I Strauss over kernwapens caballero „De Echo van het Zuiden" 5 «Jf r ad Sm id je Verholen en de strijd tegen Mars is alleen als er op staat m J n s e n DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 AUG. 1965 anders dan andere UW GEZINSBLAD!! Fruitdrops en diverse andere smaken Trouwrijden MUSA Autobedrijf ABONNEERT U OP DIT BLAD Voor onze afdeling scheepsbouw zoeken wij enige ervaren SCHEEPSMETAALBEWERKERS en personen die hiervoor wensen te worden opgeleid- Na gebleken geschiktheid EEN U/ONINQ BESCHIKBAAR Wij nodigen U gaarne uit voor een oriënterend ge sprek met één onzer per- soneelsfunktionarissen op N.V. Scheepswerf en Machinefabriek ..DE BIESBOSCH-DORDRECHT" MAASSTRAAT 24 DORDRECHT DOKTER JANE I k f i j i lo .et g- if- :te fi de 'n 2r- ïa- De .tst re in ing se- lgd een eën li e is 5t ie n li r- ;n in el tn 1- ;n te a- r- ld De rechtervleugel van de West- duitse CDU-CSU, aangevoerd door ex-bondskanselier Adenauer en ex- minister van defensie Strauss, stelt de laatste tijd steeds luider de eis, dat West-Duitsland op de een of andere manier medezeggenschap moet krijgen over het beheer van kernwapens, hetzij in NAVO, hetzij in ander verband. Zoals gemeld deed Adenauer verleden week al 'n zeer felle aanval op het Amerikaan se ontwerpverdrag tegen de ver spreiding van kernwapens, dat is ingediend op de ontwapeningscon ferentie in Genève. Adenauer noem de dat verdrag een „grote ramp voor Duitsland" en bracht daarmee de regering Erhard in verlegenheid want die had aan het ontwerpver drag reeds haar goedkeuring ge hecht. West-Duitsland is bij de ont wapeningsconferentie vertegen woordigd door een waarnemer. Strauss schreef in de „Rheinischer Merkur" over datzelfde ontwerp verdrag, dat de Amerikanen, Brit ten en Russen, zij het met verschil lende motieven, er vermoedelijk al len op uit zijn de vorming van een Europese kernmacht te voorkomen. Als tegen West-Duitsland, 's werelds derde industriële grootmacht, de zelfde discriminatie wordt toege past als krachtens het Verdrag van Versailles na de eerste wereldoor log, dan aldus Strauss kan men uit de historie opmaken wat er gebeurt, als een nieuw type „Führer" een Duitsland, dat op de ze manier wordt behanled, kernwa pens belooft en ze wellicht nog zou krijgen ook. Strauss deed een beroep op pre- MEDISCHE OPLEIDING IN HET ZUIDEN Met verbazing maar ook met on gerusteheid heeft men in Brabant kennis genomen van een uitspraak van minister prof. mr. I. A. Diepen horst, dat in de eerstvolgende ja ren geen nieuwe medische faculteit buiten Rotterdam opgericht zal kunnen worden. In een interview met redacteu ren van het blad „Student" heeft de minister, volgens dit blad, ge zegd dat de geruchten om bijvoor beeld in Tilburg tot de oprichting van een medische faculteit te ko men van elke grond ontbloot zijn. Om de hoge eisen, welke de reali sering van de medische faculteit in Rotterdam stelt, ontbrak daartoe elke ruimte, aldus het blad. Indien deze uitspraak juist is weergegeven, aldus burgemeester Becht, van Tilburg, die zeer nauw bij de plannen betrokken is, zou dit niets meer of minder betekenen dan dat de plannen, welke in brede groeperingen van de snel groeiende Brabantse gemeenschap in voorbe reiding zijn, om in Tilburg een me dische faculteit te stichten, door de minister zijn verworpen, nog vóór zij werden ingediend. Het ergste is wel dat daarbij elke bestudering van de argumenten en gronden, welke voor Brabant aan gevoerd zullen worden, achterwege is gebleven. sident De Gaulle concrete voorstel len te doen voor een gezamenlijke Europese politiek op het gebied van de kernbewapening. Het wordt tijd dat de Franse president zijn ideeën hierover bekend maakt, al dus Strauss. West-Duitsland stelt zich officieel op het standpunt dat het moet kun nen beschikken over dezelfde wa pens als waarmee het wordt be dreigd. Daarom is in Bonn opwin ding ontstaan over het besluit van de Britse regering de nucleaire Corporal-raketten te onttrekken aan het in West-Duitsland gelegrde Britse Rijnleger. Adenauer zei in een verkiezings toespraak: „Dit is een vernietigen de slag voor ons. Begrijpt men dan niet hoezeer men daardoor het ver trouwen van het Duitse volk in zijn bondgenoten ondergraaft?" Adenauer zei dat kernwapens niet alleen een militair, maar ook een politiek gewicht in de schaal leggen en dat de Brits-Amerikaan se plannen om in Genève tot een niet-verspreidingsakkoord met de Russen te komen, zonder rekening te houden met de Westduitse be langen, onaanvaardbaar zijn. De wereld wordt op die manier ver deeld in eerste klas- en tweede klas-landen. Ook in sommige Westduitse re geringskringen vreest men een Brits-Amerikaans „complot" in Ge nève. Deze vrees is extra aangewak kerd omdat Canada, ook al in het „complot", in Genève heeft gesteld dat rekening moet worden gehou den met de Russische veiligheids belangen bij het opstellen van plan nen voor een multilaterale NAVO- kernmacht. CON8TANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 125 -tv RANG RANG RANG Wij verzorgen Uw trouw rijden met de mooiste witte of zwarte bruidswagen naar keuze. Voor volgwagens hebben wij o.a. 8-persoons wagens; deze zijn niet duurder. Alle chauffeurs in uniform. Stationsstraat 97 - Waalwijk telefoon 04160 - 2051 vrijdag 3 September van 7-8 uur n.m. In het gewestelijk arbeidsbureau (^rotestraat 405 ^^lOaalwijk 4- CCP»6K>m1 47. „Het wachtwoord is karwats!" brulde smidje Verholen zo ruw hij kon terug. „En nou je toch de lamp aan hebt, kijk dan meteen maar eens uit je suffe ogen naar wat ik hier heb!" Even was het stil, doch toen kon je plotseling goed horen, dat ze daar bovenop de muur zenuwach tig door elkaar begonnen te rennen. „Kneek heeft het watermonster on schadelijk gemaakt!" werd er ge roepen. „En heeft een Marsakker gevangen!" riep iemand anders. Dit geschreeuw en dit heen en weer geloop trok natuurlijk de aandacht van de hoofdbewoner van de burcht. Nauwelijks hadden deze woorden geklonken, of een donde rend geraas van voetstappen werd hoorbaar. Gekletter van een stalen wapenrusting werd hoorbaar en 'n stem als een onweersbui schalde: „Wat hoort mijn oor? Wat ziet mijn oog? Is de soldaat Knekelbleker dapper geworden op zijn oude dag? Hahaaaa! Dat hij dan met zijn ge vangene de trappen bestij ge en zich persoonlijk bij me melde!" Krakend en knarsend draaide de zware deur op zijn hengels rond en een golf licht stroomde naar buiten. En daar zag smidje Verholen de gruwelijke oorlogsdaemon Mars in hoogst eigen persoon bovenaan de trap staan. Zijn reusachtige, gespier de gestalte tekende zicb als een zwart silhouet af tegen h«t licht en hij zag er werkelijk uit om bang van te worden. „Kalm blijven Verholen," fluis terde de smid, zichzelf moed inspre kend. Toen liep hij langzaam de trappen van de burcht op, zijn ge vangene aan de kraag met zich mee voerend. Vlak voor de booswaardi- ge Mars bleef hij staan. Deze keek hem eens onderzoekend aan en gromde toen met zijn diepe orge- lende bas: „Knap werk, Knekelble ker, knap werk. Ik had zoiets eer lijk gezegd niet van je gedacht. Tja...., misschien moet ik je nu toch maar tot opperkorporaal der derde klasse benoemen. Maar kom aan, vertel eens wat bijzonderhe den. Leg in de eerste plaats eens uit, waarom je je niet telefonisch met het hoofdkwartier binnen de burcht in verbinding hebt gesteld. We hadden het watermonster dan op de bekende wijze uit de buurt kunnen lokken...." FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Adeline McElfresh 4. „Larry? Oh, je zal 'm wel aardig vinden. Hij werkt als jongere com pagnon op zijn vaders advocaten kantoor, processen en dergelijke droge rommel meer; maar op fuif jes kan hij verdraaid flink meedoen. Larry is een leuke vent". „Hij lijkt een beetje aan de opper vlakkige kant". Peter Farley lachte een weinig scherp. „Altijd de ernstige dr. Jane Langford. Kom eens een beetje los, liefje. Je zit nu niet onder het spie dend arendsoog van de baas!" „Maar wel onder het jouwe", her innerde Jane hem. „Gelijk heb je". Met een knip oogje zocht Peter een parkeerplaats op naast een opzichtige scharlaken rode open wagen. Hij haalde het sleuteltje uit het contact en vroeg plechtig: „Bent u gereed voor uw debuut in de hogere kringen?" Jane keek vragend in het rond. „Ik zie geen koninklijk loper. Weet je wel zeker dat ze je verwachten?" „Oei!" Hij stapte uit, liep om de wagen heen en opende het portier. „Sta me toe, lieveling". „Ik ben je lieveling niet". „Dat denk je maar, m'n kind". Zijn lippen gleden even langs haar wang. Naast hem stak Jane het terras over en bedacht dat er een grote afstand lag tussen gisteravond, of liever vannacht, en nu. Je zou eer der denken dat Peter zo juist van een coctailfuifje terug kwam dan dat hij er naar toe ging. Een jongeman, zo mager als een lat, kwam met een cocktailshaker die hij verwoed schudde, door de enorm grote woonkamer op hen toe om hen te ontvangen. „Ha, die Farley, je bent precies op tijd! En wie is de beeldschone fata morgana die deze Saharawoes- tijn-tot-nu-toe komt opluisteren Hallo, lieflijk wezen!" Jane voelde een onweerstaanbare glimlach opkomen. Zij en Peter hadden allebei gelijk gehad. Larry Appelby dat was hij tenminste naar ze aannam mocht dan geen groot licht zijn maar ze vond hem erg aardig. Ze glimlachte dus en zei: „Hallo". „Zie je wel!" riep Peter Farley uit. „Ik heb je wel gezegd dat hij in de smaak zou vallen. Larry, dit is Jane Langfard, dr. Langford. Jane Maar Larry Appelby wachtte de rest niet af. Dramatisch drukte hij zijn ene hand op zijn borst, hield de shaker in de andere alsof er een godendrank in zat en kreunde, „Ik ben ziek! Vlug laat iemand 'n liefe lijke dokter voor mij halen". Lachend zei Jane: „Het recept in een geval als het uwe zou luiden: een plens ijswater in het gezicht". „Dat zegt moeder ook altijd", klonk een nieuwe geamuseerde stem achter hen. „Het heeft een snel en ontnuchterend resultaat". „Ga weg, Lance. Heel ver weg", viel Larry Appelby snel in. „Ik heb haar het eerst gezien". „En meteen een complete dwaas van jezelf gemaakt"'. Met een uit gestreken gezicht stond de nieuw- aangekomene de draak te steken met zijn nieuwe gastheer. Jane was er niet zeker van of ze dit wel leuk vond. Larry deed een beetje opge wonden, zeker, maar op een prettige manier, terwijl deze jongeman Hij stond op haar neer te kijken, nog steeds zonder lach, en met een vreemde strakke blik in zijn blauwe ogen. Haar hart sprong op. „Ik ben Lance Hart. Wie ben jij?" vroeg hij met diezelfde eigenaar dige striktheid. „Jane Langford". Ze voelde zich bijna wegzinken in de diepten van die koude blau we ogen, ze voeldehoe die ogen haar onderzoekend opnamen en te vreden waren met wat ze zagen. Een warme blos spreidde zich over haar wangen en, half boos op zich zelf dacht ze, Jane Langford, je ge draagt je als een schoolmeisje dat op het eerste gezicht tot over haar oren verliefd is geworden op de nieuwste held van het voetbalveld. Beiden mompelden onverschillig iets van „aangenaam" en namen el kaar ondertussen nauwkeurig op. Dan herinnerde ze zich Peter in eens. „Meneer Hart, dit is dr. Peter Farley. Lance Hart, Peter". Larry Appelby deed een zwakke poging om het gesprek weer op te nemen waar het gebleven was. „Lieflijke vrouw, kom mee en maak kennis met de rest van het gezelschap. En daarna moeten jij en ik „Schei maar uit, Larry", viel Lan ce Hart hem in de rede. „Dr. Far ley wil graag iets te drinken heb ben. Nietwaar dokter?" „Je probeert me kwijt te raken". Lance gaf toe dat dat zo was. „Het spijt me, ouwe jongen, maar Jane en ik hebben nog een massa tijd in te halen". Vreemd genoeg, dat hadden ze. Die avond en in de dagen, weken en maanden die volgden. Jane kon zich niet herinneren dat ze zich ooit zo gelukkig gevoeld had. Meer dan eens dacht ze, dit is dus de liefde. Dit wild kloppende hart, ie dere keer dat hij naar me kijkt, dit opwindende gevoel als hij bij me is en zelfs als hij er niet is. Het was ongelooflijk, maar het was zo. Zelfs als ze elkaar dagenlang niet konden ontmoeten, eensdeels door haar ropster in het ziekenhuis waar weken van nachtdienst afwisselen met de weken van dagdienst, ander deels door do vastbeslotenheid van Lance om van het kantoor dat hij juist als advocaat had geopend, een succes te maken. Lance, Lance, Lan ce! De maanden vlogen voorbij. Het assistentschap van Jane liep ten einde en nu was ze klaar om zich ergens te vestigen. Ze kon ook bij de staf van het City ziekenhuis blij ven, dr. Warren had haar dat ge zegd, maar ze was er niet zeker van of ze dat wel wilde. Ze wist trou wens niet wat ze wou, dat was het beroerde. Lance drong er op aan om te trouwen en het idee van 'n prak tijk te beginnen helemaal op te ge ven, of althans er geen dagtaak van te maken Met een zucht ging Jane op een bank bij de ingang van het park zitten. Van hier kon ze Lance gemakkelijk zien aankomen. Aan de overkant van de straat zag ze de kale, indrukwekkende muren van het City ziekenhuis, van lelijke grijze steen, koud en onper soonlijk. Maar zo was het helemaal niet, dacht Jane verdedigend. Het grote, onregelmatige gebouwde zie kenhuis was een bijenkorf die we melde van leven en dood, hoop en wanhoop, en zij maakte er deel van uit. Lance kon zeggen wat hij wou, maar zij behoorde er bij. Het was haar strijdperk. Soms verloor je de strijd maar evengoed bond je die weer opnieuw aan. Ze kon het niet opgeven. Zelfs niet om met Lance te trouwen. Verstrooid zag ze een paartje uit een van de achteringangen komen en hand in hand de oprit voor de ziekenauto's opwandelde. Peter Far ley en dat aardige verpleegstertje met rood haar. Peters gebroken hart was verstommend snel gene zen. Binnen een week was hij uit geweest met Angie Dunlap, die grappige telefoniste. (wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 7