waalwijkse en lanqstpaatse coupant Doek valt - voorlopig - voor kunstkring Uitgaan in het weekend 1LANDIS GYR 1 Waalwijk leent een miljoen Tijdelijke en ongeoefende krachten geen gevaarlijk werk laten doen in of bij tanks caballero Lido Musis Sacrum assistent(e) Luxor 'n BRIL? Bouwactiviteit eerste halfjaar 1965 Romantica Waalwijkse biljarters gaan zich belangrijke financiële offers getroosten voor de jeugdbiljarters is alleen als er op staat Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Het bestuur van de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap heeft dezer dagen een moeilijke be slissing moeten nemen de Kunst kring zal voorlopig van het toneel ver- divijnen. Dit besluit werd genomen na de uitslag van een onderzoek bij de le den, waarbij werd nagegaan op hoe veel toeschouwers ieder der voorziene voorstellingen in het komende seizoen zou kunnen rekenen. Het resultaat van dit onderzoek wees uit, dat gemiddeld per avond op 150 personen kon worden gerekend. Dat is bepaald te weinig. De ver houding tussen eigen inkomsten en bijdragen van de gemeente was toch al niet ideaal, maar deze geringe be langstelling zou financieel een heus debacle op gaan leveren. Na achttien jaar valt het doek. Als het stuk uit is, is dat een normale zaak. maar de rol van de Kunstkring mocht nog niet uitgespeeld zijn. Waalwijk vervult een voorname centrumfunctie in het stadsgewest. Op tal van gebieden doet onze ge meente dat met verve, b.v. op het ge bied van het onderwijs. Evenzeer lijkt voor Waalwijk een plaats te zijn weggelegd als cultureel centrum, ware het niet, dat de Waal- wijkse bevolking tegenover de Kunst kring duidelijk heeft gemaakt a-cul tureel te zijn. Waalwijk heeft geen culturele tra ditie. De sociaal-economische om standigheden zijn daar in de vooroor logse periode vooral debet aan ge weest. Dat mag echter geen excuus zijn voor de generatie van nu, die het in materieel opzicht bepaald naar den vleze gaat. Die generatie zal zich meer en meer moeten realiseren, dat de mens niet van brood alleen leven kan. Dat zaal neerkomen op een menta liteitsbeïnvloeding, die vooral uit moe* gaan van de talrijke onderwijs-insti- tuten in onze gemeente. Zeker nu het middelbaar onderwijs meer en meer gedemocratiseerd wordt. Voor het bestuur van de onlangs in 't leven geroepen muziekschool moet het besluit van de Kunstkring ook als een donderslag bij heldere hemel zijn gekomen de muziekschool hoopte via de ouder-avonden de drempel vrees van velen te overwinnen. HET BRABANTS ORKEST WEL Een gelukkig verschijnsel is het in dit verband, dat de Kunstkring wel besloten heeft de concerten van Het Brabants Orkest doorgang te laten vinden. Deze concerten, gegeven in de Nederlands Hervormde Kerk aan de gedempte haven, mochten zich in een redelijke belangstelling verheu gen. Daar komt nog bij, dat Het Bra bants Orkest, dat door de overheid rijkelijk wordt gesubsidieerd, veelal goedkoper is dan andere gezelschap pen. Niettemin zal het gemeentebestuur deze concerten ook financiëel moeten steunen. Op deze wijze hoopt het Kunst- kringbestuur de tijd te overbruggen tot het gereedkomen van een cultureel centrum in het City-plan van de ge meente Waalwijk. Dan hoopt het be stuur aan het volgende meer suc cesrijke - bedrijf van het optreden van de Kunstkring toe te zijn. Wij hopen dat mèt het Kunstkring- bestuur. Het is wel zeker, dat de aan trekkingskracht van de Tilburgse Stadsschouwburg op die Waalwijkse mensen, die wel culturele belangstel ling hebben, te groter is, omdat er in Waalwijk een ontstellend gebrek aan zaalaccomodatie bestaat. De grootste oorzaak van het ver dwijnen van de Kunstkring moet ech ter gezocht worden in het feit, dat er zo weinig mensen in Waalwijk cultu rele belangstelling hebben en daar over kan men zich alleen maar gene ren. OPEN DOEKJE Het doek is na 18 jaar gevallen. De laatste scène was een trieste. Niet temin willen wij een staand applaus ten deel laten vallen aan het bestuur van de Kunstkring, die ons zovele ke ren heeft laten genieten. En óns open doekje is bestemd voor de heer M. v. Eijl, als secretaris de grote protago nist. DE DAG NA DE INVASIE Een slopent avontuur in de nacht met dorpelingen en 1 man die hen moet evacueren. Het lukt hem niet. Een Duitse Majoor die ook naar En geland overgebracht moet worden als krijgsgevangene, blijkt niet zo'n facist te zijn als men wel gedacht had. en helpt de Amerikaanse infanterist. Op een verkenningstocht wordt hij echter gedood. En na een nacht van span ning voor de dorpelingen en angst voor de Kolonel die het alleen moet doen, krijgen zij te horen dat het dorp herovert is. De Amerikaan heeft zich aan de dorpelingen gehecht in die nacht, en na een roerend afscheid zien zij hem vertrekken. Richting... Berlijn. Donderdag - vrijdag - zondag. APACHEN IN DE AANVAL Indianen in een reservaat, bedreigd door op goud beluste blanken! Strijdt blijft niet uit. Wie zal het onderspit gaan delven? Zaterdag, maandag en dinsdag. "GORGO". Twee jonge mannen vangen, na een onderzeese explosie, een pré-histo risch monster van 22 meter lang. Zij brengen hem naar Londen en verko- voor de financiële boekhouding alsmede praktijkdiploma Vooropleiding: M.U.L.O. of gelijkwaardig, boekhouden Geboden wordt: Een prettige werkkring in een modern bedrijf met zeer goede arbeidsvoorwaarden Sollicitaties, zowel schriftelijk als mondeling worden op korte termijn ingewacht bij onze afdeling personeelszaken Vredesplein 4, Waalwijk tel. 04160-3142. BUDDEMEYER pen het aan een circus. Het dier is niet zo gewillig en dood in zijn strijdt om vrijheid een olifant. Dan komt het ontstelende bericht dat het een jeug dig exemplaar is. Een volwassen dier kan wel 65 meter lang worden. En angstige vermoedens worden beves tigd. "Gorgo's" moeder, een enorm monster, duikt op, om haar „zoontje" te halen. Zij verwoest eerst het eiland waar Gorgo gevangen is genomen, dan rukt zij op naar Londen. Na een ontstellende verwoesting weet zij zich verenigd met haar "zoontje" en ge- zamelijk verdwijnen zij in zee. Zondagmiddag. In een spoedeisende vergadering heeft de raad van de gemeente Waal wijk maandagavond een vaste geldle ning gesloten bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven. Burgemeester Teijssen deelde in zijn toelichting op het voorstel van B. en W. mede, dat van de credieten, die de raad heeft gevoteerd, slechts in aanmerking komen voor goedkeuring van de zijde van Gedeputeerde Staten die leningen, waarvoor dekkingsmid delen aanwezig zijn. Er liggen tal van door de raad ge voteerde credieten op goedkeuring bij G.S. te wachten. Daarvoor is het geld nodig. De leningen, die de raad de afgelopen maanden heeft geesloten - één driekwart miljoen - zijn hard no dig en tot de afwikkeling van de re cente grondaankopen te komen. De lening werd gesloten via het be middelingskantoor Verbist in Den Haag, die een provisie van Vs op strijkt. Voor de heer P. van Heesbeen was dat aanleiding om te vragen of de ge meente niet rechtstreeks met 'n bank instelling in contact kan treden. Of is het zo, dat de banken uitsluitend via de bemiddelingskantoren geld lenen. Dat laatste kon Burgemeester Teijssen bevestigen. Het is niet mo gelijk om rechtstreeks bij een bankin stelling geld te lenen. Het bedrag van één milojen werd geleend tegen een koers van 99,5 de rente bedraagt 6 en de aflos singstermijn is vastgesteld op 30 jaar. MACISTE IN HET STENEN TIJDPERK Het verhaal speelt zich af in de grijze oudheid, in de tijd toen het op dringende ijs de toen meer noordelijk wonende stammen dwong naar het zuiden te trekken om daar nieuwe grond en een nieuw bestaan te vin den. Een stam die goede grond heeft gevonden en er zich gevestigd heeft, wordt bij een huwelijkssluiting over vallen door een, zich in de rotsen ver schuilende, plunderaarsbende. Na een bloedige strijd, waarin vele doden val len, trekken zij als overwinnaars weg met de vrouwen als krijgsbuit. Hoe de jonge Aidar met hulp van de om zijn kracht gevreesde Maciste en met de overlevenden de strijd weer doet ont branden om de vrouwen van de dood op-de-brandstapel, te redden, ziet u van vrijdag t.m. dinsdag. De laatste tijd worden nogal eens ongelukken gemeld bij werkzaamhe den in of nabij afgesloten ruimten, zo als tanks e.d., waarbij door ontplof fing en brand ernstige verwondingen zijn ontstaan en mensenlevens zijn te betreuren. Ook werd in deze gevallen soms aanzienlijke materiële schade veroorzaakt. Van de zijde van de Arbeidsinspec tie ressorterend onder het Directoraat Generaal van de Arbeid van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid wordt er op gewezen, dat het dringend gewenst is bij het werk alleen diegenen te betrekken die op grond van hun ervaring geacht kun nen worden inzicht te hebben in de ri sico s, welke aan deze werkzaamheden verbonden zijn. Het is m.a.w. zaak het werk niet te laten verrichten door tij delijke en ongeoefende krachten - b.v. in de vakantie die daarvoor beschikbaar zijn. Gezien de gespannen situatie op de arbeidsmarkt vraagt dit aspect van de gevaarlijke arbeid bijzondere aan dacht. Bij het werken in of bij afgesloten ruimten zoals tanks, die vluchtige vloeistoffen of alleen gassen en dam pen kunnen bevatten, moet men reke ning houden met de bijzondere geva ren die daaraan verbonden zijn. Het verblijven in of nabij een be sloten ruimte kan zelfs nog gevaarlijk zijn nadat ze met water of lucht zijn gespoeld of zijn uitgestoomd. Na de ze reiniging kan de concentratie van gevaarlijke gassen of dampen nog zo hoog zijn of weer worden, dat gevaar voor de gezondheid toch nog aanwe zig is. Bij het schoonmaken en het ver richten van reparaties waarbij open vuur worden gebruikt of waarbij von ken ontstaan, bij lassen, branden, slij- andere dan andere pen, hakken, enz. is bovendien het optreden van exploisies en de moge lijkheid van het ontstaan van brand aanwezig. Door de bijzondere gevaren die aan dit werk zijn verbonden, is het nood zakelijk een aantal maatregelen te treffen die de risico's tot een mini mum terugbrengen. Op het werken in of nabij besloten ruimten zijn de Veiligheidswet en het Veiligheidsbesluit voor fabrieken of werkplaatsen van toepassing. De Ar beidsinspectie heeft in een het vorig jaar uitgegeven publikatieblad aan wijzingen gegeven voor het veilig werken in tanks en andere besloten ruimten. Stipte naleving der voor schriften is zeker bij de hier bedoelde situaties noodzakelijk. Dan natuurlijk naar B. BOUWMAN VLIEGONGELUK 64 doden Een viermotorig C-130 „Hercules" transportvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht is dinsdag na de start van het Kai Tak-vliegveld voor een vlucht naar Da Nang verongelukt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse consulaat in Hongkong deel de mee dat zich aan boord van het toestel 65 passagiers en een beman ning van 12 koppen, allen militairen bevonden. Er zijn geen bevestigende berichten van overlevenden, maar er zouden 13 geredden zijn overge bracht naar het Queen Elizabeth Hos pital in de stad Kowloon op het vaste land, tegenover het Hongkong-eiland. Er wordt gesproken over 64 doden. In zaal Romantica speelt zaterdag avond het Enclave Combo met maar liefst twee zangers, n.I. Ant. v. Rooy en Ad van der Maat. Men kan er dus volop dansen en tevens luisteren naar hun afwisselend programma. Dat het de vorige keer Gert Tim merman goed gevallen is bij Lido, blijkt wel uit het feit dat hij a.s. za terdag en zondag weer in Waalwijk zal zijn. Deze gelegenheid laat u toch niet voorbijgaan I Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat in 'het eerste halfjaar 1965 aan wonin gen en andere gebouwen (zonder nor maal onderhoud en werken van min der dan f 2000) voor een bedrag van 2,4 miljard gulden werd geproduceerd tegen 2,2 miljard gulden in de over eenkomstige periode van 1964. In de woningbouw bedroeg de produktie 1228 miljoen gulden. Ten opzichte van vorig jaar is dit in lo pende prijzen een stijging van 147 miljoen gulden of 14 pet. Aan overi ge gebouwen werd een bedrag ver werkt van 1202 miljoen gulden (stij ging 48 miljoen gulden of 4 pet), waaronder gebouwen voor de nij verheid 336 miljoen gulden (stijging ww miljoen gulden of 14 pet.), ge bouwen voor handel en verkeerd 211 miljoen gulden (stijging 4 miljoen gulden of 2 pet.), scholen 190 mil joen gulden (stijging 10 miljoen gul den of 6 pet.) en gebouwen voor ge zondheidszorg 111 miljoen gulden (stijging 15 miljoen gulden of 16 pet.). Het nog aan onderhanden objecten te verwerken bedrag steeg in de wo ningbouw van 1,8 miljard gulden be gin juli 1964 tot 2,1 miljard gulden begin Juli 1965. Voor de andere ge bouwen was dit bedrag op beide tijd stippen ongeveer gelijk, namelijk ,18 miljard gulden. Op woningen en andere gebouwen werden begin juli 1965 150.500 ar beiders geteld tegen 144.200 begin juli vorig jaar. Deze stijging komt ge heel voor rekening van de woning bouw. In deze sector werden name lijk 86.300 arbeiders geteld tegen 79.200 begin juli 1964. Aan weg- en waterbouwkundige kapitaalswerken werd in het eerste halfjaar 1965 voor 931 miljoen gul den geproduceerd tegen 808 miljoen gulden in de overeenkomstige perio de van 1964. Ondanks de oproep van burge meester van Hall, waren er toch weer een paar duizend belangstellenden bij het "Lievertje" te Amsterdam. 't Ging alles rustig tot tegen 12 uur een groot aantal provo's even door het politiecordon heenbraken. maar even spoedig met gummistokken van 't terrein werden verwijderd. Fruitdrops en diverse andere smaken ^-|VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 86e JAARGANG No. 65 Ve tcho van het Zuióen Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - Telegram-adres Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 P- P°s* f 3-35 bij girobetaling (bij mcasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief VRAAGT LEEFTIJD: 18 25 JAAR chemisch reinigen grote«»traat 95 waalwijk „ECHO' CONSTANTE KWALITEIT 26 8TUK8 f US BrilmodeDen 1965 Brillenspeciaalzaak v/h J. Tausch enorme keuze prettig te kopen grote service I# snel klaar Waalwijk, Grotestraat 231 Oisterwijk, Dorpstraat 15 Tot de belangrijkste beslissing van de jaarlijkse districtsvergadering van het distr. Waalwijk van de KNBB behoorde zonder twijfel het besluit de contributie te ver hogen met 50 cent en te brengen op f 1.50. Het districtsbestuur had voorgesteld de contributie te verhogen tot f 2.50, waar tegen door de vergadering vele bezwaren werden ingebracht. Het districtsbestuur betoogde, dat de verhoging noodzakelijk was om de stijging van de lopende uitgaven op te vangen en de jaarlijks terugkerende telefoonkosten yoor de wedstrijdleider te kunnen bestrijden. Daarnaast wilde het districtsbestuur bHjart 150 UU "lkomSten rcserveren voor <*c financiering van het jeugd- Na een langdurige discussie werd beslo ten voor de stijging van de normale onkos ten de contributie te verhogen tot f 1.50 en voor het jeugdbiljart de verenigingen jaar lijks elk f 5. - te laten betalen. Verschillen de verenigingen boden staande de vergade ring aan jaarijks f 10.- daarvoor te betalen. Bovendien verbonden de verenigingen zich elk voor f 10.- jaalijks aan donateurs t.b.v. het jeugdbiljart te werven. Op deze wijze hoopt het districtsbestuur een gezonde basis te hebben gevonden om het jeugdbiljarten te financieren. De voorzitter van het district deelde me de, dat het in de bedoeling lag in de eerste jaren het jeugdbiljarten in overleg met de Stichting Jeugdbelangen in "De Terp" te organiseren. Wanneer de sporthal in het plan laageinde beschikbaar komt, hoopt het districtsbestuur daarin een zaaltje voor het jeugdbiljart te kunnen krijgen. De districtsvergadering duurde van kwart over acht tot half één en had een zeer ge animeerd verloop. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Pelders, vermeldde vele sportieve suc cessen van Waalwijkse biljarters, w.o. het nationaal kampioenschap van B.V.O.-2, de tweede plaats bij de Europa-cup van de B.V. Van den Brandt en de vierde plaats van Henny de Ruyter bij het wereldkampi oenschap driebanden. Penningmeester J. Passier kon mededelen, dat het saldo van het district in het afgelopen jaar is opgelopen tot 284,05. Bij de bestuursverkiezing werden voor zitter P. van Engelen en wedstrijdleider C. v. d. Sande bij acclamatie herkozen. Secre taris H. Pelders moest het in de verkiezing opnemen tegen de heren v. d. Made en de Roos. De uitslag van de stemming gaf aan de heer Pelders 17 stemmen, terwijl de heer v. d. Made 7 en de heer de Roos 4 stem men verwierf. In de kascommissie werden benoemd de heren B. Demmers en E. Bergmans. De districtsvergadering stelde enige regle menten vasto.m. een huishoudelijk regle ment, een reglement voor de persoonlijke districtskampioenschappen en de deelname aan de landscompetitie. In dat verband werd besloten in de C-2-klasse met viertallen te spelen en de te spelen caramboles te verho gen met 25 RANG PANG PANG

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5