waalwijkse en UnqstRAAtse coupant ST. NICOLAAS VERRICHT EEN WONDER SCHOOL VOOR ZWARTE PIETEN 4 klas M.M.S. in «Margriet» UW MEUK EEN LEGENDE VOOR DE JEUGD KINDERVERHAAL De man wist niet wat te doen en hij bleef het antwoord schuldig. Bij de tweede ton lichtte de bisschop we der het deksel op en weer zei hij „U had wel 'n goede vangst, vriend". De jager dacht dat hij sterven zou van angst. Wat wilde de bisschop en wat dacht-hij? Bij de derde ton ging het evenzo. Si. Nicolaas en STASSAR, één begrip! III Vlijmen VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 86e JAARGANG No. 93 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 "uv •""'ivunnvi 11U. Vd rcho van het Zuióen Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. IMÏbtT 2002 De wind gierde door de bomen van het grote woud en zwiepte vlagen natte sneeuw voor zich uit. Het be gon donker te worden. Tussen de bomen liepen drie kin deren. Het waren drie jongetjes, de oudste hield zijn broertes bij de hand. De jongste huilde en dat was niet te verwonderen, want ze waren koud en doornat. Hun gescheurde en besmeurde kleren boden weinig be scherming tegen de gure wind en de kille natte sneeuw. De gezichtjes van de jongens waren smal en wit van honger en doorstane ellende. Zij waren verdwaald, maar de oud ste gaf de moed niet op. Misschien vonden ze wel een huis in de buurt, waar vriendelijke mensen woonden, waar een haardvuur brandde en waar men hun iets te eten zou willen geven. De twee anderen hadden geen moed meer. Zij waren moe en zouden het liefst op de grond gaan liggen en sla pen. Maar de grootste zette door. Vriendelijk, maar beslist trok hij de anderen met zich mee. Een licht Lang kon de verschrikkelijke tocht door het woud niet duren, want het werd steeds donkerder en het duurde niet lang of ze konden de bomen bijna niet meer zien. Op dat moment gaf de oudste jon gen een luide schreeuw. „Een lichtje", riep hij. „Daar moet een huisje zijn!" Dadelijk ging hij verder en nu kon den de anderen wel lopen. Tussen hun tranen door lachten ze. Bij het huisje gekomen, zagen ze dat het eigenlijk niet meer was dan vrije boer en leefden heel gelukkig. Maar op een verschrikkelijke dag kwamen er ridders met hun lans knechten en die trokken over vaders akker. Het rijpe koren vertrappend onder de hoeven van de paarden en de laarzen van de soldaten. Vol van machteloze woede had hun vader dit alles moeten aanzien. Van de andere zijde van het land naderde een ander leger en dicht bij de hoeve werd een geweldige slag ge leverd. Zij hoorden duidelijk het schreeuwen en razen van de strijden den en het gekerm van de gewonden. Toen de slag ten einde was, trokken tierende benden naar de hoeve. Moe der verborg hen achter de oven en angstig bevend wachtte zij op de din gen die komen zouden. De woeste krijgers sloegen de deur in en storm den naar binnen. Hun vader en moe der zagen zij niet weer en de hoeve werd in brand gestoken. Gelukkig wisten de jongens de vlammen te ont komen. Verborgen in de rook vlucht ten zij weg en sindsdien zwierven zij nu reeds enige weken door het land, levend van dat, wat goede lieden hun gaven. In de val Zwijgend had de man geluisterd. „Jullie kunnen vannacht hier sla pen op de zolder", bromde hij. „Ga nu maar vlug naar boven, want de slaap zal jullie goed doen". De jongens waren blij. Zij bedank ten de man voor zijn gastvrijheid en klommen langs het laddertje naar bo ven. Daar in wat hooi maakten ze het zich gemakkelijk en dadelijk vielen ze in een diepe slaap. „Een vreemdeling, die verdwaald is", luidde het antwoord. De man stond op en met zijn lantaarn in de hand opende hij de deur. Stomver baasd bleef hij staan, want daar stond niemand minder dan een oude bis schop. „Komt u binnen", noodde hij. De bisschop stapte over de drempel. „Gaat u zitten en warm u bij het vuur", verzocht de man. „Dat doet goed", bromde de bis schop, terwijl hij zijn handen uitstrek te naar de vlammen. „Wilt u mis schien iets eten?" vroeg de man nu. „Wat kunt u mij bieden?" wilde de bisschop weten. „Ik heb heerlijk vlees in het zout", prees de man aan. „Neen, laat ik u niet van uw vlees beroven. U zult het in deze strenge winter zelf wel nodig hebben", wees de bisschop af. „Och, neemt u het gerust heer, ik heb meer dan genoeg. Drie volle kui pen staan op mijn zolder", drong de man aan. De bisschop begrijpt De bisschop keek hem ernstig aan. „Hebt gij deze zomer zo'n goede jacht gehad, jager?" vroeg hij. De jager schrok. Zijn wangen kleurden. Wat keek de bisschop hem ernstig aan. Zou hij het weten? Neen, dat kon niet. „Nu jager", sprak de oude heer streng. „Krijg ik nog antwoord! Of is er soms iets niet in de haak met uw vlees?" Het laatste bracht de ja ger geheel in verwarring. De bisschop had argwaan. „Neen, neen... heer", hakkelde hij. „de d...e jacht was erg g... goed." Zo'n grote buit in één zo- ger, het is verwonderlijk", mompelde de bisschop. „Goed, ik wil graag uk vlees, maar ik wens mijn bout zelf te kiezen. De jager durfde niet weigeren. En hij begeleidde de kerkvorst naar de zolder, waar de drie tonnen netjes op n rij stonden. De bisschop lichtte de deksel van het eerst vat, zag het vlees en keek de van angst trillende jager strak aan. „U had wel een goede vangst, vriend", sprak h ijernstig. Het wonder. Nu keek de grijsaard hem recht in de ogen en sprak „Gij zijt een zeer slecht mens. ïk weet wat gij misdeed." „Maar wie bent u dan, dat u dit alles weet?" stamelde de man. „Ik ben Sint Nicolaas, bisschop van My- ra, vriend en beschermer van alle kin deren. Mij is niets onbekend" zei de oude heilige streng. Jammerend viel de jager voor hem op de knieën. Doch de bisschop wend de zich om naar de tonnen. Hij legde Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100+ 5ct.inc.k.) 1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bjj girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" drie vingers van zijn rechterhand op de eerste kuip en ziet, daar rees de oudste jongen springlevend en gezond op uit het pekelwater. Toen legde hij de vingers op het tweede vat en daar verrees de middel ste knaap. Nadat hij ook de derde ton beroerde dook de jongste uit het zou te water op. „Kom met mij, kinderen. Ik zal verder voor u zorgen", zei hij, terwijl hij hen bij de handen vatte en midden in de winternacht vertrok de goede Sint met de drie knapen uit het hutje van de jager. Hij zette ze voor zich op zijn schimmel en voort ging het in ge strekte draf naar veiliger oorden. Natuurlijk wil je weten hoe het verder ging. De jager had veel spijt van zijn slechte daad. Hij kon nergens rust vinden en nu, na zoveel honder den jaren, zwerft hij nog steeds door de wouden en vooral als het slecht weer is en de wind door de bomen raast, kun je hem horen jammeren. De mensen noemen hem de wilde jager. St. Nicolaas heeft verder voor de drie jongens gezorgd. De oudste werd later boer en heeft de hoeve van zijn ouders weer opgebouwd. De tweede werd een machtig heer en stichtte een slot en de derde schonk zijn leven aan de kerk en werd net als hun redder een geliefd bisschop. een hutje met één venster, maar daar achter was licht en toen ze door het venster keken, zagen ze een grote forse man met een donkere baard bij het haardvuur zitten. De oudste jongens klopte op de deur. „Wie is daar?" vroeg een zwa re stem. „Drie kinderen, die verdwaald zijn!" riepen de jongens terug. Ze hoorden de man naar de deur komen. In angstige spanning wachtten ze af. Daar ging de deur open. De man hief een lantaarn op om beter te kunnen zien. „Zo, drie kleine jongens", bromde hij. „Komen jullie maar bin nen." Verlegen stapten de knapen over de drempel. De man grendelde de deur. „Ga maar bij het vuur zitten, dan drogen jullie kleren wel", sprak hij. Zonder een woord te zeggen scho ven de jongens onder de schouw, dicht bij de lekkende vlammen. De gloed van 't vuur deed hun goed en langzamerhand voelden ze zich op knappen. De man met de baard gaf hun ieder een homp brood en een be ker warme geitemelk. Toen ging hij ook bij het vuur zitten. Hun verhaal Terwijl de jongens aten werd er geen woord gesproken. Met zijn scherpe, donkere ogen onder zware wenkbrauwen, nam de man de kinde ren op. Toen het laatste brood ver dwenen was en de bekers leeg waren, vroeg hij Zijn jullie verdwaald?" De oudste jongen antwoordde „Ja heer, wij zwierven door 't woud en raakten de weg kwijt." „Maar hoe kwamen jullie in het woud? Er komen hier nooit kinderen" wilde de man weten. Toen vertelde de oudste hun droeve ge schiedenis. Ze waren de drie kinderen van een De man was weer bij het vuur gaan zitten en dacht na. Een lachje speelde om zijn lippen. Dit was wel een prach tig buitenkansje. Drie van die jonge knaapjes in zijn huis. Dat zouden malse boutjes zijn. Nu en dan liep hij naar het laddertje en luisterde. Toen hij bemerkte dat ze rustig sliepen, greep hij een groot jachtmes en sloop het trapje op. Zachtjes, zon der het hooi te doen ritselen, kroop hij naar de slapende jogens en... toen de eerste stralen van de morgenzon door het venster van de hut speelden, ston den op het zoldertje drie tonnen. In elke ton zat het vlees van een van de jongens, keurig gezouten, een hartig hapje voor de komende winter. In het bekende damesweekblad „Margriet" van 4 december, wordt 4 M van het Dr. Mollercollege met de volgende tekst in het zonnetje gezet Onverwacht bezoek. Het werd winter en op 5 december lag het woud bedekt onder een dikke laag sneeuw. De man met de baard zat weer bij het vuur. Plotseling werd er geklopt. Ver wonderd keek hij op. „Wie is daar?" vroeg hij. Op een donkere novemberavond stopte in striemende regenbuien en stormvlagen een bus voor het Ois- terwijkse kindertehuis „Rustoord". De deur van de bus werd openge gooid en twintig opgewonden zwar te Pieten sprongen naar buiten; waardig en bedaard volgde Sinter klaas met wapperende mantel. Zus ter Augusta, de directrice van het tehuis, en de negentig aan haar toe vertrouwde kinderen wachtten bin nen vol ongeduld Margriet was gast bij deze bijzon dere pakjesavond van de 4de klas M.M.S. van het Dr. Mollercollege in Waalwijk. Het is een woelige klas, vol le venslustige en actieve meisjes. Twee van hen, Lisette Hendriks en Dimphy Hens, stuurden kort ge leden Margriet een brief, waarin zij vertelden toe zij vorig jaar met de klas het Sinterklaasfeest hadden gevierd. „Het is", zo schreven zij, „bij ons op school de gewoonte op vijf december met de klas een sur prise-middag te houden. We halen dan wat geld op, maken wat pre sentjes en hebben zo een paar ge zellige uurtjes. Maar verleden jaar kwam onze klasselerares, juffrouw Verwiel, op het idee het nu eens anders te doen. Ze stelde voor, van het geld dat we ophaalden, kleine cadeaus te kopen en die naar een of ander kindertehuis te brengen. Wij waren er meteen enthousiast over en zo bezocht dat jaar Sinter klaas met twintig zwarte Pieten, bepakt en beladen met geschenken, een kindertehuis". Margriet vond dit plan zo leuk en origineel, dat zij besloot dit jaar zo'n Sinterklaasfeest van dichtbij mee te maken. November was nog maar een paar dagen oud, toen de voorbereidingen al begonnen. Onder leiding van juffrouw Ver- wiel (handwerklerares), werden de I Zie ginds komt de stoomboot, uit Spanje weer aan, Hij brengt ons Sint Nicolaas, ik zie hem al staan Maar 't huppelend paardje, dat is er niet meer Dat is nu vervangen, door 't jakkerend verkeer. II En niet alle kinderen in Nederland zijn zoet Kijk maar Sint wat men in de Kamer hier doet Men eist aan belastingen, steeds nog maar meer En speelt daarvan zelf, de Grote Mijnheer. Men houdt niet van de kleintjes, zo is him besluit, De kleine boer is er al helemaal uit. Nu komt de sanering van de Middenstand, O Sint, 't is zo erg, in ons Nederland. IV Maar mocht Gij toch rijden, als is 't niet veel Zijn wij blij, want 'n beetje is altijd ons deel Want ook met een beetje, zijn wij wel tevree Maar neem alstublief dan, Die Vondeling mee. J. v. L. kostuums voor Sint en Piet ver vaardigd. Tekenleraar Suermondt zorgde inmiddels voor verf en te kenpapier, waarmee de meisjes in zijn les Sinterklaastekeningen maak ten, die in het kindertehuis zouden worden opgehangen. Het vinden van zo'n tehuis was geen enkel probleem: het kinder tehuis „Rustoord" in Oisterwijk, waar ongeveer negentig kinderen zijn ondergebracht, werd uitgeko zen. In een van de zalen van dit tehuis hield de Sint die donkere novem beravond audiëntie, terwijl de ne gentig kinderen, sommigen met blij de, anderen met wat angstige ge zichtjes, naar hem opkeken. De twintig zwarte Pieten deden spelletjes, dansten op Spaanse mu ziek en deelden met milde hand ge schenken uit. En toen de Sint en zijn gevolg daarna afscheid hadden genomen, joeg de wind hen nog flarden van het „Dag Sinterklaas" achterna, de duisternis in. En een van de zwarte Pieten zei: „Volgend jaar doen we het beslist weer, alleen al om die glunderende gezichtjes te zien! Voor ons was het ook een feest!" VOLLEYBALCLUB EVER READY De Vlijmense Vollybalclub Ever Ready speelde thuis tegen. Sarto uit Tilburg voor voor de Hoofdkasse. De eerste set was hoopvol voor Vlijmen en met de stand 11-7 nam het Ever Ready wat kalm op, hiervan profiteerde Sarto, en behaalde) met 14-16 een 0-1 voorsprong. Toen nam Vlijmen het ernstiger op, en de tweede set werd met 15-8 overtuigend gewonnen. Vlijmen ging door, en met liefst 15-1 in de derde set kwam Vlijmen op 2-1. Toen kwam voor Vlijmen na een mooie voorsprong op het beslissende moment een inzinking, Sarto sloeg toe en maakte met 10-15 de stand weer gelijk 2-2. Dus de 5e set moest de beslising brengen en toen kwam Vlijmen sterk terug en won met 15-9 en maakte de overwinning, het zij op het nippertje, een feit 3-2, en heeft nu een goede kans op de derde plaats. EVER READY 2 - ATAK WASPIK Het Vlijmense Ever Ready 2 wil de niet onder doen voor haar gro tere broers, maar had met Atak- Waspik veel moeite om tot winst te komen. De eerste set was voor Waspik 0-1. Vlijmen kwam terug en maakte gelijk 1-1. Toen Waspik in grote vorm terugkwam werd de stand 2-1. In een zeer goede vierde set kwam Ever Ready tot winst 2-2, gelijk. De vijfde set die onder grote spanning verliep werd gewonnen door Ever Ready met 3-2, en zich daardoor op de derde plaats werk te DAMKAMPIOENSCHAPPEN GROOT VLIJMEN De Vlijmense Dam-vereniging D.V.S. is reeds zo ver gevorderd niet deze wedstrijden om het kam- nioenschap, dat de helft van de domwedstrijden achter de rug zijn. Do grote kampioen van vorig jaar J. v. d. Lee heeft weer de leiding genomen met de 7 gespeelde par tijen en dit heeft hem 12 punten opgeleverd. Hij wordt op de voet gevolgd door H. van Overdijk met 10 winstpunten, en J. v. d. Griendt met 10 punten. J. v. d. Griendt leg de de 7 wedstrijden zo, dat er in de tv;eede helft nog van alles kan ge beuren. Er zijn nog meer kansheb bers, want allen komen nog tegen elkander uit. JAARVERGADERING DE ZWALUW Zaterdag 4 dec. zal de jaarverga dering van de postduivenvereni ging „De Zwaluw" plaatsvinden in café Ant. Klerks, aanvang half 8. Agenda: 1. opening; 2. notulen van vorige vergadering en jaaroverzicht van de secretaris; 3. jaarverslag pen ningmeester; 4. verslag kascontrole; 5. ingekomen stukken; 6. ringen op geven; 7. benoeming hokcontroleur 1966; 8. vaststellen contributie; 9. mededeling verzending seizoen '66, er zal verzonden worden met con tainers, waardoor de vrachtprijzen aanzienlijk kunnen worden ver laagd; 10. onderlinge tentoonstel ling; 11. bekendmaking programma feestdag 18 dec. in verband met 't 50-jarig bestaan, welke datum ei genlijk 15 oktober was, maar we gens de verbouwing is uitgesteld tot genoemde datum; 12. zondvraag; 13. sluiting. Door de grote agenda worden al le leden verwacht. INITIATIEFNEMERS VOOR TAFELTENNISCLUB In café „Het Centrum" zal vrij dag 3 dec. een vergadering worden gehouden, op tot oprichting te ko men van een tafeltennisclub. Het initiatief wordt genomen door de heren E. Kuypers, G. van Mook en Ant. Peijnenburg. Daar deze sport zo hard uitgroeit in verschillende plaatsen veel kleiner dan Vlijmen, moet men toch met ongeveer 12.000 inwoners een tweede vereniging bij kunnen oprichten, daar Haarsteeg al een tafeltennisclub rijk is. De bedoeling van de initiatiefne mers is, om de gemengde vereni ging op te richten, zo dat ook de dames aanwezig kunnen zijn. De bedoeling is, na een jaar onderling inspelen aan de competitie deel te nemen. Het clublokaal zal zijn in café „Het Centrum" te Vlijmen. KONINGS-SCHIETEN JULIANA In café de Witte waar Juliana vorige zondag een geslaagd binnen- concours organiseerde, hield na een onderling concours, om te komen als andere jaren werd dit n°g go- houden op de schutsboom, maar door uitbreidingsplannen op de meeste plaatsen gaan de schutsbo- men verdwijnen. Nu wil Juliana onder haar ijverig bestuur zich ook op de binnenbanen toeleggen. Vlijmen kan zich in de zomer nog op de schutsboom toeleggen, en heeft dus twee mogelijkheden. Uitslagen concours: 1 Koning: J. Serraris 114 pnt.; 2. Frans Luyben 113 pnt.; 3. Jhr. Ser- saris 111 pnt.; 4. J. v. d. Hagen 110 pnt.; 5. J. van Beijnen 109 pnt.; De hoogste serie van de onder linge wedstrijd werd behaald door J. v. d. Hagen met 58 pnt.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9