KAATSHEUVEL /Z Johnson geeft opdracht voor project dat 5.475.000.000 gulden kost 5 laboratoria in ruimte Abonneert U op dit blad Fijn vak: drukker'- is alleen als er op staat Wie niet adverteert, wordt vergeten 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 AUG. 1965 14 Heusden Sprang-Capelle Verminkt lijk in koffer gevonden Fruitdrops en diverse andere smaken Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN DOKTER JANE i Sprang bestaat voor deze wedstrijd grote belangstelling. De SSC-sup- porters zijn benieuwd naar de ver richtingen van hun jongens in deze krachtmeting tussen representanten van zaterdag- en zondagvoetbal. Al met al rekenen wij op 'n mooie sport middag. De belangstellenden maken wij er nog op attent dat, in tegenstel ling tot eerdere publikaties, de wed strijd aanvangt om 17.30 uur. - Bij een brand op het vroegere m.s. "Oranje" van de Maatschappij Nederland, nu de „Angelina Lauro zijn zeven werklieden om het leven gekomen. De mannen waren diep in het schip aan het wtrk toen zij door de brand ingesloten werden. - Het zangbedrijf der Beatels heeft haar aandeelhouders 32 Vè uitgekeerd. Een goed zaakje dus! GUNNINGEN De verbouw en uitbreiding van het winkel-woonhuis van de heer Alph. Dankers te Kaatsheuvel is opgedra gen aan het bouwbedrijf S. J. Pep ping en Zn. onder architectuur van Hub. Prins te Kaatsheuvel. De verbouw en uitbreiding van het gymnastieklokaal annex was- en kleedruimten van de St. Jansschool onder architectuur van de heer Hub. Prins voor rekening van het kerkbe stuur der parochie St. Jan is opgedra gen aan de aannemer L. van Geel te Kaatsheuvel. Bouw vrijetijdswoningen Het bouwen van een woonhuis aan de Vossenbergselaan voor de heer G. Rombouts, van een woonhuis aan de Weteringstraat te Loonopzand, voor de heer J. Brands, x van een woon huis aan de Van Immerseelstraat te Loonopzand voor de heer Jonker gouw, wordt in eigen beheer uitge voerd onder architectuur van de heer Hub. Prins te Kaatsheuvel. Opdracht bouw bejaardenpension Het bouwen van een bejaardenpen sion annex eetzaal en recreatieruimte voor de stichting Bejaardenzorg "Huize Bethlehem" te Kaatsheuvel, onder architectuur van de heer Hub. Prins is opgedragen aan het bouwbe drijf Pepping te Kaatsheuvel, de elec- tro-technische installaties aan H. W. Beekmans te Kaatsheuvel, de lood gieterswerkzaamheden aan A. Dek kers te Kaatsheuvel en de verwar mingsinstallaties aan de firma Broe ders te Vught. Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel DUIVENSPORT De postduivenverenigingen C.C. Kaatsheuvel en Kaatsheuvel-west hielden zondag een gezamenlijke wed vlucht vanuit Noyon met de volgende uitslag Jos Lugters 1; L Meijer 2, 10, 36; Jac Hoevenaar 3, 26, 46; C Moreval 4, 19, 31; F v Woensel 5, 6, 14, 16 27, 29, 30, 45; F v Woensel jr 7, 55 68; M Snoeren 8, 33, 34; M Brokx 9; M v Corstanje 11, 22; R v Boxtel 12, 23; A Couwenberg 13, 21, 37, 38, 42, 64, 65, 74; B Masseurs 15; A Dirksen 17, 40, 49, 54; G Witte- veen 18; L v Boxtel 20, 44; C v We zel 24, 75; H v d Linden 25; P Klijn 28; Gebrs v Boxtel; 32; J Hamers 35; S Döbler 39; L Snoeren 41; A van Wanrooij 43; Joh Couwenberg 47; J v Boxtel 48; C M Snoeren 50; J Kern- meren 51, 69; J v Kuijk 52, 53; P Hendriks 56, 66; A v Kuijk 57; P v d Velden 58; P v d Zanden 59, 70, 72; P Nerings 60; C de Wit 61; L v Wezel 62, 63, 67. GILDE ST. JAN Zondag j.l. hield het gilde St. Jan ïaar 7e schietoefening van dit jaar. De stand na 70 schoten is thans 1 H Esseling jr 68 pt.; 2 P van Nieuwstadt sr 67 pt.; 3 H Esseling sr 66 pt.; 4 H v Balkom 62 pt.; 5 Fr v d Camp 62 pt; 6 R Esseling 62 pt; 7 G v d Camp jr 48 pt. DOKTERSDIENST Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg te Kaatshenuvel en A. de Vries te Loon- op-Zand worden waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstr. 68a, Kaatsheuvel, tel. 04167.2050. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerk straat 99, Sprang, tel. 04167-2350. AANRIJDING Woensdagmiddag omstreeks half 1 werd een bromfietser, die bij café de Viersprong de provinciale weg wilde oversteken, aangereden door een per sonenwagen, waarbij hij lichte ver- wondmingen opliep en beide voertui gen beschadigd werden. AGENDA Apollotheater zaterdag 20 uur en zondag 18 uur: "Zorro, de wreker der partisanen", 14 jaar. zondag 20.30 uur: "Meisjes zon der moraal". 18 jaar. DESK-PROGRAMMA voor zaterdag en zondag a.s. Desk I - Esca-Vitesse 1, Amhem Aanvang half drie. Deelnemer aan kampioenschap van Nederland in Kaatsheuvel. Zondag komen de Dessers in het veld tegen de kampioen le klasse van het disrtict Oost, n.l. Escca-Vitesse, dat onlangs met JOS, Emmen, Hel mond, Papendrecht en RIOS streed om de landstitel bij de amateurs. We zijn benieuwd naar het spel van de Arnhemmers, want het zijn voor de Dessers geheel onbekende tegenstan ders. Zij moeten wel over 'n zeer goed elftal beschikken, anders kunnen ze niet kampioen geworden zijn. De grote schare Des-supporters, die hun favorieten nu voor het eerst bereiding zijn op het met rasse schre den naderende nieuwe seizoen. Zondag Desk 2 Ziga 1, aan- van 12 uur. Zaterdag; Desk 2-HNC 1, 4 uur. Het 2e elftal speelt zondag om 12 uur tegen de 4e klasser Zigo uit Til burg. Daar de kerngroep op 't ogen blik uit 'n 35 spelers bestaat, komt op zaterdag eveneens 'n formatie te gen HNC uit Sprang-Capelle binnen de lijnen. Het verdere programma luidt als volgt Zaterdag: NEO T —DESK 3, aanvang 4 uur DESK 4 - HNC 2, aanv. 4 uur. Zondag: Desk 5 - Berkdijk of Berkdijk-Desk 5, hierover wordt nog onderhandeld. Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op maandag 30 augustus 1965 des avonds 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Brief van het Bureau voor Personeels beheer en Organisatie van de Vereniging van Ned. Gemeenten, houdende advies in zake gemeenteopzichter. 5. Verzoek van de R.K. Matigheidsbe weging "Sobriëtas" om subsidie. 6. Voorstel van Burg. en weth. tot vast- stellige van een verordening op de heffing en invordering van keurlonen. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. BRANDWEERKAZERNE VOLGENDE MAAND IN GEBRUIK De gemeentelijke vrijwillige brandweer zal in de loop van de volgende maand offi ciéél de beschikking krijgen over de nieuwe brandweerkazerne, die in minder dan negen maanden tijds is verrezen aan het plein te genover het gemeentehuis. In mei van dit jaar werd het gebouw al feitelijk in gebruik genomen. De nieuwbouw is in L-vorm ge realiseerd. In de korte vleugel zijn de drie brandbluseenheden ondergebracht. In de lange vleugel heeft de dienst gemeente werken plaats gevonden voor het stallen van aut0's- j i In de garage is een smeerkuil en in de ka zerne zelf zijn er douches en een instructie- lokaal. Op het kazernecomplex is ook een toren gebouwd; deze fungeert als uitkijktoren en wordt benut om natte slangen te drogen. President Johnson heeft woensdag opdracht gegeven het z.g. project "MOL" (Manned Orbiting Laborato ry) zonder uitstel door te zetten. Het plan, dat 1,5 miljard dollar (5.475.000.000 gulden, anders ge zegd vijf miljard vierhonderd vijf en zeventig miljoen gulden, gaat kosten, heeft de bedoeling vijf bemande mili taire laboratoria tegen 1968 in banen rond de aarde te laten draaien. Daar de „Mols" over de polen gaan lopen is het mogelijk iedere 24 uur 't aardoppervlak van boven te bespie den en eventueel te fotograferen. De laboratoria, die zowel voor Cape Ken nedy als van de vliegbasis Vanden- berg aan de westkust zullen worden gelanceerd, zijn ieder met twee per sonen bemand. De president maakte woensdag tij dens een persconferentie meer bijzon derheden over het Mol-project be kend. Te zelfder tijd deed hij zijn opzien barende uitnodiging aan de Sovjet unie een Russische ruimtevaartdes kundige te zenden om de komende lancering van de Gemimi-6 bij te wo nen. Dubbel doel Volgens Johnson zal het MOL-pro- ject „nieuwe kennis te verstrekken over de mogelijkheden van de arbei dende mens in de ruimte" en „het zal ons in staat stellen deze mogelijkhe den in dienst te stellen Toen een woordvoerder van het ministerie van Defensie werd ge vraagd wat 'hij dacht over de moge lijke reactie van de zijde van de Sov jet-unie, antwoordde hij lakoniek "Ik neem aan dat de Russen geen be zwaren zullen maken omdat hun ruim teschepen de Verenigde Staten over vliegen." Aflossen Een raket van het type Titan 3-C, de machtigste raket die tot dusverre door de Amerikanen is ontworpen, zal de MOL lanceren. De bemanning ver trekt in een capsule van het type Ge- mimi. Deze Gemini wordt aan een der uiteinden van de MOL bevestigd en MOL en Gemini gaan gezamenlijk de ruimte in. De twee bemanningsleden kruipen uit de Gemini het ruimtela boratorium binnen. Als het voor hen tijd wordt naar de aarde terug te ke ren, kruipen zij de Gemini weer bin nen, haken af en dalen volgens het bekende Gemini-proces. Het heeft lang geduurd voor het besluit viel de Mol te bouwen. De eer ste plannen ervoor zijn in 1963 ge maakt. Vorige maand besloten John son en zijn adviseurs dat het er maar van moest komen, maar met het geven van het startsein werd nog gewacht. Eerst diende binnen de regering nog te worden overwogen hoe de Mol in het nationale ruimteprogramma zou passen. Vreedzaam Via een VN-verdrag hebben de Verenigde Staten zich verplicht de ruimte alleen voor vreedzame doel einden te benutten. Als taak van Mol wordt het zo voorgesteld dat Amerika er ervaring mee kan opdoen, welke nodig kan zijn om de vrede in de ruimte te handhaven. Johnson legde de klemtoon op dit aspect van 't pro ject. Amerika heeft alleen vreedzame bedoelingen wat de ruimte betreft. Amerika zal nooit wapens, die voor massale vernietiging kunnen dienen, naar de ruimte sturen. Johnson c.s. zijn de mening toegedaan dat die ruimte aan elk volk van de wereld toebehoort. Tegen 1968 De eerste bemande lancering van 'n volledig toegeruste Mol is bepaald tegen 1968. Johnson zei dat die vlucht met mensen aan boord datzelf de jaar zal worden gevolgd door nog vijf. Ook vertelde de president dat hij James Webo, het hoofd van het bu reau voor de ruimtevaart, had opge dragen de Russen uit te nodigen vol gende maand een geleerde van groot formaat naar de lancering van de Ge- mini-6 te sturen. THEO SLEGERS GAAT TERUG NAAR CONGO Theo Siegers uit Haarsteeg, die in november vorig jaar met gevaar voor eigen leven het leven van 80 gijze laars wist te redden tijdens de onlus ten in Congo en daarvoor onderschei den werd door Koning Boudewijn en H.M. Koningin Juliana (ridder Oran je Nassau), vertrekt dit weekeinde opnieuw naar Congo. Hij gaat weer werken voor de Bel gische Brouwerij Unibras, dit keer voor de vestiging te Leopoldstad. Hoewel het gevoel in een deel van de door twee kogels gekwetste arm nog niet helemaal is teruggekeerd, is deze zover hersteld, dat de heer Sle- aie nuu lavuncicu uu x.vx .j. op eigen terrein zien opereren in hun gers zijn - leidinggevende - func- oefenprogramma, wacht met veel be- I tie weer uit kan oefenen. aan Iemand, zomaar, wat [e."Kunt worden „BBr haast bakker en politieagent en s'agef Meestal ze,ge" ze. bakker j;» pen iongen Kiezen Kan. de fijnste beroepen d.e een jo Gek, dat je daar Vraag maar nooit: drukker. Woensdagmiddag om half vijf is in het water bij de Jacob van Len- nepkade te Amsterdam een alumi nium koffer drijvende aangetroffen, waarin een romp zonder hoofd, han den en benen bleek te zitten van 'n jongeman. De koffer moet ongeveer 5 a 6 dagen in het water hebben gelegen. Over de indentiteit van het slacht offer tast de politie nog volkomen in het duister. Ook ontbreekt nog ieder spoor van een dader. Gezien de op de romp aanwezige beharing en de voor een Nederlander korte lengte zou het volgens de deskundi ge mogelijk zijn dat het een buiten lander is. In de koffer werd boven dien een (Frans) vijftig frank stuk (oude frank) en een 10 centimes munt aangetroffen. De koffer is gevonden door een Amsterdams jongetje. Het kind waarschuwde iemand op een woon schuit, die daar lag. Deze trok de zilverkleurige koffer met een haak naar zich toe en duwde hem aan boord. Hem viel op dat de koffer erg stonk. RANG RANG RANG langstelling de zondag af. Zal trainer Tausch met zijn jon gens erin slagen om in deze wedstrijd 'n eervol resultaat te behalen? Hoe zal de Des-verdediging zich weren tegen 'n kampioensvoorhoede? Slaagt de Des-aanval er in om tegen deze zeer sterke tegenstander te scoren? Al de ze vragen zuil enzondag a.s. na de wedstrijd beantwoord kunnen worden, maar we moeten er wel rekening mee houden dat we nog steeds in de voor- Het aangeboden contract weegt volgens de heer Siegers, die woens dag op de laatste kermisdag afscheid nam van Haarsteeg, ruimschoots op tegen de risico's van het verblijf in Congo. Trouwens Leopoldstad is niet zo gevaarlijk. En toch is dat nu ju voor mannen. 1st één van Nou, dat wil ik dan wel eens zienl drukkerij gaan kijken. Ja bent er van harte welkom. en als je het 7e leerjaar mg^oed gevo^g^00:10^0^ drukkerij. Doe het. Grotestraat 205 Tel. 2621 Waalwijk FEUILETON van „De Echo van het Zuiden" door Adeline McElfresh 2. Dit kleine huis stond in wat het voorste deel van de tuin was ge weest, naast het grote oude bak stenen huis waar dokter Ed nu al leen woonde, sinds de jonge dokter Ed indienst was gegaan. Jane ken de hem niet hij was al weg toen zij en haar vader hier waren ko men wonen maar iedereen zei dat het een erg knappe jongen was en als twee druppels water leek veertig jaar geleden. Jane glimlach te bij die gedachte. Het was moei lijk om je de oude dokter, met zijn rose, kale schedel, de goudomran de bril halverwege zijn neus, en de yermoeide, voorovergebogen, mage re schouders, voor te stellen als een knappe jongeman. Maar ze zou hem wel missen als ze uit Halesville wegging. En dat was belangrijk voor haar, weggaan uit Halèsville. Tot dat be sluit was in lange, slapeloze nachten na haar vaders dood gekomen, en ze was niet van gedachten veran derd. Hier was voor haar niets te bereiken, hier was ze alleen de on gelukkige dochter van iemand die een paar korte maanden bij de do zenfabriek had gewerkt, hier vond ze alleen medelijden en onprettige herinneringen en van geen van beide moest ze iets hebben. Maar als ze naar de stad ging en een baan kon krijgen. De stad, en een baan en avond lessen. Collegelopen zou er voor Janie Langford niet bij zijn, niet op de manier waarop zij er met vader hardop over had gedroomd: ze zou den naar een gezellige universiteits stad verhuizen en daar vier jaar blijven wonen en zij zou de wereld eens laten zien ja wat, daar wa ren ze het nog niet over eens ge weest, maar ze zou ze wat laten zien! Janie kneep haar ogen dicht te gen de opkomende hete tranen. Ze zou ze wat laten zien, nam ze zich heilig voor. Oh ja, Janie Langford zou iemand zijn. Een week na haar eindexamen was ze in Central City; haar diplo ma, cijferlijst; en het meest onge looflijke een beurs voor de uni versiteit van Central City lagen veilig opgeborgen in een la op haar studentenkamertje; vergeleken bij dit hokje was haar toch al kleine kamer in Halesville een balzaal ge weest. Hoewel ze werk vond dat be ter betaald werd dan ze mogelijk had geacht, het winden van spoelen in een fabriek die alle zeilen moest bijzetten om een regeringsopdracht uit te voeren, leek de zomer haar eindeloos toe, en het was een eeu wigheid voor ze in september het kantoortje van de administrateur op het terrein van de universiteit uitgestrekter dan heel Halesville binnenstapte om zich te laten in schrijven. Na het invullen van haar persoon lijke gegevens had de administra teur gevraagd: „Voor welke studie moet ik u inschrijven, juffrouw Langford?" „Medicijnen", antwoordde Jane met een rustige beslistheid die de indruk gaf dat ze al vele, vele ma len over het antwoord had nage dacht, en dat het niet zo maar uit een innerlijk verlangen in haar was opgeweld wat toch wel het geval was geweest. Ze had het plan gehad om „letteren" te zeggen. De administrateur keek haar over zijn lorgnet verrast aan. „Een mooie studie juffrouw Langford, maar wel moeilijk. En u zegt dat u er een be trekking bij moet vervullen om het te bekostigen de beurs is maar toereikend voor twee jaar nu, dan blijven er nog flinke kosten over". Maar zijn glimlach was vriendelijk en begrijpend geweest. „Als u er evenwel zeker van bent". „Dat ben ik", vertelde ze hem en dat was ze ineens ook. In de jaren die volgden bleef er weinig tijd over voor iets anders dan studeren en werken, inderhaast eten en wat slaap bemachtigen wanneer ze kon. Maar eindelijk stond ze dan voor haar promotie en die herfst werd dr. Jane Langford intern assistent in het grote, drukke City ziekenhuis, waar de internen lange, vermoeiende dagen maakten, die de studentenjaren kinderspel deden lijken. Voor Jane, die vast besloten was geen voorrechten aan haar sexe te ontlenen, was die tijd misschien nog moeilijker dan voor Clem Bartlett en Peter Farley, die in hetzelfde ziekenhuis kwamen te werken. Zij had algemene praktijk en chirurgie gekozen, wilde geen kinder- of vrouwenarts worden, zo als men haar, als meer geschikt voor een vrouwelijke dokter, had voor gesteld. De eerste paar maanden waren zeer zwaar, tot ze de baas, zoals, de jongere doktoren en de verpleegsters dr. Warren achter zijn kaarsrechte rug noemden, er van had overtuigd, dat ze zo nodig ook méér dan haar eigen deel van het werk kon dragen. Maar dat bewees ze hem voortdurend hoopte ze. Zelf vond ze dat tenminste wel, en dat was al heel wat. Met een ver moeide zucht stond ze uit haar lig stoel op en liep door de kale kleine kamer naar de deur. Deze kwam uit op een eetzaal die zo mogelijk nog kaler en ongezelliger was. Ze wendde zich tot een grijzige jonge man die aan tafel zat met een bord eten voor zich en een koffiepot, 'n volle asbak en de resten van een boterham met ham die Jane had laten staan. „Weet je wat ik van jou denk, dokter Jane?" Peter Farley grin nikte tegen haar over de rand van zijn koffiepot heen. Het was midden van een saaie nacht, geen ongelukken, geen hoofdwonden tengevolge van vecht partijtjes in de kroegen langs de rivier, niets anders dan wachten voor de jonge internen die dienst hadden. „Hoe zou ik?" „Zie je wel!" beknorde Peter haar. „Geen vrouwelijke intuitie, anders zou je het weten. Behalve dat wat er geleerdheid in zit, is dat mooie hoofdje van jou zo leeg als de kom metjes die ik als kind voor vogel nestjes gebruikte. Je zou een man kunnen krijgen en een paar kinde ren een stuk of zes desnoods maar jij zit hier maar te wachten om met een ambulance weg te ra cen of tot er een dringend geval komtHoe komt het dat je nog nooit verliefd bent geraakt, Janie?" Jane lachte hem uit. „Voor liefde heb je tijd nodig, Peter. Dat is een luxe die ik me nog nooit heb kun nen permiteren". „Je bent tenminste origineel". „Ik meen het. Mijn beurs gold maar voor twee jaar. De rest van m'n studiejaren heb ik gewerkt: de week-einden, de avonden, in va kanties. Ik ben de beste telefoniste, spoelen-windster, bedienster van hollerithmachines en typiste, die je ooit gezien hebt, al zeg ik het zelf. Ik kan het bewijzen ook, kijk maar" Ze hield hem haar handen voor. „Zó heb ik die werkhanden gekre gen". Plechtig, alsof het waar was, nam hij haar handen, bekeek ze, en bracht ze aan zijn lippen. „Het zijn mooie handen, Janie. Nee, trek ze nu niet weg. Toe". Hij stond op. „Dadelijk komt er iemand. „Hier beneden? Er is hier nie mand anders dan de chauffeur van de ambulance en die ligt te slapen. JaneHij trok haar naar zich toe. „Jane, ik geloof dat ik van je houd". (wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 14