waalwijkse en LAnQStRMtse couRAnt 25 jaar kinderbijslag In Sprang-Capelle hondenbelasting 100 procent omhoog Tuinder vindt collectie gouden munten op akker I Btonchiletteij DdfflP0 breekt Certina STASSAR van HEMA de gehele dag gesloten jl Sanatogen het versterkend middel voor jong en- oud voor lichaam en geest. 1SANA- TOGENl ^-[erenkleclinci 'H'M r WAALWIJK posttarieven weer hoger de kracht van een verkoudheid MM bij Vader, Moederen Kind. warm Waalwijk VRIJDAG 7 JANUARI 1966 87e JAARGANG No. 2 ïcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" De kinderbijslag is in ons land thans een vanzelfsprekende zaak. Maar dat is ze in het verleden bepaald niet ge weest. Voordat minister C.P.M. Rom- me, de toenmalige minister van socia le zaken (later leider van de Tweede- Kamer-fractie der K.V.P.) in 1937 een wetsontwerp voor de kinderbij slag indiende, was er binnen en buiten ons parlement veel over dit onder werp gediscussieerd. Nochthans werd het wetsontwerp van Romme aange nomen, maar pas tijdens de bezetting in januari 1941 werd de wet van kracht. Merkwaardig, maar overigens gezien de groei van onze bevolking niet zo verwonderlijk is, dat nu - percies een kwart eeuw later - de kinderbijslagregeling wederom een punt van discussie gaat worden. DE GEZINGROOTTE BEPALEND VOOR HET LOON Toen kort na de eerste wereldoor log de gezinssubsidiepolitiek een punt van overweging werd, kwamen in ons land de twee grootste politieke groe peringen linea recta tegenover elkaar te staan. De katholieken waren vóór kinderbijslag, de socialisten verklaar den ziöh tegen. Voor de katholieken is immers niet het individu, maar het gezin de natuurlijke cel van de maat schappij. In deze kring leefde de ge dachte dat de lonen derhalve, niet al leen moesten worden bepaald op grond van individuele prestaties, maar dat oók de gezinsbehoeften in de bepaling van het loon moesten worden betrokken Bovendien, zo werd in rooms-ka- tholieke en trouwens ook in protes tants-christelijke kringen 'betoogd, waren juist de kinderen uit de grote gezinnen degenen die de meeste steun behoefden. De r.k. minister van Arbeid, P. J. M. Aalberse, pleitte kort na de eerste wereldoorlog ree ds voor een gezin - loon. Een warm voorstander toonde zich ook de bisschop van Haarlem, mgr. J. Aengenent. Organisaties als de „Vereniging van Gezinshoofden" en de R.K. Bond voor grote gezin nen" droegen er toe bij dergelijke op vattingen te verbreiden. De eerste particuliere ondernemers die bepalin gen omtrent kinderbijslag in de ar beidsovereenkomsten opnamen, waren katholieke fabrieken in Noord-Bra bant. SOCIALISTEN TEGEN 7 jiP De socialisten verzetten zich echter krachtig tegen invoering van een al gemene kinderbijslag. Vooral in vak bondskringen bleek dit verzet bijzon der heftig. In 1921 belegde het NVV zelfs een bijzonder congres tégen de kinderbijslag. Niettemin verkeerden de socialisten in een moeilijke positie. Want weliswaar hadden de gezinnen uit het socialistische kiezerskorps minder grote gezinnen, maar in die kringen trof men toch ook wel ge zinnen aan die de kinderbijslag heel best konden gebruiken. De S.D.A.P. (O.S.P.) had echter met twee tegengestelde principes te maken. Haar eerste principe was: „Ieder naar zijn behoeften." Zou dit principe de doorslag geven, dan im pliceerde dat uiteraard een aanvaar ding van gezinssubsidie. Maar de so cialisten huldigden tevens het prin cipe van „Gelijk loon voor gelijke ar beid". En dit principe zou door de kinderbijslag worden doorkruist, aan gezien de kinderbijslagen in feite ten laste komen van ongehuwden en ge huwden zonder-, of met heel weinig kinderen. Ook in het buitenland keerden so cialisten en vakverenigingen zich te gen de kinderbijslag. In Berlijn tra den zelfs leden van de metaalbond uit de organisatie, omdat deze de kinder bijslag niet voldoende bestreed. OMZWENKING Sinds 1925 werd in ons land de bezoldiging van overheidsdienaren mede bepaald op grond van de gezins grootte. Maar nog altijd was er geen algemene kinderbijslag. Socialisten en liberalen bleven tegen. Maar in de crisisjaren, die omstreeks 1930 aan vingen, zwenkten de socialisten om. Veel gezinnen verkeerden in be hoeftige omstandigheden en dit ver klaarde het gewijzigde socialistische standpunt. In 1937 diende dr. Romme, toen bewindsman van sociale zaken, een wetsontwerp in om alle arbeiders kin derbijslag toe te kennen vanaf het 3e kind. De socialisten gingen nu ook akkoord. Alleen de liberalen ver klaarden zioh tegen, evenals de staat- kundige-gereformeerden, die tegen 't verzekeringsstelsel waren, dat in het wetsontwerp lag opgesloten. De wet werd in de Tweede Kamer met 66 stemmen aangenomen en in de Eerste Kamer met 27 tegen 7 stemmen. WIJZIGINGEN De kinderbijslagwet is sinds 1941 nog verschillende keren gewijzigd. Voor de socialisten was het een doorn in het oog, dat kinderbijslag pas van af het derde kind werd gegeven. Alle gezinnen moesten worden gesteund, zo meenden zij. En die wens werd vervuld. Een desbetreffend amande- ment verwierf in 1946 een kamer meerderheid. Andere wijzigingen van de wet, die tegemoetkwamen aan de socialistische wensen, weren een regeling voor klei ne zelfstandigen en de uitbreiding van de bepalingen tot onwettige kin deren. In het oorspronkelijke ontwerp beoogde de Algemene Kinderbijslag wet een algemene volksverzekering in te voeren en zoals bekend is dat in middels ook gebeurd. Hoewel 't doel van de kinderbijslag de bevordering van de sociale gerechtigheid is, vormt de gezinssubsidiepolitiek van de over heid de laatste jaren weer 'n punt van discussie. De bevolkingstoeneming is van dien aard, dat de leefbaarheid van ons land in het gedrang dreigt te geraken. Dat is voor verschillende ge leerden aanleiding geweest de vraag op te werpen of de kinderbijslag de bevolkingstoeneming niet subsidieert. Bovendien - en ook dat is een as pect van de sociale gerechtigheid is van vele zijden de vraag gesteld of het billijk is de ongehuwden en de ge huwden zonder kinderen het zwaarst te belasten, waardoor zij in feite de kinderbijslag „financieren", ofschoon juist deze groep part noch deel heeft aan de bevolkingsaanwas. Het ziet er naar uit, dat dit onderwerp in de naaste toekomst een actualiteit zal winnen. Een van de meest opvallende voor stellen voor de vergadering van de ge meenteraad van Sprang-Capelle is wel de verhoging van de hondenbe lasting. Sinds 1947 gold een tarief voor z.g. luxe honden f 10,- per jaar en voor waakhonden de helft van dat bedrag. Het college van B. en W. stelt de ge meenteraad voor om in het kader van de herziening der tarieven der plaat selijke belasting ook de hondenbelas ting te verhogen. B. en W. wil dat meteen zeer dratisch doen door de tarieven te verdubbelen: Neem Biet elke rSagSl 20, - vor de luxe hond en f 10,- voor een waakhond. Het maximum (voor degenen, die meerdere honden hebben) zal in de toekomst f 50, - bedragen i.p.v. f 30, - De hondenbelasting bracht in het ver leden f 1900, - op (er zijn 356 hon den geregistreerd) en B en W ver wachten van de verhoging een ver hoging een verdubbelde. De agenda voor de raadsvergadering, die vrijdagavond 7 januari om 7.30 uur in het gemeentehuis zal worden gehouden, is als volgt; 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Toekenning van een uitkering ineens aan het daarvoor in aanmer king komende personeel der gemeen te; 5. Wijziging „Verordening op de heffing van een hondenbelasting in de gemeente Sprang-Capelle"; 6. Beschikbaarstelling krediet van f 3852, - voor de aansdhaffing van meubilair en leermiddelen t.b.v. de openbare lagere school; 7. Voorlopige vaststelling van de exploitatiekosten van het openbaar gewoon lager onderwijs over 1964; 8. Voorlopige vaststelling van de exploitatiekosten van het openbaar onderwijs, bedoeld in artikel 47 der Kleuteronderwijswet over 't jaar '64; 9. Vaststelling exploitatievergoe dingen ex art. 73, le en 2e lid, der Kleuteronderwijswet over 1965 aan de bijzondere kleuterscholen; 10. Benoeming bestuursleden voor de tuinbouwstiohting 11. Verpachting landerijen; 12. Ontbinding pachtovereenkomst met de heer M. voor de Poorte, te Sprang-Capelle; 13. Ontbinding pachtovereenkomst met de hr. L. Timmermans, te Kaats heuvel; 14. Ruiling grond met de heer J.Bo- gers, te Sprang-Capelle; 15. Wijziging „Voorwaarden voor 't verkrijgen van een recht van voorkeur op de aankoop van gemeentelijk bouwterrein 16. Onderhandse aanbesteding van de bouw van een industriehal op het gemeentelijk industrieterrein aan de Dick Flemmingstraat. 17. Beschikbaarstelling krediet van f 12.000.- van diverse voorzienin gen t.b.v. het gemeentelijk zwembad 18. Aanbieding begroting Grondbe drijf en Gemeentebegroting, beide voor het dienstjaar 196. 19. Wijziging gemeentebegroting dienstjaar 1965. 20. Mededelingen. 21. Rondvraag. 22. Sluiting. en Prisma horloges Stationsstraat 88, Waalwijk V'v De heer Christiaanse, die van de gemeente twee jaar geleden in Se- rooskerke op Walcheren een stukje grond in bruikleen heeft gekregen, heeft op dit land tweehonderd gouden munten gevonden, die dateren uit het einde van de zestiende en het begin van de zeventiende eeuw. Een jaar lang heeft de heer Christi aanse over de schat gelopen. Door de zware regenval heeft hij de munten ontdekt. De waarde wordt ruwweg op honderd gulden per stuk geschat. Waarnemend burgemeester A. de Kam heeft contact opgenomen met deskundigen om na te gaan hoe de munten op het stuk land gekomen zijn. Twee jaar geleden had de ge meente de grond met daarop een schuur en een huisje dat bewoond was door Piet Olyslager, handelaar in oudheden, gekocht. De heer Christi aanse mocht het stuk grond gebrui ken als hij ervoor zorgde dat het schoon werd en bleef. Hij haalde er VERMISTE GELEERDE UIT GRACHT GEHAALD Na een maand speurwerk kreeg de Amsterdamse recherche dinsdag zekerheid over het lot van de sinds zondag 7 december 1965 verdwenen 56-jarige Amerikaanse professor Riohard Follis uit Washington. Zijn stoffelijk overschot werd dins dagmiddag om kwart over vier opge- dregd uit de Herengracht vlak bij het Thorbeckeplein, de plaats waar hij in de nacht van 6 op 7 december het laatst was gezien. De politie ge looft niet in misdaad, maar de pro fessor is zeer waarschijnlijk in het water gelopen. eerst nog eens enkele wagens vol puin af, egde en plantte er vervolgens prei op. Maandag was hij de prei aan het rooien toen hij de blootgeregende munten vond. Samen met een knecht heeft hij tot laat in de avond gegra ven en circa 250 munten bijeenge bracht. De collectie omvat munten uit Engeland met de 'beeldenaar van ko ning Jacobus I, met die van koningin Elizabeth I en met een voorstelling van St. Joris met de draak. Verder zijn er provinciale munten gevonden van Holland, Overijssel en Gelder land, een muntje van bisschop Urba- nus met aan de andere zijde de beel denaar van Stephanus, de eerste mar telaar, een paar munten van keizer Karei V, een gouden rijder en een munt van aartsbisschop Albertus van Oostenrijk en zijn vrouw Isabella. Hoestdrank in tabletvorm.95ct FAMILIEMOORD NA TELEVISIESPEL De politie in de Wetduitse plaats Limburg gelooft dat een televisie spel er de oorzaak van is geweest dat de 17-jarige Werner Preuss zijn moeder en grootmoeder met een stuk ijzer heeft doodgeslagen. De jongeman werd gearresteerd. Voor de dramatische moord had hij naar het spel „Rouw past Electra" zit ten kijken. Werner Preuss leefde temidden van een reeks familieruzies. In het stuk komen een aantal familie- moorden en zelfmoorden voor en do politie neemt aan, dat dit de wraakgevoelens van de jongeman heeft aangewakkerd. Hij stond be kend als een rustige, eenzame jon geman. Hij zou zijn moeder en grootmoeder hebben vermoordt toen zij in bed lagen. ADENAUER 90 JAAR Gisteren, woensdag werd Conrad Adenauer, de oud-minister president van West-Duitsland, die om zijn po litiek over de gehele wereld bekend is, 90 jaar. Hij is van alle zijden ge huldigd. STOP TOELOOP VAN GAST ARBEIDERS De drie vakcentrales achten een handhaven van de werving en de spontane toeloop van buitenlandse arbeidskrachten op het ogenblik onaanvaardbaar. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft dit laten weten aan de regering. In dit verband wijst het over legorgaan op de onzekerheden voor de werkgelegenheid, die er blij kens de massale ontslagen van de afgelopen weken bestaan. Boven dien is het overlegorgaan van me ning, dat er zich steeds meer moei lijkheden voordoen op het gebied van de huisvesting en de maat schappelijke begeleiding. Het be staande toelatings- en werkvergun- ningsbeleid zal opnieuw moeten worden bezien, meent het orgaan. LUNS VOOR JONGE CHRISTEN-DEMOCRATEN De besturen van de drie christen democratische jongerenorganisa ties, Arjos, CHJO en KVPJG, be leggen zaterdag 8 januari a.s. een gezamenlijke conferentie in hotel Monopole te Amersfoort onder het thema: „De plaats van Nederland in Europa en de wereld". Aan de conferentie zullen 150 per sonen deelnemen, 50 van iedere or ganisatie. Tijdens de morgen bij eenkomst zal gesproken worden over het Jongeren Vrijwilligers Programma, 's Middags zal mr. Luns, minister van buitenlandse zaken, over zijn buitenlands beleid spréken. Na zijn referaat zal er 'n algemene discussie tussen de deel nemers en de minister volgen. DE E.M.S. De Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft over de eerste negen maanden van 1965 een net towinst geboekt van 6.86 miljoen gulden. Dat is circa 230.000 gulden minder dan over dezelfde periode van vorig jaar. Over heel 1964 boekte de EMS een winst van 9,3 miljoen gulden. Dit blijkt uit de tussentijdse geconsolideerde balans van de EMS. Een verlies- en winst rekening is niet verstrekt. Uit de gegevens blijkt dat de liquiditeits positie van het bedrijf is verbe terd en dat de kortlopende schul den sterk zijn teruggeduwd. Ver der is er heel wat vastgoed ver kocht en werd de nieuwbouw van woningen flink opgevoerd. De posttarieven zullen binnen kort weer verhoogd moeten wor den. Dat werd reeds in de miljoe nennota bij de begroting voorzien en de directeur-generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast verwacht dan ook dit jaar nog een vervolg op de snel gestegen tarieven. De verhoging wordt voornamelijk ver oorzaakt door de loonstijgingen. Ondanks de reeds gerealiseerde verhogingen bleef het nadelig ex ploitatie-resultaat van de post dienst ongeveer hetzelfde als in 1964, nl. ruim 50 miljoen gulden. Dit is meer dan tien procent van alle baten van de Postdienst. Deze dienst is bijzonder „loon- intensief", meer dan tachtig pro cent van de lasten bestaat uit di rect en indirect loon. Juist de loon stijgingen werken hier dus bijzon der gevoelig. Daarbij komt, dat de op gang zijnde automatisering en mechanisering bij deze dienst wel verbetering beloven om de groei ende postverkeersstromen 't hoofd te bieden en ook verbetering in de arbeidsomstandigheden met zich meebrengen, maar geen uitzicht bieden op spectaculaire besparin gen. OLYMPISCHE SPELEN IN AMSTERDAM Deze week nog zullen B en W van Amsterdam zich tot de regering wen den met het verzoek het te steunen in hun streven de Olympische Spelen van 1972 binnen de hoofdstedelijke poorten te krijgen. De financiële po sitie van Amsterdam is echter derma te slecht, dat de stad zich onmogelijk 't aantrekken van de Spelen kan per- miteren als daar geen krachtige steun van de Rijksoverheid achter staat. RAMP BIJ LYON De oorverdovende ontploffingen in de Franse olieraffinaderij in Fey- zin bij Lyon en de enorme brand die hierop volgde, hebben tot nu toe aan twaalf mensen het leven gekost. Hun lijken zijn geborgen. Toen werden echter nog vier brandweerlieden ge mist. Tot de slachtoffers 'behoren 10 brandweerlieden en twee employés van de raffinaderij die de modernste was van Frankrijk en nog pas ander half jaar werd gebruikt. Er waren nog meer dan 60 gewon den. LEVENSVERZEKERING VAN 28 MILJOEN Een Amerikaans zakenman (35) heeft een levensverzekering afgeslo ten van 28 miljoen gulden. De jaar lijkse premie voor het verzekerde be drag bedraagt iets meer dan een half miljoen gulden. De verzekerings maatschappij, tot wie de zakenman zich heeft gewend, beweert „na een zorgvuldig onderzoek" aan de weet te zijn gekomen, dat er nog nooit zo'n hoge levensverzekering is afgesloten. De verzekeringsmaatschappij 'heeft bij maatschappijen in alle delen van de wereld een deel van het risico onder gebracht. VERZOEK OM NASOETION ALS VICE-PRESIDENT De indonesische vereniging van is- lamietische geestelijken heeft zich maandag achter het voorstel van een aantal Bandoengse afgevaardigden gesteld om generaal Nasoetion tot vice-president te benoemen aldus meldt Antara. Het bestuur van de vereniging is van oordeel dat historische feiten heb ben aangetoond, dat de generaal trouw en toegewijd is aan de revolu tie en de strijd van het Indonesische volk. GRANAATHULZEN MET HA KENKRUIS MOETEN WEG De chef luchtmachtstaf heeft een order uitgegeven waarbij alle oude Duitse granaathulzen die een haken kruisteken dragen moeten worden vervangen door andere. De grote gra naathulzen worden bij de luchtmacht onder meer gebruikt als alarmklok voor het slaan van alarm bij gasaan vallen. Jarenlang hebben deze ge bruikte hulzen in de gebouwen van de luchtmacht gehangen zonder dat het iemand was opgevallen, dat een aan tal granaten een overigens minuscuul merkteken bevatte met het haken kruis. De granaathulzen zijn indertijd opge kocht uit de enorme hoeveelheden hulzen die de oorlog had achtergela ten. Het gebruiken van granaathulzen als alarmklok dateert al uit de Eer ste Wereldoorlog en is 'bijzonder ef fectief. Een luchtmachtman in het Neder landse kampement Hesepe bij Osna- brück van de afdeling techniek en materieel, een onderdeel dat bij de af deling geleide wapens van de lucht macht in Duitsland zit, ontdekte het enkele milimeters grote merk. Om nu met alle gevoelens rekening te houden heeft de ohef luchtmacht staf thans de historische order gese ven de Duitse exemplaren op alle beses en in alle kampementen te ver vangen. Om 'hoeveel hulzen het hier gaat is niet bekend. In verband met jaarlijkse inventarisatie aanstaande dinsdag 11 januari

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1