraagd: voor het schoonhouden van het gemeentelijk zwem bad, gedurende enkele uren per dag, 's-avonds na 6 u. Salaris nader overeen te komen. Brieven te richten aan de burgemeester voor 14 augustus a.s. GEVRAAGD: 16 - 20 jaar Handel - Maatschappij f Mr. v. Coothstraat 39, Waalwijk N.V. (DE ROOY) Laageinde 89-91 - Waalwijk Telef. 04160 -8118 DRUKKERIJ COPIEF.R-INRICHTING LICHTDRUKKERIJ BOEK- en KANTOOR GEVRAAGD per 1 september (mnl. of vrl.) vijfdaagse werkweek goed loon, prettige werkgelegenheid vele mogelijkheden voor ontplooiing van 'eigen creaties reiskostenvergoeding Grotestraat 234 Waalwijk Hebt u een paar duizend gulden en een kamer, zolder of schuurtje vrij? Gaat dan Als bijverdienste en beroep een „levende" en lonende bezigheid. Chinchilla's leveren de kostbaarste bontsoort ter wereld, waarbij wij u schriftelijk een prijs van f 75.tot f150.per pels garanderen! Vraagt inlichtingen bij Nederlands oudste en meest ervaren kwekerQ: Dahliastraat'23 - Aalst (bij Eindhoven) -Tel. 04904-2628 Distriktsmedewerker voor Westelijk Noord-Brabant: Dhr. A. v.d. Water, Loeffstraat 89. Waalwijk, Tel. 04160-2985.^ 40. Het was een hele verademing voor de domme schildwacht, toen hij zag, dat het slechts zo'n suf klein inwonertje van de stad Mars- ak was, die daar voor hem omhoog rees uit het struikgewas. „Héhéhé!" mekkerde hij. „Wou jij stout zijn? Wou jij soldaat Knekelbeker bang maken, jij kleine deugniet? Wat moet dat? En hoe kom jij hier? Hoe ben je door de dubbele wacht posten heengebroken? Vertel dat eens gauw aan ome Kneek, want ome Kneek is zo vreselijk nieuws gierig, zie je. Zal ome Kneek jou eens een flinke dreun met zijn ge weerkolf verkopen? Ja....?" Sol daat Knekelbeker hief zijn geweer al op en zette zich in postuur om smidje Verholen 'n daverende klap op zijn hoofd te geven. Maar nu had hij toch buiten de waard gere kend, of liever buiten smidje Ver holen. De smid veerde namelijk met een geweldige kracht omhoog en gaf die verwaande Knekelbleker zó'n harde vuistslag tegen zijn kaak dat die schurk gelijk van de kaart was en een prachtige uitbeelding te zien gaf van iemand die knock out ligt. „Ziezo, ome Kneek, dat had je niet gedacht, hé?" grijnsde de smid. „En nou zullen we de rolletjes eens omkeren." Hoe dat omdraaien van de rolletjes in zijn werk ging, zal ons nu ook gauw duidelijk worden, want hier zien we al hoe smidje Verholen het uniform van de ver slagen Knekelbleker aantrekt. Zijn eigen mooie Marsakpakje had hij uitgetrokken om er vervolgens de bewusteloze Knekelbleker van te voorzien. Kneek kreeg ook de kunstarmen aan en het voelspriet kapje op. Toen smidje Verholen helemaal in het uniform van sol daat Knekelbeker gekleed was, be gon hij zorgvuldig de tytenietbom- metjes en al die andere handige dingetjes over de zakken van zijn uniform te verdelen. Die zaken zou hij immers beslist nog wel eens nodig kunnen hebben. En toen restte hem nog slechts één ding. Hij scheurde 'n flinke reep van Kneeks eigen hemd af en frommelde die reep in elkaar tot een flinke prop. Die prop duwde hij diep in de mond van Knekel bleker en deze kon toen geen boe of ba meer zeggen. „Ja, ze waren steik verbrand door de zon en weinig verzorgd." „Hoe praatte hij?" „Als een middelmatig ontwikkeld mens. Soms sprak hij ruw en uit de. oogte, maar dat kan wel gelegen heb ben aan de opwinding, waarin hij blijkbaar verkeerde". „Is u in zijn manier van spreken niets bijzonders opgevallen? Ik be doel sprak hij algemeen beschaafd of dialect?" „Hij sprak beschaafd, maar met 'n buitenlands accent. Ik 'hou hem voor een Italiaan." „Waarom?" „Bij onze houtzagerij zijn nogal wat Italianen, en die spreken allemaal I zo." De president had gedurende dit verhoor meermalen op de klok geke ken. Het was al laat, hij wilde de be handeling verdagen. Het was hem dus nogal onaangenaam, toen dr. Klaudy zich tot hem richtte met het verzoek de 'getuige Martin Selbacher nog eens te verhoren over de vreem deling, die op de vijfde mei een brief aan Waldstaetten gebracht had. „Vindt u dat werkelijk nodig, mijn heer Klaudy? Ik vind, dat we daar over al uitvoerig genoeg zijn voorge licht." „Ik moet mijn verzoek handhaven. Maar het is voldoende als uit het ver slag het gedeelte wordt voorgelezen, dat de persoonsbeschrijving van deze boodschapper bevat." Schouderophalend gaf de president een wenk aan de griffier om de be treffende passage op te zoeken en voor te lezen. Op dat ogenblik bracht een deurwaarder een brief aan dr. Klaudy. Hij las hem, glimlachte te vreden en stak de brief in de zak. De beschrijving die Martin Selbacher van de vreemde gaf, kwam nauwkeurig overeen met die van de getuige Lau- terhöck. Er viel niet aan te twijfelen, dat de boodschapper bij Waldstaetten en de man, die Lauterböck had aange sproken dezelfde persoon waren. De president stond op. „Ik ver daag de zitting tot morgenvroeg tien uur. De getuigen moeten zorgen tij dig aanwezig te zijn." Toen wilde hij weggaan, maar dr. Klaudy vroeg nog eenmaal het woord. „Ik verzoek om dagvaarding van twee nieuwe getuigen. De verklaringen van deze getuigen zijn buitengewoon belangrijk voor het verdere verloop van de behandeling." „Had u niet vroeger om die dag vaarding kunnen vragen?" vroeg de president knorrig. „Nee, want de ene getuige was op reis en over de andere heb ik eerst nu bericht gekregen. „Om wie gaat het?" „Om een zekere Klara Herzog, van beroep borduurster, wonende Wasa- straat en juffrouw Wotruba, Morel- lenstraat. De namen en adressen heb ik hier genoteerd." „Goed, ik zal de nodige maatrege len treffen." Toen Klaudy zich omkeerde, keek zijn cliënt hem toornig aan en kwam vlug naar hem toe. „Wat hebt u gedaan?" fluisterde Waldstaetten hem opgewonden toe; „hoe haalt u het in uw hoofd! U weet toch, dat ik volstrekt niet wil, dat..." „Ja, dat weet ik, jammer genoeg! Maar daar kan ik nu niet aan den ken." „U weet niet wat u begint! De ge volgen kunnen ontzettend zijn en niet alleen voor mij..." „En wat dan nog! Denkt u, dat ik niet in de gaten 'heb, dat u zich voor uw dochter wilt opofferen? Maar dat gaat niet, mijnheer Waldstaetten. De zaak zal zich helemaal anders ont wikkelen als u tot dusver gedacht hebt, pf ik moest me al sterk vergis sen. Ik geloof, dat ik u nu al de ver zekering geven kan, dat uw dochter even onschuldig is als uzelf. „Waldstaetten keek zwijgend naar de grond. Toen mompelde hij „En als ik nu eens niet alleen om wille van Rosemarie gezwegen had? Als uw eigenmachtig optreden nu eens de eer van een dame in opspraak brengt?" „Dan ging het nog alleen maar om haar eer, terwijl het bij u om uw leven gaat. Ziet u dat toch eindelijk eens m. Hij drukte hem geruststellend de hand en ging snel weg. Gretl was doodmoe thuisgekomen met haar vriendin aan de arm, die na de verklaring van Waldstaetten stil en bleek geworden was. Ilse at maar n paar hapjes en dronk een kop thee, zonder aan het gesprek deel te ne men. Na korte tijd stond ze op en zei, dat ze naar bed ging. „Weet je, ik maak me de ergste verwijten, dat ik Ilse heb meegeno men", zei Gretl, toen ze met haar man alleen was; „het gaat beslist haar krachten te boven. Een paar keer was ik bang, dat ze flauw zou vallen. Dat kan morgen best gebeuren!" Opeens hield ze stil, de bel ging alsof er brand was. Ze sprongen op. „Goeie genade, wie kan dat zijn? Het is al tien uur geweest", zei Gretl, ter wijl ze ging opendoen. Tot verbazing van het echtpaar kwam mevrouw Oben'hausen 'binnen. „Bent u het tante Barbara?" vroeg Gretl onthutst. „Ja, ik", antwoordde ze trots en kwam triomfantelijk de kamer in. „Je weet zeker nog wel, vriend Regius, dat je mijn verzoek om een toegangs kaart geweigerd hebt. Maar ik zal toch binnenkomen. Je zult me name lijk als getuige laten dagvaarden". „Iku „Als getuige ja! Want ik heb Sca- patelli ontdekt. Hij is niet dood zoals iedereen dacht, maar hij zit zo ge zond als een vis, in het rusthuis van professor Stein Erding onder de naam Clermant". Regius stond verstomd. Hij kon en kele ogenblikken geen woord uitbren gen en keek haar met grote ogen aan. Toen bestormde hij haar met vragen „Hoe ik dat weet? Ik heb de kerel met mijn eigen ogen gezien, hij zat in zijn kantoortje te schrijven". „Maar kent u Scapatelli dan?" vroeg Gretl verboosd. „Natuurlijk. Hij gaf les aan de kinderen van Webers, en daar heb ik hem een paar keer gezien. Ze hebben hem na die moordgeschiedenis ontsla gen, net als een paar andere families gedaan hebben. Waarschijnlijk heeft hij daarom naar dat baantje in het rusthuis zal hij ook wel niet al te veel verdienen, want hij hoeft alleen maar statistieken bij te houden. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 6