wAALwijkse en LAnGStPAAtse coupAnt Brief I van Pater Wim van Leyden noteert U vooral OW 23 t/m 27 november HOEDEN Internationale samenwerking in de schoenindustrie Neem twijfel over voortzetting Euromarkt weg! V l_ Dapper schoenmaker HOENDERVANGERS DANS LICHTER neem een BERKELMANS "L fijNrtj efteling - kaatsheuvel BORSALINO FLÉCHET HOLLYWOOD HERENMODE VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 Vivij^nü« umudür 13DD 86e JAARGANG No. 83 De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct inc.k.) 0.28 p. mnd. (100+ 5ct.inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. ^ontr^^|dM^g^y^^^eciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De Heer F. 1. M. Mannaerts, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Schoenfa brikanten en tevens president van het Comité de Liaison et d'Etude de l'industrie de la Chaussure van de E.E.G., in de wandeling C.L.E.I.C. ge naamd, geeft onderstaand zijn mening over de behoefte aan internationale samenwerking op het gebied van de schoen industrie. Reeds sinds 1958 bestaat het Co mité de Liaison et d'Etude de ITn- dustrie de lat Chaussure (het comité voor samenwerking en studie van de Schoenindustrie) van de E.E.G., kort weg C.L.E.I.C. genoemd. Dit comité bestaat uit vertegenwoordigers van de nationale organisaties van schoenfa brikanten uit Frankrijk, Duitsland, Italië, België en Nederland; dit zijn alle E.E.G.-landen behalve Luxem burg, welk land geen nationale orga nisatie van sechoenfabrikanten heeft. Het C.L.E.I.C. komt elk half jaar bij een en bespreekt dan de bestaande gezamenlijke internationale proble men. De gevoerde internationale poli tiek heeft vaak minder gunstige con sequenties voor het bedrijfsleven van de verschillende landen. De politieke kloof, die tussen E.E.G. en E.F.T.A. bestaat, heeft bijvoorbeeld negatieve gevolgen voor het bedrijfsleven in de desbetreffende landen en voor de handel tussen die mlanden onderling. Het C.L.E.I.C. en zijn tegenhanger in de Europese Vrijhandels-Associa tie, E.F.T.A.-Footwear Council ge naamd, hebben over de hoofden van de politieke leiders heen elkaar we ten te vinden. Bij beide internationale comité's leefde de behoefte aan uitwisseling van gedachten in ruimer internatio naal verband dan de eigen landen groep reikte. Deze behoefte heeft geleid tot een overeenkomst tussen C.L.E.I.C. en E.F.T.A.-Footwear Council, waarbij is bepaald dat bij de bijeenkomsten van elk van deze internationale co mité's een auditeur van het andere comité aanwezig zal zijn. Bovendien vindt van tijd tot tijd een algemene reünie plaats van de leden van C.L.E.I.C. en E.F.T.A.- Footwear Council, waarop vruchtbaar van gedachten wordt gewisseld. Allerlei statistische en andere in formaties, sociale gegevens, inzich ten in de ontwikkeling van de wereld- schoenenmarkt, opvattingen over han delspolitieke kwesties etc., worden daar uitgewisseld. Dat ook elders - hoewel wederom in de kring van de schoenfabrikanten - behoefte bestaat om op het gebied van internationale samenwerking door politieke scheidsmuren heen te bre ken, blijke uit de onlangs tot stand gekomen zeer nauwe, praktische sa menwerking tussen SATRA, het re searchinstituut van de Engelse industrie en VERIS, de vereniging voor research en informatie van de Nederlandse schoenindustrie. MODEUROP KLEUREN HERFST/WINTER 1966/67 Op het Modeurop congres te Ko penhagen zijn voor het seizoen herfst /'winter 1966/'67 de volgende kleu ren vastgesteld. DAMESSCHOENEN GEBRUIKSARTIKELEN Granata, een donkerrood met blauwe nuance. Soedan, een zuiver donkerbruin (ook ge schikt voor herenschoenen). IDEM VOOR MODENOUVEAUTÉ'S T ivóli, een diep groen met blauwe nuance. Bedoein, een licht beige, als gebleekt ha- verstro. HERENSCHOENEN Etrusco, een middenbruin met roodachti ge ondertoon. Soedan, zuiver donkerbruin. Elders op deze pagina wordt een uiteenzetting gegeven over het Comi té voor Samenwerking en Studie van de Schoenindustrie van de E.E.G. Dit comité heeft onlangs naar aan leiding van de door President De Gaulle veroorzaakte crisis in de Eu romarkt, de volgende resolutie aange nomen Het Comité voor Samenwerking en Studie van de Schoenindustrie van de Europese Gemeenschap, in vergade ring bijeen te Brussel op 15 oktober 1965 gelet op de crisis die de gemeen schappelijke markt momenteel door maakt; zich bewust van het feit, dat de voortzetting van deze situatie de eco nomische unie, waaraan de schoen industrieën van de E.E.G.-landen zeer gehecht zijn en aan de verwezen lijking waarvan zij haar volledige medewerking hebben gegeven, zeer ernstig dreigt te treffen; zich ervan bewust dat iedere - zelfs tijdelijke - stilstand van de economische integratie een onherstel bare schade aan de bedrijven van de E.E.G.-schoenindustrie zou toebren gen en het vertrouwen in de toekomst alsmede de dynamiek, waarvan de be drijven blijk hebben gegeven door zich aan te passen aan de nieuwe eisen van de internationale concur rentie, zou vernietigen; vrezend evenzeer de vertraging, die de verwezenlijking van de economi sche unie zou oplopen ten opzichte van de douane-unie bij het uitblijven van gemeenschappelijke beslissingen, die moeten leiden tot harmonisatie van de gehele economische politiek; steunt geheel de verklaring, op 6 oktober j.l. afgelegd door de Raad van Presidenten van de Industrie verbonden van de E.E.G. (U.N.I. C.E.); bevestigt zijn verlangen om zeer spoedig iedere twijfel omtrent de on verwijlde voortzetting van de econo mische integratie, te zien verdwijnen; doet een plechtig beroep op de re geringen van de Lid-staten om op zo kort mogelijke termijn de beslissingen te nemen, die nodig zijn om de crisis op te heffen en het voor de werk zaamheden en de expansie van de be drijven onmisbare vertrouwen te her stellen. Geachte lezer, In mijn vorig artikel had ik U beloofd om U nog iets meer te ver tellen over mijn kapel. Nog altijd bestaat in Nederland het oude spreekwoord: „Belofte maakt schuld Welnu om bij U, geachte lezer, geen schuld te maken, ga ik nu mijn belofte vervullen. Ik heb in de afgelopen weken het geluk gehad om enkele foto's van de ka pel te laten maken, zodat U een beeld kunt vormen van mijn kapel. Tevens heb ik enkele foto's van de straten en huizen van mijn wijk. U ziet dat het nog al wat verschilt niet de behuizing in Nederland. Op een foto ziet U de voorgevel van de kapel en tevens de lengte. Een andere foto laat U zien hoe de kapel er momenteel eruit ziet. U ziet de zware balken van het pla fond, want zoals ik U vorige keer al schreef, zijn de planken er al uit. Tevens is nog zichtbaar de steiger, die erin blijft tot alles klaar is De zware balken had ik er lang uit moeten halen, maar wegens ge brek aan geld heb ik dat nog niet kunnen doen. Omdat een foto al tijd een kleine indruk weergeeft, zal ik trachten U nu een beschrij ving te geven van de kapel, zoals die er nu uit ziet en daarna in en- Kele trekken mijn plan weerge ven. De kapel heeft een lengte van ongeveer 15 meter. Van die 15 me ter worden er ongeveer zeven in beslag genomen door een konstruk- tie van pilaren, waartussen het al taar staat. Er blijven dus slechts 'n ach meter over voor de mensen, die 's zondags naar de kerk komen. Het merendeel van hen moet in het middenpad of in de zijpaden blij ven staan. De kapel, die een hon derd jaar geleden gebouwd is, heeft geen enkele raam. Drie deuren aan de voorkant en een deur aan de zij kant moeten voor de ventilatie zor gen. Ik heb nooit kunnen begrijpen hoe men in een tropenklimaat zo iets kan bouwen. U kunt zich voor stellen de temperatuur in de kapel, wanneer het in de schaduw 28 gra den is. In de loop der jaren heeft men achter de kapel een geweldig grote sakristie gebouwd. Deze heeft een lengte van 6 meter en een breedte van 9 meter. Als wij nu de lengte van de sakristie bij die van heet al taar doen, dan krijgen wij een leng te van 13 meter en deze 13 meter zijn verloren voor de kapel. Ik heb absoluut geen plaats om een ver gadering te houden tenzij in de sa kristie maar ik geloof niet dat 't de juiste plaats is. Dit is de huidige toestand van mijn kapel en zoals U wel merkt een niet al te praktische kapel. Wat zijn mijn plannen voor deze kapel? Midden in de huidige sakris- tie wil ik een muur optrekken.. In de drie meter die ik dan win, kan ik het sakramentsaltaar plaatsen en het liturgische altaar. De 7 meter die nu in beslag genomen worden door de pilarenkonstruktie van het huidige altaar, wat dan allemaal zal verdwijnen, komen dan bij de kapel. Dus de kapel zal 7 meter groter worden. Ik houd dan een sakristie over van drie meter lang en 9 meter breed; maar dat is vol op genoeg om de paramenten te be waren. Boven de sakristie wil ik dan een kamertje maken voor de pater en tevens een zaaltje voor de vergaderingen. Verder moet ik na tuurlijk enkele flinke ramen aan brengen en natuurlijk een nieuw plafond. Dit zijn dan, geachte lezers mijn plannen, die ik hoop te ver wezel ij ken. Nadat U dit alles gelezen heeft zult U zich misschien afvragen: „Waarom zoveel werk in een oude kapel? Is het niet veel verstandiger een nieuwe kapel te bouwen?" Hieraan heb ik inderdaad gedacht en er zelfs met anderen over ge sproken, maar het resultaat van de gesprekken was: de wijk Caxanga heeft weinig mogelijkheid om zich veel uit te breiden, want er is veel laag gelegen terrein. Dat de wijk zeer laag ligt hebben wij kunnen merken met de laatste watersnood van 13 juni jl., toen in bijna alle straten 'n halve meter water stond. Behalve deze reden is er nog een andere, nl. de grote moeilijkheid om een geschikte plaats voor de kapel te vinden. Maar als zelfs deze 2 redenen konden verholpen wor den dan blijft er nog altijd de kwestie hoe het geld bij elkaar te krijgen om een nieuwe kapel te bouwen. Als ik nu al de grootste moeite heb om het geld bij elkaar te krijgen om de kapel te restau reren, dan begrijpt U wel, dat er absoluut niet gedacht wordt om 'n nieuwe kapel te bouwen. Verder laat ik U hier nog enke le foto's zien van enkele straten. U .7 - r U De kapel in de Braziliaanse parochie van Pater van Leijden. •V.. COUPE MICRO Voor de MICRO-show, die van dinsdag 23 t.m. zaterdag 27 novem ber a.s. in Kaatsheuvel wordt gehou den, geld als speciale attractie dit jaar weer de Coupe Micro die zal worden uitgereikt voor het beste mo del schoen (een prognose voor de mode van 't najaar 1966). Deelne mers kunnen zijn: alle Nederlandse ontwerpers en modelleurs. Zij moeten inzenden een model c.q. pullover van de door hen gedachte mode 1966. De modellen moeten in moderne fabri cage te verwezelijken zijn. Inschrijvingsformulieren te krijgen bij W. F. Noevers, Willem de Zwij gerlaan 20, Kaatsheuvel, tel. 04167- 2730. Voor de winnaar is beschikbaar de Coupe Micro en een geldprijs van f 200. - Tweede en derde prijs van resp. 100 'en 50 gulden plus herinne- dngsbeker. Omdat zijn vrijgezellenbestaan hem nimmer in de gelegenheid had gesteld de gemeenschap te laten delen in hu welijksjubilea en er van uitgaand dat hij als kleine zelfstandige ook niet in staat werd gesteld dienstjubilea te vieren, besloot de heer J. Kockelko- ren, schoenmaker in het Limburgse toeristendorpje Gulpen, de bevolking uit te nodigen om op zijn vijftigste verjaardag een borrel te komen drin ken. Door middel van advertenties liet hij weten dat iedereen welkom was. En wat "d'r Jaack", zoals hij in de volksmond wordt genoemd, niet verwacht had, gebeurde, meer dan de helft van het ruim vierduizend inwo ners tellende plaatsje gaf zaterdag aan zijn uitnodiging gehoor. In een plaatselijk café (zijn eigen huis was voor een dergelijke bijeenkomst veel te klein) nam hij de vele felicitaties in ontvangst, terwijl achter zijn rug de geschenken werden opgestapeld. En het bleef niet bij felicitaties. De harmonie van Gulpen was in vol ornaat aanwezig om de schoenmaker een muzikale hulde te brengen. En om het feest nog onvergetelijker te maken, speelde tot diep in de nacht een door de gastheer geëngageerde band, die de vele dansliefhebbers op de vloer bezig hield. "Maakt u zich om mij maar geen zorgen. Het hele feest kan hoogstens een paar duizend gulden gekost hebben en dat is het me echt wel waard geweest", zei de heer Kockelkoren, die zich verzekerd had van een ongelimiteerd verlof en niet eerder naar bed ging, dan nadat de laatste bezoeker was verdwenen. Dat geschiedde toen de klokken voor de vroegmis in de Gulpener kerk reeds luidden. VERKLARING BVD-GEHEIM De Tweede Kamer heeft dinsdag onder luid hoongelach de verklaring van de regering aangehoord hoe vo rige week een geheim stuk van de Binnenlandse Veiligheidsdienst via een Haagse groenteman openbaar is geworden. In de verklaring, die werd voorge lezen door Kamervoorzitter mr Van Thiel, zeggen de ministers Smallen- broek (Binnenlandse Zaken) en Sam- kalden (Justitie), dat er „stellig spra ke is geweest van een in ambtelijk op zicht laakbare onzorgvuldigheid in de behandeling van een geheim intern document". Het ging om een afschrift van een „interne nota" van het ministerie van Justitie, waarin het BVD-rapport was verwerkt. Een hoofdambtenaar van Justitie nam het stuk mee naar huis, waar het tusen oude kranten verzeild raakte. Vorige week woensdag wer den de kranten meegegeven aan kin deren, die langs de deur kwamen. De zen brachten de kranten naar een groentewinkel, dicht bij het huis van de hoofdambtenaar. Een tijdelijke bediende in de winkel, een Haagse schilleman, nam de nota, waar het stempel GEHEIM op stond, mee naar huis en belde een krant, die de geheime stukken deed publiceren. E.E.G. ZONDER FRANKRIJK Onomwonden hebben de regeringen van de Beneluxlanden, Duitsland en Italië het aan Frankrijk laten weten Het Euromarktverdrag moet onge schonden worden gehandhaafd en uit gevoerd. In een forse verklaring na mens deze regeringen zeiden de Eu ropese ministers maandagmiddag in Brussel, dat zij „nogmaals plechtig de noodzaak bevestigen om voort te gaan met de uitvoering van de Euro pese verdragen, getrouw aan de daar in vervatte beginselen teneinde de ge leidelijke versmelting van de nationa le economieën, zowel op industrieel als agrarisch gebied te verwezenlij ken." Rechtstreeks gingen zij in tegen de eis van generaal de Gaulle tot om vorming en uitholling van de Euro- Nieuwe collectie alle bekende merken o a. TILBURG HEUVElySTRA/U" 133 Fil.: M. v. d. Brand-Hens Grotestraat 155, Waalwijk ziet de zeer slecht gebouwde huis jes, opgetrokken van wat hout met leem, de straten vol met kuilen. Als het een dag regent dan is het een grote modderpoel, waar bijna niet door te komen is. Met mijn motor gaat dat heel langzaam met beide benen op de grond om het even wicht niet te verliezen en om te vens de moter wat te helpen om zich niet vast te draaien. Het me rendeel van de mensen komt niet naar de kerk, omdat zij niet het no dige hebben om zich behoorlijk te kleden. Als ik er kom, zijn ze blij, maar dan vragen zij ook altijd of er verbetering komt in hun toe stand. Laatst was ik er nog en toen vroeg mij een oud moedertje: „Pa ter, wanneer komt het geld, dat de gemeente en de regering ons be loofd heeft in die dagen van de watersnood?". Zoals altijd hadden zij toen van alles belootd, maar 't feit is, dat ze tot op de dag van he den nog geen cent hebben gezien. Als de sociale toestanden verande ren dan zal alles veel beter worden, maar wanneer komt die tijd Voor de arme mensen kunnen wij niet veel doen. Wel heb ik het plan om meteen achter de sakristie een zaaltje te bouwen om daar een dok ter en een tandarts in te zetten, die dan die mensen gratis kunnen helpen, maarGeachte lezer, ik heb nu dus mijn belofte vervuld en U merkt wel, dat ik sinds mijn vorig schrijven nog niet veel ge vorderd ben. In ieder geval wil ik nu reeds van harte bedanken, als U een mogelijkheid ziet om mij te helpen. U weet ik kan U niets te rug geven, maar wees er zeker van, dat God uw hulp rijkelijk zal be lonen. Tot slot Gods rijkste zegen voor heel Uw familie. Recife 6 oktober 1965, P. W»m van Leijden scj. markt, toen zij er aan toevoegden "Alleen deze politiek kan Europa in staat stellen zich te ontplooien, de le vensstandaard van haar bevolking te verhogen en haar invloed in de we reld te waarborgen". NEDERLANDSE BUS STORT VAN BRUG De directie van de Ned. Buurtver- voermij. (N.B.M.) uit Zeist heeft te legrafisch bericht ontvangen, dat een van haar bussen, die een aantal uit Engeland afkomstige Polen voor een familiebezoek naar Polen bracht, bij het Poolse plaatsje Skweirzyna - on geveer 80 km van de grenspost met Oost-Duitsland is verongelukt. Volgens de eerste berichten zijn 13 Polen om het leven gekomen. De twee chauffeurs van de tot het depot Hil versum behorende bus, de heren G. van Asselt uit Hilversum en Th. de Vreugd uit Doorn, werden gewond. Zij waren de enige Nederlanders, die de reis meemaakten. ART. 19150 SCHOEN EN Grotestraat 153 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9