\vAAlw13kse en UnostRAAtse couRAnt Import damesechoenen teruggedrongen 2 plaksters, K oud weer Schoenen-fotoprijsvraag voor amateurfotografen 1906 1966 Jaarbeursjubileumjaar gestart met Lederwaren- en Souvenirbeurs Enkele prima s een prima schalmer, een finish spulter, een reparateur voor de finish. PUROL vv:. t; Wij bieden Sprang Waspik Capeile voetbal ■mBffilfe Ui! VRIJDAG 7 JANUARI 1966 87e JAARGANG No. 2 De fcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k:) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" op de voet De staatssecretaris van Economische Zaken', drs. J. A. Bakker, heeft in Utrecht de wintervakheurs voor koffers en lederwaren en de sou venirbeurs geopend. Deze twee vak beurzen zijn de eerste die in het ju bileumjaar van de jaarbeurs worden gehouden en de opening had dan ook een feestelijk tintje. Drs. Bakker memoreerde in zijn openingsrede, dat de afzet van kof fers en lederwaren in Nederland de laatste jaren sterk gestegen. De pro duktie van de Nederlandse lederwa- renindustrie nam van 1962 tot en met 1964 met ruim 38 percent toe en is sinds 1958 zelfs bijna verdubbeld. In 1964 bereikte de omzet een bedrag van 124 miljoen gulden. Het afgelo pen jaar gaf een zekere stilstand te zien, maar de verwachtingen voor '66 zijn weer wat optimistischer. In de eerste drie kwartalen van '65 nam de invoer weliswaar met 12 pro cent toe, maar de groei van de export bleef abhter 'bij die van de import. Drs. Bakker vergeleek de cijfers van 1965 met die van 1962 en conclu deerde daaruit, dat tegenover een uit- voerstijging van 50 procent een toe neming van de import met 60 pro cent staat. De staatssecretaris toonde zich enigszins bezorgd over de eenzijdige gerichtheid van de uitvoer, waarvan 40 procent naar Duitsland en 30 pro cent naar België gaat. 'Hij drong aan op meer spreiding. Met voldoening constateerde hij, dat de Nederlandse lederwarenindustrie zich tot dusver vrij goed door de moeilijkheden die de voortvloeiende afbraak van de in voerrechten in de Euromarkt oplever den heeft heengeslagen. De efficiëncy in de lederwarenin dustrie wordt volgens hem belemmerd door het bestaan van een groot aan tal vrij kleinere bedrijven met vele ar tikelen omvattende produktiepro- gramma's. Hij pleitte daarom voor 'n assortimentsbeperking in onderling overleg. Een goede opzet van het produktieprogramma, zo zei hij, waardoor de produktie in niet al te kleine series regelmatig voortgang kan vinden, is juist ook voor de klei ne en middelgrote bedrijven van emi nent belang. VAKOPLEIDING Eerder had de voorzitter van de Jaarbeurs-groepvereniging voor kof fers en lederwaren, de heer W. Roo- vers, zijn bezorgdheid uitgesproken over geruchten, als zou de overheid niet zoveel belang meer stellen in de vakbekwaamheidseisen voor de de tailhandel lederwaren. Hij meende, dat dit niet in 'het belang zou zijn van detaillist en consument Naar aanleiding hiervan verklaarde drs. Bakker, dat de overheid grote waarde hecht aan een goede vakbe kwaamheid van de ondernemer. Wan neer die vakbekwaamheid echter op één hrache is gericht, worden de mogelijkheden voor parallellisatie sterk gehinderd. Vandaar, dat men 't bij de vestiginswetgeving zoekt in de richting van de zogenaamde ,,'blokbe- sluiten" voor vele braches. Beide beurzen zijn geopend tot en met 7 januari. De souvenirbeurs telt 125 exposanten met een totale stand- oppervlak van 1800 vierkante meter. De lederwarenbeurs beslaat 2100 Vierkante meter. Er nemen 100 fa brikanten en importeurs aan deel. PRODUKTIE De cijfers van de produktie van schoenen in de eerste drie kwartalen 1965 liggen in het algemeen onder die van dezelfde periode in 1964. Er is een 5% stijging van de pro duktie van damesschoenen, die bijna de helft uitmaakt van de gehele Ne derlandse sohoenenproduktie. Dit moet ongetwijfeld worden toege schreven aan het terugdringen van de import van damesschoeisel. De eerste negen maanden geven in totaal echter een kleine teruggang te zien (ll%). Voorlopige inlichtingen wijzen erop dat het vierde kwartaal van dit jaar enige opleving zal brengen, zodat ge heel 1965 waarschijnlijk toch nog 'n kleine produktie-toename te zien zal geven. Ook dit resultaat zal echter schril afsteken tegen dat van 1963 en 1964, welke jaren topjaren waren voor de Nederlandse schoenindustrie. Overigens werd reeds in den aan vang voor 1965 geen produktiestij- ging van de allure van die in vooraf gaande jaren (in 1963 en in 1964:+ 8%) verwacht, omdat, a. in 1964 door produktie en invoer 13 meer schoeisel voor binnenland se consumptie beschikbaar kwam, ter wijl het verbruik slechts met 7 toe nam. In 1964 werd door de detaillis ten dan ook veel meer gekocht dan verkocht, waardoor de voorraden bij de detailhandel sterk toenamen. De betekenis van de voorraadcyclus (de detaillist koopt het ene jaar meer dan hij verkoopt en het volgende jaar min der) blijkt in de schoenindustrie steeds groter te worden, b. in 1965 het verbruik van schoenen lijkt te zijn achtergebleven bij de stij ging van het reeële inkomen. Dit kan het gevolg zijn van de aankoop van meer duurzame consumptiegoederen ten koste van verbruiksgoederen zoals schoeisel en wordt als verschijnsel vooralsnog van tijdelijke aard geacht. INVOER De pareninvoer van schoeisel steeg in de eerste negen maanden van 1965 in totaal genomen niet meer (invoer waarde vertoonde nog een geringe stijging nl. 4%). Dit verschijnsel doet zich voor het eerst sinds jaren voor. In de sector damesschoenen is zelfs ook de invoerwaarde gedaald. De in voer van pantoffels en textielschoei- sel nam belangrijk af. De sectoren heren- en kinderschoe nen geven echter nog een belangrijke invoerstijging te zien. UITVOER Tegenover een gelijk gebleven stijging van de pareninvoer van schoenen staat een stijging van de parenuitvoer Schoenfabriek J. Rouwmaat n.v. Elzenweg 15, Waalwijk. Wegens uitbreiding der produktie vragen wij personeel voor verschillende afdelingen Hoog loon Periodieke premie-uiikering Reiskosten vergoeding Gratis bedrijfskleding Volop thuiswerk, hetgeen een zeer aantrekkelijke bijverdienste oplevert Indien U interesse hebt, komt U dan eens met ons praten. Voor Drunen: 's avonds na 7 uur, H. v.d. Steen, Wilhelminastraat 23. van 16%. De invoer van schoenen naar waarde gesteeg 4%, de waarde v.d. uitvoer vermeerderde met +24% De cijfers (in miljoenen paren) zijn aldus Leder: Damesschoenen, jan./sept. '64 1,2; jan./sept. '65 1,7, mutatie in paren 42 pet. in waarde 46 pet. Herenschoenen (van leder) 0,6 0,6 0% 2% Kinderschoenen (van leder) 1,0 0,9 - 3% 0% Pantoffels 0,9 1,0 4% - 3% Textielschoeisel 0,6 0,8 32% 91% Totaal (excl. rubber en ander schoei sel) 4,3 5,0 161% 24% Uit bovenstaande cijfers blijkt de dui delijk tendens dat de Nederlandse schoenindustrie hoe langer hoe meer exportminded wordt. Overigens speelt de exportstijging zich voornamelijk af in de sector van de damesschoenen, terwijl Duitsland en België het groot ste deel van de door Nederland uit gevoerde schoenen opslokken; een grotere spreiding van de exportmarkt ware in elk opzicht wenselijk. Voor huid en handen Prijzen van 500,250,10 0,en 3 x 50, De amateur fotografen hebben 'n initiatief van de Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten 'n unie ke kans gekregen resultaten van hun hobby in klinkende munt om te zet ten. Tot 15 februari a.s. hebben ama teurfotografen de gelegenheid foto's in te zenden, die betrekking hebben op schoenen. Een schoen is behalve een onmis baar gebruiksvoorwerp ook een mo deartikel. In deze laatste kwaliteit wordt de schoen ook vaak gebruikt als foto-object. Modebladen besteden vaak veel aandacht aan de schoen; kleur en snit van modisch schoeisel, maken zeer fotogeniek. De prijsvraag van de federatie van schoenfabrieken bedoelt niet de schoen als mode-artikel in het mid delpunt te plaatsen. Dat gebeurt al genoeg. De bedoeling van de prijsvraag is de belevenissen van de schoen vast te leggen. Dat kan een belevenis zijn van de schoen als mode-artikel, maar even goed of nog eerder gebruiks voorwerp. Als men een schoen of een paar schoenen in 'n bepaalde situatie be traptlegt men die op een foto vast en geeft die nog eens spits of raak onderschrift mee. En dit is dan ook de hele opdracht. Enkele voorbeelden: - Men fotografeert een hond, die op een schoen bijt en bedenkt als onderschrift; „De Höllandsche schoen is niet alleen degelijk, maar ook lekker". KERKDIENSTEN Zondag 9 januari 1966 Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur en 2.30 uur: Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur: Ds. W. R. Barkema. BEROEP Ds. P. J. Bos, 'Ned. Herv. predikant, ont ving een beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Ameide. DOKTERSDIENST Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dr. H. Winkelman te Sprang worden waargenomen door collega K. van Tuijn, Vossenbergselaan 21 te Kaatsheu vel, Tel. 04167-2006. STREEKVERGADERING GEREF. JEUGDVERENIGINGEN Maandag 10 januari zal in het jeugdlo kaal achter de Geref. Kerk aan de Heistraat een streekverbandsvergadering gehouden worden van de Geref. Jeugdverenigingen. De voorzitter van de jeugdvereniging der Geref. Kerk te Vrijhoeve zal een inleiding houden over „Rome en de Reformatie". Hierna zal ed gelegenheid zijn met pas toor Froijer uit Oosterhout daarover te dis cussieren, die ook uit Oosterhout enkele jongelui zal meebrengen, zodat men geen gelijk gericht gezelschap zal hebben. Het streekverband rekent op veel jeugd. - Een foto van iemand die met de schoenen in de hand op blote voe ten loopt, zou als onderschrift kunnen hebben: Bedriegt de zui nigheid de wijsheid?" - Men zou een kiekje kunnen ma ken van een uitgeschopte schoen die door de lucht vliegt, en dat als titel geven: „Een hoogvlieger on der de Nederlandse schoenen". Zo zijn er duizenden en één mogelijk heden denkbaar. De daad 'en het woord zijn aan de Nederlandse amateur-fotograaf. Ook amateur fotografen in Waal wijk kunnen hun kans grijpen. Wel licht kunnen de jeugdige fotografen van „De Terp" eens laten zien wat zij kunnen. Een selectie van de inge zonden foto's zal worden tentoonge steld op de Internationale Schoenen- beurs Nederland, die van 30 maart tot 1 april '66 voor de 9e keer wordt gehouden in de Koninklijke Neder landse Jaaïbeurs. De prijswinnaars zullen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de opening van de Internationale Sohoe- nen'beurs Nedefland en de foto-ex positie; bij die gelegenheid zullen ook de prijzen worden uitgereikt. OPHALEN OUD PAPIER 'Het ophalen van oud. papier ten bate van de muziekvereniging „Kunst na Arebeid", zal a.s. zaterdag plaats vinden vanaf des morgens 9 uur. Men wordt beleefd verzocht hiervan goede nota te nemen. NUTSLEZING Op donderdag 20 januari a_s. zal in de zaal van de heer A. de Ruijter een lezing worden gehouden vanwege de maatschappij tot nut van 't algemeen, door drs. H. de Vos, met als onderwerp „Zuid-Afrika, ver want, vervreemd. Aanvang 8 uur. WIT GELE KRUIS VERHUISD Thans is definitief dat het voor malige stationsgebouw vanaf heden ook voor het Wit-Gele Kruis taboe is. Het moet geheel ontruimd wor den. Het bestuur van de kruisver eniging krijgt nu de beschikking over de houten kleuterschool op 't schoolplein van de voormalige meisjesschool in de Kerkstraat. Deze houten noodlokalen kunnen goed worden verwarmd en verlicht en zullen nu dienstbaar gemaakt worden aan de diverse diensten van de kruisvereniging. Vanaf he den zullen de diensten worden her vat in deze noodlokalen en wel 's woensdags zuigelingenbureau, donderdags, met ingang van 13 jan. kleuterbureau en vrijdag, met in gang van 7 jan. tandartsen dienst. BIBLIOTHEEK NAAR ANDER ONDERDAK Op korte termijn zal de uitleen bibliotheek niet langer meer ge bruik kunnen maken van een lo kaal der voormalige meisjesschool. Daarom zal nog deze maand de he le inventaris worden overgebracht naar de vroegere VGLO-school waar men vanaf februari terecht kan voor het lenen van boeken. VOLKSUNIVERSITEIT „Kan muziek een ontmoeting zijn?" Over dit onderwerp sprak voor het auditorum van de Waspikse Volks universiteit in het gemeenschaps huis in de Kerkstraat de heer Paul Bartels uit Teteringen. De heer Bar- tels omlijstte zijn causerie natuur lijk met muziek, waarmee hij de toehoorders op prettige wijze leid de en voorlichtte. Woensdag 17 jan. zal dokter M. J. de Jong voor de volksuniversiteit spreken over „hu mor in de zielzorg". AUTO'S BOTSTEN Op het Vaartje bij de hooipers maakt een personenauto een salto mortale over 't waterkeringsmuur tje toen de bestuurder trachtte zijn wagen tot stilstand te brengen ach ter een geparkeerde auto om een tegenligger door de laten. De per sonenauto geraakte echter in een slip, botste tegen de geparkeerde wagen en duikelde over het muur tje. De schade aan beide wagens was groot. In de Kerkstraat werd een Opel-record danig gedeukt toen een tegemoetkomende tankwagen met aanhangers links door de bocht kv/am en het andere verkeer geen ruimte liet. De Opel werd met moeite onder de tanker vandaan ge haald. De chauffeurs kwamen met de schrik vrij. Na een rustperiode van acht we ken hopen de beide voetbalclubs van Waspik zondag weer in het strijdperk te kunnen treden. Was pik moet naar U.V.V., een uitwed strijd dus, terwijl het eerste team van White Boys thuis Groen-Wit zal bestrijden. Het derde team van Waspik zal op het terrein in Was- pik-Boven bij wijze van voorwed- strijd het moeten opnemen tegen White Boys 2. KERKDIENST Ned. Herv. Kerk Waspik, zondag 9 januari 9.30 en 14,30 uur, ds. Re bel. MEDISCHE DIENST Gedurende het aanstaande week einde zal de dokterspraktijk in Waspik en Capelle worden waarge nomen door dokter R. F. Wijffels, tel. 250. CONCERT OOSTERHOUTSE NACHTEGALEN Het Europees vermaarde jongens koor „De Oosterhoutse Nachtega len" dat zojuist weer van een bui tenlands toernee is teruggekeerd, komt aanstaande zondag 9 januari in Waspik een concert geven. Om 8 uur 's avonds zal de koorleider rector cantus P. Fick zijn concert- kias in de zaal van hotel Van Hel- vert, (voorheen Hotel van Iersel), Raadhuisstraat 10 Waspik presen teren. Ook een aantal jongens uit Waspik maken van deze concert- groep deel uit. Rector Fick zal voor deze avond beslist een interessante greep uit het bloeiende en veel om vattende repertoire van zijn zang school weten te doen. Direct na het concert op maandag 10 januari gaat er in Waspik weer een nieuwe cur sus voor de Nachtegalen van start. Jongens vanaf de derde klas van de lagere school krijgen hier een unieke kans grondig te worden op geleid en muzikaal goed te worden gevormd. De lessen zullen worden gegeven in de Jongensschool, 's avonds van 7 tot 8 uur, op maan dag, dinsdag en donderdag. Men kan zich hierover aanmelden bij de cursusleider, de heer Ad Berkel- mans, Schoolstraat 42 Waspik. Tel. 548. De jongens die zich nog deze week opgeven hebben gratis toe gang tot het concert van zondag aanstaande. POLYMNIA KREEG NIEUWE PRESIDENT Tijdens de algemene ledenverga dering van de gemengde zangver eniging Polymnia hebben de leden afscheid genomen van hun voorzit ter, de heer Ad. Berkelmans. Door het aanvaarden van enkele functies elders, kon de heer Berkelmans het voorzitterschap van Polymnia niet langer op zich nemen. Met algeme ne stemmen werd als zijn opvolger gekozen de heer J. de Glas. Er wer den voorts twee nieuwe leden aan genomen. De wekelijkse repetitie werd verzet naar donderdag 20 uur. Tiet jaarlijkse concert door alle Waspikse muziek- en zangvereni gingen zal dit jaar door Polymnia worden georganiseerd, en wel op 12 februari. Nu de repetitieavond is verzet hoopt het bestuur enkele nieuwe leden bij te winnen. De overige agendapunten waren van interne aard. Ter gelegenheid van de herdenking van het 60-jarig bestaan der R.K. Waalwijkse Voetbalvereniging W.S.C. zal het bestuur recipiëren op zaterdag 8 januari a.s. van 3 tot 4.30 uur in Hotel De Twee Kolommen, Gro testraat 279, Waalwijk. Uwe tegenwoordigheid zal door ons op hoge prijs worden gesteld. Waalwijk, januari 1966. SB Namens het bestuur, N. van Loon Jr., Voorzitter Th. van Son, Secretaris ttpvpBfljrvt—- -

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9