wAAlwijkse en UnGstQAAtse couRAnt Pin Nog dit jaar 10.000 ste verwacht 1 'n BRIL? VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 mv.j^u x, um .muuuv i3ÜJ 86e JAARGANG No. 71 Expansie pas na 1945 Bevolking verdubbeld Prima werkgelegenheid Geen grote industrieën Vestedelijkt Structuurplan voor 25.000 inwoners Drunens eerste burger Enkele van de 1250 sinds de oorlog gebouwde woningen -39 Tussen spoorlijn en afwateringskanaal Vier fasen Land- en tuinbouw in Elshout Veel natuurschoon Onderwijs goed Sinds de oorlog: 1250 woningen Ook voor eigen bevolking Aantrekkelijk Rioolwaterzuivering Drunens' burgervader heeft na tuurlijk ook zijn wensen. Erg reële overigens. Hij hoopt voor alles, dat Dan natuurlijk naar B. BOUWMAN Nieuwe Langstraatweg Goede verstandhouding tussen oud en nieuw De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 -|- 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contract advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Drunens' voornaamste welvaartspeiler heet «Lips „We willen er geen doekjes omwinden: de groei van Drunen" hangt samen met de groei van de N.V. Lips. Dat is de peiler van de wel vaart in onze gemeente en daarop kan Drunen zijn expansie herlei den.» Dit zegt ons burgemeester Stieger van Drunen, die ons gaarne zijn medewerking heeft toegezegd om zijn gemeente te presenteren aan de inwoners van het stadsgewest. Hij spreekt in dit verband ook van een momentopname, een foto. Maar het is een kleurenfoto geworden. In record-tijd. Want Burge meester Stieger verstaat de kunst om met enkele woorden in geu ren en kleuren een veelomvattende ontwikkeling te schetsen. En het blijft niet eens bij enkele woorden: een ononderbroken woordenvloed stort hij over ons uit met kleine en grote gegevens over „zijn' meente. ge- We komen er niet aan te pas. In de vijf kwartier, dat ons onderhoud duurt, vertelt hij alles wat er te zeggen valt. Na die vijf kwartier hebben we bijna niets meer te vra gen. We kunnen dan alleen maar onze bewondering tonen voor de wijze, waarop mr. Stieger Drunen door en door kent. We laten de voltooiing van de foto dan ook gaarne aan de burgemeester over. Opvallend is het feit, zegt hij, dat Drunen pas na de oorlog aan zijn expansie is begonnen. Tot 1945 bijvoorbeeld vertoont de loop van de bevolking hetzelfde statische deel, dat in de overige Langstraatse gemeenten wordt aan getroffen. Ter illustratie: in 1880 telde Drunen 2800 inwoners en in 1920 was dat slechts gegroeid tot 3000. In 1935, het jaar dat Elshout en een deel van Oudheusden bij Drunen werden gevoegd, werd de eigen bevolking van 3400 zielen vermeerderd met 1100 mensen. In 1945 bedroeg het inwonertal nog maar 5000. Maar dan gaat de groei in een versneld tempo: in 1953 zijn er al 6G00 inwoners, tien jaar later wordt de 9000ste begroet. Begin 1965 telde Drunen 9460 in woners en de verwachting is ge wettigd, dat nog dit jaar de 10.000- ste begroet kan worden. Anders toch zeker in het begin van 1966. In de na-oorlogse jaren is de be volking dus verdubbeld. De laatste jaren is de netto groei zelfs 500 zielen per jaar. Dat alles dankt Drunen aan de „injectie" van de N.V. Lips, die haar grote expansie pas na 1950 inzette. Deze N.V. heeft Drunen niet alleen gekozen als vestigingsplaats voor het bedrijf, maar ook voor haar medewerkers. Het bedrijf bouwde voor zijn per soneelsleden ruim 450 woningen en nog onlangs kwamen er nog 50 woningen gereed. Met deze bouw heeft de gemeen te bijzonder gunstige ervaringen en ook de andere plaatselijke indu strieën gaan over tot de bouw van woningen voor het eigen personeel. Hoewel Lips de voornaamste pei ler is van Drunens' welvaart, zij is niet de enige. Ook de gevestigde schoenindustrie breidde zich belang rijk uit en wist zich te consolideren. Er zijn verschillende schoenfabrie ken met grote faam. In de leder- warensector heeft Drunen twee be langrijke en gezonde bedrijven bin nen zijn grenzen. Nieuw voor Drunen zijn een drie tal confectie-ateliers, die vooral voor de werkgelegenheid voor meis jes van groot belang zijn. Deze ate liers vormen welkome aanvulling van het industriepatroon. Overeenkomstig de richtlijnen, die een vijftal jaren geleden zijn uitgestippeld door het E.T.I. in Tilburg, voert de gemeente geen aktief industrialisatiebeleid, de ex pansie van de bestaande bedrijven verzekert de werkgelegenheid vol doende. Momenteel heeft Drunen een groot inkomend pendelsaldo (18,7%). De vraag of Drunen nog andere grote industrieën zal aantrekken moet dus ontkennend worden be antwoord. Met een bedrijf als Lips is dat overigens wel duidelijk. Dat heeft momenteel 25 ha. industrie terrein in gebruik en het bedrijf heeft nog eens 75 ha. aangekocht of bijna aangekocht. In de vierhoek tussen Badhuisstraat, Spoorlijn, Ka- steeldreef en Bosscheweg heeft Lips derhalve straks een industrie terrein van 100 ha. Verwacht kan worden, dat de expansie van dit bedrijf, dat ook vele andere produkten dan scheeps schroeven produceert, zich zal door zetten. Het bedrijf heeft een over heersende positie en het gemeente bestuur zal zijn beleid daarop moeten afstemmen. Wel zijn er in de uitbreidingsplannen terreinen bestemd voor „schone" industrieën. In het plan Vennen-Zuid is zo'n industrieterrein voorzien aan de Torenstraat. Het zal hoofdzakelijk benut worden voor verplaatsing van bestaande bedrijven. Een markant voorbeeld van de ontwikkeling van de gemeente vin den we ook in de typologie naar urbanisatiegraad, zoals die door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt gehanteerd. In 1947 was Drunen nog 'n agra rische gemeente met 37,8% van de onafhankelijk van de beroepsbevol king werkzaam in de agrarische sector. Dat was in I960' teruggelo pen tot' 16,4% en momenteel kan worden aangenomen, dat dit per centage 12 bedraagt. Het C.B.S. bestempelde Drunen in 1947 als A. 3 gemeente en in 1956 als A 4. In 1960 gold Drunen echter al als een B. 2 gemeente met een verstedelijkt patroon met een hoofdkern van meer dan 5000 in woners. Omgekeerd liggen de cijfers na tuurlijk voor de industrieële be- rcepsbevoelking: in 1947 was nog maar 41,7% werkzaam in de indu strie, in 1960 echter 60,1% en thans 64%. In de industriesector toont Drunen hetzelfde beeld als de rest van Midden-Brabant: betrekkelijk weinig mensen vinden er hun em plooi: 20,5% in 1947: 23,5% in 1960 en 24% thans. De enorme expansie van de ge meente heeft natuurlijk zijn conse quenties gehad voor het uiterlijke aanzien. Het oorspronkelijke be bouwingspatroon van Drunen toont hetzelfde beeld, dat elders in de Langstraat wordt aangetroffen: een langgerekte lint-bebouwing. Ten noorden van deze lint-bebouwing heeft zich reeds eerder rond het ge meentehuis 'n centrum ontwikkeld. Thans heeft het gemeentebestuur voor het gehele gebied een struc tuurplan ontworpen. Dat voorziet van een aantal uitbreidingsplannen in onderdelen in onderscheidene woon-, werk-, en recreatiegebieden. Het gebied ten noorden van de spoorlijn (Elshout) heeft een ty pisch agrarisch karakter, dat nog geaccentueerd is door de ruilver kaveling. Het structuurplan concentreert zich op dat deel van de gemeente, dat ligt tussen spoorlijn en afwate ringskanaal. Tussen spoorlijn en Grotestraat heeft zich inmiddels 'n groot centrum ontwikkeld. Dat is de eerste fase van het structuur plan. Ten oosten van de Stations straat komt daar zelfs een nieuwe parochiekerk (van pastoor Meeu- wissen, die zich thans nog met 'n noodkerk moet behelpen) en een winkelcentrum. Ten Zuiden van de Grotestraat liggen de uitbreidingsplannen Ven nen-Oost en Vennen-West, van el kaar gescheiden door de Toren- straat. Dit zijn resp. de tweede en derde fase van het structuurplan. Wanneer die zijn voltooit komt er een vierde fase, die ten oosten van het huidige centrum tot aan de Badhuisstraat en ten Oosten van hel plan Vennen-Oost, alsmede aan de westelijke grens van de ge meente nog in bebouwingen voor ziet. Wanneer deze fasen voltooid zijn, kunnen er in dit nieuwe centrum van Drunen 24600 mensen wonen in 6575 woningen. De eerste fase (die bijna voltooid is) omvat 101 ha. grond en krijgt 2300 woningen voor 9200 inwoners, de tweede fase: (Vennen-Oost) omvat 59 ha.,1475 woningen voor 5300 inwoners: de derde fase is even groot en de vier de tenslotte omvat 53 ha., waarop 1325 woningen worden gebouwd voor 4800 inwoners. Het land- en tuinbouwgebied krijgt zijn zwaartepunt in Elshout, waar de streekveiling met een om zet van vijf miljoen gulden, 1% miljoen gulden uit de eigen plaats verwerkt. Ook in de toekomst zal de land en tuinbouw een belangrijke bron van inkomsten betekenen. Het ge meentebestuur juicht de aanwezig heid van vitale tuinbouwbedrijven van harte toe. Ook in de zuid-oost hoek en de zuid-west-hoek van de gemeente is nog ruimte gelaten voor landbouwbedrijven. Ten oosten van de Badhuisstraat is het 100 ha. grote industrieterrein van Lips gelegen. Kleinere indu strieterreinen liggen in de bebouw de kom. Als zuidelijke grens van 't woon gebied geldt het Afwateringskanaal. Aan de andere kant daarvan ligt 1/3 van het grondgebied van de gemeente, dat als een van de mooi ste natuurgebieden van ons land bekend staat. „Onze gemeente", zegt burgem. Stieger, „is begiftigd met veel na tuurschoon. Dat schept verplichtin gen". Hij wijst er dan op, dat in 1955 het kampeercentrum De Klin- kaert in het leven werd geroepen. Dat w.as een belangrijke stap, die nog jaarlijks zijn gevolgen heeft. Steeds opnieuw moeten daarin gro te investeringen worden gedaan, wil het kampeercentrum aan de steeds hoger gestelde eisen blijven vol doen. Ook de ontsluiting van 't mooie gebied van de Drunense Duinen mag in het belang van het toerisme niet vergeten worden. Zo komen er in het najaar ver- De onderwijssituatie in Drunen is goed. Er zijn vijf lagere scholen: vier in Drunen en één in Elshout. Die laatste school wordt binnenkort gebouwd en aan de moderne eisen aangepast. Het is een gemengde school. Van de scholen in Drunen zelf zijn er drie katholiek en één protestant: de Albert Schweizer- school. In september is men aan de ULO gestart met het derde jaar. De school telt thans 190 leerlingen, die tijdelijk in semi-permanente lokalen onderwijs ontvangen. Inmiddels is een urgentieverklaring binnen voor een 10-klassige school met gymzaal. Zowel de huishoudschool (waarin ook de Mater Amabilisschool is on dergebracht) als de levensschool, beschikken over nieuwe gebouwen. Voorlopig is Drunen tevreden met de situatie op onderwijsgebied, te meer daar Den Bosch en Waalwijk gemakkelijk bereikbaar zijn. Burge meester Stiegers spreekt in dit ver band een woord, dat vele bestuur ders voorgehouden zou moeten wor den: „Het gaat er niet om alles zélf te hebben, maar van belang is, of het bereikbaar is voor je mensen". Een van de grote problemen van Drunen is sinds de oorlog de volks huisvesting geweest. Drunen mag, wat dat betreft, niet klagen. In 1961 werden 150 woningen ge bouwd, in 1962: 200, in 1963: 140 en in 1964: 120. De verwachting voor 1965 is, dat er 200 woningen gereed zullen komen. Sinds 1945 is de to tale woningvoorraad toegenomen met 1250, waarvan 420 woningwet woningen en 830 particuliere wo ningen. De Rijksgoedkeuring is bin nen voor de bouw van de eerste van vijf flats, die gesitueerd zijn langs de spoorlijn, ten oosten van de Stationsstraat. Elke flat omvat 20 woningen, die over vijf woonla gen zijn verdeeld. Bovendien is er een sousterrain, waarin 4 garages, tevens berging, en 16 bergingen zul len komen. Buiten is dan nog plaats voor 6 10 garageboxen en de no dige parkeerruimte voor bewoners en bezoekers. De flats zullen wor den voorzien van centrale verwar ming, lift en centraal antennesys teem. De woningen bevatten per verdieping: centrale toegangshal waarop een speelruimte voor de kinderen, woonkamer, keuken, hal, w.c., douche, 3 slaapkamers en te vens voor elke woning een balcon van 1.50 m. diep en 12 m. breed. Het fraaie Drunense zwembad schillende rijwielpaden bij en wel in westelijke richting om een ver binding met De Efteling in Kaats heuvel tot stand te brengen. Van groot belang acht burgemees ter Stieger het preventief toezicht i.v.m. de bescherming van het na tuurgebied, vooral om ongewenste toestanden bij het kamperen tegen te gaan. Eveneens is de verkaveling van het natuurgebied een zaak die de grootste aandacht vraagt. Sinds kort bestaat er een inten sief contact tussen de burgemeesters van de gemeenten, die belang heb ben bij een goede gang van zaken in het omvangrijke recreatiegebied van de Loonse en Drunense Duinen. Het zijn de gemeenten Loon op Zand, Udenhout, Helvoirt en Dru nen. Dat contact beoogt maatregelen i.v.m. de bescherming van 't natuur gebied en overleg met de Provin ciale Planologische Dienst omtrent de voorzieningen, die ten behoeve van de recreatie getroffen moeten worden. „Het zou onzin zijn om el kaar vliegen af te vangen", zegt burgemeester Stieger. Dit alles zijn zaken die voor het toerisme van belang zijn. Maar het gemeentebestuur heeft ook het be lang van de eigen bevolking niet verwaarloosd. Het prachtige zwem bad dient tevens de actieve recrea tie van de Drunenaren, terwijl het riante sportpark ook veel betekent voor de actieve en passieve recrea tie. Burgemeester Stieger vindt Dru nen een aantrekkelijke gemeente. „Vijf jaar geleden ben ik met veel verwachtingen hier aan mijn werk begonnen. Ik ben gekomen op een moment dat de ontwikkeling in vol le gang was. Juist omdat we met veel veranderingen geconfronteerd worden, blijft het werk boeiend". De financiën van de gemeente zijn gelukkig gezond. Daardoor kon veel gedaan worden: sportpark, zwem bad, subsidies voor het jeugdwerk, dat bijzonder goed draait. Er is een prima straatverlichting gerealiseerd en riolering werd aangelegd. Kort om, de service voor de inwoners kon worden verhoogd. Bnimodeüen 1965 Brillenspeciaalzaak v/h J. Tausch enorme keuze prettig te kopen grote service snel klaar Waalwijk, Grotestraat 231 Oisterwijk, Dorpstraat 15 de groei van zijn gemeente op een gezonde wijze zal voortgaan. Daar voor moeten de bouwcontingenten blijven stromen (en dat doen ze!) en het verzorgingsniveau op peil worden gehouden. De burgemeester heeft maar één werkelijke zorg en dat is: de rioolwaterzuivering. Het rioolwater wordt nu nog ge loosd op vloeivelden, maar daarvan raakt de capaciteit uitgeput. Er zal dus een nieuwe zuiveringsinstalla tie moeten komen. Nu is de finan ciering daarvan niet zo'n probleem, wanneer het project door enkele gemeenten gezamenlijk of door een waterschap tot stand wordt ge bracht. Het Rijk neemt dan een be langrijk deel van de investeringen over. Drunen kan echter met geen der nabuurgemeenten tot zo'n sa menwerking komen, omdat die reeds over eigen voorzieningen be schikken. Burgemeester Stieger heeft echter goede hoop, dat hier voor niettemin een oplossing zal worden gevonden. De voltooiing van de riolering in de oude kom (Eindstraat en Kleine straat) kan pas ter hand worden genomen als het doorgaande ver keer over de nieuwe Langstraatweg geleid kan worden. Bij de Badhuisstraat die iets naar het westen moet worden ver legd zal Drunen met de nieuwe weg een verbinding krijgen zowel in oostelijke als in westelijke rich ting. Voor dat laatste en voor het lokale verkeer met Elshout en Heusden zal een viaduct over de nieuwe weg worden gebouwd. Een soortgelijke situatie zal in het wes ten ontstaan bij het viaduct bij de Molen, terwijl een derde verbin ding met Elshout tot stand gebracht wordt via een viaduct in het ver lengde van de Stationsstraat. Zo komt burgemeester Stieger aan het einde van zijn relaas, dat ons al die tijd heeft geboeid als 'n goede ducumentaire. Dan pas krij gen we kans een vraag te stellen, de enige die de burgemeester niet bij voorbaat heeft ondervangen: „Wat vindt U van de mensen in Drunen, burgemeester En zon der aarzelen zegt hij dan, dat de Drunenaren prettige Brabantse mensen zijn. Door de vestiging van vele jonge gezinnen, heeft de sa menleving een weldadig aandoende spirit. De mensen van het oude Drunen en de nieuw binnengeko- menen verstaan elkaar prima. Er is geen enkele rivaliteit. De integratie verloopt uitstekend, hetgeen blijkt uit de gezamenlijke activiteiten in tal van verenigingen. „De nieuwe Drunenaren zetten zich prachtig in voor uhn nieuwe woonplaats", zo besluit de burgemeester. Wij begrijpen hierna heel goed, dat mr. Stieger met veel genoegen en jeugdig enthousiasme zijn werk als eerste burger van Drunen ver richt. De nieuwe Huishoudschool

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5