wAAlwijkse en UnGstPAAtse couRAnt Het kabinet wint de slag cMnidudfec Gemeenteraad Waalwijk 'ImiM Skibaan in recreatiegebied Tarieven rioolbelasting omhoog Bejaardencentrum Nieuwe afrastering voor v.v. Baardwijk „Laageinde II" wordt bouwrijp gemaakt Parkeerruimte centrum Henry Vermeer Schade aan auto's in sportpark „Olympia" I.N.A.S.-opleiding op huishoudschool Ontslag op meest eervolle wijze Agenda PERFECT L0NG-DRINK# Almdudler, met jonge jenever omstandigheden britse 2. C. W. Goverde, wonende Burg. St. Nicolaas en STASSAR, één begrlpT"} MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 £**4^ «uvfiiuBLK 1965 g6e JAARGANG No. 92 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dn van Bem-demtraat 8. tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De Tweede Kamer heeft donderdag de belastingvoorstellen van de re gering aanvaard om daarmee de grote nieuwe uitgaven die nodig zijn (woningbouw, onderwijs, verkeer, hulp aan armelanden) te bekosti gen. „Het kabinetsbeleid is nog n:et groots. Het tempo is wat'ver hoogd en de politiek is wat meer gericht op de toekomst, maar voor een nieuwe maatschappij is meer nodig dan de anderhalfjaar, die ons zijn gegeven," zei minister Von deling (Financiën). De minister be loofde de Kamer een zuinig beleid er. stelde daarmee de woordvoerder van de K.V.P., de heer Lucas te vreden. De belastingvoorstellen van de re gering kregen in de Tweede Ka mer de steun van de drie regerings partijen K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. De enige breuk in het front van de regeringspartijen kwam bij de stemming over de verhoging van de vennootschapsbelasting. De an ti-revolutionairen wezen deze af. De K.V.P. steunde bij alle voorstel len unaniem het kabinet. Fractie voorzitter Schmëlzer en de finan- ciëje woordvoerder van de K.V.P., de heer Lucas, kregen na afloop vele felicitaties te verwerken, even ais de socialistische minister Von deling en de K.V.P.-staatssecretaris Hoefnagels. Een liberale motie, om verder te bezuinigen werd verworpen met 94 tegen 31 stemmen. De drie rege ringspartijen waren tegen, alle an- o'ere fracties voor. Ook de heer Van Son die als enige K.V.P-er bij de algemene beschou wingen in oktober een nog sterkere liberale motie ondersteunde, sloot zich nu bij zijn fractie aan. De anti-revolutionairen stemden ondanks grote bezwaren „we doen 't met pijn in ons hart," zei de heer Kieft voor de verhoging van de benzine-accijns omdat in hetzelfde wetsontwerp ook nog ver hogingen voorkwamen die zij wel wilden aanvaarden. De anti-revo lutionairen waren echter tegen ver hoging van de vennootschapsbelas ting, omdat daarbij dit bezwaar niet opging. De A.R. had in plaats van de lasten op de benzine en de vennootschappen al volgend jaar de schoenen en textiel voor een deel willen belasten. De liberaal Portheine, gesteund door zijn fractie-voorzitter Geertse- ma, vroeg wat de regering van het anti-evolutionairen verzet dacht. Zijn bedoeling was kennelijk te onderstrepen dat er onenigheid binnen de regeringscoalitie bestond. De anti-revolutionaire fractieleider de Alpendrank uit Oostenrijk KOMST IN E.E.G. VEBETEREN „Een zeker aantal tekenen wijst erop dat de omstandigheden die vioeger 'n hindernis vormden voor de toenadering van Groot-Brittan- njè tot het Europese vasteland, aan bet verbeteren zijn". Dit heeft pre sident De Gaulle woensdagochtend op een kabinetsvergadering gezegd. De generaal voegde hieraan toe: „Het vraagstuk schijnt langzaam in positieve zin te rijpen. Deze ontwik keling zou in het geval zij duidelijk zou worden, door Frankrijk met sympathie in overweging worden genomen." De Franse minister van voorlich ting, Alain Peyrefitte, die dit na de kabinetsvergadering meedeelde, zej dat minister van buitenlandse zaken Couve de Murville verslag had uitgebracht over zijn onder houd met Eward Heath, de Britse conservatieve (oppositie)-leider, die een bezoek aan Parijs heeft ge bracht. Waarnemers wijzen erop dat deze Uitlatingen van De Gaulle genomen moeten worden voor wat ze waard zijn en dat is niet zoveel. Zolang Labour aan het bewind is zal De Gaulle niet gevraagd worden Enge land tot de E.E.G. toe te laten en afgezien daarvan kan de Franse president met de formulering van zijn verklaring ook nog alle kanten op als te zijner tijd Heath als Brits premier op zijn deur komt kloppen. Roolvink echter zei, dat de A.R. de regering het nodige geld niet wil onthouden. De A.R. wijst andere middelen aan. Minister Vondeling weigerde op de liberale opmerkin gen in te gaan. Hij wees erop dat er geen moeilijkheden zijn want de Kamermeerderheid aanvaardde de regeringsvoorstellen en er ontstaat geen gat in het dekkingsplan. Een motie van de heer Kieft om werkkleding vrij te stellen van de opnieuw in te voeren omzetbelas ting op textiel werd verworpen. De A.R. kreeg alleen steun van paci fisten en communisten. Het voor stel van de heer Scholten (C.H.U.) om nu nog geen beslissing te nemen over de herinvoering van de om zetbelasting op schoenen en textiel ir. 1967 werd eveneens verworpen. Het kreeg alleen steun van libera len, de kleine partijen en 5 socialis ten, de heren Roemers, Kleywegt, Scheps, Baart en Wieldraayer. Het plan van de anti-revolutio nairen om de extra-cent op de ben- zme-accijns niet goed te keuren werd verworpen met 78 stemmen tegen en 48 voor. Tegen waren K. V.P. en P.v.d.A.. De anderen wa ren voor. De heer Scholten had nog een voorstel ingediend om de hogere accijns die op aardgas, olie etc. moet worden betaald terug te ge ven als deze produkten als grond stof worden uitgevoerd. Alleen de liberalen waren het met de C.H.U. eens. Opvallend was dat de heer Blaisse van de K.V.P. voor de stem ming de zaal verliet na heftige dis cussies met enkele fractiegenoten. Onmiddellijk na de stemming ver scheen hij weer breed lachend in de vergaderzaal. Met overgrote meerderheid ac cepteerde de Kamer het K.V.P.- plan om de extra-verhoging van de vennootschapsbelasting alleen voor 1966 te laten gelden en eventueel eind volgend jaar opnieuw te be slissen. Alleen de communisten, pa cifisten en boeren waren tegen. Minister Vondeling deed de toe zegging, dat extra regeringsuitga ven zoveel mogelijk betaald zullen v/orden door besparingen op andere begrotingsposten. Als voorbeeld noemde hij de extra uitgaven voor Limburg, „waarvan het niet uitge sloten is dat ze voor '66 nodig zijn" en de extra kosten voor de rege ring door de nu optredende epide mie van mond- en klauwzeer in de zuidelijke provincies. Ook voor '67 zal zorgvuldig worden nagegaan of alle overheidsuitgaven nog wel no dig zijn, beloofde hij. Maar, aldus de minister, „voor wat hoort wat": de financiële des kundigen in de Kamer moeten hun fractieleden dan ook voortdurend wijzen op de risico's van grotere uitgaven. De bewindsman maakte I ook de afspraak binnenkort in de vaste commissie voor Financiën precies te vertellen wat zijn be voegdheden en zaken zijn bij het bewaken van de uitgaven, die de diverse departementen doen. „U moet overigens niet alles op mijn schouders laden. Elke minister is voor zijn eigen begroting verant woordelijk", zei dr. Vondeling. In de vergadering van 14 mei 1964 heeft de raad een schematisch plan voor de recreatie- en groenvoorzie ning aangenomen. In dit schema is met betrekking tot de verschillende mogelijkheden tot recreatie de vol gende indeling gegeven: a. kleuterspeelterreintjes; b. jeugdspeelterrein c. sportterrein enz.; d. wijk-, buurt- en recreatieparken Intussen hebben B en W zich nader beraden over 't recreatiegebied „Het Hoefsven". Het bureau voor ruim telijke ordening en architectuur Kui per, de Ranitz, van der Ree en van Tol te Rotterdam heeft een basisplan opgesteld met betrekking tot de uit breiding van het recreatiegebied „Het Hoefsven". Het ligt in de bedoeling om, naast de reeds bestaande zwembassins, de schaats- en roeivijver, de speeltuin en het hertenkamp, over te gaan tot de verwezelijking van de volgende recre atiegelegenheden: de aanleg van een skibaan; een midgetgolf baan; een openbaar sportveld, van speel- en ligweiden, van een grote visvij ver met hengelsporteilanden en vo geleiland, van een kleuterweide met piasvijver, van een zomerbun- galowpark enz. Tussen de verschillende recreatie-ge legenheden is een net van wandelpa- dn geprojeteerd, welke aansluiting zullen geven op het recreatiegebied van Drunen en Loon op Zand. De uitbreiding heeft betrekking op het gebied, dat ten noorden en ten oosten van de huidige schaats- en roeivijver en het restaurant „Lido" is gelegen en straks zal aansluiten op de nieuw aan te leggen Drunenseweg. De raad moet zich in principe over dit plan uitspreken. Na de aanvaar ding van dit plan zal op de plaatsen waar de paden zijn geprojecteerd kunnen worden overgegaan tot het storten van puin, dat door het slopen van panden overal in de gemeente re gelmatig beschikbaar komt. Van de gelegenheid dat de veror dening over de rioolbegroting wil B. en W van Waalwijk gebruik maken om de thans geldende tarieven, welke sinds 1 januari 1965 werden ver hoogd met 2/14 gedeelte van het daarvóór geldende tarief, te toetsen aan de werkelijk ten laste der ge meente komende kosten. Deze kosten spruiten voort uit de door de gemeente tot stand gebrachte werken terzake van het verwerken van afvalwater, m.n. de aanleg van stam-, pers- en afvoerriolen, de bouw van een rioolgemaal en een zuive ringsinstallatie in de buitenpolders. De bedoelde kosten zijn te stellen op enerzijds de kapitaalslasten t.w. de rente en de afschrijving op het ter zake geïnvesteerde bedrag en ander zijds op de exploitatielasten t.w. on derhoudskosten, personeelslasten, stroomverbruik e.d. Volgens de gemeentewet moet de belastingopbrengst een „billijke bij drage" zijn in de ten laste der ge meente komende kosten. In hoeverre hier sprake is van een billijke bijdra ge, beoordeelt in eerste instantie de raad, in tweede instantie de Kroon. Volgens de terzake geldende admini stratieve jurisprudentie wordt maxi maal 90% der kosten nog als een bil lijke bijdrage beschouwd. De op brengst der belasting op basis van de werkelijke cijfers over 1964 en de ge raamde cijfers bedraagt over 1965 slechts 53 dat bij de gelijkblijvende tarieven en gelet op de stijgende ex ploitatielasten, nog zal dalen. Hieruit valt de conclusie te verbin den, dat nu de kosten voor slechts 50% worden gedekt uit de op brengst der belasting, er alle aanlei ding toe is om tot een verhoging der tarieven over te gaan, aldus B en W in een pre-advies van de raad. Zonder in conflict te komen met 't begrip „billijke bijdrage" in de kos ten kan worden beschouwd, wordt momenteel als redelijk tarief met be trekking tot deze grondslag der be lasting, aanvaardbaar geacht een ge middeld bedrag van f 35.- a f 40,- per aangesloten c.q. aansluitbaar per ceel per jaar. Dit betekent een meer opbrengst van f 17.500, - Bij de toepassing van een tariefs verhoging van 16 op 18% zou voor het jaar 1965 een opbrengst kunnen worden verkregen van 18/16 x f 150.488,63.- f 169.299,71, het geen neerkomt op f 35,27 p. perceel. Het ligt voor de hand, aldus B en W, dat indien het procentuele tarief voor de zgn. „kleine afvoerders" van af valwater wordt verhoogd van 16 op 18%, invoering van eenzelfde ta riefsverhoging voor de zgn. „grote afvoerders" billijk en verantwoord is. Uitgaande van de werkelijke op brengst over 1964 ad. f 65.585,75 zal rekening houdende met de uitbrei ding der bebouwing en de te verwach ten verhoogde waterafvoer en met de tariefsverhoging van 16/14 deel in 1965, de opbrengst 1965 waarschijn lijk bedragen f 87.000. - Een ta riefsverhoging van 18/16 deel van 't oude tarief, zal dus een nieuwe op brengst op basis van 1965, te zien geven van 18/16 x f 87.000,- f 97,875,-. Het aandeel in de opbrengst is: 63.3% (f 169.299,71) voorde „klei ne" afvoerders, en 36.7% (f 97.875, voor de „grote" afvoerders. Om na te gaan of deze lastenver deling tussen de beide categorieën be lastingplichtigen als juist kan worden aangemerkt, dient te worden nage gaan, welk gebruik elke categorie maakt van de riolering, t.w. welke hoeveelheden afvalwater op de riole ring worden geloosd. Op basis van de naar raming in het jaar 1965 door de beide categorieën af te voeren hoe veelheden afvalwater, komt voor re kening van de: kleine afvoerders: 2.940.600 m3 grote afvoerders: 1.695.800 m3 4.636.400 m3 hetgeen neerkomt op respectievelijk 63.4% en 36.6%. Aangezien deze percentages nage noeg gelijk zijn aan de bovengenoem de percentages, welke de lastenverde ling aangeven, vinden B. en W. dat de voorgestelde lastenverdeling corres pondeert met het gebruik, dat elke categorie afvoerders van het gemeen teriool maakt. In het uitbreidingsplan „Bungalow- en villapark Meerdijk", is een terrein, gelegen op de hoek van de Burg. Smeelelaan en de Blyde Incomste- laan, bestemd voor de bouw van een be j aardencentrum Zoals bekend, bestaan er reeds lang plannen om in Waalwijk te komen tot de bouw van een R.K. bejaardencen trum. Daartoe is geruime tijd geleden reeds een stichting in het leven geroe pen, genaamd „Stichting St. Antoni- ushof". Aangezien te verwachten is, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw bin nen afzienbare tijd zal worden ver leend, heeft het stichtingsbestuur nu verzocht het voor de bouw bestemde terrein aan de stichting te verkopen. In de exploitatie-opzet, behorende bij genoemd uitbreidingsplan, is de prijs van het voor de bouw van een bejaar dencentrum bestemde terrein 'bepaald op f 25, per m2. Met deze prijs heeft het stichtingsbestuur zich ak koord verklaard, zodat de koopsom bedraagt f 380.250, - Het is gebleken, dat de afrastering rond het hoofdterrein van de voetbal vereniging „Juliana" in het gemeen telijke sportpark „Olympia" in een zodanige toestand verkeert, dat zij noodzakelijk door een nieuwe behoort te worden vervangen De huidige afrastering bestaat uit betonnen palen, welke onderling zijn verbonden door een gegalvaniseerde buis. Tijdens wedstrijden wordt deze afrastering als zitplaats gebruikt, het geen een te zware belasting betekent en aanleiding tot breuk geeft; repa raties kunnen over 't algemeen slechts provisorisch worden uitgevoerd en zijn meestal ook maar een korte le vensduur beschoren. Thans ligt het in de bedoeling om betonnen palen in 'n zware uitvoering te plaatsen, waar tussen - op een grotere hoogte als voorheen - een ^"gegalvaniseer de buis met een diameter van 48,3 mm. zal worden gemonteerd. Eenzelf de soort - deugdelijke - afraste ring werd reeds rond de hoofdterrei nen van de voetbalvereniging „RKC" en „WSC" geplaatst en voldoet uit stekend. Voorts dient tegelijkertijd, ter plaatse van deze afrastering, rond het gehele speelveld, een smalle be- stratingsstrook te worden aange bracht, een en ander, zoals deze even eens werd uitgevoerd bij het hoofd terrein van „RKC". Een dergelijke bestrating vereenvoudigt nl. het maai en van het terrein in aanzienlijke ma te en maakt een strakke afwerking van de grasmat mogelijk. De totale kosten van de beoogde voorzieningen worden begroot op f 6.620, - Het partiële uitbreidingsplan Laag einde II wordt in grote lijnen be grensd door het Laageinde, de Van Lovenlaan, de Groen van Prinsterer- laan en de Molenvlietstraat. Het be trokken gebied is in hoofdzaak be stemd voor woningbouw. Ter ontslui ting van de in het plan begrepen gron* den, is het noodzakelijk, dat wordt overgegaan tot de aanleg van de ge- rioleringswerken, grondwerken, par- rioledingswerken, grondwerken, par- keerstroken enz. Blijkens een kosten raming, zullen de kosten van het betrokken terrein een investering ver gen van afgerond f 480.000, - welk bedrag uiteraard geheel ten laste zal worden gebracht van de bouwterrei nen. Het blijkt noodzakelijk, dat op kor te termijn maatregelen worden getrof fen om te voorzien in de dringende behoefte aan parkeergelegenheid in het centrum der gemeente. De daar gelegen openbare parkeergelegenhe- den bevinden zich op de Markt, op het Raadhuisplein en op het St. Jans plein. Het is duidelijk, dat deze par keerplaatsen, volstrekt ontoereikbaar zijn om in de steeds toenemende be hoefte aan parkeergelegenheid te voorzien. B en W hebben daarom, een plan doen openmaken tot inrichting van parkeergelegenheid op het terrein ten westen van het Raadhuisplein en van het raadhuis. Bij inrichting van dat terrein als parkeerruimte zal daar ge legenheid worden geschapen tot het parkeren van 60 auto's. De kosten van de inrichting zullen f 52.000, - bedragen. JUWELIER HORLOGER EDELSTEEN RINGEN met mysterieuze edel stenen jn verrukkelijke kleuren. Kies uit onze wondermooie kollektie. HEUVELSTRAAT 94, TILBURG In verband met het toenemende aan tal klachten van automobilisten over beschadiging van hun voertuigen op het parkeerterrein in het sportpark .Olympia', werd de situatie ter plaat se nader bezien door het gemeentebe stuur. Er is een parkeerterrein gele gen aan de Akkerlaan, tussen het hoofdveld van de voetbalvereniging „RKC", aan de noordzijde, en dat van de voetbalvereniging „Juliana" aan de zuidzijde. Tijdens wedstrijden gebeurt het herhaaldelijk, dat op het doel gerichte schoten hoog overgaan en - door het gemis van een afscher ming - op het parkeerterrein te recht komen en aldaar beschadigin gen veroorzaken aan geparkeerde voertuigen. Ter voorkoming van verdere scha degevallen, echten B en W het ge wenst, om achter de doelpalen, aan beide zijden van het parkeerterrein, z.g. ballenvangers te plaatsen, welke bestaan uit een met metaalgaas be spannen staalconstructie van 6 x 25 meter. De kosten van aankoop en plaatsing van een tweetal van derge lijke constructies worden begroot op f 4.720,-. Het bestuur van de R.K. Huishoud en Industrieschool alhier, richtte zich tot het gemeentebestuur met het ver zoek te willen bevorderen, dat de in de nijverheidsonderwijswet bedoelde noodzakelijkheidsverklaring door de raad wordt afgegeven voor de uitbrei- WAAR_ IS Sint Ni colaas? U "ZIET ALLEEN 2'JN StAFi Hij IS BD ONS BINNEN, WAAR EEN "STAF'XJAN HELPERS KLAAE STAAT VOOR ELKE SINT, WE SCHOENEN OF PAN TOFFELS wilgeven! Markt Waal wry k ding van het leerplan van die school met een z.g. I.N.A.S.-opleiding. De ze verklaring houdt in, dat de raad de oprichting en instandhouding ran een dergelijke opleiding noodzakelijk oor- leedt. De algemene doelstelling van deze opleiding is aan meisjes, die de Assi stenten A-opleiding hebben gevolgd een voortgezette vorming te geven, die haar in staat zal stellen verschil lende functies in ziekenhuizen, in richtingen, internaten e.d. te vervul len. Zij zal er in de eerste plaats op gericht zijn de meisjes aansprakelijk te stellen voor persoonlijk gestelde opdrachten, zodat het verantwoorde lijkheidsgevoel zoveel mogelijk ont wikkeld wordt. De duur van de op leiding is te stellen op 2 jaren, tijdens welke periode 1 jaar stage wordt gelopen in een gezin, inrichting en ziekenhuis. B en W stellen de raad voor om de gevraagde noodzakelijkheidsverkla ring af te geven. Drs. P. J. A. Lenglet heeft ver zocht in verband met het aanvaarden van een nieuwe werkkring te Arn hem te worden ontheven van zijn functie als voorzitter der commissie van advies, bedoeld in artikel 75 der algemene bijstandwet. B en W stellen de raad voor aan Drs. Lenglet op de meest eervolle wij ze ontslag te verlenen als lid in ver band hiermede voorzitter der genoem de commissie, onder dankbetuiging voor als zodanig bewezen diensten. Ter voldoening aan deze voorschrif ten doet het College van B en W de volgende voordracht van een dubbel tal personen ter voorziening in de ontstane vacature van lid-voorzitter der voormelde commissie: 1. H. J. G. M. Peters, wonende Dr. Mollerlaan 2; Smeelelaan 88. Punten van behandeling voor de ge meenteraadsvergadering van 2 dec. zijn: 1. Vaststellen van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woningen Grotestraat 233d, 233e 353a en Winterdijk 24. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van f 4.720,- voor de aankoop en plaatsing van 2 ballen vangers in het sportpark „Olympia". 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van f 2.200, - voor het slopen van het pand Laageinde 90. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van f 1.275,- voor de aankoop van een fotocopiëerappa- raat ten dienste van de centrale admi-

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1