Toeristische attracties draaien goed VLIJMEN Lourdes-reis van broeder Romualdus Uit do Langstraat Sprang-Capelle ondanks regon Diny Elshout uit Drunen terug na een jaar Amerika 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 AUG. 1965 2 Ondanks de "natte moeson' die Nederland in de afgelopen maanden teisterde mogen de toeristische attrac ties in Midden-Brabant niet over ge brek aan belangstelling klagen. De Efteling verkocht tot dusverre b.v. 575.000 toegangsbewijzen, dus slechts 6 minder dan verleden jaar. De afgelopen week werd op woens dag bijna een record gebroken er passeerden ruim 25.000 mensen de poorten van het sprookjespark. Die dag bleef het aantal bezoekers slechts 180 personen verwijderd van het re cord uit de Ef telinggeschiedenis. Er was trouwens vorige week nog een dag met bijna 20.000 bezoekers en als dat zo door gaat dan zou een goed naseizoen best nog eens voor een ver rassing kunnen zorgen en zou men dit jaar eveneens een bezoekersaantal van 1 miljoen overschrijden. Het bungalowpark "Kraanven draait evenals andere jaren zeer goed, maar het zwembad, dat bij De Efte- ling hoort, trok minder dan de helft van het aantal bezoekers van vorig jaar. RECORDJAAR VOOR DE KLINKAERT. Voor de Drunense camping "De Klinkaert" zal 1965 als een record jaar in de analen geboekstaafd wor den. De maanden april en mei bleven nog beneden de cijfers van vorig jaar: toen werden 16.442 overnachtingen genoteerd, dit jaar "slechts" 13.256. De oorzaak zit waarschijnlijk in de "late" Pasen. Juni en juli noteerden echter veel winst juni 18.037 overnachtingen (v.j. 13.548) juli 22.108 overnachtingen (v.j. 15.055). Tot en met einde juli werden er dus dit jaar 53.401 overnachtingen geboekt, dat i& 8.356 meer dan in de vergelijkbare periode van 1964. Directeur Pilet vertelde ons, dat de aanleg van het Drunense zwembod zo dicht bij de camping veel goed heeft gedaan. Hij zei het te betreu ren, dat de weinige vakantiespreiding (veroorzaakt door de vastgestelde schoolvakanties) de toeloop samen perst in een zestal top-weken. Heeft de regen al geen invloed ge had op 't aantal overnachtingen, die zelfde regen heeft natuurlijk wel or ganisatorische problemen met zich meegebracht. Vele bezoekers concen treerden zich rondom het hoofdge bouw, waar men dus weken achtereen onder hoogspanning heeft moeten werken. Het goede weer van de laat ste dagen heeft Directeur Pilet echt wel een zucht van verlichting doen slaken. We spraken met de directeur nog even over de beide radio-uitzendin gen (achtereenvolgens NCRV en KRO), die De Klinkaert veel recla me hebben bezorgd. Persoonlijk toon de de heer Pilet meer waardering voor de "kampvuur-uitzending" van de NCRV dan voor het lawaaierige "Everybody happy-programma" van de KRO. Hoe dan ook, uitzendingen als deze betekenen natuurlijk een he leboel gratis reclame. ZWEMBAD DRUNEN Het Drunense zwembad mocht zich sinds de recente opening over een grote belangstelling verheugen. Er warden 639 abonnementen verkocht, terwijl op 31 juli 36.000 mensen (in clusief abonnementhouders) door de tourniquets draaiden. Ook deze cij fers tonen natuurlijk de invloed van het slechte weer aan, maar augustus gaat wellicht de zaken nog rooskleu riger maken. Op 5 augustus b.v. werd een record van 4000 bezoekers ge noteerd. ZWEMBAD SPRANG-CAPELLE Sinds de opening op 10 juni van 't bijzonder fraaie zwembad van de ge meente Sprang-Capelle zijn er 13.100 bezoekers geweest. De gemeente kon 1483 abonnementen verkopen. HET HOEFSVEN TE WAALWIJK RECORD ABONNEMENTEN De abonnementenverkoop in Waal wijk heeft een record opgeleverd niet minder dan 7.990 abonnementen werden aan de man (of vrouw) ge bracht. Het feit, dat deze verkoop grotendeels vóór de aanvang van het seizoen geschiedt is er de oorzaak van dat de weersomstandigheden hierop nagenoeg geen invloed hebben. Bezoekcijfers waren slechts bekend tot en met 22 juli. Tot en met die dag bezochten de abonnementhouders het bad 97.602 keer, werden er 5.085 éénmalige kaarten verkocht en werd 1.152 keer een roeiboot verhuurd. Door de organisatie American Field Service werd Diny (17) in staat ge steld een jaar in Amerika te verblij ven. De organisatie die in de eerste wereldoorlog in het leven kwam als Ambulance dienst stelde zich na de tweede wereldoorlog ten doel "geen derde wereldoorlog" en begon met t aantrekken van jongeren om een jaar met mensen en in een land te leven dat hun volkomen vreemd is. Zij vol gen daar het onderwijs op de High- school, zoals alle Amerikaanse kin deren. De school biedt alle mogelijk heden aan de jongeren. Zij kiezen zelf hun richting en vakken. Diny werd in een gezin in North-Dakota opgenomen. Ze hechtte zich aan de familie Dahl, maar vindt het deson danks toch fijn weer terug te zijn. "Amerika is niet mijn tweede va derland, Grafton is wel mijn tweede vaderdorp", zegt Diny. De snelheid waarmee ze meteen in contact kwam was te groot om bij aankomst overdonderd te zijn, al was het voor haar wel moeilijk in die stroomversnelling mee te leven. Het economische peil is in Amerika hoog. Toch heeft dat nare gevolgen, vooral voor de jeugd en voor de minder ont wikkelde mensen. Alleen de boeren leven in alle rust, vooral in de win ter als het te koud is om te werken. Zij verrichten dan handenarbeid om de tijd door te komen. Van negerdis criminatie is in North-Dakota niet veel te merken, zij leven daar in een volkomen eigen wereld, wat discrimi natie toch niet geheel uitsluit De Mexicanen wil men verdrijven om de werkeloze zuiderlingen werk te bie den. Ook tegenover de Indianen staat men zeer vreemd. Diny heeft veel verrijkende erva ringen opgedaan en ze is ook vastbe sloten naast haar studie iets voor de organisatie te blijven doen. Vooral de laatste drie weken van haar verblijf waren het hoogtepunt. Ze reisde met alle andere buitenland se gasten door tien staten van de U.S. Zij verbleef bij tien verschillende fa milies en kreeg een nog bredere kijk op de Amerikaanse samenleving. Ge loof en politiek zijn dé twee discus sie-punten voor elke Amerikaan. De laatste vijf dagen verbleef ze in Washington en die dagen waren een grote voorbereiding op de thuisreis. Mr. Howe, president van de organi satie hield toespraken en legde nog eens de nadruk op het doel van het verblijf. Hij vroeg medewerking van hen en Diny is vastbesloten dat te doen. Zij besefte ten volle waarom ze naar Amerika ging en nu ze weer in Drunen terug is, kan ze alles gaan verwerken en ordenen om zo een steeds beter overzicht te krijgen. DRIE DODEN EN NEGEN GE WONDEN BIJ BOTSING De 57-jarfige heer G. F. Delvigne uit Den Bosch, de even oude Amster- 1 damseboekhandelaar K. M. van der Heyde en de 41-jarige grondwerker S. Oosterbos uit Jubbega, werden op slag gedood; negen andere personen raakten gewond bij een botsing, die vrijdagmiddag op een kruispunt in Terwispel plaats vond. Chauffeur S. Jonker uit Jubbega, die een Volkswa genbusje met zeven arbeiders uit Jub bega bestuurde, reed met vrij grote snelheid rijksweg 43 op, zonder daar bij de vereiste voorrang te verlenen aan een uit de richting Heerenveen komende personenauto. De gevolgen van de hierdoor vol gende botsing waren verschrikkelijk. Twee van de inzittenden van de per sonenwagen - de heren Delvigne en van der Heyde - werden op slag ge dood mevr. Delvigne werd zwaar en mevr. van der Heyde lichtgewond naar het ziekenhuis in Heerenveen overgebracht. Van de acht inzittenden van het Volkswagenbusje verloor de heer Oosterbos het leven ;de zeven andere passagiers, van wie er enkelen zwaaT gewond raakten, werden naar het zie kenhuis van Heerenveen overge bracht. IN SOEDAN 1400 DODEN. Bij gevechten in Zuid-Soedan tus sen Arabieren uit het noorden en ne gers in het zuiden, zijn vorige maand 1400 mensen gedood. Dit schreef het katholieke weekblad "Universe", dat in Londen verschijnt. Volgens het blad had een Soedanese priester, die aan de Arabieren wist te ontkomen, een geluidsband naar Londen gezonden, waarop de gruwelen werden beschre ven en de 1400 doden gemeld. Zoals we donderdag reeds konden meedelen, was Broeder Romualdus voornemens een verslag te maken van zijn reis naar Lourdes, die hem was aangeboden bij zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer. Hier volgt het reis-relaas van de Broeder Met grote dankbaarheid denk ik terug aan m n prachtige reis naar Lourdes. Door de milde gevers was ik in staat Br. Hendrik als reisgezel mede te vragen. We maakten de reis met de confortable reiswagen van Jacques van Dijk uit Eindhoven. Een wagen met verstelbare fauteuils, toilet en bar. Ons gezelschap bestond uit 40 personen en een geestelijke lei der, Pater van Duin uit Amsterdam, die in de Congo aan de dood was ont snapt uit de handen der rebellen en nu deze reis meemaakte om O. L. Vrouw te danken voor zijn wonder bare redding. Zondagmorgen 25 juli vertrokken we om half 10 uit Eindhoven en ving onze 10-daagse reis aan. Omdat er nog reizigers moesten opgenomen worden in Roermond en Sittard, was de route enigszins gewijzigd en ging de tocht via Maastricht naar Eysden, waar we bij Visé de Belgische grens passeerden. We volgden de Maas tot Dinant. Even voorbij deze plaats gebruikten we de lunch. Bij Givet kwamen we Frankrijk binnen. Hier werd de schoonheid van de omgeving steeds mooier en boeiender. In Reims hielden we een korte pauze voor 't bezoeken van de prach tige kathedraal, vandaar via Chalon naar Troyes. Een zeer fraaie, oude stad aan de Aube en Seine. Hier lo geerden we de eerste nacht van onze reis in Le Grand Hotel. 's Morgens kwart vóór zeven wer den we gewekt, om kwart over zeven koffers gereed houden, half acht ont bijt. Acht uur vertreksein. De 2e dag ging de reis via Auxer- re naar Nevers, de plaats waar de H. Bernadette in ongeschonden staat ligt opgebaard in een kostbore glazen schrijn. Zeer indrukwekkend om te zien. Na de lunch door 't schilderachtige landschap van de Loire naar Paray le Monial, de plaats waar Jezus ver scheen aan de H. Margaretha Ala- coque. We bezochten deze fraaie ka pel en de kerk, toegewijd aan haar biechtvader, de Zalige Pater de la Columbière S.J. Na een kort oponthoud via Macon naar Ars, 't dorpje waar de H. Pas toor van Ars in een glazen schrijn bo ven 't altaar ligt opgebaard. Vandaar naar Lyon, waar we in Hotel Bristol dineerden en overnachtten. De derde dag 's morgens weer om 8 uur verder, via Thiers naar Cler mont Ferrand. We bezochten de kerk Notre Dame du Pont. Na de lunch door naar Bri- ve. In hotel de Bordeaux werd de nacht doorgebracht om weer krach ten op te doen voor de lange reis op vierde dag. 't Vertreksein was weer om 8 uur 's morgens. Van Brive naar 't prach tig gelegen Rocamadour. Dit stadje ligt gebouwd tegen de rotswanden. De huizen liggen trapsgewijze boven el kaar en op de top van deze rotswand 't kasteel. Vandaar via Montauban aan de Tarne, Anch en Tarbes naar Lourdes, ons uiteindelijk doel, waar we tegen 5 uur aankwamen, 't Weer was alle dagen zonnig, zodat de land schappen en vergezichten sprookjes achtig waren met hun afwisselende kleuren. In hotel d'Espagne konden we ons na deze lange, warme tocht eens heerlijk opfrissen, 't Hotel is ge legen aan de Gave, met op de achter grond de Pyreneeën. Na 't diner gingen we om half 9 naar de lichtprocessie zien van dui zenden pelgrims uit alle landen. De Basiliek was prachtig verlicht en de pelgrims met brandende kaarsen trok ken in processie langs de rijk met bloemen versierde gekroonde Maagd en de H. Michaël naar 't Processie plein, de Esplanade, als maar Avé, Avé Maria zingend, afwisselend in Engels, Frans, Spaans, Nederlands en Italiaans. Deze eerste kennismaking met Lourdes maakte op ons allen een die pe indruk. De volgende morgen was er gele genheid in 't hotel om te ontbijten tussen 7 uur "en half 10. Men kon de H. Mis bijwonen aan de grot, temid den van alle zieken, of in de Basiliek, de Crypte, de Rozenkranskerk of in de enorme grote ondergrondse kerk, waar in een rijk versierde kapel altijd durende aanbidding is. We bezochten de armoedige wo ning van Bernad ette, 'n vroeger huis van arrest „de cachot" genoemd en ook 't molenaarshuisje in de Rue de Bourg, waar de familie later woonde. Daar ziet men op de le verdieping 't kamertje waar de familie huisde. Een ber omgeven door 'n groot hek werk, waar Bernadette sliep. Dit hek werk dient om te voorkomen dat men stukjes beddegoed uitsnijdt en als her innering mee zou nemen. In een kast worden enige voorwerpen bewaard die aan Bernadette hebben toebe hoord. Verder hangen er familiepor tretten en 'n groot portret van Berna dette. Om half 5 maakten we de grote Sacramentsprocessie mee, waar pel grims met kleurrijke groepen en va nen optrokken naar de Esplanade, waar rondomheen alle zieken in hun wagentjes stonden opgesteld en de priester al zegenend met Ons Heer rondging, terwijl heel 't volk in ver schillende talen zegen en kracht af smeekte voor de zieken. 's Avonds om half 9 trokken we mee in de kaarsenprocessie. Vrijdag 30 juli, de 6e dag van on ze reis, werd een tocht gemaakt in de Pyreneeën. Via Le Pont Napoleon op 1100 m hoogte gingen we naar de Pic de Jèr en Gavamic. Daar hield de autoweg op en kon men verder te paard of ezel, of te voet verder trek ken naar de machtige waterval en de eeuwige sneeuw. De 7e dag woonde we de H. Mis bij aan de Grot en om half 10 de kruisweg, 't Regende die morgen voor 't eerst op onze reis, zodat ieder de kruisweg voor zich deed over zeer stijle paden met puntige en hobbelige stenen, een moeilijke tocht. 's Middags om half vijf weer de ze gening van de zieken. Wat een ellen de ziet men daar bijeen van jong en oud en wat een groot vertrouwen bij allen. Weer een bezoek aan de grot, waar ik alle intenties, die mij uit Waalwijk waren meegegeven en ook die van al m'n oud-leerlingen die deze Lourdes- reis hebben bezorgd, aan Maria heb opgedragen. Om half 9 's avonds voor 't laatst naar de kaarsenprocessie als afscheid van deze indrukwekkende dagen. Zondagmorgen droeg Pater van Duin voor ons om 7 uur een H. Mis op in de kapel van 't ziekenhospitaal ontbijt en om half 9 vertrokken we van Lourdes via Tarbes en Miranda naar Agen. Na de lunch naar Berge rac, Perigeux naar de stad van 't zeer fraaie porcelein, Limoge. De volgende morgen om 8 uur weer verder naar Argenton sur Creu- se, Vierzon, Orleans naar Parijs. Rondrit door de stad. In 't zeer fraaie Terrashotel overnachtten we en de volgende morgen, onze 10e dag de laatste etappe. Om half 8 reisden we af via Laon naar Mons, afscheoidsdminer, dan via Leuven naar Diest, onze laatste pleisterplaats. Na onze bekwame chauffeur gehul digd te hebben voor zijn prima lei ding en Pater van Duin voor de gees telijke verzorging, ontvingen beiden namens allen een gulle gave als dank voor deze onvergetelijke dagen. Kwart voor 7, bij aankomst in Eind hoven, werden we verwelkomd door de heer van Dijk en konden we hem zeggen, dat de reis tot in de puntjes verzorgd was geweest en we vol lof waren over Rob Hendriks, onze pri ma chauffeur. GROOT SUCCES VAKANTIEWERK Dinsdagmorgen startten 115 kinderen voor het dobbelspel op het plein. De uitslagen waren voor kinderen 8 en 9 jaar: 1 Benny van Weert 190 pt., 2 Marie Kuijs; 3 Fred Kivits; 4 Paulo van Buul; 5 en 6 Marianna van Munster en Marja Cramer; 10 jaar en ouder: 1 Arke Boom 166 pe.; 2 Antoinette van den Dun- gen 163 pt., 3 Leo Beaard 156 pt.; 4 Hans v. d. Heijden 154; 5 Bennie Kivits 152 pt. 190 Kinderen startten voor het straatte kenen met de uitslag: 5e en 6e klas: Corrie de Groot 11 jaar; Ine Verdiessen 12 j. 2; Frank v. Beijnen 11 j. 3; Jan Oosterwaal 13 j. 4; 3e en 4e klas: Ina Pulles 9 j. 1; Hans Kivits 10 j 2; Sjaan v. d. Wiel 9 j. 3. le en 2e klas: 1 Mina v d Weijenberg 8 j.; 2 Jan v. d. Pol 8 j; 3 Bertie Kuijs 8 j. Kleuters: 1 Joke Hazel 6 j.; 2 Hannie v. Heivoort 5 j.; 3 Marian Daelmans 5 j. Dinsdag 10 en donderdag 12 aug. worden de wedstrijden voortgezet. Het fiesten werd uitgesteld. VOETBAL Vlijmense Boys 1 - TSC 15-2. De Vlijmense Boys speelden zondag 8 aug. een vriendschappelijke wedstrijd tegen TSC Oosterhout. De Boys kwamen ongeveer met hetzelfde elftal uit als het elftal dat de laat ste competitie zo succesvol beëindigde. Het was een goede wedstrijd, de clubs waren aan elkaar gewaagd, om beurten in de aanval, maar de Boys-voorhoede schoot beter raak en won verdiend. Het 2e elftal deed voor de grotere broers niet onder en won eveneens met 5-2 van TSC 2. Het 3e elftal speelde tegen TCS 3 met 2-2 gelijk. JEUGDTOTO ROZENJACHT Inzet f 131.70; le prijs M v d Water Nieuwkuijk geraden f 131,40; 2e prijs T. Fitters Nieuwkuijk geraden f 132,12; 3e pr. Fr. v. Son Vliedberg, die resp. ontvangen 'f 19.70, f 13.17 en f 6.59. P.V. DE REISDUIF Zondag 8 aug. hield de Postduivenver eniging De Reisduif een wedvlucht vanuit St. Chislain België, afstand 165 km, waar van de uitslag was als volgt: R Berkelmans 1; S v d Ven 2; Kolen Kuijs 3, 13; J Kivits 4; P Vermeulen 5; R de Vaan 6, 7; J v d Heuvel 8, 10; TTi v Overdijk 9; A v d Heuvel 11; P Diepstraten 12; P v Dal 14; Jos Kuijs 15, 16; junioren: P Herman 1; B v d Lee 2, 3; P de Vaan 4, 5, 6; C Adri- aansen 7. Wedvlucht vanuit Neufvilles W v Ra- vensteijn 1, 7; R de Vaan 2, 5; R Berkel mans 3, 6, 12; H Boom 4; Th v Overdijk 8, 15; J v d Heuvel 9; S v d Ven 10; Gebr. Kuijs 11; J Koks 13 Jo Kuijs 14 junioren: P Herman 1, 6 C Adriaansen 2, 7; B v d Lee 3, 8, 9; M Strengers 4; H Wilhard 5. P.V. DE ZWALUW Zondag hield de Postduivenvereniging de Zwaluw een wedvluht vanuit Tergnier, afstand 264 km; los 6.10, eerste duif 9.24.49 en laatste prijsduif 9.55.18 uur. Uitslag als volgtP Wijkmans 1, 19, 52; P v Bers 2, 27, 69, 80, 98; K Kivit 3, 13, 26, 113, 115; Th v Esdonk 4; Th Stupers 5, 32, 72, 82, 92; H Berkelmans 6, 10, 83, 94;; M Nicols 7, 12, 25, 41, 59; Sj v d Wiel 8, 88; J Pij nenburg 9, 55; H de Laat 11, 17, 64, 81, 84; Am Dekkers 14, 16, 22, 23, 39, 43, 57, 62, 65, 87, 101, 102; J Oosterwaal 15; T Engelen 36; C Berkelmans 37, 74, 78, 85, L Heesbeen 21, 49; Kolen de Laat 24, 42, 108; M v Heeswijk 28; M Herman 29, 45, 51, 93; H v d Wiel jr 30, 60; M Laros 33, 70, 91; M Libregts 35, 46, 58, 89; J van Engelen 36; C Bergelmans 37, 74, 78, 85, 100, 106, 114; A Parijs 38, 44; A v d Heij den 40, 47, 48, 54; A v Heivoort 50, 77, 97, 111, 112; Gebr de Vaan 53, 99; Jo v d Hout 56; R v Esdonk 63, 67; H Pelders 66, 73; H Oosterwaal 68, 118; H v Beijnen 71; A v d Heuvël 75; J Beekmans 76; J de Vaan 79, 90; J v d Dungen 95; H v Over dijk 96, 107; J Dekkers 103, 104, 105; Fr v Bokhoven 109, 116; Jo Merkx 117; H Maas 119. DEELNEMERS VIERDAAGSE TE NIJMEGEN Ook dit jaar hebben weer een aantal le den van de Wandelsportvereniging "Er op uit" deelgenomen aan de Vierdaagse af standsmarsen in Nijmegen. Op de laatste dag, vrijdag, waren vele ouders, familie leden en belangstellenden, alsmede een aan tal leden van "Er op uit" naar Nijmegen gegaan om de intocht van het vierdaagse- leger te kunnen zien en om aan de beken den bloemen te overhandigen. Zaterdagmiddag om 3 uur arriveerden de deelnemers in Sprang, waar weer vele be langstellenden klaar stonden om de deelne mers nogmaals in de bloemen te zetten. Het muziekgezeschap "Marijke" met drumband was ook weer present om de deelnemers on der de vrolijke tonen van marsmuziek te vergezellen naar het gemeentehuis. Hier werden de deelnemers toegesproken door de tweede voorzitter van "Er op uit", de heer P. Hamers, alsmede door de loco- burgemeester wethouder Jac. Vos. In verband met de barre weersomstandig heden was het dit jaar één der zwaarste 4- daagsen geweest van de laatste 25 jaar, zo als door diverse geroutineerde wandelaars en vierdaagse-deelnemers was meegedeeld aan de verschillende persorganen, aldus de heer Jac. Vos. Het gemeentebestuur is er derhalve verheugd over dat alle leden van "Er op uit" die hebben deelgenomen, ook dit jaar weer de finish mochten bereiken, met welke prestatie de heer Jac. Vos de deelnemers van harte gelukwenste. De heer Hamers sprak woorden van dank tot de personen die in Nijmegen de deelne mers weer hadden verzorgd, t.w. de echt paren C. van Tilborgh en C. van Zeist en mej. Pieterse. Ook bracht hij dank aan de dames die blaren hadden geprikt en verban den hadden gelegd, n.l. T. v. d. Mast en W. van Rooij. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van enkele cadeautjes en boeketjes bloemen, waarvan er o.a. ook één werd over handigd aan de leidster van de 40 km-groep mej. R. de Roon. Hiema sprak de voorzitter van "Er op uit", de heer J. P. de Vos nog enkele woor den, waarbij hij allereerst zijn felicitatie overbracht aan de deelnemers voor het vol brengen van deze vierdaagse. Aan mevr. v. Tiliborgh en de heer M. Hulst overhandigde hij vervolgens het speciale "Er op uit"- speldje, voor de werkzaamheden die ze nu reeds 5 jaren voor de vereniging hadden verricht. Tot slot wees de voorzitter op de vierdaagse van he entvolgjadrac...3J;. y vierdaagse van het volgend jaar, n.l. de 50e, waarvoor het dus in Nijmegen ongetwijfeld

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2