w/AAlwijkse en lAnGst.PVAtse courage ONVAST WELVAARTSBEELD Cadeau vaar bruidspaar Nieuwjaarsrede van Burgemeester v. Prooijen 1965 was voor Sprang-Capelle een gunstig jaar Enkele prima stl 2 plaksters een prima schalmer, een finish spulter, een reparateur voor de finish. VOOR 1966 Het minimum Ander geluid Bus gemist 3si de hand? Heren leden van de Raad, Brandweer V erkeers veiligheid Criminaliteit Openbare werken Loop der bevolking b. vertrek 70 24 93 66 163 m. 3237 216 Wij bieden MAANDAG 10 JANUARI 1966 87e JAARGANG No. 3 De ïcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Het is moeilijker dan ooit om de economische ontwikkeling van ons land voor de naaste toekomst te voorspellen. De geleerden zijn het er minder dan ooit over eens. In de Eerste Kamer heeft oud-minister Zijlstra een indrukwekkenden financieel-economisch betoog gehouden, waarin hij waarschuwde voor het verwekken van inflatie en crisis. Het laatste noemt men tegenwoordig ver zachtend recessie. Senator Zijlstra ziet de inflatie als een looninflatie. Hij is van mening dat de geldontwaarding in Nederland niet geïnfecteerd wordt van over de grenzen, maar dat wij zelf een inflatie ver wekkend land zijn geworden omdat wij de loonsverhogingen, die worden toegestaan, niet afmeten naar een toenemende pro- duktiviteit. Getracht wordt langs deze weg een herverdeling van het nationaal inkomen tot stand te brengen. Het gevolg is dat de bestedingen worden opgestuwd en de be sparingen worden afgeremd. Zijn woorden hebben niet nagelaten indruk te maken. Eigenlijk gaf minister Veldkamp hem gelijk toen hij constateerde dat het ontwikkelingstempo van onze eco nomie aarzeling vertoont. Helaas bleek hij politiek niet in staat de noodzakelijke gevolgtrekking te maken en de verhoging van het minimumloon sterk af te remmen. Als minister van Sociale Zaken nam dr. Veldkamp een beslissing toen hij het minimum loon voor '66 op 120,per week stelde voor volwassen mannelijke werknemers, die hier gezien hun leeftijd voor in aanmerking komen. Uit economisch gezichtspunt gezien brengt hen het bedrijfsleven weer in grote moei lijkheden, zoals dat als zo vaak ge bleken. Handel en industrie moeten dit loon betalen ongeacht de pres tatie van de laagst-betaalden. De band met de produktiviteit is hier volkomen doorgesneden. Niet alle ondernemingen zijn in staat het produktiviteitstekort uit reserves en winst op te vangen, zodat de rege ring voortgaat verdere verschuivin gen in ons economisch patroon aan te moedigen. Enige bedrijfstakken in ons land kunnen een zwaardere druk van de loonzijde niet meer verdragen en in die hoek zullen meer sluitingen als in Deventer en in de mijnen niet zijn te voorkomen. Dit soort bedrijven wordt 't slacht offer van de wijzigingen in de Eu ropese produktiestructuur maar ook van de veranderingen in produktie- teohniek welke zich in snel tempo voltrekken. Het tempo van deze wij zigingen is moeilijk te bepalen en hieruit is de onzekerheid voor 1966 deels te verklaren. In dit licht gezien is het geen won der dat minister Vondeling een an der geluid liet horen. Deze bewinds man is van mening dat de orderpo sitie van de West-Europese indus trie gunstig is en dat onze betalings balans een voldoende overschot zal leveren om onze investeringen te financieren en de oplopende verbe teringen te betalen. Voor de E.E.G. in zijn totaliteit is dit misschien juist, maar 't geeft Nederland geen voldoende garanties voor zijn pro blematiek. De verschuivingen in onze handel en industrie kunnen wel dermate omvangrijk zijn, dat wij toch gerui me tijd geconfronteerd worden met omscholingsproblemen en verliezen aan geschoolde produktiekracht, die geen rendement meer geeft. Dit kan een groot aantal gezinnen in moei lijkheden brengen, waardoor even wichtige verdeling van de welvaart niet alleen verstoord wordt maar tevens een infectiehaard wordt ge schapen voor een omvangrijker te ruggang. Op de drempel van 1966 worstelen wij derhalve met een twijfelachtige visie op het komende jaar. Die twij fel is niets anders dan een kenmerk van de waarheid. Wil men zeker heid dan houde men zich aan de veilige kant. Helaas heeft men de speculatieve zijde gekozen op hoop van zegen. i in7"» Drie aspecten van ons economisch bestel vragen op korte termijn bij zondere aandacht. In de eerste plaats snelle en doelmatige scholing van krachten voor bedrijfstakken, die in het geïntegreerde Europa aan Nederland goede kansen bieden. Met een nogal royale verhoging van het minimumloon heeft men o.i. 'n kans gemist om vele ongeschool den daar met de neus op te druk ken. Het mede-verantwoordelijk heidsgevoel voor de versterking van produktieve kracht wordt door mi nimumloonbescherming in een land met een gespannen arbeidsmarkt niet bevorderd. In de tweede plaats moet er voor al internationaal een aantal maat regelen worden getroffen om de in flatie te beteugelen. Elk land geeft het buitenland daarvan de schuld maar het is duidelijk dat de gehele wereld met deze financiële ziekte is besmet. Niemand weet 'n goede op lossing, ook minister Vondeling niet. Hij hoopt met een verdere verho ging van de belastingen resultaten te verkrijgen, maar als hij die niet gepaard doet gaan met beperking op zijn minst vertraging van de overheidsuitgaven, is daar geen heil van te verwachten. In de derde plaats moeten wij in dit verband met zorg de ontwikke ling van ons prijsniveau gadeslaan. De beste omschrijving, die van 't „in de hand houden van prijzen" kan worden gegeven, is deze dat zij per jaar met niet meer dan 5 pro cent stijgen. Een toenemende weer stand van de ondernemers tegen 't bestaande prij zenregiem leert ons dat de regering het aan dit front bijzonder zwaar te verduren zal krijgen. Bezien wij de economische proble matiek van ons land tegen de ach tergrond van de aanstaande verkie zingen, dan krijgen wij de indruk Bij de aanvang van deze eerste vergadering in het nieuw ingetre den jaar bied ik U mijn beste wen sen voor 1966 aan. Moge dit nieuwe jaar U en Uw gezin gezondheid, voorspoed en welvaart brengen. Een wens, die ik gaarne wil uit strekken tot onze gemeente in haar geheel en tot elk ingezetenen in 't bijzonder. De zeer vele ingezetenen, die mij en mijn vrouw hun geluk wens deden toekomen, dank ik hier voor, mede namens mijn vrouw, zeer hartelijk. Hen allen wens ik Gods zegen toe in de tijdperiode, die vóór ons ligt Nog maar net de drem pel van het nieuwe jaar heen, wil ik met U nog een terugblik werpen op het wel en nee, dat wij gemeen schap in het voorbije jaar mochten ervaren en met U blik vooruit wer pen op de verwachtingen voor 1966. Als we dan voor Sprang-Capelle de balans per ultimo 1965 opmaken, dan kunnen we met dankbaarheid vaststellen, dat al zouden we graag nog meer gewild hebben en al konden bepaalde objecten nog niet gerealiseerd worden 1965 in het algemeen een gunstig en voor spoedig jaar is geweest. Enkele hoogtepunten waren de opening van de brandweerkazerne annex garage gemeentewerken en de opening van ons zwembad, maar ook op andere terreinen konden belangrijke stap pen voorwaarts gedaan worden ter verbetering van het woon- en leef klimaat en tot opvoeding van het verzorgingsniveau der bevolking. Vele belangrijke besluiten zijn in het afgelopen jaar daartoe door Uw College genomen en zijn reeds of zullen binnenkort in uitvoering worden genomen, waardoor on ge meente steeds beter wordt toege rust voor de functie, welk 'n modern en vooruitstrevend gemeentebeheer in deze tijd vraagt. Natuurlijk zijn er nog vele wensen, maar in 't jaar 1965 kon belangrijke vooruitgang worden geboekt, zoals uit het ver dere moge blijken. Zoals ik reeds memoreerde was met betrekking tot de brandweer 'het meest naar vorenkomende feit in 1965 de officiële opening en ingebruikneming op vrijdag 24 september van de bran- weerkazeme annex garage gemeente werken. Hierdoor verkregen we niet (zie verder kolom 4) dat er in de loop van 1966 harde waarheden zullen moeten worden gesproken. Wij gaan het jaar 1966 in met gematigd optimisme, maar het is de vraag of wij er met een volle lach of met sombere blik af scheid van zullen nemen. Veel zal afhangen van de Wijze waarop wij als enkeling bereid zijn tot produ ceren tegenover de hoge consump- tieëisen, die wij in doorsnee stellen. Mikken wij doelbewust op een verdere nivellering van inkomens dan kunnen wij niet anders dan be drogen uitkomen, want nog nimmer heeft een speculatie op de solidari teit van een volk er toe geleid dat de besten in hun prestatie de min der goeden meeslepen het gaat steeds omgekeerd, met als resultaat vertraging of teruggang in het wel vaartspatroon. De „Operatie-Trouwcadeau" is of ficieel gestart. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben met het Nat. Comité Huwelijksgeschenk hun verlanglijstje besproken en de keu ze is gevallen op de aankleding van de dinertafel in kasteel Drakesteyn. Het gaat om serviesgoed, glaswerk en zilver. Afhankelijk van het inge zamelde totaalbedrag zal straks be sloten worden hoeveel delig het ge schenk zal worden. Het jonge paar heeft zich al bij twee gerenommeer de Nederlandse bedrijven georiën teerd over het assortiment. Dit vertelde donderdag de eerste voorzitter van het Nationaal Comi té Huwelijksgeschenk, senaatsvoor zitter mr. Jonkman. Op postrekening 25 van het comité was al vóór het lossen van 't start schot voor de inzamelingsactie een kleine tien mille gestort. Mr. Jonk man kon over de aard van de ko mende inzamelingen nog weinig vertellen. In het algemeen is de doelstelling om het de Nederlanders gemakkelijk te maken hun bijdra gen te storten. Hij vroeg nadrukke lijk de aandacht voor de juiste for mulering van de actie: „Het zal geen geschenk zijn namens, maar vanuit het Nederlandse volk. Wij realiseren ons namelijk heel goed dat een deel van ons volk een afwijkende opini koestert over het huwelijk", aldus mr. Jonkman. Het comité is opgericht om te voor komen dat acties plaatselijk ver brokkeld zouden worden. Wel is aan de burgemeesters gevraagd om gemeentelijke comités te vormen. Het nationaal comité bestaat nu al uit tachtig representatieve Neder landers en kan nog worden uitge breid. Een aantal leden, die uit hoofde van hun functie een groepering aan voeren, heeft zich bereid verklaard wel persoonlijk maar niet als ver tegenwoordiger van hun achterban zitting te nemen, omdat daarin ver deeld wordt geoordeeld over 't hu welijk. Mr. Jonkman zei dat bij de inzameling het beginsel van zuiver vrijwillige bedragen voorop staat voor het comité. Vandaar dat een aantal vormen van collecte bij voor- is uitgesloten, zoals een oproep van werkgevers aan de werknemers om een deel van het loon af te staan, of ook het systeem van intekenlijs ten. Daarin zouden inzuivere motie ven van de gevers kunnen sluipen. Over bijzondere initiatieven voor de inzameling zal pas over enkele we ken worden beslist, wanneer een overzicht te maken is van de acti viteiten bij de plaatselijke comités, vertelde de voorzitster van het uit voerend comité, het liberale Twee de Kamerlid mevrouw Stoffels-Van Haaften. Contact is gelegd met het Centraal Archief voor het Inzame lingswezen, waarmee overleg zal worden gepleegd over de aard en de frequentie van toekomstige na tionale acties. alleen een gebouw, dat een sierraad is voor onze gemeente, maar dat bo vendien een doelmatige functionering van de branweer zal bevorderen. In 1966 zal het nieuwe alarme ringssysteem worden aangebracht, waarna eerst ten volle van deze waar devolle aanwinst kan worden gepro fiteerd. Dat neemt niet weg, dat de brandweer dit jaar weer opnieuw goed werk te zien gaf. Grote branden kwamen in 1965 niet voor. De brand weer rukte 10 maal uit ter bestrijding van brand, nl. 1 brand in een pata- tes-frites-wagen, 4 schoorsteenbran den, 2 hooischelfbranden, 1 brand in een dragline, 1 binnenbrandje in een koekfabriek en 1 brand in een trac torstalling. Gaarne wil ik nog eens naar voren brengen over welk een uit stekend korps vrijwillige brandweer wij hier beschikken. Er is een uitste kende geest en grote toewijding en opofferingsgezindheid onder de man schappen, van hoog tot laag. Evenals vorige jaren werden door vele leden der brandweer cursussen en vervolg cursussen gevolgd. Be haalden in '64 21 leden een diploma, thans kon aan 3 leden het diploma-hoofdbrandwacht en aan 4 leden het diploma brand wacht le klasse worden uitgereikt. Dat de cursussen en oefeningen tot een hoge graad van geoefendheid en paraatheid leiden, blijkt mede hieruit - en ik vermeld het met trots dat de twee 'brandweerploegen van Sprang-Capelle bij de regionale brandweerwedstrijden te Drunen op 22 mei 1.1. de le en de 2e prijs be haalden en bovendien de prijs voor de beste bevelvoerder. Via de provincia le wedstrijden in Udenhout, waar aan vrijwel uitsluitend bedrijfsbrandweren deelnamen en waar met slechts 14 punt verschil een derde plaats werd behaald, werd deelgenomen aan de gewestelijke wedstrijden in Doetin- chem, waar Sprang-Capelle tussen 12 geselecteerde korpsen 'n vijfde plaats bereikte Gaarne wil ik voor al het werk van de brandweer, mede namens Uw Raad, mijn dank en erkentelijk- Met de verkeersveiligheid is het echter nog steeds minder goed ge steld. De Rijkspolitie alhier nam ken nis van 87 verkeersongevallen binnen onze gemeente, waarvan: 52 ongeval len met slecht materiële schade; 34 ongevallen, mede lichamelijk letsel ten gevolge hebbende; 1 geval met dodelijke afloop. Hierin waren begrepen 5 ongeval len op de Waspiksedijk, in de meeste gevallen tengevolge van slippen. De oorzaak van bijna al deze ongelukken op de Waspiksedijk is terug te bren gen tot het hijzonder slechte en zeer gladde wegdek van deze provinciale weg. Ook al zal in de toekomst de nieuwe provinciale weg door de pol der goed berijdbaar zijn, dan nog blijft de oude provinciale weg voor 't streekverkeer van groot belang. Daar om wil ik nogmaals pleiten, dat het WAARJS DE. SERGEANT DIE ZIT BD ONS» HU HEEFT DE STOUTE SCHOE NEN AANGETROKKEN EN SPEELT EEN ANDERE TROEF UIT WANT HIJ "AAST" ALTIJD OP VOETGEMAK Markt Waalwijk provinciaal bestuur dit gedeelte pro vinciale weg, zo spoedig mogelijk zal verbeteren, evenals het gedeelte tus sen Capelle en Labbegat, dat door haar hobbeligheid eveneens bijzonder gevaarijk is. Hoewel de provincie thans bezig is de grond te kopen voor de aanleg van een rijwielpad aan de westzijde van de provinciale weg Waalwijk-Kaatsheuvel, zou ik hier op spoed willen aandringen. Als fietsers en bromfietsers, en dat zijn elke dag o.m. 2000 leerlingen van middelbare- en nijverheidsscholen en pendelaars uit Kaatsheuvel ten Sprang-Capelle, zowel 's-morgens als 's-avonds, tenminste driemaal de ze verkeersweg op zeer onoverzichte lijke punten moeten oversteken, kun nen ongelukken niet uitblijven. Ook de zeer gevaarlijke en onoverzichtelij ke situatie op het kruispunt te Sprang vraagt verbetering. Daarom wil ik t.a.v. dit punt - waar in 1965 zich 5 ongelukken voordedten - nogmaals een beroep doen op het provinciaal bestuur om op korte termijn de nodige voorzieningen te treffen. Ik meen dat dat aankoop van het te slopen pand thans mogelijk zou zijn. Ter zake van verkeersovertredin gen heeft de Rijkspolitie alhier 1011 processen-verbaal opgemaakt tegen 620 processen-verbaal in 1964. Hier uit mag voorzichtig geconcludeerd worden dat de verkeersmentaliteit achteruitgaat. Vele ongelukken zou den voorkomen kunnen worden als de mensen wat minder zelfzuchtig in het verkeer waren en niet het „eerst ik" zouden prevaleren. Ook aan de maximum-snelheid in de bebouwde kom houdt men zich slecht. Daarop zal in de toekomst een intensievere controle dan tot dusver worden uitgeoefend. Overigens doet de afdeling Sprang-Capelle van de Vereniging voor Veilig Verkeer wat mogelijk is om de kennis van de ver keersregels te verbreiden en een bete re verkeersmentaliteit te bevorderen. Aan 123 van de 135 schoolkinderen, diè in 1965 aan het verkeersexamen deelnamen, kon het diploma worden uitgereikt, waarvan aan 9 met lof. Behalve in de genoemde 1011 ge vallen van verkeersovertredingen werden nog 58 proces sen-verbaal op gemaakt wegens overtredingen en 36 processen-verbaal wegens misdrijven. In 1965 is een begin gemaakt met het bouwrijpmaken van het uitbrei dingsplan Vrijhoeve II (tussen Loon- sestraat en Trampad). De riolering is reeds gelegd, terwijl thans de straten worden aangelegd. Tevens is aanbe steed de aanleg van wegen en riole ringen ten behoeve van het geheel bouwrijpmaken van het uitbreidings plan Nieuwevaart ten eveneens de aanleg van het parkeerterrein t.b.v. dorpshuis en zwembad. Met de uit voering van deze óbjecten is reeds be gonnen. In 1966 zal ook het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan Sprang-Zuid ter 'hand moeten worden genomen. De aankoop van de in dat plan ge legen gronden maakt goede vorderin gen, doch stagneert, omdat een drie tal ingezetenen tegen het besluit van Aantal inwoners per 1 jan. 1965 Vermeerdering door: m. 82 134 a. geboorte b. vestiging vr. totaal 62 144 116 250 Vermindering door: a. overlijden 42 vr. totaal 3198 6435 178 3453 3376 112 117 Aantal inwoners per 1 jan. 1966 3341 3259 394 6829 229 6600 Schoenfabriek J. Rouwmaat n.v. Elzenweg 15, Waalwijk. Wegens uitbreiding der produktie vragen vrij personeel voor verschillende afdelingen Hoog loon Periodieke premie-uitkering Reiskosten vergoeding Gratis bedrijfskleding Volop thuiswerk, hetgeen een zeer aantrekkelijke bijverdienste oplevert Indien U interesse hebt, komt U dan eens met ons praten. Voor Drunen: 's avonds na 7 uur, H. v.d. Steen, Wilhelminastraat 23.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1