wAalwijkse en LanqstRAAtse couraiu MICRO-SHOW IN DE EFTELING LEER ERG IN TREK 125 jaar Doveninstituut te St. Michielsgestel WASPIK Z.H. de Paus naar New York en de Verenigde Staten Daarom duurder Met Prinses Margriet BENELUX SCHOENENBEURS TE BRUSSEL Voor jongeren werken Halve dagen VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 -XV.o uiviudlr 130D 86e JAARGANG No. 77 De rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5ct.inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" op de voet Micro-show wordt gehouden op 't terrein van de Efteling te Kaats heuvel van dinsdag 23 november 1965 (opening 11 uur) tot en met zaterdag 27 november 1965. Ope ningstijden van 10 tot 18 uur behal ve vrijdagavond, dan sluiting om 22 uur. Totale oppervlakte wordt ca. 2000 vierkante meter, bestaande uit se- mipermanente (verplaatsbare) ten toonstellingshallen. De ruimte zal worden verlicht, verwarmd en o.a. van telefoon voorzien. Voor de derde maal dat Micro show wordt gehouden. In 1962 wa ren er 7 deelnemers, in 1964 17 deelnemers en nu dertig. Het is 'n show die is bedoeld voor de toele veringsbedrijven van de schoenin dustrie. Het geheel is afgestemd op het doen van prognoses voor het produktiejaar 1966. De show is ont staan uit particulier initiatief toen een bepaalde machinehandelaar al zijn machines een bij elkaar wilde zetten. Hieruit is de huidige .show gegroeid. SCHOENMODE NAJAAR-WINTER 1965 LEESTEN De bredere afgeronde leesten zullen dit najaar het modebeeld beheersen. Het meest op de voorgrond komende leesttype is een compromis tussen de Itali aanse en de Franse opvatting. Met beide opvattingen heeft 't gemeen dat het zeer comforta bel is. HAKKEN Vanzelfsprekend sluiten de hakken zich bij het bredere leesttype aan. De hakken wor den dus forser en gemakkelij ker. Het accent ligt op de hak- hoogte van 3 tot 5 cm. Er is een grote verscheidenheid in vormen, waaronder diabolo variaties, blokhakken en het achteruitstaande model. SNITTEN Het kenmerkende van de snit ten voor het komende seizoen is, dat zij de wreef accentue ren. Hetzij door hoog opgesne den typen, hetzij door een of meer banden, hetzij door ges pen of strikken. De schoenen met open hielen blijven. KLEUREN Naast Zwart zullen de voor naamste kleuren zijn: Antiloop, Bruin, Malaga, Blauw en Kavi aar als experimentele kleur. Deze kleuren zijn modeeurop- kleuren, d.w.z. dat zij in alle West-Europese landen uitge bracht zullen worden. MATERIALEN Suède zal, naast calfs- en gei tenleder, 'n vrij belangrijke rol gaan spelen. Lakleder zal zich handhaven. Daarnaast zal slang- en reptielleder worden verwerkt, veelal als garnering. LAARSJES De hoogte van de laarsjes zal variëren van even boven de en kel tot net onder de knie. De hogere laarzen vallen soepel om het been en omsluiten dit zo nauw mogelijk. Nieuw is het type met haken, welke type o.m. gedragen wordt door Brigitte Bardot in haar Mexicaanse film. Als materialen worden nappa en suède verwerkt en voor de forsere typen zeehond, veulen en andere behaarde vellen. X De officiële opening zal waar schijnlijk geschieden door burge meester L. van Erp van Loon op Zand-Kaatsheuvel. Speciale attractie is dit jaar weer de Coupe Micro die zal worden uit gereikt voor het beste model schoen (ook hier weer een prognose voor de mode van 't najaar 1966). Deel nemers kunnen zijn alle Nederland se ontwerpers en modelleurs. Zij moeten inzenden een model c.q. pullover van de door hen gedachte mode 1966. De modellen moeten in moderne fabricage te verwezelij- ken zijn. Inschrijvingsformulieren te krijgen bij W. F. Noevers, Wil lem de Zwijgerlaan 20, Kaatsheuvel, tel. 04167-2730. Voor de winnaar is beschikbaar de Coupe Micro en een geldprijs van 200.—. Tweede en derde prijs van resp. 1Ö0 en 5C" gul den plus herinneringsbeker. Deelnemende bedrijven: Schoen- machinehandel America, Nieuw- kuyk; Fa. Helt Amsterdam; A. Theunen, Dongen; A. van Helvoirt- de Nijs, Waalwijk; H. van Versteeg, Sprang-Capelle; De Linnengaren- mij, Amsterdam; Van Delft-Gragt- mans, Kaatsheuvel; WEK, Kaats heuvel; P. Schrauwers, Dongen; van Oldenbeek en Smelt, Waalwijk; Handel Chemie Futura, Kaatsheu vel; De Gelderse N.V., Waalwijk; Gebr Veltman, Den Haag; P. Smelt, Waalwijk; D. Boons, Kaatheuvel; J. Wildeman en Co., Waalwijk; C. A. Schoenmakers, Kaatsheuvel; Ge. deha, v/h Gebr. Dumoulin, Waal wijk; Adler Nederland, Drunen; I. C. Mortier N.V., Waalwijk; Joep Hoffmans, Waalwijk; Sandt Neder land, Breda; Paul Heinicke Neder land, Waalwijk; Jelineck, Kaats heuvel; J. van Beurden, Dongen; Mercatrans, Amsterdam; A. Ver vers, Kaatsheuvel; Amro Bank, Kaatsheuvel; Louis Ververs, Kaats heuvel. LOUIS AARTS WISSELT IDEEËN UIT MET ENGELAND De "Leicester Mercury" schonk aandacht aan het bezoek van de heer Louis Aarts, hakkenfabrikant te Waalwijk, aan de Hakkenfabriek Heights, terwijl zij nieuwe methoden Aarts was daarbij vergezeld van twee medewerkers, de heren H. v. d. Wiel en J. Hamers. Een foto in het En gelse blad, toont de Nederlandse be zoekers met hun gastheer John Heights, terwijlzij nieuwe methoden en materiaalbesparende ideeën bestu deren in diens fabriek. Mr. Heights was deze zomer in Waalwijk en bracht vandaar een verbeterde techniek me de voor het spuiten van plastic hak ken. De Engelse en Nederlandse col lega's hebben het plan tot verdere uit wisseling van ideeën om de efficien cy van beide bedrijven te dienen, want zij beschouwen elkaar niet als con currenten, maar willen samenwerken. Van 9 tot en met 12 oktober zal in de Eeuwfeestpaleizen in Brussel de tweede Benelux-schoenenbeurs worden gehouden. Deze schoenen- beurs wordt georganiseerd door de Nationale Groepering van schoen- en pantoffelfabrikanten van België met medewerking van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. De beurs wordt zaterdag 9 oktober officieel geopend door de heer A. D Alcantara, Minister van de Mid denstand. Er zijn 130 exposanten. Behalve Belgische fabrikanten en grossiers zullen op de beurs fabrikanten uit een zestal andere Europese landen vertegenwoordigd zijn. Zo komen er inzendingen uit Nederland, Frank rijk, Duitsland, Italië, Engeland en Spanje. Op de beurs zal ook een afdeling machines zijn. Deze is beperkt tot Belgische producenten en importeurs. Dat betekent dat er nog altijd een snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. 500-tal buitenlandse firma's via de importeurs zullen worden vertegen woordigd. De toegang tot de beurs is gratis, maar uitsluitend' voorbehouden am mensen uit de schoenenwèreld. Tijdens de beurs zal er dagelijks 1 een schoenenshow plaats vinden, waar meer dan 100 verschillende modellen zullen worden gepresenteerd. ,,Een scherpe stijging van het alge mene lederprijsniveau is onvermijde lijk", zei George Odey, President van de Internationale Looiers Organisa tie, op een vergadering van die orga nisatie te Parijs. Volgens Mr. Odey was een groot deel van de te verwachten stijging reeds gedurende de openingsdagen van de Semaine du Cuir te Parijs ge realiseerd. In de laatste jaren zijn de leerprij- zen ver achter gebleven bij de andere prijzen voor alle andere goederen en diensten. Leder is van weergaloze waarde voor de verbruikers, waar ook. Ge durende de laatste twaalf maanden heeft de toegenomen vraag een stij ging van de grondstoffenprijzen ver oorzaakt van pl.m. 30 pet. Daar deze grondstoffen ongeveer de helft van de leerprijzen uitmaken, is een ana loge stijging in de leerprijs onvermij delijk. Mr. Odey wees er op, dat ondanks de door de looiers aangekondigde prijstijgingen leder onvergelijkelijke waarde blijft bieden. „Volgens mij is er geen ander artikel welke zich kan meten met leder in relatieve waarde. Bij welk artikel kunnen quoteringen direct vergeleken worden met de prijs- standaard van een generatie te voren. In een wereld van inflatie heeft le der zich onderscheiden door een waarde niveau te behouden, welke slechts weinig artikelen kunnen to nen". Gezien het nieuwe prijsplateau van grondstoffen, arbeids- en andere pro- duktiekosten, wees de President van de I.C.T. op de noodzaak, dat de looiers een lederprijs moeten verkrij gen, welke hen in staat stelt voort te gaan met onvergelijkelijke diensten aan de schoenindustrie aan te bieden. „Deze dienst", zei Mr. Odey, „is iets wat de schoenindustrie verwacht en vraagt omdat zij van vitaal belang is voor haar eigen winst. Onze klan ten hebben de nieuwe vorm van mark ten en kosten erkend. Er is geen on derbreking in de handel of in de golf van lederorders geweest. Integendeel, de hogere leerprijzen zijn door de ver werkers met een opvallende mate van begrip geaccepteerd en tevens met een duidelijke erkenning dat ieder een artikel van geweldige relatieve waarde blijft. Het aangekondigde bezoek van Z.H. vond maandag plaats. Op het vliegveld dat 45 km buiten New- York gelegen is, werd Z.H. begroet door de minister van buitenlandse za ken, de secretaris der Verenigde Na ties Oe Thant en kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York en bur gemeester Wagner van de stad. Nadat tal van autoriteiten waren voorgesteld, ging de stoet van pl.m. 20 auto's naar de stad. Hier aangekomen werd Z.H. langs de straten enorm geestdriftig toege juicht en zo ging het ook door de ne- gerwijk Harlm naar Manhattan door het enorme Castel park, om voorts de kerk St. Patrick te bereiken, waar 3000 mensen hadden plaats genomen en duizenden buiten de Paus stonden toe te juichen. Toen Z.H. vanaf de kerk naar het paleis van kardinaal Spellman wan delde, was het enthousiasme enorm en kon haast geen weg gebaand worden. Hetzelfde toneel speelde zich af, toen de Paus even later naar het Astopiqe hotel reed om daar president Johnn- son te ontmoeten, met wie hij een on derhoud van pl.m. 1 uur had. Nadien werden enige autoriteiten voorgesteld en vertrok de Paus naar 't stadion waar hij voor 90.000 men sen een H. Mis voor de Vrede op droeg, terwijl duizenden en duizenden buiten het stadion dit gebeuren mee leefden. Na afloop ging de Paus naar het gebouw der Verenigde Naties, waar hij werd ontvangen door de voorzit ter, mr. Fanfani, en de secretaris-ge neraal. Bij het binnenkomen der ver gadering werd hij door een hartelijk applaus begroet en na een welkomst woord van voorzitter en secretaris, begon hij zijn rede over de Vrede, die men uitvoerig op onze voorpagina kan lezen; Na afloop werd Z.H. geestdriftig staande toegejuicht door de gehele vergadering en sprak hij met enkele' geestelijke en andere afgevaardigden en ook met Jacqueline Kennedy. Voorts ging hij onder enorme geestdrift naar 't vliegveld, om na een vlucht van ruim 9 uur weer in Rome aan te komen, waar hij verslag van z'n reis uitbracht aan het Con cilie van deze historische gebeurte nis. De politie schat dat er in New-York 3 miljoen mensen langs de wegen stonden. VRIJERE LOONVORMING Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zijn het over eens geworden, dat er in afwachting van een definitieve loonregeling snel een overgangs regeling moet komen. Daarbij moet de eerste verantwoordelijkheid voor de loonvorming liggen bij de be drijfstakken zelf; zij moeten vrije loononderhandelingen kunnen voe ren. Afwijzend staan de vertegen woordigers van het bedrijfsleven tegenover 'n stichtings-loonakkoord dit najaar met één algemeen per centage. -Werkgevers en werknemers staan er ook op, dat de halfjaarlijkse rap porten van de Sociaal-Economische •Raad voortaan niet meer één dwin gend percentagecijfer geven waar mee de lonen mogen stijgen, maar wel een aanduiding van de ontwik, keling van 's lands economie in de nabije toekomst. Nog geen overeenstemming werd bereikt over de manier, waarop voorkomen kan worden, dat de lo nen al te zeer uit de hand lopen. Daarover wordt de komende weken intern beraad gehouden door werk gevers en werknemers. Woensdag 13 oktober komt de stichting weer bijeen om over dit punt te praten. Inmiddels begint de SER-commissie Ontwikkeling Nationale Economie (ONE) met het opstellen van het halfjaarlijkse SER-rapport nieuwe stijl. LICHAAM ZONDER HOOFD OP STRAND AANGESPOELD Zoals nu pas bekend is geworden probeert de rijkspolitie van Texel reeds vanaf 15 juli in samenwer king met Interpbl de identiteit van een stoffelijk overschot vast te stel len dat op het strand van Texel is aangespoeld. Van het lichaam ontbraken het hoofd en enkele le dematen. Door de kleding kon wor den vastgesteld dat het slachtoffer een visser of zeeman moet zijn ge weest. De prinses, die was vergezeld door mevrouw A.V. de Beaufort geboren jongvrouwe van Sminia, hofdame van hare majesteit de koningin, werd bij haar aankomst verwelkomd door de commissaris der koningin in Noord- Brabant, dr. C. Kortmann en de bur gemeester van St. Michielsgestel, mr. P. Kamerbeek. In de hal werden aan haar voorgesteld mgr. M. A. P. J. Oomens, vitaris-generaal van het bis dom Den Bosch, tevens voorzitter van het bestuur, mgr. drs. J. C. van Over- beek, directeur van het instituut, de heer J. van Eijndhoven adjunct-direc teur, leden van het bestuur en de al gemene oversten van de congregaties die verbonden zijn aan het instituut. In de aula heeft de vicaris-gene raal, mgr. M. Oomens, zijn dankbaar heid betuigd voor het feit, dat de prin ses een hele dag in het instituut wilde vertoeven. Mgr. Oomens memoreerde in zijn toespraak ook het persoonlij ke jubileum van de directeur, mgr. v. Overbeek, die 25 jaar aan het insti tuut verbonden is en deze morgen zijn benoeming tot huisprelaat van Zijne Heiligheid de paus mocht ontvangen. Namens het instituut bood hij aan de zusters van de congregatie der Dochters van Maria en Jozef, die reeds 125 jaar in het instituut werk zaam zijn, een orgel aaan voor de ka pel van het instituut. De feestrede werd uitgesproken door prof. dr. Th. Rutten, die in kor te trekken een overzicht gaf van de ontwikkeling van het het werk voor de dove kinderen, gedurende de 125 jaar dat dit instituut bestaat. De adjunct-directeur van het in stituut, de heer J. van Eijndhoven, bood het feestgeschenk aan: 'n fonds tot oprichting van een research-cen trum voor het onderwijs aan dove kin deren, welk centrum nauw zal gaan samenwerken met de R.K. Universi teit te Nijmegen. Tot zaterdag was in het fonds reeds een bedrag van ruim f 144.000 gestort. De staat-secretaris voor Cultuur, Recretatie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas, overhandigde zuster Jacobina, die gedurende 40 jaren aan het instituut werkzaam is en die thans de leiding heeft van het pension van oud-leerlingen, de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Daarna was het de beurt aan de kinderen van het instituut, die aan prinses Margriet een aantal door hen zelf vervaardigde kunstvoorwerpen aanboden. Het bezoek van de prinses werd besloten met een balletuitvoering door de leerlingen van het instituut. Prinses Margriet die de gehele dag op het instituut doorbracht, hield zich druk met de kinderen bezig, die voor haar spraken, zongen, dansten, bal let en toneel opvoerden. Zij was diep geroerd door hetgeen hier voor doof stomme kinderen werd bereikt en gaf daarvan meermalen uiting. 't Was een unieke dag voor een unieke instelling. VOLLEYBAL Het volleybalprogramma van a.s. zaterdag vermeldt voor Atak de volgende wedstrij den Atak 4 - VC Udenhout 2; Red Stars 2 -Atak 2; Odulphus 5-Atak 3. Atak heeft het nieuwe seizoen met twee overwinningen ingezet. Het eerste zestal dat umitkomt in de overgangsklase was nog vrij maar het 2e en 3e speelden resp. tegen Olympia en Sarto 4. Beide teams wonnen hun duel met 2-0. telijk omgeleid. RECLASSERING De collecte voor reclasseringswerk bracht in Waspik f 305.25 op. VOETBAL Zondag 10 oktober speelt het le elftal van Waspik in Breda een wedstrijd tegen Adven- do. White Boens 1 ontvangt op eigen ter rein het Tilburgse Velocitas. HENK VAN TURNHOUT De heer Henk van Turnhout kwam in 's-Bscoh uit tijdens athlethiekwedstrijden ter afsluiting van het zomerseizoen. De wedstrij den golden voor geheel afdeling Zuid. Op de 400 m handhaafde v. Turnhout zich voorin en legde bselag op de 2e plaats in de eindrangschikking. Op 16 oktober komt v. Turnhout uit in Utrecht. WEDVLUCHT Postduivenvereniging Waspik hield een wedvlucht op St. Ghislain, 159 km, 147 dui ven. A Faro 1; F v Onzenoord 2; H Tref fers 3, 5, 16, 17, 31, 32, 36; J. Gom- mers 4; G Kuyten 6; P de Graauw 7, 9, 14, 18, 19, 25, 27, 28, 30, 35, 37; A v d Mosselaar 8; Th Gijsman 10, 35; J Tim- mers 11, 29; M Baxx 12, 21, 23; W Donks 13, 20; G de Rooij 15, 24; J v d Vleuten 26. Oude duiven: H Treffersl,- J Oerle- mans 2, P Emmers 3. - In Indonesië is er een felle ac tie ontketend tegen de communisten. Vandaag zal er een bespreking plaats hebben in Bogor, over de toestand, die nog zeer verward is. De rebellen heb ben op Midden-Java de stad Djokja weer heroverd. - Kamerleden vragen nog hogere belasting op benzine en oliën, voorts op chocolade-artikelen, goud- en zil verwerken, parfumerieën, gramofoon- platen, opdat andere verhogingen dan mogelijk onnodmig zijn. DE VOGELTJES TRADEN OP Het Waspikse ritmiekclubje Dc Vogeltjes trad voor het voetlicht met een bijzonder aardig werkje, getiteld Almientje, een sprookjesspel met zang en dans. O.m. werd Almientje opgevoerd voor de ouders en de bejaarden. Zusters Cornelien had hierbij weer de leiding. GESLAAGD Aan het ziekenhuis te Raamsdonksveer slaagde voor het examen ziekenverpleging mej. J. Rekkers uit Waspik. BENOEMD Tot onderwijzeres aan de jongensschool te Waspik is benoemd mevr. A. Dumoulin- Koolen uit Waalwijk. Dit ter vervanging van de heer C. de Graauw die voor militaire dienst is opgeroepen. MUZIEKDIPLOMA Aan de muziekschool te Waalwijk slaag den voor het examen diploma A: Gerard Savelkouls, Jan de Hond en Kees van den Berg; voor diploma B Huub van Diem; voor diploma C: Piet van Diem. Deze ge diplomeerden zijn allen leerlingen van de harmonie Volksvijt en Volksvermaak, 't Be stuur van het korps speurt momenteel naar nieuwe Jeerlingen, die na een opleiding de gelederen van de harmonie willen verster ken. Men kan zich bij het bestuur melden. MEDISCHE DIENST Gedurende het a.s. weekeinde, 9 en 10 okt. zal de medische dienst in Waspik worden waargenomen door dokter Gcrlach uit Capelle, tel. 04168-350. KERKDIENSTEN Zondég 10 okt. Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur en 14.30 uur Ds. J. Vermaas uit Huizen. Ook dat kan mevrouw en 't is de moeite waard om te informeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5