wAALwijkse en lanqstRAAtse couRAnt De verkiezingen in W.-Duitsland Het vierde Goncillie Gehoorzaamheid, trouw eo vertrouwen Jampe ZDogaertó van Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS BISSCHOPPEN VRAGEN Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaerts voor ogen Telefoon 3560 :;V:4 -Qxcluóieve 5lerenkledincj WAALWIJK Damesmode Tilburg KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 86e JAARGANG No. 71 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.29 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" KASJMIR van ouds „het wespennest" Een godsdienstoorlog met sterk politieke aspecten, uitgevochten op de ouderwetse manier daarom gaat het in het conflict tussen India en Pakistan. Het conflict zelf is al achttien jaren oud, ontstond reeds toen het voor malige Brits-Indië zich oploste in twee staten India en Pakistan; Hindoes en Boeddhisten aan de ene, Mohammedanen aan de andere zijde. Vergeleken bij India is Pakistan een kleine staat en daarenboven nog wonderlijk gevormd. In Nederlandse verhoudingen zou het er op neerko men, dat de provincie Groningen plus Zeeuws-Vlaanderen een afzonderlijk rijk vormden, alleen liggen Oost en West Pakistan verder van elkaar dan Amsterdam van Rome. West Pakis tan vormt wel het belangrijkste deel. Een omstreden gebied vormt Kasj mier, grenzend aan Pakistan en prac- tisch bezit van India. De bevolking van dit gebied is voor driekwart Mo hammedaans en logisch zou zijn ge weest wanneer het naar Pakistan was gegaan, maar de toenmalige Maha- radja, een Hindoe, koos voor India. In die eerste tijd na 1947 was het constant vechten geblazen in deze ge bieden. Tenslote werd Kasjmir door India (voorlopig) bezet en de Verenig de Naties vonden dat een volksstem ming de beslissing moest brengen. Tot die volksstemming is het nog nimmer gekomen en India blijft zit ten waar het zit, zeer tot ongenoegen van de Pakistani. Maar Kasjmier grenst aan China en dit gebied van 't vijandige en pro-Chineese Pakistan over te laten is riskant! CHINA OP DE ACHTERGROND. Die pro-Chineese houding van Pa kistan is overigens ook slechts uit de omstandigheden geboren, want in Ka- ratsji is men (evenals trouwens in Ha noi, de hoofdstad van Noord-Viet- nam) niet bijster op de Chinezen ge brand en vreest men onder hun duim te komen. Maar het is hier niet als in andere gevallen daar Amerika In dia van wapens voorzag, moest Pa kistan naar een steun in de rug zoe ken! Amerika heeft overigens India niet van wapens voorzien om deze tegen Pakistan te gebruiken, maar om het te sterken tegen China. Pakistan heeft daartegen toen krachtig gepro testeerd, zeggende dat India hen straks tóch voor dit doel zou gebrui ken. Pakistan kreeg daarop ook, mondjesmaat, militaire steun. Nu is er een over-en-weer geschiet en klinken over en weer de beschul digingen. Pakistaanse "rebellen" ver wekken onrust in Kasjmier en in New Delhi zegt men, dat het geen rebel len zijn, maar "infiltranten" vanuit Pakistan, dus "agressie" die militair moet worden gekeerd. De Pakistani zeggen dat er van infiltraties geen NEGER DREEF DOOD IN AMSTERDAMSE GRACHT Opnieuw is een lijk opgehaald uit een gracht in de binnenstad van Am sterdam. Dit keer niet verminkt in een koffer, maar wel gedeeltelijk ont kleed. Maandagmorgen zag vanuit het Binnengasthuis een verpleegster on der haar raam een lichaam drijven in de Grimburgwal. De politie haalde even later het stoffelijk overschot op van wat bij identificatie bleek te zijn de 36-jarige neger D. W., 'n machi nist uit Brits-Guyana, die in Londen woonde. Het was deze keer heel mak kelijk de identiteit vast te stellen - de dode bleek namelijk zijn paspoort nog op zak te hebben. sprake is, dat alleen de Mohamme daanse bevolking de Indiase heer schappij moe is, en dat zij dat best begrijpen kunnen en hun geloofsge noten in Kasjmier van harte steunen. ZWAARD VOOR OLIJFTAK. De grote mogendheden inmiddels zitten mtt de handen in het haar. Er is waarlijk in het verre Oosten al na righeid genoeg. Laos, Thailand, Bir ma, Tibet, Cambodja, Vietman, strijd en onrust heersen overal. Rusland en China gunnen elkaar geen domineren de positie in dit deel van Azië, Ame rika wil beiden de weg versperren, Engeland, nog altijd belangrijk, heeft al narigheid genoeg in Maleisië, en kan moeilijk tegen één van zijn Ge- menebestleden partij kiezen. Men verwachtte indertijd nogal wat van de neutraliserende invloed van India, dat onder Nehroe zeer sterk de politiek van de "derde weg" voorstond niet kiezen, nóch voor 't Oosten, nóch voor het Westen.. Die politiek zakte als een zandkasteel in een onder de plotselinge Chineese agressie in Tibet en naburige staatjes. Toen begreep men, dat men, om de woorden van wijlen 't kamerlid Duys te gebruiken, niet "met een eierlepel tje" op de vijand kon losslaan. Maar toen de olijftak vervangen was door het zwaard, leek het of daarmee ook de ambities van India een wijziging ondergingen. India zag als zijn taak en roeping, leiding te ge ven aan de Aziatische volken, en zo lang de neutraliteitspolitiek successen boekte, scheen dat wel te gaan. Dat idealisme, gekoppeld aan de machts droom is verdwenen, de machtsdroom alleen is gebleven. Daarbij komt het reële gevaar van de Chinese bedrei ging- En zo is India thans verzeild ge raakt in een doodgewone, zó uit de middeleeuwen overgenomen machts strijd met het kleine Pakistan. GEEN ZWART EN WIT. Pakistan, van zijn kant, onmiddel lijk geconfronteerd met het Chinese communisme, beloofde een betrouw bare bondgenoot van het Westen te zijn, maar hier overheerste de tegen stelling met India al het andere en be paalde het gebied. Het India van Nehroe maakte een zachtzinnige, vreedzame indruk en Ayoeb Khan was zo'n vechtjas, beet zich zo vast in de vijandschap met India, dat men van hèm narigheid verwachtte en hem maar op een zacht pitje zette, terwijl men, India ter wille, de situatie in Kasjmir eveneens liet sudderen. De zwart-wit-tekening van het no bele India en het vechtlustige Pakis tan blijkt niet te deugen. De eerste grijnzen vertoonden zich als toen In dia met macht en geweld zich van de kleine Portugese kolonie Goya mees ter maakte. En al etende komt de eet lust. Wel zeer triest is deze zaak voor de Verenigde Staten. In hun streven de Chinese agressie te keren, zijn zij het geweest die beide landen en voor al India, in staat hebben gesteld zich te bewapenen. De wapens worden nu niet tegen China, maar tegen elkan der gebruikt en Peking kan toezien hoe de honden vechten om het been, terwijl Amerika niet kan en durft in grijpen. De gewone man, rechtstreeks of indirect bij dit alles betrokken, be grijpt dat allemaal niet. Hem gaat het er om of Mohammedanen dan wel Hindoes het voor het zeggen zullen hebben. En verder kan hij, als hij het vege lijf weet te redden, met tiendui zenden anderen gaan trekken om een plek te vinden waar het (betrekkelijk) veilig is. Als altijd is het de bevolking, die bij dit touwtrekken het loodje legt jpmml Dinsdagmorgen is, opnieuw onder belangstelling van personen uit alle delen van de wereld, de vierde (en laatste) zitting van het tweede Vati- kaanse concilie geopend. Zijne Heiligheid Paus Paulus heeft in zijn openingsrede de instel ling aangekondigd van een „bisschop- In de katholieke kerken in Ne derland is zondagmorgen 'n herde- lijk schrijven van de Nederlandse bisschoppen voorgelezen waarin de gelovigen aan de vooravond van de vierde zitting van het concilie om gehoorzaamheid, trouw en ver trouwen wordt gevraagd. Het her- delijk schrijven stelt vast, dat de Kerk van God moet vragen om vernieuwing, een vernieuwing die ernstige bezinning vereist. Bij deze vernieuwing wordt van de Kerk, dus van ieder van ons, ge vraagd gehoorzaamheid, trouw en vertrouwen. Gehoorzaamheid a. d. boodschap van Christus zal de kerk zoeken te beantwoorden aan het meest wezenlijke van die bood schap. Zij zal ongerept moeten doorgeven wat de Heer haar heeft toevertrouwd. Elke vernieuwing vraagt op bij zondere wijze trouw. Het gaat in het concilie niet om vormgeving van eigen, persoonlijke mensen ideeën. Het gaat oen uitdrukking van het meest wezenlijke van de booschap van Jezus Christus, na melijk om zijn eerbetoon aan de Vader en om zijn verlossende lief de en goedheid. Slechts in hechte trouw van allen kan het Volk Gods Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. die weg gaan. Dat wil zeggen: trouw aan de kerk zoals ze nu is, met haar onvolmaaktheid. Daarom is er groot vertrouwen nodig in de hulp van de Geest. Dit vertrouwen brengt met zich mee: geduldig begrip voor elkaar en waardering voor elkaar. Dit vertrouwen houdt in: met ge duld aanvaarden van leiding bij hetgeen veranderen gaat. Want één ding is noodzakelijk bij alle ver nieuwing van de kerk: bij alle open heid die de Geest ons nu schenkt: wanneer men zou menen zijn eigen weg te moeten gaan, zal men toch eendracht van handelen als het hoogste goed dienen te beschouwen. Het eigen inzicht en het eigen ge weten heeft in de Kerk-vernieu- wing alleen waarde, als men deze in dienst stelt van de gemeenschap, waarin men gelovend staat. Anders is dit eigen inzicht en geweten eer der remmend dan stuwend. Het ritme van de vooruitgang is dat de Gemeente des Heren en dit kan moeilijk alleen door de enkeling worden bepaald. Radio-Vaticana heeft in haar Ita liaanse uitzending van gistermid dag gemeld, dat de katholieken van Nederland „getroost kennis hebben genomen van de encycliek Mysteri- um Fidei over de Eucharistie". „Zij zijn de paus dankbaar, dat hij in deze encycliek het dogma van de eucharistie opnieuw heeft willen be vestigen". Radio-Vaticana liet deze mededeling volgen op een korte samenvatting van de brief, die de Nederlandse bisschoppen zondag in de parochiekerken hebben laten voorlezen, in verband met het be gin van de vierde conciliezitting. Radio-Vaticana beweerde, dat de Nederlandse bisschoppen met hun brief gevolg hebben gegeven aan de aansporing van paus Paulus tot de gelovigen, om gehoorzaam en trouw te zijn aan en vertrouwen te hebben in God en zijn Kerk. pelijke synode", zoals reeds lang werd tegemoet gezien, en waarvan de leden in meerderheid door de landelijke bisschoppenconferenties zouden wor den aangewezen. De Paus zou naar behoefte deze raad van bisschoppen bijeen kunnen roepen en de normen hiervoor zouden in de komende con ciliezitting aan de bisschoppen wor den meegedeeld. De Paus wil het concilie voor Kerstmis eindigen. Bij de opening waren ongeveer 2000 van de 3000 bisschoppen aan wezig. 't Aantal journalisten dat met concilie-perskaart de plechtigheid bij woonde, was bijna even groot, name lijk 2300. Ook waren er 98 waarne mers en „gasten" van 33 niet-katho- lieke kerken en organisaties. Dit is een record. Aan de eerste zitting in 1962 werd deelgenomen door 49 waarnemers en gasten van 20 kerken, en aan de derde zitting van verleden jaar 71 waarnemers en gasten van 31 kerken en organisaties. MILITAIREN VIJF JAAR LATER MET PENSIOEN Militairen van de land-, lucht en zeemacht hebben op 65-jarige leeftijd recht op pensioen en niet meer op 60-jarige leeftijd, of eer der. Dit pensioen wordt welvaarts- vast en is niet meer gebonden aan een maximumgrondslag. Het kan alleen eerder toegekend worden, wanneer de militair door ziekte of gebreken vóór deze leeftijd de dienst verlaten moet en niet meer, omdat hij, zoals nu ook nog, een bepaald aantal dienstjaren heeft. Elf partijen en twee onafhankelij- ken nemen deel aan de bondsdagver kiezingen van 19 september in West- Duitsland. Slechts vier partijen zullen het vereiste minimum halen. Dat zijn de Christen-Democratische Unie, de Christelijk-Sociale Unie (de autono me Beierse afdeling van de C.D.U.), de Vrije Democraten en de Sociaal- Democraten. Er zijn 248 districtszetels te ver delen en - theoretisch - een even groot aantal volgens evenredige ver tegenwoordiging, maar dit kunnen er enkele meer worden. Zo zijn er in de tegenwoordige bondsdag 499 afge vaardigden plus 22 van West-Berlijn, die geen stemrecht hebben. Elke kiezer brengt tweemaal een stem uit. De eerste stemming geldt de districtszetels, waarbij de kandidaten rechtstreeks worden gekozen. De tweede stemming geschiedt volgens evenredige vertegenwoordiging. De zetelverdeling komt echter ge heel door de tweede keuze tot stand, aangezien de behaalde districtszetels voor elke partij in elke deelstaat wor den aangevuld tot het aantal waarop de partij volgens de tweede stem ming recht heeft. Als een partij in enige deelstaat meer districtszetels behaalt dan volgens evenredige ver tegenwoordiging, mag zij toch de districtszetels behouden. Daardoor kan de bondsdag meer leden gaan tel len dan het theoretische minimum van 496. Het aantal stemgerechtigden in West-Duitsland bedraagt bij deze verkiezingen 38.500.000, hetgeen on geveer een miljoen meer is dan bij de verkiezingen van 1961. Hoewel het niet uitbrengen van een stem bij de West-Duitse wet niet strafbaar is gesteld, wordt een grote opkomst verwacht. Vier jaar geleden bracht 87,5 pet. van de kiezers zijn stem uit. De meeste kiezers brengen hun BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren naar de laatste mode. Vughterstraat 205 - Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH GEEN RIJTOER OP PRINSJESDAG In tegenstelling tot andere jaren zal het koninklijk gezin op prinsjes dag ditmaal geen rijtoer door Den Haag maken. Naar wij in antwoord op vragen van de R.V.D. vernemen, is dit be sluit om twee redenen genomen. De eerste reden is dat ook de jongste prinses, Christina, 's morgens al mee zal rijden in de gouden koets, zodat dus de drie prinsessen de opening van de Staten-Generaal zullen mee maken. Voorts zou de koningin van mening zijn, dat zij de laatste tijd door bijzondere omstandigheden al een paar maal een rijtoer door Den Haag heeft gemaakt, zodat zij er de voorkeur aan geeft de rijtoer op prinsjesdag te laten vervallen. MEISJES IN SOCIALE DIENST Als prof. dr. P. Muntendam, oud directeur-generaal voor de volks gezondheid, zijn zin krijgt komt er in ons land binnen afzienbare tijd een „dienstplicht" voor meisjes. Hij denkt daarbij speciaal aan meisjes, die aan een universiteit studeren en die het land een bom geld kos ten en daar altijd voldoende ren dement tegenover staat. Zo zouden meisjes, die medicijnen studeren, best eens een jaartje in een zieken huis of in een zwakzinnigeninrich ting kunnen gaan werken, meent prof. Muntendam in „Ruim Zicht" het orgaan van het N.K.V. Het „verplichte jaar" zou, volgens hem, niet aan de studie vooraf moeten gaan, maar daarin opgeno men moeten worden. Extra voor deeltje zou hiervan zijn, dat b.v. ziekenhuizen of bejaardeninrichtin gen niet overspoeld worden door „ongeschoolden", maar door ter zake kundig personeel. Over het algemeen is men 't niet met de minister eens. twee stemmen op dezelfde partij uit, maar bij de verkiezingen van 1961 verdeelde zes pet. van het kiezers korps zijn stemmen tussen twee par tijen. De grootste tegenstanders bij de komende verkiezingen zijn de Chris ten-democraten onder leiding van de huidige Bondskanselier dr. Ludwig Erhard en de Sociaal-democraten on der de West-Berlijnse burgemeester Willy Brand. Móchten deze twee par tijen besluiten tot een "grote coalitie" dan zou wellicht geen van de twee leiders voor de andere partij als kan didaat voor het bondskanselierschap aanvaardbaar zijn. In dat geval zou een derde candidaat moeten worden aangewezen. Een dergelijke coalitie wordt echter niet erg waarschijnlijk geacht. Over het algemeen meent men dat de Christendemocraten met kleine meerderheid van de socialisten zullen winnen en dat zij hun huidige coalitie met de vrije socialisten zullen her nieuwen. Erhard is gedurende de 14 jaar dat hij der Bondskanselier Adenauer mi nister van Economische Zaken was, geweldig populair geworden. Hij had het vertrouwen van zowel Adenauer als van vooruitstrevende industriëlen. Willy Brandt, een nationale en in ternationale figuur, is als burgemees ter populair geworden. De wijze waar op bij de communistische druk op West-Berlijn heeft weerstaan, heeft in brede kring bewondering gewekt. Uit een publiek opinie-onderzoek dat in juni werd gehouden blijkt dat 52 pet. van de bevolking toen Erhard als Bondskanselier prefereerde. Der tig procent gaf toen de voorkeur aan Brandt. De zg. vijf-procent-clausule in de West-Duitse kieswet belet de verde ling van de bondsdagzetels onder een groot aantal kleine partijen, waardoor destijds het aan de macht komen van de nazi's mogelijk werd. De belangrijkste factor bij de ver kiezingscampagne werd gevormd door persoonlijkheden en niet door de po litiek. In vele kringen meent men dat er tussen de Christen-democraten en Sociaal-Democraten weinig funda menteel verschil in politieke opvat ting is. Voor zover het de buiten landse en defensie-politiek betreft, is dit zeker waar. Wat de hereniging van Duitsland betreft, verschillen de socialisten maar weinig met de christen-democra ten van inzicht. De socialisten geven echter de voorkeur aan een politiek van "kleine stappen". Zij willen elke gelegenheid om vooruitgang te maken benutten. MEER DAN 400 DODEN DOOR ORKAAN BETSY Functionarissen van het Ameri kaanse Rode Kruis hebben de vrees geuit, dat de orkaan „Betsy" aan minstens 400 mensen het leven heeft gekost. De stoffelijke resten van 250 mensen, die in de omge ving van New Orleans zijn omge komen, zijn reeds geborgen. In de straten van New Orleans, waar reeds jacht werd gemaakt op krokodillen, zijn nu ook slangen gezien. De reptielen zijn door het water meegevoerd uit de omliggen de moerassen en zoeken voedsel in de puinhopen.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1