I wAAlwijkse en UnGstPAAtse coupant UPS EN DOWNS IN WONINGBOUW STASSAR DEKZEILEN American-Stores VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 86e JAARGANG No. 101 Financiële zorgen Volwassen carnaval 50 jaar Rode Kruis Europa-cup Veteranen tournooi Record Zilveren R.K.C. JUWELIER - OPTICIEN - HORLOGER wenst U een voorspoedig 1966 Mijlpaal voor Appels N.V. organiseerde van 15 tot 20 januari in het stadhuis een tentoonstelling van Willem Witjens. Die trok zeer veel belangstelling, financiële zor gen of niet. In dezelfde maand januari zag zich de heer J. G. M. de Brok, tot dan toe hoofd van de afdeling So ciale Zaken benoemd tot directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Februari hield voor Henny de Reyter onprettiger dingen in: hij verloor in Nijmegen zijn titel van Nederlands driebanden-kampioen van eerste kwaliteit doek, tegen bijzondere lage prijzen. Bijv.: 400 x 600 ƒ.131.65 Op deze prijzen 12% korting voor contant. Fabricage en reparaties van dekzeilen en autohuiven T.I.R.-kappen. TILBURG Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) Tel. 04250 - 31748 - 23391 1 >ek, school in de Grotestraat. Later in het jaar volgde de verhuizing naar de kleuterschool in de Wilhelmina- straat. In deze maand maart zorgde de schaakvereniging Waalwijk, in com binatie opererend met »De Vrije Pion" voor twee opzienbare suc cessen: het eerste team werd pro vinciaal kampioen en het tweede zorgde voor een promotie. Op 5 april daarentegen stond 't noodlot voor W.S.C. vast: de oran je-zwarten zouden degraderen naar de vierde klasse. Voor vakbonds leider Jos v. Seters was er nieuws. Vanwege zijn enorme verdiensten voor St. Willibrord en de K.A.B. werd hij onderscheiden met „Pro Ecclesia et Pontifice". Op 10 april vond de officiële ope ning plaats van de school voor het Bijzonder Lager Onderwijs aan de Taxandriaweg: de school ontving de naam van -de voorvechter van het B.L.O. Herman Broeren. De paasdagen bracht vreugde in de Antoniusparochie en in Besoyen. Op Eerste Paasdag deed Pater J. Hornes zijn Eerste H. Mis en op Tweede Paasdag diens congregatie-, jaar- en studiegenoot J. van Loon. In „Zuid" zowel als in Besoyen toonde men nog eens waartoe een- diachtige samenwerking in staat is, als het erom gaat werkelijk groot se zaken te vieren. Uitgever Waalwfjkse 'Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TXELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week vAn het Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-f 5ct. inc.k.) 1.03 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief COpgericht 1878 'Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. .104160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" FINANCIËLE PROBLEMEN VOOR WAALWIJK Het jaar, dat achter ons ligt, heeft weer het zijne gedaan. Voor de een betekende het vreugde, voor de an- dei verdriet, voor de meesten van ons beide. De gemeente Waalwijk heeft weer op vele terreinen zijn centrumfunc tie in de Langstraat waar kunnen maken. Voor de werkgelegenheid in de Langstraat is het vooral van belang, dat de Waalwijkse haven werken spoedig voltooid worden. De doorbraak van het laatste ob stakel tussen Bergsche Maas en de nieuwe sluis zal al heel vlug plaats vinden. Dan is 't zoeken nog slechts naar vele en veelsoortige industrie ën om de welvaartpeiler, die de schoen- en lederindustrie voor Waalwijk en omgeving is, te ont lasten. Nu het gigantische project aan de Bergsche Maas de voltooi ing van de eerste fase nadert, kun nen we slechts hopen, dat een spoe dige aantrekking van de industrie mogelijk is. Voor het gehele gebied van noordelijk Midden-Brabant zal dat van belang zijn. De streeksamenwerking op het terrein van de industrialisatie en de woningbouw kan er een belangrij ke stimulans in vinden. De weste lijke opening naar de Bergsche Maas (via het Oude Maasje) zal ongetwijfeld door 't in de loop van dit jaar in functie getreden stads gewest in streekverband beoordeeld worden. De gemeente Waalwijk begon 't jaar overigens met grote financiële zorgen. De januari-vergadering van de gemeenteraad zat met de on dankbare taak tal van tarieven te moeten verhogen. Dat was* dan een van de consequenties van het ove rigens niet zo conseqente beleid van de regering Marijnen, die .de gemeentes verplichtte de salaris maatregelen van de ambtenaren te betalen, zonder er uit de grote pot iets aan te betalen. De V.V.V. „Waalwijks Belang" aan Cees van Oosterhout. Met zijn moyenne bewees Henny overigens wel de sterkste te zijn. Groot was op 11 februari de'be langstelling voor het Brabants Or kest, dat concerteerde in de Neder lands Hervormde Kerk aan de ge dempte haven. Die welluidende to nen waren niet bedoeld voor het afscheid van de heer P. Broek als directeur van de levensschool. Hij verdient echter alle lof voor de wij ze, waarop hij in Waalwijk deze vorm van onderwijs van de grond heeft gebracht. De heer E. Fr. Har- desmeets volgde de heer Broek op en hij pakte 't Levensschool-werk ai direct met evenveel enthousias me aan. De Waalwijkse afdeling van de K.A.B. besloot op 22 februari tot de structurele aanpassingen, die no dig waren i.v.m. de structuurher ziening, die het Nederlands Katho liek Vakverbond ten tonele voerde. De activiteiten rond het kinder carnaval waren al heel wat keren zeer goed geslaagd. De befaamde „men" oordeelde onze plaats al rijp voor een „volwassen" carnaval en zo deed Prins Jan den Eerste zijn intrede tijdens een goed gelukte carnavalsoptocht. Het lukte overigens ook goed bij de K.M.H.C. Waalwijk: de hocky- dames werden kampioen met in drukwekkende cijfers. Succes was er ook weggelegd voor de toneel- vereniigng O.O.G., die Herman Heyermans's „Op hoop van zegen" voor het voetlicht bracht. Om in de culturele sfeer te blij ven: na de Paasvacantie startte de muziekschool onder de directie van de heer Tim. De aanvankelijk ge raamde belangstelling werd door de werkelijke cijfers verre overtrof fen: niet minder dan 300 leerlingen bevolkten de verschillende cursus sen. Aanvankelijk maakte de mu ziekschool gebruik van de bar slech te outillage van de vroegere B.L.O. Van andere orde was het kampi- j oenschap, dat R.W.B. op Tweede Paasdag behaalde. Dat kampioen schap betekende tevens promotie naar de tweede klasse en op de receptie van 24 april mocht R.W.B.- voorzitter Willem Snels ervaren, dat ook zijn team op veel sympa thie kan rekenen. Het gehel jaar door kwamen er in onze vele „lintjes" terecht. Tal van jubilarissen mochten op deze wijze ervaren dat hun werkperiode zeer wordt gewaardeerd. Het zou teveel ruimte vergen al de dragers van koninklijk brons, zil verregen op Koninginnedag bereik- ver of goud te vermelden. De lin- te- ook Waalwijk en we vermelden daarvan de onderscheiding van Of ficier in de Orde van Oranje Nas sau, die dr. A. W. A. Bos, directeur van het gemeentelijk slachthuis, mocht ontvangen. Onze hoofdredacteur Jan Tielen, pionier op vele terreinen van het openbare en maatschappelijke le ven in onze plaats, bereikte op 8 mei de 85-jarige leeftijd. Juist die dag bestond het Waalwijkse Rode Kruis, waarvan hij een van de op richters was, de respectabele leef tijd van 50 jaar. Het Rode Kruis vierde zijn feest met een plechtig heid op het gemeentehuis en met een grootscheepse paraatheidsoefe ning, die in alle opzichten slaagde. Wat er niet slaagde was de bouw van de in deze maand in de ge meenteraad aangekondigde bouw van een 50-tal zg. Fortmontage- woningen. Zonder grondkosten zou- oen deze op f 30.000,komen. Spoedig kon met deze prefab-bouw worden begonnen aan de Akker laan. Wat zo voorspoedig begon, dreigt een triest einde te krijgen. Arbeidsbesparend heet deze bouw, maar nog steeds is geen enkele van de eerste twaalf woningen gereed en- het enthousiarme bij de bouwers blijkt zich te richten naar het ent- niet aan Waalwijk gebonden zijn. Zij zijn echter bijzonder welkom, maar Waalwijk heeft vooral wo ningen nodig, die betaalbaar zijn voor hen, die de. plaatselijke indus trie (onverschillig of dat nu oude of nieuwe is) met hun arbeids kracht schragen. Gelukkiger is de greep van het ge meentebestuur geweest met de ar beidsbesparende bouw van de N.V. Cordam in het plan Laageinde. De ze woningen, die centrale verwar- min hebben en voor velen betaal baar blijken, hebben bepaald niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Zij bieden de gemeente de gelegenheid om actief aan een doorstromingsbeleid te werken. In het havengebied bereikte de N.V. Appeels een wezenlijke mijl paal in zijn ontwikkeling. Op 22 mei konden daar het expeditiebe drijf, het veembedrijf en de doua neloods officieel worden geopend. Het jaarverslag, dat de gemeen te eind mei liet verschijnen, was veel meer dan dat. Het gaf een uit stekend beeld van de na-oorlogse ontwikkeling van onze plaats. Voor een sportief succes zorgden begin juni de meisjes van de gym- Succesvol - 15-jarig - Jachthoorncorps „Cornu Copiae" meenschapshuis in Baardwijk de gelukwensen van velen in ont vangst nemen. In de Pinkstervakantie zorgden weer vele handen voor licht werk in het schoolvoetbaltournooi. St. Petrus A won de kampioensbeker, die door loco-burgemeester Van Heeswijk werd uitgereikt. In deze maand juni achtte de heer J. W. van Heesbeen de tijd gekomen om het voorzitterschap van he bestuur van het Nationale Museum voor schoenen. Leder en Lederwaren neer te leggen. Hij werd opgevolgd door de heer Jac. Bergmans. Voor een waar biljartfeest zorg de het Waalwijkse district van de Koninklijkse Nederlandse Biljart Bond, daarbij terzijde gestaan door het gemeentebestuur en de VVV Waalwijks Belang. De Europa-cup, athleet, die voor PSV uitkomt, deed op 18 juli van zich spreken, toen hij in de interland Nederland-Zwit serland het 35-jaar oude Nederland se record op de 200 meter naar de geschiedenis verwees door die 200 meter in 20,8 seconden te lopen. Al vroeg in de vakantie waren de mensen van „Vakantievreugd voor Waalwijks jeugd" in aktie. De avondvierdaagse kreeg een grandi oos slot, toen de 800 deelnemers langs het stadhuis defileerden. Broeder Romualdus, die op 1 mei 40 jaar onderwijzer was, behoefde niet te wandelen: zijn oud-leerlin gen bezorgden hem een reis naar Lourdes. De augustusmaand werd slecht ingezet door de firma KEMI, die door een fikse brand heel wat scha de opliep. Hoewel de zomer nu ook weer niet tot de beste van de laat ste 100 jaar behoorde, noteerde 't zwembad het Hoefsven toch een Imposant slot avondvierdaagse in handen van de biljartvereniging Van den Brandt, was de inzet van een enorme strijd tussen vertegen woordigers van vijf Europese lan den. De Europa-cup verdween met het Oostenrijkse team naar Wenen. De biljartvereniging Union uit die stad v/ist nl. juist twee puntjes meer te verzamelen dan de Waalwijks- Kaatheuvelse combinatie. Begin juli wist de schaakvereni ging Langstraat I in een promotie record: er werden bijna 8000 abon nementen uitgegeven. Op een moment, dat het indus trieterrein Zanddonk nog veel weg had van een prairie, opende daar op 20 augustus Van Hoorn's Han delmaatschappij de deuren. Deze eersteling in dit omvangrijke indus trieproject zal spoedig gezelschap krijgen: inmiddels zijn er wegen aangelegd en is de rest van het in dustrieterrein ook uitgegeven. De belangrijkste hap grond is gekocht wedstrijd de Venlose Schaakvereni ging te kloppen en op deze wijze promoveerde de kampioenen van de eerste klas van de Noord-Bra bantse Schaakbond naar de 2e klas se van de K.N.S.B. Juli is bij uitstek de maand van de uitreiking van schooldiploma's en overgangsrapporten. Het behoeft in dit overzicht niet nog eens on derstreept te worden, dat onze plaats zo'n belangrijke rol speelt in het onderwijs van onze streek. Niettemin mag de uitreiking van het 2500ste diploma aan de L.T.S. (Joh. Smolders mocht het in ont vangst nemen) een mijlpaal ge noemd worden in de groei van de L.T.S., die bovendien in septem ber kon starten met een cursus auto-techniek. Rob Heemskerk, de Waalwijkse door de N.V. Philips, die er een ge bouw van ruim twee miljoen gaat zetten. Het zilveren R.K.C. toonde in het laatste weekeind van augustus nog eens wat een goede tijden de ver eniging doormaakt. Het feestcomi té kon het jubilerende bestuur een complete geluidsinstallatie aanbie den en de supportersvereniging zorgde voor een herinneringsvlag. In de jubileumwedstrijd moesten de RKC-ers hun meerdere erken nen in de Zwarte Schapen (2-4). De RKC-jeugd gaven de Amster dammers echter een voetballesje (13-0). De Vakantievreugd voor Waalwijks Jeugd kwam voor 1965 aan een einde met 't songfestival, die werd gewonnen door Rika de Haan. Vele scholen openden na de va- nastiekvereniging Kunst en Kracht. Zij kwamen met een kampioensti tel huiswaarts. Afscheid van dokter Lenglet STASSAR if wegens inventarisatie gesloten op dinsdag 4 januari housiasme bij de kopers. Geen won der, de prijs varieert nu van 58- duizend tot 68 duizend gulden. Ook het E.M.S.-project in plan Laageinde blijkt niet zo erg veel be langstellenden te trekken. De wo ningen, die thans zijn betrokken, blijken voor het merendeel men sen te huisvesten, die economisch Van een enorm incasseringsver mogen gaf de voetbalvereniging WSC blijk. De degradatie mocht niet hinderen, dat de veteranen al hun krachten gaven aan het wel slagen van 't traditionele Braban- se Charitatieve Veteranentournooi. Op 12 juni werd dat op het terrein van de Oranje-zwarten verspeeld. De voorzitter van het organiserend comité, de heer P. Pot, kon met ge paste trots een cheque van f 10.000 aanbieden voor de opleiding van blind-dovo kinderen in het befaam de instituut te St. Michielsgestel. Op Eerste Pinksterdag trok het Jachthoornkorps „Cornu Copiae" naar het concours te Liessel. De mannen van het Jachthoornkorps bewezen, dat zij niet voor niets oud-papier ophalen en dat ze nog wat meer kunnen ook: zij behaal den een eerste pdijs en promoveer den bovendien naar de ere-afde- ling. Een overgelukkige voorzitter Theo Burmanje mocht in het ge-

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9