waaLwij kse en lAnostRMtse couRAnt De geschiedenis in een notedop GROTE VEERKRACHT IN TEGENSPOED de oorlog reces Kampioens- en promotiewedstrijden Van de markt naar het veld VRIJDAG 7 JANUARI 1966 87e JAARGANG No. 2 De fcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" vieren aangeboden aan de leden, donateurs, supporters en genodigden. VRIJDAG 7 JANUARI Feestvergadering in Hotel „De Twee Kolommen' Agenda 1. Opening door de voorzitter. 2. Huldiging van de gouden en 40-jarige jubilarissen. 3. Aanbieding van het jubileumboek door de commissie Pers en Propaganda. 4. Rondvraag. 5. Sluiting. Na afloop van deze feestvergadering blijven we gezellig bijeen. Er is gelegenheid om te dansen waarbij de muziek verzorgd wordt door het HEVINKA TRIO. ZATERDAG 8 JANUARI 15.00—16.30 uur 20.30—2.00 uur: Receptie door het bestuur. Jubileumbal in Hotel „De Twee Kolommen" met muzikale medewer king van „The Melody Stars" o.l.v. Seb. Jansen. ZONDAG 9 JANUARI Voorwedstrijd door het le jeugdelftal. Jubileum wedstrijd W.S.C.B.V.V. H. Mis in de parochiekerk van St. Jan de Doper, voor de levende en overleden leden van de vereniging. Het bestuur verwacht dat onze leden zoveel mogelijk bij deze H. Mis aanwezig zijn. VRIJDAG 14 en 21 JANUARI 20.45 uur: Rikconcours met prachtige prijzen in Hotel „De Twee Kolommen' Op 21 januari prijsuitreiking. ZONDAG 23 JANUARI Jeugdfeest. Op het programma staat een bezoek aan de voetbalwed strijd FEIJENOORDTELSTAR in het Feijenoordstadion te Rotterdam Na afloop zal aan de jeugdleden een diner worden aangeboden. ZATERDAG 29 JANUARI: 15.00 uur: V oetbalwedstrij d W. S. C.-V eteranenNO AD -V eteranen. Voetbalwedstrijd W.S.C.-pupillenR.K.C.-pupillen. Cabaret „DRAAIEN MAAR" m.m.v. Kees Schilperoort, conferencier, The Harmonians, Martin Tonnelly, Fred Perrier en The Wimmie's. Dit cabaret wordt gegeven in de zaal van „De Gecroonde Leersse" en is toegankelijk voor onze leden vanaf 14 jaar. Groot sluitingsbal. Muziek van The Melody Stars. 23.00—2.00 uur: Het huidige eerste elftal Eindelijk, in het seizoen 1931-'32, toen men weer kampioen werd, mooht men ook de vreugde van de promotie smaken. Het mooht niet lang duren. Twee jaren daama volgde de degradatie. Weer was W.S.C. derde klasser, maar weer speelde ze in deze afde ling de eerste viool, want in 1938 hees men weer de kampioensvlag en nog groter werd de vreugde, toen men zich weer tweede klasser mocht noemen bovendien. Tijdens de oorlogsjaren speelde men zo goed en zo kwaad als dat ging in een noodcompetitie; steeds bleef men fier het praedicaat tweede klas ser voeren. Wie de historie wil schrijven van de voetbalsport in Waalwijk, moet zijn eerste onderzoekingen richten naar de Markt, de bakermat van het Waal wijkse voetbal. Daar werden rond de eeuwwisseling, de eerste ballekes, of wat door voor door ging, tussen de twee petten of boezeroens geschoten, daar werden de eerste stevige free-kicks gemaakt en daar sneuvelde menig, zuur ver diende jongensschoen en jeugdig verdriet. Wie de geschiedenis wil schrijven van de Waalwijkse voetbalclub W.S.C., zal eveneens terug moeten gaan naar de Markt, de bakermat van het voet balspel in Waalwijk, echter ook de bakermat van het oude W.V., Waalwijk. Vooruit, de eerste Waalwijkse voetbalclub die nu - na zestig jaren - voortleeft in W.S.C. Het is een geschiedenis geweest van veel ups en downs, zoals de geschie denis van iedere vereniging die nu eenmaal kent, maar dwars door de moeilijkheden heen - en ze waren soms erg groot - is W.S.C. thans gekomen bij haar gouden jubileum, een jubileum dat met veel trots zal - en ook mag - worden gevierd in het begin van het volgende jaar. Het bestuur van de jubilerende ver eniging. Staand v.l.n.r.: H. Westerburger, W. v. d. Anker, G. de Jongh, Th. Verhoofstad, A. v. Bladel, J. Mahieu. Zittend: Th. v. Son, seer., N. v. Loon jr voorz., H. Snijders pennm. kampioenschap en een promotie naar de 2e klas N.V.B. Het mocht echter niet zo florisant blijven gaan. De wereldoorlog kwam en de N.V.B. organiseerde een nood- competitie en ook W.V. werd hier voor uitgenodigd; men speelde tegen clubs als Willem II, NAC, Wilhelmi- na e.a. en de nederlagen waren even regelmatig als groot; bovendien slaag- dede men er amper in een elftal in het veld te brengen, omdat de mobilisatie veel voetballers onder de wapenen riep. En W.V. trok zich terug uit de competitie. Maar de vereniging bleef officieel bestaan, hoewel dat niet al tijd meegevallen zal zijn, want een sportvereniging die geen sport meer beoefent en wier veld wordt omge ploegd, kan niet bepaald van een bloeiend verenigingsleven spreken natuurlijk. Maar men kwam de moeilijkheden te boven. In 1921 speelde het des tijds in Waalwijk bekende Quick een wedstrijd tegen de oude spelers W.V. en die kregen toen weer zo de smaak te pakken dat het niet lang duurde of men meldde zich bij de N.V.B. weer present. Op verlangen echter van de Bond moest de naam veranderd worden, omdat een andere club onder de naam Waalwijk al in de competitie speelde. Men koos toen de naam Waalwijkse Sport Club (W.S.C.) en de oude geel-zwarte kleuren, die ook niet meer toegestaan werden, veran derde men in de huidige oranje-zwar te kleuren. De heer Jos Klijberg werd de voorzitter, de heer A. Zeckendorf de secretaris en W.S.C. presenteerde zich in de derde klas van de N.V.B. en betrok het bekende terrein aan de Noorder Parallelweg. Men trok meteen weer flink van leer. In 1923-1924 moest men al een beslissingswedstrijd om 't kampioen schap van de afdeling spelen tegen de Roodborstjes; de wedstrijd werd verloren, maar het betekende slechts uitstel. Intussen werd de heer Klijberg van voorzitter ere- voorzitter en volgde hem de heer J. Spijkerman in de eer ste functie op. Het bleek een goede keus. In 1925-1926 weer een beslissings wedstrijd om het kampioenschap, nu tegen DEVO en ook nu zonder resul taat. Maar WSC was in de running. Het volgende seizoen weer het kam pioenschap, maar in de promotiecom petitie bracht een gelijk spel tegen Pope nog geen bevordering. Dit seizoen maakte ook het 2e en 3e elftal van good old W.S.C. kam pioen. In 1929-'30 promoveerden de re serves naar de res. 2e klas van de N.V.B. en het volgende jaar was het eerste elftal wederom kampioen, maar nog geen promotie. Picus was nu de gelukkige. De jaren na de oorlog brachten aanvankelijk enige tegenslag, toen W.S.C. in 1946 na een enerverende wedstrijd tegen R.A.C. op 't N.A.C.- terrein, waarheen half Waalwijk per vrachtwagen, auto, gammele bus of fiets was gegaan, weer naar de derde klas werd verwezen. De degradatie mocht niet verhin deren dat in dat jaar uitbundig het 40-jarig bestaan van de vereniging werd gevierd. Er was een drukke re ceptie, waarop het voltallige dagelijks bestuur van de K.N.V.B. acte de pré- sence gaf en niet te vergeten ook de van hebben gemaakt. De mafkt-voetballers bleken uit het goede hout gesneden, zij bleken on danks de onvolkomenheden van hun spel op de markt voldoende vuur en ambitie te hebben opgedaan en bereid te zijn zich met meer ernst en ge steund door een betere accomodatie op het spel te gaan toeleggen. En zo werd op 6 januari van het jaar 1906 de foot-ballclub W.V. of tewel Waalwijk Vooruit opgericht. De vereniging had vijf bestuursleden, en kele gewone leden en een viertal as pirant-leden en dat was ongeveer vol doende voor een elftal. Onder voorzitterschap van de heer B. Hendriks startte de club en zij kreeg een voetbalterrein ongeveer de plaats waar de Mr. van Coothstraat is, naast het café van M. van Vught, dat als kleedkamer fungeerde, terwijl men, zo er behoefte ontstond aan een verfrissend bad na de match, een koe ne duik kon wagen in de vijver achter dit café. Men voetbalde en hoe. Ingedeeld in de 2e klasse van de voormalige Brabantse Voetbalbond en spelend in de kleuren geel-zwart (gestreept) voetbalde men zich in 1908 al in de eerste klasse van deze bond. Ondertussen werd de heer Hen driks als voorzitter opgevolgd door de heer C. van den Bergh en in 1909 kreeg de jonge vereniging al een an der terrein, helemaal aan het einde van de „grintweg", achter café Trompen huurde men van boer van Bavel een stuk grond en men had een prachtig terrein en „den deel" vormde een uitstekende kleedgelegenheid, waar het aan veelsoortig vertier niet ontbrak. De eerste W.V.-ers waren niet erg honkvast; in 1912 werd weer een nieuw terrein gezocht en gevonden; de laan van Gragtmans werd uitver koren om W.V. in datzelfde jaar nog kampioen te zien worden en te zien promoveren naar de Nederlandse Voetbalbond. Meer successen volgden; het sei zoen 1913-1914 bracht wederom een Er zou natuurlijk allemachtig veel te schrijven zijn over de 50 jaren van W.S.C.; in iedere vereniging, maar vooral in een sportvereniging, gebeu ren nu eenmaal heel veel dingen die het vermelden waard zijn, en vooral, die prettig zijn om te vermelden. Een sportvereniging immers bestaat nage noeg altijd uit betrekkelijk jeugdige mensen en er behoeft niet altijd een direct verband te bestaan tussen wat deze jonge mensen doen gebeuren en de sport. Zo zijn er in de historie van W.S.C. ook tal van heel amusante geschiedenissen te verhalen, geschie denissen die nog altijd onderwerp van heel veel gesprekken zijn in de club tent of in het verenigingscafé, of waar de W.S.C.-ers elkaar dan ook ontmoeten. Laten we deze dingen maar niet proberen hier te verhalen - deze W.S.C.-mythologieën zouden trouwens niet verstaanbaar zijn voor iedereen en ze verliezen veel aan kleur en glans, wanneer ze hier gereprodu ceerd zouden worden - laten we ons maar houden aan de officiële fei ten vaak, soms echter bepaaldelijk ge kleurde feiten, want W.S.C. is onte genzeggelijk een vereniging met een eigen kleur, en dan bedoelen we ze ker niet de zwarte kleur van de shirts waarin de spelers van het eerste mo menteel in de vierde klas rondwande len. We zeiden al: het begin van de W.S.C.-geschiedenis is te vinden op de Markt, de Waalwijkse Markt, waar de toenmalige jongelui - nu promi nente en eerzame burgers - zoals veel jongelui voor en zeer veel jonge lui na hen, dit spel trachtten te be oefenen. Inderdaad, het was spel en het was voetbal, in zoverre er een bal aan te pas kwam en een voet, al of niet schoenen met gedraaide neus Het zijn de gebroeders Zeckendorf geweest, die dit Waalwijkse spel op een behoorlijk Engelse leest hebben geschoeid en er het eigenlijke voetbal

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5