wAAlwrjkse en LanqstRAAtse couRAnt Vanuit het centrum voor taedrijfsapostolaat T. VAN ROOY Snuffen wrijf VAN MIL 40 jarig dienstjubileum bij PeHaVe-schoenfabriek Jubilaris W. Dingemans Koninklijk onderscheiden CERTINA CERTINA- eg PRISMA-COLLECTIE i BANKETBAKKERIJ St. Nicolaas en STASSAR, één begrip! aanwinstenlijst van de Zoekt U. een betrouwbaar horloge, dat een juweel en een blijvend sieraad is? vindt U datgene, wat aan de meest verfijnde smaak tegemoet komt. Een wereldmerk met Internationale service voor zeer redelijke prijs Gasthuisstraat 48 tel. 2187 Kaatsheuvel VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 86e JAARGANG No. 93 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24+ let. inc.k.) f 0.20 p. mnd. (100+ 5ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" op de voet Schoenen en het onderhoud ervan De Nederlandse leerprodukten heb ben terecht een goede naam, ook in 't buitenland. Elk jaar wordt de keu ze groter, voortdurend worden origi neler ideeën uitgewerkt. In de ge- schenkenmaand december zullen dan ook velen met het een of ander ar tikel in leer bedacht worden. Wil men deze voorwerpen zo lang mogelijk in hun oorspronkelijke glo rie bewaren, dan is het nodige onder houd vereist. Dat geldt zowel voor 'n tas en handschoenen als voor een be auty-case of een paar schoentjes. We kunnen dit materiaal gevoegelijk ver gelijken met onze eigen huid, die we toch ook regelmatig reinigen, voeden en masseren om haar soepel te hou den. We laten hier wat nuttige tips Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met voor de verlenging van de levensduur van alle mogelijke leren artikelen vol gen. Nerfleder (dat is dus leder waar van U de nerf, d.i. de haarinplant op de huid, ziet) en suéde kunnen tegen woordig met behulp van spuitbussen van een water-, vuil- en vlekwerend laagje worden voorzien. We gaan de winter tegemoet en voordat we straks met onze laarsjes in sneeuw of blub ber stappen is het van belang deze te prepareren. Ook de handtas kan worden be handeld. De spuitbussen zijn verkrijg baar bij schoen- en lederwarenhandel en bij de schoenhersteller. Natte schoenen kunt U best op spanners zetten of bij gebrek daaraan opvullen met in de vorm van de schoen ge kneed krantenpapier. Sneeuw- en pe- kelvlekken gaat men te lijf door af vegen met een vochtige doek en di rect nadrogen met een droge doek of absorberend papier. Desnoods kan men de schoen afborstelen met een zacht borsteltje met koud water en toiletzeep (liever nog leerzeep, maar die is moeilijker verkrijgbaar, tenzij U een zadelmaker in de buurt heeft wo nen), als U dan ook maar weer me teen nadroogt. Met afdrogen (niet te hard wrijven, maar deppen) krijgt U de schoen nooit geheel droog. Ze moeten nog opdrogen, bij voorkeur in een verwarmd vertrek, maar niet bij de kachel: Leer moet langzaam drogen. ONDERHOUD VAN SCHOENEN Altijd eerst vuil, zoals gedroogde modder of zand met een harde borstel wegvegen, vooal ook uit de naden en randen. Echt vuile schoenen kunt U ook even afwassen op de hierboven omschreven manier, maar vóór het poetsen moeten ze goed opdrogen (b. v. een nacht laten staan). De crème wordt met een wollen of katoenen doekje gelijkmatig verspreid en ingemasseerd. Een paar minuten de crème laten intrekken spaart ener gie bij het uitborstelen, dat gebeurt met afzonderlijke borstels voor zwar te en bruine schoenen. Daama in wrijven met een (schone) zachte doek, waarvan de resultaten (speciaal op de neus) merkbaar verbeteren als U juist tevoren een klein druppeltje water op het leer doet, naar het voorbeeld van de „limpiabotas" in Spanje. Neder landers zijn niet erg precies met schoenonderhoud en wij kunnen wat dat betreft een voorbeeld nemen niet alleen aan de meer op hun uiterlijk gestelde Spanjaarden, Italianen en Grieken, maar ook aan Amerikanen en last but not leastaan onze Prins Bernhard, wiens schoenen er altijd feilloos verzorgd uitzien. Let U maar eens op! Aniline-leer eist zorg omdat de fi- nishlaag transparant is. Doet U daar gewone crème op, dan verdwijnt die doorzichtigheid en daarmee ook de diepte in kleur, die juist de aantrek kelijkheid van dit leer uitmaakt. Er zijn voor dit leer speciale crèmes, die Uw vakman U gaame levert, en waar van U vooral niet teveel tegelijk moet gebruiken. Juchtleer, dat sympathieke, wat vet tig aanvoelende leer, waarvan zulke lekkerzittende sportschoenen gemaakt worden, kunt U wel met gewone schoencréme behandelen, maar het gaat er op den duur van glimmen en dat is juist niet de bedoeling. Er zijn 'speciale crèmes voor, die diep inwer ken en een dof effect achterlaten. Wanneer lakleer mat of dof is ge worden, kunt U het reinigen met ter- pentine-olie of spiritus of het afwrij ven met ongekookte melk. Knoeivlek- ken worden verwijderd met een rau we ui en tenslotte wordt de schoen of tas luchtig opgewreven met een zach te doek. Er zijn ook preparaten in de handel die lakleer haar oude glas te ruggeven. Het behoeft geen betoog, dat su éde en schoencréme eikaars natuur lijke vijanden zijn. Als de schoenen of tas, die U bij in gebruikneming even hebt bespoten (zie hierboven) toch vuil geworden zijn, dan verwijdert U met een droge borstel het vuil en wrijft U de vezels op met een crêpe reiniginskussen en desnoods met een stukje schuurpapier. Een opfrissertje boven de stoom van een waterketel is ook alleszins aan te bevelen Werkschoenen en skischoenen be handelt U met leervet om ze goed te houden. Wij hebben trouwens gunsti ge ervaring met leervet bij juchtleer. Slange- en krokodilleer moeten worden onderhouden met daarvoor bestemde preparaten. Als ze nieuw zijn kunnen ze worden bespoten met silikonenhoudende preparaten, o.a. eveneens verkrijgbaar in spuitbussen. U moet er bij voorkeur niet mee in de regen gaan lopen. Als de neuzen van kinderschoenen kaal worden - en daar zorgt ons na geslacht wel voor - dan kunt U de kale plek bijwerken met kleurpasta. Als U deze bij Uw leverancier koopt, neem dan een schoen mee om de goe de kleurcombinatie uit te zoeken. Die kleurpasta is ook heel geschikt om winkelhaakjes, die U uiteraard eerst met lijm geplakt hebt, bij te werken. Als U nieuwe schoenen gekocht hebt, verdient het aanbeveling om ze te poetsen, vóór U ze in gebruikt neemt. En tot slot: Leer is een natuurpro- dukt. Het heeft frisse lucht nodig, dus niet opbergen in een plastic zak! Een volgende keer zullen wij iets vermelden over het onderhoud van lederen kleding en van hand schoenen en zullen wij ook iets ver melden over vlekken in leer. DE DIEFSTALLEN IN ANTWERPEN EN TILBURG Met de arrestatie van alle deelne mers aan de overval op de banklopers in Antwerpen en van de vijf donker kleurige Fransen vlak daarvoor in Kalmthout, is een zware bres gesla gen in de Belgische onderwereld. Zodra de hoofddader van de Ant werpse gang, de Amerikaanse neger „Ricky" achter slot en grendel zat, zijn de onderlinge ruzies tussen de el kaar beconcurrerende groepen als 'n opkomend onweer toegenomen. Daar bij zijn de politie volkomen nieuwe geruchten ter orde gekomen over de gewapende overval die vrijdag 15 ok tober op de Amro-bank in Tilburg gepleegd werd. De politie beschikt daarbij over ve le geruchten uit de zwaar rommelen de Belgische onderwereld. In hoever re weerwraak en concurrentie die ge ruchten betrouwbaar maakt, is tot nog toe niet gebleken. In het belang van het onderzoek onthoudt de politie Grotestraat 234. Tel. 2312 Waalwijk Nieuws van de MARSEPEIN-SLAGERIJ Onze varkens zijn geslacht Varkenspootjes, een specialiteit Ilam en spek Berliner leverworst Gelderse worst Bloedworst e.a. 'm heerlijk. zich op dit moment van elke medede ling en van elk commentaar. In dezelfde onderwereldkringen, waar het nu gonst van de gesprekken ever bankroof, waarover Ricky en zijn club en de Kalmthoutse arres tanten zwaar aan de tand gevoeld worden, wordt eveneens beweerd dat het merendeel van het Amro-geld ge bruikt is in de botersmokkel --.- r .-«-TTW«rr Jnr- p-tt -.tti rr,-■- "-.X - Voor de tiende maal is bij de N.V. P. H. Vloemans schoenfabriek te Kaatsheuvel een 40-jarig dienstjubi leum gevierd. Ditmaal betrof het de heer W. Dingemans, werkzaam op de finish-afdeling, die veertig jaar gele den bij genoemde N.V. in dienst trad, hetgeen vrijdag jl. meesterlijk werd herdacht. Naast de directie en afde lingschefs werd deze huldiging bijge woond door burgemeester L. van Erp en gemeentesecretaris M. v. Nieuw- stadt. De heer P. Vloemans, directeur van Pehave, merkte op, dat het voor de directie steeds een groot genoegen was een medewerker in een huldiging te mogen betrekken uit hoofde van 'n aanzienlijk lang dienstverband bij het bedrijf, omdat die 'n bewijs van de goede onderlinge samenwerking en verstandhouding. Het was daarom ook voor de directie een heuglijke dag als voor de heer Dingemans, die in de afgelopen veertig jaar niet was op gevallen door een veelheid van woor den of door een bepaald critische be oordeling van het dagelijks werk, maar die met de gehele inzet van zijn persoon deze jaren met overtuiging en plichtsbesef zijn werk had verricht. De heer Vloemans dankte de jubila ris daarvoor van harte, feliciteerde hem met dit jubileum en offreerde als blijk van waardering naast een ge schenk onder couvert een fraai gou den polshorloge. Burgemeester van Erp noemde het een grote prestatie om veertig jaren bij hetzelfde bedrijf te werken, waar toe zijns inziens de aard van de be volking, de toon van de burgerij, een bepaald gevoel, eenvoud des harten en de typisch Brabantse inslag om met personeel om te gaan, veel toe bij droegen. Hij noemde het verheugend dat er nog bedrijven bestonden waar 1 U hebt in de afgelopen weken in dit blad en 'enkele dagbladen kunnen le zen over het bedrijf saposolaat. Graag wil ik als bedrijfsaalmoezenier daar bij aansluiten en met dit artikeltje 'n rubriek openen in dit blad over ons werk en wat zich daarin afspeelt. Daarmee willen we tevens de draad opnemen van de veelgelezen artike lenreeks, zoals die indertijd door mijn voorganger, Pater Jansen, onder het motto „samen werken samen leven" werd ingeluid. Communicatie lijkt me in dit werk een eis van de eerste orde. Diverse omstandigheden speelden echter par ten, dat u ruim 'n jaar niets van ons hoorde. Vooral het feit, dat ik na mijn benoe ming me eerst enigszins wilde oriën teren in de wereld van techniek en in dustrie, was daarbij een belangrijke oorzaak. Een van de dingen, die me bijzon- der hebben getroffen in deze eerste tijd, was de constatering, dat bedrijf s- apostolaat niet zomaar een eenmans zaak kan zijn, wil het zin en waarde hebben. Je ontdekt in dit werk de grote kortsluiting tussen de Kerk en de (bedrijfs)-wereld. Beide zijn los van elkaar gegroeid. Pas wanneer Kerk en Wereld elkaar weer vinden, zullen we vanuit een christelijke grondhouding volwaardig gelukkige mensen kunnen zijn in een technisch- industriële maatschappij. De proble men, die hierbij aan de orde zijn, ra ken iedereen - priester en leek - die Kerk en Wereld serieus wil ne men. We hebben dan ook onze gelederen versterkt met enkele parochiepriesters en leken, om op een bredere basis en met meer fundament te kunnen wer ken. Gezamenlijk willen we ons inzet ten en ons regelmatig bezinnen op ons werk. Vanuit deze bezinningsgroep willen we in de toekomst ons bedrijf s- apostolaat ontplooien. We hebben echter niet de pretentie, dat wij het antwoord weten. Maar wel zijn we overtuigd, dat we op zoek moeten gaan door te luisteren naar ivat er leeft in de wereld en wat het evangelie ons daarop te zeggen heeft. We zullen op speurtocht moeten gaan Er zal beweging moeten komen. Het spel zal moeten beginnen en de bal zal moeten gaan rollen. En waarheen de bal rolt, zullen we samen moeten bepalen. Het verheugt ons bijzonder, dat we in ons werk voortaan een contact blad hebben voor al onze medewer kers, ongeveer 250 in totaal. Daar door kan or meer eenheid en lijn groeien. We stellen ons voor om in deze ru briek - voorlopig om de veertien da gen - met u te praten over ons werk, onze belevenissen en ideeën. Daarbij zullen wij uw wederwoord bijzonder op prijs stellen. We zouden nl. graag een schriftelijk gesprekscentrum wil len opbouwen, waarin iedereen het woord kan nemen. Uw positieve cri- tiek zal daarom te allen tijde wel kom zijn! En iedereen uit onze ge meenschap willen we daartoe graag uitnodigen. Met de redactie van deze rubriek wil zich een uit onze bezinningsgroep belasten. Graag wensen wij hem alle succes toe. We hopen, dat deze ru briek aan zijn opzet mag beantwoor den, en dat we langs deze weg dienst baar kunnen zijn aan elkaar. L. VAN BERKEL, aalmoezenier bedrijfsapostolaat, Markt 8, Waalwijk, tel. 3716 Aanwezig op centrum: ma. t/m za., 11.30-12.30 uur. OPENBARE BIBLIOTHEEK Grotestraat 196a, Waalwijk (Rampen, J. van. De andere weg Wanneer Mieke het ouderlijk huis verlaat om zelfstandig te worden, krijgt ze met grote moeilijkheden te kampen. Eisner, G. De reuzendwergen. De wereld der volwassenen als een wrange, bizarre, welhaast surrea listische groteske gezien door de ogen van een kleine jongen. Lya 11, G. Gevaarlijk spel. Wanneer een Engels piloot vlak bij de Russische grens in Finland char tervluchten verricht, raakt bij verzield in allerlei sabotage- en moordzaken. Weghe, J. van den. Offerhonden van stro. De tragische liefde tussen 2 jonge mensen tegen de achtergrond van de woelige dagen in Kongo vlak vóór machtsoverdracht, toen een mensenleven even weinig waarde had als een offerhond van stro. Abendroth, D. Aufbruch nach Marrakesch. Een Berberofficier en een Duitse oorlogsveteraan worden tegen het einde van de Marokkaanse vrij heidsoorlog door de Franse gehei me dienst ingeschakeld om alsnog te proberen een enkele pro-Franse Berberstam van wapens te voor zien. Sharp, M. Martha, Eric and George. Vervolg op „Martha in Paris". Dam, J. H. Paarden en Pony's: rassen en hun toekomst. Vestdijk, S. De zieke mens in de romanliteratuur. Op vrijdag 24 en 31 december is de Openbare Bibliotheek de gehele dag gesloten. W. Dingemans dit mogelijk was en feliciteerde daar mee zowel directie als personeel. Bur gemeester van Erp sloot zich gaame aan bij de loffelijke woorden van de heer Vloemans en het was hem een genoegen de jubilaris te kunnen mee delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Dingemans te onder scheiden met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, waarmee hij deze van harte gelukwenste. De heer C. van de Mortel, verte genwoordiger van de personeelsraad, beschreef de jubilaris eveneens als een man zonder veel woorden, met wie het prettig was samen te wer ken. Hij bood namens het personeel een fraaie vogelstandaard met inhoud aan. Nadat de toast op de jubilaris was uitgebracht, kwamen alle personeels leden deze hun gelukwensen aanbie den. c- BLUE RIBBON AUTOMATIC In onze

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 17