wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraïu Communistische agitatie 't hóógste niveau op Jiunpe ONZE ONTSPOORDE MEDEMENS DE ACHTERGRONDEN VAN DE GRIEKSE REGERINGSCRISIS Zoon van Papandreou betrapt bij cellenvorming in het officierencorps Ogen vragen brillen van STASSAR Gemeenteraad Waalwijk Damesmode Tilburg DE STRIJD OM VIETNAM STRAATGEVECHTEN IN DE GRIEKSE HOOFDSTAD Hijsoog bleek losgescheurd Jonge Belg vermoordde buurvrouw Uitspraken in proces Auschwitz MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 rt^oiua i3Do 86e JAARJANG No. 64 De echo van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres ECHO Het is onrustig in het land der Hel lenen. De onrust en de oproerige stemming onder een gedeelte der be volking kwamen voornamelijk tot uiting in de hoofdstad, waar politie en militairen moeite hebben om de or de en rust te handhaven. Het ko ninklijk paleis en de regeringsgebou wen worden zwaar bewaakt, en ko ning Konstantijn II, zijn vrouw An- ne-Marie en de op 10 juli j.l. gebo ren prinses Alexia vertoeven momen teel in de koninklijke zomer-residen- tie "Mon Ropos", op het eiland Kor- foe. Het was een publiek geheim, dat het tussen de pas gekroonde koning (25 jaar oud) en zijn minister-presi dent Georgius Papandreou (77 jaar, lang niet- boterde en dat er een diep gaand verschil van mening bestond tussen het staatshoofd en diens rege ringschef. Op 15 juli onderbrak de koning zijn vakantie op Korfoe en vloog naar Athene voor het in ontvangst ne men van een aantal straaljagers van het type F-5, geleverd door de Ver enigde Staten en bestemd voor de Griekse luchtmacht, om vervolgens - nog op die zelfde dag - om 19.00 uur, het ontslag te bezegelen van zijn met aftreden dreigende eerste minis ter Papandreou. Een half uur later beëdigde de koning de nieuwe minis ter-president in de persoon van Geor- gios Athanasiados-Novas, voorzitter der Griekse volksvertegenwoordiging. Met deze handeling trad de in Grie kenland heersende, doch tot op dat moment onduidelijke politieke crisis, in een nieuwe fase. KOMEN EN GAAN Het zal U bekend zijn, dat de re gering Athanasiados-Novas, gelet op de in het land heersende onrust, aan gewakkerd door de afgetreden Pa pandreou, niet mogelijk werd ge maakt te regeren, zodat ook dit ka binet aan de koning verzocht van haar taak te worden ontheven. De poging van de volgende door de vorst aange wezen formateur in de persoon van de politicus Stephanopoulos liep, eveneens door agitatie van de geval len politicus Papandreou, op niets uit. Er bleef de koning niet veel andere keus dan een niet politieke persoon lijkheid opdracht te geven een rege ring te vormen. Voor de goede orde zij nog aange tekend, dat de politiek in Grieken land niet zozeer aan partijen is gebon den, maar wel - en dat is zeer be langrijk - aan personen. De persoon en diens autoriteit zijn van belang en niet de partij. DE ACHTERGROND De val van premier Papandreou, die politiek gezien "links gericht" is, was een gevolg van het feit, dat hem BESTUURSSCHOOL VOOR BRABANTSE AMBTENAREN Teneinde tegemoet te komen in de behoefte aan gespecialiseerde krach ten bij het provinciale apparaat, doen Ged. Staten van Noord-Brabant in hun beleidsnota bij het aanbieden van de voorlopige begroting voor het dienstjaar 1966 de suggestie om ook in Brabant te komen tot de oprichting van een bestuursschool, zoals die reeds in verschillende andere provin cies bestaan. De bedoeling is om samen met het provinciaal bestuur van Limburg en in een gemeenschappelijke regeling met de gemeentebesturen tot stichting van de bestuursschool te komen, waar ambtenaren worden opgeleid. in eerste instantie door de oppositie verweten werd (en dat niet voor de eerste keer) de communistische infil tratie in het leger te hebben bevor derd, o.a. door monarchistische hoofd- en opperhoofdofficieren on der wie de chef van de generale staf, generaal Gennimatas, te ontslaan. Op dezelfde wijze poogde hij zich te ontdoen van de minister van defensie, Petrus Garouphalias, daar de rode premier zelf dit departement wilde beheren. Maar de heer Papandreou fungeer de, behalve als minister-president, ook reeds als minister van onderwijs en opvoeding. Tegen een zodanige gang van zaken maakte koning Kon stantijn II bezwaar en toen Z.M. zijn minister van landsverdediging niet wilde laten vallen, probeerde Papan dreou druk uit te oefenen op zijn mo narch, in de mening deze te kunnen intimideren, met alle onverwachte ge volgen daarvan Toch schuilt er veel meer achter deze geschiedenis. DE RODE ZOON Zonder meer kan worden geconsta teerd, dat de "links gerichte" premier de straat heeft gemobiliseerd tegen de jonge koning, die helaas tégen heeft dat verscheidene van zijn familiele den zich in Griekenland zéér impo pulair hebben gemaakt. Het diep gaande verschil van mening tussen de koning en diens communistisch ge oriënteerde minister-president, dat uiteindelijk tot de val van de laatst genoemde heeft geleid, vindt echter zijn oorzaak in een persoonlijke aan gelegenheid. Georgios Papandreou heeft een zoon, Andreas genaamd, die als twin tigjarige jongeman studeerde aan de universiteit van Athene. Naast zijn studies hield Andreas zich o.m. on ledig met het bedrijven van commu nistische propaganda. Hij stichtte aan de hogeschool verscheidene com munistische cellen en is een actief lid van de communistische partij. Hij is 'n volgeling van de leer van Trotz- ki. Bij het uitvoeren van deze staats gevaarlijke bezigheden werd Andreas op heterdaad betrapt door recher cheurs van de geheime veiligheidspo litie. Hij werd ingesloten, later ver oordeeld en tenslotte door vaders in vloed begenadigd, doch moest in aan sluiting daarop in 1939 zijn vader land verlaten. Hij vertrok naar de Verenigde Staten, maakte daar zijn studies (staatshuishoudkunde) af, werd vervolgens aldaar tot leraar be noemd en verkreeg de Amerikaanse nationaliteit. Maar in het jaar 1961 keerde Andreas Papandreou naar zijn vaderland terug, werd met behulp van zijn vader in een partijfunctie en tot lid van de volksvertegenwoordiging benoemd en verwisselde die posiiie in 1963 met die van minister zonder portefeuille in het kabinet, dat werd gepresideerd doorzijn vader Georgios. 'HET SCHILD" Deze zoon staat een omverwerping van het koninklijk gezag voor en tracht te bevorderen dat zijn land de N.A.V.O. en west-Europa de rug toekeert en het communistisch blok zal omhelzen, aldus zijn eigen woor den Om dit doel te bereiken stichtte Andreas communistische cellen in het kader van de strijdkrachten, welke hij de naam gaf van "Aspida" (het schild). Deze communistische cellen- iouw werd echter ontdekt door gene raal Grivas, de leider van de Griekse opstand tegen het Engelse gezag op Cyprus. Deze sloeg alarm en de Griekse geheime dienst greep op nieuw in. Maar minister-president Papan dreou nam zijn zoon in bescherming, waardoor een vervolging en berech ting van Andreas konden worden voorkomen. De geheime veiligheidsdienst, dit vernemende, stelde daarop de minis ter van defensie Gerouphalias van een en ander op de hoogte en deze deed daarvan onverwijld mededeling aan koning Konstantijn. Ten gevolge hier van ontstond de onenigheid tussen Papandreou Sr. en diens minister van landsverdediging, waarop Papandre ou de koning adviseerde om Garou phalias te ontslaan. De koning wilde hiervan uiteraard niets weten en nam zijn trouwe minister in bescherming, hetgeen uiteindelijk tot het heengaan van de premier Papandreou heeft ge leid, die onder meer van de jonge koning te horen kreeg, dat hij het land aan de communisten wilde over leveren en voor het overige bezield was met een onbegrensde eerzucht en een grote hang naar macht en invloed. GEMOBILISEERD De Griekse strijdkrachten - 162 duizend man zijn thans naar aan leiding van de onrust in het land ge mobiliseerd en staan ter beschikking van de koning, terwijl de geheime veiligheidspolitie probeert om de werkzaamheden van de communisti sche partij in het land, die onder de schuilnaam "Organisatie Eda" ille gaal werkzaam is, bloot te leggen. An dreas Papandreou mag zijn woning in Athene niet verlaten en staat onder voortdurend en onafgebroken politie toezicht. De koning heeft later Papandreou ten paleize ontvangen, om met hem te spreken over een nieuw ministerie. De afgetreden president wenste alleen president te blijven en geen verkie zingen. Hierop is de koning niet in gegaan en zal een nieuw ministerie vormen. In de loop der jaren kwamen in Griekenland herhaaldelijk moeilijk heden voor en sinds 1862 deden reeds drie koningen daartoe gedwongen - afstand van de regering. Er kwam echter telkenmale een ommekeer. De klemmende vraag is of Konstantijn II zich op de pas bestegen Griekse troon zal kunnen handhaven. Maar hij is wereldkampioen zeilen (1960) en hij speelt het politieke spel snel en spor tief en blijkt een moedig tegenstander. Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Heuvelstraat 14 Telefoon 26SS2 Van tijd tot tijd worden we opge schrikt door grote koppen in de dag bladen over misdrijven. De koppen en de artikelen worden gewoonlijk gre tig gelezen en spreken meer tot de verbeelding dan voorlichtende en be schouwende artikelen over de ver schijnselen "misdaad" en "misdadi ger". Hoe begrijpelijk dit ook is, het is tegelijk jammer, omdat de opvat tingen over misdaad en misdadiger bij het grote publiek sterk eenzijdig ont wikkeld zijn. Alle voorlichting in pers, radio en televisie ten spijt blijft hardnekkig de mening bestaan, dat „de misdadiger" een in alle opzichten afwijkend mens is, die onverbeterlijk geacht moet wor den en die liefst blijvend uit de maat schappij verwijderd moet worden. Mede daaruit is misschien te ver klaren dat ook het begrip "reclasse ring" in het gewone taalgebruik een ongunstige - bijklank heeft. Het zijn immers "de mensen van de reclas sering", die zich dagelijks met misda digers bezig houden, die - zoals men nog dikwijls kan horen - "alles goed praten" wat deze mensen aan richten. Het zou boeiend zijn de houding van het grote publiek tegenover misdadigheid en reclassering aan een nader onderzoek te onderwerpen, maar dat is niet het doel van dit ar tikel. Wel lijkt het van belang nog eens vast te stellen wat "reclasseren", zoals dat in het algemeen binnen het kader van een reclasseringsvereni- ging gebeurt, nu eigenlijk inhoudt. Reclasseren betekent in eerste in stantie altijd een daad stellen, een stap doen in de richting van een an der. En die ander is in dit geval een ontspoorde medemens, iemand die met de justitie in aanraking is ge weest. Dat deze eerste stap door de niet-ingewijde op dit gebied dikwijls zo uitermate moeilijk gezet wordt, is mede een gevolg van de bedoelde een zijdige opvattingen. Laat ons voorop stellen dat geen twee mensen gelijk zijn en dat het verschil bepaald niet alleen uit hun vingerafdrukken is af te leiden. Maar de verschillen tussen u en een ont spoorde medemens behoeven niet groter te zijn dan die tussen u en uw buurman van tweehoog of van links beneden. En voorts, "de" misdadiger bestaat niet, er bestaan alleen mensen die strafbare feiten hebben gepleegd, ernstige en minder ernstige, en mor gen kunnen uw man, uw vrouw, uw zoon of dochter of mogelijk uzelf tot hen behoren. Uitgesloten? Eén van mijn kennis sen was lange tijd bevriend met twee alleraardigste meisjes van goeden hui ze en van onbesproken gedrag, meis jes die van iedereen in hun omgeving het volste vertrouwen genoten. Eén van haar vond hij zo aantrekkelijk dat hij best met haar had willen trouwen, wanneer zij van zijn leeftijd was ge weest. Toen deze kennis reeds lang en breed getrouwd was, werd hij na ja ren plotseling opgeschrikt door het bericht dat zijn beide vroegere vrien dinnen - inmiddels vrouwen op mid delbare leeftijd geworden - betrok ken waren bij een poging tot dood slag. Het is hier niet de plaats op de motieven in te gaan noch op de uit komsten van het gerechtelijk onder zoek, maar ik wil nogmaals wijzen op de dunne wand die ons scheidt van onze ontspoorde medemens. Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen, maar welke door snee Nederlander kent het wetboek van strafrecht? Gelukkig echter heeft hij voldoende gezond verstand en mo reel besef om te onderscheiden wat mag en niet mag, al kan hij tegelijk weten hoe moeilijk het soms is niet in overtreding te komen. Mensen struikelen regelmatig en sommigen hebben tijdelijk de hulp van een an der nodig om weer op de been te ko men. Er zijn mensen die van huis uit weinig meekrijgen en dan bedoel ik dat zowel letterlijk als figuurlijk. Let terlijk, wanneer het ouderlijke gezin en de verdere naaste omgeving weinig te bieden heeft aan normbesef en ge zond verstand. Figuurlijk, wanneer het met de geestelijke of lichamelijke vermogens niet al te best gesteld is. Ook deze mensen maken deel uit van onze samenleving en hebben recht op een eigen plaats en een eigen leven. Soms kunnen mensen zo geteisterd worden door het leven dat zij niet meer in staat zijn op eigen krachten verder te gaan. Het zal geen moeite kosten nog andere factoren op te noemen, die tot ontsporing kunnen leiden, maar ik wil hiermee volstaan. We kunnen ons afwenden van deze 'mislukkelingen", maar ook kunnen we ons op grond van welke levens- of mensbeschouwing dan ook medever antwoordelijk voor hen voelen. Bij reclasseren gaat het niet om vergoelij ken van hetgeen gebeurd is, maar om het aanvaarden van mede-verantwoor delijkheid voor onze geestelijk en mo reel minder goed toegeruste mede mensen. Van deze mede-verantwoor- delijkheid uit proberen we hulp te bieden met de materiële en niet-ma- teriële middelen waarover we beschik ken, om als het kan de ontspoorde zelf én de maatschappij te vrijwaren voor verdere moeilijkheden. Deze hulp kan op verschillende niveaux gegeven worden door speciaal daar toe opgeleide maatschappelijk wer kers en door vrijwilligers. Het ge ëigende hulpmiddel daarbij is het tot stand brengen van een vertrouwens relatie met de ander, want eerst dan kunnen we tot een gezamenlijk plan komen. In de zwaarste en tevens bloedigste slag, die de Vietnamese oorlog tot nu toe heeft gekend, zijn vier- tot vijf duizend Amerikaanse mariniers er in geslaagd de bij verrassing ingezette tangbeweging om 'n sterke Vietcong- concentratie bij de luchtbasis Tsjoe Lai af te ronden. Rond 600 rebellen zijn daarbij reeds om het leven geko men; van Amerikaanse zijde zijn nog geen verliezen bekendgemaakt, „maar zij zijn zwaarder dan ooit tevoren" Men schat ze op 50 doden en 150 ge wonden. aldus een woordvoerder van Saigon. De mariniers hebben zich 's nachts in stellingen teruggetrokken, van waaruit zij het in de tang liggende gebied zullen gaan uitkammen. Deze grote schoonmaak zal nog wel ge ruime tijd in beslag nemen, want de Vietcong-eenheden hebben zich in mangaten, ondergrondse holen en bunkers verschanst. Donderdag heb ben de mariniers daaruit al een fel en meedogenloos vuur van mortieren en anti-tankgeschut te verwerken ge kregen. Langzaam maar zeker konden zij echter de tang om het gebied slui ten. In de Griekse hoofdstad zijn don derdag straatgevechten geleverd tus sen politie en betogers die een ver gadering hadden bijgewoond. Onge veer 7000 mensen trokken door de straten. Bij het plein voor de Grond wet had de politie versperringen ge plaatst. Toen jongelui deze trachtten te passeren viel de politie aan. Negen tig betogers liepen verwondingen op en 300 werden gearresteerd. Een aan tal politiemannen kreeg letsel door rondvliegende stenen. Het nieuwe Griekse kabinet van Tsirimokos is vrijdag door koning Konstantijn beëdigd. De formateur, die woensdag opdracht kreeg een re gering te vormen had aanvankelijk aangekondigd dat de beëdiging don derdag zou plaatsvinden. BUDDEMEYER chemisch reinigen grote^traat 95 waulv/ijk Op de scheepswerf De Noord van Van der Giessen N.V. in Krimpen a. d. IJsel zijn woensdagmorgen drie ar beiders om het leven gekomen, toen een stalen werkvloer, die werd ge bruikt bij het monteren van een boor eiland, om ongeveer half negen van een hoogte van 35 meter naar bene den stortte. De drie mannen kwam in het water van de Hollandse IJsel te recht. Over de oorzaak van het onge luk met deze hulpconstructie voor de montage tast men nog in het duister. De Arbeidsinspectie stelt een onder zoek in, waarbij vooral gelet wordt op draden en kabels. w,v\;v 'S oei DIE 15 ONZE SCHOEN- KOLLEKTlE "OP HET 5PG0R" GEKOMEN. HU WIL IN DE VOETSPOREN TREDEN VAN DE VELEN DIE REEDS KLANT Bij ONS ZIJN. Markt Waalwijk ONTPLOFFING IN DEN BOSCH In Den Bosch is een benzine-tank ontploft, waarbij 6 gewonden vielen, waarvan er inmiddels 3 zijn overle- Na drie dagen verhoor heeft een jeugdige Belgische scholier, Jean- Paul Berardi (17), uit Trahegnies bij Charlerois bekend, dat hij zijn buur vrouw met een schaar en een aardap pelmesje heeft vermoord. Hij bracht haar daarmee 41 steken toe. De jon geman, die juist naar de hoogste klas van het gymnasium was overgegaan, bekende dat hij al drie jaar verliefd was op de buurvrouw, die 11 jaar ouder was dan hijzelf. Zes gewezen SS-bewakers en func tionarissen van het Poolse concentra tiekamp Auschwitz zijn donderdag in Frankfort tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Het is de maxi mumstraf, die in de Bondsrepubliek kan worden opgelegd. Elf andere beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 14 jaar tot 3 jaar en 4 maanden. Drie verdachten werden vrijgesproken. BOUWVAKVAKANTIE 1966 De Stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid is voornemens de bouwvakvakantie 1966 vast te stellen van 18 tot en met 30 juli. De leden van der raad der gemeen te Waalwijk zijn opgeroepen tot bij woning van een spoedeisende open bare vergadering, te houden op maan dag 23 augustus 1965, te 19.30 uur, ten gemeentehuize. Punt van behandeling Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot f 1.000.000. Wederom is het nodig gebleken te voorzien in de behoefte aan vaste fi nancieringsmiddelen voor het doen van noodzakelijke kapitaalsuitgaven. B. en W. kregen een aannemelijke aanbieding via H. P. Verbist te 's-Gravenhage, voor het sluiten van een vaste geldlening, luidende als volgt bedrag f 1.000.000, - koers 99 Vè rente 6 per jaar; duur der lening 30 jaren; aflossing in 30 ongeveer gelijke termijnen opname-datum 30 december 1965. kosten: voor het bemiddelingskan toor de gebruikelijke provisie van Vè pet., overigens de momenteel gebrui kelijke bepalingen en voorwaarden. B. en W. stellen voor om deze of ferte te accepteren, behoudens goed keuring door gedeputeerde staten.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1