PaitiP°breekt KAATSHEUVEL Kath. onderwijzers vergaderden Waalwijk Zaterdagvoetbal DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 NOV. 1965 Nieuwkuijk Raamsdonk de kracht van een verkoudheid bij Vader, Moederen Kind. hhi St. Nicolaas en STASSAR, één begrip! KUNST NAAR KRACHT PRESENTEERDE Loon cp Zand Hollandia, staatsgreep in Landbouw KUNSTKRING OPENT SEIZOEN. Vorige week zaterdag heeft de kunstkring te Vlijmen haar seizoen geopend met een op voering door Proloog uit Eindhoven Korc- zak en zijn kinderen. De voorzitter Burgemeester Schweitzer opende de avond in de nieuwe zaal van Ab dij de Mariënkroon. In zijn toespraak prees hij het gelukkig dat de kunstkring, opgericht in 1964 met 90 leden kon starten. Het is de bedoeling, zo sprak de voorzitter, dat over enkele jaren een cultureel centrum wordt gesticht, waardoor het culturele leven in onze plaats ook op ander plan zich kan ont wikkelen. Voorlopig zullen we ons moeten behelpen met deze nieuwe zaal, waar nog altijd 170 zitplaatsen in zijn. Het stuk dat bestond uit één bedrijf werd ingeleid door Albert Abspoel, waarna het stuk werd opgevoerd. De achtergrond was zeer eenvoudig gehouden, waardoor de toe schouwers alleen met de acteurs waren. Na afloop hield dhr. Abspoel nog een nabe schouwing, waarna alle aanwezigen de gele genheid kregen vragen te stellen. GOUDEN PROFESSIE OP MARIËNKROON. Zondag j.l. vierde pater Alfonsus Lieven in het Cisterciënserklooster mariënkroon al hier zijn 50-jarig professiefeest. Met de te genwoordige abt, dom. Johannus van Enge len heeft hij nog tot de zg. Franse paters behoord. Dat hij nog altijd "père. Alphonse" wordt genoemd is hiervan een herinnering. Zijn verdiensten voor de abdij zijn onmis kenbaar. Hij was novice-meester, leraar op de kloosterschool en econoom. Tijdens zijn prioraat nam hij belangrijke initiatieven, waaronder o.m. het bouwen van een nieuwe vleugel aan de abdij. Doch ook voor de streekbewoners was hij geen onbe kende. Jaren lang verleende hij assistentie in omliggende dorpen. Ook in de parochie van St. Jacob in Den Bosch is hij een ver trouwde verschijning geworden. Père Alphonse stamt uit een oud schip- persgeslacht en werd op een Rijnschip in 1899 geboren. Door de abdijbewoners werd de pater zondag aardig in de bloemetjes ge zet. De gehouden receptie tussen half twee en drie uur had een druk bezoek. Van ver schillende zijden kwamen bloemen en ge lukwensen binnen. ST. CECILIAFEEST. Vrijdag vierde het parochieel zangkoor in café van Baardwijk het Ceceliafeest. Door de secretaris werd een jaarverslag uitge bracht en rekening en verantwoording ge daan. De avond werd op prettige en gezel lige wijze doorgebracht. ZILVEREN KOORZANGER Zaterdag 27 nov. a.s. is voor de heer J. M. Kuijsters een dubbele feestdag. Niet al leen viert hij die dag zijn zilveren huwe lijksfeest, maar bovendien is hij op die dag 25 jaar verbonden aan het kerkkoor van de par. St. Bavo. Daarvoor had hij heeds een 15-jarige staat van dienst als zanger van het par. koor van St. Bartholomeus te Was pik. De laatste 15 jaar is hij dirigent van St. Bavo. Zaterdag wordt er om 10 uur een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. Om 9.30 uur wordt dhr. Kuijsters en zijn fam. daarvoor afgehaald door de harmonie, die hem na de H. Mis zal terug begeleiden naar hotel Koppelpaarden. waar de dag feestelijk wordt doorgebracht en waar van 2.30 tot 4.30 uur een receptie zal worden gehouden. Reeds dinsdag ontving de heer Jef Kuijs ters een zeer verdiende Pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia. GESLAAGD Voor het vakdiploma dameskapster slaag de mej. A. Jansen. GESLAAGD. Voor het diploma hoofduitvoeder wegen bouw slaagde aan de PBNA-school te Arn hem onze dorpsgenoot de heer P. Nouwens, Irenestraat Raamsdonksveer. "J ZUID WON VAN NOORD 2—1 In het prachtige stadion Nieuw Zuid te Katwijk aan Zee vonden zaterdag de districtswedstrijden piaats. Na een nuttige oefenwedstrijd op het TSC-terrein te Oosterhout vo rige week waren de verwachtingen voor Zuid hoog gespannen. Deze verwachtingen werden niet be schaamd: 12! Na 5 minuten kwam het eerste doelpunt, toen P. Simons (Terneu- zense Boys) op maat voorzette en Klaas van den Heuvel, ex-inter national, ineens inschoot. 5 minuten na de rust kwam het tegenpunt van Noord, toen uit 'n verwarde situatie Hoeksema van dichtbij door een haag van benen hard inschoot, 11. Toen kwam het mooiste doel punt van de gehele wedstrijd. Van den Heuvel, gelanceerd door Si mons en Den Rooijen op rechts, stuurde twee, drie tegenstanders1 met een listige schijnbeweging de verkeerde kant op en besloot zijn solo met een flitsend schot, dat doelman Kok alleen maar gehoord kan hebben. ST. NICOLAAS BEZOCHT KAATSHEUVEL Nadat St. Nicolaas vorige week zijn aangekondigde bezoek aan Kaatsheuvel had moeten uitstellen, kon de goed-heilig-man zondag, zij het met een bezorgde blik op de donkere wolken, zijn belofte inlos sen. Bijzonder jammer voor het or ganiserend comité, dat zoveel zorg had besteed aan het opbouwen van een imposante stoet, welke de in tocht van de Sint fleur en kleur had kunnen geven, moest het belang rijkste element hiervan echter ver stek laten gaan. Het zestal praal wagens, dat men zaterdag achter 't missiehuis St. Antonius na veel moeite in gereedheid had gebracht, werd 's avonds door een plotseling opstekende sneeuwstorm met één slag onbruikbaar gemaakt. Niette min bleven er nog voldoende leven de elementen over om de Sint een waardige ontvangst te bereiden. Om één uur vertrok Sinterklaas met Zwarte Piet, gezeten in een met twee schimmels bespannen calèche en geëscorteerd door verkeersbriga- diertjes, vanuit het missiehuis. Vooraf gingen gemotoriseerde Zwarte Pieten, gevolgd door de jeugddrumband en de harmonie St. Jan, gymnastiekvereniging K.G.V., harmonie Apollo, gymnastiekvereni ging Aktief, Kon. Muziekgezelschap Euphonia, terwijl de stoet besloten werd door de ponyclub R.O.S. uit school aan de Lage Zandschel, hoofd de heer Hovenberg, zal dit jaar het St. Nicolaasfeest op deze school ge houden worden. Het feest wordt gevierd op vrij dag 4 december, waarbij alle leer lingen om half acht op de school worden verwacht. St. Nicolaas en zijn Zwarte Pieten zullen allereerst verwelkomd worden door de kinde ren van de le, 2e en 3a klas. In die tussentijd zal er voor de leerlingen van de hogere klassen een leuke film worden vertoond. Nadien zal de Sint aan deze kinderen een be zoek brengen en hen met zijn goede gaven verrassen. JUBILEUM BIJ PEHAVE Vrijdag j.l. werd de heer W. Din- gemans gehuldigd voor zijn 40-jarig dienstverband bij de Pehave-schoen- fabrieken. In de rubriek „Op de voet gevolgd", komen wij hierop nader terug. TENTOONSTELLING KAATSHEUVELSE POST DUIVENVERENIGING Ondanks het slechte weer zijn za terdag en zondag uit diverse hoe ken van Brabant de duivenliefheb- bers komen opdagen om hun be langstelling te tonen voor de jaar lijkse hoktentoonstelling, welke de Kaatsheuvelse postduivenvereniging in de zaal van hotel „Belletable" organiseerde. Niet minder dan tach- Loon op Zand en de paardenstoete- rij van het natuurpark „De Efte- ling". Na een tocht door de voor naamste straten in het centrum, be gaf de Sint zich naar het gebouw van Openbare Werken, waar hij plaats nam onder een baldakijn en door burgemeester L. v. Erp werd verwelkomd. Deze dankte St. Nico laas voor zijn komst en betreurde het dat de weergoden aan de opzet van de intocht zo'n afbreuk hadden gedaan. Hij bracht dank aan het comité voor het vele werk en ver der aan ale medewerkenden. Zijn enige wens, het bezit van een nieuw gemeentehuis alleen al om de Sint waardiger te kunnen ontvangen, werd door deze beantwoord met het advies de schoolkinderen zo vast maar een ontwerp te laten maken, terwijl hij hoopte dat de plannen van het comité, een grootste intocht, het volgend jaar volledig tot hun recht zouden komen. Tussendoor vergastte „Euphonia" de Sint op 'n potpourri van toepasselijke wijsjes, welke door de jeugd spontaan wer den meegezongen. „Vier mannen en een meisje" In 't kader van het ontspanningfs- programma voor de N.K.V.-leden, afd. Kaatsheuvel, bracht de eigen toneelvereniging Kunst naar Kracht onder regie van Jos van den Assem dit weekeinde in de zaal van de Gil denbond het blijspel „Vier mannen en een meisje" voor het voetlicht. Dat de zaal zaterdagavond maar matig bezet was, kan rustig aan 't K.R.O.-feest worden toegeschreven. Zondag was de belangstelling alles zins bevredigend en deze beloning hebben de executanten van Kunst naar Kracht ruimschoots verdiend. Er is immers moed voor nodig om in deze tijd, waarin de interesse en belangstelling voor het amateurto neel door andere vermaaksmedia zienderogen op het tweede plan wordt gedrongen, tweemaal per sei zoen zich de opofferingen te getroos ten om met een toneelwerk op de planken te komen. Dat bewijst ook de grote liefhebberij welke er bij deze vereniging, die bovendien ge lukkig nog de beschikking heeft over een jeugdige kern, voor deze vorm van cultuur bestaat. Kunst naar Kracht heeft haar trouwe bezoekers ook nu niet teleur gesteld en deze enkele uren van ge zellige ontspanning bezorgd. De enige dissonant vormde de te lange pauze tussen het eerste en tweede bedrijf, al was deze als zodanig aangekondigd. Drie kwartier is wel iets teveel van het goede en net vol doende om de draad in het verhaal kwijt te raken. Het zou ons te ver voeren om de vrij grote bezetting van dit spel stuk voor stuk onder de loupe te nemen. Gaarne maken we echter 'n uitzondering voor Mari v. d. Assem, die overigens het dankbare voor recht genoot de komische noot in dit gegeven te vormen, maar wien de rol van hotelknecht Antoon Veu- gelaars als het ware op het lijf ge schreven stond en daarvan dan ook een bijzonder rake uitbeelding gaf. Zijn trouwe metgezel Kees Warten- berg, als de meer beschaafde kok Hendrik Kuiper, sloot zich daarbij uitstekend aan, evenals Diny v. d. Velden in de rol van de kittige en aantrekkelijke directie - assistente Gerry v. Deurne en de beide op haar verkikkerde concurrenten Louis v. Laarhoven als de jeugdige kunstschilder Michel Haffmans en Koos v. d. Assem als jonker v. Lammersweer. De gezellige aange klede gastenkamer van het hotel met het Zwitserse berglandschap.op de achtergrond als decor, droeg niet weinig bij tot het succes dat Kunst naar Kracht met deze toneelavon den boekte. ST. NICOLAASFEEST OPENBARE LAGERE SCHOOL In verband met het groot aantal leerlingen van de openbare lagere tig hokken, met elk een oude en jonge doffer en duivin, waren door de leden ingericht, terwijl de junio ren present waren met acht hok ken. Een aparte stand, verlucht met trofeeën en herinneringsvaantjes van kampioenendag te Rotterdam en Breda, werd op deze expositie ingenomen door de dit jaar succes volle Kaatsheuvelse liefhebber Wies Pijnenburg, die hierin zes fraaie kleppers had ondergebracht. Bijzondere belangstelling ging hier uit naar de geschelpte duivin, die dit jaar eerste werd in nationaal Orleans en daarbij ruim 52000 con currenten te vlug af was. Veel ani mo was er ook voor de gebruikelij ke bonnenverkoop, waarbij soms fors werd geboden. Zaterdag vond de huldiging plaats van de clubkampioenen en zondag die van de kring Kaatsheuvel, als mede de winnaars dezer tentoonstel ling, terwijl een finantieel succes volle loterij voor de jeugdleden dit duivenfestijn besloot. De K.P.V. kan op een geslaagde show terugzien. Bij de keuring werden de volgen de dertien hokken bekroond: 1. Jac. Duquesnoy 366y2 pnt., 2. A. Heijs 365 p., 3. H. v. Helvoirt 365 p., 4. J. v. Boxtel 362% p., 5. J. v. Riel 362% p., 6. W. v. d. Ven 362 p., 7. Chr. v. Wanrooij 362 p., 8. W. Pijnenburg 362 p., 9. Chr. v. Hees- wijk 361% p., 10. M. v. Boxtel 361 p., 11. Th. Ligtvoet 361 p., 12. A. Pijnenburg 360% p., 13. J. v. Hees- wijk 360 pnt. Junioren: 1. P. v. Helvoirt; 2. Ad. Coomans. Schoonste doffer: Jac. Duquesnoy, schoonste duivin: J. v. Riel. JEUGDWEDSTRIJD BOERENLEENBANK De Boerenleenbank heeft voor Loonop- zand en de Moer een jeugdwedstrijd uitge schreven. De prijzen zijn bekend gemaakt en uitgereikt aan: 1 Ans Wouters Kloosterstr. 44a L.o.Z. horloge; 2 Riky Oerlemans Gal- geneind 1 de Moer fototoestel; 3 Rianne Vrienten Zijstr. 13 de Moer badmintonset; 4 Sjef Broeders Past. Kampstr. 4 de Moer tafeltennisspel. Verder werden 10 troostprij zen uitgereikt. Zij die geen prijs behaalden kregen een attentie thuis. HANDBAL De uitslagen van de zondag gespeelde wedstrijden zijn Jonge adsp. 2; U. Animo -Were Di 6-4; Heren afd. 3 sen.: Were Di - Uno Animo 11-10; Dames afd. I sen.: Uno Animo-Be Fair 10-1; Heren jun. 2: Uno Animo-Rapid 9-8; Meisjes adsp. 4: Uno Animo - VCW 0-6. Het programma voor zondag 12 dec. is J A 2: EBHV-Uno Animo; DAI: Ui lenspiegel Antwerpen - Uno Animo; HA 3: Uno Animo - Longa; H J 2: Velocitas - Uno Animo; M A 4: Uno Animo-SOA 4; J A 2: Uno Animo - SIA. ST. HUBERTUS De schutters van St. Hubertus hebben zaterdagavond een rikconcours gehouden in zaal De Finantie. Ondanks het slechte weer is het concours toch goed geslaagd. De uit slag is: 1 A Krol; 2 P Broeders; 3 A Bink; 4 C v Gorkum; 5 J v d Bijgaard; 6 J J Aarts; 7 Wvd Broek; 8 A v Nunen; 9 W v d Ven; 10 v Breugel; 11 C Vermeer. De damesprijs was voor mevr. Bressers. ST. NICOLAAS BIJ DE UNO-VETERANEN. De Veteranen van Uno Animo hebben voor hun kinderen het jaarlijkse St. Nico laasfeest gehouden in zaal Concordia zater dagmiddag. Tegen 3 uur verzamelden de kinderen met hun ouders zich reeds in de zaal. De Sint was wat later dan bedoeld, doch had eerst een bezoek afgelegd bij het zilveren bruidspaar van die dag de heer en mevr. Leijtens-Brok. De voorzitter sprak de H. Man toe, die op zijn beurt de kinderen en de ouderen een vermanend woord gaf. Allereerst gingen zijn woorden tot de heer Willem Beeren, die juist 70 jaar werd; hij is erelid van de Veteranenclub. Daarna moest de heer en mevr. Oomen-Coomans verschij nen, die zo pas hun 12-jarig huwelijksfeest hebben herdacht. De heer Oomen is penn.m. van de vereniging. De ouders werden ver snaperingen aangeboden en voor een 60-tal kinderen stonden mooie geschenken gereed. De Sint reikte deze persoonlijk uit Onder luid zingen vertrok de H. Man en de aan wezigen bleven echter nog wat bij elkaar om wat na te praten. Het was een bijzonder geslaagd feest. BEZOEK ST. NICOLAAS AAN 'T DORP Onder wat dreigend weer is het toch ge lukt de Sint in Loonopzand te krijgen. Om ongeveer 3 uur waren velen verzameld op het Oranjeplein waar de Sint aankwam. Op de kiosk werd hij verwelkomd door de bei de oudercomité's, maar vooral door de eer ste burger van de gemeente. Burgemeester L. van Erp. Deze zei het druk te hebben met de begroetingen, maar had toch de tijd ge vonden de H. Man te Loonopzand te groe ten. In een mooie toespraak voor de kin deren wist hij de gevoelens van de kleintjes te vertolken. Het jongenskoor van Fr. An- gelico en de jeugdharmonie hadden al eer der op de kiosk plaats genomen om' hun lie deren en muzikale hulde aan St. Nicolaas te brengen. Direct hierop reed de Sint voor afgegaan door de beide harmonieën, de ponyclub van ROS door de straten van het dorp. Een rijtuig met Spaanse edellieden begeleidde hem en het geheel was goed ge kozen. Een wagen met kisten St. Nicolaas- artikelen sloot de optocht. Sinterklaas is wel oud, maar ook de nog jonge burgemeester kon het niet klaren de menigte tot een goed gehoor te lenen, daarom is een dringende behoefte aan een geluidssinstallatie onont beerlijk bij een dergelijke gelegenheid. Wc zullen er een aan de Sint moeten vragen. Op het einde van de week zal de Sint een bezoek aan de scholen brengen en daar ook weer de kinderen tracteren op zijn goede gaven. R.K.J.B. Voor de leden van de Jonge, Boeren stand van Loonopzand en Kaatsheuvel zal op korte termijn een wedstrijd worden gehouden voor de stal. Ook oudere landbouwers kun nen er aan meedoen. De juiste datum wordt nog bekend gemaakt. METAALBEWERKERSBOND ST. ELOY Vanaf december 1965 zal de afde lingsecretaris de heer M. de Ruyter, iedere le en 3e vrijdag van de maand ten zijne huize, Poelruitstr. 4 (Bloemenoord) van 20.00 tot 21.00 uur zitting houden om de leden van de vakafdeling gelegenheid te geven hun moeilijkheden en problemen in zake de C.A.O.-metaal, ontslagkwes ties, uitkeringen Ziekte- en Werk- loosheidwet e.d. met hem te bespre ken. De adressen van de bestuursleden van de afdeling zijn: B. Demmers, Noordstraat 11, voor zitter; M. de Ruyter, Poelruitstraat 4, secretaris; F. v. d. Leur, St. Anto- niusstraat 91, penningmeester; H. Didden, Gomma Frisiusstraat 4, vi- ce-voorzitter; H. Kuypers, Ganze rikstraat 21, commissaris; J. Alessie, Van Wielensteynstraat 14, commis saris; W. v. d. Heuvel, Noordstraat 74, commissaris. Tevens willen wij er Uw aandacht op vestigen dat 't St. Nicolaasfeest voor de kinderen van 5 tot 10 jaar, gehouden zal worden op zondag 5 december om 14.30 uur in de zaal van de Gecroonde Leersse. OPBRENGST SPECULAAS- POPPEN-ACIE BESOIJEN. De speculaaspoppen-actie door de Herv. Vrouwenvereniging te Bosoijen ten bate van het nieuwe verenigings gebouw, heeft opgebracht netto pl.m. f 1750.-. Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. TURNEN Op de te Drunen gehouden dis trictswedstrijden van de R.K. Gym- nastiekbond, slaagde mejuffrouw Jeanne Pullens, lid van Kunst en Kracht, voor het dipioma 2e graad turnster. KINUER-CRÉCHE ST. CLEMENS-PAROCHIE In gezinnen met kleine kinderen is het voor de ouders vaak moeilijk om zondags de H.H. Missen bij te wonen. Het zal voor velen van hen een uitKomst zijn te weten, dat zij zon dags tijdens de H.H. Missen van lü.uü en 11.30 uur nun kinderen in het Gemeenschapshuis aan de vei lige hoede van enkele meisjes kun nen toevertrouwen. Het bestuur van het Charitatief Centrum St. Cle mens heelt daar n.l. met ingang van gisteren, zondag 28 november, een Kinder-crêche opgericht. He Kosten bedragen slechts 25 ct. per gezin. Op de parochianen is een beroep gedaan om eventueel gebruikt speelgoed voor dit doei af te staan. HARMONIE ST. CRISPIJN Zaterdag j.l. gaf de harmonie St. Crispijn in de prettige zaal van de Lindeboom te zamen met de Kon. Harmonie Euphonia uit Kaatsheuvel een concert dat voor de pauze werd verzorgd door Euphonia en na de pauze door St. Crispijn. Het bleek dat beide harmonieën, zich op dit gezamenlijke concert goed hadden voorbereid getuige de wijze waarop dit zeer gevarieerde program ma ten gehore werd gebracht. Voor de aanvang verwelkomde de voorzitter van de ontvangende vereni ging, de heer F. C. Smolders, bestuur en leden van Euphonia, waarbij hij memoreerde dat wegens bijzondere omstandigheden het afgelopen jaar geen wisselconcert had kunnen plaats vinden. Onder meer betreurde hij het dat het voor onze harmonie St. Cris pijn zo moeilijk is jonge krachten aan te trekken, wat voor het op peil blij ven van het gezelschap zo hoog nodig is. Moge de toekomst hierin veran dering brengen. In zijn antwoord dankte de voor zitter van Euphonia voor de gastvrij heid om in Waalwijk te concerteren, daar het wegens zaalmoeilijkheden niet mogelijk was geweest dit concert in Kaatsheuvel te doen houden, ter wijl ook zijn korps wegens directeurs wisseling met moeilijkheden had ge zeten. .Niettegenstaande het KRO televi sieprogram en het zeer ongunstige weer was er toch een zeer behoorlijke belangstelling. Na het concert brachten beide ge zelschappen nog geruime tijd gezellig met elkaar door en was men het er over eens, dat dergelijke concerten voor beide verenigingen zeer leer zaam waren. - Zaterdag heeft de nieuwe c.a.o. voor de metaalindustrie haar be slag gekregen, met een verhoging van 4.75 plus extra vacantie voor jon ge en oude arbeiders. - In Vietnam is een verwoede slag geleverd. Twee bataljons der Zuid- vitamezen, 800 man, zijn totaal ver nietigd. De Vietcong had 300 doden. - Het 40-jarig jubileum der KRO werd gisteravond besloten met de op voering der Opera Carmen. Zaterdag was het de gehele dag uitzending De totaalkosten voor de herdenking be draagt 1 miljoen. De machine-bankwerker Wim Bou- man uit Weesp won met zijn vis van 1.22 m de vis-wedstrijd en was daar door KRO-kanjer-koning en kreeg daarvoor 'n prijs van f 1500, die hij direct terugschonk om 'n speciale vis vijver voor gehandicapten aan te leg gen. Aan het slot van de avond was er al f 50.000 binnen gekomen. De afdeling Waalwijk-Heusden van de K.O.B. in het bisdom Den Bosch hield donderdagavond in Hotel Ver- wiel een algemene ledenvergadering. Voorzitter Peters deed mededelingen betreffende de vergaderingen voor 't komende seizoen. Pater Philipus van het Kath. Paed. Centrum zal voor de leden een inleiding komen geven; een team medewerkers van de KRO zal 'n avond komen verzorgen; Mr. Hans Velu zal ook een van de inleiders zijn. Het afdelingsbestuur heeft de or ganisatie in handen genomen van een excursie voor de leerkrachten van de eerste en tweede klassen van de lagere scholen en voor de hoofden van school naar de Herman Broerenschool voor buitengewoon onderwijs aan de Taxandriaweg. Deze excursie zal plaats hebben op 15 februari tijdens de schooluren. Men hoopt voor de leerkrachten van de andere klassen ook een dergelijke excursie te kunnen organiseren. De heer Joosen gaf de vergaderden een verslag van de eergisteren gehou den kemvergadering. Naar aanleiding daarvan kon hij enkele mededelingen doen met betrekking tot de nieuwe ziektekosten- en pensioenregeling. De vergadering koos de heren Pe ters, Joosen en Van Roy als afgevaar digden voor de wetgevende vergade ring van het K.O.V.. die op 29 en 30 december a.s. in Arnhem wordt ge houden. Men besprak ook de agenda voor deze vergadearing, waarop twee voorstellen van de afdeling Waalwijk - Heusden voorkomen. Het ene voorstel betreft een dringend verzoek aan de minister om meer schoolruim te voor het kleuteronderwijs; het 2e voorstel vraagt om bestudering van de mogelijkheid tot het pensioneren van onderwijskrachten op 60-jarige leeftijd. Het hoofdbestuur van de K.O.V. staat achter deze voorstellen. Na het huishoudelijke deel van de vergadering gaf pater Van Daelen een overzicht van de godsdienstige situa-4 tie in Oeganda. UITSLAGEN Ere-divisie Sparta - Telstar 1-0 DWS - PSV 2-2 Fortuna '54 - MVV 3-3 ADO - Ajax 2-3 Willem II - Feijenoord 3-4 DOS - FC wente 3-0 Eerste divide DHC - Cambuur 1-1 Colewijck - Holl Sport 0-1 NEC - Sittardia 2-1 Alkmaar - Volendam 3-0 BBC - Xerxes 0-1 Tweede divisie A ZFC - Graafschap 0-1 Tweede divisie B Excelsior - DFC 2-2 Haarlem - Hermes DVS 6-1 Limburgia - Roda JC 1-1 SVV - EDO 4-0 LEOPOLDSTAD In de Congolese hoofdstad Leo- poldstad is 'n staatsgreep gepleegd, waarbij president Kasavoeboe en diens kabinetsformateur Evariste door het leger, onder leiding van luitenant-generaal Joseph Moboe- loe, zijn afgzet. Generaal Moboetoe heeft kolonel Moelamba, Hoge Com missaris van de Congo in Stanley- stad, belast met de vorming van een voorlopige regering „van natio- nale eenheid". De staatsgreep werd vrijdagmor gen over radio Leopoldstad in he^ Frans, Engels en de landstalen be kend gemaakt. Gezegd werd, dat woensdag tijdens een vergadering van hoge officieren werd besloten de regering Kasavoeboe af te zet ten wegens mislukkingen op po litiek gebied. Tijdens de staatsgreep bleef het in de Kongolese hoofd stad kalm. Er werden in de stad geen extra militaire patrouilles in gezet. In een uit twaalf punten bestaan- ae verklaring geeft Moboetoe het volk de verzekering, dat hij de grondwet zal eerbiedigen, dat de Congo zich zal blijven houden aan het Handvest van de Verenigde Na ties en trouw blijft-aan de organi satie van Afrikaanse Eenheid en alle met bevriende staten gesloten verdragen. Ook garandeert hij de veiligheid van buitenlanders en hun eigendommen. De bevolking wordt opgeroepen kalm aan het werk te blijven. Het is de tweede staatsgreep door de 37-jarige generaal Moboetoe. In 1960 zette hij president Kasavoe boe af en leidde hij negen maanden lang een college commissarissen voordat hij de macht aan het parle ment teruggaf. De laatste tijd was in de Congo een scherp conflict ontstaan tussen de nu afgezette president en Tsombe, die op 13 ok tober als premier werd vervangen. WEG OPEN VOOR NIEUWE OMROEPEN In het Staatsblad zijn de uitvoe ringen verschenen voor het gewij zigde radio- en televisiebestel, dat onder meer de toegang opent voor nieuwe omroepen en voor reclame. Minister Vrolijk (Radio en Tele visie) heeft vier maanden nodig ge had om de resultaten van het Ka merdebat over zijn nota Omroepbe stel te vertalen in definitieve rege lingen. Een van de opmerkelijke toevoe gingen aan de oorspronkelijke for mule schuilt in de verplichting van nieuwe omroepen, dat zij „direct, gericht mogen zijn op of dienstbaar mogen zijn aan 't maken van winst voor zover die niet voor de uitvoe ring van de omroeptaak bestemd is". In de nota werd slechts gespro ken over de bepaling dat omroepen geen geldelijke winst mogen ma ken. WEEST NIET EENZIJDIG, OOK NIET BIJ DE BEMESTING Nu de oogst van het land is en ook het vee weer op stal, maakt de boer opnieuw zijn plannen klaar voor het komende seizoen. Ook aan de bemes ting zal hij weer de nodige aandacht moeten besteden. Door een te éénzijdig gebruik van de meer gezuiverde kunstmeststoffen in de laatste jaren, is de aanvoer van sporenelementen in de grond vermin derd, waardoor er tekorten aan deze elementen zijn gaan ontstaan. Naast het gebruik van organische meststoffen is het daarom aan te be velen de kunstmeststoffen te geven in die vorm, waarbij naast de hoofd elementen verschillende waardevolle nevenbestanddelen voorkomen. We denken hierbij aan chilisalpeter, slak- kenmeel en laag procentige kalizou- ten. Bij duidelijke tekorten aan spo renelementen gebruike men speciale sporenelementmeststoffen, zoals ko- perslakkenbloem. Het grondonderzoek van de laat ste jaren heeft bovendien aangetoond dat de kalktoestand van vele bouw landpercelen, vooral op zandgrond, veel te wensen overlaat. Het gebruik van meststoffen die de kalktoestand gunstig beïnvloeden, zo als slakkenmeel en de eigenlijke kalk- meststoffen, is dan zeker aan te be velen. Door de toepassing van een zo veel zijdig mogelijke bemesting wordt het oogstrisico verminderd en kan men economischer boeren.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 7