Mammoetwet zal 1 augustus 1968 ingaan VLIJMEN Piet van Engelen directeur Romme-instituut te Baarn MENING WASPIK 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 JAN. 1965 2 SSïMS. een actieve bezorger De mammoetwet treedt op 1 aug. 1968 in werking. Deze in 1963 aan genomen wet van de toenmalige mi nister van O. K. en W., mr. Cals, die het voortgezet onderwijs het hele onderwijs tussen de lagere school en de universiteit op een nieuwe leest schoeit, zal vanaf het schooljaar 1968/'69 geleidelijk door gevoerd worden. In 1968 wordt op alle scholen, die op de lagere school aansluiten begonnen met een eerste klas „nieuwe stijl". Dit is de brug klas, waarin de leerlingen extra aandacht krijgen. Op het eind van het brugjaar kan dan beslist wor den welk schooltype het meest ge schikt voor hen is. In 1969 komen de tweede klassen van het voortgezet onderwijs voor vernieuwing in aanmerking, in 1970 de derde klassen en zo verder tot in 1974 de onderwijsvernieuwing volgens de mammoetwet in alle scholen, die op het lager onderwijs aansluiten, is voltrokken. Een en ander is bepaald in het bij de Tweede Kamer ingediende voorstel „Overgangswet op 't voort gezet onderwijs". Dit wetsontwerp regelt de overgang van het tegen woordige onderwijs in de nieuwe situatie, zoals in de mammoetwet vastgelegd werd. De minister en de staatssecretris van Onderwijs hebben de vernieu wing niet in een klap willen laten doorgaan, omdat de scholen een ab rupte, totale reorganisatie niet aan zullen kunnen. Doordat de invoe ring van de mammoetwet geleide lijk (per schooljaar) gaat, kan re kening worden gehouden met de gang van zaken in de eerste ver nieuwingsjaren en de experimenten met de nieuwe schoolsystemen, die op het ogenblik (op bescheiden schaal) uitgevoerd worden. Om de overgang naar het nieuwe systeem niet al te lang te laten du ren, is opschuiving per schooljaar gekozen. In de toelichting schrijven de bewindslieden er zich van be wust te zijn, dat hieraan risico's zijn verbonden. Omdat in onderwijskrin gen nu al veel aandacht aan de nieuwe schoolsystemen wordt ge schonken, verwachten zij echter, „dat de scholen niet te onvoorbe- bestel". reid zullen overgaan in het nieuwe De begindatum van 1 augustus (in 1968) is gekozen met het oog op veranderingen in de vakantiesprei ding. Niet alleen alle scholen die aansluiten op het lager onderwijs, maar ook zoveel mogelijk andere scholen van het voortgezet onder wijs (middelbaar en hoger beroeps onderwijs) beginnen dan met het eerste jaar in mammoet-stijl, al hebben die scholen geen speciale brugklas. Bekende begrippen als hbs, ulo, mulo en mms zullen gaan verdwij nen. Volgens de mammoetwet heeft de ongeveer twaalfjarige leerling die van de lagere school komt, de keuze tussen vwo (voorbereidend wetenschappelijk onderwijs), havo (hoger algemeen voortgezet onder wijs), mavo, lavo en lager beroeps onderwijs. Het vwo bestaat uit gym nasium en het zesjarig atheneum (de nieuwe vorm van hbs). Beide scholen zijn alleen voor leerlingen die naar de universiteit of hoge school zullen gaan. Het havo (vijf jarig) is een nieuwe middelbare school, die daar niet voor is. Zij is een voorbereiding voor het hoger beroepsonderwijs of levert de scho lieren direct aan de maatschappij af. Het mavo (een nogal gewijzigde vorm van mulo en ulo) is een voor post voor middelbaar of hoger be roepsonderwijs, maar doorstromin gen naar havo of zelfs atheneum is ook mogelijk. Het moet een soepel systeem wor den, waarbij zoveel mogelijk leer lingen de volgens hun karakter en capaciteiten meest geschikte plaats kunnen krijgen. Vooral de brugklas, het „rangeerterrein" van het mam- moetonderwijs, moet daartoe die nen. Voor vwo, havo en mavo heeft het brugjaar dezelfde verplichte vakken. (Vier uur Nederlands en Frans, drie uur Engels, geen Duits). De eindexamens voor vwo, havo en mavo zullen vereenvoudigd zijn in vergelijking met de tegenwoor dige examens. Veel minder vakken zullen mondeling en schriftelijk be handeld worden. De bewindslieden willen ook de mogelijkheid schep pen dat de beslissing over twijfel gevallen bij het eindexamen wordt uitgesteld. De examencommissie kan dan wat later de zaak nog eens bekijken. Het verlengde eindexa men zou daarbij vervangen worden door her-examen twee maanden la ter, waardoor de kandidaat er nog eens extra op kan studeren. De tegenwoordige lycea blijven hun naam houden, maar worden een ge zamenlijk gymnasium en atheneum met een gemeenschappelijke brug klas. Als een lyceum tussen 1965 en 1967 minstens 600 leerlingen heeft, mag er ook nog een havo-afdeling bij komen. De hbs-en worden ter keuze athe nea of havo. Een zelfstandige hbs-a moet echter havo worden. Driejari ge hbs-en worden mavo-scholen. De mms-en worden allemaal havo- scholen. Dit betekent niet, dat de havo-scholen voornamelijk door meisjes bezocht zullen worden. De havo-experimenten die nu uitge voerd worden, toonden aan, dat on geveer evenveel jongens als meisjes de havo-scholen bezoeken. Ook de handelsdagscholen ver dwijnen. Volgens de bewindslieden kunnen zij over het algemeen het best havo-scholen worden. De vglo-scholen worden scholen voor lager beroepsonderwijs of la- vo-scholen. In hun toelichting spre ken de bewindslieden hun twijfel uit of het lavo (scholen voor alge meen onderwijs op het lager be roepsonderwijs) wel levenskansen zal hebben. Bij het beroepsonderwijs zijn de veranderingen over het algemeen minder groot. Alleen wordt het gro te aantal namen in enkele school soorten omgezet. GEMEENTERAAD Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op dinsdag 25 januari '66 des namiddags 8 uur in het gemeentehuis. Agenda 1. Vaststelling notulen van de raadsver- geadering van 16 november 1965. 2. Nieuwjaarsrede van de voorzitter. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot aankoop van grond van de heren A. P. Lammers en G. J. Lammers, wonende te Vlijmen, resp. Heistraat 4a en St. Barbarastraat 6, ten behoeve van de re constructie van de Heïstraat af 13 per m2. 5. Voorstël tot verkoop van industrie terrein aan de fa. H. M. Siegers, Industrie- De heer P. J. M. van Engelen, 31 jaar, uit Waalwijk, is door het Da gelijks Bestuur van de K.V.P. be noemd tot directeur van 't Romme- instituut, het Vormingscentrum van de K.V.P. in Baarn. Hij volgt in deze functie de heer W. Peters op, die met ingang van 16 februari be noemd is tot burgemeester van Co- then en Wijk bij Duurstede. Vorige maand bedankte de heer v. Engelen met het oog op deze be noeming voor het voorzitterschap van de afdeling Waalwijk van de K.V.P., het vice-voorzitterschap van de Statenkring Heusden, het voor zitterschap van de Centrale Jonge ren Groep en het lidmaatschap van het Dagelijks Bestuur van de KVP. Voordat de heer v. Engelen in december 1963 werd gekozen tot voorzitter van de K.V.P.-jongeren, was hij reeds een zestal jaren werk zaam geweest als secretaris-pen ningmeester van deze organisatie. In 1959 was hij lid van het Partij bestuur van de K.V.P. geworden. Sinds mei 1964 was de heer v. En gelen tevens vice-voorzitter van de Internationale Unie van Jonge Christen Democraten. In de gemeenteraad van Waal wijk, waarin de heer v. Engelen sinds 1962 optreedt als fraktievoor- zitter van de Katholieke Unie, zal ook een vakature ontstaan. Deze zal waarschijnlijk worden opgevuld door de heer A. J. Pullens uit de Baardwijksestraat, die reeds in vo rige zittingsperioden deel uitmaak te van de raad. Het Romme-instituut van de KVP verzorgt cursussen en weekends voor het kader van de partij, socia le organisaties en maatschappelijke groeperingen. Ook kweekscholen, middelbare scholen en leden van de jongerengroepen bezoeken het insti tuut regelmatig. Het behoort tot de taak van de directeur van het instituut deze cursussen te organiseren, sprekers aan te trekken en zelf voorlichting te geven op het politieke vlak. Als secretaris van de jongeren groep in de K.V.P. heeft de heer v. Engelen zich reeds vaak op dit terrein begeven en reeds geruime tijd behoorde hij tot de vaste groep van sprekers van het Romme-insti tuut. De heer Van Engelen is sinds ju ni 1964 verbonden aan ons blad en verklaarde desgevraagd zeer ver heugd te zijn over de mogelijkhe den, die hij in deze tijd heeft gehad voor de uitoefening van zijn poli tieke functies. i Ml i! Ill <M if BBL u 1 - v Het Romme-instituut van de K.V.P. in Baarn park f 14.50 per m2. 6. Voorstel tot verkoop van een dubbel perceel bouwterrein gelegen aan de noord zijde van de Pater v. d. Elzenstraat, aan de heer J. de Laat, wonende Haarsteegsestraat 51a, alhier of diens rechtverkrijgenden ten behoeve van de bouw van een dubbele wo ning, a f 17 per m2. 7. Voorstel tot verkoop van een dubbel perceel bouwterrein aan de westzijde van de Pater van de Elzenstraat aan de heren F. J. en C. Verhoeven, wonende Mommersteeg 19, alhier, ten behoeve van de bouw van een dubbele woning a f 17 per m2. 8. Voorstel tot beëindiging van pacht te gen betaling door de gemeente van een één malige vergoeding. De heer W. van Bladel, wonende te Vlij men Wilhelminastraat 68, die voornemens is zijn bedrijf in te krimpen deelt daarom de gemeente in een verklaring mede, bereid te zijn afstand van pacht van enige pereden land van de gemeente te doen, zo de ge meente op haar beurt bereid is daarvoor een éénmalige vergoeding, berekend naar f 400 per ha toe te kennen. De totale oppervlakte paohtvrije grond, waarover de gemeente momenteel nog de beschikking heeft, teneinde als compensatie- grond te dienen dan wel om aan te wensen voor het optrekken van in het kader van de ruilverkaveling te verplaatsen boerderijen, bedraagt circa 10 ha. Ter verwezenlijking van een en ander is deze oppervlakte zeker onvoldoende. Elke mogelijkheid om vergroting dier oppervlakte te vekijgen zal dan ook wel degeijk moe ten worden benut. B. en W. stellen voor overeenkomstig het te inzage iggend concept te besluiten, het geen betekent dat de heer van Bladel voor noemd, voor de door hem pachtvrij opgele verde percelen, ter grootte van in totaal 1.57.00 ha een pachtbeëindigingsvergoeding ontvangt van f 628. - 9. Voorstel tot intrekking van het be sluit tot het garanderen van de tijdige beta ling van rente en aflossing van een door de heer F. G. Krol, wonende St. Annastraat 8 alhier aangegane geldlening. 10. Voorstel tot medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 aan de R.K. school voor g.l.o. Vliedberg voor het aan leggen van een rijwielbewaarpaats. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet ten behoeve van de uitbrei ding van de ulo-school. Het schoolgebouw Deken van Baarstraat omvat nu 4 leslokalen. Dit schoolgebouw dient te woden uitgebreid met 4 leslokolen en 2 vaklokalen, zodat dan het complex in zijn geheel zal bestaan uit 8 leslokalen (8 leerkrachten) en 2 vaklokaen. 12. Voorstel tot wijziging van de leges- verordening. In het ontwerp ter visie liggende wijzi- gingsbesluit is nu het hou wieges tarief in zijn geheel herzien en bedraagt in minimum f 15 en in maximum voor bouwsommen boven f 100.000 f 657 vermeerderd met 5 0/00 van het bedrag (boven f 100.000. - Voorts is het tarief voor vergunningen in gevolge de Wet op de kansspelen herzien en aangevuld met een tarief voor zgn. speel automaten. 13. Voorstel tot wijziging van de gasta- rieven. De gastarieven zijn met ingang van 1 jan. 1966 als volgt te herzien: normaal tarief f 0.225 0.235 per m3 vastrechttarief 0.175 0.185 per m3 nov. t.m. febr. 0.125 0.135 per m3 mrt t.m. okt. vastr.tar. grootverbr. 0.135 0.14 per m3 nov. t.m. febr. vastr.tar. grootverbr. 0.125 0,13 per m3 mrt. t.m. okt. 14. Voorstel tot wijziging van de O.Z.A.- regeling. 15. Aanbieding begrotingen 1966. 16. Voorstel tot wijziging van de begro ting 1965. HULPFONDS VOOR MGR. KESSEL. Een comité uit de inwoners van Vlijmen, waarin o.m. Burgemeester mr. L. Schweit zer zitting heeft, wil een actie voeren om mgr. van Kessel, Vlijmenaar, uit zijn finan ciële moeilijkheden te helpen. Dit comité wil gen hulpfonds vormen voor deze eerste Bis schop van het bisdom Sintong op Centraal Borneo. Via een circulaire heeft het comité aan de inwoners zijn plan bekend gemaakt. Mgr. van Kessel, ereburger der gemeente, heeft een bisdom dat een gebied tweemaal zo groot als Nederland omvat. Materieel en medisch staat hij hier voor enorme problemen. Hij heeft voor de me dische zorg slechts twee doktoren beschik baar. Het comité noemt het een mooie taak van naastenliefde als Vlijmen de medische en materiële nood mee kan lenigen. De fi nanciën van het hupfonds zullen worden be heerd door de Vincentiusvereniging Vlijmen. Stortingen kunnen worden gedaan ten na me van Hulpfonds Sintong bij de Boeren leenbanken in de gemeente Vlijmen. SCHAATSEN Kampioen van Brabant Wim van Heijst uit Haarsteeg wist deze afgelopen week in Terheijden het kampioen schap van Brabant in te wacht te slepen; hij won alle drie de afstanden. Een mooi succes. GEVRAAGD voor Vlijmen en Vliedberg voor ons blad. Aanmelden: v. d. Dungen Past. v. Akenstraat 11 Vlijmen CONTACTAVOND TENNISCLUB De leden van de tennisclub De Vliedberg kwamen deze week bijeen in hotel Het Zwarte Schaap, om van gedachten te wisse len over de sport. Met deze contactavonden zorgt men dat het winterseizoen toch met enige activiteiten Wordt gevuld. BILJARTEN In café P. Engelen werd gespeeld om het kampioenschap klase B. Acht deelnemers van verschillende verenigingen van Groot- Vlijmen namen er aan deel. Het was een spannend slot tussen J. van Vugt van B.V. De Knoeiers café P. Engelen en H. Parijs van Het Centrum. De eindstand werd als volgt 1 J v Vugt De Knoeiers 14 510 2.66 2 H Parijs Het Centrum 12 485 3.40 3 G Wilhart Het Centrum 11 506 3.35 4 N v d Lee Het Centrum 7 452 2.79 5 Gebr Broeren van DVS 6 438 2.52 6 J Beekmans Avanti 5 421 2.17 7 W de Gouw 't Hoeke 3 456 3.- 8 G Musch De Knoeiers 0 399 2.15 Kampioenschap klasse A Groot Vlijmen In café H. Boom-v. d. Wiel werd het kampioenschap kl. A gehouden van Groot- Vlijmen. Het werd een spannende strijd. Zaterdag kwamen nog 4 personen voor de titel in aanmerking, n.l. v. Beijnen, van Rijswijk, H. Lammers en P. v. Engel, met een gelijk aantal punten en ieder één wed strijd verloren. Zondag was de finale met de uitslag als vogt: 1 T v Beijnen BSV; 2 van Rijswijk NA; 3 H Lammers DSS; 4 P Engel de Knoeiers. P. VAN VOLLENHOVEN JURIST BIJ RAAD VAN STATE Mr. Pieter van Vollenhoven zal vanaf half februari bij de Raad van State als jurist gaan werken. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Vorige week heeft de heer Van Vollenhoven een bezoek gebracht aan de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel. Prognose Centraal Planbureau voorspelt: LOONINKOMENS STIJGEN REËEL, ANDERE NIET. Verschenen is de jaarlijkse prog nose van het Centraal Planbureau betreffende de economische ontwik keling in ons land in 1966. Het plan voorspelt een gunstige ontwikke ling, een vooruitzicht, dat niet veel verschilt van de prognose, die voor 1965 gegeven werd. Belangrijke punten in het cen traal economische plan zijn: er is sprake van een zeer bevredi gende economische groei; de betalingsbalanspositie verbetert; de spanningen op de arbeids-, zowel als op de kapitaalsmarkt blijven onverminderd voortduren; de monetaire ontwikkeling die moeilijk te voorzien is zou in de loop van het jaar aanleiding tot be zorgdheid kunnen geven; de totale loonsom per werknemer (inclusief alle elementen, zoals so ciale lasten, vakantietoeslag, huur- compensatie e.d.) zal waarschijnlijk met 9,5 procent stijgen; de niet-looninkomens nemen toe met 6 procent, hetgeen een reële daling betekent; de winstmarges nemen verder af; het concurrerende uitvoerprijspeil blijft verder stijgen met 2 procent; het invoerprijspeil blijft stabiel door een lichte prijsdaling bij de grond stoffen; de productie van de bedrijven kan met 6 procent stijgen, bij normaal weer en een goede oogst mogelijk nog net iets meer; verwacht wordt, dat het reële na tionale inkomen met 6 procent zal toenemen; de stijging van de particuliere con sumptie wordt geschat op ruim 9,5 procent in waarde; daarvan wordt 1 procent afgetrokken wegens een verschuiving naar de laatste maan den van 1965, toen velen in ver band met te verwachten prijsstij gingen aankopen hebben verricht, die zij eigenlijk in 1966 pas hadden j willen doen. Verwacht wordt, dat de prijzen met 4,5 procent zullen stijgen; de reële particuliere con sumptie groeit daardoor met 5 pro cent (of met 4 procent als de eer der genoemde verschuiving van aankopen in aanmerking wordt ge nomen). Dat de looninkomsten der werk nemers - met begrip van andere elementen als sociale lasten, vacan- tie-toeslag - zulen stijgen, is begrij pelijk, alsook dat de niet loon-inko- mens en de winstmarges zullen da len. Wanneer zal het planbureau ook eens kunnen voorspellen dat ook deze laatsten eens wat zullen of mogen stijgen inplaats van dalen, alvorens vele zaken ten dode zijn opgeschreven? Geachte Redactie Laat ik vanaf deze plaats bezoe kers van het badhuis mogen mee delen, die hun schriftelijke instem ming mij toezonden, dat ik die vrij dag jl. verzonden heb. Daarbij heb ik vermeld dat ons eendrachtelijk verzoek is, te vermijden, in het be lang van de volksgezondheid, niet in het minst van het opkomend ge slacht (kinderen), dat de publieke badhuiskraan radicaal afgesloten wordt. Dit temeer, daar er voor deze bezoekers niets anders voor in de plaats gezet wordt. Als we ten dele de kinderen meerekenen, bezetten we momenteel met 45 personen deze citadel, die we voor Waalwijk en omgeving wensen te behouden en daarvoor niet anders in het vuur brengen dan o.i. redelijke en zede lijke argumenten. Een soortgelijk besluit als het door ons bestreden raadsbesluit, vinden we in het verre verleden terug in de ijzeroven van Egypte, toen het volk der joden het stro als een grondstof onthouden werd en nochtans te horen kreeg; Gaat heen, en de productiviteit in zake tichelstenen mag niet minder zijn. Voor degenen die het gerecla meerde raadsbesluit in z'n uitwer king aan den lijve ondervinden, klinkt dit ook niet anders in de oren dan: Gaat heen, een druppel water tot instandhouding van een gezond lichaam krijg je per publie ke douche of badkuip niet meer; evenwel de produciviteit, waar je je volledig voor in te zetten hebt, die moet omhoog en de loonbelas tingtabel wordt onverkort per week of per maand op je inkomen toege past. De raad, die we trots alles, zowel hoofd voor hoofd als gemeen schappelijk lichaam toewensen, dat ze in gezondheid nog veel goeds voor de gemeenschap moge doen en nog voor veel wat gedaan wordt ook waardering kunnen hebben, moge bedenken dat ze met dit één stemmige oudejaarsbesluit dit deel van de bevolking in een dwangpo sitie zet, die haar noodzaakt, ter be vrediging van haar rechtsgevoel, 'n route, als een opgang der olijven, naar Den Bosch te maken, ten ein de te trachten dit voor hen en hun gezinnen dreigend onheil af te wen den. Het is n.l. zo, en dat is nog nooit anders geweest, dat als een over heid een misstap maakt, die niet straffeloos passeren kan, de uitwer king in haar nadelige gevolgen niet de overheid treft, maar juist het volk, waarover zij gezet is, en in 't onderhavige geval dat volksdeel, hetwelk niet anders heeft gedaan dan door gebruik te maken van de geboden middelen hun eigen ge zondheid en van de gemeenschap te bevorderen en in stand te houden. Naar mijn gevoel mag Waalwijk zich gelukkig prijzen, dat dit volks deel dit besluit niet als zoete koeL. slikt. Dat zou op een morele inzin king duiden, waar b.v. een geit nog seen voer van aanneemt. Hoeveei gaat nu een mens een geit te bo ven. Toch hoop ik, dat de voorhoede van Waalwijk, al is die dan niet op het badhuis aangewezen, ten be- noeve van de algemene zaak te hulp komt. Dit raadsbesluit zet naar mijn gevoelen een splijtzwam in de bur gerlijke stand, die o.a. wekelijks ook in deze krant staat, die de bevol- sing opsplit in een klasse volwaar dig en een klasse onvolwaardig. Ieder kan zien, als men b.v. de dooi, braak, in uitvoering, naar de Maas ziet, dat Waalwijk, op hoop van ze gen en met vertrouwen, in de toe komst als perspectief de aangifta va.n een 40.000 ste inwoner als het ware in haar ransel meevoert .en in deze route niet te stuiten is. Laten we echter wel reëel blijven. D.w.z. dat de welvaart geen be dwelmende werking op ons volk mag hebben. Geen enkele boom groeit in de hemel. Op een gegeven ogenblik is de top bereikt. Maar in alle nuchterheid hoop ik, dat de koplopers van Waalwijk besluiten zich te beijveren, dat die splijtzwam als een zieke loot uit onze samen leving op korte termijn verwijderd wordt. We hebben elkaar nodig. Wanneer het gegeven zal zijn, en dat is voor degenen die na ons ko men, dat de 40.000ste in en op de burgerlijke stand eens welkom ge heten zal mogen worden, dan moet hij of zij dat worden als een vol waardige inwoner (ster), ofwel in gezetene van Waalwijk, onverschil lig of de wieg er van zal staan in een paleis of in een beestenstal. Het gereclameerde ongeluksbesluit is 'n gevaarlijke struikelblok voor groei en bloei van Langstraat en omge ving. Zij, die na ons komen, zouden ons met recht voor de voeten kun nen gooien, dat het zedelijk geen eerlijk spel is een dergelijk misbak sel van erfenis ter opruiming hun na te laten. Mijnheer de Redacteur, laat ik mede namens de bezoekers van het badhuis, U mogen bedanken voor de verleende plaatsruimte. J. Buddingh OPENING NIEUWE SCHOOL Waspik staat vrijdagmorgen 28 januari een belangrijk gebeuren te wachten. Dan zal er aan de Prins Bernhardstraat n.l. een gloednieuwe kleuterschool worden geopend, waarmee een voorbereidingstijd van onge veer 10 jaar zal zijn afgesloten. Zolang is het al geleden dat het hoofd der school, zus ter Corneline zich met haar staf over de eerste ontwerptekening heen boog. Zes jaar al waren de kleuters ondergebracht in hou ten noodlokalen, die er op het eerste gezicht wel aardig uitzagen, maar waarin het vaak ondoenlijk was drie kleuterklassen naar de eisen des tijds onderwijs te geven. Te hoge temperaturen in de zomer, te koud in de winter, ongemakken bij bevriezing van het sanitair, te beperkte ruimte en daarbij de stank en het ongedierte van een aangren zende wiel welke tot vuilnisbelt werd ge bombardeerd. Als hier van tijd tot tijd het terrein werd geëgaliseerd, dan kwamen er met een zwerai vliegen oök een horde van 70-80 ratten in beweging. Onder de houten school kan men legio rattenholen zien. Eén keer was het aanzien behalve griezelig te vens interessant toen er met de stroom ook een zeldzame albino-rat naar een schuil plaats vluchtte. Fraai ontwerp. De nieuwe school werd door aannemersbedrijf gebr. de Graauw naar een ontwerp van architect G. Valk uit Rosmalen in een L-vorm opgetrokken. De voorzitter van het schoolbestuur, pastoor L. Roovers die uiteraard bijzonder voor de ■totstandkoming van de school heeft geijverd, is bijzonder tevreden over het werk van de aannemers en onderaannemers. Zij hebben zich bij dit bouwwerk voor 100 ingezet. De school bevat drie speelwerklokalen, 1 van 8 x 12 en 2 van 8 x 9 m. Voorts een spreek kamer, een keuken, een leermiddelenberging en douchegelegenheden, een verwarmings kelder en een ruime hal achter de hoofd ingang. Elk lokaal heeft haar eigen ingang met garderobe en we's, zodat elke klas zijn eigen domein heeft. Bij elk lokaal hoort verder een speelkeukentje waarin zand- en watertafels zijn ingebouwd en betegeld, zeldzaam in hun soort. Het materiaal is overigens voor een groot deel afgestemd op d'e expressie der kleuters. Zo zijn er teken en schilderwanden, een fraaie moderne pop- penhoek en boetseertafels. Het speelmateri aal is ook drastisch uitgebreid, o.a. met bui tenmateriaal als skeltertjes, klimrekken en kruiwagentjes. Wat de andere leermiddelen betreft zoeken hoofd en personeel naar het meest waardevolle en nemen weloverwogen datgene wat hen zowel van Montessori als van Fröbel dienstig lijkt. Uiteraard is er ook veel nieuw meubilair aangekocht. Verfraaiing. De bouw als zodanig ligt erg mooi. Een beetje op een verhoging met een speelplaats van 450 m2 iets lager en ge legen aan de zuid-westkant, via treden te bereiken. Hier ligt een leuke zandbak met een 25 cm diepe speelvijver er omheen voor bootjevaren en pootjebaden. Via een brug getje komt men in de zandbak. Op de speelvijver komt een grote kikker die als een fontijn het water spuit. Een stevige grasmat zullen de gazons tot speelweiden maken. Hierin hoopt men in de toekomst nog eens een grote paddestoel en enkele speeltuigjes op te nemen. Om de school heen zal een haag van rozen worden aan geplant. Buiten langs de school lopen ver der wandelpaden. Ook met eventuele uit breiding is rekening gehouden, want de steppen en fietsenberging kan eenvoudig de entree worden voor een nieuw lokaal. Als bijzonderheid dient nog vermeld dat het ge hele bouwwerk is opgetrokken uit de wei nig gebruikte mangaansteen die bijzonder fraai combineert met de gele verblendste- nen. De eerste stapjes. Bij de opening vrijdag zal mevr. Welling, echtgenote van burge meester H. C. Welling, een kunstwerk ont hullen van beeldhouwer Peters uit Swalmen. Dit beeldje symboliseerd de naam van de nieuwe school "De'eerste stapjes", in de figuurlijke betekenis, de eerste stapjes van uit het gezin de wereld in. Een aantal kleu ters zal de opening luister bijzetten. Er is n.l. een drumband geformeerd, gestoken in keurige uniformen. Deze zal een 70-tal ge nodigden opwachten, w.o. gemeentebestuur, kerkbestuur, schoolbestuur en personeel van alle Waspikse scholen. Voor de bevolking zal de school te bezichtigen zijn zondag 30 januari van 11.30 tot 13 uur en van 14.30 tot 17 uur. Als vrijdag bij de opening de vlag dn top gaat zal een droomwens in ver vulling zijn gegaan, die f 250.000 vergde. 50-JARIGE COÖPERATIE OPENT RIANTE WINKEL. Op wel zeer 'bijzondere wijze heeft de co öperatieve vereniging Onderlinge Hulp op 't Vaartje haar gouden bestaansperiode af gesloten om meteen fris en verjongd de 2e halve eeuw in te gaan. Het zal wellicht wei nigen meer bekend zijn dat nu 50 jaar ge leden een 7-tal ingezetenen een initiatief na men dat nu dn Waspik is geworden tot een all round zelf'bedienings-levensmiddelen-be- drijf. Bij de oprichters vinden we de namen van A. Verschuren, P. Rolfenberg, P. Schel- lekens, J. Kools en J. Smits. In een later stadium sloten de coöperaties zoals die in Waspik was gesticht zich aaneen tot de Coöp. Brabant, welke thans 'n 30-tal win kelbedrijven omvat, w.o. supermarkten, broodfabrieken, slagerijen en handelszaken in brandstoffen. Een organisatie met een personeelsbezetting van 400 werknemers en een jaaromzet van rond de 20 miljoen. In Waspik werd het bestaande winkelpand in grijpend verbouwd. Het bijbehorende woon huis is geheel aan de zaak opgeofferd waar door een verkoop-oppervlakte van 80 m2 werd verkregen. In keurige wandstellingen en gondola's ligt er een keur van levens middeen, brood en banket, kaas en vlees waren, cosmetica, textiel en huishoudelijke artikelen en bovendien vers vlees geëtaleerd.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2