wAAlwnkse en LAnqstRAAtse cour Ant „Hartpian" oorzaak van emotionele raadsvergadering in Vlijmen I I I I I I Uitgaan in het weekend van YY\lerlo jottgêotöt» Romantica PUROL APOLLO Luxor Musis Sacrum L Lido met jonge jenever is Historische beslissing met drie stemmen tegen DEKZEILEN American-Stores DE CHARGE VAN DE BLAUWE BRIGADE -Qxcluóieve 1%lerenkledincf WAALWIJK Uitgevloerd 7 Bent u gauw vermoeid, ook na de geringste inspanningen? Neem dan Sanaiogen Een verrassende, nieuwe long-drink: Almdudler met jonge jenever. Leuk internationaal en verkwikkend als i||J|J| berglucht, want Almdudler's basis is:^^H, bijzondere kruiden van de bloeiende IÉÉSIdbergweiden in Oosten rijk. Ook puur is Almdudler heerlijk. SINGER VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 86e JAARGANG No. 99 De tcho vAn het Zui6en Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetalinj (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHp" Alle ingrediënten voor een spectaculair steekspel waren dins dagavond aanwezig: een goed gedocumenteerd uitvoerig bestu deerd plan, een goed geoefende oppositie en een volle publieke tribune. Uit de voorbesprekingen in de bouwcommissie was reeds duide lijk dat er oppositie te verwachten was en dat zich keerde tegen de plaatsing van het hartpian in de Wolput De oppositie wilde verplaatsing naar de grond tussen Korte Heistraat en Burg. v. d. Venstraat. In de raadsvergadering bouwde de heer J. Leermakers een ge degen betoog op. Hij oordeelde het nieuwe centrumplan van enorme betekenis voor Groot-Vlijmen. Er is in de jaren van voorbereiding veel bijgeschaafd, maar het wezenlijke heeft men behouden. Gelegen tussen de industrialiserende gemeenten Den Bosch en Drunen, is Vlijmen zeer gewild als woongemeente. Bovendien voert de gemeente zelf een dynamische industrialisatiepolitiek en het nieuwe hartpian zal Vlijmen een centrum geven tussen de vier samengestelde kerkdorpen met een voorzieningsniveau, dat gericht is op het Vlijmen van de toekomst. De heer Leermakers verzetten zich fel tegen een verplaatsing van het hartpian. Aan de Wolput is het plan uniek gesitueerd. De kans moet met beide handen worden aangegrepen. Fel keer de de heer Leermakers zich tegen de oppositie, de heren Broeren en van den Meerendonk. Hij beschuldigde hen van chauvinis me voor het kerkdorp Vlijmen en dacht zelfs aan een verkie zingsstunt. Dat was aanleiding voor burgemeester Schweitzer, de heer Leermakers erop te attenderen geen persoonlijke zaken in de zo belangrijke discussie te introduceren. De heer LeermakWrsl vond het jammer, dat er in de gemeente stemming was gekweekt tegen het plan. Bezwaren, die zich richtten tegen het gebrek aan expansieruimte voor de fa. Mommersteeg vond hij niet steekhoudend. De plaats van de selectievelden kan heus wel verplaatst worden. Juist die verplaatsing van het be- j drijf Mommersteeg was aanleiding geweest tot veel verzet. Bij de heer Broeren, die als eerste opposant het woord voerde, was dat bezwaar ondergebracht in het algemene bezwaar dat er bedrijven moeten verdwijnen. De heer Broe ren kreeg daarvoor met applaus bijval van het publiek. Voor burge meester Schweitzer betekende dat een tweede noodzaak tot ingrijpen. Hij dreigde bij deze goedkeuring of afkeuring van een betoog de tribu ne te doen ontruimen. De heer Broeren had nog meer bezwaren aangevoerd, zoals een te excentrische ligging van het plan, de verdrijving van teveel bewoners van huis en haard, te hoge verwer vingskosten, te hoge financiële las ten voor de bevolking na realise ring van het plan, en andere nood zakelijke voorzieningen, zoals de bouw van een sporthal, de aanleg van rioleringen en woningbouw zou erdoor in gevaar gebracht wor den. De heer Berkelmans kon zich niet verenigen met de voorziene scha deloosstellingen en vond het plan te groots opgezet. De heer v. d. Meerendonk kon zich niet met het plan verenigen omdat hij overwegende bezwaren had tegen de plaatskeuze. Die be zwaren werden destijds ook aange voerd door de provinciale commis sie voor gemeentelijke uitbreidings plannen. De heer v. d. Meerendonk vond ook de opname van flats in het plan onaanvaardbaar, vond dat er teveel financiële onzekerheden waren en achtte ook geen zekerhe den aanwezig voor de toekomstige winkels in het plan. Die onzekerheid had ook de heer Broeren geuit, maar hij vreesde bo vendien concurrentie voor de plaat selijke middenstand. De verdediging was bij burgemees ter Schweitzer in vertrouwde han den Hij wees erop, dat de situering bepaald gunstig is. Behalve het Cultureel Centrum, dat uiteraard centraal en goed be reikbaar dient te liggen, dienen in het centrum te worden geprojec teerd het nieuwe gemeentehuis, het hoofdpostkantoor, de openbare lees zaal en bibliotheek, een handels bank, een apotheek, boekhandel, juwelier, een grotere modezaak en andere zaken en instellingen wel ke in het centrum van een gemeen te van 20.000 inwoners thuis horen. Al deze gebouwen behoren voor de hele gemeenschap centraal te lig gen, hetgeen wil zeggen, dat zij niet alleen voor het kerkdorp Vlij men, doch ook voor de kerkdorpen Haarsteeg, Nieuwkuyk en de Vlied berg goed en gemakkelijk bereik baar dienen te zijn, vooral ook wat de verkeerswegen betreft. Het zou bijzonder kortzichtig zijn, wanneer dit centrum niet voldoen de ruim zou worden opgezet en aan dit centrum met het oog op zijn functie in de toekomst niet een ze ker allure werd gegeven. Om hier v.'ede mee te hebben, zal men zich moeten losmaken van de situatie op dit moment. Goed besturen is niet werken aan het heden, doch aan de toekomst. Met het voren staande voor ogen heeft de stede- bouwkundige van de gemeente Ir. J. J. Margry te Breda een nieuw ontwerp voor het hart dezer ge meente gemaakt. Het nieuwe centrum is geprojec teerd aan de Wolput, globaal ge zien ten westen van de Burgemees ter Zwaanweg en de weg over het zogenaamde oude marktveld. Het werd op deze plaats geprojecteerd, omdat deze plaats ten aanzien van de 4 kerkdorpen, die tot de ge meente behoren, zo centraal moge lijk ligt. Ook ten opzichte van de in over leg met de Provinciale Planologi sche dienst en het gemeentebestuur van 's-Bosch ontworpen nieuwe verbindingswegen met 's-Bosch ligt het centrum goed. Ook het bureau van Professor van Embden te Delft, welk bureau op het terrein van de stedebouw in ons land 'n gerenommeerde naam heeft, heeft het ontwerp van Ir. Margry gunstig beoordeeld. Over de bezwaren oordeelde de burgemeester: Het is voor ons college 'n vaststaand feit, dat, wanneer bij het opstellen van een stedebouwkundig plan vrij wel geen enkele inwoner van de gemeente mag worden getroffen, het maken van plannen, zeker als het enigszins omvangrijke plannen betreffen, onmogelijk is. Op tallo ze plaatsen in ons land moeten tal rijke mensen voor de realisering van stedebouwkundige plannen wijken. Het algemeen belang gaat nu een maal boven het individueel belang. De mensen wordt hierdoor geen on recht aangedaan, daar zij volledig schadeloos gesteld worden. Dit be hoeft niet altijd alleen in geld te geschieden. Wat de omvang van het plan be treft moeten wij nogmaals opmer- I Telei I (zijst I Tel. van eerste kwaliteit doek, tegen bijzondere lage prijzen. Bijv.: 400 x 600 131.65 Op deze prijzen 12% korting voor contant. Fabricage en reparaties van dekzeilen en autohuiven T.I.R.-kappen. TILBURG Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) 04250 - 31748 - 23391 spreken, in het bijzonder omdat de jeugd hier geconfronteerd wordt met scènes uitgevoerd door men sen van hun leeftijd en van hun tijd. Als de bekendste filmsterren willen wij noemen: Natalie Wood, Richard Beijer, Russ Tamblyn, Ri ta Monero, George Chakiris. Het succes dat West Side Story 2 jaar geleden hier had geldt ook voor nu. Donderdag tot en met maandag. TAR2AN IN NEW YORK Tarzan gaat dit keer zeer ko mische avonturen tegemoet. Hoe kan dat anders wanneer een oer woudman 's werelds grootste stad binnendringt. J ken, dat het plan gericht is op de behoefte van de toekomst en niet op de behoefte van thans. Wat de door twee leden geopperde plaat sen voor het nieuwe centrum be treft, menen wij met klem te moe ten opmerken, dat deze plaatsen, voor de hele gemeente gezien, geenszins centraal liggen en geen sociologisch geheel geven. Burgemeester Schweitzer zei, dat het plan financieel selfsupporting zou zijn. „Maar zelfs al zou het de gemeente één of twee miljoen kos ten, dan nog is dit plan zijn geld waard, omdat het een investering is waarvan een volgende genera tie de vruchten zal plukken", aldus burgemeester Schweitzer. De stem ming bewees het inzicht van de meerderheid van de raad voor een goede toekomst van het nieuwe Vlijmen. Met slechts de stemmen van de heren Broeren, Van de Mee rendonk en Berkelmans tegen werd het „Hartpian" door de raad aanvaard. Een mooi bestuurlijk succes voor burgemeester Schweit zer, die hiermede zijn plaats onder de grote stimulatoren van de groei en bloei van de gemeente ruim schoots heeft verdiend. Deze western is onder regie van Raoul Walsh een van de betere mo derne westerns geworden dank zij zijn gevoel voor realisme. Vrijdag, zaterdag en zondag. HELENA VAN TROJE In grootse stijl en massa-regie her leeft in deze machtige produktie heel die aan gebeurtenissen zo rij ke periode van de woestende oor log van Sparta tegen Troje. WEST SIDE STORY De film West Side Story, is de omzetting van een befaamde musi cal, die in 1957 bij het in premiere gaan werd begroet als een mijlpaal in het samengaan van drama, mu ziek en dans, in filmvorm. Drastisch tegen de gewoonte in heeft men hierbij gebruik gemaakt van het echte oude Manhattan.. De frag menten waarin het modern ballet naar voren komt zijn voortreffelijk, evenals het vangen van spanningen en angsten van beide vormen in dansvorm. Rond de liefde, die ont staat tussen twee mensen is het verhaal van de film gesponnen. De leider van de jeugdbende in de West-Side van New York, een gangsterbuurt waar het gangster- leven nog in grote mate welig tiert, is verliefd geworden op de zuster van de leider van een andere jeugd bende die al jarenlang eikaars doodsvijand zijn. Deze liefde ver scherpt het conflict en vindt zijn hoogtepunt wanneer het tussen de Y'ets en de Sharks tot een treffen komt, waarbij van de beide bendes elk een lid wordt gedood. In deze filmmusical komt weer het zo actuele vraagstuk naar vo ren van de rassendiscriminatie. Beide bendes vertegenwoordigen 'n ander huidskleur waarbij 2 men sen zich willen verenigen. Wanneer dan het einde van de film gekomen is, schijnen de overgeble ven leden van de twee bendes tot bezinning gekomen te zijn wan neer zij gezamenlijk het lijk van Tony wegdragen, de leider van de Yets. Vooral de jeugd zal deze film aan- KAATSHEUVEL OOK UW DOCHTER IS IN GEVAAR Een speelfilm in zeven episodes. Zeven regiseurs behandelden in de ze film één thema uit hun eigen gezichtspunt, nl. de gevaren die het jonge meisje van heden bedreigen. Uit het feiten materiaal van een ingesteld onderzoek zijn de zeven in deze film uitgewerkte gevallen ontstaan. De film als geheel heeft wezenlijk niet veel meer inhoudt dan een verhaaltje verwerkt tot western. 18 jaar. Vrijdag, zaterdag, zondag en dinsdag. SANDOKAN DE TIJGER VAN CEYLON Ergens aan de kust van India stuiten de Engelse Koloniale troe pen op ernstige tegenstand van Sandokan, wiens vader gevangen genomen i? en moeder en broers gedood. Dwars door het oerwoud baant hij zich met een handjevol mannen een weg op zoek naar zijn vader. Op deze moeilijke weg neemt hij een officier en diens dochter gevangen, laat een van zijn man nen het officiersnuniform aandoen eji stuurt zijn verkleedde man naar het fort om die de boodschap te la ten overbrengen dat Sandokan dood is in de hoop geen last te on dervinden bij het bevrijden van zijn vader. De dochter van de officoer neemt hij als voorzorgsmaatregel mee als gijzelaarster. Dit meisje moet met Sandokans „legertje" 'n barre tocht met veel gevaren door staan. Op deze tocht is het dat het meisje die aanvankelijk haatgevoe lens koesterde tegenover Sandokan Ira Het versterkend middel voor jong en oud. een groot respect opneemt jegens hem en zijn mannen die zo moedig vechten voor het behoud van een man. De gevaren die zij gezamen lijk nog te verduren krijgen doet het respect vergroten met de liefde dit- zij voor Sandokan heeft opge vat. Een grandioze avonturenfilm. Zaterdag en zondag. DE DIKKE EN DE DUNNE ALS IJSCO-TOERISTEN Het toneel stelt voor een dorp in Zwitserse poppenstijl, hoog in de Alpen waar een beroemde jonge, componist Cictor Albert in rust en eenzaamheid een operette over Dirndls" en koeien, kaas en kor te leren broeken wil schrijven. En hij hoopt daarbij, dat zijn ietwat ai te levendige vrouw, de jonge soubrette Anna, niet zal ontdekken waar hij uithangt. Maar wie ver schijnen in dit afgelegen bergland om mens en dier op stelten te zet ten? Twee arme handelaars in mui- zevallen, Stan Laurel en Olivier Hardy. Want waar kaas is, zijn muizen, en muizenissen over deze muizen. Stan en Ollie slagen er dan ook in hun hele voorraad muizen vallen aan de directeur van een kaasfabriek te verkopen, die hen echter bedriegt met bankbiljetten van een niet-bestaande of wellicht nooit bestaan hebbende staat. Maar Stan en Ollie gaan er van potverteren en wensen persé ap peltaart, die toevallig niet voorhan den is, tot groot verdriet van de pluimstrijkende hoteldirecteur, die zelfs dreigt om derhalve een chef kok te ontslaan. Wanneer nu ech- tei bij de afrekening blijkt, dat het geld waardeloos is, vallen Stan en Ollie in de handen van de verbol gen chef-kok, die beide in de keu ken aan het bordewassen zet. Voor elk bord dat zij breken, moeten zij een dag extra werken, en er bre- veel borden. Intussen verschijnt ten tonele de vrouw van de componist Victor, ge- piezen om haar schone zang. Vic tor wenst een operette te schrijven, waarin zij geen rol speelt. Inspira tie zal hij zoeken bij een eenvou- (tfimètdkc dig onschuldig boerenmeisje. Thans is het toneel klaar voor een reeks amusante verwikkelingen. Zondag 3 uur. Veel nieuws op het kerstbal van zondag. The Scamps treden op en daarbij een gastoptreden van K. Y. Mounteniers. Deze gasten zijn drie jonge jongens die nu een jaar met elkaar zingen. Met veel succes brengen zij Country- en Western- muziek waarbij zij ook in de daar gebruikelijke klederdracht gehuld zijn. In Midden-Brabant waar zij dit jaar vertoefd hebben, hebben ze veel succes geoogst waardoor ze enthousiast bij elk optreden begin nen en eindigen met een speciale herkenningsmelodie. Hun optreden blijkt telkens weer zo aanstekelijk ta zijn dat zij het zelfs presteren de zo populaire beatmuziek bij hun optreden te verdringen. Dat zij voor de toekomst grote plannen hebben lijdt geen twijfel. The Scamps komen met vijf or kestleden uit Zeist en proberen goede beatmuziek te brengen waar bij ook eigen composities die bij de luisteraars ongetwijfeld in goede smaak zullen vallen. Hun humoris tische uitslag komt vooral naar vo ren in hun liedje Beat (Piet) Hein. Zij zijn zo verrassend dat ze met hun rustige beat (o.a. Y'esterday) en geïmproviseerde jazz in 2 jaar tijd al vele malen tot radio en t.v. hebben weten door te dringen. Bij het publiek vallen de eigen composities zo in de smaak dat ze moeite hebben hun reportoire aan te vullen en hun programma dat altijd overvol is af te werken. Daar bij zitten ook de platenmaarschap- pijen niet stil, en hun eerste plaat zal zeer binnenkort uitkomen. Hun succes dat steeds verzekerd is, heeft daarom hij hen het plan doen rijzen zodra de grote kans komt beroeps te worden. Hun technische muziekkwaliteiten zijn van die kwaliteit dat de grote sprong gauw gemaakt zal zijn. HOGERE SOCIALE UITKERINGEN Volgend jaar zullen de uitkerin gen van de sociale verzekeringen weer stijgen omdat het loonpeil in het bedrijfsleven omhoog gaat. Nu al is een onderdeeltje van het loon- pakket 1966 bekend, namelijk de huurcompensatie van 1,25 percent. De Sociaal-Economische Raad gaat akkoord met verwerking van de huurcompensatie in de uitkeringen, zcals de regering dat heeft voorge steld. Bejaarden en weduwen en zij die een uitkering krijgen van de Inte- J. MANDEMAKERS Stationsstraat 72, Waalwijk Knoopsgaten, naad afwerking, borduurwerk 1 iumwet Invaliditeitsrentetrekkers (1WI) krijgen wat meer dan hun toekomt, omdat anders de uitke ringen zo weinig stijgen, dat men er op achteruit gaat. De uitkerin gen voor wezen en de kinderbijslag stijgen niet extra veel. BEJAARDEN: (per jaar): elk huis tegen wat de huid deert! Eerste en tweede kerstdag kerst diners met Tap Knepper die de avond muzikaal gaat omlijsten. Ge boren in Amsterdam speelde hij als kleine kleuter in kinderorkestjes. Later vormde hij trio's. Na de oor log trouwde hij en ging over op semi-prof. Ondanks dat reist hij nog stad en land af om zijn pro gramma af te werken. Zijn vroege re grote successen oogst hij nu in besloten kring waarin hij altijd sfeer brengt. extra guldens in '66 Gehuwden 90,— Ongehuwden 78, AWW (per jaar): Weduwen met kind 90, Weduwen zonder kind 78, Wezen tot tien jaar 10,84 Wezen van 10 tot 16 jaar 16,30 Wezen van 16 tot 27 jaar 21,14 IWI (per jaar): Klasse a 84,— Klasse b 72,- Klasse c 64,— KINDERBIJSLAG (p. 3 maanden): Eerste kind 1,08 2e en 3e kind 1,24 4e en 5e kind 1,66 6e en 7e kind 1,86 8c en volgende kinderen 2,06 RIJNVAART WORDT INGEKRIMPT De Nederlandse Rijnvaartver- eeniging (NRV) zal haar Rijnvloot sterk inkrimpen. Begin volgend jaar worden 47 lichters met een ge zamenlijk laadvermogen van 70.000 ton uit de vaart genomen. Deze schepen vormen de helft van de lichtervloot van NRV. Oorzaak van deze inkrimping is de moor dende concurrentie in de Rijnvaart. De capaciteit van de Rijnvloot is in ternationaal veel groter dan de vraag naar scheepsruimte. Ook bij de Vulcaan in Rotterdam is 20.000 ton aan Rijnvaartschepen opgelegd.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9