wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Prins Bernhard onthult Ongekende storm in ons land Het kabinet in de eerste kamer Drunen gaat bouw instructiebad voorbereiden I I I L I I I J IVOROL van lïherlo I DEKZEILEN "1 De geschiedenis van een pionier der Industrie Wellicht aanvang bouw ULO-school AMERICAN-STORES Tilburg Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100+ 5ct.inc.k.) 1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Wie dezer dagen leest, dat er een standbeeld is opgericht voor een pot tenbakker, zal wellicht verwonderd de ivenkbrauwen optrekken. Als hij dan nog verneemt, dat prins Bernhard in eigen persoon de onthulling wenste te verrichten, sperren zijn ogen zich mis schien nog wijder open. Maar het handelt in dit geval niet om zomaar „een" pottebakker, maar om Neerlands PottekeuningPetrus Laurentius Regout. Reeds koning Willem I moet de woorden hebben gesproken "Als ik 12 man had met de capaciteiten van Petrus Regout, zou ik de gehele ver loren gegane industrie van België voor ons land kunnen opbouwen!" Dat toont wel aan, dat Regout een groot vakman moet zijn geweest, maar wij proeven uit die zelfde zin ook in welke benarde omstandighe den het noordelijk deel van de Neder landen zich destijds bevond. Het gar- WSSÊÊm. nizoen van Maastricht bleef trouw aan zijn koning, in tegenstelling tot vele andere belangrijke Zuidnederlandse steden, die in 1830 het noordelijke "juk" afwierpen. In het zuiden be vond zich de grootindustrie, als het ware gebouwd op de delfstoffen, en dank zij Maastrichts sleutelpositie bleef Zuid-Limburg met de mijnen en alle nijverheid daar omheen voor ons land behouden. Van 1830 tot 1834 heeft Maas tricht moeilijke jaren gekend door een Belgisch exportverbod. Petrus Regout, die in 1814 zijn juist overleden vader op vijftienjarige leeftijd moest opvolgen in een glas- en aardewerkhandel en er in 1820 een kristalslijperij aan toevoegde, kreeg weinig of geen grondstoffen meer aangevoerd. Tegen alle verdrukking en boycot in, bleef hij volharden, ook al moest hij tijdelijk leunen op de liefdadig heid. Met meester-slotemaker J. G. Lambriex zette hij een nieuwe indu strie op poten door de oprichting van de nu nog bestaande Maastrichtse spijker- en draadnagelfabriek v/h Thomas Regout Co. n.v., een kris tal- en glasblazerij, een op stoom kracht werkende kristal- en glasslijpe rij en een aardewerkfabriek, met in 1848 al zo'n 600 arbeiders. De importmoeilijkheden onderving hij door de vestiging van een smelt- kroezenfabriek, van kalkovens, van 'n sodaraffinaderij, van 'n meniefabriek, van een potasfabriek en van een com plete gasfabriek die heel Maastricht van lichtgas voorzag. Het minst bekend is de in 1841 opgezette wapenfabriek. Het is aar dig te vermelden, dat deze dateert van 1841 op grond van Regouts benoe ming tot "rijksfabrikant van gewe ren". Enkele duizenden mensen von den werk in zijn concern. Vier zoons hebben zijn arbeid in landsbelang voortgezet toen de 69-ja- rige grootindustrieel zich in septem ber 1870 uit de zaken terugtrok. Op 18 februari 1878 overleed deze Lim burger van formaat en u zult nu niet meer verwonderd zijn als u in Maas tricht een standbeeld ziet voor deze "Pottekeuning" (met een hoofdlet ter). Geen gewone pottebakker dus, maar de vestiger van een van Neer lands grootste industrieën in een van Neerlands moeilijkste tijden. Sanatogen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en geest van jong en oud. Neem het elke dag! SANA TOGEN De storm, die maandagavond opstak en dinsdagmorgen al windkracht 10 bereikte, wakkerde in de loop van de middag langs de kust van Holland en Zeeland aan tot een volle orkaan, windkracht 12. Langs de westkust was de gemiddelde windsnelheid 110 tot 115 km. per uur. Landinwaarts werden windstoten tot 110 km. per uur gemeten. Een zeer zware storm woedde van 's middags 4 tot 's avonds laat van de Belgische grens tot het eiland Texel. Dinsdagavond laat be gon de wind af te nemen en woens dag trad een weersverbetering op. Maar op de oceaan is een depressie naar West-Europa onderweg. Zij kan hier vandaag aankomen. Voor de Nederlandse kunst bracht de zware storm uit het noordwesten opnieuw schepen in nood. De loods- diensten voor de kust werden ge staakt. De dagboot uit Harwich, die dinsdagavond om 18.45 in Hoek van Holland had moeten binnenlopen, bleef vannacht buitengaats. Nederlandse zeeslepers hadden 't meeste werk met het zoeken naar schepen die om hulp vroegen. Op zee en op de weg zijn tal van ongelukken voorgekomen. SCHEPEN LOPEN VAST IN HEVIGE STORM Een storm die soms windkracht elf haalde heeft hevig huisgehouden in de zuidelijke helft van ons land. Voor de kust van Zeeland en Holland kwa men tal van schepen in moeilijkheden. In een vliegende zuidwesterstorm is het 350 ton metende binnenschip Din- ka op de Westerschelde ter hoogte van Othene vergaan. De schipper, de 31-jarige P. Thijssen en zijn zes-jarig dochtertje Carla zijn daarbij naar wordt aangenomen, om het leven ge komen. 't Lichaam van het meisje dat 'n zwemvest droeg, spoelde 's avonds aan bij Temeuzen. Van de schipper die volgens zijn vrouw uitstekend kon zwemmen is taal noch teken verno men. De vrouw die met een reddings boei overboord sprong toen het schip zonk, werd uit het water opgepikt door een sleepboot uit Temeuzen die hulp was komen bieden. Haar man riep haar toen het schip ging zinken toe dat ze overboord moest springen en dat hij wel voor het kind zou zor gen. De vrouw kan zich niet voorstel len dat haar man er niet in geslaagd zou zijn de wal te bereiken. De politie heeft tevergeefs een speurtocht langs de oever van de Westerschelde ge maakt. Eveneens op de Westerschelde, ter hoogte van Bath, is het Zweedse erts schip Virihans (16.098 brt.) in aanva ring gekomen met het Belgische vrachtschip Frube America (5.186 brt.). Een derde schip, de Canadese M. J. Boylen (21.372 brt.), liep bij een uitwijkpoging aan de grond. De M. J. Boylen en de Virihans zaten beide meteen "hoog". Er moesten 12 sleepboten aan te pas komen om de schepen tegen de avond vlot te trek ken. EÉN DODE EN DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Bij een hevige botsing tussen twee auto's, een Triumph en een D.K.W., op het kruispunt Buitenveldertselaan - Van Nijenrodeweg te Amsterdam, is de 25-jarige vrouw van de Tri- umph-bestuurder om het leven geko men. De bestuurder zelf, de 30-jarige musicus J. C. J. S. uit Amsterdam, en de twee inzittenden van de andere wagen, de 69-jarige G. Roche uit Amstelveen en diens 75-jarige echt genote, zijn ernstig gewond in het V.U.-ziekenhuis opgenomen. Het stoffelijk overschot van mevr. S. werd naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht. De beide auto's werden totaal vernield. De botsing ontstond, doordat S. - rijdend in de richting van de Amster- veenseweg - geen voorrang verleen de aan de van rechts komende DKW. De verwondingen van het bejaar de echtpaar waren zo deerlijk, dat hun identiteit pas in het ziekenhuis kon worden vastgesteld. PIETER VAN VOLLENHOVEN GESLAAGD Pieter van Vollenhoven, de verloof de van prinses Margriet, is dinsdag in Leiden, geslaagd voor zijn docto raal examen in het Nederlands recht. De feestvreugde werd ernstig getem perd door de beslissing van de dag ervoor, dat Pieter opnieuw in een ziekenhuis moet worden opgenomen voor een operatie aan zijn enkel. De noodzaak bleek uit de foto's, die on langs door de militair geneeskundige dienst van de enkel werden gemaakt. -Qxcluóieve J-lerenkledlnq WAALWIJK Als Suriname volledig onafhanke lijk wil worden, mag dit land niets in de weg worden gelegd. Dit verklaarde de katholieke senator Van Lieshout dinsdag bij de algemene beschouwin gen in de Eerste Kamer. De liberaal Van Riel kwam tot de conclusie, dat de huidige combinatie zich goed heeft geweerd in de onoverzichtelijke en moeilijke situaties na het bekend ma ken van de huwelijksplannen van prinses Beatrix. „Dat hierbij fouten zijn gemaakt, is begrijpelijk," zei hij. „Maar het gaat mij om de intentie." Alleen tegen premier Cals had hij be zwaren. „Cals past niet in de rij van Drees, Beel, De Quay en Marijnen," vond de heer Van Riel. „Hij is een man, die weerstanden oproept. Wij moeten het snel daarheen leiden, dat De Quay weer minister-president wordt. De KVP-fractieleider Van Lieshout St. Nicolaas en STASSAR, één begrip! Bij de aanbieding van de begroting voor het dienstjaar 1966 heeft het college van B en W van de gemeente Drunen aan de raad een investerings plan voor het jaar 1966 voorgelegd. B. en W. zien dit plan niet als een strak schema, maar meer als een richtlijn. In de sector rendabele investerin gen (3,7 miljoen) zijn voorzien: 1 de bouw van 90 woningwetwo ningen f 1.600.000,- 2. de bouw van 14 bejaardenwo ningen f 250.000. - 3. aankoop van gronden in uitbrei dingsplannen f 600.000. - 4. bouwrijp maken van gronden f 1.000.000.- 5. voorzieningen gasbedrijf f 100.000.- 6. voorzieningen kampeercentrum f 150.000.- In de onrendabele sector, die in to taal 436.000 gulden omvat, zijn de meest in het oog lopende zaken: de zuid-verbinding met Waalwijk, die 60.000 gulden vergt, straatverlich ting in de Naulandstraat en de Ka pelstraat, het opmaken van een basis- rioleringsp'an, de voorbereiding van een zuiveringsinstallatie en voorzie ningen t.b.v. gemeentewerken. B. en W. veronderstellen, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat de raad in 1966 nog credieten beschikbaar zal moeten stellen voor de bouw van de ULO-school met gymnastiekzaal. Dat gaat dan een bedrag van acht en een halve ton kosten. Verbeteringen 400 X 600 II. 131.65 300 X 400 fl. 66.70 300 X 500 fl. 82.75 400 X 500 fl. 110.25 500 X 600 fl. 164.50 600 X 800 fl. 261.55 aan de lagere school te Elshout kun nen 120.000 gulden gaan kosten. Voor het recreatiecentrum op de Hoge Schijf is wellicht ook nog een halve ton nodig. B en W deelde de raad mede, dat in 1966 zullen worden voorbereid: De reconstructie van de Badhuisstr., de bouw van een gymnastieklokaal, een instructiezwembad en de riolering Eindstraat-Kleinstraat-Grotestraat. Bovendien wordt gedacht aan sane ringen in het centrum en een zuive ringinstallatie. De gewone dienst toont dit jaar 'n post onvoorziene uitgaven van 47- duizend gulden. Vorig jaar was dat nog 64.000 gulden en in 1964 89- duizend gulden. B en W van Drunen zijn van me ning, dat de rijksoverheid voor zich zelf een vrij ambitieus plan heeft op gesteld, maar dat de gemeenten in hun ontwikkeling worden geremd door een kwantificering van de voor naamste inkomstenbronnen. Er zijn nog twee .wetsontwerpen aanhangig, die wellicht iets ten goede kunnen doen keren: nl. de wet betreffende de uitbreiding van het gemeentelijke be lastinggebied en dat betreffende uit kering aan de gemeenten voor aanleg van wegen. Niettemin baart de financiële positie van de meeste gemeenten zorgen, vooral omdat in 1966 voor het eerst de garantieuitkeringen gekort wor den met 20%. B en W van Drunen zijn van mening, dat een financieel beleid op langere termijn beslist on mogelijk wordt gemaakt door de voortdurende stijging van lonen en sa larissen, de hoge rentevoet, de hogere eisen, die worden gesteld aan het ge meentelijk verzorgingsniveau en het uitblijven van de regelingen tot ver ruiming van het gemeentelijk belas tinggebied en de wegenfinanciering. In verband hiermede zal in Drunen nog geen gemeentelijke belasting worden verhoogd. Dat heeft tot ge volg, dat B en W zich bij het maken van plannen zullen matigen. Uitgaven in verband met de stede- bouwkundige ontwikkeling krijgen voorrang 1966 zal voor Drunen een jaar verklaarde zich voor de constitutio nele monachie. Het koningschap - een kostbaar bezit - is een bindend element in Nederland, zei hij. Het ka binet kreeg van hem hartelijke steun, al bleef hij het jammer vinden dat de vorige regeringsploeg is verdwenen. De anti-revolutionaire woordvoer der Berghuis vond dat er grote risi co's aan het „gedurfde, maar riskante beleid" van de regering zijn verbon den. AUTO-BOTSING MET 4 DODEN Van Heemstraweg in Heerewaar den (in het Land van Maas en Waal, Gelderland) is dinsdagochtend een busje met 5 inzittenden na een bot sing met een trekker met oplegger van het talud gestort. Vier mannen wer den gedood: de bestuurder, de 59- jarige Amsterdammer M. J. van Erp, directeur van een metaalwarenfabriek in Dreumel (Maas en Waal), en de metaalbewerkers, J. Theunissen (49), INorbart (34) en H. Goudemond, allen eveneens uit Amsterdam. De 2e directeur van het bedrijf, de heer J. v. Erp werd licht gewond. Tanden blank- Adem fris Onbetwist de beste tandpasta worden, waarin financieel wordt ge consolideerd wat reeds is verkregen. De voornaamste bron van inkom sten van de gemeente is de uitkering uit het gemeentefonds. Die zal voor het komende jaar f 1.604.500, - be dragen. Uit eigen belastingen ver krijgt de gemeente f 236.000,- en aan rijksbijdragen voor onderwijs, so ciale zorg e.d. f 128.050,- De in komsten worden gecompleteerd met ruim 4 ton „diversen" en bedragen f 2.388.310.-. De uitgaven zijn in vergelijking met vorig jaar beduidend gestegen. Ter vergelijking volgen hieronder de cijfers:, resp. 1965 en 1966: Personeelskosten 227.450,- 240.654,- Kapitaalslasten 629.876,- 686.860,- Onderwijsvergoedingen 156.613,- 205.923,- Sociale zorg 290.418,- 322.896,- Levering en diensten door derden, 91.717,- 93.020,- Levering en diensten door bedrijven 418.262,- 506.355,- Subsidies en contributies 57.625,- 70.468,- Diverse overboekingen en onvoorzien 219.069,- 262.134,- Totaal 2.091.030,- 2.388.310,- De daling in de onderwijsvergoe- dingen is te wijten aan de opheffing van de gemeentelijke vakschool voor schoenmakers en de rechtstreekse be taling van het subsidie door het rijk aan de huishoudschool. Zouden deze uitgaven niet in de berekening zijn opgenomen, dan vertonen de onder- wijsvergoedingen het volgende beeld: 1963 f 90.847,- 100% 1964 f 121.700,- 134% 1Sj5 f 156.613,- 172% 1966 f 205.923,- 227% Nu dit overzicht vanaf 1963 is bij gehouden kunnen enige voorzichtige conclusies worden getrokken. De le vering en diensten door bedrijven (in hoofdzaak door gemeentewerken) zijn na de onderwijsuitgaven het sterkst gestegen, gevolg door de susidies en contributies. De lonen volgen juist algemeen indexcijfers van de totale begroting. De kosten voor sociale zorg stegen tot 164%. VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 i"<" 86e JAARGANG No. 93 De tcho vad het Zuióen Opgericht 1878 Standbeeld voor Pottekeuning HOGE ERKENNING Als u ook niet wist, hoe wastafels worden gemaaktze worden gegoten. Petrus Laurentius Regout, de "Pottekeuning". TEGEN VERDRUKKING IN RIJKSGEWERENFABRIKANT BEGROTING VOOR 1966 IS WEER SLUITEND VAN EERSTE KWALITEIT'DOEK - TEGEN BIJZONDERE LAGE PRIJZEN OP DEZE PRIJZEN 12KORTING VOOR CONTANT, Fabrikage en reparaties van dekzeilen en autohuiven T.I.R.-kappen. T E L E F O O N ST R A AT 33 (zijstraat Heuvelstraat) Tel. 04250 - 31 748 - 23391 - 70496 - 31 664

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1