Jampe Tachtig jaar „De Postduif' I1W l! F I li Sm id je Verholen en de strijd tegen Mars DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 OKT. 1965 Damesmode Tilburg DOKTER JANE J 4 regeringsgezinde Indonesische leger te scharen, aldus de generaal, die hiermee een beroep deed op de geest van kameraadschap teneinde bloed vergieten te voorkomen. Kort daarna deed brigade-generaal Soetjipto, hoofd van de afdeling West-Irian- zaken van het ministerie van buiten landse zaken en zelf een vooraan staand Islamiet, een dringend beroep op zijn geloofsgenoten in Midden- Java om het wettige gezag in Dja karta te steunen en de aktie van Oen- toeng de rug toe te keren. Beide op roepen via radio Djakarta wekten bij sommige waarnemers de indruk, dat er op Midden-Java strijd geleverd zou worden als de linksgeoriënteerde troepen daar het been stijf wensten te houden. Ver na middernacht, om half twee in de ochtend van zondag, sprak pre sident Soekarno het verlossende woord, waarop zijn landgenoten lan ger dan twee dagen hadden gewacht. Via radio Djakarta, dat opnieuw na middernacht in de lucht was geble ven, zei hij "ik verkeer in goede ge zondheid en heb het leiderschap van de staat, de regering en de revolutie in handen". Soekarno zei dat hij alle leiders van de strijdmachten bijeen had geroepen "om het vraagstuk van de zogenaamde dertig september be weging op te lossen". De mogelijk heid van een gewapend treffen, zo zei het staatshoofd, moest zoveel moge lijk vermeden worden om een gun stige gespreksfeer te scheppen. Het volk diende zich kalm te houden en het kabinet moest voortgaan met het uitvoeren van de dagelijkse werk zaamheden. Soekarno zei het opper bevel van de strijdkrachten in eigen hand te hebben. Hij voegde er aan toe, dat hij generaal-majoor Soehar- to, bevelhebber van de strategische leger commando, opdracht had gege ven de vrede en rust te herstellen. "Laat ons doorgaan met de op bouw van de nationale eenheid. La ten we de geest van het anti-kolonia- lisme en anti-imperialisme levendig houden. Allah zij met ons", zo besloot de president zijn met vermoeide stem uitgesproken radioboodschap. Later kwam Soekarno nog een keer voor de radio. De radioboodschap maakte voor lopig een einde aan de vrees van ve len, dat er toch nog ernstig met een gewapend treffen rekening moest worden gehouden. Soekamo's rede werd voorafgegaan en gevolgd door het spelen van het volkslied "Indone sia Raya". Direct daarop - eveneens in de vroege ochtend van zondag - zond radio Djakarta een verklaring uit van luchtmachtminister Omar Dhani. De vice-maarschalk had deze verklaring opgesteld op de vliegbasis Halim Berdanakusumah en de om roeper annonceerde de boodschap als "een correctie op Omar Dhani's dag order van één oktober" (waarin hij zich achter de "dertig september be weging" had geschaard). Nu heette het, dat de luchtmacht part noch deel had gehad in de beweging van luite nant kolonel Oentung en dat dit on derdeel van de strijdkrachten akkoord ging met "elke zuivering binnen de organen van de revolutie", zulks in overeenstemming met de directieven van president Soekarno. Tevens ver klaarde Dhani dat zijn luchtmacht "zich niet wil bemoeien met de inter ne zaken van andere onderdelen van de gewapende macht". Tenslotte ver klaarde de vice-maarschalk dat de luchtmacht "in het geheel geen weet had van het bestaan van de revolu tionaire raad en de samenstelling daarvan". Oentung en zijn troepen zijn zater dag voor het laatst gesignaleerd op weg naar het dorpje Pekasi, ongeveer vijf kilometer ten zuidoosten van Djakarta. Algemeen wordt aangeno men, dat hij spoedig gevangen zal worden genomen; op steun van de plaatselijke bevolking - die sterk Is lamitisch is - behoeft hij in elk ge val niet te rekenen. De luitenant kolo nel, die zich drie jaar geleden als pa rachutist bij de Indonesische ge- vechtsaktie in West-Irian heeft on derscheiden (een aktie die geleid werd door generaal majoor Soeharto), wordt gekenschetst als een in mate riële zin uiterst onkreukbare figuur, die zich echter snel voor een kar retje laat spannen om andermans ka stanjes uit het vuur te halen. Oentung zou vorige week in Un- gara, een middenjavaans dorpje in de buurt van Salatiga, met figuren van de P.K.I., (de indonesische commu nistische partij), en andere uiterst linkse elementen details van de staatgreep hebben besproken. Vol gens kringen die in nauw kontakt staan met de intelligence van het le ger, zou het de bedoeling van de P.K.I. zijn geweest om door middel van deze coup haar strategie te ver wezenlijken. Alle vooraanstaande ge neraals moesten vermoord, waarna pki voorzitter Dipa Woesantara Aidit bij president Soekarno de garantie zou afdwingen dat de samenstelling van het huidige kabinet grondig zou wor den herzien in overeenstemming met Aidits eisen. Momenteel hebben slechts twee communistische kop stukken zitting in het honderd leden tellende kabinet. Naar in westerse diplomatieke krin- een verluidt, zouden vliegtuigen de afgelopen weken uit communistisch China afkomstige wapens boven Mid den- en Oost Java hebben afgewor pen op nachtelijke missie ter bewa pening van linkse elementen. De communistische partij dringt reeds vele maanden aan op bewapening van wat president Soekarno "de steunpi laren van de revolutie" noemt, name lijk de boeren en de arbeiders. De communistische vraag naar wapens wordt gemotiveerd door het verlan gen om mee te helpen aan het "ver pletteren van Maleisië", maar vrij al gemeen wordt in deze kringen aange nomen, dat de communisten zich wil len bewapenen ter voorbereiding op een later grootscheeps treffen met 't Indonesische leger, dat nog steeds 'n goed tegenwicht vormt op de toene mende druk van links om het land on voorwaardelijk een Peking-koers te doen varen. Volgens inlichtingen uit andere bron zouden uit China afkomstige wapens reeds verdeeld zijn onder een aantal van de ruim anderhalf miljoen in Indonesië woonachtige chinezen, van wie het overgrote deel een Pe- king-paspoort heeft. De wapens zou den zijn vervoerd door vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht, die zich de laatste maanden rondom Djokjakarta op Midden-Java en Ma- dioen op Oost-Java heeft geconcen treerd. De resolute houding van generaal- majoor Soeharto heeft de P.K.I. thans voor de tweede maal parten ge speeld. Ook bij de mislukte Madioen opstand rekenden zij op de steun van deze legercommandant, die evenals nu op het voor hen kritieke moment uit bleef. Luitenant-kolonel Oentoenk zou zijn vroegere meerdere ((ten tijde van de West-Irian-aktie) aan de voor avond van zijn mislukte staatsgreep hebben aangeboden, de leiding ervan in handen te nemen. Volgens oncon troleerbare berichten zou Soeharto Oentoeng in onomwonden taal te ver staan hebben gegeven, dat de luite nant-kolonel in geen geval op zijn steun behoefde te rekenen. Op de achtaergrond van dit alles speelt een diep konflikt tussen presi dent Soekarno en Dipo Aidit, de 43- jarige leider van de P.K.I.de groot ste communistische partij buiten het Chinees-Russisch blok. Het staats hoofd wenst een vernieuwing van het kabinet niet gebonden te zien aan de getalsverhoudingen van partijen, maar louter aan de capaciteit van de be trokken personen. Aidit stuurt scherp aan op een "na- sakomisering" van het kabinet, ten einde de invloed van zijn partij dras tisch uit te breiden. "Nasakom" is de indonesische term voor de door president Soekar no gepropageerde samenwerking tus sen nationalistische, godsdienstige en communistische groeperingen. Als de staatsgreep was gelukt en het leger van zijn leiders was beroofd, had Ai dit, zo wordt gezegd, vrij spel gekre gen om zijn zin eindelijk door te drij ven. Waarnemers in Djakarta meen den, dat de P.K.I. ftiet zonder kleer scheuren uit het huidige konflikt zal komen. Heuvelstraat H - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES ZAKDOEKJES VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. De Waalwijkse postduivenvereni ging "De Postduif" gaat binnenkort haar 80-jarig bestaan vieren. De ver eniging, aangesloten bij de landelijke bond, werd 15 febr. 1886 opgericht. Tijdens de laatste algemene ledenver gadering werd besloten dit 16e lus trum feestelijk te herdenken. Daartoe werd uit de leden een speciale com missie gekozen, waarvan de heer Th. Duivenkam het voorzitterschap be kleedt en de heer C. van Bijnen een voorname functie heeft als penning meester. Bij hem zullen nl. de reve nuen terecht moet komen van de ver schillende acties die het comité voor nemens is te gaan ondernemen om een klein kapitaaltje bijeen te brengen teneinde voor de ca. 120 leden een behoorlijk feestje op touw te zetten. Enige van deze akties bestaan o.m. uit een toto met toestemming van de gemeente en een speldjesaktie. De voorzitter van "De Postduif" was er zeer mee ingenomen, dat nagenoeg alle leden graag hun medewerking hebben toegezegd om de viering van deze gedenkwaardige mijlpaal goed te doen slagen. Dat de vereniging vooral in de naoorlogse jaren een gezonde groei heeft doorgemaakt moge blijken uit de verdubbeling van het ledental sinds 1945, toen met 65 leden op nieuw werd gestart.- Het oudste lid van De Postduif is de thans 85-jarige heer Frans Schoemans sr, die 5 jaar geleden reeds zijn gouden lidmaat schap van de postduivenvereniging heeft gevierd. In de loop der jaren heeft "De Postduif" zich ook op sociaal terrein menigmaal verdienstelijk gemaakt, o.m. met de speciale wedvluchten ten bate van de Klokkenberg, de kanker bestrijding, de gezinszorg en de blin denzorg. Het volgens jaar zal zo mo gelijk een speciale jubileumvlucht worden georganiseerd. Bij dit jubileum heeft De Postduif nog wel een extra wens, n.L, dat van overheidswege meer soepelheid zal worden betracht voor toestemming van de duivensport in de nieuwe bouwwijken. Er blijken reeds gemeen tebesturen te zijn, die voorzieningen treffen, zo werd ons vezekerd. De Postduif zal in het clubhuis op zaterdag 19 februari a.s. een recep tie houden, terwijl de feestavond voor de leden is gepland op 25 fe bruari of 4 maart a.s. EINDHOVENAAR VERDUISTERT RUIM 85.000 De Eindhovense politie heeft de 56-jarige J. van C. aangehouden, die ervan verdacht wordt zich van 1957 tot aan het begin van dit jaar te hebben schuldig gemaakt aan oplichting, verduistering en fles sentrekkerij. Ongeveer 20 jaar lang is de man vertegenwoordiger geweest van 'n Utrechtse spaarkas voor kerkelijke leningen in het gebied van Eind hoven en omgeving. In dit gebied zijn de slachtoffers van zijn prak tijken dan ook hoofdzakelijk te vinden. Volgens de politie, is het juiste bedrag dat de man zich wist toe te eigenen, nog niet bij benadering te bepalen. Tot dusverre staat even wel vast, dat het minstens 85.G00,- bedraagt. De man is begonnen met bedra gen, die op de spaarbrieven werden betaald, in eigen zak te steken. Moest hij daarop uitkeringen doen, dan kon hij deze fourneren uit de verduisterde bedragen. Ongeveer een jaar geleden moest hij een be drag van 10.000,uitbetalen en dat lukte niet meer. Er werd een klacht bij de directie van de spaar kas ingediend en deze ontsloeg de vertegenwoordiger. Geleidelijk kwa men daarop meer klachten binnen en zo kwam de ware stand van za ken aan het licht. NIEUWE BUSSEN B.B.A. De BBA krijgt 48 nieuwe Volvo- bussen, die in de komende maanden zullen worden ingeschakeld op ver schillende interlokale lijndiensten in Brabant. De bussen zijn bijna 12 me ter lang en bieden plaats aan 95 per sonen, van wie er overigens maar 43 kunnen zitten. De eerste bus van de nieuwe serie totale kosten 3,6 mil joen gulden is deze week op de weg gekomen. De bussen zijn erg comfortabel. Ze zijn nagenoeg geruisvrij; de zitplaat sen zijn met leer bekleed en de ver warming is bijzonder behaaglijk. Door tal van technische snufjes krijgt de chauffeur het minder druk, waardoor hij meer service kan verlenen aan het publiek. De nieuwe bussen zijn ook veiliger dan de huidige, omdat ze remmen hebben op voor- en achteras. De maximale snelheid van de uit Zweden afkomstige autobussen be draagt 89 km per uur. Mijnheer de redacteur: Wekelijks, zo niet dagelijks ge beuren er op de hoek Hilsestraat- Huijgenstraat te Kaatsheuvel ver keersongelukken, welke soms per soonlijke en dikwijls grote materi ele schade veroorzaken. Dit punt is zo onoverzichtelijk dat het geldt als het gevaarlijkste kruispunt van Kaatsheuvel. Dit ondervinden hon derden weggebruikers per week, en sommige zelfs aan de lijve. Het drukke verkeer daar ter plaatse maakt een oproep tot voorzichtig heid noodzakelijk. Een oproep aan de weggebruikers tot voorzichtig heid en een oproep aan de betrok ken instanties om een ruimer zicht te bewerkstelligen en ene verkeers technisch ingrijpen te bespoedigen. Het voorkomt grote, onnodige ma teriële schade, en wat meer zij mo gelijk mensenlevens en verdriet dat niet met geld is te betalen. Met dank voor' Uw medewerking en plaatsing, een gedupeerde weggebruiker. 56. „Zeg ehmakker," riep smid- je Verholen uit. Je wilt me toch niet wijsmaken, dat ik in dit vun zige hol moet slapen?" „Waarom zou jij daar niet sla pen, Kneek?" vroeg de zwaarmoe dige kwiebus verbaasd. „Je hebt er toch altijd geslapen niet? Is het dan nou ineens niet goed meer, nou Mars een beetje vriendelijk voor je is geweest? Kijk liever eens naar mij. Heb ik soms een goed bed en is er soms ooit iemand vriendelijk tegen mij?" „Oei. daar heb ik een fout gemaakt!" dacht de smid bij zich zelf. Hij maakte echter dat foutje FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Adeline McElfresh JfW tT- T*': b nf» ^Éf^TrW 13. „Ik heb dokter Mac gezegd dat ik misschien helemaal niet terug kom". „Ja, ja, dat heb ik ook gehoord". Verstrooid trok Jane een strootje uit de ijsbus en begon het om haar vinger te winden. Dokter Mac zou de oude dokter dan ook wel over Lance hebben verteld, veronder stelde ze, en dan zou ook de oude dokter het wel weer aan meneer Bates hebben gezegd, en die zou Bill Verrast over het feit dat ze zich bekommerde over de opinie van Bill Latham, bedwong Jane verder opkomende gedachten. Ze was trouwens niet van plan haar verstand nog eens door haar ge voel te laten overheersen. Met komische plechtigheid sprak dokter Johnson verder. „Deze stun telige aanloop van mij, Janie, moest alleen dienen om tot de hoofdzaak te komen. Ik wou name lijk vragen of je mijn praktijk een paar maanden voor me wou waar- nerrten. Ik heb geen dag meer vrij gehad sinds mijn Ed" die zin maakte hij niet af, alleen voegde hij er nog aan toe, „en verdraaid weinig vóór die tijd". Een ogenblik kon Jane geen woord uitbrengen; haar keel zat dicht en ze moest slikken voor ze er klein- ejes kon uitbrengen: „Ik zou het eig prettig vinden, dokter Ed". De oude doker had haar gevraagd voor zijn patiënten te zorgen! Hij ver trouwde haar - haar, Janie, uit de arbeiderswijk bij de dozenfabriek... „Fijn! Ed - „Heb ik je niet gezegd dat ze 't doen zou?" viel meneer Bates hem vol vreugde in de rede. Met een knik sprak de oude dokter snel verder. "Volgens mij is er dan geen enkele moeilijkheid. Gelukkig dat je in Central City bent afgestu deerd, en niet in New York of in een andere staat. Dan had je hier niet eens praktijk mogen uitoefenen". Hij wreef zich enthousiast in de oude, magere handen. „Jongens, wat een vis zal ik in die twee maanden verschalken! Wanneer kun je een paar keer met me meerijden, Janie, om wat te wennen aan een paar las tige patiënten?" „Tjt..." Jane was van haar stuk gebracht door het plotselinge van dit prachtige aanbod. Ze kon niet zo di rect wennen aan de gedachte als dok ter te moeten optreden tegenover men sen voor wie ze twaalf-uurtjes en ba nanen-coupes had klaargemaakt. Meneer Bates kwam haar te hulp. „Hoor eens Ed, ze zou nu eerst een paar recepten voor mij wegbrengen. Patiënten van jou, dokter". „Oma Mason?" De apotheker knikte. „En die jon gen van Peters". De dokter begon te grinniken. „Dan ziet ze meteen de lastigsten van allemaal. Melvina Mason. En Myrtle Peters kan je de oren van je hoofd kletsen, kind. Die moet je een beetje in toom houden". Hij gleed van de kruk af. „Kom even bij me, als je terug bent". Dat beloofde Jane en een paar mi nuten later sloeg ze de weg langs de rivier in, die naar de eenzame boeren woning van oma Mason liep. Het net jes ingepakte doosje met pillen voor de oude vrouw en het iets grotere pakje met een hoestdrank voor de jongen van Peters lagen naast haar op de bank. Ze stak even een hand uit om er voor te zorgen dat ze niet kon den vallen. Wat zou Lance hier wel van zeg gen? De gedachte gleed vluchtig door haar heen. Dr. Jane Langford die als boodschappen-„jongen" op trad voor de recepten van een ander! Dat antwoord kon ze wel raden! weer goed door te zeggen: „Ja kijk 'es eh makker! Mars heeft me namelijk op grond van mijn buiten gewone diensten bevorderd tot op- perkorporaal der derde klasse, zie je!" En tegelijk dat de smid dat zei, liet hij de bloedrode korporaalstre- pen zien, die de zwaarmoedige kwiebus tot verbaasde extase brachten. „Ja dat is dan een moeilijk geval," zei deze. „Opperkorporaals van de derde klasse hoeven niet in de slaapzaal te slapen. Die krijgen een eigen kamer. Het vervelende is echter, dat er eerst een kamer in orde gemaakt moet worden." Maar wat zou hij van het verzoek van dr. Johnson zeggen? Dat kon ze zich trouwens ook wel indenken en t beviel haar al evenmin. De weg speelde krijgertje met de rivier, dezelfde rivier die een drie honderd kilometer verder langs de Ark stroomde... Hoe vaak zou Lance daar met Leila heen zijn geweest? Hoe vaak zou Leila bij een wandeling over het maanovergoten dek, in zijn armen hebben gelegen? Zoals zij die avond toen ze nog intern was en Lance be loofd had dokter Mac te vragen, haar in zijn staf op te nemen? Ze was blij toen ze de rivier de rug toe kon keren om de bochtige weg in te slaan die door de bossen erlangs liep, en waar al duidelijke tekenen van het voorjaar te zien wa ren. Een blauwe Vlaamse gaai vloog voor de auto langs en ging op een tak wat verderop zitten; zijn schor gekras klonk als een serie scheld woorden, die hij haar in zijn kwaad heid naar het hoofd wierp; even later zag ze de roodbruine katjes van ha zelaar en els zachtjes in de wind heen en weer bungelen en eens viel haar blik in het voorbijrijden op de rode takken van een wilde kornoelje. Ze was vergeten dat april zo prachtig kon zijn. Het kleine boerenhuis waar oma Mason helemaal alleen woonde, stond „Nou, dan zal ik voor deze ene nacht nog in mijn oude bed gaan slapen." zei de smid, die onder ons gezegd doodmoe was. „Maar dan reken ik er op, hé, dat mijn eigen kamer morgen in orde is!" „Tot Uw orders, korporaal," zei de zwaarmoedige kwiebus, die eerst netjes salueerde en toen schuife lend verdween. De smid zocht nu zijn weg naar zijn eigen bed, of liever gezegd, dat van soldaat Kne- kelbleker. Hij deed dat bij 't wal mende licht van enkele vetkaarsen, waarmee de slaapkamer min of meer verlicht werd. Het waren al le maal van die muffe, dubbele soldatenkribben die daar stonden. op de top van een heuvel met uitzicht op de rivier. Om er te komen moest Jane de weg verlaten en bijna een kilometer langs een smal, modderig pad rijden, vol wagensporen en kui len en waar van beide zijden het kreu pelhout en de al groen getinte braam struiken overheen staken. Een stuk of zes oude kippen in de voortuin begonnen bij de nadering van 'n vreemde heftig kakelend rond te fladderen, maar in huis bleef alles stil. Jane nam het kleinste pak je van de zitting naast haar en ging de auto uit. Met opzet liet ze het por tier met een harde slag dichtvallen, maar er was nergens geen beweging te bespeuren. Het gaf haar een onbe haaglijk gevoel maar ze weet dit aan de eenzaamheid. In anwoord op haar kloppen klonk er een gedempt „binnen" en toen Ja ne de deur open deed, stond ze in een donkere, koude kamer. „Ik kom de pillen van de apotheek brengen", zei ze tegen het duister; „Nou, breng die dan maar hier". De schrille stem, vol van een on duldbare pijn kwam uit een hoek van de kleine kamer. Op het geluid af gaande kwam Jane bij het bed. De vrouw was oud en mager en had hoge koorts. Automatisch gingen Jane's vingers naar haar pols. Snel, veel te snel, en onregelmatig. In die bedden sliep je boven elkaar en een strozak met een morsig kus sen en 'n ruwe paardedeken vorm den 't enige beddengoed. Er was nog maar één onbeslapen bed en dat zou dus wel van soldaat Kne- kelbleker zijn. Vliegen en muggen zoemden overal rond en het was verschrikkelijk benauwd in de on frisse slaapzaal. Met de moed der wanhoop begaf de smid zich naar bed en hij dacht bij zichzelf: „Ik zou er ik weet niet wat voor over hebben, als ik me nu via de radio- ring met de stad Marsak in ver binding kon stellen...." „Wie ben jij?", hijgde juffrouw Mason vol achterdocht. Maar zonder op antwoord te wachten ging ze ver der „Ik heb afschuwelijke pijn in m'n borst." Longontsteking was het eerste wat Jane door 't hoofd schoot. En ik heb alleen maar pillen voor verkoudheid meegebracht... Maar nee, het was n sulfa-peniciline preparaat dat ze al eerder met succes gebruikt had. Ze hielp de oude vrouw bij het in nemen van de vereiste dosis en legde haar daarna weer zo gemakkelijk mo gelijk neer. Ondertussen wou ze dat ze haar tas had die op haar kamer bij de Batesen stond. Haastig reed ze de paar kilometer naar de dichtsbijzijnde telefoon. De oude dokter was weg voor een visite. „Wilt u dan dominee Latham voor me bellen?" vroeg ze de telefoniste. „Maar zo gauw mogelijk alstublieft Oh, schiet op, schiet op! verzucht te ze tegen het Iang-hoomige instru ment aan de muur van de boerderij waar ze was. Toen hoorde ze de kalme, gerust stellende stem van Bill. „Clara Mae zei dat er vast iets bijzonders aan de hand was, Jane. Wat is er?" Clara Mae Oley was de telefoonjuffrouw en tegelijk een soort onofficiële secreta resse van het hele dorp. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2