wAAlwijkse en UnostRAAtse eouRAnt X &u»u»m»m»u»m»i£»m»m»m»u» u» u» Y waMcIt VAN ROOY WITBROOD DWARSGEBAKKEN NATUURWIT 1È' 1È, li» li» 100'I, Uw dia's NU projecteren! VAN MIL Slachtmaand! RTINA CERTINA- en PRISMA-COLLECTIE Brief schaduw over regeringssamenwerking Stap óók over op Hollandia iv Hollandia, Tilburg Breda m VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 86e JAARGANG No. 87 De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 200^ Telegram-adres ECHO" Kamer bijna geheel vóór huwelijk Dinsdagmiddag hebben niet minder dan elf kamerleden het woord ge voerd over de regeringsvoorstellen tot naturalisatie van Claus von Ams- berg en de goedkeuring van het huivelijk van Prinses Beatrix. Het waren de f ractievoorzitters, alsmede de heer Goedhart, die 't stand punt van de minderheid van de P.v.d.A. vertolkte. De gedachtenwisse- ling, waarvoor veel belangstelling bestond, werd geopend door drs. Ne- derhorst. Volgens de fractievoorzitter van de P.v.d.A. gaat het om meer dan de toe stemming tot het huwelijk. De vraag is of Prinses Beatrixx ac ceptabel is als koningin met naast zich een gemaal als Claus von Ams- berg. Niet vergeten mag worden, dat door het Duitse volk veel leed over ons land is gebracht. De socialistische keerde zich fel tegen anti-duits optreden. woordvoerder prinsitief een RUITERLIJK EXCUUS "De brief van Nederhorst" hing als een schaduw over de debatten. De heer Nederhorst begon er zelf Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. over. Hij hield vast aan zijn opvatting, dat kabinet, kamer en volk, volkomen onvoorbereid voor een voldongen feit zijn gesteld. Voor het overige wist de heer Ne derhorst - mede door zijn kalme op treden - de ongunstige indruk van zijn beruchte brief te verkleinen. Hij verklaarde zich thans op prin cipiële gronden vóór de constitutione le monarchie. Hij gaf toe, dat het niet verstandig was geweest in zijn brief te schrijven over leden van het koninklijk huis, die zich niet kunnen verdedigen. Hij kon ook niet vermoeden, dat zijn "zwart-witte" antwoord op even eens "zwart-witte" en "harde" brie ven van diep getroffen mensen in de publiciteit zou komen. De heer Nederhorst noemde Prin ses Beatrix thans "wilskrachtig, ener giek en intelligent" (in de brief stond nog "eigengereid"). De heer Nederhorst zei de passage in zijn brief over Prof. de Quay te betreuren. Terzake had hij reeds een onderhoud gehad met de heer de Quay. Een K.V.P.-er achtte hij wel aan vaardbaar voor de functie als staats hoofd. Terugkomend op het huwelijk, zei de socialist, dat in het kader van de Eu ropese samenwerking Von Amsberg aanvaardbaar is als prins-gemaal. De P.v.d.A.-fractie ziet in meer derheid niet voldoende bezwaren de toestemming te weigeren. LIEVER HEILDRONK Namens de V.V.D.-fractie voerde mr. Geertsema het woord. Hij had 't liever bij een symbolische heildronk gelaten. Dat was helaas niet moge lijk. Wat een mooie tijd moest zijn voor de Prinses - "iedere ouder wenst zijn kind een rustige tijd bij de be langrijke stap in te gaan op een hu welijksaanzoek" - is vertroebeld door voortijdige publicaties. Ook de heer Geertsema had begrip voor de moeilijkheden die vele Ne derlanders hebben om een Duitser te accepteren als prins-gemaal. Het is wel gemakkelijk intellectueel afstand te nemen van de gebeurtenissen, maar als men persoonlijk het oorlogsleed aan den lijve heeft ondervonden of familieleden heeft verloren is dat veel moeilijker. Mr. Geertsema wilde bij de keuze van de heer Von Amsberg het positie ve oordeel van Prinses Beatrix zwaar laten wegen. Zij verwacht van haar toekomstige echtgenoot een werkelij ke steun bij haar moeilijke taak als vorstin. De liberale fractie deelt dan ook 't vertrouwen van het kabinet in de per soon van de heer Von Amsberg. Het verheugde de heer Geertsema, dat de heer Nederhorst zich thans geen re publikein meer toonde. Dat was een duidelijk verschil met de inhoud van diens brief, waarin het einde van de constitutionele monar chie werd aangekondigd. Er bleven voor mr. Geertsema nog steeds verschillen tussen de stand punten van de fractie van de P.v.d.A. en haar voorzitter. Uit diens brief bleek een onbegrip voor de onschendbaarheid van de ko ningin. De kamer heeft nl. alleen te maken met het kabinet. Ook de plaats van het huwelijk Hij hoopte, dat zij die zich tegen het huwelijk verzetten, hun acties zul len staken na de beslissing in het par lement. Het Nederlandse volk is niet zo maar monarchistisch, maar Orangis- tisch. Oranje is onverbrekelijk ver bonden met de vrijheid van ons land. De heer Geertsema besloot met een gelukwens aan het jonge paar. NIET OP DREEF De 'heer Lankhorst van de P.S.P. was dinsdag niet erg op dreef. Hij gooide het op de Nazi-oplei ding van de heer Claus von Amsberg. Diens functie in de Wehrmacht ("hij had ook toevallig in Nederland of in Amsterdam ingezet kunnen zijn), maakte voor de P.S.P. bedenktijd overbodig. De P.S.P. was en bleef te gen. BANKETBAKKERIJ Grotestraat 234. Tel. 2312 Waalwijk Wij slachten ons marsepein varken, vetgemest met Siciliaanse amandelen Reserveer tijdig kop, poot of staartI In dit verband sprak de heer Schmelzer over de brief als 'n "diep tepunt in onze constitutionele ver houdingen." Dat het kabinet, met inbegrip van de socialistische ministers, de brief BLUE RIBBON AUTOMATIC Zoekt U, een betrouwbaar horloge, dat een juweel en een blijvend sieraad is? In onze vindt U datgene, wat aan de meest verfijnde smaak tegemoet komt. verkrijgbaar bty Een wereldmerk met internationale service voor zeer redelijke prijs Gasthuisstraat 48 tel. 2187 Kaatsheuvel o O O O 6 O komt voor verantwoording van het kabinet. Mr. Geertsema verkoos Den Haag voor het huwelijk boven Amsterdam. Voorts bleek het hem beter Claus von Amsberg niet thans de titel van Prins der Nederlanden te verlenen, maar pas bij de troonsbestijging van Prinses Beatrix. iAAAAi •i :v :.C Voor Midden-Brabani gebakken door FIRMA PAYMANS-DELGIJER, TILBURG Amsterdam vond de heer Lank horst zeer ongelukkig als plaats voor de huwelijksvoltrekking, omdat daar de meeste bezwaren tegen het huwe lijk bestaan. De P.S.P. in principieel republikeins. K.V.P.ACHTER REGERING De K.V.P.-fractie-voorzitter, drs. W. K. N. Schmelzer, zei de intimiteit te willen respecteren. In staatkundig opzicht gaat het er om of er zeer bijzondere redenen zijn om de goedkeuring voor het huwelijk te onthouden. De K.V.P. heeft begrip voor de be zwaren het oorlogsleed heeft diepe sporen nagelaten. Niettemin ziet de K.V.P. geen re den om de heer Von Amsberg als prins-gemaal te weigeren. Zij staat in deze geheel achter de regering. De K.V.P. houdt daarbij ook reke ning met de op de toekomst gerichte internationale samenwerking. Juist in het verzet tegen het natio- naal-socialisme zijn grote offers ge bracht voor deze toekomst. Fel verzette drs. Schmelzer zich te gen de stelling van de, P.v.d.A., dat de Kamer voor een voldongen feit was geplaatst. Daarvan is geen spra ke. Er is ruim en tijdig beraad ge weest. Door de respectloze bejegening van Prinses Beatrix in de brief van de heer Nederhorst is het aanzien van de constitutionetle monarchie geschaad. betreurde, had de K.V.P. niet anders verwacht. De ruiterlijke erkenning van de te genover Prof. De Quay gemaakte fout, zei de heer Schmelzer erg op prijs te stelten. Als de heer Nederhorst niet de uit- lmatingen over de heren De Quay en Luns als president bedoeld heeft de K.V.P. te discrimineren, dan had, al dus de KVP-fractie-Voorzitter, "de haar particuliere plannen, als de Re gering géén goedkeuringswet zou in dienen, heeft ons vertrouwen in de Prinses als toekomstige vorstin be vestigd, aldus drs. Schmelzer. Hij wees er op, dat Prinses Beatrix ons land reeds vaak op "even inne mende als bekwame wijze" heeft ver tegenwoordigd. De heer Schmelzer besloot met de wens "Moge God's zegen het kroonprin_ selijk paar vergezellen op hun levens weg." "ECHTE ORANJE" Voor de C.H.U. hield freule Wtte- waal van Stoetwegen een gedegen staatsrechtelijk betoog. De C.H.U. staat principieel achter de constitutionele monarchie. Freule Wttewaal van Stoetwegen vroeg begrip voor de ouders van Claus von Amsberg, die hun kind op 13-jarige leeftijd naar Duitsland zonden. Deze kon op 17-jarige leeftijd ook niet anders dan zijn dienstplicht ver vullen. Dat wordt ook wel aanvaard. Intussen heeft zich het verzet ge keerd tegen Prinses Beatrix. Men wil "de bruiloft van Prinses Beatrix maken tot de begrafenis van het koningschap". Dat is niet billijk. Prinses Beatrix houdt van een man, die alleen tegen heeft, dat in zijn jeugd een troep mis dadigers regeerde over het volk waar toe hij behoort. De kwalificatie van de heer Ne derhorst, „dat Prinses Beatrix "wils krachtig, energiek en intelligent" is, vond zij een bevestiging er voor, dat de Prinses een "echte Oranje" is. De C.H.U. stemt, aldus freule Wttewaal, van harte in met het huwe lijk en verwelkomt de heer Von Ams berg als Nederlander. C.P.N. ONHOUDT ZICH. De heer Bakker was weer in zijn rol van politiek cabaretier. Misschien was hij wat vinniger dan anders. Door overijling, gedraai en progapanda- methoden leek het er op, dat bepaal de reactionaire krachten uit waren op een conflict. De C.P.N. achtte het niet verantwoord vóór te stemmen, Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. Grote sortering vanaf 63,50 Glasparel statiefscherm 130 x 130 59,50. Vraagt demonstratie. Bestel tijdig voor St. Nicolaas. UTOKINO m Heuvelring 61 - Tel. 26430 Juliana v. Stolbergstraat 10 Telefoon 30106 Brabantplein 10 Telefoon 43602 formulering nauwelijks ongelukkiger kunnen zijn. Drs. Schmelzer zei, dat de brief, een zware schaduw op de regerings samenwerking had geworpen met een lmange nawerking. INNEMEND EN BEKWAAM Basis van het regeringsbeleid moet blijven een goed functioneren van de constitutionele monarchie. De K.V.P. heeft grote bewonde ring voor de wijze van optreden van Koningin en Prins. De K.V.P.-fractie is unaniem vóór de toestemming tot 't huwelijk, even als voor de keuze van Amsterdam als plaats voor de huwelijksvoltrekking. De verklaring van PUrinses Bea trix haar plichten te stellen boven omdat in deze zaak niet voldoende tijd gegund was tot rustig overleg. De heer Bakker was tegen Am sterdam, omdat dit in strijd was met de traditie. De C.P.N. zal zich onthouden van stemmen. GEEN BEZWAREN De heer Roolvink, die voor de An ti-Revolutionaire fractie sprak, keur de fel af, dat men het feit, dat de heer Von Amsberg een Duitser is, heeft aangegrepen om kritiek op Prin ses Beatrix en het Koninklijk Huis te lanceren. Omdat er door het huwelijk geen gevaren voor het nationale karakter van de troon en geen internationale moeilijkheden zullen ontstaan, kan de

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 13