wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu WASPIK Atak gaat 10-jarig bestaan vieren VLIJMEN 35 jaar Veteranengymnastiekvereniging „Ons Huis" stijlklokken STASSAR Sprang-Capelle CapeSIe ZAANSE en andere VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 86e JAARGANG No. 71 86e JAARGANG No. 71 Sprang Loon op Zand CONCORDIA'S DRUMBAND NAAR CONCOURS De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167 - 2002 GEMEENTERAAD OP EXCURSIE. Onder leiding van burgemeester M. van Prooijen, maakte de gemeenteraad van Sprang-Capelle, de gemeente-secretaris en de gemeente-architect, vrijwel allen verge zeld van hunne dames, j.l. dinsdag de jaar lijkse excursie, ditmaal o.a. naar Hilversum. Om ca. 8 uur per touringcar van de Alad vertrokken, arriveerde het gezelschap om 10 uur in het monumentale en luxueuse stadhuis van de studio-stad, waar men in de burgerzaal werd ontvangen door bur gemeester Boot en de heren wethouders. Nadat de burgemeester het gezelschap uit Sprang-Capelle had begroet en enkele bijzonderheden over zijn stad had verteld, gaf de heer van Niftrik, tekenaar bij de ge meente, aan de hand van een aantal platte grond-tekeningen een toelichting op de ge schiedenis van Hilversum van omstreeks vóór 150 jaar tot heden. Door burgemeester van Prooijen werd de Hilversumse burgemeester dank gebracht voor de ontvangst. Er werd koffie aangebo den, waarna het stadhuis werd bezichtigd. Nadat ook mevrouw Boot zich bij het ge zelschap had aangesloten, ging het naar de grote sporthal, indertijd voor f 800.000. - aangekocht van de Expo-tentoonstelling te Brussel. De hal wordt ook gebruikt voor tentoonstellingen enz. en zo trof het dat juist 's middags een expositie geopend zou worden met "Alles voor dieren en vogels", waar we o.a. stands aantroffen van de fa. van Riel uit Kaatsheuvel en van de Witte Molen uit Meeuwen. Na de bezichtiging van de ruime hal, werd in de cantine een verfrissing aangebo den, om vervolgens weer te vertrekken naar hotel "Het Hof van Holland", alwaar de lunch werd gebruikt, waaraan ook burge meester en mevrouw Boot aanzaten. Aan tafel werd door beide burgemeesters het woord gevoerd, waama afscheid werd genomen van burgemeester en mevrouw Boot, om onder leiding van een ambtenaar een rondrit door de stad te maken, waarbij de enorme nieuwbouw werd bezichtigd. Te ca. half vier vertrok het gezelschap uit Hilversum, voor een rondrit over de Hoge Veluwe, waarvan bij het bijzonder mooie weer zeer veel werd genoten. Bij restaurant "De koperen kop" werd thee gedronken en een bezoek werd gebracht aan het KrölIer-Müller-museum. Door bos en hei ging het daama naar Arnhem, waar in hotel Royal werd gedi neerd en nog enige tijd gezellig werd door gebracht en waarbij door burgemeester o.a. een ode werd uitgebracht op het schone Bra bant. Om 10 uur werd de thuisreis aan vaard en arriveerde het gezelschap tegen middernacht weer in onze gemeente. DOKTERSDIENST Zaterdagmiddag en zondag zal de praktijk van dokter H. Winkelman worden waarge nomen door collega K. van Tuijn, Vossen- bergselaan 21, Kaatsheuvel, telef. 04167 - 2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 19 SEPTEMBER 1965. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 4.30 uur Ds. W. R. Barkema TAPTOE "MARIJKE". De harmonie en drumband "Marijke" zul len a.s. zaterdagavond 8 uui^op het Kerk plein een taptoe verzorgen, waarvoor zon der twijfel bij gunstig weer veel belangstel ling zal bestaan. "MARIJKE" KRIJGT NIEUWE INSTRUMENTEN. Daartoe in de gelegenheid gesteld door de medewerking van het gemeentebestuur, heeft de Harmonie "Marijke" een geheel nieuw instrumentarium kunnen aanschaffen. Naar we vernemen zijn de nieuwe instru menten dezer dagen gearriveerd en zullen deze tot en met maandag worden tentoon gesteld in de etalage van de Meubelhandel van de fa. van Schuppen. De officiële overdracht zal over enkele weken plaats vinden. RIKCONCOURS Zaterdagavond 12 september begint de Supportersvereniging N.E.O. weer met een rikconcours. Het eerste concours zal gehou den worden in het clublokaal, Café Trom pen, Kloosterweg Waalwijk. De Supporters vereniging hoopt dat vele rikliefhebbers weer van de partij zullen zijn; er zijn, zoals vanouds, weer zeer mooie prijzen te ver dienen. Dus, rikkers, allen present zater dagavond in cawé Trompen. Aanvang 8 uur. DOKTERSDIENST De doktersdienst zal het a.s. weekeinde wor den waargenomen door dokter Wijffels uit Waspik, tel. 250. GOED GESLAAGD DRUMBAND CONCOURS. Ondanks het minder goede weer is het j.l. zaterdagmiddag gehouden drumband concours, georganiseerd door de muziekver eniging Kunst na Arbeid, goed geslaagd. Te 1.30 uur werd het concours officieel geopend. Tijdens een bijeenkomst van be stuur, directeur, werkende leden, alsmede vele genodigden, w.o. het voltallig college van burgemeester en wethouders, sprak de heer Kerst, voorzitter, een kort welkomst woord. Spr. wees er op, dat het bestuur de festiviteiten rond het 45-jarig bestaan niet beter kon herdenken, dan door het organi seren van een drumbandconcours. Vele moeilijkheden waren op te lossen, om in de korte tijd van voorbereiding alles voor elkaar :e krijgen, doch hierin was men ge slaagd. Spr. hoopte dat de deelnemende ver enigingen met succes uit de strijd zouden komen. Namens het gemeentebestuur sprak ver volgens burgemeester van Prooijen en gaf uiting van dankbaarheid van 't gemeente bestuur, dat Kunst na Arbeid dit drumband concours had georganiseerd. De activiteiten die het bestuur steeds weer aan de dag legt, geven ook aanzien aan de gemeente. Dit concours, aldus de burgemeester, is een nieuwe schakel in de lange rij van evene menten, waarmede Kunst na Arbeid haar verenigingsleven heeft verrijkt. Spr. heette ook de deelnemende drumbands van harte welkom. Nadat de erewijn was rondgediend bleef men nog even in het clublokaal bij een, waarna men vertrok naar de Burg. Ver- meulenstraat, waar het concours zou worden gehouden. Als juryleden fungeerden de he ren Langeberg en Huybregts uit Breda en Trommelen uit Oosterhout. Deze heren had den geen gemakkelijke taak, want wat de drumbands lieten zien, mocht er zijn. Slechts één vereniging kon niet tot een le prijs komen. De uitslag was als volgt Jeugddrumband De Juweeltjes Geertruiden- berg le prijs met 284 pt.; Jun.klasse afd. B. gevorderden: Schooldrumband De Juweel tjes G'berg le pr. met 286 pt.; KAJ-drum- band Hank le pr. met 276Vè pt.; 3e afd. Oranje Garde, Vendel Leerdam, 241 pt. 2e pr.; 2e afd. Drumband St. Joris Dorst 290 pt. le pr.; le afd. Drumband Groeseindse Jagers Tilburg le pr. met 297Vl pt.; Afd. A, Drumband St. Jan Oosterhout le pr. met 281 Va pt. De voorzitter van de jury, de heer Lan geberg, sprak na afloop van het concours nog een enkel woord tot de diverse drum bands en wees hierbij op enkele punten waaraan nog niet geheel door de drum bands was voldaan. Zoals het geldt voor een muziekcorps, n.l. het oefenen, zo geldt dit volgens spr. ook voor de leden van een drumband. In café De Witte Brug vond tenslotte de prijsuitreiking plaats. Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.2ö p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Een van Waspiks boeiende verenigingen, de volleybalclub Atak, gaat eind september een belangrijke mijlpaal bereiken. Het zal dan n.l. 10 jaar geleden zijn dat deze sport vereniging zich presenteerde. En het is van af het prille begin gebleken dat het initia tief dat toen genomen werd werkelijk in een behoefte ging voorzien, omdat het meer de- ferentiatie bracht in de bestaande takken van sport in de plaats. Historie. Ofschoon de notulen van Atak nog niet door de jaren zijn vergeed, zijn er toch wel enkele feiten uit haar nog jonge geschiedenis te melden. De vereniging is in 1955 ontstaan na een bijzonder plezierige kermis, die een vriendenclub van 12 per sonen van 16 en 17 jaar bij elkaar bracht. Men voelde sterke behoefte aan gezonde ontspanning op sportgebied en de toen in aanbouw zijnde gymnastiekzaal bracht hen op het idee de zaalsport volleybal te gaan beoefenen. Het toenmalige hoofd der school de heer A. F. Maas vereende hen de nodige informaties, terwijl de heer Kees v. Iersel van café De Statie in de aanvangsperiode als leider van de "onmondige knapen" optrad. In de heer Harry Urbaniak, lid van 't Pool se team Krakowiak te Breda, dat mede door zijn spel beslag legde op de titel van kampioen van Nederland, kreeg Atak een kundige en stimulerende leider, die tot op de dag van vandaag nog een veel omvatten de rol in de vereniging speelt. Onder zijn bezielende leiding konden successen niet uit blijven. Toen na 2 jaar oefenen een team in de competitie van district Tilburg van de NeVoBo werd ingezet, leverde dit al direct een 2e plaats op in de 3e klas met promo tie naar de 2e kl. Drie jaar was deze kern nu samen en doelbewust ging men nu aan de toekomst werken. Nieuwe leden werven was geen enkele moeilijkheid. Het seizoen '58 - '59 bracht de vereniging na een een jarig verblijf in de 2e klas al de kampioens titel en promotie naar de eerste klas. Ook hierin bespeelde Atak een eerste viool en eindigde steeds in de kopgroep: 3e, twee maal 2e en tweemaal le. De promotie naar de overgangsklasse vormde een groter strui- GESLAAGD Op het onlangs te Utrecht gehouden exa men voor het kappersvakdiploma, slaagde mej. T. Sars uit Vlijmen-Vlied berg. De 15- jarige mej. Sars was een van de twee geslaagden van een groep van 7 en heeft 'n 1-jarige opleiding op de kappersdagvak- school in Den Bosch achter de rug. P.V. DE ZWALUW De Postduivenvereniging De Zwaluw hield een wedvnlucht vanuit Parkestone Eng. Los 9.30 uur, eerste duif 13-33-35, laatste prijsduif 13-55-57. Uitslag als volgt J v d Dungen 1, 16; Fr v Bokhoven 2; H Maas 3; G v d Hout 4, 14; R v Esdonk 5, 13; Th Stupers 6; J v d Hout 7; H v Beij- nen 8; Gebr de Vaan 9; G v d Hout 10; K Kivit 11; Sj v d Wiel 12; J Beekmans 15. Wedvlucht vanuit Chateletlos 11.20 u., eerste duif 13-25-34, laatste prijsduif 14-02- 01; uitslag als volgtJ v d Dungen 1, 13; P Vcrvenne 2, 12; H v d Wiel jr 3, 11; L Parijs 4, 10; M Nicols 5; M Iibregts 6; J Beekmans 7; Kolen de Laat 8, 9; H v d Wiel sr 14. Zondag wedvlucht vanuit Chimay België, afstand 196 km. Inkorven zaterdagmiddag van 2-4 uur in café Ant. Klerks. P.V. DE REISDUIF Zondag hield de Postduivenvereniging De Reisduif een wedvlucht vanuit Duffel. Uitslag als volgt: L de Laat 1; J Koks 2; W v Ravensteijn 3; Th v Overdijk 4; Jos Kuijs 5; J v d Heuvel 6; Kooien Kuijs 7, 14; B v d Lee 8; R Berkelmans 9, 15; J Wilhard 10; R de Vaan 11; J Kivits 12, J Kuijs VB 13. Wedvlucht De Reisduif vanuit Aslon. Uit slag als volgt: Gvd Wiel 1, 2; J Kuijs VB 3, 5, 10; J v d Heuve 4, 7; B Herman 6, 8; P v Dal 9. Zondag wedvlucht vanuit Vilvoorde Bel gië, 102 km. Inkorven zaterdagmiddag van 2-4 uur in café H Boom-v d Wiel. JEUGDTOTO ROZENJACHT Inzet week eindigende 11 sept. 1965 f 137.10. le prijs H Vigé Nieuwkuijksestr. 37, M v d Water Nieuwk.str. 90 en J v Til- borg v Axelstr 33 Duusen, geraden f 137.09; 2e prijs J v Eggelen St. Annastr. Nieuw- kuijk geraden f 137,08; 3e prijs mevr M v Beijnen-v Engelen Kerkstr. 21 Nieuwkuijk geraden f 137,15 en P Engel Wol put 83 Vlijmen geraden f 137.05. kelblok, maar het afgelopen seizoen werd deze droomwens toch werkelijkheid: Atak in de landelijke overgangsklasse. Geleidelijk aan groeide het aantal eden en ook de nieuwkomers wisten van wanten. Kampi oenstitels en promoties bleven ook hier niet uit en momenteel is Atak vertegenwoordigd in de overgangsklasse, de 2e klas, de 3e kl. en de 4e kl., terwijl voor 't komende seizoen 'n 2e jeugdteam in de competitie zal worden ingezet. De enorme groei, momenteel 75 ac tieve leden, werd door een goed bestuurlijk beleid op de juiste wijze opgevangen. Een groot probleem is echter voor alle presiden ten van Atak, resp. P. v. Dongen, J. de Glas, A. v. d. Ven en momenteel T. v. Gorp, de zaalaccomodatie geweest. Atak moet n.l. alle thuiswedstrijden in Tilburg spelen, omdat de Waspikse gymzaal niet aan de afmetingen voldoet, wat grote offers met zich mee bracht. Nu is echter een uitbreiding van de zaal in voorbereiding. In 1963 verbond de heer A. van Gorp zich als beschermheer aan Atak. In het huidige bestuur hebben zitting de heren T. van Gorp, P. de Groot, A. van Gerwen, J. de Glas, A. Kemmeren, D. v. d. Plas, C. de Hond en H. Urbaniak. Wegens drukke werkzaamheden moest de heer A. v. d. Ven zijn functie van voorzitter neerleggen. Een technische commissie wordt gevormd door de heren H. Urbaniak, A. van Gerwen, J. Kuysters en C. Kamp. Veel aandacht wordt besteed aan de jeugdafdeling door de jeugd commissie H. v. Iersel, H. Urbaniak en A. v. Gerwen, die elke week de jeugdleden in de sport opleiden. Het bestuur staat ook positief tegenover het werk van de stichting jeugdbelangen, waarbij Atak is aangesloten. Er is in de vereniging een grote en gezonde teamgeest, het actieve bestuur bestaat dicht bij de leden en is ondanks de leeftijden voor haar taak berekend. Verbroedering en vriendschap door de volleybalsport, dat is het gegeven waar men bij Atak vanuit gaat. Feestprogramma met autorally en t.v.-sterren. Het eerste feest dat Atak nu gaat vieren wordt geheel buiten de verenigingskas om gefinancierd. Daartoe werkte een feestcomi té al meer dan een half jaar met succes. Het feestprogramma wordt zaterdag 25 septem ber geopend met een H. Mis om 10 uur in de Bartholomeuskerk, opgedragen door oud kapelaan P. Ras, voor de overleden mede oprichter dhr. Pierre Schellekens. Daarna komen de leden met hunne dames in café De Statie voor een koffietafel bijeen. Van 2 tot 3 uur is er in dezelfde zaal een re ceptie. 's Avonds volgt een gezellig samen zijn met genodigden. Om ook de gemeen schap bij het 10-jarig bestaan te betrekken is er voor zondag 26 september een auto rally georganiseerd, hoofdzakelijk voor be ginners. De initiatiefnemers koesteren hier bij de hoop dat dit gebeuren mag uitgroei en tot oprichting van een permanente rally club. In een grandioos versierde zaal zal vanaf 7 uur een dansavond worden gehou den waaraan medewerken de Wavo's en de bekende t.v.-sterren De Riantas. AI met al een waardig feestprogramma voor een ver eniging die haar plaats in de samenleving waardig bleek. P. v. d. ELSHOUT GEHULDIGD Op het plein voor het gemeentehuis wap perde de gemeentevlag, waardoor naar bui ten werd uitgedragen wat in de raadzaal zich in een stijlvolle plechtigheid afspeelde. Hier werd dhr. P. v. d Elshout wegens zijn zil veren dienstverband als gemeente-ambtenaar door het gemeentebestuur gehuldigd. De huldiging werd bijgewoond door de echt genote van de jubilaris en zijn twee doch- tjes, burgemeester Welling, de beide wet houders v. Dongen en v. Hoorn, een 6-tal raadsleden en de collega's van de jubilaris van secretarie en techn. dienst. Burgemeester Welling sprak woorden van dank voor de bewezen diensten en bood naast een cadeau onder couvert een zilveren sigarettendoos met inscriptie aan. Mevrouw v. d. Elshout deelde middels een ruiker bloemen in de feestvreugde. De nestor van de gemeenteraad, de heer Timmers, legde in zijn toespraak het accent op de grote dienstbaarheid van de jubilaris t.o.v. het pu bliek. De heer J. Rombouts, de tolk van het gemeentepersoneel, prees de collegialiteit van de heer v. d. Elshout en overhandigde hem een zilveren aansteker. Een dankwoord van de jubilaris sloot het officiate gedeelte van deze huldigingspechtigheid af. BENOEMD De heer Hermans, ambtenaar ter ge meentesecretarie heeft hier zijn dienstver band afgesloten in verband met zijn benoe ming in Standaardbuiten. NIEUWE KAPELAAN De Bisschop van 's-Bosch heeft tot kape laan van de Bartholomeusparochie benoemd pater H. C. Hagemans s.c.j., onder gelijk tijdig eervol ontslag aan pater J. A. A. Ver- biesen m.h.m. VOLKSUNIVERSITEIT. Dezer dagen zullen de donateurskaarten van de Volksuniversiteit worden aangeboden, die reductie op de entreegelden van de bij eenkomsten geven. Het program biedt voor elck wat wils. Prominente figuren werden aangetrokken voor zeven avonden in het ge meenschapshuis, t.w. 19 okt. Henri Knap, journalist "Gewone mensen voor de spie gel"; 16 nov. A. Landy, pr.: "Waarom ver nieuwde liturgie?"; 14 dec. dr. A. Smulders: "Volwasenheid als krachtbron in deze dy namische tijd"; 17 jon. dr. M. J. de Jong pr.: "Humor in de zielzorg"; 16 febr. J. A. Brouwers pr.: "Vierde en laatste pey riode van het 2e Vaticaans concilie"; 21 maart Cor van Beek, voordrachtkunstenaar, "Hollands Glorie"; 14 apr. Miep de Leeuw "De tulen tent", soo-toneel. Al deze bijzon der aan te bevelen avonden vangen om 20 VOETBAL Het le elftal van Waspik zal zondag pro beren de misstap van vorige week in Made te herstellen. De blauw-witen spelen dan thuis tegen VES. White Boys gaat zondag de competitie openen met een uitwedstrijd tegen Chaam. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk, zondag 19 september, 9.30 en 14.30 uur Ds. J. C. de Bie uit Ne- derveen. MEDISCHEDIENST. De dokterspraktijk zal in het a.s. week einde worden waargenomen door dokter Wijffels, tel. 250. HERINNERINGSMEDAILLES AVOND-DRIEDAAGSE. A.s. zaterdag zal in 't programma van de jeugddag de uitreiking plaats vinden van de herineringsmedailles aan degenen die de kondigd, weer tot het verleden behoren, maar de herinnering zal ongetwijfeld nog lang blijven voortleven. De bijzonder aan- trekkeijke opzet van deze dag is daar een waarborg voor. PONYCLUB. De Ponyclub van de Loonopzandse Rij- vereniging R.O.S. heeft zondag j.l. cbelge- nomen aan het groot Bondsconcours te Aalst, waarmede het seizoen op waardige wijze voor de jonge ruitertjes is gesloten. In de catagorie achttallen, plaatste RVS zich op de eerste plaats in de finale. Uit de zware concurrentie, waar 19 afdelingen aan deelnamen, bleek het voor deze afdeling een pracht prestatie te zijn, want na overkam- ping kwam het op de plaats van reserve kampioen, met een halve punt verschil op de kampioen. In individueel dressuur, Cat. A (7 t.m. 11 jaar), behaalde Corry van Kooij met haar paardje Bartje, de 3e prijs. Ad van Rooij met Ronald, in Cat. A (11 t.m. 16 jaar) werd ook 3e. Dit concours was dus een waardig slot. Veel dank mag worden gebracht aan de scheidende leider van de pony-club, dhr. v. Bilzen, die 't dorp verlaat, want hij heeft veel voor deze ruitertjes gedaan. Gezien dit mooie resultaat is dit een stimulans voor de ruitertjes om met goede moed verder te oefenen. Het ligt in de bedoeling dat de Drum band van Concordia naar het concours gaat. Zij heeft ingeschreven voor zaterdag 25 september a.s. voor het bondsconcours van de R.K. Federatie van Muziekgezelschappen te Boxtel, dat gehouden wordt door de har monie De Gildenbond. De drumband komt uit in de Ere-afdeling en staat nu onder aan voering van haar nieuwe tambour-maitre Jo v. d. Ven. Veel succes! VOETBAL Het programma voor a.s. zaterdag en zondag is als volgt Uno Animo-Longa; RKTVV 2-Uno Animo 2; Gilze 4 - Uno Animo 4; Uno Ani mo 5 - Broekhoven In de jeugdcompetitie Uno Animo 6 - RKC 6; Uno Animo 7 - WSC 7; WSC 9 - Uno Animo 8. DOKTERSDIENST. Het weekend zaterdag 18 en zondag 19 september zal de doktersdienst alhier wor den waargenomen door Dr. P. Wijtenburg, Hoofdstraat 4, Kaatsheuvel, tel. 04167- 2550. Zonder enige twijfel is de Veteranengymnastiekvereniging „Ons Huis" een van Waalwijks beste en sympathiekste verenigingen. Een van de beste, omdat het een bloeiende vereniging blijkt, om dat er een hecht en sterk verenigingsverband is en omdat het ver enigingsleven bruisend vitaal is. In al die jaren heeft „Ons Huis" een prachtige activiteit ontplooid en heeft men getracht niet al leen de verenigingsbelangen, maar ook de sport in het algemeen te willen dienen, waar dit mogel^k is. Een van de sympathiekste om al die goede eigenschappen die we zo juist noemden, doch vooral om die weldadig onbaatzuchtige activiteit die de vereniging ontplooit, omdat ze niet op de eerste plaats het eigen belang zoekt te dienen, maar de sport in haar grote algemeenheid, zonder aanzien van personen, clubs of ge meenten. Omdat zij de sport beoefent en propageert om der wille van de sport en dat is, in een tijd waarin de sport meer en meer devalueert tot een vermakkelijkheidsindustrie, wel een zeer grote verdienste. KORTE HISTORIE VAN „ONS HUIS" Wanneer we in het kort de his torie van ,Ons Huis" even willen memoreren, dan ontkomen we er niet aan, ook de voorgeschiedenis aan een beschouwing te onderwer pen, omdat deze duidelijk aantoont hoe „Ons Huis" uit de nood der tij den is geboren en in een werkelijke behoefte voorzag. De oprichting van „Ons Huis" ge schiedde op de 17e september 1930 en begon eigenlijk bij de brieven- Stationsstraat 88 - Waalwijk Tijdelijk: Stationsstraat 67 onlangs gehouden avonddriedaagse hebben uitgelopen. Dit zal gebeuren op het Haven plein om 19 uur, door burgem. Welling. GROOTSE JEUGDDAG Zaterdag 18 september a.s. zal Waspik in het teken staan van de jaarlijkse jeugddag. De Stichting Jeugdbelangen heeft de orga nisatie van dit jeugdfestijn bij uitstek volle dig rond. De plannen die op papier zijn uit gewerkt beloven voor de 350 deelnemers van de 15 aangesloten verenigingen bijzonder interessant te worden. De opzet van het ge heel verschilt aanmerkelijk met die van vo rige jaren. Vanaf 2 uur n.m. zulen er 22 groepen jongens en meisjes overal in Was pik in actie zijn met de uitvoering van zeer uiteenlopende opdrachten. Er zijrf een 15-tal plaatsen in het dorp aangewezen, waarlangs evenzoveel groepen zulen <trekken naar ana logie van een ganzenbord. Het begin van dit spel zal worden aangekondigd door het lui den der klokken en de brandweesirena. Als de diverse groepen van gidsen, rakkers, KM G-ers, Zwaluwen, Poorters, RKJB-ers en RKJBB-ers, Vogeltjes en leden van de sportverenigingen Waspik, White Boys, Atak, Quickly en Amicitin, hun opdrachten in het kader van dit omvangrijke pel hebben uitgevoer, zal de middag verstreken zijn. Om 7 uur 's avonds wordt het program ma hervat met een spel "Eén tegen allen", zoals men dat van de TV kent. Dit speelt zich af op het Havenplerin, waar een extra verlichting en een geluidsinstallatie zullen worden aangebracht. Eke vereniging voert dan 1 opdracht uit. Intussen zal de harmo nie het geheel 'muzikaal omlijsten. Om kwart voor negen za 1 dan de eindopstelling paats vinden, waarbij de prijswinnaars van het ganzenbordspel zullen worden bekend ge maakt. Tot slot volgt dan vanaf kwart over 9 een korte wandeling door het dorp van alle deelnenuers, vergezeld van de harmo nie. Dan zal het feest, dat door een aan tal sierlijke j janzen vanaf heden op ver scheidene paatsen in het dorp wordt aange- bus van het postkantoor in de Gro testraat. Op deze avond kwamen enkele oud-turners hun zakenbrie ven posten en kwam hierbij het ge- spiek op hun zo geliefde sport, de gymnastiek. Er werden herinnerin gen opgehaald van het oude W.V. en het toen nog bestaande W.G.V. Hierbij waren o.a. aanwezig de heer G. van Oostrum, thans oud-voorzit ter en erelid der vereniging, de huidige penningmeester de heer Chr. Treffers en de heer Jos. van de Water, zaliger nagedachtenis. Men besloot die avond om nog enkele oud-turners aan te moedigen en 'n vereniging te stichten van Vetera nen. Deze vond men al spoedig in de heren Ant. Snijders, L. v. Dru- nen, A. Princen, Jan v. Bladel, J. Schambergen en P. Dekkers. In café v. d. Pluym aan de Haven werd de eerste bijeenkomst gehou den, waarbij de nieuwe vereniging de naam kreeg van „Veteranengym- nasiekvereniging „Ons Huis". Voor zitter werd de heer G. v. Oostrum, secretaris de heer Jos v. d. Water en penningmeester de heer Dek kers. Voor het oefenlokaal kon men gebruik maken van het gemeente lokaal in de Stationsstraat, waarbij de heer Princen als leider optrad. Bij het één-jarig bestaan hield men een vergadering, waarbij ook de dames waren uitgenodigd (dit is een traditie geworden). Steeds groeide de vereniging in ledental, doch ook verlieten som mige leden de vereniging. Het eerste lustrum, in 1935, werd in gezelschap van de dames gevierd met een gezellige feestavond. Na deze feestavond werden wederom enkele heren aangezocht om lid te worden. Hieronder bevond zich ook de heer H. v. d. Griendt, de huidige voorzitter van „Ons Huis". Toen men in 1939 aanvoelde dat de ver eniging stabiel bleef, werd de be hoefte aan een beschermheer ge voeld. Deze vond men in wijlen de heer Gerard Verwiel, aan wie „Ons Huis" enorm veel te danken heeft. Toen deze enkele jaren geleden overleed, werd zijn zoon, de weled. heer J. F. M. Verwiel, bereid ge vonden het beschermheerschap van „Ons Huis" te aanvaarden. Toen in 1940 ons land door de Duitsers werd overheerst, kregen ook de Vetera nen de tijding, om, wanneer zij als vereniging wilden blijven bestaan, zij zich moesten aansluiten bij de cultuurkamer. Dit werd echter prompt afgewezen. Men zou de Duitsers wel eens laten zien van wie het kasgeld was en men ging er toe over de aanwezige gelden om te zetten in een gezellig avondje. De vereniging werd echter niet ont bonden, doch men hield voortaan de oefenavonden in de bakkerij van Jos v. d. Water. Tot na de bevrijding in 1945 heeft men dit volgehouden. In 1946, toen voor het grootste gedeelte de sport beoefening nog stil lag, namen de heren Treffers en v. Drunen het initiatief om met de kinderen van de leden de oefeningen te hervatten in zaal Thalia, van de heer M. van Bracht. Hierdoor kwamen er steeds meer aanvragen om zich te mogen aansluiten. Men nam echter alleen contact op met dames en heren van verenigingen die reeds vóór de oor log bestonden. In die tijd verhuisde de vereniging weer van de bakkerij van Jos v. d. Water naar het gym lokaal in de Stationsstraat. In 1951 werd de eerste sportweek gehouden, onder leiding van de he ren S. Blom en H. v. d. Griendt. Deze sportweek werd een reuze- succes. Het jaar 1952 moet gezien wor den als een donkere bladzijde in 't bestaan der vereniging. Door over lijden verloor men de heer Jos v. d. Water, mede-oprichter en secretaris. In zijn plaats werd als secretaris gekozen de heer L. v. Drunen. In dit jaar werd wederom de traditie opgenomen om ter gelegenheid van het 22-jarig bestaan de jaarlijkse feestavond te houden. Ook de St. Nicolaasmiddag werd weer in ere hersteld, onder algehele leiding van de heer S. Blom. In 1953 kwam er wederom een zwarte dag voor de vereniging, door het overlijden van 't bestuurs lid, de heer Ant. Snijders en 't lid de heer J. Schambergen. Op de vergadering van 1 april 1953 werd de heer S. Blom als vice- voorzitter gekozen en de heer H. v. d. Griendt als secretaris. Tijdens deze vergadering spoorde de voor zitter de leden aan om vooruit te zien, met het oog op het 25-jarig bestaan van „Ons Huis", dat straks

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 13