waaLwij kse en LAnqstRAAtse cour ah t form Poolse bevrijder dankbaar herdacht Hij smult... en u hebt nog 3 andere redenen om gehakt met Dex te braden. Hier komen ze! uitsluitend bij de GRATIS TOP-FORM catalogus 1965 ligt voor U klaar! TILBURG Reacties op de brief van Nederhorst Damesmode Tilburg VOOR BABY'S HUIDJE SINGER MARGARINE VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 j 86e JAARGANG No. 83 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Naar aanleiding van de "brief van Neder- horst" schreef "De Tijd" woensdag j.l. in zijn Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p^kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167 - 2002 Telegram-adres ..ECHO In een brief aan tegenstanders van de Goedkeuringswet heeft de fractie voorzitter van de Partij van de Ar beid in de Tweede Kamer, de heer Nederhorst, behartigenswaardige din gen gezegd over de positie van de Nederlandse constitutionele monar chie en over de republiek als alterna tieve staatsvorm. Daar blijft het ech ter wel bij, want voor de rest voeren politiek onverstand en doorzichtig op portunisme de boventoon. Een zeer zwak punt in de brief is, dat de heer Nederhorst de houding van de Partij van de Arbeid geheel poogt te herleiden tot een reactie op de dwangpositie, waarin prinses Bea trix de Nederlandse politici en het democratisch stelsel zou hebben ge bracht. Hoewel prinses Beatrix inder daad eigenzinnig is opgetreden, mag toch niet zonder meer worden gesteld, dat zij alleen verantwoordelijk is voor de gang van zaken vóór de verloving. Minister Cals heeft immers overleg gepleegd met de fractieleiders uit de Tweede Kamer en dezen hebben op persconferenties reeds hun goedkeu ring uitgesproken vóór zij daartoe parlementair verplicht waren, want van een ontwerp-Goedkeuringswet was toen nog geen regel op papier gezet. Nu doet de heer Nederhorst het echter voorkomen alsof ieder ver zet geleid zou hebben tot een konings kwestie. Dat is echter heel onwaar schijnlijk. Als de politieke partijen nu, na alles wat ze al gezegd hebben, plotseling tegen de Goedkeuringswet zouden stemmen, was de kans daarop inderdaad zeer groot, want dat ge beurt dan na het hoera-geroep in de Ridderzaal, na de juichtochten door Den Haag en Amsterdam en na de eerbetuigingen door de provinciale autoriteiten. De heer Nederhorst doet nu alsof het Nederlandse volk slechts wordt gedreven door damesbladromantiek. Dat is echter gepraat achteraf over zaken, die geen keer nemen en die hij zelf mede heeft bevorderd. Als de so cialisten nu beweren, dat zij een kwaad (in cusu 'het huwelijk) slechts goedkeuren om een groter kwaad (in casu het politieke onverstand van het volk) te keren, bewijzen zij slechts dat zij de zaak niet goed bekeken hebben toen dat nog mogelijk was,ofwel, dat zij zo bang waren dat het kabinet- Cals weer zou vallen, dat zij het volk tegen eigen overtuiging in meer aan het romantisch sentiment en aan de eigenzinnigheid van een kroonprin ses overleverden dan het op politieke Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten I Direct doen... stuur een kaartje of kom even langs: u krijgt de fraai geillustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. WONINGINRICHTING Piusplein 26-33 Tel. 04250-33080 officieel TOP-FORM adviseur volwassenheid te beproeven. Dat laat ste is kwalijk. Men kan het eigenlijk alleen doen als men diep in zijn hart de overtuiging heeft, dat men slechts stemvee vertegenwoordigt. De brief van de socialistische frac tie leider is een en al strijkage voor de tegenstrevende „élite", die men van zich vervreemd vreest te hebben, doordat men - even vrijwillig als on bezonnen - heeft toegegeven aan de wensen van de massa, die men tot fas cistische reacties, tot vals sentiment, tot redeloosheid, kortom tot alles in staat schijnt te achten, behalve tot een voortzetting van het politieke benul bij de gratie waarvan de heer Neder horst en de zijnen in de Tweede Ka mer zitten. Wat drijft de Partij van de Arbeid? Het lijkt er op, dat niet De Telegraaf, noch Elsevier, de partij angstig maakt, maar de P.S.P. Niet de politieke on mondigheid van de massa, maar juist de buiten-parlementaire, democra tisch geoorloofde acties, die niet al leen op oudere intellectuelen, maar ook op de jongere kiezers aantrek kingskracht blijken te 'hebben. Dat vermoeden wordt bij ons nog ver sterkt door de publikatie van het schrijven van de heer Nederhorst in Het Parool in plaats van in 't partij blad Het Vrije Volk. Dat blijkt ook uit zijn buiging naar het weekblad Vrij Nederland, dat hij gebruikt om modder te slingeren naar De Quay. Hoe radeloos moet een socialistisch fractieleider zijn om tot de redeloos heid te vervallen, waarvan zijn lange schrijven in vrijwel iedere alinea blijk geeft. Wij hadden de heer Nederhorst wijzer gedacht. Van de élite heeft hij geen dank te verwachten en als de massa ook maar iets verstandiger is dan de heer Nederhorst denkt, zal zij hem dat doen weten op de enige plaats waar hij haar blijkbaar van voldoende gewicht acht in het stem hokje. - o - De heer Nederhorst heeft zich ge haast zijn instemming te betuigen met de nog niet eens ingediende Goedkeu ringswet, omdat hij een koningskwes tie vreesde. Men kan zich echter afvragen of na de publikatie van zijn brief - die hij had moeten voorzien - de zo ge vreesde koningskwestie er tóch niet is/. In een verklaring laat de fractie van de P.v.d.A. de heer Nederhorst wel beweren, dat hij in zpn brief eigenlijk hetzelfde heeft geschreven als hetgeen in het Voorlopig Verslag reeds als de mening van de hele frac tie was opgenomen, maar hij verwaar loost dan wel het essentiële verschil in toon en argumentatie. Wat de fractie in het Voorlopig Verslag had opgemerkt, deed haar stem vóór de Goedkeuringswet reeds minder zwaar wegen. Nu zij, door al leen de heer Nederhorst vanochtend in haar verklaring aan het woord te laten, de gelegenheid heeft verzuimd zich duidelijk van de heer Neder horst en zijn brief te distanciëren, zal de stem van de fractie nóg minder ge wicht in de schaal leggen als de re gering en de prinses straks zullen moeten beoordelen of de Goedkeu ringswet een bevredigende steun in de Kamer heeft gevonden. Het waren anders geweest, als de P.v.d.A. van ochtend haar fractieleider naar huis had gestuurd, zoals zij had behoren te doen. In Den Haag is veel rumoer over de brief van de fractievoorzitter van de P.v.d.A., drs. G. M. Nederhorst, over het huwelijk van Prinses Beatrix. Oppositie-leider mr. Geertsema zei "Zelfs als ik er van uitga, dat het niet in de bedoeling van de heer Ne derhorst heeft gelegen de brief te pu bliceren, vind ik het toch onbegrijpe lijk, dat hij zich heeft veroorloofd een aanval te doen op leden van het ko ninklijk huis en de oud-minister-pre- sident, die zich daar niet tegen kun nen verdedigen." „Voorts is het zorgwekkend, dat de op een na grootste partij in Neder land zich bij haar besluitvorming in een zo belangrijke zaak, voornamelijk laat leiden door partijpolitieke over wegingen en niet door het landsbe lang". Drs. Schmelzer zei "Ik ben door de brief van de heer Nederhorst over het huwelijk van Prinses Beatrix pijnlijk getroffen, in verschillende opzichten, vooral ook door de wijze waarop over leden van het Koninklijk Huis en over Neder landers als de Quay en Luns wordt gesproken. Ik stel mij voor daarop in de Ka mer zelf bij de behandeling van de goedkeuringswetten op 10 november terug te komen", aldus de fractielei der van de K.V.P., drs. W. K. N. Schmelzer. De reactie van de A.R. fractie voorzitter Roolvink was "Nu het gelopen is, zoals het ge lopen is, betreur ik het in hoge mate, dat de naam van Koningin Juliana en Prinses Beatrix en van twee andere Nederlanders, de heren Luns en de Quay, op deze wijze in de publiciteit zijn gekomen, temeer daar Koningin en Prinses zich, gelet op hun positie, op geen enkele wijze kunnen verdedi gen", aldus de heer Roolvink, fractie leider van de A.R.P. in zijn com mentaar op de brief van de heer Ne- derhormst. "De heer Nederhorst zal ongetwij feld bedoeld hebben op verant woorde wijze mee te werken aan een oplossing van gerezen moeilijkheden. Hij heeft voorshands het tegendeel bereikt. Ik ga er, de heer Nederhorst ken nende, dan ook zonder meer van uit, dat hij zich nu persoonlijk zal rich ten tot alle in zijn schrijven genoem de personen. Daarbij laat ik in het midden of dit voor wat de vorstelijke personen betreft rechtstreeks dan wel door tussenkomst van de regering zal geschieden". Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES ZAKDOEKJES VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Een rustige, verstandige benade ling van het hele probleem, leek de heer Roolvink op dit ogenblik in het belang van de constitutionele monar chie. De aan 73 "bezwaarden" over de houding van de fractie van de Partij van de Arbeid inzake het huwelijk van Prinses Beatrix gezonden per soonlijke brief, door fractieleider drs. Nederhorst, ontlokte aan mr. H. K. J. Beernink (CHU)-fractievoorzitter) de volgende verklaring "Wanneer 'het de bedoeling ge- weest is van de heer Nederhorst zijn standpunt en enkele bezwaren op de ze wijze duidelijk te maken, dan is dat bijzonder onvoorzichtig en onjuist geweest. De door hem genoemde voorbeel den had hij in het voorlopig verslag over de goedkeuringswet, als inbreng Van de P.v.d.A. moeten doen opne men, temeer daar het in deze situatie onmogelijk is om scheiding te maken tussen de heer Nederhorst als frac tievoorzitter en zijn fractie. In dat geval hadden zij kunnen bijdragen tot zuivere politieke verhoudingen in de democratie. Verschillende uitlatingen van de heer Nederhorst over het Koninklijk Huis zijn weinig fraai en niet geba seerd op feiten. Tenslotte zijn verschillende be woordingen van de heer Nederhorst in de brief een zijdelingse aanval op de coalitiepartner, de K.V.P." „Ik zal de hypotheek van mijn flat kunnen aflossen en ik zal een verze kering voor mijn invalide dochter kunnen afsluiten". Dit was de eerste (dankbare) reactie van de 73-jarige Poolse generaal Maczek, die door toedoen van de VARA-radio-actie "Van Harte" dinsdagavond laat in 't bezit kwam van bijna honderdduizend gulden, bijeengebracht door Neder landers, die nog niet waren verge ten, wat deze Pool in de oorlog voor hun land had gedaan, of die daarvan slechts hadden gehoord, maar onder de indruk waren gekomen van de el lendige situatie, waarin de generaal en zijn gezin verzeild waren geraakt. De Pool die een groot deel van Zuid-Nederland heeft bevrijd is in Nederland ruimschoots geëerd, maar hij moest in Schotland zijn geld ver dienen als barkeeper. De toelage die hem na de oorlog werd verstrekt was namelijk onvol doende om zijn gezin, waarvan de 22- jarige dochter Margaret ernstig spas tisch is, te onderhouden. Een hem en zijn familie door Nederlandse vrien den aangeboden vakantie in Spanje dreigde fataal te worden. Margaret kreeg er een ernstige attaque, moest zo spoedig mogelijk naar huis wor den gebracht, maar mocht volgens de Spaanse artsen - niet over de J. MANDEMAKERS Stationsstraat 72, Waalwijk Knoopsgaten, naad afwerking, borduurwerk weg worden vervoerd. De stafleden van de VARA-radiosectie namen een "voorschot" op "Van Harte" en en zorgden ervoor dat een vliegreis (18.000 gulden) kon worden betaald. In de radio-uitzending van kwart over zes tot half acht bewezen hon derden Nederlanders dinsdagavond inderdaad dat zij de generaal nog niet vergeten zijn. Het totaal bedrag was aan het slot van de uitzending al gestegen tot on geveer 53.000 gulden, maar in de ac tualiteitenrubriek „Dingen van de Dag' kon dinsdagavond worden ge meld. dat het in enkele uren tijd tot dichtbij de honderdduizend gulden was opgelopen. Een geëmotioneerde en volkomen overdonderde generaal Maczek be sefte nauwelijks, dat hij in één klap uit de moeilijkheden was. IZo zuiver alle grondstoffen van Dex margarine zijn voor 100% gepasteuriseerd. Dus Zuiver en gezond. 2 Zo versDe pakjes Dex gaan direct van de Remia-fabriek naar uw melkhandelaar. Verser kan het niet. 3 Zo gul met verrassingen Gratis Pasteurmerken op alle pakjes Dex margarine. Spaar ze voor waardevolle verrassingen! Vraag uw melkhandelaar om de nieuwe Remia geschenkenfolder waar 't allemaal in staat. Morgen doen. Dex is alleen verkrijgbaar bij uw melkhandelaar.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5